Microsoft odblokowuje program Insider dla Windows 10 Mobile

Program Windows Insider dla Windows 10 Mobile został wstrzymany pod koniec zeszłego roku, po kilku buildach testowych, które jednak niczego nowego nie wniosły. Na domiar złego, wyłączono również możliwość dołączenia do programu osobom, które były poza nim. Na szczęście uległo to zmianie.

W ostatnich miesiącach kilkukrotnie próbowaliśmy zapisać się do programu Windows Insider na telefonach Lumia 950 oraz 435. Bez skutku. Wszystko zmieniło się w ostatnich dniach, kiedy całkiem przypadkiem odkryłem, że program Windows Insider… działa. Zmiana nastąpiła prawdopodobnie wraz z ostatnim pakietem poprawek kwietniowych.

Po wejściu w zakładkę „Niejawny program testów systemu Windows” do wyboru, podobnie jak w wersji PC, mamy dwie opcje: Wczesne aktualizacje (krąg Release Preview) oraz Następna wersja systemu Windows (kręgi Fast oraz Slow). Polecam wybrać fast, oferujący najnowsze wersje testowe aplikacji.

Czego nie ma w programie Windows Insider dla telefonów? Na chwilę obecną nie są dostępne żadne nowe buildy systemu Windows 10 Mobile. Niestety, tutaj nic się nie zmieniło.

Co daje nam wejście do programu? Nowsze wersje części aplikacji systemowych. Spójrzmy jak to wygląda na chwilę obecną:

Kolor niebieski – nowsze wersje aplikacji w Kręgu Fast, brązowy – wersje rozwijane w wersji produkcyjnej, żółty – wersje nierozwijane

W programie Insider (Fast) otrzymamy znacznie nowsze wersje aplikacji Filmy i TV, Muzyka Groove, Poczta i Kalendarz programu Outlook, pakiet Office (Word, Excel, Power Point), Skype, Zdjęcia. Nie jest tego wiele, ale pokazuje, które aplikacje są nadal rozwijane dla Mobile.

Na uwagę zasługują dwie kwestie:

  • mobilna wersja pakietu Office jest nadal rozwijana w wersji dla Windows 10 Mobile,
  • Zdjęcia otrzymują całkowicie nową numerację, zgodną z PC, ale bez funkcji desktopowych.

Niestety, w programie Insider nie dostaniemy nowych aplikacji Aparatu, Map czy Kontaktów. Aplikacje zaznaczone na czerwono najprawdopodobniej zostały wstrzymane w rozwoju dla Mobile, o czym świadczy całkowity brak ich aktualizacji w tej wersji systemowej.

Jak oceniacie odblokowanie programu Insider dla nowych chętnych? Czy Microsoft po wielu miesiącach ciszy coś szykuje czy to tylko zwykła naprawa zgłoszonego błędu?