Microsoft wprowadza nowe funkcje do aplikacji systemowych Windows 10

W tym tygodniu otrzymaliśmy szereg nowości, zarówno w urządzeniach posiadających fabryczną wersję systemu, jak i w kręgu Windows Insider. Kolejne funkcje, zapowiadane jeszcze na początku tego roku w trakcie konferencji Build 2016, trafiają na telefony oraz komputery osobiste z systemem Windows 10.

Przyjrzyjmy się ostatnim z otrzymanych nowości:

Oficjalna wersja systemu

 • Dokładnie tydzień temu Microsoft udostępnił dla wszystkich funkcję SMS Relay w aplikacji Skype Preview. Poza nią, aplikacja otrzymała również szereg usprawnień i nowych funkcji, w znacznym stopniu poprawiających korzystanie, takich jak np. szybkie udostępnianie plików czy podgląd linków. Skype Preview z miesiąca na miesiąc działa coraz lepiej i zyskuje poza stabilnością zwiększoną funkcjonalność. Można podejrzewać, że aplikacja wyjdzie z fazy preview dopiero na wiosnę, po zmianie synchronizacji na oparty o chmurę i jako pełnoprawna aplikacja stanowić będzie jedną z „nowości” Windows 10 w wersji RS2.
 • Wczoraj MS udostępnił również w kręgu produkcyjnym nową wersję aplikacji Outlook, która wprowadza większą interaktywność w zakresie notyfikacji i możliwość wykonywania szybkich akcji już na poziomie centrum powiadomień. Tak jak pisałem, brakuje nadal szybkiego podglądu treści maila. Wiele osób ze starszymi telefonami nadal boryka się z problemem niedziałających żywych kafelków (telefonów 950 / 950 XL błąd ten praktycznie nie dotyczy). Warto w takim przypadku zastosować jedną z metod polecanych przez naszych czytelników: Przywracamy system przez WDRT do wersji 8.1, wykonujemy aktualizację do TH2, następnie „twardy reset” HR z poziomu ustawień, dopiero wtedy pobieramy RS1, co ważne: BEZ  PRZYWRACANIA kopii zapasowej – na Lumii 930 działa co potwierdza wiele osób w poprzednim wątku na ten temat, kafelki ożywają. Jest to jakaś proteza po której widać, że Microsoft bardziej skupia się na doświadczeniu użytkowników L950 niż starszych modeli, których błędy nikogo już za bardzo nie interesują. Choć mama nadzieję, że z RS2 będzie lepiej w tym zakresie.
 • Dzisiaj pojawiła się też nowa wersja aplikacji Xbox (22.23.11005.0) – na telefonach, komputerach, a kilka dni temu na konsolach. Aplikacja wprowadza szereg nowych funkcji na wszystkich urządzeniach: Wiadomości grupowe, Kluby użytkowników, poszukiwanie Grupy czyli prowadzenie naborów do określonych gier. Zmiany zwiększają funkcje społeczne i pozyskiwania nowych graczy oraz kontaktów.

xbox

 

Testowa wersja systemu / Szybkie aktualizacje (Fast Ring)

W testowej wersji Windows Insider RS2 otrzymaliśmy w ciągu dwóch dni dwie drobne nowości:

 • Pogoda MSN otrzymała funkcje przeźroczystości. W opcjach pojawił się przełącznik, dzięki któremu możemy wybrać czy chcemy mieć przeźroczyste czy pełen tło. Jak sądzę takie rozwiązanie powinno trafić do wszystkich aplikacji, nie tylko systemowych. Pełne tło mają nadal aplikacje Office, Skype czy Messenger i wiele innych.
 • Dzisiaj pojawiła się (FANFARY) po raz pierwszy opcja Podążających Kafelków (Chaseable Tiles) w aplikacjach MSN Wiadomości. Po ponad trzech miesiącach ktoś się obudził w Microsofcie. Jak do tej pory JEDYNĄ aplikacją, która oferowała taką opcję (z możliwością wyłączenia) był klient serwisu MSPowerUser. Rozwiązanie takie sprawdza się, ale czasami bywa denerwujące. Brak funkcji chaseable denerwuje jeszcze bardziej, w sytuacji gdy Wiadomości publikują ciekawy temat (to raczej rzadkość) a po kliknięciu mamy problem go znaleźć.

Podsumowując, mam wrażenie, że wciągu tygodnia otrzymaliśmy więcej nowych funkcji niż w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Microsoft usprawnia system Windows 10, dzięki czemu poprawki trafiają również do wersji Mobile. Niestety, nadal wszystko trwa zbyt wolno, a błędy regionalne są ignorowane. Być może trzeba je będzie zgłosić z poziomu peceta, a nie telefonu. Bo błędy te to nie wina mobile, ale całościowa kwestia niedopracowania systemu Windows 10 niezależnie od wersji. Błąd z tłumaczeniem pogody znajdziemy na każdym urządzeniu, nie tylko na komórkach.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że zmiany nadejdą szybciej niż później. Biorąc jednak pod uwagę cykl wydawniczy systemu, Windows „11” (W10 RS5 ?) oraz Office 2019 zawitają na nasze urządzenia dopiero w październiku / listopadzie 2018 roku… Windows 10 ma za sobą dopiero nieco ponad rok i czeka go jeszcze sporo poprawek.

 • marcello

  tempo żółwia..

 • lynx79

  Windows 11 mobile może nigdy nie opuścić wewnętrznego kręgu testerów, bo nie będzie już użytkowników…

  • Jarek

   Windowsa 11 już nie będzie 🙂 Będzie Windows 10 z aktualizacją co pół roku, a każda z nich inaczej będzie sie nazywała 🙂

   • Wątpię, aby na 10 się skończyło. Wizerunkowo kiepsko wypada 10 i nie zdziwię się, jak wydadzą W11.

 • RDF3

  Nie chciałbym wyjść na malkontenta ;), ale z pozycji kogoś kto korzysta z normalnego systemu, te wszystkie „nowości” są żałosne. To znaczy oczywiście cieszy, że coś robią, ale to są oczywistości, które konkurencja ma od lat, jeżeli nie od zawsze.
  Bardzo was panowie za to podziwiam, że z własnej woli używacie lumii. 😉

  • SMS-y z androida można było wcześniej odbierać na PC? Nie sądzę.

   Podążalnych kafelków też raczej na innych systemach nie ma 😉

   • RDF3

    Android to też nie jest normalny system. 😉
    Od 3 lat można wysyłać SMS, czy dzwonić z Maka.
    Tzw. podążalne kafelki/widżety też są.
    To normalne, że po kliknięciu w widżet (mogą być bardziej rozbudowane od kafli, z wieloma różnymi informacjami) aplikacja otwiera się na tej konkretnej, promowanej wiadomości.

    • Nie idź w tym kierunku, bo ktoś zaraz zapyta od ilu lat można wreszcie wysłać MMS ze smartfonów Aple 🙂

     • RDF3

      iOS jeszcze kilka lat temu był tragiczny. Do wersji iOS8 praktycznie nieużywalny. Dlatego kupowałem Nexusy i Lumie. Ale bardzo go poprawili ostatnio.
      Co do MMS, to nigdy żadnego nie wysłałem. 😉

     • No to MS ma w takim razie kilka lat aby doprowadzić swój system do stanu używalności 🙂

     • RDF3

      MS może sobie robić ze swoim mobilnym systemem, co tylko chce, Może pracować przez długie lata. nikogo to juz nie obchodzi. 😉

     • minichedar

      mnie obchodzi i mi bardzo pasuje taki niszowy system, nie musze mieć wszystkiego co wszyscy – wiem co chcę i to dostaję.

     • RDF3

      naprawdę trzeba to tłumaczyć? 0,2% rynku z tendencją spadkową, to naprawdę nikt.

     • minichedar

      procent userów nie wpływa w żaden sposób na używanie systemu przeze mnie, nie interesuje mnie to co robią inni na swoich ajoesach – mi pasuje i nie psuje mi humoru, że wybrany przeze mnie system jest niepopularny. Pragmatyzm przychodzi z wiekiem 🙂

     • RDF3

      a gdzie ja napisałem, że wpływa na używanie systemu przez ciebie?
      pisałem o tym, że nikogo już mobilny windows nie obchodzi i to są fakty wyrażone w statystykach.
      naprawdę nie jesteś pępkiem świata. 😉

     • minichedar

      ciebie bardzo obchodzi (inaczej byś tak na niego nie pluł) nawet bardziej niż fanów W10M (np mnie), bo udzielasz się w temacie więcej niż ja np 🙂

     • RDF3

      Nic na to nie poradzę, że lubię portale windows phonowe. System mnie nie obchodzi, ale za to towarzystwo jest przednie. 😉

     • minichedar

      kłamczuszek 🙂

     • RDF3

      Chociaż z drugiej strony brak popularności systemu jednak wpływa na jego użytkownika.
      Przede wszystkim chodzi o brak wsparcia przez deweloperów i dostawców usług.

     • muzułmanie mają 1,6 mld wyznawców z tendencją wzrostową czy to oznacza, że mam przejść na islam?

     • RDF3

      Nie, to oznacza, że jako wyznawca Wielkiego Kafla jesteś członkiem niszowego Kościoła, który nikogo nie obchodzi. Tylko tyle.

     • Od ilu? 🙂

   • RS2_14955

    Co to za różnica czy coś jest czy nie ma na innym systemie. Tutaj ważne jest opisywanie możliwości aktualnych i przyszłych aplikacji w Windows.

   • minichedar

    Krzysiek szkoda klawiatury, on po prostu nie rozumie, że są ludzie którym idea W10M i kafelków po prostu odpowiada. Dlatego przesiaduje na forach użytkowników Windows i stęka jaki to Windows jest słaby a iOS „normalny” jakby to kogoś interesowało 😉

    • RDF3

     to ty nie rozumiesz, że idea kafli bardzo mi się podobała. dlatego kupiłem lumię.
     niestety MS wszystko zepsuł, nie potrafił przez 6 lat wprowadzić do kafli żadnych nowych funkcji – dosłownie żadnych. dodatkowo w 10 spartolono świetny, oryginalny design, tworząc jakąś parodię androida gingerbread.

     co do pisania o innych systemach, to myślę, że jednak wielu to interesuje. – ludzie masowo uciekają z windowsa,
     zresztą nie mają wyjścia. – nie ma i nie będzie już nowych tel. z tym systemem.

     • minichedar

      podoba ci się iOS? świetnie, powodzenia!
      Mam nadzieję, że nikt ci nie mówi jak masz żyć 🙂

     • RDF3

      a tobie ktoś mówi?

     • minichedar

      Ty

     • RDF3

      Normalnie ręce opadają. To co piszę, to jest tylko moja opinia. Nikogo, do niczego nie namawiam, a tym bardziej, nie mówię, jak ma żyć.

     • minichedar

      Dokładnie ręce opadają! Zdobądź się w końcu na podobne stwierdzenie:

      Ludzie szanuję to, że wam W10M mobile pasuje, ja postanowiłem zmienić na iOS. Powodzenia!

      dasz radę, czy dalej tu będziesz siedział i nadawał tonem fanboja jaki to iOS jest zajebisty?

      Rozumiem, że nie – bo w końcu MS cię skrzywdził na całe życie „wszystko psując” i nie potrafisz przejść nad tym do porządku dziennego. Od ilu to już lat jęczysz jak bardzo cię to boli? Będzie ze 2 co? 😀

     • RDF3

      Disqus ma teraz świetną funkcję „block user” – naprawdę nie wiem dlaczego wciąż się męczysz – po prostu mnie zablokuj. A może to syndrom sztokholmski? 😉

     • minichedar

      nie ma takiej opcji, bardzo cię lubię czytać – poprawiasz mi humor 🙂

     • RDF3

      no widzisz. z tego samego powodu ja lubię portale windowsowe. 😉

     • minichedar

      nie prawda, lubisz tu wylewać swój jad i dawać upust frustracjom – mnie to bawi ale ciebie nie powinno 😉

     • RDF3

      jad i frustrację widzę wyłącznie u ciebie. ja tutaj nikogo nie zaczepiam, ani nie atakuję. 😉

     • minichedar

      pokaż gdzie widzisz jad i frustrację z mojej strony, bo ja wręcz przeciwnie, namawiam cię do peace and love – o choćby tutaj http://disq.us/p/1dl9t3m 🙂

     • Simon Pater

      A jakie nowosci do statycznych ikonek wprowadził Apple od pierwszego iOSa?! Aha…zegarek jest AKTYWNY!! Amazing

     • RDF3

      ikony nigdy nie miały być interaktywne. Od interaktywności są powiadomienia i ekran wysuwany od lewej z widżetami, SIRI i spotlight.

     • Simon Pater

      A zegarek JEST!?! Po cholere!!!?
      Czepiasz sie kafli a jak napisze o ikonach w iOS to nigdy nie mialy byc interaktywne…
      Tak jak iP nigdy nie mial miec wiecej niz 3,5cala.
      Powaznie koncze z toba dyskusje bo nie ma sensu.

     • RDF3

      Zabawne. Sam ze sobą rozmawiasz, a właściwie wypisujesz jakieś bzdety, a teraz piszesz, że nie maja one sensu. Nie sposób się nie zgodzić. 😉
      Ikony nigdy nie miały być interaktywne, kafle miały być- ale nic z tego nie wyszło.

      „Tak jak iP nigdy nie mial miec wiecej niz 3,5cala.”
      Widzę, że mam do czynienie z ciężki przypadkiem de…

     • Simon Pater

      Ciezki przypadek to ty. Widzisz ja moge korzystac z 2systemow, ty modlisz sie do jednego…

     • RDF3

      I dlatego pracuję głównie na windowsie i kupiłem właśnie Surface Booka? Kolego, takie teksty o modlitwach są żałosne. Daj już spokój.

   • zakius

    można było, przez WTW 😀

  • kizdub

   Syndrom sztokholmski? 🙂

   • RDF3

    Coś w tym jest. 😉

   • Masz na myśli osoby porwane przez iosa? 🙂

    • RDF3

     nie bardzo. syndrom sztokholmski dotyczy ofiar, które pokochały swoich oprawców. użytkownicy iOS są zazwyczaj zadowoleni. 😉

     • minichedar

      ja nie byłem – ale to prawda, użytkownicy iOS są mało wymagający

     • RDF3

      najbardziej wymagający zostali z windowsem i dlatego wciąż czekają na podstawowe funkcje. 😉

     • minichedar

      podstawowe funkcje? o czym ty mówisz?

     • RDF3

      np. integracja z PC (SMS, dzwonienie), czy interakcja z mailem (sprawdzenie treści, odpowiedź, usunięcie, archiwum) na poziomie powiadomienia.

     • minichedar

      To prawda, nie odpowiem na maila z poziomu powiadomienia – świat mi się zawalił…. chociaż swoja drogą jeśli już odpisuję na maila to zwykle potrzebuję do tego pełnego edytora, bo nie używam maila jak komunikatora – od tego są dedykowane… komunikatory? 😉
      W temacie SMS coś się ruszyło (skype) choć wolałem poprzednią integrację z wiadomościami systemowymi, dzwonienie z PC to raczej ciekawostka, choć pewnie też wprowadzą (znowu skype)

     • RDF3

      Dzwonienie, to akurat podstawowa sprawa – choć też kiedyś myślałem, że niepotrzebna. Kiedy pracuję, albo np. tak jak teraz, tracę czas z tobą ;), to kiedy ktoś zadzwoni odbieram na Maku.
      Nieważne, gdzie leży tel. Nie muszę biegać po domu.

     • minichedar

      aaa… nie będę zatem „marnował” twojego cennego czasu, sam to robisz wystarczająco efektywnie trollując na forach Windows, że tak powiem 🙂

     • RDF3

      ” jeśli dzwonienie jest podstawową funkcją Maka”

      robisz z siebie idiotę z własnej woli, czy koś cię zmusza? jeśli zmusza, to zostaw dwie kropki. 😉

     • zakius

      zdecydowanie łatwiej włączyć głośnik w telefonie, niż szukać i podpinać mikrofon do kompa jak ktoś zadzwoni

     • RDF3

      Szukać? Jest w MacBooku. W najnowszej wersji są nawet trzy mikrofony wbudowane.

     • zakius

      ale mówimy o prawdziwym komputerze, a nie zabawce dla dzieci

     • RDF3

      Poza tym tel. może być w innym pomieszczeniu, w innej części domu, w kieszeni kurtki w szafie, gdziekolwiek. nie musisz go szukać. Wystarczy, że jest w tej samej sieci WIFI.

     • zakius

      albo po prostu pod ręką, żeby w razie potrzeby go po prostu złapać i wyjść, a nie latać i szukać

     • zakius

      no przecież to jest dokładnie to

     • pokochałeś swojego oprawcę, który cię porwał i nawet nie jesteś tego świadomy – typowy syndrom sztokholmski 😉

    • kizdub

     Pudło.
     Chociaż wiem, że chciałbyś 🙂

  • Simon Pater

   Ja z wlasnej woli korzystam z Lumii bo mi sie podoba system mimo drobnych wad. Na iPadzie mam aplikacje MS i gry czy czytam tresci. IPhone czy Maca juz nie kupie…
   To co oni odpierda#%*a z cenami to sie w glowie nie miesci!!
   Stare Macbooki 2letnie ok400£ podwyzka w UK.
   Sprzet sie starzeje to tanieje…nie u Apple.
   Lubie oba systemy ale Japko przesadza i juz im nie dam zarobic…
   (Nawet gry 3lata temu na iOS kosztowaly nic badz 2-3£, teraz trzepia po 6-7£)
   Stac mnie ale wole za zaoszczedzona fortune pojsc na outa i sie uchlac:P

   • RDF3

    Akurat w UK podziękuj współmieszkańcom za Brexit. 😉
    Naprawdę nie zauważyłeś, jak funt się zeszmacił? Apple ma dopłacać, żeby angolom zrobić dobrze? na razie macie jeszcze sporo starych cen, bo obowiązują stare umowy, prawdziwego kopa w du.. dostaniecie w przyszłym roku.

    Co do cen, to iPhone jest jednym z tańszych flagowców. Maki kosztują tyle co topowe Dell, czy Surface Book. Popatrz na to z tej perspektywy, a nie Asusa z Tesco. 😉

    • Simon Pater

     Z calym szacunkiem kolego: Brexit to kolejna wymowka Japka by podniesc ceny!
     Onyx black ip7 pokazywany na Keynote jako ten ktory MUSISZ miec bo sie gawiedz nie zorientuje, ze masz NOWEGO ip, dziwnym trafem JEST 100£ drozszy od innych.
     Nowe Macbooki Pro z INNOWACYJNYM paskiem dotykowym, WOW nie ma konca.
     Gry kosztuja KROCIE.

     Ja patrze na to tak, sprzet sie coraz gorzej sprzedaje ale mamy swoich WIERNYCH wiec podniesmy ceny i tak kupia:). Tylko, ze to nie pomoze na dluzsza mete…

     Nie chce sie z Toba przerzucac argumentami bo sam lubie Japko…
     Ale widze, ze z roku na rok kroja ludzi bardziej a pokazuja tylko maly progres:/
     Akurat Surface Book czy Pro sa dostepne w coraz nizszych cenach w UK, wiec co ma do tego tej Twoj Brexit!?!

     • RDF3

      ” Brexit to kolejna wymowka Japka by podniesc ceny! ”

      to nieprawda. sprawdź cenę w dolarach.

      sam kupiłem Surface Book tydzień temu w UK – MS nie zmienił cen, pomimo masakry na funcie i dodatkowo była promocja. Ale to stary model. Nowe wersje Surface Book pokazane przy okazji Surface Studio kosztują nawet $3,299.00 bez podatku stanowego.

      poza tym ja też nigdy nie kupiłem Maka czy iPada w regularnej cenie, zawsze można lepiej poszukać i znaleźć spore rabaty. 😉

  • Źle do tego podchodzisz. Jeżeli wszystko działa jak należy to nie widzę powodów do zmiany systemu. Kolejne nowości świadczą o tym, że system oraz jego aplikacje są w dalszym ciągu rozwijane. Czekam na kolejne aktualizacje oraz nowości 🙂

   • RDF3

    Ja również czekam, bo używam windowsa. 😉

 • RS2_14955

  Nadal nie wiem dlaczego tak trudno i jest zrobić normalnie działające powiadomienia na różnych telefonach, przecież skoro instaluje RS1, RS2 po co zostaje z tego śmietnika TH skoro trzeba tam robić HR. Przecież przy instalacji nowego RS1/2 powinno się wszystko formatować i powinien być tylko jedna nowa gałąź…. Tak to zawsze będzie lipa z tymi aktualizacjami.

 • kizdub

  Taa… Windows 10 wstaje z kolan 🙂

 • lilhomies

  Na co mi te wszystkie ulepszenia skoro słownik wciąż jest ułomny.. Tęsknie za 8.1 ale na l650 już nie pójdzie.

 • RDF3
 • Jan Pulawsky

  A tymczasem… Czwarty przypadek eksplozjisamozapłonu ajfonsa 7… A taki był piękny… Hihihihi… Amerykański… Miejmy nadzieję że to początek końca stylistyki cygańskiego wesela na mobilnym rynku. Już tam Samsung dopilnuje bo to dla nich piękna okazja wynurzenia się z gówna po Note 7.

 • Oj tylko ostrożnie z tymi kafelkami i dodatkowymi funkcjonalnościami. Windows w telefonach wybrałem z uwagi na prostotę, płynność, spójność i oszczędność grafiki i właśnie ograniczenie funkcji do tych ważnych i na prawdę przydatnych. Wolał bym aby W10 nie zaczął migać i świecić jak radziecki cyrk i nie zmienił oprawy graficznej na budzącą zachwyt u 12 latków (jeśli wiecie, które systemy mam na myśli 😉 )

 • godles12

  Trochę z innej beczki,czy komuś nagrzewa się lumia 950?, bo mi przy użyciu edga przez 15 minut to telefon osiąga sporą temperaturę,nie wspomnę o grach.

  • Adrian

   ja mam xl i czasami się grzeje, ale nie regularnie i na pewno dużo mniej niż 930 którą miałem (czasem prawie parzyła)

   • godles12

    Aż tak tragicznie to nie jest,nawet odnoszę wrażenie ,ze po ostatniej aktualizacji może troszkę mniej się nagrzewa.Moze jestem prewrażliwiony,bo gdy przypomnę sobie początki swojej 950-ki to niebo a ziemia .

    • RS2_14955

     Czasem jest ciepła, głównie jak sporo nagrywam video. Ale nie jest to temperatura która jest na tyle duża abym się bał, ale faktycznie jest wyższa już np. w 640.

  • Rutra

   Co prawda rzadko siedzę dłużej na edgu, ale jakoś nie pamiętam żeby się bardzo grzała.

  • SaS

   Jestem:(

  • Sławomir Gieremek

   Tak nagrzewa się, to normalne. Jednakże znacznie mniej niż 930 na której można smażyć jajko sadzone

 • System, choć nie jest idealny, jest rozwijany, owszem. Ale gdzie są nowe urządzenia z W10M? Obecnie nie ma co kupić w rozsądnych pieniądzach.

  • w rozsądnych cenach można jedynie zamówić Lumię 950 z Włoch albo z bestcena, szkoda że kończą produkcję tych modeli bo jak dla mnie były to najlepsze Lumie jakie wyszły do tej pory a nowych modeli nie ma…

   • Sławomir Gieremek

    jeśli nie wypuszczą żadnego modelu z półki średniej wyższej (coś jak niewypuszczona 850) lub wyższej ale w rozsądnej cenie (950) to będę zmuszony przejść na andruta bo nie będę miał na co przerzucić się z modelu 950. liczę jednakże że pójdą po rozum do głowy i nawet jeśli będą tylko modele surface to jeden z nich w wersji podstawowej będzie w rozsądnej cenie.

    • Mogłoby być coś w wersji Lite. Do tej pory to niska cena ciągnęła do Lumii, a teraz będzie tylko najwyższa półka cenowa. Ktoś, kto teraz posiada 950, być może dołoży do jakiegoś drogiego telefonu. Ale taki posiadacz L640 nie kupi smartfona kilkakrotnie droższego. Pozostanie Android.

     • Sławomir Gieremek

      Kupiłem L950 lekko używaną za 800PLN 🙂 także nie zamierzam dokładać. To co wielu ciągnęło do tego systemu to znakomite deale na sprzęt. MS dokładał do tego także czasy kupowania sprzętu za ułamek ceny najwidoczniej się skończyły. Dobre deale w średniej półce pozostaną tylko na Andrucie.

     • To wygląda, jakby MS liczył na frajerów, którzy będą jawnie przepłacać za sprzęt. Lumie były dobre i tanie, inne urządzenia też mogą tanie być. Będą drogie i paradoksalnie to ma sprawić, że W10M odbije się od dna.

     • Sławomir Gieremek

      Nie odbije się i nie ma się odbić. MS nie zależy na dziale mobilnym bo nie zarabiają tam kasy. Moim zdaniem chodzi im o to żeby W10M był niszą tylko dla biznesu i ewentualnie małej grupy entuzjastów i geeków. Co za tym idzie mały wybór sprzętu, mały wybór aplikacji w sklepie. Widać to już teraz jak na dłoni.

     • Możliwe. Albo chcą robić smartfony z wysokimi parametrami, aby chodził na nich pełny W10. Wtedy W10M będzie bardzo zbliżony do W10, jedynie wzbogacony o funkcje telefonu, dzięki czemu będą mieć przy minimalnym wkładzie pracy system na telefony.

     • Sławomir Gieremek

      Ciekawa teza, w sumie miałoby to sens. Tyle, że każda appka z pełnego W10 musiałaby być przerobiona na użytek z ekranem telefonu.

   • No właśnie. System jest w porządku, ale nie ma smartfonów. Za niedługo nie będzie nigdzie nowej Lumii 950, a następcy brak. A co ze średnią półką cenową? Gdzie smartfony z W10 do 1000 zł? W MS chyba debile siedzą, żeby zaprzestać produkcję Lumii bez wprowadzenia nowych modeli. A śmiechem na sali jest brak glance w tych niesamowicie drogich smartfonach z W10.

 • Andrzej S

  Ciekawe, że nikt nie pisze, że MS czyta prywatne maile na różnych serwerach… pytanie skąd MS to wie ?? ano po zainstalowaniu aplikacji Outlook na Androidzie i skonfigurowaniu poczty z mojego serwera widzę jak w logach jak są połączenia są z serwerów Amazon z US.
  Co ciekawe po zmianie hasła i usunięciu aplikacji Outlook z Androida były 2 pierwsze nieudane połączenia i już dalej nic nie pobiera

  Nov 11 04:47:18 mail-srv dovecot: imap-login: Login: user=, method=LOGIN, rip=52.37.63.112, lip=91.xxx.xxx.xx, mpid=4391, TLS, session=

  Dobrze by było by ktoś nagłośnił tą sprawę bo o ile czytanie maili na serwerach MS rozumiem o tyle czytanie maili z serwerów firm trzecich to już podchodzi pod szpiegostwo.

  • skonfigurowałeś prywatna pocztę w aplikacji outlook i dziwisz się ze masz logi? Przecież outlook musi te maile jakoś pobrać…

   • Andrzej S

    Że co ??? a co ma MS do mojej poczty ?
    W logach mam połączenia z Amazonu oraz połączenia mojego operatora.
    Od kiedy aplikacja ma prawo do pobierania poczty poprzez swoje serwery ??? i to w godzinach nawet kiedy urządzenie jest wyłączone ???
    Jak widać MS szpieguje swoich użytkowników i nielegalnie pobiera maile z serwerów innych dostawców.

    • „nielegalnie pobiera maile z serwerów innych dostawców.”

     ale twoją prywatną skrzynkę skonfigurowałeś w tymże outlooku czy poza nim?

     • Andrzej S

      Nie rozumiem… jeśli skorzystałem z aplikacji, która umożliwia mi pobieranie maili z rożnych serwerów to jakim prawem producent aplikacji bez mojej zgody pobiera wiadomości na swoje serwery ?
      Nie ma czegoś takiego jak fetch maili w Outlooku, który pobiera na swoje serwery do siebie a później wysyła do aplikacji.
      To tak jakbym skonfigurował Thunderbirda z pocztą nie od Mozilli i Mozilla by mi pobierała najpierw do siebie moją pocztę a później wysyłała do aplikacji.

      Jeszcze raz tłumacze… aplikacja Outlook na Androida bez zgody pobiera wiadomości na swoje serwery.
      Nigdzie w zapisie licencji aplikacji Outlook nie ma informacji, że MS może pobierać wiadomości na swoje serwery łącząc się bezpośrednio za pomocą protokołów POP3/IMAP z innymi operatorami mailowymi tym bardziej pobiera ona samoistnie maile nawet gdy urządzenie gdzie jest zainstalowana aplikacja Outlook jest wyłączone.

  • tridlle

   A nie masz nieusuwalnej aplikacji z Amazona?

   • Andrzej S

    Aplikację Outlook od Microsoftu zainstalowałem ręcznie ze sklepu PLAY.
    Po konfiguracji poczty w tej aplikacji zobaczyłem dziwne połączenia do mojego konta z adresacji Amazonu.

    Do odtworzenia problemu wystarczyło zrobić następujące czynności:
    – zmienić hasło do konta e-mail i nie zmieniać hasła w aplikacji Outlook (Amazon już nie mógł się połączyć)
    – po zmianie hasła do konta e-mail i zmianie w aplikacji Outlook znów zaczęły pojawiać się dziwne połączenia co ciekawe połączenia były także kiedy wyłączony został tablet więc aplikacja nie miała prawa działać.
    – usunąć aplikację Outlook (Amazon przestał pobierać maile)

    Jak widać MS dając za darmo aplikację Outlook na Androida bez zgody użytkownika pobiera wiadomości na chmurę Amazonu.
    Rozumiałbym jakbym ustawił pobieranie maili z kilku serwerów do chmury MS a następnie pobierał je z MS ale w tym przypadku widzę w logach serwera połaczenia IMAP z adresacji operatora internetowego jak i połaczenia z Amazonu nawet jak urządzenie jest wyłączone.

    • tridlle

     To rozumiem, ale ja pytałem o aplikację amazonu. I oczywiście jaki to serwer.
     Pytałeś MS?

     • Andrzej S

      Żadnej aplikacji Amazonu nie posiadam zainstalowanego na Tablecie chyba, że coś Samsung na Tab S2 przechwycił ale jak odinstalowałem aplikację Outlook z tabletu to już nie mam nowych połączeń do serwera.

      Jeszcze nie zgłaszałem tego do MS bo zobaczyłem to w parę dni temu.

     • tridlle

      To daj znać jak się dowiesz.
      A przy okazji to aplikację amazonu mam na sony i nie da się jej usunąć.

  • „są połączenia z serwerów Amazon z US”.

   zaraz, ale serwery Amazon z US to nie są serwery Microsoftu tylko firmy Amazon, czy się mylę?
   być może ma to związek z usługą Amazon WorkMail, która korzysta z MS Outlooka

   • Andrzej S

    Nie wiem na jakiej zasadzie aplikacja Outlook od MS pod Androida korzysta z usług Amazonu co nie zmienia faktu, że aplikacja nie powinna wykorzystywać danych konta mailowego do własnych celów bo to nie są konta należące do MS do firm zewnętrznych.

    Rozumiem, że korzystając z usług MS outlook.com czy też Google gmail.com zgadzam się świadomie, że może MS przechowywać moje dane ale jakim prawem MS pobiera dane z innych kont a tym bardziej te dane należą np. do użytkowników UE gdzie są inne prawa i dane użytkowników UE nie mogą być wynoszone poza granice UE.

    Jakoś nie widzę problemu jak ustawię konto w programie pocztowym dołączonym do Androida tylko jak skorzystam z aplikacji Outlook, którą już usunąłem by MS nie pobierał moich maili bez mojej zgody.

    A teraz pomyślmy co wysyła MS w systemach MS Windows…

 • Damian Pizoń

  mi „po sposobie na kafelek” wyskakuje błąd po wgraniu oficjala i nie mogę pobrać z insidera 0x80004005 czy coś takiego miał ktoś to? L930

 • rekontra

  Troche z innej beczki. Co jakis czas wlacza mi sie angielska czcionka w klawiaturze. Niby mam mozliwosc wyboru, ale to nie dzoala. polskie czcionki wracaja jak usune angielski z klawiatury. Nie wiem, moze znowu wrocla ta zaraza z czcionkami bo wrzucilem na poklad 448. Juz nie wiem, czy po aktualizacji softu to sie dzieje, czy co jaks czas samo z siebie. DS 640

 • marcello
 • Sebastian H

  Sprzedam 950xl ds biale z pękniętym szkłem (wszystko działa jak należy) plus display dock 32giga karte i mozo skora brązowa za 600zl

  • Andrzej S

   A co z nią nie tak, że taka tania ona jest ? 😉

  • pytanie ile kosztuje nowy ekran…. i czy telefon zapewne po upadku nie będzie miał innych uszkodzeń… jak mi spadła L925 na podłogę to potem telefon zaczął wariować

   • Sebastian H

    Telefon jest w ciągłym użytku. Tylko ekran u gory nad głośnikiem dostal i około 6-7 nitek pajęczyny sięgają do polowy ekranu. Koło wtorku wrzucę go na allegro.

 • Krzysztof Łoziński

  Z tymi kafelkiem poczty to kicha ale nie będę płakał z powodu jednego programu.

 • drk001

  Możecie w swoich Dual Simach rozłączyć kafelki w apce wiadomości SMS? U mnie wywala do pulpitu przy takiej próbie.

  • Dariusz Szypelt

   ja mam na każdą kartę osobny kafelek

   • drk001

    Dzięki. U mnie po połączeniu nie da się rozłączyć a nie chce mi się robić HR. Może po następnej aktualizacji zacznie działać.

 • Marek Kozłowski

  U mnie brak możliwości wybrania przezroczystości lub pełnego tła w pogodzie. Posiadam Lumie 640 LTE i system W10 (Insider Release Preview)