Microsoft prezentuje najnowszą aktualizację Lumia Denim dla Windows Phone 8.1

Na dzisiejszej konferencji Microsoft zaprezentował również najnowszą aktualizację Lumia Denim. Jest to kolejne oprogramowanie przygotowane przez firmę Nokia dla systemu Windows Phone. Poprzednie wersje miały nazwy Lumia Amber, Lumia Black oraz Lumia Cyan.

Lumia 830

Aktualizacja Lumia Denim potwierdza pozycję Microsoft, jako lidera technologii fotograficznych w smartfonach. Innowacje zastosowane w aplikacji Lumia Camera pozwolą na jeszcze szybsze i łatwiejsze robienie zdjęć, podczas gdy jej obsługa jest niezwykle intuicyjna.

Aktualizacja Lumia Denim będzie dostarczona wraz z systemem Windows Phone 8.1 Update 1, który również wprowadzi szereg nowości. Aplikacja Lumia Camera będzie dostępna w pierwszej kolejności dla modeli Lumia 930, Lumia 1520 oraz Lumia 830 wraz z aktualizacją Lumia Denim, która będzie dostępna dla wszystkich smartfonów Nokia Lumia z systemem Windows Phone 8.1 w czwartym kwartale tego roku. Pozostałe telefony również otrzymają aplikację Lumia Camera ale pozbawioną niektórych funkcji, które będą dostępne jedynie dla w/w telefonów. Poniżej znajdują się wszystkie nowości jakie będą na nas czekać.

[label style=”1″]Nowości w oprogramowaniu Lumia Denim[/label]

 • Lumia Camera. Aplikacja zastąpi dotychczasową aplikację Nokia Camera. Będzie znacznie szybsza i intuicyjna w obsłudze.
  • Prędkość. Szybkie uruchamianie aparatu oraz robienie świetnej jakości zdjęć w odstępie zaledwie milisekund.
  • Wysoka jakość. Funkcja Moment Capture automatycznie uruchamia nagrywanie w jakości 4K, 24 klatki na sekundę. Każdy z kadrów zapisywany jest w jakości 8,3 MP, pozwalając na selekcję dowolnego ujęcia i zapisanie go jako indywidualnego zdjęcia.
  • Intuicyjność. Rich Capture ułatwi robienie zdjęć wykorzystując funkcje auto HDR oraz Dynamic Flash. Nie będzie już konieczności dostosowywania indywidualnych parametrów aparatu przed wykonaniem zdjęcia – zdjęcie można dowolnie edytować po jego wykonaniu za pośrednictwem bardzo prostego menu.
  • Jakość. Możliwość robienia jeszcze lepszych zdjęć w słabym świetle dzięki najnowszej generacji algorytmów fotograficznych.
 • Hey Cortana. Aktywacja asystenta głosowego Cortana za pomocą komendy głosowej „Hey Cortana”. Funkcja jest możliwa dzięki technologii SensorCore.
 • Glance Screen. Telefony obsługujące ekran podglądu będą posiadały teraz znacznie więcej informacji pochodzących z aplikacji Pogoda Bing, Zdrowie i kondycja Bing oprócz podstawowych danych takich jak data, godzina, powiadomienia oraz dane aplikacji.

[label style=”2″]Nowości w systemie Windows Phone 8.1 Update 1[/label]

 • Kącik z aplikacjami. Kącik z aplikacjami umożliwia określenie, które z aplikacji telefonu Windows Phone mogą być używane przez inne osoby. Jest to istotne w przypadku tych osób i organizacji dowolnej wielkości, które chcą udostępnić podstawowe aplikacje innym osobom do pracy, nauki lub innych celów.
 • Czas drzemki. Aktualizacja wprowadza możliwość ustawienia czasu drzemki. Do tej pory użytkownik był skazany na 10 minutową drzemkę bez możliwości zmiany czasu. Długo Microsoft zwlekał z dodaniem tej funkcji ale ostatecznie znalazła się w Update 1.
 • Aplikacje dla akcesoriów. Skorzystaj z aplikacji dla akcesoriów do pobierania powiadomień z telefonu na swój inteligentny zegarek, inteligentną obudowę telefonu, czujnik fitness lub dowolne inne akcesorium.
 • Udostępnianie internetu przez BT. Aktualizacja wprowadziła również możliwość udostępniania internetu przez Bluetooth. Do tej pory posiadacze telefonów Windows Phone mogli dzielić się łączem jedynie za pomocą sieci Wi-Fi.
 • VPN – L2TP z IPSec. VPN obecnie obsługuje protokół L2TP, co umożliwia dołączenie większej liczby usług VPN. Możesz oczywiście korzystać z usługi VPN za pomocą telefonu Windows Phone niezależnie od tego, czy chodzi o użytek służbowy, czy prywatny.
 • Wiadomości. Dzięki poprawionej funkcji wybierania można jednocześnie usuwać wiele połączeń, wiadomości lub kontaktów. Połącz wiele wiadomości tekstowych w jedną, a następnie przekaż je innej osobie.
 • Żywe foldery. Jedną z najbardziej widocznych zmian jest możliwość tworzenia tzw. żywych folderów na ekranie głównym. Dzięki funkcji żywe foldery możemy tworzyć foldery na ekranie startowym przesuwając jeden kafelek na drugi. Wszystkie aplikacje posiadające żywe kafelki będą zmieniać swoje statusy w żywych folderach, dzięki czemu użytkownik będzie widział na bieżąco wszystkie powiadomienia i statusy aplikacji.
 • Narrator. Narrator obecnie obsługuje pisanie dotykowe oraz umożliwia wyłączenie porad dotyczących sterowania i przycisków, jeżeli nie chcesz, aby były głośno odczytywane. Niektóre inne usprawnienia Narratora umożliwiają nieco szybsze odblokowanie telefonu, łatwiejsze odszukiwanie i korzystanie z przycisków Wstecz, Start i Szukaj, oraz informują, czy ekran telefonu jest włączony czy wyłączony.
 • Usprawniony kafelek sklepu. Kafelek teraz oprócz dostępnych aktualizacji pokazuje również propozycje najlepszych aplikacji ze sklepu. Funkcja dostępna tylko w US.
 • Internet Explorer. Teraz mobilne strony będą ładować się znacznie szybciej.
 • Aktualizacja telefonu. Aktualizacje można zainstalować w dowolnej chwili, planując tę operację na czas, który najlepiej Ci odpowiada. Ponadto jeśli Twój telefon obsługuje karty SD, wykryje on teraz, że w telefonie jest za mało miejsca do przeprowadzenia aktualizacji i użyje karty SD. (Funkcja planowania aktualizacji jest dostępna po zaktualizowaniu systemu do kompilacji 8.10.14203.206. Obsługa aktualizacji telefonu przy użyciu karty SD zależy od modelu i producenta telefonu.)
 • Oszczędzanie baterii. Stan baterii można kontrolować na ekranie startowym. W tym celu do ekranu startowego wystarczy przypiąć kafelek Oszczędzanie baterii. W ten sposób na nowym kafelku Live Tile będzie można natychmiast sprawdzić pozostały czas pracy baterii. (Ta funkcja jest dostępna tylko w telefonach z kompilacją 8.10.14203.206). Aby uzyskać informacje o najnowszych funkcjach, zobacz aplikację Oszczędzanie baterii w Sklepie.
 • Transmisja danych. Możliwość ustawienia skrótu do transmisji danych w centrum akcji.

Źródło: własne, informacja prasowa Microsoft Devices, Conversations by Nokia