Microsoft wprowadza nowe funkcje do aplikacji systemowych Windows 10

W tym tygodniu otrzymaliśmy szereg nowości, zarówno w urządzeniach posiadających fabryczną wersję systemu, jak i w kręgu Windows Insider. Kolejne funkcje, zapowiadane jeszcze na początku tego roku w trakcie konferencji Build 2016, trafiają na telefony oraz komputery osobiste z systemem Windows 10.

Przyjrzyjmy się ostatnim z otrzymanych nowości:

Oficjalna wersja systemu

  • Dokładnie tydzień temu Microsoft udostępnił dla wszystkich funkcję SMS Relay w aplikacji Skype Preview. Poza nią, aplikacja otrzymała również szereg usprawnień i nowych funkcji, w znacznym stopniu poprawiających korzystanie, takich jak np. szybkie udostępnianie plików czy podgląd linków. Skype Preview z miesiąca na miesiąc działa coraz lepiej i zyskuje poza stabilnością zwiększoną funkcjonalność. Można podejrzewać, że aplikacja wyjdzie z fazy preview dopiero na wiosnę, po zmianie synchronizacji na oparty o chmurę i jako pełnoprawna aplikacja stanowić będzie jedną z „nowości” Windows 10 w wersji RS2.
  • Wczoraj MS udostępnił również w kręgu produkcyjnym nową wersję aplikacji Outlook, która wprowadza większą interaktywność w zakresie notyfikacji i możliwość wykonywania szybkich akcji już na poziomie centrum powiadomień. Tak jak pisałem, brakuje nadal szybkiego podglądu treści maila. Wiele osób ze starszymi telefonami nadal boryka się z problemem niedziałających żywych kafelków (telefonów 950 / 950 XL błąd ten praktycznie nie dotyczy). Warto w takim przypadku zastosować jedną z metod polecanych przez naszych czytelników: Przywracamy system przez WDRT do wersji 8.1, wykonujemy aktualizację do TH2, następnie „twardy reset” HR z poziomu ustawień, dopiero wtedy pobieramy RS1, co ważne: BEZ  PRZYWRACANIA kopii zapasowej – na Lumii 930 działa co potwierdza wiele osób w poprzednim wątku na ten temat, kafelki ożywają. Jest to jakaś proteza po której widać, że Microsoft bardziej skupia się na doświadczeniu użytkowników L950 niż starszych modeli, których błędy nikogo już za bardzo nie interesują. Choć mama nadzieję, że z RS2 będzie lepiej w tym zakresie.
  • Dzisiaj pojawiła się też nowa wersja aplikacji Xbox (22.23.11005.0) – na telefonach, komputerach, a kilka dni temu na konsolach. Aplikacja wprowadza szereg nowych funkcji na wszystkich urządzeniach: Wiadomości grupowe, Kluby użytkowników, poszukiwanie Grupy czyli prowadzenie naborów do określonych gier. Zmiany zwiększają funkcje społeczne i pozyskiwania nowych graczy oraz kontaktów.

xbox

 

Testowa wersja systemu / Szybkie aktualizacje (Fast Ring)

W testowej wersji Windows Insider RS2 otrzymaliśmy w ciągu dwóch dni dwie drobne nowości:

  • Pogoda MSN otrzymała funkcje przeźroczystości. W opcjach pojawił się przełącznik, dzięki któremu możemy wybrać czy chcemy mieć przeźroczyste czy pełen tło. Jak sądzę takie rozwiązanie powinno trafić do wszystkich aplikacji, nie tylko systemowych. Pełne tło mają nadal aplikacje Office, Skype czy Messenger i wiele innych.
  • Dzisiaj pojawiła się (FANFARY) po raz pierwszy opcja Podążających Kafelków (Chaseable Tiles) w aplikacjach MSN Wiadomości. Po ponad trzech miesiącach ktoś się obudził w Microsofcie. Jak do tej pory JEDYNĄ aplikacją, która oferowała taką opcję (z możliwością wyłączenia) był klient serwisu MSPowerUser. Rozwiązanie takie sprawdza się, ale czasami bywa denerwujące. Brak funkcji chaseable denerwuje jeszcze bardziej, w sytuacji gdy Wiadomości publikują ciekawy temat (to raczej rzadkość) a po kliknięciu mamy problem go znaleźć.

Podsumowując, mam wrażenie, że wciągu tygodnia otrzymaliśmy więcej nowych funkcji niż w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Microsoft usprawnia system Windows 10, dzięki czemu poprawki trafiają również do wersji Mobile. Niestety, nadal wszystko trwa zbyt wolno, a błędy regionalne są ignorowane. Być może trzeba je będzie zgłosić z poziomu peceta, a nie telefonu. Bo błędy te to nie wina mobile, ale całościowa kwestia niedopracowania systemu Windows 10 niezależnie od wersji. Błąd z tłumaczeniem pogody znajdziemy na każdym urządzeniu, nie tylko na komórkach.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że zmiany nadejdą szybciej niż później. Biorąc jednak pod uwagę cykl wydawniczy systemu, Windows „11” (W10 RS5 ?) oraz Office 2019 zawitają na nasze urządzenia dopiero w październiku / listopadzie 2018 roku… Windows 10 ma za sobą dopiero nieco ponad rok i czeka go jeszcze sporo poprawek.