Microsoft oficjalnie potwierdza rozpoczęcie aktualizacji Lumia Denim

Dzisiaj na stronach poświęconych telefonom Windows Phone sporo się działo za sprawą aktualizacji Lumia Denim. Nie wszyscy do końca uwierzyli, że Microsoft rozpoczął dystrybucję najnowszego oprogramowania. Teraz mamy oficjalne potwierdzenie! Aktualizacja Lumia Denim wystartowała i będzie pojawiać się stopniowo dla kolejnych telefonów Windows Phone 8.1.

Z wpisu na blogu Lumia Conversations dowiadujemy się po raz kolejny jakie nowości na nas czekają w najnowszej aktualizacji. Oczywiście mowa o odświeżonej aplikacji Lumia Camera 5, która znacząco przyspiesza działanie aparatu i wprowadza dodatkowe funkcje takie jak np. możliwość nagrywania filmów w jakości 4K lub Full HD na kompatybilnych telefonach.

Microsoft poinformował, że aktualizacja wystartowała dla wybranych urządzeń w kilku państwach. Aktualizacja będzie stopniowa udostępniania dla kolejnych telefonów.

Już nie pierwszy raz pojawia się informacja dotycząca potrzeby posiadania oprogramowania Lumia Cyan przed przystąpieniem do aktualizacji Lumia Denim. Wcześniej nie zwróciłem na to zdanie uwagi ale jak widać jest ono kluczowe bowiem wszystko wskazuje na to, że wraz z aktualizacją Denim zostanie wgrana jedynie nowsza wersja systemu operacyjnego (Windows Phone 8.1 Update 1) a oprogramowanie pozostanie w tej samej wersji co Cyan. To z kolei tłumaczy dlaczego osoby, które posiadają system w wersji Preview for Developers po wyłączeniu uczestnictwa w programie widzą informację o tym, że posiadają oprogramowanie Lumia Denim w aplikacji info+dodatki.

W przypadku aktualizacji Lumia Denim wyświetlanie informacji o aktualizacji w aplikacji info+dodatki jest zależne tylko i wyłącznie od wersji systemu operacyjnego. Skoro w programie PfD też jest dostępny system w wersji 8.1 Update 1 to nic dziwnego, że również pojawia się informacja o oprogramowaniu Lumia Denim. Wszystko wskazuje na to, że osoby, które już od dłuższego czasu testują system PfD mają tak na prawdę do czynienia z aktualizacją Denim.

Spytacie co z aplikacją Lumia Camera 5, która miała być dostępna wraz z aktualizacją Denim. Podejrzewam, że aplikacja nie wchodzi w skład aktualizacji i zostanie udostępniona w późniejszym terminie jako aktualizacja w Sklepie Windows Phone.

Aktualizacja 2014-12-19

Smartfony, które mają otrzymać aplikację Lumia Camera 5 dostaną również nową wersję oprogramowania oprócz systemu. Aktualizacja Denim z nowym oprogramowaniem i systemem będzie dostępna dla telefonów Lumia 830, 930, 1520 oraz Icon.

Źródło: Lumia Conversations