Microsoft pospieszył się z wyłączeniem internetowego Sklepu Windows Phone

Tydzień temu Microsoft zaprezentował nowy uniwersalny Sklep Windows, który jest połączeniem sklepów dla telefonów oraz dla komputerów. Tym samym użytkownicy telefonów z systemem Windows Phone zostali pozbawieni dostępu do internetowego Sklepu Windows Phone. Na tę chwilę wygląda na to, że przyniosło to więcej problemów niż korzyści i to nie tylko dla posiadaczy telefonów z systemem Windows Phone ale również dla osób, które korzystają z systemu Windows 10 Mobile.

Jeżeli korzystasz ze Sklepu Windows Phone na telefonie to w większości przypadków wszystko funkcjonuje tak jak powinno. Niekiedy przy próbie zeskanowania kodu QR lub próby wejścia przez odnośnik zostajemy przekierowani do nowego Sklepu bez możliwości pobrania aplikacji. Często również zdarza się, że jeżeli możemy odszukać daną aplikację w Sklepie Windows Phone to tej samej pozycji nie znajdziemy w Sklepie Windows na telefonach z systemem Windows 10 Mobile.

Jeżeli jednak często korzystacie z komputera i internetowego Sklepu Windows Phone to mam dla Was niezbyt dobre wieści. Sklep został wyłączony i przy próbie otwarcia jakiegokolwiek odnośnika prowadzącego do Sklepu Windows Phone zostajemy automatycznie przekierowani do nowego Sklepu Windows. Niestety spora część aplikacji nie została jeszcze przeniesiona do nowego Sklepu a to oznacza, że użytkownicy telefonów z systemem Windows 10 Mobile zostali pozbawieni dostępu do wielu aplikacji, z których mogli korzystać na telefonach z systemem Windows Phone 8.1.

Problemy użytkowników z systemem Windows Phone 8.1:

 • Brak możliwości ręcznego pobierania aplikacji w Sklepie Windows Phone w formacie XAP do ręcznej instalacji na telefonie.
 • Brak dostępu do internetowej strony Sklepu Windows Phone.
 • Kody QR i odnośniki często prowadzą do nowego Sklepu Windows bez możliwości pobrania aplikacji.

Problemy użytkowników z systemem Windows 10 Mobile:

 • Brak możliwości ręcznego pobierania aplikacji w Sklepie Windows w formacie XAP do ręcznej instalacji na telefonie.
 • Kody QR i odnośniki prowadzą do nowego Sklepu Windows. Jeżeli dana aplikacja nie znajduje się w nowym Sklepie to nie będziemy mieli możliwości jej pobrania.

Zapewne jest to jedynie przejściowa sytuacja i Microsoft pracuje w pocie czoła aby w nowym Sklepie Windows znalazły się wszystkie aplikacje. Nie do końca jednak rozumiem tak szybkie wyłączenie internetowego Sklepu Windows Phone – w końcu użytkownicy korzystający z systemu Windows Phone 8.1 to zdecydowana większość w porównaniu do zaledwie kilku procent osób, które zdecydowały się na wgranie systemu Windows 10 Mobile.

 • Jest jakaś zależność że niektóre przekierowuje i otwiera sklep w telefonie ale większość prowadzi do nowej webowej wersji. Na szczęście mamy dostęp do xap i można wrzucać na pamięć

 • Użyteczną rzeczą w starym sklepie windows phone była możliwość instalowania aplikacji z poziomu komputera na zalogowanym do naszego Konta Microsoft urządzeniu z WP 8.1 i starszymi (w przypadku W10M to nie działało, gdyż sklep nie widział takich urządzeń). Nowy sklep przeglądarkowy uruchomiony na komputerze pozwala instalować apki tylko na tym komputerze.

 • RDF2

  Po prostu w MS pracują kretyni. Przecież wszyscy to wiemy. 😉 Z tym sklepem polecieli po bandzie. A na poważnie – powoli mam dość tych eksperymentów i beta testów na klientach. Można będzie wrócić do windowsa za 10 lat – jak już się ogarną.

 • WITOLD

  WŁAŚNIE JEST TAK DOKŁADNIE JAK NAPISAŁEŚ W POWYŻSZYM ARTYKULE POZDRÓWKA

 • AdiDotJagi

  Kiedy kolejne kompilacje dziesiątki na smartfony?