Microsoft prezentuje wyniki finansowe za 1 kwartał fiskalny 2018

…i są one tak dobre, że Satya Nadella może spać spokojnie. Usługi związane z chmurą oraz dział Surface wygenerowały w ciągu trzech ostatnich miesięcy dochody blisko 25 miliardów dolarów. To jedne z najlepszych wyników finansowych korporacji od lat.

Microsoft kilka dni temu oficjalnie zaprezentował wyniki za pierwszy kwartał fiskalny 2018 czyli miesiące lipiec – wrzesień 2017 r. (rok fiskalny kończy się w czerwcu, stąd takie a nie inne daty). W skrócie prezentują się one następująco:

  • dochód wyniósł 24,5 mld $ i wzrósł rok do roku o 12 %,
  • zysk operacyjny wyniósł 7,7 mld $ i był wyższy rok do roku o 15 %,
  • zysk netto wyniósł 6,6 mld $ i był wyższy rok do roku o 16 %,
  • zysk przypadający na jedną akcję wyniósł 0,84 $ i wzrósł rok do roku o 17 %,
  • dywidenda wypłacona akcjonariuszom wyniosła 4,8 mld $.

Korporacja odnotowała wzrosty i zyski praktycznie we wszystkich działach. Dochody z usługi Office 365 wzrosły o 42 %, usługi serwerowe i chmurowe wzrosły o 17 %. Windows OEM przyniósł „tylko” o 4 % więcej dochodów niż rok temu. Dział Surface zanotował przyrost dochodów aż o 12 %. Na tym tle najsłabiej wypadł dział growy (Xbox), który zanotował marginalny przyrost dochodów na poziomie 1 procenta.

Jak widać strategia obrana przez Satya Nadellę okazała się być słuszna. Przyszłość firmy leży w chmurze, innowacji produktowej, a dział telefonów był tylko kulą u nogi, generującą straty. Obecne usługi zdobywają rynek. Szczególnie istotne jest to w przypadku linii Surface, której wieszczono upadek, tymczasem kolejne produkty znajdują klientów, mimo marudzenia konkurencji. W kolejnym kwartale, z uwagi na sezon świąteczny, możemy spodziewać sporego wzrostu zainteresowania nowymi konsolami Xbox One X (Scorpio), a w przyszłym roku czeka nas premiera nowych wersji Office 2019 oraz debiut Projektu Andromeda, czyli de facto nowej wersji systemu Windows.

Źródło: Microsoft