Microsoft rozpoczyna testy nowej wersji Skype dla Windows 10

Minęło kilka ładnych miesięcy zanim nowa wersja Skype pojawiła się na komputerach PC. Niestety, nadal nie jest to pełna edycja programu tylko Preview, w dodatku wyłącznie dla wybranych wersji systemu. Microsoft oficjalnie rozpoczyna testy nowej generacji Skype na komputerach stacjonarnych. Witajcie w kolejnym programie Insider.

W ostatnich miesiącach Skype był chyba najczęściej aktualizowaną aplikacją Microsoftu. Nic dziwnego, zmiany jakie nastąpiły w wyglądzie i estetyce były drastyczne, a dla niektórych osób nie do zaakceptowania. Na szczęście Microsoft, a raczej jego developerzy, poszedł po rozum do głowy i wycofał się z najdalej idących zmian i „udoskonaleń” interfejsu. Jest tylko jedno małe ale. MS nie zdecydował się na aktualizację głównej wersji UWP programu Skype, w której wprowadzono tylko ledwo widoczne korekty interfejsu.

Nowa wersja Skype (Preview) dostępna jest wyłącznie jako osobna aplikacja x86 dla starszych wersji systemu Windows (7, 8, 8.1, 10 TH1). Czy oznacza to, że MS rezygnuje z rozwiązań UWP i nowy Skype nie zostanie udostępniony np. dla Windows 10 Mobile? Jest to jedna z rozważanych przez nas możliwości. Bardziej prawdopodobne na chwilę obecną wydaje się jednak to, że MS po prostu nie zdecydował się na zmianę interfejsu aplikacji w głównej wersji systemu Windows wydając wersję testową wyłącznie na starsze konfiguracje. Nowy Skype zawitałby w takim przypadku w Windows 10 dopiero w gałęzi RS3 na jesieni tego roku.

Nowa generacja programu Skype dla PC wygląda… tak samo jak na Androidzie i iOS-ie. Jest inaczej niż do tej pory, bardziej kolorowo, z większymi czcionkami, prościej i mimo wszystko czytelniej. Dodano nowe opcje kolorystyczne, ale o tym już wiemy. Program ma nieco większe potrzeby dotyczące grafiki. Na sprzęcie ze zintegrowaną kartą graficzną np. Surface Pro 4, aplikacja potrafi czasami przyciąć np. przy otwieraniu okna kontaktu. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Na szczęście nie są normą. Niektóre czcionki – podobnie jak na Androidzie – są zbyt duże. Imię i nazwisko kontaktu ma rozmiar dosłownie gigantyczny i przytłacza, nijak nie pasując do stylistyki np. Groove czy innych programów, które otrzymały już pierwsze szlify stylistyki Fluent Design.

Jakie jeszcze można zauważyć zmiany?

  • usunięty prawy pasek przewijania dzięki czemu okno czatu wygląda przejrzyściej,
  • dodano wysuwany z prawej strony panel multimediów, w którym możemy filtrować obrazki, pliki czy linki otrzymane w danym czacie, wyjątkowo przydatna funkcja,
  • w porównaniu do wersji mobilnej usunięto snapchatowe dodatki,
  • listę kontaktów po lewej stronie można teraz pomniejszyć do wymiarów kompaktowych,
  • dodano szybką opcję zmiany profilu kolorystycznego bez wchodzenia do ustawień,
  • w przeciwieństwie do wersji UWP ikonka na pasku zadań wyświetla ilość nowych chatów.

Ogólnie – poza zbyt dużymi nazwami kontaktów – zmiany w aplikacji można ocenić pozytywnie. Jeżeli już teraz chcecie pobrać testową wersję aplikacji Skype i dołączyć do programu Insider wystarczy wejść na stronę https://www.skype.com/en/insider/ W chwili obecnej program Skype Insider jest dostępny dla platform Windows, Mac oraz Android. Posiadacze telefonów iPhone muszą być zapisani do programu Apple TestFlight.

Uwaga. Na systemie Windows 10 RS1+ aplikację można zainstalować wyłącznie poprzez wcześniejszą zmianę Właściwości pliku. W opcjach Zgodność należy zaznaczyć „uruchom ten program w trybie zgodności z Windows 8”.

Jak Wam się podoba nowa wersja Skype dla PC? Wchodzicie w kolejny program Insider?