Microsoft pracuje nad aplikacją, która zmieni telefony w skanery 3D

Microsoft pracuje nad technologią, dzięki której możliwa będzie zmiana każdego telefonu w trójwymiarowy skaner. Ma to być możliwe, dzięki pracom zespołu Microsoft Research, który nazwał swój nowy projekt MobileFusion.

Zespół Microsoft Research stworzył aplikację MobileFusion ze specjalnym algorytmem, który umożliwia działanie aparatu jako skanera 3D. Aplikacja korzysta z techniki przechwytywania wielu obrazów, która w działaniu zbliżona jest to tego w jaki sposób działa ludzkie oko.

Tworzenie trójwymiarowego modelu jest widoczne na bieżąco na ekranie telefonu. Dzięki temu użytkownik może od razu zdecydować czy model jest wystarczający dobry aby go wydrukować na drukarce 3D czy wykorzystać w grach z rozszerzoną rzeczywistością. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektu możemy ponownie zeskanować dany obiekt.

Zespół pracujący przy MobileFusion chce zaprezentować swoje osiągnięcia na sympozjum Mixed and Augmented Reality na początku października. Głównym celem zespołu jest udostępnienie aplikacji MobileFusion dla telefonów ale niestety zespół nie podał żadnych ram czasowych kiedy miałoby to nastąpić.

Źródło: Windows Central

 • Jako ciekawostka- ok, jednak po filmiku widać, że do jakiegokolwiek wykorzystania tej aplikacji, potrzeba jeszcze sporo pracy. Na modelach niby widać, co było skanowane, ale nie da się tego wykorzystać w żaden sposób, bo jednak jakość jest zbyt marna. Wątpię aby kiedyś udało się to dopracować, żeby można z tego było korzystać. Jedna kamera nigdy nie da dobrego efektu 3d

  • Z całą pewnością profesjonalnego skanera aplikacja nie zastąpi ale może dopracują ją na tyle, że efekty będą zadowalające i sprawią sporo frajdy użytkownikom telefonów.

 • cichy Don

  Wow! A pracę w tle nawigacji w ich mapach wprowadzą? Czy to zbyt przyziemne?

 • Adam Fierek

  Microsoft Research a na iPhonach testują/demonstrują :v

  • cichy Don

   Tak, też zauważyłem, że prywatnie pracownicy MS używają iPhonow i androidów.
   Generalnie nikt tam już nie wierzy w powodzenie mobilnego windowsa.
   Myślę, że w ciągu roku zamkną projekt. To dlatego wszystkie aplikacje piszą najpierw na iOS – tam są ich klienci.

 • Darek Cullen

  Pojawiła się Aktualizacja aparat Windows 😉