Microsoft planuje zakończyć sprzedaż telefonów Lumia jeszcze w tym roku?

Statystyki są nieubłagane. Ilości sprzedanych telefonów Lumia ciągle spadają i nic nie wskazuje na to aby miało się to zmienić w najbliższym czasie. Najnowsze dane nie są jeszcze dostępne, ale podejrzewam, że ilość sprzedanych urządzeń w trzecim kwartale tego roku nie przekroczy miliona sztuk. Jak donosi portal WinBeta jeden z pracowników Microsoft, który chce pozostać anonimowy poinformował, że Microsoft zamierza zakończyć sprzedaż telefonów Lumia wraz z końcem tego roku.

Sytuacja systemu Windows 10 Mobile nie wygląda dobrze. Z jednej strony mamy potwierdzenie, że w przypadku rozgałęzienia Redstone 2 jest kładziony silny nacisk na optymalizację pod kątem telefonów. Z drugiej jednak strony brak nowych telefonów oraz spora ilość błędów w obecnej wersji systemu powoduje ogólne zniechęcenie użytkowników do mobilnej dziesiątki. Microsoft udostępnił zaledwie cztery modele z fabrycznym systemem Windows 10 Mobile z niskiej oraz wysokiej półki zapominając o średniej. Według najnowszych doniesień Microsoft planuje zakończyć sprzedaż telefonów Lumia jeszcze w tym roku i patrząc na poniższy wykres korporacja ma spore szanse aby zrealizować ten cel.

Trend sprzedaży telefonów Lumia już się nie zmieni...

Trend sprzedaży telefonów Lumia już się nie zmieni…

Powyższy wykres to niestety nie koniec złych informacji dla fanów mobilnego Windowsa. Microsoft nie zaprezentuje nowych telefonów wcześniej niż w drugim a być może nawet w trzecim kwartale przyszłego roku a to oznacza, że losy systemu Windows 10 Mobile będą przez jakiś czas w rękach innych producentów, którzy zdecydują się na produkcję telefonów z tym systemem. Pamiętajmy również, że Microsoft nigdy oficjalnie nie potwierdził, że pracuje nad nowymi smartfonami z linii Surface dlatego nasz niepokój jest bardziej niż uzasadniony.

A jak Wy oceniacie obecną sytuację Microsoft w kwestii telefonów oraz systemu Windows 10 Mobile? Czy system kiedykolwiek będzie w stanie wznieść się na wyżyny i będzie w stanie konkurować z pozostałymi liczącymi się na rynku graczami?

 • Aqua

  System Windows 10 Mobile będzie rozwijany nawet wtedy, gdy nikt go nie będzie używał – to słowa Nadeli. Jest tak, ponieważ dziesiątka jest jednym, uniwersalnym systemem dla wszystkich urządzeń i jak w ogóle można myśleć, że zniknie dla smartfonów. To jest niewykonalne, bo nie zniknie dla PC i tabletów, a zatem nie może zniknąć dla smartfonów. Uniwersalność to przyszłość. Ktoś chyba chce siać zgorszenie i zamęt w głowach niezorientowanych ludzi.

  • Nie postawiłem w artykule znaku równości pomiędzy zakończeniem sprzedaży telefonów z serii Lumia a końcem systemu Windows 10 Mobile. Microsoft potwierdził, że pracuje nad nowymi urządzeniami jednak w dalszym ciągu nie mamy pewności, że będą to modele Surface Phone. Co więcej na końcu artykułu zadałem optymistyczne pytanie dotyczące tego czy Windows 10 Mobile będzie mógł rywalizować z systemami Android oraz iOS 🙂

   • Patrollej33

    To nie optymizm, to dziecięca naiwność.

  • Piotr Jaworski

   jaką korzyść z uniwersalności dziesiątki mają dziś użytkownicy? to są wewnętrzne, techniczne sprawy korporacji.
   połowa samochodów japońskich, amerykańskich i francuskich jeździ na podłodze Reanault i kogo to obchodzi 😉

   • Aqua

    Korzyści są obopólne – koszty spadają, więc ceny dla klienta też spadają, dodatkowo lepsza integracja, współpraca urządzeń, po prostu jednolity system, wyglądający i działający tak samo bez względu na urządzenie, a więc łatwiejszy interface do nauczenia się dla użytkowników. Mam dalej wymieniać?

 • RobRSI

  MS najlepiej wychodzi kończenie ….

 • Pazuzu

  Jak można skończyć sprzedaż nie mając nic w zamian? Na czym M$ będzie testował nowe buildy? Stoi to w rażącej sprzeczności z dalszym rozwijaniem WM10. Albo rybka, albo pipka: albo rozwijamy WM10 i do czasu premiery Surface Phonów sprzedajemy Lumie ze zmienionymi procami (np. wstawiamy tylko nowsze odpowiedniki obecnych procesorów resztę pozostawiając bez zmian albo też zamykamy kramik i nie mamimy już użytkowników. Po takiej firmie oczekuję uczciwości.

  • wania

   M$ i uczciwość?

 • K@ptus

  Dla inżynierów oprogramowania słaby wynik sprzedaży telefonów z systemem W10M, to czytelny przekaz, więc Android górą.

 • Artur

  Mam problem.Posiadam laptopa z Windows 10.Problem w tym że kiedyś byłem testerem na smartfonie Lumia(już nie jestem). Chciałbym się dowiedzieć czy to że mam te same konto Microsoft na smartfonie i laptopie to oznacza że laptop też będzie pobierał aktualizacje testowe.Moja obecna wersja systemu na laptopie 14393.105.

  • Swoodie

   Z tego co sie orientuje, oddzielnie wlaczasz Insidera na PC i na telefonie.

   • Dokładnie tak.

   • Artur

    Czyli nie jestem testerem Windows 10 na laptopie.

    • Zgadza się. Musiałbyś ponownie zapisać się do programu w ustawieniach komputera. Posiadasz najnowszą oficjalną wersję z końcówką 105.

     • Artur

      Dziękuje za pomoc.

     • Nie ma sprawy!

 • Jarek

  Windows Mobile już wykopał sobie dołek, teraz już kupuje trumnę… W przyszlym roku zostanie tylko nagrobek i Adios, zostanie zamówić nam msze na wypominki. I nie mowie tego zlosliwie. Bardzo lubilem Windows Phone, lecz statystyki i ruchy korporacji mówią wyraźnie „Zabieramy zabawki z tej piaskownicy i zwijamy interes”

 • marcin

  WM10 się powoli wypala, a MS ma to gdzieś. Pewnie potraktują to jako przygodę z mobilnym systemem i tyle. Oni zarabiają kupę kasy na oprogramowaniu na PC. Mobilny windows to raczej odskocznia od codzienności. Szkoda tylko, że zniszczyli markę Nokia, choć ta ostatnia jest sobie sama winna, że przespali zmiany na rynku. Kto wie gdyby poszli w Androida mogliby być obecnie liderem rynku mobilnego. Wokół „cudownych” ,nowych telefonów od MS narosło wiele niepotwierdzonych plotek. Zapewnienia i obietnice ludzi z MS, że system będzie rozwijany są laniem wody. Zresztą zapewne każdy użytkownik WM się o tym niestety przekonał. Statystyki wskazują na coraz mniejszą sprzedaż, wskaźniki lecą w dół. Każda firma w takiej sytuacji zrobiła by za pewne wszystko, aby odbudować wizerunek, usprawnić, udoskonalić produkt, wprowadzić coś nowego, coś co walnie dosłownie w rynek i przyciągnie nowych użytkowników. My potrafimy, my jesteśmy najlepsi- tak to powinno wyglądać. A jest jak jest- nędznym system, kiepskie telefony (flagowce), brak możliwości konkurowania na rynku mobilnym ( bo nie ma czym), ciągłe obietnice bez pokrycia. To jest polityka MS dotycząca rynku mobilnego. Powoli, powoli wygaszą pewnie w końcu dział mobilny i taki będzie koniec

  • Tomasz (prv)

   Gdyby dział telefonów MS (d. Nokia) przynosił zyski. Ale od czasów Lumii jedzie na stratach, więc logiczne iż MS to wygasza, bo im wystarczy sam system, a nie musza produkować urządzeń. Tak jak jest z PC.

   • Tyran1918

    Sam system bez smartfonów? Jaki to sens, gdy inni producenci nie chcą tego wykorzystywać. PC to inna sprawa, bo Microsoft ma monopol i żaden inny system nie może mu dorównać. Na rynku smartfonów rolę Windowsa przejął Android, którego producenci mogą modyfikować pod siebie, a z Windowsem nic nie zrobią.

 • Tomasz (prv)

  Oczywisty, widocznym gołym okiem koniec Lumii to oczywiście nie koniec Win10Mobile. System będzie budowany do czasu, do kiedy znajdą się darmowi testerzy – fani tego systemu.
  Natomiast otwartym pozostaje pytanie, czy jakiś producent telefonów go wdroży komercyjnie.

  Niestety MS popełniło dużo błędów rozpoczynając, a później trwając przy WP w sytuacji, gdy nikt tego systemu nie chciał używać. Bo co to jest te 3% rynku?

  • RS2_14915

   Ale jak nie będzie nowych telefonów to jak mają ludzie testować ?

   • Tomasz (prv)

    Na tym co dziś mają. L640 – L930 jeszcze pożyją.

    • RS2_14915

     To są już zabytki. Jeszcze rozumiem 950/650 pociągną jeszcze z rok. Potem już powinny być znów jakieś 2-3 modele, a jak nie będzie? Jak robią tylko jeden, dwa modele super flagowiec? To sprzedaż nadal będzie słaba. Albo niech cisną w innych producentów. Bo szczerze nie widzę na razie możliwości zmiany systemu na coś innego…. Chyba, że pod koniec roku kupię 950 😉

 • wda

  Czy koniecznie w ogóle MS musi produkować telefony? Przecież Google też nie produkuje. Z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie promowanie Windowsa wśród producentów. Słyszymy przecież o wielu zapowiedziach. Pozostaje pytanie, po co MS kupował w takim razie Nokię. No cóż nie znamy szczegółów umowy, ale można się domyślać. MS znany jest jako łowca patentów. Zapewne telefony od początku były niechcianym dodatkiem. Ja osobiście i różne rzeczy jestem skłonny podejrzewać MS, ale nie o głupotę.

  • Nie musi i raczej nie będzie produkować poza kilkoma referencyjnymi urządzeniami (najprawdopodobniej Surface). Pytanie natomiast jest inne i dotyczy tego czy inni producenci będą implementować system Windows 10 Mobile w swoich urządzeniach.

   • Tomasz (prv)

    Michał – po co MS miałoby produkować referencyjny telefon, jakby nie było innych producentów?

    • Inni producenci już są (Acer, Alcatel czy HP), ale miałem na myśli znacznie szersze grono znanych producentów.

     • Tomasz (prv)

      No i jaka mają sprzedaż?

     • Na tę chwilę z pewnością trend sprzedażowy jest rosnący 🙂

     • Tomasz (prv)

      Chyba tylko u HP

     • Alcatel nie jest jeszcze dostępny ale Acer też powinien mieć tendencję wzrostową.

     • Tomasz (prv)

      Na dziś to są projekty bez rynkowego znaczenia. Axera nie znam, a Alcatel i HP to nie są telefony , które zyskałyby dużo klientów dla Win10Mobile

     • Na tę chwilę ciężko coś więcej napisać bo HP dopiero rozpoczął sprzedaż modelu Elite x3. Alcatel Idol 4 Pro jest jeszcze niedostępny a Acer Liquid Jade Primo też znalazł się w sprzedaży dopiero jakiś czas temu. Na wyniki będziemy musieli poczekać kilka miesięcy. W międzyczasie pewnie dołączą nowi producenci więc dopiero za kilka miesięcy będziemy w stanie obiektywnie ocenić projekt Windows 10 Mobile.

     • Tomasz (prv)

      3 telefony z górnej półki cenowej cokolwiek zmieni na rynku?
      wątpię

     • Jeżeli nie dołączą inni producenci to raczej będzie ciężko.

   • wda

    Myślę, ze jak MS się postara to tak. W tej chwili jakby nie było jest sytuacja chora, bo każde urządzenie z Windowsem jest konkurencją Lumii. MS powinien sprzedawać system, nie telefony. Tak jest od lat w komputerach i jest ok. Wbrew pozorom zaprzestanie produkcji Lummi i rozdanie Widowsa producentom za free, lub za parę dolców, może rozkręcić interes. Oczywiście może, ale nie musi. Ale to już brocha MS, nie nasza.

    • Podpisuję się pod tym co napisałeś. Nie sądziłem, że to kiedyś napiszę ale koniec sprzedaży Lumii może być początkiem sukcesu firmy Microsoft.

     • largi

      Dlaczego ?

     • Zgrabnie opisał to @adamsotysik:disqus w powyższym komentarzu:

      W tej chwili jakby nie było jest sytuacja chora, bo każde urządzenie z Windowsem jest konkurencją Lumii. MS powinien sprzedawać system, nie telefony. Tak jest od lat w komputerach i jest ok. Wbrew pozorom zaprzestanie produkcji Lummi i rozdanie Widowsa producentom za free, lub za parę dolców, może rozkręcić interes. Oczywiście może, ale nie musi. Ale to już brocha MS, nie nasza.

    • Tyran1918

     Coś im to słabo wychodzi, bo przez wiele lat nie potrafili zachęcić innych producentów do skorzystania z mobilnego Windowsa. Sami zresztą też zniszczyli serię Lumia, którą zbudowała Nokia, a bez niej jest tylko gorzej.

    • RDF3

     mobilny windows jest rozdawany za darmo.

     • wda

      Wielce prawdopodobne. Za to od każdego Androida zainstalowanego na świecie, Microsoft dostaje kilkanaście dolców za patenty. To daje do myślenia…

  • RDF3

   Ballmer kupił dział hardare (nie Nokię), bo wpadł w panikę, że lumie znikną z rynku. On chciał nadal w to inwestować. Niestety kilka miesięcy później odszedł, a następca miał inne pomysły na firmę – i w sumie, na zimno kalkulując, ma rację.
   MS nie przejął żadnych patentów poza tymi związanymi z lumiami.

   • wda

    Ja bym nie był taki pewny…

 • Kuba S

  Mityczny Surfejs Fołn. Mityczny system nie dla gimbów i idiotów.

  • largi

   ;]

 • Źródłowy artykuł ma ciąg dalszy – przecieki na temat Surface Phone i planowanych trzech wersji z 3, 6 i 8 GB RAM.

  • Nie widzę w nim informacji o trzech wersjach Surface a jedynie grubymi nićmi szyte domysły 🙂

   • a jakie jest poważne źródło głównej informacji?

    • Na tę chwilę Microsoft niczego nie potwierdza ani nie zaprzecza więc trzeba się posiłkować nieoficjalnymi informacjami 🙂

    • RDF3

     widać to jak na dłoni. od ponad roku trwa wygaszanie.

  • RDF3

   zgodnie z przeciekami surface phone miał być gotowy w 2013, 2014, 2015, 2016, pierwszej połowie 2017, a teraz w drugiej połowie 2017. czy trzeba to komentować?

 • Może zrobią masowe wyprzedaże Lumii, jednak coś z tymi obecnymi trzeba zrobić. W regularnych cenach to one nie pójdą.
  A co do pytania z ostatniego akapitu: nie. Co by musiał zrobić Microsoft, żeby system stał się trzecią siłą? Przekonać deweloperów, ewentualnie zrobić możliwość otwierania aplikacji z iOS bądź Androida (tak, jak BlackBerry), stworzyć innowacyjne rozwiązania niedostępne u pozostałych dwóch gigantów i ogólnie stworzyć najlepiej działający system. To wszystko raczej niemożliwe, biorąc pod uwagę fakt, jak działa MS. Microsoft zrobił jakieś tam wspólne jądro, UWP, więc dopóki jest deskopowy Windows, to będzie i mobilny, ale znaczenie na rynku będzie równie niskie, bo nie będzie nowych Lumii, a inni producenci wydadzą 3 smartfony na krzyż. Za kilka lat W10M będzie po prostu systemem jak deskopowy Windows, dostępnym na supersmartfonach za kilka tysięcy złotych. A przynajmniej ja tak to widzę. Windows 10 Mobile nie będzie alternatywą dla Androida czy iOS, Windows to zmarnował.

 • Te retoryczne pytania co do sytuacji z W10 zaczynają irytować. Jest chuj, dupa i kamieni kupa. Odpowiedź ta pozostanie aktualna do czasu radykalnej zmiany. Po co strzępisz, chłopie, język?

  • Po co tyle złości i jadu w Twojej wypowiedzi? Nie masz ochoty odpowiadać to po prostu tego nie rób.

   • Bo już mnie to wkurwia 😉 Takie artykuły bym zniósł, ale tylko gdybym nie wiedział, jaki jest stan mobilnego windowsa.

    • Prośba na przyszłość o nie przeklinanie. Nasz portal czytają również nieletni. Oszczędzisz mi pracy przy moderowaniu komentarzy.

     • Oczywiście. Przepraszam. Myślałem, że tu jest „kantyna” 🙂

     • Dziękuję za zrozumienie.

 • Hubert123454

  pewnie Surface Phone jest plotką a Microsoft chce się wycofać z rynku urządzeń mobilnych, na to wygląda.

  • largi

   To po kiego grzyba ciągnie Insidera, i wypuszcza nowe build. Może jest w tym haczyk żeby licencje na system sprzedawać innym producentom, bo w sumie w tedy zarabia na sofcie, a nie inwestuje w soft i telefony które się słabo sprzedają ? Ja sobie tak to tłumacze, mimo że i tak jestem fanem tego systemu, i jak nie raz pisałem nie widzę się w innym.

   • Hubert123454

    jakoś producenci nie rzucają się, aby produkować smartfony z Windows 10 Mobile.

 • LordCreator

  Nie ma się co dziwić 650 powinna mieć 2gb ramu ciut lepszy procesor i wszystko byłoby cacy a 1gb ram wszystkich wystraszył. Szkoda bo korzystam z tego telefonu i wygląda dobrze, bardzo dobrze.
  Myślę że telefon typu lumia 650 w 2017 powinien mieć:
  – mocniejszy procesor.
  -słabą grafiką 4.5/10
  -większą ilością ramu np 3gb w 2017r.
  -aparat tylni 21mp
  -aparat przedni 5-8mp
  – fizyczny przycisk aparatu

  Taki telefon ma rację bytu dla osób które dzwonią,korzystają z kilku aplikacji i nie grają w gry.
  Niestety M$ wie lepiej, olbrzymie zainteresowanie windows 7 ubito aplikacją zune.
  Windows 8/8.1 zniechęcił developerów tylko dlatego że szybko porzucono w7
  Windows 10 to loteria, developer nie wie co myśleć zwłaszcza że nie ma telefonów dla zwykłych ludzi a sam dostawca co chwile bredzi zaprzeczając samemu sobie.

  • Piotr

   To już nie byłby średniak.

   • LordCreator

    Czemu, jakoś innym wychodzi.

  • largi

   Zgodzę się z tobą, w 100% jako że model 650 jest nowszy od 640 to powinien mieć mocniejsze bebechy, a nie lepszy ekran….. i wygląd tutaj MS się bardzo nie popisał.

   • Mirek

    To jest telefon,niby skierowany do biznesu,więc dobry wygląd i wyświetlacz to podstawa.bebechy do odbierania maili i dzwonienia,wystarczą.

    • largi

     Wygląd fakt ładniejszy od 640, ale bebechy mogły być takie same jak 640. Głupi przykład, filmik nagrany w 4K nagrany za pomocą 950 wyłącza się. Ale to taka ciekawostka. Ale wracając do tematu jeżeli marka lumia umrze to ubolewam…3rok mam lumie i nie wyobrażam sobie czegoś innego..

  • Mirek

   Aparat tylny,piszemy.

   • LordCreator

    Dzięki

 • Tyran1918

  Bez nowych modeli nie przybędzie nowych aplikacji, a obecne zostaną porzucone na mobilnego Windowsa. Jeszcze można by było mieć cień nadziei na pozytywną przyszłość tego systemu, gdyby inni producenci mieli zamiar korzystać z tego systemu, ale jak widać nikt się nie garnie. Tak, więc W10M czeka los BB10, a co najwyżej wąskie grono odbiorców korporacyjnych. System ewidentnie znika z rynku. Po raz kolejny Microsoft pokazał, że nie nadaje się do produkcji sprzętu. Niech zajmą się tylko oprogramowaniem.

  • Simon Pater

   Niestety ale musze sie z tym zgodzic:/ mialem BB10 co z tego ze był nawet fajny jak aplikacji brak. To takie blede kolo, nie ma sprzedazy bo nie ma aplikacji. A aplikacji nie bedzie, jak nie bedzie dla kogo je pisac://

   • Tyran1918

    Ja miałem Z10 i mimo wad sprzętu to system był świetny, gdyby nie brak aplikacji.

    • Simon Pater

     Tez własnie mialem Z10 a wszesniej Bolda jakiegos juz nie pamietam. Fakt na BB10 nawet nie bylo bankowosci:///
     Sam system byl OK

  • largi

   Nikt się nie garnie, bo system, w bardzo topornym tępię się rozwija ;/ oraz rynek nie jest zasypywany różnego rodzaju telefonami z różnej półki ;(. Co do aplikacji, mi osobiście jakoś nie są potrzebne, ale są użytkownicy którzy korzystają z aplikacji społecznościowych itp. i nie czarujmy się ale niestety ich brak a jak są to ich jakość pozostawia wiele do życzenia ;(.

   • Mirek

    Tempo tak piszemy,otępienie,tak piszemy.

 • Simon Pater

  Co sie dziwic jak sam CEO uzywa iPhone’a:)
  Szkoda mi troche bo lubie w10m, ale jak nie bedzie na wiosne Surface’a albo FAKTYCZNEJ zapowiedzi to wracam do iOS. Na razie tez Surface Phone to jak krasnoludki albo cos w ten desen.
  MS jest chyba NAJGORSZA firma jest chodzi o komunikacje z klientami.

 • Adam

  Czesc, może głupie pytanie, ale zastanawiam się czy na wm8.1 można zainstalować tego facebooka (beta) z wm10?

  • a jak myślisz? 🙂

   • Adam

    No myślę ze się nie da, ale pomyślałem ze może jednak jest taka możliwość, jakas nieoficjalna metoda, skoro na przykład na th2 można było zainstalować sklep z rs1. Tylko zapytałem, bo nie znam się tak na windows mobile tak jak użytkownicy tego portalu.

    • MiXen

     Powiem tak, od strony deweloperskiej da się to zrobić, bo wbrew pozorom aplikacje na WP8.1 i WM10 nie różnią się aż tak, jak np. WP8.0 od 8.1. Ale to OSmeta, zamknięte narzędzie i do tego port z Obj-C, więc tutaj mogą być kwiatki.

 • RS2_14915

  Słabo z dostępnością w europie 950. Dual sim w tym momencie nigdzie już nie ma ;(

 • Z ciekawości spojrzałem, kiedy dokładnie kupiłem L640. 2.09.2015. Cóż, trochę dziwnie po roku widzieć, że marka, którą wybrałem, odejdzie do lamusa.

  • largi

   Ja również będę ubolewał nad tym, bo nie ukrywam lubię tą markę, i nie widzę się żebym posiadał inną.

   • Zobaczymy, jak to wszystko się rozwinie. Może na przyszłe święta będą promocje na iPhone 5. Liczę na cenę do 800 zł.

 • Gabriel Gryczko

  Zdziwię się jeżeli Microsoft udostępni kod źródłowy pozwalający manipulować lumiami. PS. Projekt Astoria został zamknięty dlatego że ludzie zaczęli zbytnio manipulować (google play na windowsie 10 mobile itp.)

  • Daniel Orzanowski

   Bzdura, nie potrafili zoptymalizować tego i tyle ☺ lumia z tym muliła niesamowicie

  • MiXen

   Projekt astoria to akurat była kpina, a nie możliwość. No jak można było wpaść na pomysł, żeby odpalać dalvika w tle i uruchamiać zwykłe javowe aplikacje. Przecież to na 100% zarżnie telefon. Semantycznie java i c# są bardzo, ale to bardzo podobne. Ekrany wizualne na Androida też bardzo podobnie się robi, jak na UWP. Naprawdę można było zrobić prawdziwe narzędzie do portowania aplikacji, ale oni woleli iść na łatwiznę.

 • Adrian Stypiński

  Z takimi newsami w oczach developera wygląda to tak: Aha, system ma mało urządzeń, ale może aplikacje wypuszczę. *Patrzy o zakończeniu sprzedaży* MS wycofuje Lumie, to oznacza kolejny spadek użytkowników, system może upaść. To sobie daruję tę aplikację.

  • MiXen

   Projekt stworzenia aplikacji to zwykle 6-18 miesięcy, więc te co są w trakcie pewnie jeszcze wyjdą. Ale za rok będzie już straszna posucha w sklepie.

  • Dlatego Microsoft stworzył platformę UWP. Raz przygotowana aplikacja może być jednocześnie zainstalowana na komputerze, telefonie i tablecie. Deweloper nie musi tworzyć aplikacji z myślą o telefonie ale korzystając z możliwości UWP „przy okazji” i tak ją stworzy.

   • MiXen

    Ty tak na poważnie? To może się przyjmie za 5 lat, jak W10 wkroczy do 80% firm i wtedy będzie się opłacać napisać soft np. do prywatnego użytku firmowego. Ale ogólnie patrząc na rynek deweloperski to jest jedynie nowinka, która na razie nic nie znaczy.

    • Dlaczego piszesz o firmach? Przecież tutaj chodzi o użytkowników domowych, którzy też chcą nowe aplikacje na swoje komputery z systemem Windows 10. W tym wypadku warto tworzyć nowe aplikacje bo liczba komputerów z tym systemem stale rośnie więc nie widzę powodów, dla których nie miałyby powstawać nowe aplikacje.

     • MiXen

      Ale ja na rynku programistycznym nie widzę żadnego zapotrzebowania na programistów Windows (Phone) 8.1/UWP. Rok temu jeszcze coś tam się tliło, a teraz już nie ma żadnych szans dla tego. Zresztą ludzie są przyzwyczajeni do innych rozwiązań: albo odpalą stronkę albo uruchomią apkę na Androidzie, nie mają potrzeby korzystania ze sklepu Windows. A dlaczego deweloperom ma się opłacać robi apki na Windowsa? Zarobki na reklamach są piekielnie niskie, a np. nie można skorzystać z dobrze płatnego AdMoba.

     • RDF3

      pisząć apliakcje win32 masz dostęd do wszystkich PC, pisząc UWP ograniczasz się do 10. na razie udziały 10 są za małe, żeby się to opłacało.

     • Jeżeli się nie mylę to Project Centennial umożliwia przeportowanie aplikacji win32 na UWP.

     • RDF3

      tak, ale to wszystko wciąż jest nieskończone – podobno, nie jestem deweloperem.

     • Nie wypowiem się bo również nie jestem deweloperem. Dzisiaj może nie jest skończone ale wkrótce?

   • RDF3

    tylko, że pisząc UWP odcinasz sobie użytkowników z 7 i 8 – dlatego nie ma UWP spotify albo slack.

    • Teraz już wiemy dlaczego Microsoftowi tak bardzo zależało aby wszyscy zaktualizowali komputery do wersji Windows 10.

 • Hubert

  Czy można jakoś z telefonu Lumia przenieść SMS-y na telefon z androidem ?

  • Łukasz Potaśnik

   Zainstalowac sobie onedrive na andku np 😉

  • RDF3

   tak, są programy do eksportu. (przynajmniej rok temu były)

   • Hubert

    Pamiętasz nazwę któregoś?

 • Mirosław Łapot

  Fatum jakieś 🙂 na przełomie roku naszło mnie na BlackBerry. To jest dopiero niszowy OS.
  Choć dobry.
  Teraz Win. i Lumia…
  Szkoda, bo telefony fajne,a sam system wymaga dopieszczenia, ale jest potencjał.
  Miałem masę androidów są coraz lepsze, jednak zawsze jest to „Ale”

 • Marek Łukaszów

  Niestety Microsoft chyba jak widać od samego początku, sam jest sobie winem złej sprzedaży i wyników do dnia dzisiejszego. Nie trzeba być analitykiem aby dodać 2+2=4, niestety w przypadku postępowania Microsoft to nie jest taki pewniak wyniku że to 4 bo może 3 lub 7 lub całkiem inny wynik.
  Dlaczego, skoro wypuszcza się flagowce Lumia 950 i 950XL za 3200-3500 zł, tanie się nie liczą z kompletnie niedopracowanym systemem Windows Phone – wieszanie się, resety i problemy ze stabilnością i trwa to prawie cały rok, bo tylko chwalą się zabezpieczeniem „Hello”, Cortaną pożal się boże z dopracowaniem i brakiem totalnym w języku polskim i biznesowym Continuum i liczyć na milionowe lub nawet miliardowe zyski to naprawdę trzeba być zadufanym w sobie idiotą. Windows Mobile Phone ogólnie miał małe udziały w rynku mobilnym, a tym postępowaniem dobił gwoździe do trumny i totalnie pogrzebał mobilne okienka.
  Nie nie jestem użytkownikiem androids który psioczy na Windows Phone 10, jestem użytkownikiem Lumi 950XL i to podwójnie bo moja żona też ma ten sam model i nie narzekam, chwale sobie telefony i łudzę się że może w końcu ktoś z Microsoftu zatrudni normalnych ekonomistów i zwolni ludzi którzy zatapiają ten okręt takimi zwariowanymi pomysłami jak zaprzestanie produkcji flagowców lub uśmiercenie serii 950 i 950XL.
  Niech ktoś w końcu dopracuje jeden system który jest w obecnym użyciu i zapewni zadowolenie obecnych posiadaczy, a nie rozwija drugie rozgałęzienie Redstone 2 gdy za chwilę nie będzie czego rozwijać.

  • Piotr

   Brawo Panie Marku. Zgadzam się. Też mam L950XL i ogólnie jestem zadowolony. Tylko…niech ktoś w końcu zrobi coś z poprawą tego systemu, który naprawdę ma potencjał.

   • TomekZ

    950XL trafiła do sprzedaży 10 miesięcy temu, wciąż liczysz na stabilne oprogramowanie? To powinno być zrobione jeszcze w grudniu 2015 roku.

    • Daniel Orzanowski

     Oj cicho ? oni jeszcze mają nadzieję w końcu bulidy aktualizacje są co chwile

     • TomekZ

      a kalendarz nadal nie działa haha ;D

    • Marek Łukaszów

     Widzę ktoś tu jest totalnym pesymistą i narzekaczem, to źle tamto niedobrze. Ja na 950XL nie narzekam, zakup był przemyślany i jestem zadowolony z tej słuchawki, wdajmy, super aparat i kamera bo o to głównie mi chodziło przy okazji samego telefonu.
     Teraz najważniejsze to dopracowanie systemu, optymalizacja pod względem szybkości i zużycia baterii i aktualizacje bo to jest podstawa, system bez wsparcia to niestety jego śmierć, a nie rozwój.
     Dziwi mnie tylko fakt że czy to komputery stacjonarne czy komórki miały mieć te same wersje jadra a tak nie jest, mobile ma duże opóźnienie w tym temacie i nie wiem na co czekają.

 • Maciej

  Troszkę nie w temacie , zrobiłem HR na swojej lumi 950 xl po tym jak na najnowszej kompilacji w fast zaczeła mi przymulać, a nie robiłem już HR od paru miesięcy. I właśnie mam problem z apką OLX.pl nie ma jej w sklepie a po przywróceniu z kopi zapasowej znikła mi . Niby ją mam w moich aplikacjach w sklepie ale jak chcę ją zainstalować to piszę ze z moim urządzeniem nie działa . Wcześniej działała przed HR . Jakieś pomysły będę wdzięczny bo używam jej codziennie . Pozdro

  • RS2_14915

   Sprawdziłem, faktycznie nie ma jej w sklepie…

 • Cerber

  Doszedł dzisiaj Iphone 5S, i szczerze? Przereklamowany.

  • wania

   Bo Iphony od zawsze były przereklamowane!

   • RDF3

    nie, nie są przereklamowane. nie jest to sprzęt dla każdego, po prostu.

  • RDF3

   to wszystko zależy od tego, jak wykorzystujesz smartfona, jakich aplikacji, ile masz innych urządzeń z nim powiązanych, no i 5S to – sorry, ale już zabytek.

 • Foxy675s

  kurwa… musze jak najszybciej dostać hajsy na l950+hd500 :/

 • acutus63

  Witam.Nie w temacie,ale może ktoś zainteresowany jest-Lumia 950 dual sim .Stan idealny,szkło hartowane od nowości+drugie nowe.Tył Mozo czerwono złote.Tel z T-Mobile (bez simlocka) Gwarancja od 31.12.2015 -31.12.2017. Cały komplet-pudełko,tel,ładowarka,kabel usb,papiery,faktura z T-Mobile.Sprzedam dość tanio (600zł) .Nie,nie uciekam z Windowsa ,zostawiam sobie 950 XL i zamówiłem HP Elite x3 🙂 Tel będzie do sprzedania za kilka dni(4-6)

  • dawid-321

   Ja chyba chcę. Więcej info prześlij na kowol.dawid@gmail.com

   • acutus63

    Cóż więcej ,mogę wystawić na Allegro ,z dostawą i opłatami 650zł

    • marcello

     Ja na pewno chcę. Mój tel kontaktowy: 732 009 790

     • acutus63

      Dzwoniłem,ale cisza.

     • Pamiętajcie o prowizji, którą pobieramy za każdą transakcję zawartą w komentarzach 🙂

     • acutus63

      Tel sprzedany .Gdzie mam wpłacić prowizję ? 🙂

     • Szybko udało się sprzedać. Jednak Lumie to chodliwy towar 🙂

     • acutus63

      Tak,po kilku minutach.Ja nie narzekam na swoje Lumie 🙂 Każdy tel ma i wady i zalety .Uprzedzę komentarze-iPhone 6s i S7 edge też mam,ale najczęściej używam Lumie 🙂

     • RS2_14915

      A nie masz może jeszcze jednej 950 😉

     • acutus63

      Haha,nie ale 730 też mam 🙂 tylko nie do sprzedania.

  • Jestem ciekawy Twoich pierwszych wrażeń odnośnie HP Elite x3 w porównaniu do 950 XL. Jak telefon tylko dotrze to koniecznie daj znać.

   • acutus63

    Oczywiście .

  • RDF3

   na razie HP działą gorzej od Lumii. – sporo ludzi raportuje restarty i ogólną powolność systemu. może dopiero aktalizacje softu coś poprawią

   • W ostatnim czasie HP otrzymał aktualizację oprogramowania układowego. Teraz oczekuje na Anniversary Update. Po tej aktualizacji będzie można go porównać z 950 XL. Porównanie z systemem TH2 nie ma większego sensu.

    • TomekZ

     Jak myślisz ilu użytkowników (biznesowych) bawi się w aktualizację i czyta te portale? Kupuje słuchawkę za 3999zł i mam bawić się w Insidera? 🙂 Już widzę panów pod krawatem robiących hr i update 😀

     • Nie napisałem nic o programie Windows Insider. Telefon HP otrzymał aktualizację oprogramowania układowego w oficjalnym kanale dystrybucyjnym. Podobnie będzie z aktualizacją Anniversary Update.

  • RS2_14915

   Za 600 biorę 950. Daj namiary. Jestem pierwszy
   Ps
   Teraz widzę, że nie byłem pierwszy. Czyli nadal czekam na dostawę z de 😉

  • Jak się sprawuje HP Elite x3? Może chcesz odsprzedać ten telefon? 🙂

 • Michał Jasiński

  Tak w ogóle to kusi mnie android, ale nie ponieważ lekkość systemu to dla mnie priorytet tylko szkoda, że coś co ma potencjał się kończy, a potencjał duży, bo mam L930 a chodzi na RS1 bardzo dobrze. Przede wszystkim płynność, a po pół roku android w takiej cenie co L930 dawno by się zacinał.

  • TomekZ

   Dawno nie bawiłeś się Androidem….po przygodach z 640/920/1520/950 mam SonyZ5 (Android 6.0.1) i nie wiem co to jest Hard Reset i „czekaj” od 3 miesięcy bez żadnego zwisu…

   • RS2_14915

    Super tylko ile kosztuje Z5 ?

    • TomekZ

     Nowa? Plus minus 1600zl, to lepszy wybór niż nowa 950.

     • RS2_14915

      Lepszy wybór dla kogo? Ja wybieram 950. Ale wiadomo, głównie przez system. Być może Z jest ok, ale dla mnie to bez znaczenia czy to huawei, czy sony, android to android….

     • TomekZ

      Nakładka a nakładka to duża różnica, ja tam wolę zeszłorocznego flagowca niz tegorocznego średniaka w tej samej cenie, 950 miałem…. Nigdy więcej, chyba ze spadnie do 999zl w tej cenie nie będzie lepszego telefonu.

     • RS2_14915

      Cena wyjściowa 3 tyś była chora. Mogli zacząć od 2 max przy premierze, potem zrobić stalą 1,5 a teraz powinien być około 1 tyś. Tylko, że to by działało jak od początku byłby RS1 albo od razu RS2… A tak się nie stało. Nie bronię ich. To korporacja. Ale bardzo lubię ten system. Tyle od siebie. Jak zamkną projekt bede musiał coś wybrać, i pewnie jak się domyślasz wybór jest tylko jeden. I moim zdanie tak całe te 3% urośnie android.

     • RS2_14915

      Nakładka różni się oczywiście, ale nadal to martwe śmieszne ikonki…

    • Daniel Orzanowski

     Htc one m8 jest szybsza od 950 wiec cos nie dobrze z tym systemem

     • RS2_14915

      No co z tego ze jest szybsza? Ludzie, proszę opanujcie się.

     • RS2_14915

      Powiem inaczej, mam auto 200+ (jeśli wiesz co to znaczy) i to jest główny wyznacznik samochodu ?

   • Michał Jasiński

    Poczekaj do 7.0 choc to tylko drobne zmiany wizerunkowe… Które raz na ruski rok… Nie to co MS. Tak w ogóle to nie mam czasu na to żeby się bawić Androidem… Wolę funkcjonalność.

    • wania

     Tylko, że aktualizacje od M$ co jedno usprawnią, to drugie spier…ą.

   • gregss

    Sluszny wybór

 • RDF3

  no cóż, kiedy ponad rok temu pisałem o kończeniu przygody MS z lumiami i „wygaszaniu” byłem obiektem kpin. To miłe mieć rację, ale z drugiej strony jest mi przykro. Mam trzy lumie i łaczyłem z tym projektem wielkie nadzieje.
  teraz zamawiam kolejnego iPhona – nie tak miało być.

  • Wygaszanie Lumii nie oznacza końca systemu Windows 10 Mobile. Widocznie wtedy zostałeś źle zrozumiany i stąd były takie a nie inne komentarze.

   • RDF3

    z drugiej strony 99% windows phonów to lumie, więc takie skojarzenie jest zrozumiałe. 😉

    • Zgadza się jednak to w dalszym ciągu wygaszanie linii telefonów a nie systemu. Windows 10 Mobile będzie w dalszym ciągu rozwijany czego dowodem są kolejne rozgałęzienia. Jeżeli nowa strategia się powiedzie to telefony MS będą stanowić dokładną odwrotność tego co napisałeś czyli dokładnie 1% wszystkich telefonów z mobilną dziesiątką 🙂

     • RDF3

      widzę, że wierzysz w wielki wysyp windows phonów od zewnętrznych producentów. 😉
      tylko dlaczego oni mieliby nagle zacząć je produkować?
      do gry musiałyby wejść – samsung, lenovo, LG, itd
      jak na razie nie słychać nawet plotek.

     • Wiara to zbyt mocne słowo. Po prostu liczę na to, że tak się stanie. Obecna sytuacja na to nie wskazuje i wygląda na to, że będziemy musieli poczekać przynajmniej kilka miesięcy aby poznać odpowiedź czy tak właśnie się stanie.

     • RDF3

      być może MS ma jakiś wielki plan i zaskoczy nas umowami z wielkimi producentami. być może też po prostu kończy projekt i gasi światło. za rok wszystko będzie juz jasne na 100% 😉

     • Dokładnie tak. Być może nawet nie będziemy musieli czekać kolejnego roku aby poznać przyszłość systemu Windows 10 Mobile.

     • Generau

      Dlaczego wiara to zbyt mocne słowo? Nadzieja byłaby wręcz śmieszna. A miłość do systemu zdrożna. Ten system ma wieWlbicieli(po edycji wielbicieli) i tak ma pozostać . Poza tym lubię wchodzić na tę stronkę:)

     • Gdybym był przekonany na 100%, że tak się właśnie stanie to mógłbym nazwać to wiarą. Niestety tak nie jest i dlatego tak napisałem w powyższym komentarzu. Ja też lubię odwiedzać ten portal i czytać komentarze naszych czytelników 🙂

     • Mobilny

      HTC porzuciło Androida na rzecz W10M. Lenovo również przygotowuje się do realizacji urządzeń z mobilnym Windowsem. Alcatel opublikował pierwszego smartfona z W10M. Google nigdy jednak nie pozwoli na współpracę Microsoftu z Samsungiem i LG, ponieważ są to dominujące marki na rynku mobilnym, dzięki którym Android pozyskał ogromną liczbę użytkowników. Microsoft musi również promować swój system, co przełoży się na zainteresowanie ze strony deweloperów, bowiem nie ma sensu ciągle dopłacać, byleby powstała kolejna aplikacja. Jeśli system zdobędzie popularność, deweloperzy przyjdą sami. Ale współpraca z HTC, Lenovo oraz Alcatelem już pozwala na zaistnienie mobilnego Windowsa na rynku europejskim, na którym konkuruje z zielonym robotem.

     • Karol

      O jakiej współpracy z HTC mówisz? Współpraca z HTC została zakończona na etapie nie wydania W10 na HTC One M8.

     • RDF3

      nie wiem, jak traktować twój wpis, to żart, prowokacja, czy na poważnie? 😉
      nie – nikt nie produkuje windows phonów. samsung już je robił, google nie ma nic do gadania.
      system nie zyskał popularności i już nie zyska, bo nie będzie czego kupić.

     • Jarek

      System będzie nadal rozwijany i instalowany na wirtualnych telefonach. Czas się obudzić.

  • RS2_14915

   Pewnie koniec Lumii. Ale szansa na jakieś inne telefony z tym systemem jest. Nic innego mi nie pozostaje jak zamówić 950 😉 . Oby nadal próbowali siły w systemie. Szkoda.

   • RDF3

    coś kupić na pewno się da. tyle tylko, że były plany na drugi najważniejszy ekosystem, a jest plankton.

    • RS2_14915

     Mogę mieć ten system jak plankton. Niestety próbowałem androida.. Nie da rady u mnie

     • RDF3

      rozumiem, dla mnie jednak system bez wsparcia deweloperów jest martwy.

     • RS2_14915

      Oczywiście, z tym się zgodzę. Jeśli podzieli los symbiana który wygiął przez brak aplikacji to będzie koniec, nawet dla mnie.

     • wania

      Symbian nie umarł przez brak aplikacji, ale przez celowe działanie M$ który widział w nim konkurenta.

     • RS2_14915

      Gdyby symbian miał trochę aplikacji które używa większość to pewnie do tej pory miałbym N8 ;). Android przy symbianie to muł. Pamiętam jeszcze jak się wszystko otwierało i jak działał multitask, 70 % telefonów teraz z androidem wymięka ;).

     • Chomik78

      N8 – jeden z najlepszych na symbianie i ten aparat z lampą xenonową a nie jakimś led. Mam i działa wciąż 🙂

     • RS2_14915

      Ja sprzedałem. Ale o tej pory osobiście nie widziałem lepszych zdjęć z telefonu. Choć twierdzą że te nowe flagowce robią lepsze…. Chyba w słoneczny dzień 😉

   • przecież marka Lumia jest wygaszana od początku systemu W10 po to by oferować aplikacje UWP dla wszystkich producentów a nie pod nazwa Lumia Camera…

    • RS2_14915

     Tak. Ale liczyłem, że jednak będą robić 2-3 telefony na rok. Wolę od nich telefon z systemem. Chińczyki jakoś mi nie podchodzą, chyba, że wreszcie wejdzie jakieś np. LG

 • Jarek

  Pamiętacie? W10M dla wszystkich.

 • Mateusz

  To smutne, kiedy kupiłem pierwszy telefon Lumia z Windowsem 7 byłem wręcz zachwycony, to telefon niemalże idealny dla mnie, niczego mi nie brakowało, żadnych snapów, ani innych takich. Z czasem przyszedł kolejny telefon, tym razem Windows 8, nie zawiodłem się, również świetnie mi sie na nim „pracowało”. Kolejny, Lumia 640 XL LTE i po chwili Windows 10 Mobile. Ciągłe dokuczanie ze strony znajomych typu ‚ Windows bieda nie ma snapa, połowy topowych aplikacji z Androida, Messenger jak sprzed wojny, fejs zamulony’ wcale mnie nie bolało, ja byłem zachwycony swoimi kafelkami. Nawet cieszyłem się, że nie mamy pokemonów, nie dam sie zwariować. Ze zniecierpliwieniem czekam na każdą kolejną kompilacje w Windows Insider wpatrując nowości czy uprawnień. Od pierwszej Lumii zakochałem się w tych telefonach i nie wyobrażam sobie przejść na coś innego. Liczyłem na to, że Lumia pod skrzydłami Microsoftu dopiero nabiera rozpędu, a nie hamuje i upada. Kiedy czytam ten nagłówek po prostu najzwyczajniej w świecie mi smutno.

 • Kaloski

  Może dlatego spada sprzedaż telefonów, bo zrobili zbyt mało awaryjne słuchawki? 😀 Telefony cały czas działają jak należy jest przyzwoite wsparcie (aktualizacje), więc po co kupować nowy telefon 🙂

  • gregss

   Malo awaryjny?, Lumia 735, nowy, 10 msc normalnego użytkowania, ekran miga jak szalony i zapowiada się ścieżka zdrowia z gwarantem. Swoją drogą deweloperzy już dawno krzyżyk postawili na tym systemie, nie aktualizując swoich aplikacji.

   • Generau

    Masz pecha. Moja już 2,5 roku bez beknięcia. Bratowa ma taki sam model , ale u niej bateria trochę oddierpala bo z trudem wytrzymuje całą dobę na LTE

    • gregss

     Raczej nie mam pecha,amoledy same z siebie się wypalają, niektóre prędzej niektóre później poprostu taka technologia

   • nie uogólniaj własnego doświadczenia na całość produkcji, mała awaryjność to cecha statystyczna, najbardziej awaryjne są samsungi – najwięcej przyjęć do serwisu

  • Chomiq

   930 6 razy w serwisie. Z czego 5 razy usterka zgłaszana była uznana za prawidłowe działanie telefonu (odstający wyświetlacz).

   • Dancap

    930 ani razu w serwisie. Telefon mam od około dwóch lat

    • Chomiq

     No widzisz, a mi najpierw DOA slot sim, potem unoszący się ekran (do dzisiaj), padnięte mikrofony 3 i 4. W grudniu miną dwa lata.

     • Dancap

      No czasami tak bywa niektórym wybuchają Samsungi innym łamią się iPhony a jeszcze innym laguje android i człowiek przechodzi na inny system 🙂

   • RS2_14915

    Nie porównuj telefonów jeszcze z logiem Nokia do aktualnych MS. Nokia w ostatnich swoich latach miała problemy już z jakością, sam się o tym przekonałem i to jeszcze na telefonach z symbianem.

   • no to masz pecha, moja 930 działa znakomicie od roku, podobnie 730 żony od dwóch lat ani jednego problemy czy 950XL

   • i nei załapałeś się na wymianę na 950?

    • Chomiq

     Nope.

 • SylwB

  Mi wystarcza to co jest, tylko czy będzie to jakoś rozwijane? Gdyby nie koncepcja wspólnego eko systemu dla PC, Xbox, telefonu i reszty straciłbym nadzieje. Jeżeli W10M przeżyje kolejny rok to będzie ok, chyba :-).

  • Generau

   Nie bój nic. Seria Lumia by Microsoft to po prostu niewypał. Mieszanka miodu z gównem. Gdyby wszystkie były piękne jak 650 i wydajne jak 950XL byłoby OK . Ale wydajna musi skrzypieć , a piękna mieć tyle ramu co odkurzacz. Byliby pokruwieni, gdyby zaprzestali rozwoju.

   • SylwB

    Uśmiałem się ? ale co racja to racja. Ja do mojej 950xl kupiłem klapkę mozo w brązowej skórze żeby odróżnić ją od starej 640 😀 Pytanie czy MS jest tak zakręcony, czy ma jakiś plan… Pozostaje poczekać chociaż ta niepewność jest wkurzająca.

 • surfer92

  Od zakończenia współpracy z Nokią nic im nie wychodzi. MS nigdy nie potrafił się odnaleźć na rynku mobilnym…

  • Generau

   Wiódł ślepy kulawego. To Nokia przegapiła rewolucję mobilną. Jakieś 9 lat temu, brat wydawał głosowe polecenia typu: Zadzwoń do… , podczas kiedy ja korzystałem jeszcze z jakiegoś (zapomniałem model) klawiszowca. Potem raczkujący przez wiele lat Android, a Nokia ani me ani be.

   • surfer92

    To nie zmienia faktu że ludzie chętniej brali urządzenia urządzenia
    z fińskim logiem. A co do tych klawiszowcow, myślę że aktualnie ich sprzedaż była by bardzo zbliżona do tej co aktualnie prezentuje ms. Przypominam również że nokia do samego końca miała swoje klawiszowce w ofercie, a skoro tak było to naprawdę musiało to się sprzedawać .

    • SylwB

     Klawiszowce nie były by złe gdyby nie krojono ich sprzętowo na wszystkim co się da…

 • Generau

  Czuję się jak Hiob. Na moich oczach ubijają mi ulubione platformy . Najpierw w łeb wziął Blackberry i niemal równocześnie WM10. Ale przecież mogę się radować Androidem i niezawodnym amejzingiem. Kruwa, tyle tytułem podsumowania.

 • No cóż, nie ma takiego produktu, który byłby cały czas na topie. Modele umierają śmiercią naturalną podobnie jak ludzie. Jedni będą tęsknić, inni już zapomnieli o Lumii… takie życie technologii 😛

 • zynio

  Fajne czasy były jak wyszła L 520 mam wrażenie że lepiej śmiga niż te nowe, ale no cóż MS stacza się w dół , coraz częściej są jakieś błedy itp.Nic dziwnego że ludzie się wachają kupować Lumia,

  • Mirosław Łapot

   Właśnie też miałem takie wrażenie, ale bałem się tego powiedzieć głośno 😉
   Wydaje mi się, że budżetowa 640 śmiga lepiej niż 950XL…
   Mam nadzieję, że to tylko subiektywne odczucie.

   • RS2_14915

    Nie przesadzaj. 640 chodzi ok, ale parametry też mają znaczenie i raczej jestem skłonny uwierzyć, że to 950 jednak góruje.

    • Mirosław Łapot

     Piszę o subiektywnych odczuciach. 640 jest bardziej uboga w opcje i mam wrażenie że to powoduje iż szybciej jakby wszystko tam działa.
     Nie zmienia to faktu,że lubię moją 950XL i jak narazie jestem w stanie sporo jej wybaczyć.

     • RS2_14915

      A masz oba teraz?

     • Mirosław Łapot

      Tak.

     • RS2_14915

      Hmm. To słabo, że tak oceniasz 950xl. Myślę o 950. Patrząc po testach jednak powinno być lepiej ….

     • facet nie wie co wypisuje… mam obok 930 i 950XL i widac różnice a co dopiero w stosunku do 640

     • Mirosław Łapot

      Mogę zrobić ci print screen w ustawienia /dodatki/informacje o urządzeniu są jakieś wersje jadra buildu itp. ale nie widzę info o RS czy TH

     • RS2_14915
     • Mirosław Łapot
     • RS2_14915

      Masz RS1. Więc masz w miarę aktualne oprogramowanie, teraz jest raptem 3 build wyżej w tej gałęzi.
      http://msmobile.pl/wersje-windows-10-mobile-dostepne-w-windows-insider

     • RS2_14915

      Może mała różnica w działaniu 640 i 950 ma coś wspólnego z rozdzielczością ekranu. Jak wygląda porównanie pracy na baterii?. Nie rozumiem po co pchali do 950 taką rozdzielczość do telefonu. W zupełności wystarczyłoby full HD, ba nawet w 640 jest wystarczający wyświetlacz.

     • RS2_14915

      A na obu masz RS2?

     • Mirosław Łapot

      Nie wiem, ale chyba na żadnym nie mam. Nie jestem w żadnym kręgu,tylko oficjalne programy od MS.

     • RS2_14915

      Ale jesteś na TH czy RS?

     • Mirosław Łapot

      Hmm oba telefony bez brandu operatora.
      Kupione w wolnej dystrybucji w Polsce.

     • RS2_14915

      Rozumiem, ale nie wiesz czy już masz drugą gałąź czyli RS? Informacja jest w ustawieniach i informacje o systemie.

     • 950 XL z AU chodzi szybciej od 930 z 8.1 więc nie jest możliwe by 640-tka chodziła szybciej od 930 czy 950XL

   • „Wydaje mi się, że budżetowa 640 śmiga lepiej niż 950XL…”

    proponuję udać się do okulisty, masz poważne problemy z percepcją otoczenia…

    • Mirosław Łapot

     Wiesz co to subiektywizm i obiektywizm? Obiektywnie możesz nie potrafić zsumować dwóch z dwoma, co nie zmienia faktu,że przez niektórych, subiektywnie, możesz być uznany za geniusza matematycznego. 🙂 Napisałem jakie są moje subiektywne odczucia.

     • rozumiem Twoje subiektywne odczucia, dlatego proponuję wizytę u okulisty, bo to co opisujesz jest obiektywnie niemożliwe 🙂

     • Mirosław Łapot

      Git.
      Porównałem sobie z ciekawości szybkość uruchamiania różnych aplikacji na 640 i 950XL.
      Jednak zdecydowanie 950XL jest szybsza.
      I to nie o milisekundy nawet się rozchodzi. Jednak widać różnice.
      Zastanawiałem się dlaczego mialem inne odczucia. Chodzi tu chyba o rozmiar…
      W 640 wszystko było praktycznie pod palcem ,kiedy tutaj czasami muszę przełożyć telefon do drugiej ręki co sprawia, że cały proces jest trochę dłuższy.
      Generalnie jestem zadowolony z 950XL.

 • Aqua

  W historii techniki jest całe mnóstwo lepszych technologii, które jednak przegrały w owczym pędem gawiedzi. Cała sztuka polega na tym, żeby masy przeciętniaków uznały coś za dobre, choć dobre nie jest. Propaganda pod znakiem „gebelsowskie” udała się znakomicie firmie google i co z tego, że Windows 10 Mobile ma potencjał o wiele większy i jest zwyczajnie lepszym systemem? Gawiedź głosuje swoimi portfelami, owczym pędem kupując śmiecie andoidowe. Bolesna prawda. Ja ciągle liczę na to, że Microsoft wytrwa, choć jak widać, niekoniecznie…

  • Mariusz Patek

   Kupiłem sobie niedawno nowy telewizor za 12 tysi. i mój śmieć androidowy honor 4x łączy się z nim bez problemu a L950 xl ni cholery nie chce się połączyć. Samsung mojego syna z systemem audio w nowej 208 Peugeota łączy się po mirror link bez problemu. Ale Lumia nie! I co ?! Wiem co odpowiesz: na wuj nam nowe telewizory i samochody bo nie współgrają z WP10. Więcej obiektywizmu! WP10 jest piękny jak Ferrari ale pod maską silnik z malucha.

   • RS2_14915

    Widzisz, ja mam trzy telewizory po 1-3 tyś i każdy łączy się z moją 640,:)

    • Mariusz Patek

     I na wyświetlaczu na desce odpalasz zgodne aplikacje z telefonu? I ekran startowy też przekazujesz na wyświetlacz?

     • RS2_14915

      Nie 😉 na szczęście nie gustuje w elektronicznych samochodach. Mi samochód służy do jeżdżenia jest i do zabawy ewentualnie ;).
      A serio, nie mam w samochodzie takich opcji po prostu, nie mogę tego akurat sprawdzić.

     • RS2_14915

      Ekran telefonu oczywiście, że działa na TV. Normalnie możesz przeglądać zdjęcia, przeglądarkę, wszystko.

     • RS2_14915

      Ale zaciekawiło mnie, jak działa to wyświetlanie na ekranie w samochodzie? Widzisz pulpit telefonu? Ikonki itp? Czyli display screen?

     • artur

      lumia 830 i tv philips 42 cale za 1600 zł z przed dwóch lat, wyświetlam bezposrendio zdjęcia/filmy lub po wybraniu opcji z gornej belki „połącz” mam bezpośredni live z ekranu telefonu i mogę sobie puszczac i ogladac co się zechce, właczeniz graniem w gry np. samochody i sterowanie telefonem jak padem.

   • Aqua

    Nie będzie się Pan tak cieszył z tego łączenia z telewizorem i samochodem, gdy haker panu się włamie do tego antka i będzie Pan miał do zapłacenia wielotysięczne rachunki, jakieś abonamenty, albo samochód Panu odmówi posłuszeństwa. Android nadaje się tylko do zabawy dla dzieci, a i to jest na tyle niebezpieczne, że ja bym swojemu dziecku takiego śmiecia nie zaaplikował w trosce o jego bezpieczeństwo. Już sama otwartość androida powoduje takie zagrożenie, że głowa pęka, oczywiście trzeba trochę mieć świadomości, żeby to wiedzieć.

   • dziwne, moja L950 XL łączy się bez problemu ze śmieciowym telewizorem z 2009 r. widocznie trzeba było kupić telewizor za 15 tys a nie 12 to by działał

    • Mariusz Patek

     No widzisz, a mnie nie działa. A chcę żeby działało z najnowszym telewizorem bo chcę oglądać najlepszy obraz na jaki mnie stać.

    • Mariusz Patek

     No widzidz, a mnie nie działa. A chcę żeby działało z najnowszym telewizorem na jaki mnie stać. Bo chcę mieć najlepszy możliwy obraz. Nie będę z powodu Lumi kupował starego telewizora.

    • Mirosław Łapot

     A potrzebna jest jakaś aplikacja do tego?
     W Samsungu klikam tylko udostępnij i z automatu wyszykuje TV i się łączy.
     Windows szuka chyba po BT,nie może znaleźć itp.
     TV mam w tej samej sieci wifi.
     Nie mam natomiast żadnego problemu z podłączaniem obu Lumii do samochodu.

     • RS2_14915

      Nie szukasz po BT … Przecież oba urządzenia muszą być w tej samej wifi, to wystarczy. Często z tego korzystam. Choć jeden telewizor aby sklonować potrzebuje wejść w tryb screen mirror. Reszta działa automatycznie.

  • RDF3

   problem jest taki, że system MS jest tylko teoretycznie dobry, no i dopiero od 10 ma podstawowe funkcje. wcześniej skutecznie odstraszył ludzi wersjami 7 i 8.
   poza tym zapominasz o sile usług google, bez których po prostu nie da się funkcjonować, a które są niedostępne w lumiach.

   • RS2_14915

    Przecież działa mi wyszukiwarka google. Więcej nie potrzeba.

   • Kowalczyk Damian

    Powiedz bez czego nie da się funkcjonować biednym dzieciom w kalkucie, zobaczymy jak Ci odpowiedzą

   • jakieś to usługi, które nie są dostępne na lumiach i bez których nie da się żyć? oświeć mnie

    • RDF3

     mapy, chrome, dysk, no i zdjęcia google.

     • Są za to świetne zamienniki Mapy Windows, Microsoft Edge lub Monument Browser, OneDrive, Zdjęcia Microsoft 🙂

     • RDF3

      no niestety, ale usługi produkcji Microsoftu nie działają tak dobrze. mają bardzo słabą funkcjonalność, szybkość, niezawodność, MSnie wprowadza nowych funkcji, nie reaguje na trendy, no i ich produkty nie są tak „inteligentne”, jak te od google.

      Mały przykład. Kilka tygodni temu opuszczam Monachium w porze szczytu, wiadomo – korki, remonty, no i jeszcze deszcz. Ustawiam nawigację i w pewny momencie pojawia sie komunikat „może zmienimy trasę i ominiemy korek?” zrobiłem kilka małych ruchów i ominąłem potężny korek wyjeżdżając boczną ulicą na jego końcu. Takie komunikaty pojawiały się jeszcze kilka razy. Mapy NA ŻYWO analizowały sytuację i podpowiadały zmianę trasy.
      Albo wsparcie zdjęć google dla iOS i żywych zdjęć – OD nie wspiera ich dotąd – rok po premierze, nie wspiera nawet żywych zdjęć z Lumii.
      poza tym wczytywanie obrazów – u google przewijam je płynnie (choć nie ma ich na dysku), One drive- 3-4 zdjęcia i czekanie kilkunastu sekund na doczytanie następnych. itd. itp.

      właśnie teraz – na próbę odpaliłem na PC aplikację OD UWP. program chce wczytać zdjęcia z folderu camera roll, co mu sie nie udaje, wykręca tylko procesor na 70%

      i tak było cały czas, kiedy próbowałem być razem z MS – to nie na moje nerwy i zdrowie. 😉

     • Rzadko korzystam z nawigacji, ale do moich potrzeb Mapy Windows wystarczają w zupełności. Przeglądanie zdjęć w OneDrive potrafi dać w kość. Zgodzę się również odnośnie żywych obrazów – nie dość, że w Windows 10 Mobile użytkownik nie ma nad tym żadnej kontroli to zdjęcia te nie są wyświetlane w OD. Microsoft to wkrótce wszystko poprawi 🙂

     • RDF3

      dlatego być może wrócę, jak poprawi. 😉 na razie uważam, że nie ma sensu się męczyć, skoro konkurencja „dowozi”. życie jest za krótkie na Microsoftowy Soon. 😉

     • Ja zostaję i czekam na nowości w Redstone 2 🙂

     • RDF3
     • Jeżeli prawdziwa ta informacja to sprzedaż telefonów Lumia może zakończyć się znacznie wcześniej niż pod koniec roku. Microsoft musi nas czymś zaskoczyć bo morale spadają…

     • RDF3

      powinni wprost ogłosić przyszłoroczną premierę Surface Phone. wtedy ludzie mieliby na co czekać.
      teraz każdego miesiąca ubywać będzie kilka milionów użytkowników systemu (brak możliwości wymiany na nowe modele).

  • Kowalczyk Damian

   Samsung też pięknie umie się zareklamować

   • RS2_14915

    Pewnie Samsung będzie miał teraz nowe pomysły na reklamę, Nota. Może reklama samochodu jako środka transportu? Bo przecież do samolotu nikt ich wpuści 😉

 • pixell

  Zamykamy teatrzyk…
  To w sumie dosyć smutne…

  • na jakiej podstawie? plotkarskiego wpisu na jednym z zagranicznych portali gdzie komuś sprzedaż pomyliła się z produkcją?

   • pixell

    Pożyjemy, zobaczymy. Oczywiście (czego rynkowi mobile nie życzę) ewentualne wygaszenie wm10 byłoby bardzo złą wiadomością dla konsumentów.

 • djagiello28

  Windows po prostu przekształca się i staje się bardziej dostępny i otwarty. Producenci i developerzy oprogramowania mają już dużo łatwiej, teraz ms otwiera się na producentów. Za rok sprzedaż lumii być może wyniesie 0.5 miliona, ale inni producenci sprzedadzą np. 3 miliony telefonów z WM.

 • Warto wyjaśnić kilka rzeczy, z uwagi na część komentarzy:

  1. Artykuł opiera się na niepotwierdzonych tezach z anonimowych źródeł. To tylko plotka z pytajnikiem na końcu poddana pod dyskusję a nie fakt. Równie prawdopodobne jest to, że w listopadzie MS pokaże nowe telefony. Albo i nie. Ten sam zakres źródeł („surphace phone nie jest „nie zapowiedziany;)”). Wyciąganie z tego wniosku, że MS zamyka cały system W10M jest nieuprawnione.

  2. Lumie 950 XL jeszcze w sierpniu były w produkcji. Gdyby chciano je wygasić, we wrześniu wyprzedawano by resztki magazynowe, tymczasem w aktualnej promocji cenowej są nowe sztuki (imei z 33 tygodnia / 2016)

  3. Na stronach internetowych MS zmienia Microsoft Lumia na All Microsoft phones z uwagi na rozpoczęcie sprzedaży innych marek: HP i Alcatel. https://www.microsoftstore.com/store/msuk/en_GB/list/All-Windows-Phones/categoryID.68284100

  4. Trwają testy nad nowymi usługami mobile. Gdyby MS chciał spuścić wodę na ten cały interes nie zawracałby sobie głowy pierdołami.

  Podsumowując: burza w szklance wody nie poparta żadnymi poważnymi źródłami. Co będzie zobaczymy w listopadzie.

  • RS2_14915

   Oby. To czekać z zamówieniem 950 czy jeszcze zdążę? Bo przy takich cenach rozejdą się jak świeże bułeczki

   • na twoim miejscu bym zamawiał, jeśli chcesz 950 to nie ma na co czekać, telefon chodzi świetnie na ostatnim buildzie, AU dodał systemowi skrzydeł, podobnie jak nowe firmware

    • RS2_14915

     Nie musi być 950. Musi być najbliżej 5 cali, dobry ips, lub oled, 2GB ramu, procek minimum snap 6. Aparat wystarczy 12MPix. Chcę poprostu cos lepszego niż 640 ale nie musi być flagowiec. Niestety nie mam wyboru.

  • artur

   Czyli wg Ciebie nie ma obaw że zaraz zbraknie na rynku lumi 950?;>

   • to zależy od popytu, do tej pory sprzedaż była niska bo ceny były zawyżone, przy obecnych część osób zmieni decyzje, wiadomo, cena czyni cuda, podobnie było z xboksem, mocna obniżka cen nakręciła sprzedaż, obecnie xboks one s już drugi miesiąc prowadzi z ps4

 • Najnowsza informacja: Surface Phone jest w fazie aktywnego developingu, natomiast premiera może zostać przesunięta na sierpień 2017 wraz z RS3

 • W końcu! Wszędzie gdzie się pojawia Microsoft niszczy rynek, tak było z systemami, tak było z konsolami a w końcu tak jest z telefonami. Mam nadzieje, że ta firma w końcu upadnie i więcej się nie podniesie.

 • Pablo74

  Warto kupić teraz Lumia 950 XL DS ? Moge kupic za 360 euro w microsoft francja.