Microsoft oficjalnie odcina starsze telefony Lumia od programu Windows Insider

Od kilku dni coraz więcej osób użytkujących starsze Lumie zgłaszało problemy z ponownym przyłączeniem do kręgów Windows Insider. Również redakcyjna Lumia 1020 odmówiła zalogowania się w Insiderze. Microsoft w końcu oficjalnie potwierdził, to czego można było się wcześniej jedynie domyślać: wszystkie niewspierane urządzenia zostały oficjalnie odcięte od Insidera.

W marcu tego roku, wraz z oficjalną premierą nowego systemu, opublikowano listę niewspieranych urządzeń, obejmujących w większości telefony z serii x2x (poza modelem 1520). Słuchawki te odcięto również od testowania nowszej wersji Windowsa Mobile w wersji Redstone 1. Mogły jednak bez problemu korzystać z oficjalnej wersji W10M w ramach kręgu Release Preview.

Microsoft od początku stawiał sprawę jasno – wraz z premierą systemu w wersji Redstone wsparcie dla starszych urządzeń (a dokładniej: niewspieranych) nie zostanie przedłużone. Nie wiadomo tylko było czy zostanie zachowana możliwość pobierania W10M w wersji Treshold2, szczególnie, że gałąź ta będzie nadal rozwijana, choć otrzymywać będzie jedynie poprawki bezpieczeństwa.

We wczorajszym wpisie, opublikowanym na forum Insidera, ekipa odpowiedzialna za jego rozwój postawiła sprawę jasno. Nie będzie dodatkowych kręgów. Nie będzie nawet możliwości zalogowania się w aplikacji Insider:

„Wraz ze zbliżającą się premierą Aktualizacji Rocznicowej Windows 10, krąg Release Preview przechodzi na build Windows 10 Mobile Insider Preview build 14393. Zmiana ta będzie miała następujący wpływ na urządzenia niewspierane:

  • Jak już wcześniej stwierdzono, niewspierane urządzenia nie otrzymają żadnych nowszych buildów lub aktualizacji od wersji 10586.x
  • Niewspierane urządzenia nie będą w stanie wybrać jakiegokolwiek kręgu Windows Insider Preview w aplikacji Windows Insider.
  • Aktualizacje do aplikacji lub usług mogą by niedostępne dla urządzeń niewspieranych a w pewnych okolicznościach mogą nie udostępniać określonych funkcjonalności.

Niewspierane urządzenia wciąż mogą korzystać z narzędzia Windows Device Recovery Tool w celu przywrócenia systemu Windows Phone 8.1, ale nie będą miały opcji powrotu do Windows 10 Mobile. Jak zawsze doceniamy naszych Insiderów i dziękujemy im za wkład w Program Windows Insider”.

Koniec cytatu. W skrócie: Dziękujemy Wam za poświęcony czas, ale wasze urządzenia mamy gdzieś. Czy nie prościej byłoby zachować dodatkowy krąg z Treshold 2? Niestety, Microsoft odcina się całkowicie od porzuconych przez siebie sprzętów. Ma do tego prawo, ale jak to wygląda – wszyscy wiemy. Skoro bez mrugnięcia okiem zostawiono na lodzie właścicieli Lumii 925 czy 1320 (tak, wiem, procesory dwurdzeniowe…) to przez równie arbitralne decyzje kolejna duża aktualizacja może ominąć np. serię x3x, bo kończy się okres życia danych urządzeń. Dodajmy, że początkowo od Windowsa 10 Mobile odsunięto modele 929 (Icon) i 1520, bo ktoś średnio rozgarnięty zobaczył 2 w numerze serii a nie sprawdził parametrów.

Nie twierdzę, że tak będzie i raczej nie będzie. Po raz kolejny niestety kuleje czytelność przekazu i informacji. Wystarczyło też od razu być szczerym w listopadzie 2015 roku, a nie sprzedawać światu bajki o aktualizacji wszystkich urządzeń.

Właścicielom niewspieranych urządzeń pozostają jedynie rozwiązania nieoficjalne.

Źródło: Microsoft