Microsoft opatentował czytnik linii papilarnych wbudowany w wyświetlacz

Windows Hello to zabezpieczenia biometryczne, które mogą być wykorzystywane w telefonach z systemem Windows 10 Mobile. Należą do nich czytnik linii papilarnych oraz skaner tęczówki oka. Do tej pory jedynym telefonem, który otrzymał czytnik linii papilarnych jest flagowy model HP Elite x3. Topowe smartfony Lumia otrzymały wyłącznie skaner tęczówki oka. Teraz Microsoft opatentował nowy sposób odblokowywania telefonu za pomocą czytniki linii papilarnych, który będzie wbudowany w wyświetlacz telefonu.

Patent

Koncepcja wbudowanego czytnika linii papilarnych w wyświetlacz polega na przesyłaniu fal o odpowiedniej długości, które w połączeniu ze specjalnym filtrem umożliwiłyby odczytywanie nierówności palca. Microsoft informuje, że technologia może zostać użyta zarówno w telefonach z wyświetlaczami LED jak również AMOLED.

Moim zdaniem takie rozwiązanie posiada sporo plusów:

  • Brak dodatkowego czytnika linii papilarnych w telefonie.
  • Do dyspozycji użytkownika jest cała powierzchnia wyświetlacza a nie jeden czytnik niewielkich rozmiarów.
  • Być może funkcja zostałaby połączona z opcją wybudzania za pomocą dwukrotnego stuknięcia w ekran co oznaczałoby znaczące przyspieszenie procesu odblokowywania telefonu.

Pamiętajcie jednak, że opatentowanie koncepcji, technologii lub rozwiązania technicznego nie gwarantuje, że zostanie ono wprowadzone do produkcji masowej. Gdyby jednak Microsoft zdecydował się skorzystać z tej technologii to z pewnością dobrym momentem na wprowadzenie byłyby telefony Surface Phone, które powinny zostać zaprezentowane w przyszłym roku. Cały dokument patentowy możecie znaleźć w tym miejscu.

Źródło: MSPoweruser