Microsoft udostępnia instrukcje dotyczące nowych funkcji w aplikacji Lumia Camera 5

Pomoc Microsoft dla urządzeń mobilnych to znakomite miejsce dla początkujących użytkowników, którzy szukają odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie telefonów. Dzisiaj przeszukując zasoby pomocy natrafiłem na wątek dotyczący zapisywania najlepszych ujęć w plikach wideo oraz nagrywania wideo w wysokiej rozdzielczości. Będą to znakomite funkcje, które zobaczymy dopiero w najnowszej aplikacji Lumia Camera 5, która zostania udostępniona wraz z oprogramowaniem Lumia Denim.

Microsoft dba o to aby instrukcje i porady na stronie pomocy były zawsze aktualne. Dzięki temu możemy już teraz zapoznać się dokładnie z instrukcjami dotyczącymi nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości oraz zapisywania ujęć z filmów. Które telefony będą mogły nagrywać w wysokiej rozdzielczości?

 • Nagrywanie wideo 4K: Lumia 930, 1520 i Icon
 • Nagrywanie wideo Full HD: Lumia 830, 930, 1520 i Icon

Szczegółową instrukcję dotyczącą nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości znajdziecie tutaj.

Z kolei druga funkcja dotycząca wyszukiwania najlepszych ujęć w plikach wideo będzie dostępna dla wszystkich telefonów Lumia. Po nagraniu filmu w jakości HD użytkownik będzie musiał nacisnąć w ikonkę Chwile Lumia Chwile Lumia i wybrać plik wideo. W ten sposób będziemy mogli wyszukiwać ujęcia z naszych filmów. Po więcej informacji odsyłam do pomocy Microsoft.

Microsoft poinformował, że oprogramowanie Lumia Denim będzie dostępne dopiero na początku przyszłego roku.

Źródło: Pomoc techniczna Microsoft

 • Ale przecież inne telefony też potrafią nagrywać w FHD, więc co, teraz ta opcja nie będzie dostępna? Czy tylko aplikacja nie będzie obsługiwać FHD dla innych modeli i trzeba będzie korzystać z innych aplikacji do nagrywania filmów w takiej jakości?

  • Dobre pytanie. Być może funkcja nagrywania w wysokiej rozdzielczości jest połączona z funkcją Chwile Lumia i dlatego została ograniczona jedynie dla kilku modeli. Nie mam innego pomysłu.

  • Obecnie żadna Lumia nie potrafi też nagrywać wideo w 4k. W większości przypadków (przynajmniej tak mi się wydaje) to, że dana Lumia nie potrafi nagrywać wideo w FHD wynika z ograniczeń software’owych, które można znieść, robiąc odpowiednie poprawki w oprogramowaniu.

   • Do nagrywania filmu w jakości FHD wystarczy aparat mający niecałe 3MPx. Rozumiem, że niektóre modele mogą mieć wyłączoną tę opcję, żeby mieć coś gorszego, od droższych telefonów, albo ich aparat jest jednak zbyt słaby, aby ten film wyglądał ładnie. Ale obecnie wideo FHD nagrywa więcej modeli jak te 4 wymienione w artykule, więc powstaje pytanie, czy wyłączą tę opcję w telefonach, które potrafią nagrywać takie filmy, czy to jakieś niedopatrzenie Microsoftu, że podał tak krótką listę? Na stronie Microsoftu widzę, że informacja ta jest podana na ogólnej stronie o możliwościach telefonów, więc raczej nie dotyczy ona tylko tej jednej aplikacji

 • Zapowiedzi mnóstwo, teraz instrukcja, a Denima z nową Lumia Camera jak nie było, tak nie ma…

 • Robert Kula

  Lumia 920 już teraz nagrywa w FullHD i mam nadzieję, że nic w tej kwestii się nie zmieni po aktualizacji Lumia Camera…