Microsoft opatentował czytnik linii papilarnych wbudowany w wyświetlacz

Windows Hello to zabezpieczenia biometryczne, które mogą być wykorzystywane w telefonach z systemem Windows 10 Mobile. Należą do nich czytnik linii papilarnych oraz skaner tęczówki oka. Do tej pory jedynym telefonem, który otrzymał czytnik linii papilarnych jest flagowy model HP Elite x3. Topowe smartfony Lumia otrzymały wyłącznie skaner tęczówki oka. Teraz Microsoft opatentował nowy sposób odblokowywania telefonu za pomocą czytniki linii papilarnych, który będzie wbudowany w wyświetlacz telefonu.

Patent

Koncepcja wbudowanego czytnika linii papilarnych w wyświetlacz polega na przesyłaniu fal o odpowiedniej długości, które w połączeniu ze specjalnym filtrem umożliwiłyby odczytywanie nierówności palca. Microsoft informuje, że technologia może zostać użyta zarówno w telefonach z wyświetlaczami LED jak również AMOLED.

Moim zdaniem takie rozwiązanie posiada sporo plusów:

 • Brak dodatkowego czytnika linii papilarnych w telefonie.
 • Do dyspozycji użytkownika jest cała powierzchnia wyświetlacza a nie jeden czytnik niewielkich rozmiarów.
 • Być może funkcja zostałaby połączona z opcją wybudzania za pomocą dwukrotnego stuknięcia w ekran co oznaczałoby znaczące przyspieszenie procesu odblokowywania telefonu.

Pamiętajcie jednak, że opatentowanie koncepcji, technologii lub rozwiązania technicznego nie gwarantuje, że zostanie ono wprowadzone do produkcji masowej. Gdyby jednak Microsoft zdecydował się skorzystać z tej technologii to z pewnością dobrym momentem na wprowadzenie byłyby telefony Surface Phone, które powinny zostać zaprezentowane w przyszłym roku. Cały dokument patentowy możecie znaleźć w tym miejscu.

Źródło: MSPoweruser

 • Obecnie w technologii jest taka walka, że producenci patentują rozwiązania tylko po to, aby inni ich nie zastosowali 😉 Nie twierdzę, że MS tego nie wprowadzi, wprowadzi na 100%, ale trzeba liczyć się z tym, że będziemy widzieć wiele innowacyjnych rozwiązań, które nie ujrzą światła dziennego.

  • Patryk PowerUser

   Lub też zastosowali a właściciel patentu miał z tego finansowy profit.

   • Zgadza się. Ale to pogorszy jakość usług technologicznych, bo producenci będą za bardzo wybiegać w przód, zamiast myśleć o tym, co jest tu i teraz.

  • system patentowy powinien zostać całkowicie zlikwidowany bo ogranicza rozwój i prowadzi do wynaturzeń gdzie jakaś firma krzak patentuje klikanie myszką i pozywa MS czy Apple, albo dochodzi do sytuacji gdzie Samsung patentuje kształt telefonu w formie prostokąta…

   • Masz rację, nie zakwestionuję tego. Jednakże system patentowy pozwala na zaistnienie na rynku, na którym panuje tak duża konkurencja i pieniądze, że normalnie ciężko byłoby się na nim wybić. Firma X, znana tylko w swoim mieście, może wymyślić i zaprojektować wybudzanie smartfona poprzez mrugnięcie 2-krotne powiekami, opatentować, pozyskać inwestora i rozpocząć produkcję smartfonów z Androidem z wymyśloną przez siebie funkcją. A jeśli tak kolorowo by nie było, firma X sprzedaje prawa do patentu za grube miliony MS, dzięki czemu sam rozbudowuje swoją firmę i zwiększa tym samym zyski. Bez systemu patentowego wynalazca nic by nie miał, wymyśliłby rozwiązanie, pochwaliłby się nim, taki Microsoft by to przechwycił i wydał Surface z tą technologią. Innymi słowy, bez patentu twórca, nie mając pieniędzy, nic by nie miał ze swojego odkrycia, zaś mieliby inni, którzy by to wykorzystali.
    Trzeba zmodernizować system patentowy tak, aby nie było możliwe „blokowanie” rozwiązań. Czyli po prostu każdy patent powinien ujrzeć światło dzienne przez jego twórcę albo zostać sprzedany, inaczej traciłby ważność patentową i mógłby być wykorzystany przez innych.

    • Leszywoj

     Ale patenty właśnie są ogłaszane, abyś wiedział, że masz komuś płacić za jego wykorzystanie ? Albo żebyś wiedział czego nie możesz użyć, jeśli nie chcesz płacić.

   • DzieX

    Wbrew pozorom mogłoby to spowodować spowolnienie rozwijania nowych technologii, bo kto by chciał inwestować w coś, co kto inny weźmie sobie za darmo?

   • RDF3

    Po prostu oczywiste rozwiązania nie powinny podlegać patentom. konieczne powinno być też uruchomienie masowej produkcji w ciągu np. 5 lat- jeżeli nie produkujesz – patent przepada.

 • równie dobrze można to zastosować w nowych modelach Surface Book

  • RDF3

   przyszłoroczny iPhone ma podobno to mieć, więc czemu nie.

 • Krzysztof Osuch

  Wczoraj rozciąłem sobie palec. Niby niegroźnie, ale jednak linie papilarne trochę się zmieniły. I to natchnęło mnie, żeby teraz zadać Wam pytanie. Z racji, ze nie miałem nigdy styczności z telefonami, które mają czytnik linii papilarnych, powiedzcie mi proszę, czy w razie takiego nacięcia naskórka uda się odblokować telefon, czy trzeba… No właśnie! Jak to jest zrobione? Jest przykładowo opcja wpisania kodu zamiast przykładania palców do czytnika?

  • Zawsze jest alternatywny sposób logowania np. za pomocą podania kodu PIN. Jeżeli Twój palec nie zostałby wykryty to logujesz się drugą metodą i skanujesz ten sam palec albo inny.

   • Krzysztof Osuch

    Dzięki za odpowiedź 🙂 tak też przypuszczałem, bo trochę kiepsko by było, gdyby po skaleczeniu telefon nadawał się „do wyrzucenia”.

    • Robert Kula

     Zawsze jest PIN lub w przypadku PC hasło do konta Microsoft.

  • Simon Pater

   Nic sie nie martw, w iP mozesz przeskanowac 5paluchow obojetnie jakiej dloni, wiec musialbyc pociac sie powaznie:P jak nie skaner to jest opcja PINu

  • Chomiq

   Gorzej jak masz tak jak moja Mama, brak linii papilarnych. Lata mycia naczyń po obiedzie i przy wyrabianiu paszportu ma zaznaczony brak.

 • czcigodny

  Michał mógłbyś się podzielić tą tapetą. Z góry dzięki 🙂