Microsoft opatentuje bogatsze powiadomienia na ekranie blokady

Nowości w systemie Windows 10 Mobile są zawsze mile widziane a w szczególności te, które zwiększają użyteczność oraz produktywność naszych telefonów. Bez wątpienia jednym z najczęściej oglądanych elementów systemu jest ekran blokady. Microsoft złożył wniosek dotyczący bogatszych powiadomień a to może oznaczać, że pracuje nad wprowadzeniem nowych funkcji do ekranu blokady w systemie Windows 10 Mobile.

Bogate powiadomienia

Bogate powiadomienia

Główną ideą nowego ekranu blokady jest możliwość podejrzenia powiadomień z aplikacji bez konieczności odblokowywania telefonu. Kliknięcie bądź też przesunięcie palcem np. za ikonkę telefonu spowoduje wyświetlenie informacji o nieodebranych połączeniach. Analogicznie będą funkcjonować pozostałe ikonki z powiadomieniami. Ponowne kliknięcie w wyświetlone powiadomienie spowoduje otwarcie danej aplikacji.

Z całą pewnością końcowy wygląd oraz funkcjonalność będzie się nieco różnić od tego co widzimy na powyższych zrzutach jednak najważniejsze jest to, że Microsoft pracuje nad odświeżeniem ekranu blokady. Tym samym może to oznaczać, że przy okazji ekran podglądu zostanie odświeżony.

Pełną treść wniosku patentowego wraz ze szczegółowymi informacjami znajdziecie w amerykańskim Biurze Patentów i Znaków Towarów, do którego odnośnik podałem w źródle. Czy pomysł z bogatszymi powiadomieniami przypadł Wam do gustu?

Źródło: United States Patent and Trademark Office via MSPoweruser

 • kate2293

  Mi sie to podoba 😉

 • Chomiq

  Ciekawe jak to będzie wyglądało w praktyce. W obecnym stanie nawet nie potrafią wyświetlić sensownie pogody na ekranie blokady, bo nie dodali zawijania tekstu przy krawędzi ekranu. W efekcie ucina połowę prognozy.

  • Mariola

   Jest tak jak mówisz…

 • „złożył wniosek patentowy” a nie „opatentował”, do tego jeszcze długa droga

  • Dziękuję za czujność. Artykuł poprawiony.

 • Jarek

  Ten Treshold to chyba taka Vista smartfonowa, niechciane dziecko osierocone przez rodziców – funkcje obcięte, jednemu muli, drugiemu wywala, trzeciemu dobrze działa. Dopiero RedStone ma potencjał. Niestety być może go nie doczekam, bo zastanawiam się nad zmianą platformy na inną z racji coraz uboższej listy aplikacji na Windowsa. Dlaczego tym nikt się nie zajmie? Boli mnie serce, bo Windows Phone to była moja miłość od pierwszego wejrzenia, dziś już nadszarpnięta 🙁

  • Bartusek

   JA też się zastanawiam nad kupnem telefonu z androidem, ale jest mi strasznie szkoda zostawiać windows phone, bo mi się strasznie spodobał, aż naprawdę boli serce i zamierzam kupić DooGee F5, tak mi szkoda tego windowsa, bo system jest bardzo dobry, ale jest strasznie ubogi w aplikacje

  • NadirridaN

   Mam inną teorię na ten temat. W10M Threshold stanowi swoistą bazę, podstawę do rozwoju dalszych funkcjonalności. Pamiętajmy, że jest to pierwsza wersja zupełnie nowego systemu operacyjnego, której głównym zadaniem jest obsłużenie podstawowych funkcjonalności, Microsoft ledwie co wystabilizował działanie tej wersji (przynamniej u mnie). Dopiero po tym W10M zacznie obrastać w nowe funkcjonalności i ficzery, pierwsze pojawią się w Redstonie. Dlatego aktualna wersja może wydawać się wykastrowana. Mam nadzieję, że nie jestem naiwny:) Ale patrząc na tempo prac i wprowadzane nowości w Redstonie jestem dobrej myśli.

   • Jarek

    Tak też może być. VISTA też była lipnym systemem, na bazie którego powstalą dosyć udana 7mka ☺

   • Adam Fierek

    Bazą jest One Core, czyli Redstone 😉

 • apti

  Trochę nie rozumiem koncepcji. Po co w ogóle blokada telefonu, skoro bez odblokowywania można podejrzeć, kto dzwonił, kto i co napisał?

  • Bo mniej pracy musi wykonać człowiek, aby to sprawdzić. Tak to musisz odblokować telefon, znaleźć ikonkę aplikacji i w nią wejść. Jeżeli natomiast skorzysta się z centrum akcji, to nie trudno sobie wyobrazić, że ktoś ma kilka powiadomień i musi wyszukiwać na liście, to co go interesuje

  • Kuba Michałek

   Jeżeli ktoś nie posiada pin, ani nic, jedynie przesunięcie palcem wystarcza do odblokowania, to co za różnica gdzie zobaczy szczegółowe powiadomienia. Zawsze krótsza droga. W Androidzie jest podobnie.

   • apti

    Ja mam PIN wymuszony przez pracodawcę. Czy w tej sytuacji ktoś będzie mógł przeczytać moje powiadomienia nie znając PIN-u, czy jak ktoś ma PIN, to te powiadomienia nie zadziałają.

    • Kuba Michałek

     Raczej nie. Jak ktoś ma blokadę ustawioną to powinny nie być widoczne, bądź powinna być opcja do wyboru indywidualnego. Tak przewiduje

 • Dominik Gorczewski

  Cześć. Czy byłby ktoś w stanie mi pomóc? Jakiś czas temu zaktualizowałem swoją Lumie 532 do Win 10, w momencie aktualizacji zniknęła mi opcja dotknij w ustawieniach. Dziś powróciłem do Windows Phone 8.1 i tej opcji dalej nie ma. Czy wie ktoś co zrobić, żeby znowu ona była? W sklepie widziałem aplikacje, ale twierdzi, że nie jest na mój telefon.

 • Zmiana w bardzo dobrą stronę, o ile będzie to się dało w sensowny sposób konfigurować.

 • marcin

  Fajnie, że coś nowego się dzieje, że zmiany idą w dobrą stronę. Są nowe pomysły. To cieszy, że system się rozwija. Jednak mogliby wznowić w końcu oficjalną aktualizację do 10. Ponad miesiąc cisza