Microsoft po raz kolejny potwierdza dalszy rozwój Windows 10 Mobile

Strategia Microsoft odnośnie mobilnej dziesiątki pozostaje niezmienna. System jest i będzie w dalszym ciągu rozwijany a nowe telefony pojawią się w przyszłym roku. W zeszłym tygodniu Terry Myerson, Microsoft Executive Vice President of Windows and Devices, udzielił w wywiadzie dla Mary-Jo Foley pozytywnej odpowiedzi na jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących przyszłości systemu Windows 10 Mobile.

MJF: I realize this year was a year when Microsoft planned not to release any new Windows Phones itself. But the question I keep getting is why is Microsoft wasting time updating Windows Mobile when the market share is one percent? You don’t have that many phone OEMs. Why not just say, you know, maybe we’ll come back some day, but for now, let’s just stop playing around with mobile.

MYERSON: Technically, there are really two things that are unique about Windows Mobile. One is cellular connectivity and the other one is the ARM processors that are there. And I think both cellular connectivity and ARM processors have a role in the technical landscape of the future.

So we’re going to continue to invest in ARM and cellular. And while I’m not saying what type of device, I think we’ll see devices there, Windows devices, that use ARM chips. I think we’ll see devices that have cellular connectivity.

When you stop investing in these things, it’s super hard, super, super hard to restart. And at Microsoft we have a few of those examples where we stopped. Sometimes, when you’re investing into growth. it’s easier, but when you’re investing for technical strategy or things like that, sometimes people can question it — like you’re doing right now. But especially among your readers, I don’t think there’s much debate that ARM processors have a role in the future. And cellular connectivity does as well.

MJF: Zdaję sobie sprawę, że w tym roku Microsoft nie planował nowych telefonów z systemem Windows. Dlaczego Microsoft traci czas aktualizując system Windows 10 Mobile podczas kiedy globalny udział w rynku wynosi jeden procent? Nie posiadacie zbyt wielu producentów telefonów OEM. Może nadszedł moment, w którym wystarczy powiedzieć, że wrócimy pewnego dnia, ale teraz wstrzymujemy prace nad telefonami.

MYERSON: Technicznie rzecz biorąc, występują dwie wyjątkowe rzeczy na temat systemu Windows Mobile. Pierwszą z nich jest łączność komórkowa a druga to procesory ARM. Uważam, że oba elementy odgrywają rolę w technicznym krajobrazie przyszłości.

W związku z tym mamy zamiar w dalszym ciągu inwestować w procesory ARM oraz w łączność komórkową. Na tę chwilę nie wiem jaki to będzie typ urządzenia, ale uważam, że ujrzymy nowe urządzenia z procesorami ARM oraz z łącznością komórkową.

Po wstrzymaniu inwestowania w tego typu rzeczy będzie niezmiernie ciężko powrócić do tego biznesu. Mamy kilka przykładów kiedy zaprzestaliśmy. Czasami kiedy inwestujesz w rozwój to jest łatwiej, ale kiedy inwestujesz w techniczną strategię lub podobne rzeczy zdarza się, że ludzie to kwestionują – tak jak Ty robisz to teraz. Sądzę, że szczególnie wśród Twoich czytelników, nie znajdziemy zbyt wielu osób, które mają wątpliwości co do tego, że procesory ARM będą odgrywać ważną rolę w przyszłości. To samo dotyczy łączności komórkowej.

Microsoft po raz kolejny rozwiał wątpliwości dotyczące przyszłości systemu Windows 10 Mobile. Korporacja z Redmond w swoich planach na przyszłość umieszcza zarówno procesory ARM jak również łączność komórkową a to oznacza, że prędzej czy później zobaczymy nowe telefony. Być może będą to urządzenia z linii Surface a być może coś zupełnie innego. Czas pokaże, ale jednego możemy być pewni – w niedalekiej przyszłości powstaną nowe telefony z systemem Windows 10 Mobile.

Źródło: AAWP

 • Książe MwL

  niech robią telefony,windows 10 mobile nie jest zły,postęp od stycznia do teraz jest bardzo duży i mam nadzieje że będzie jeszcze lepiej. ale jak to będzie z systemem i nowymi telefonami to sie przekonamy. według mnie te nowe telefony i ulepszony system zadecydują. jeśli sie uda to będą sobie dalej ale mam nadzieje że z lepszą sytuacją niż teraz a jeśli nie… to mogą sobie odpuścić bo wtedy będzie to bez sensu…

  • Hubert Cumberdale

   Tak

   • Książe MwL

    ale co tak?

 • Tyran1918

  Pasuje zalać rynek czymś tanim, a nic nie wskazuje by jakiś producent miał to w planach, bo Microsoft już odpuścił.

  • Bo Microsoft już odpuścił? Czytałeś artykuł?

   • Książe MwL

    nie czytał nawet tytułu artykułu…

   • Tyran1918

    Odpuścił tanią i średnią półkę, bo z tego co cały czas piszecie (a brak ku temu realnych dowodów) ma atakować jedynie najwyższą półkę.

    • Książe MwL

     a nie pomyślałeś że Microsoft chce najpierw podwyższyć sobie pozycje na rynku telefonami premium i gdy już to osiągnie zacznie tworzyć po za telefonami premium te tańsze telefony?

     • Tyran1918

      A masz ku temu jakieś dowody? Jak dla mnie to oni chcę oferować tylko sprzęt premium, tak samo jak robi to Apple. Jasno to widać w przypadku linii Surface, która jest premium. Nic tańszego od Microsoftu nie widać.

     • Książe MwL

      nie nie mam dowodów ale to ma jakiś sens. Surface to nie telefon a nie ma potwierdzenia że „Surface phone” zastąpi „Lumia”. nazwa może być zupełnie inna. i nie oszukujmy sie–> Microsoft nie ma szans stać sie drugim a w sumie 4 Apple

     • Tyran1918

      Gdyby mieli w planach pokazywanie tanich modeli to już by dawno to robili, a po likwidacji Lumii nic takiego nie robią, bo na tanich modelach tylko tracili. Nie ma co liczyć na tani sprzęt. Jak inni producenci go nie zrobią (a ich nie widać) to nikt tego nie zrobi.

     • Książe MwL

      jest hp,acer,alcatel 🙂 przed w10m jeszcze jakaś szansa jest. tanie modele robili i im nie wychodziło. teraz chcą po udoskonaleniu systemu i sprzętach z dobrymi parametrami pokazać 100% swoich możliwości. a co później postanowią nikt nie wie

     • Tyran1918

      To stanowczo za mało.

     • Tomasz (prv)

      Jak się okaże, że za mało i MS uzna iż kończy projekt Win10Mobile to tez nic się nikomu nie stanie. No może poza garstka fanów zaślepionych własną wizją systemu.

     • Tyran1918

      To fakt.

     • Hubert Cumberdale

      „hp,acer,alcatel” – co to są za marki? Gdzie jest Samsung, Sony, HTC, LG – to są marki, które coś znaczą w mobile.

     • Książe MwL

      hahaha. lg coś znaczy? kurde niby gdzie? sony? błagam cie… htc? gdzie ty żyjesz? sony jest tylko troche wyżej od microsoft, lg myśli że Polacy to debile wciskając im lg g5 se który jest droższy od lg g5 który ma problemy nawet z tym żeby sie włączył i cały dział mobilny lg jest w masakrycznym stanie 🙂

     • Hubert Cumberdale

      O masz, zapomniałem dodać chinoli z Huwawei na czele.

     • Książe MwL

      htc i sony nie są w dziale mobile nawet w pierwszej 12 🙂 za to „nic nie znacząca marka” zwana Alcatel jest 😉

     • RS2_14955

      No właśnie, może te marki coś liczą, ale z nich liczyć (czytaj, zarabiać) pieniądze umie tylko Samsung. Nie przepadam za tą firmą i z bólem, ale jednak może kupiłbym telefon z Windows. Choć wolałbym aby to LG weszło w Windows, byłoby dużo modeli w atrakcyjnej cenie.

   • Szymon

    Słowa, słowa, słowa ….. Wyniki mówią same za siebie. Microsoft może sobie nie odpuszczać ale użytkownicy już sobie odpuścili….. Niestety…

  • Książe MwL

   „Microsoft po raz kolejny potwierdza dalszy rozwój windows 10 mobile” to znaczy że nie odpuszcza 🙂

  • Tomasz (prv)

   Tanie telefony od MS nie maja sensu. Tanie telefony to domena producentów OEM.

   • Tyran1918

    Których nie ma. Pojedynczy producenci coś pokazują, ale są to drogie modele, a bez tanich nie ma szansy na popularyzację W10M i jego widoczny rozwój.

    • Tomasz (prv)

     Było już kilka tanich modeli, ale jak widać popularność WP 8/8.1 była malutka. Tak wiec produkcja tanich słuchawek niekoniecznie oznacza popularyzacje systemu.

     • Tyran1918

      Akurat jak były tanie modele, to mobilny Windows zyskiwał. To, że Microsoft na tym tracił to ina sprawa.

     • Tomasz (prv)

      Zyskiwał …. dobry żart. 3% rynku z jednym z kwartałów to porażka. Gdyby WP 8/8.1 przekroczył choć 10%.

      I okazało się, to co wie każdy logicznie myślący, iż dumping cenowy (czyli sprzedaż ze stratą) to ślepa droga.

 • tridlle

  Znaczy to trochę tak, że w związku z łącznością komórkową i procesorami ARM, czyli szeroko pojętym rynkiem mobilnym, musimy się skupić na ratowaniu biznesu i coś wymyślić. Choć niekoniecznie to będzie nowy telefon. Natomiast Windows 10 Mobile pozostanie systemem doświadczalnym ze statusem beta przez bliżej nieokreślony czas. Tak to widzę.

 • Byłoby super, gdyby reaktywowali linię Lumia. Może niekoniecznie pod tą nazwą, ale podobne urządzenia. L640 kupiłem ze względu na niską cenę i dobre parametry, chciałbym, aby kolejne modele też były tanie i dobre.

  • makgajwer

   Też mam L640DS i kupiony właśnie z uwagi na cenę. Do tej pory spełnia w 100% moje wymagania i potrzeby. Jednakże jak tak dalej pójdzie i nie będzie podobnych telefonów na tym systemie to będę musiał zmienić na androida, albowiem nie zamierzam kupować telefonu za więcej niż 800 zeta.

   • Też nie chcę wydawać za dużo. Dlatego chciałabym, aby były tańsze smartfony od MS, nowa Lumia. OEM mnie nie przekonuje, telefony od nich nawet glance screen nie będą mieć.

  • RDF3

   właśnie dlatego zaprzestali produkcji, bo były tanie – MS nic nie zarabiał i tylko tracił pieniądze.

   • Można zarabiać na tanim sprzęcie, tylko trzeba go produkować i sprzedawać w większych ilościach. Tworzenie modeli dla określonej półki cenowej nie ma sensu obecnie. Większość marek ma w swojej ofercie produkty w różnych cenach. Owszem, w świecie mobile niby jest BB i Apple w lidze premium, ale ten pierwszy upadł, Apple jest na mocnej pozycji, choć już nie produkuje tak rewolucyjnych iPhone’ów jak kiedyś, ale ma swoje grono snobów. Microsoft nie odniesie sukcesu tylko na drogim sprzęcie. Liczę na Surface Phone w wersji Lite, na które będziemy mogli sobie pozwolić.

    • RDF3

     Każda marka ma swoich snobów. ty jesteś snobem windowsa i gardzisz ludźmi wybierającymi coś innego. SONY postawiło na droższe modele pozbyło się drobnicy i zaczęło zarabiać. To samo chce zrobić MS i ma rację. Opieranie biznesu o biedotę jest dobre w przypadku Biedronki, a nie producenta sprzętu z najnowszymi technologiami.

     • Nie nazwałbym się snobem. Nie zachwalam Windowsa, nie obrażam Androidziarzy, uważam nawet, że Android jest obecnie lepszym system od Windowsa.
      Może i masz rację, aczkolwiek droga tylko drogiego sprzętu nie jest najlepszą opcją, gdyż grono potencjalnych kupców jest zdecydowanie mniejsze.

   • michalR

    to na wypasionych i drogich urzadzeniach tym bardzej nie zarobia bo ich nikt nie kupi 😉

 • Simon Pater

  Na razie to moze i pracuja nad w10m ale troche to topornie idzie.
  Ten wywiad raczej niczego nie wyjasnia. Jak zawsze w przypadku MS liczy sie kwestia wiary;)
  A ze w Polsce w teorii wierzacych duzo…

 • RDF3

  „Nawet wśród Twoich czytelników nie sądzę, że istnieją wątpliwości dotyczące tego, że procesory ARM będą odgrywać ważną rolę w przyszłości. Podobnie będzie z łącznością komórkową.”

  sorry, ale nie zrozumiałem ani jednego słowa z tego, za przeproszeniem … bełkotu. o czym on mówi?

  • Tłumaczenie wyszło nieco zagmatwane. Może teraz będzie lepiej.

   • RDF3

    wydaje mi się, że to jest nieprzetłumaczalne, – klasyczny korporacyjny bullshit. 😉

    a tak poza konkursem –
    „Sądzę, że szczególnie wśród Twoich czytelników, nie znajdziemy zbyt wielu osób, które mają wątpliwości co do tego, że procesory ARM będą odgrywać ważną rolę w przyszłości. To samo dotyczy łączności komórkowej.,”

    • Michał

     RDF3, jak ty mnie zaimponowałeś w tej chwili 😉

  • Michał

   Której części dokładnie nie zrozumiałeś? Może pomogę

 • Michał

  Zniknęły mi kontakty z facebooka w mojej 950. Czy ktoś wie jak to przywrócić?

 • Slawek

  Czyli coś tam, kiedyś, ale nie wiadomo co. Bełkot, bełkot i jeszcze raz bełkot. Telefony wymienia się mniej więcej co dwa lata więc teraz trzeba olać WP, a za dwa lata (realnie) jak coś wyjdzie to może powrócić.

  • Bartłomiej Broda

   Lepszy bełkot bez konkretów, niż konkrety i później srogi zawód większości użytkowników.