Microsoft nie zapomniał o nowych funkcjach w Windows 10 Mobile

W zeszłym tygodniu Microsoft udostępnił kolejną kompilację testową systemu Windows 10 Mobile w programie Windows Insider o numerze Build 15025. Z każdą kolejną kompilacją zbliżamy się do aktualizacji Creators Update, która ma zostać udostępniona w kwietniu. Czasu do kolejnej, dużej aktualizacji pozostało niewiele a nowe funkcje, zapowiedziane już jakiś czas temu, nie pojawiają się w najnowszych kompilacjach.

Jedną z kluczowych nowości, która miała się pojawić w rozgałęzieniu Redstone 2, jest rozbudowana funkcja Continuum. Nowe możliwości zostały zaprezentowane w zeszłym roku podczas konferencji Ignite jednak do tej pory nie pojawiły się w żadnej z testowych kompilacji Windows 10 Mobile.

Dona Sarkar, szefowa działu Windows Insider, w trakcie konferencji Microsoft’s NexTech Africa udzieliła wywiadu dla portalu Neowin, w którym zapewniła, że gigant z Redmond przez cały czas pracuje nad ulepszeniem tej funkcji i czeka na odpowiedni moment, w którym zostanie zaprezentowana:

They’re not in the builds yet.We’re still trying to figure out when is the right time for them to be in the builds.We do know that these features are very important, so we want to unveil them at the right time for the audience… For us, it’s all about the quality. We don’t want to add features when we don’t love the quality of the build yet, so we’d rather focus on building up quality than figuring out when to roll features.

Te nowe funkcje nie są jeszcze dostępne w kompilacjach. Przez cały czas myślimy nad tym, kiedy nastąpi dobry moment na ich udostępnienie. Wiemy, że te funkcje są bardzo ważne i chcemy je udostępnić w odpowiednim momencie dla wszystkich… Dla nas jest to przede wszystkim jakość. Nie chcemy dodawać nowych funkcji kiedy kompilacje nie posiadają odpowiedniej jakości, więc koncentrujemy się bardziej na podnoszeniu jakości niż na tym kiedy udostępnimy funkcje.

Kolejną funkcją, która być może trafi do telefonów jest komputerowy Blue Light, który automatycznie dopasowuje jasność wyświetlacza do oświetlenia. Udostępnienie tej funkcji uzależnione jest przede wszystkim od pozytywnej opinii użytkowników komputerowych. Jeżeli użytkownicy będą zadowoleni z działania tej funkcji to Microsoft pomyśli o jej dodaniu również do telefonów:

We have to figure out timelines, right? We have to see first, how does that feature do on desktop? And if the feedback is good, we’re like, okay, yeah – that seems like a good idea for Mobile as well. But if the feature doesn’t get the kind of feedback that we need to say, okay, yeah, that’s a feature that people love, that they’re using, we’re getting data on, then we wouldn’t expand it to Mobile.

Musimy określić terminy. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić jak się sprawuje funkcja na desktopach. Jeżeli opinie od użytkowników będą pozytywne to wtedy uznamy, że to dobry pomysł aby go przenieść na telefony. Jeżeli jednak funkcja nie otrzyma dostatecznie dobrej opinii będziemy musieli przyznać, że jest to funkcja, którą ludzie uwielbiają, używają jej, zbieramy w dalszym ciągu dane i nie udostępnimy jej dla telefonów.

Przy okazji po raz kolejny Dona potwierdziła, że system Windows 10 Mobile nie zostanie porzucony i będzie w dalszym ciągu rozwijany:

The future of Windows 10 Mobile is that we’re continuing to invest in Mobile. We’re definitely going towards more ‚let’s help you be as productive as possible with this device in your pocket that you have all the time on you’. We roll builds every week [to internal or external rings], we push features, we do the thing; it’s a thing that we continue to invest in, just like all device families.

Przyszłość systemu Windows 10 Mobile jest taka, że kontynuujemy inwestowanie w mobilne urządzenia. Podążamy w kierunku „pomagamy Tobie w byciu jeszcze bardziej produktywnym z Twoim urządzeniem, które znajduje się w Twojej kieszeni przez cały czas”. Udostępniamy nowe kompilacje każdego tygodnia (w naszych wewnętrznych jak i zewnętrznych kręgach), udostępniamy nowe funkcje, robimy co należy; jest to rzecz, w którą będziemy w dalszym ciągu inwestować, tak jak we wszystkie rodziny produktów.

Nie wiadomo kiedy Microsoft zdecyduje się na udostępnienie nowych funkcji, w tym ulepszonej funkcji Continuum, dla użytkowników systemu Windows 10 Mobile. W pierwszej kolejności funkcje muszą trafić do uczestników programu Windows Insider ponieważ Microsoft musi mieć czas na zebranie opinii od testerów i podjęcie decyzji o oficjalnym udostępnieniu funkcji dla wszystkich użytkowników. Nie mamy jednak potwierdzenia, że rozbudowane możliwości Continuum zadebiutują wraz z premierą aktualizacji Creators Update.

Źródło: Neowin

 • KAMIL AMOKOWSKI

  Te szumnie zapowiadane nowości to w takim razie był farmazon. Póki co żadna „nowość” nie ma dla mnie jakiegokolwiek znaczenia, a konkurencja nadal ucieka… wraz z nią użytkownicy. Prywatnie jestem rozczarowany tym systemem i na dzień dzisiejszy nie wiążę z nim żadnych planów, ponieważ to wszystko idzie za wolno, lumia się rozleci to wymienię na inny system, który ma funkcje z XXI w.

  • Kowalczyk Damian

   No niestety i ja tak po części myślę. Natomiast jeśli chodzi urządzenie na miarę XXI w. Jestem z goła odmiennego zdania i z chęcią powrócę do… https://uploads.disquscdn.com/images/67e338791518f1ddf2337ed6abff593dd67c5f3ba41129a31461f17cd0cf23f7.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/dd69c1c448374bff3ca2e9e3227c441b75d5b10461360bef9fa80e765e8eefb5.jpg w której brakuje mi tylko nowych aktualizacji map.

  • to wyobraź sobie, że kupiłeś np. Sumsunga S6 zamiast Lumii i w czym on jest lepszy poza aplikacjami? rzekłbym nawet że sprzętowo leży i kwiczy, obecnie nie wyobrażam sobie użytkowania telefonu bez wybudzania i glance… fakt, wszystko rozwija się powoli, tak jak i wersja stacjonarna (jeśli za „powoli” można uznać dwie nowego gałęzie w ciągu roku), przy czym na androidzie masz przeważnie opcję: chcesz nowy soft – kup nowy telefon, bo masz pecha i wariant orange nie wspiera żadnych aktualizacji albo dostaniesz je rok po premierze….

   • KAMIL AMOKOWSKI

    Z tym że w takim s6 jest więcej funkcji systemu niż w najnowszej gałęzi RS2, która to tak szybko się rozwija, że od TH2 nowości są jedynie kosmetyczne a tak naprawdę żadna nowa funkcja która miała być przełomowa nie weszła. Za to powoli system jest kastrowany, a o aplikacjach nawet nie wspominam bo to temat który mógłby zamknąć całą dyskusję o systemie i wytrąca z rąk każdy argument za pozostaniem z MS. Ja nie potrzebuję mieć nowego softu co rok, wystarczy mi jeden działający sprawnie i mający funkcje, które akurat są mi potrzebne. Na pewno nie kupiłbym Samsunga, ale Xiaomi już jak najbardziej, i prawdopodobnie na taki telefon padnie wybór. Krótko mówiąc, MS zrobił wszystko by mnie zniechęcić.

    • tridlle

     Dodam, że prócz aplikacji, płatności NFC i bezproblemowej łączności z opaskami jest mi też miło jak teraz mogę sobie głosowo wybrać adres do nawigacji (jednej z wielu). Na budżetowym Sony.

     • michalR

      w ogole nie ma porownania co do funkcjonalnosci – Windows jest sto lat za Andkiem i iOSem w temacie funkcjonalnosci. Jedyne co moze uratowac ten system, choc szczerze watpie, bo rozwiazania beda pewnie drogie jak diabli, to Windows 10 dla ARM z obsluga apek Win32 w trybie Continuum.

     • Kris07

      Android jest zacofany, ciągle nie ma pełnej obsługi kart SD

     • michalR

      a co to znaczy pelna obsluga? bo jesli chodzi Ci o mozliwosc rzucania aplikacji na karte to niestety jest to rozwiazanie ulomne (mimo ze po odpowiednim trybie fpormatu dla SD i na Androidzie jest taka opcja), czego dowodzi masa problemow jakie ludzie maja z kartami SD np na Windows (sam doswiadczylem – dwie markowe karty klasy 10-tej po wlozeniu do Lumii padly na wejsciu). Na Androidzie czy iOSie ladujesz wszystko do szybkiej pamieci wewnetrznej i sie nie martwisz.

     • Kris07

      Tylko większość telefonów za przystępną cenę ma symboliczną ilość pamięci. Lumia coś ma problemy z klasą 10. W sumie mój android też tak miał.

     • michalR

      Symboliczna ilosc to maja Lumie z 8GB, sredniej klasy Androidofon ma juz minimum 16GB – do wiekszosci zastosowan starczy z nawiazka.

     • Kris07

      16GB ja to zapełnię w parę minut po wypakowaniu telefonu. Obecnie mam 8GB + karta 32GB i tu dopiero mam nawiązkę.

     • michalR

      no ok, sa tacy co potrzebuja wiecej – i tu np z pomoca przychodza firmy jak np Xiaomi ktore za rozsadna kase daja 32 GB wbudowanej i zwykle wiecej RAMu niz 2GB. ja mam obecnie 16GB wbudowanej i 32 na dane i wystarcza, o ile nie pakuje tam jakiejs gierki co wazy 2 GB 😉 a – i jeszcze u Xiaomi sa co tydzien aktualizacje.

     • Kris07

      Tylko znowu nie każde Xiaomi ma kartę, jednak na niektórych można zainstalować Windowsa (nie wiem dokładnie na których i jak).

     • michalR

      na jednym modelu tylko. a Xiaomi ma tyle modeli ze spokojnie bez bankructwa wybierzesz taki ktory Cie bedzie zadowalal pod katem ilosci pamieci. u mnie juz pol biura lata z Xiaomi i wszyscy sa zadowoleni.

     • tridlle

      Zwróć uwagę, że MS ciągle mówi oględnie o urządzeniach mobilnych a nie o telefonach jako takich.

     • michalR

      i wlasnie takie przedstawianie sprawy jest imho z dupy. jakby powiedzieli ze to bedzie hybryda komputera ze smartfonem ktora schowasz do kieszeni a z drugiej strony podlaczysz jako pelnoprawny PC to byloby wieksze zainteresowanie – a tak nie mowia w zasadzie nic. bo urzadzenie mobilne to termin ktory nic konkretnego nie mowi.

     • tridlle

      Dokładnie tak. Nie rozumiem tylko czemu tutejsi publicyści ciągle piszą o przyszłości Windows 10 Mobile w telefonach. Kto im to obiecał?
      Co więcej to Dona pytana o Windows 10 Mobile mówi, że będą inwestować w rynek mobilny.
      Nie odniosła się do samej przyszłości tej odnogi systemu.

     • michalR

      pisza jak im sie wydaje ze bedzie – tyle tylko ze nawet MS jeszcze niczego konkretnego w materii mobilnej nie oglosil, procz informacji ze beda dalej inwestowac w te galaz technologiczna. ale co to dokladnie oznacza – tego nikt na razie nie wie.

     • A jaka to jest różnica jak będzie się nazywał system? Obecnie jest Windows 10 Mobile i do niego się odnosimy. Jak będzie nowa nazwa to płynnie się przełączymy. Nie ma żadnego problemu.

     • tridlle

      A kto z MS obiecał, że obecne telefony się płynnie przełączą?
      A może będzie tak samo jak z Windows Phone 8?

     • A kto powiedział, że będzie tak samo jak z Windows Phone 8?

     • tridlle

      Nie musiał mówić. Przecież to norma. Najpierw 7 potem 8. Teraz 10.

     • Przecież spora część telefonów otrzymała aktualizację z 8 do 10 🙂

     • dokładnie połowa

     • tridlle

      Nie. Dostały te z 8.1 i to tylko dla tych lepiej zorientowanych.

     • Tak. Każdy dopuszczony telefon do aktualizacji w każdym momencie może zostać zaktualizowany.

     • tridlle

      Podsumujmy. Każdy dopuszczony czyli ile? Połowa. Z tej połowy w żadnym aktualizacja nie jest automatyczna tylko za pomocą doradcy. Niech zgadnę jakie było zamierzenie. MS wiedział, że wypuszcza gniota i lepiej żeby wszyscy nie instalowali. A że obiecali, ze dadzą to dali. Ostatecznie jakoś z 10% zdecydowało się na aktualizację z czego część nadal zgłasza problemy. Reszta została na systemie, który jest właśnie odcinany. Nowych urządzeń nie ma i na razie nikt nie potwierdził, że będą.

     • michalR

      heh, dobre – ciekawe jaki procent uzytkownikow W8.1 wie ze w ogole jest cos takiego jak Doradca? MS w ogole nie reklamuje opcji aktualizacji 8.1 do 10 na mobile, wiec to jest w zasadzie funkcja tylko dla die-hardow.

     • tridlle

      O to im pewnie chodziło. Aktualizacja jest, a jakoby jej nie było.
      Fabryczna dziesiątka cięgle wychodzi ze znanymi błędami. To wszystko trafia do wersji oficjalnej, która oficjalna jest tylko z nazwy, bo w środku ta sama beta co w insider tyle, że z innym numerkiem.
      Całe to wsparcie, aktualizacje i rozwój można na razie włożyć między bajki.
      MS po prostu poniósł porażkę i nie wie co dalej. Mówią tak tylko, żeby nic nie powiedzieć.

     • michalR

      moim zdaniem zeby ratowac reputacje powinni stanac na glowach i latac to co ludzie zglaszaja ze nie dziala albo dziala niestabilnie badz losowo. a MS po swojemu – lata bledy ktorych nikt nie widzial na oczy. jak sie czyta changelogi do tych buildow w Insiderze to sie czlowiek zastanawia skad oni biora takie bledy co tam sa opisane – bo chyba nie z Feedback Huba 😉

     • Połowa urządzeń w każdej chwili może zostać zaktualizowana. Wybór należy do użytkownika. Jeżeli ktoś nie wie, że jest aktualizacja to lepiej żeby został na WP8.1.

     • tridlle

      Dokładnie. Po co niedoświadczony użytkownik ma się wplątywać w jakąś betę.

     • KAMIL AMOKOWSKI

      Co z tego skoro większość lepiej działa na 8, nawet kafalek kalendarza odmawia posłuszeństwa od początku 10 aż do teraz.

     • Tak samo jest w innych systemach. Starsze telefony działają lepiej na starszych wersjach systemu. Nie ma cudów.

     • KAMIL AMOKOWSKI

      Część pewnie tak ale różnica nie jest tak porażająca jak w przypadku MS

     • Część Androidów w ogóle nie otrzymuje aktualizacji więc nie ma tego problemu 🙂

     • michalR

      dlatego nie dostaja nowszych bo zwyczajnie by nie wydolily. a MS wyszedl z zalozenia ze wsadzi W10M na takie SoCe jak Snapy 2xx. Co z tego wyszlo widac po wydajnosci L550/650.

     • Nie jest źle na 650 choć mogłoby być lepiej 🙂

     • michalR

      tam jest przede wszystkim za malo RAMu.

     • michalR

      obecne telefony trzeba bedzie wywalic do smieci, bo nie beda obslugiwaly nowych super hiper rozwiazan, wspieranych jak na razie tylko przez jeden SoC.

     • tridlle

      Jak widać po komentarzach nie wszyscy to jeszcze zrozumieli.

     • michalR

      ludzie zyja marzeniami po prostu 😉

     • problem właśnie na tym polega że oni nigdy nic nie mówią…

     • bo gdyby wydali składany tableto telefon taki jak z Westworld to trudno to nazwać telefonem…

      http://westworld.fm/wp-content/uploads/2016/11/themaze-1024×576.png

    • Robert Kula

     Mam S6 edge i nie ma się do czego przyczepić. Jedynie co to zainstalowałem klawiaturę od Google bo działa lepiej niż stockowa. Wszystkie aplikacje, które potrzebuję (poza disqus) są i działają lepiej niż na W10m. Zdjęcia robi wystarczająco dobre, ogólnie po przesiadce z 950xl jestem zadowolony. S7 edge ma siostra i w sumie to samo tylko ma glance. Xiaomi Redmi Pro ma druga z sióstr. Zrobiłem jej polski miui i teraz jest w pełni zadowolona. Ja do testów zostawiłem sobie 535 DS żeby czasem zerknąć co tam w fast ringu. W spokoju czekam na Nougata, bez presji że coś nie działa i może tym razem będzie ok…

   • michalR

    Powiem ci że odkąd używam Androida 6 to w dupie mam aktualizacje. Wszystko czego potrzebuje statystyczny użytkownik tam już jest, gotowe do używania. Chcesz zmienić interfejs, instalujesz lekką nakładkę, chcesz aplikację, idziesz do sklepu. Na średniej klasy sprzęcie wszystko śmiga bez odrobiny laga więc zanim zaczniesz gadać bzdury, poużywaj. Byłem podobnym hejterem Androida, ale jak się w końcu przekonałem to się okazało że system jest na tyle dorosły że w zasadzie nie ma się do czego przyczepić. A na Windows cóż – wczoraj chciałem wysłać zdjęcia na Flickr i dostałem gorączki jak mi się galeria co chwila wywalała. W dupę z takim systemem. I nie mów mi że to beta bo robiłem to na AU, poza Insiderem.

    • „Powiem ci że odkąd używam Androida 6 to w dupie mam aktualizacje.”

     Powiem, ci, że odkąd używam Windowsa to w dupie mam milion aplikacji 😉

     • michalR

      dziwne podejscie. ja uzywam moze ze 20-stu aplikacji, z czego 10-ciu w ogole nie ma na Windows. a na Androidzie mam i od razu funkcjonalnosc i uzytecznosc urzadzenia wzrasta. nie musze sie tez uzerac ze cos sie za chwile wywali bo te apki sa po prostu dopracowane (nie uzywam zadnych smieci tylko apki sprawdzone, polecane na specjalistycznych forach, niekoniecznie technologicznych).

      z drugiej strony wiesz, mozesz sobie byc szczesliwym uzytkownikiem Windows, nie mam z tym problemu ze stosujesz metody ze jak cos nie dziala prawidlowo albo sie wywala to po prostu wylaczasz te funkcje i uczysz sie zyc bez niej – kazdy robi jak uwaza, ale nie deprecjonuj systemu ktorego nie wysililes sie naqwet poznac, bo nie ma tam Glance czy 2TtW – niektore sluchawki maja te funkcje, niektore nie – tak samo jak w Lumiach.

     • android to świetny system szczególnie dla ludzi szukających apek fitness i wsparcia dla opasek

      windows to też system z dużym potencjałem i możliwościami

      każdy z tych systemów nie jest doskonały, ma swoje zalety i wady, ja osobiście mam wsparcie dla mi band i wszystkich aplikacji które potrzebuję więc nie narzekam, gdyby mi czegoś brakowało wystawiłbym lumię na sprzedaż – nie jestem ślepym fanatykiem, póki co jestem zadowolony z użytkowania sprzętu i inne osoby też mogą być zadowolone z windowsa tak jak mogą być zadowolone z androida – wszystko zalezy od potrzeb

     • Jarek

      Bo po prostu nie masz ich dostępnych w sklepie 🙂 Uwierz mi – ja też tak myślałem dopóki byłem fanem Windowsa. Jednak gdy zmieniłem platformę to mnie zamurowało gdy wszedłem do sklepu. Teraz mam smartfona a nie atrapę z wywalającymi się portami z iOSa i starymi apkami z 2014 roku nieaktuzlizowanymi od czasu WP8

     • wombat

      Aktualizacji też nie masz dostępnej

     • Jarek

      Mogę sobie wgrać system, jaki potrzebuje. Mój telefon fabrycznie miał Andka 4.2. Teraz mam 6.1. Jutro mogę mieć 7, a gdy chce mogę wrócić do oryginalnego softu 🙂 Zresztą aktualizacja mi niepotrzebna. 🙂

     • wombat

      możesz, równie dobrze mogę wgrać win 10 na lumię 520, tylko po co?
      Oficjalnej 7 nie masz, a instalacja custom romu zablokuje Tobie niektóre funkcje. A aktualizacje są potrzebne, choćby dla łatania luk w systemie.

    • nie pamiętam już czy s6 edge lub s7 robi żywe zdjęcia?

     • michalR

      i co, pozniej je nalogowo ogladasz? juz HDR jest bardziej uzyteczny moim zdaniem. faktem jest jednak ze aparaty w Lumiach maja lepsza jakosc obrazka niz budzetowa konkurencja, szkoda tylko ze aparat ma tak czesto tendencje do wywalki, co powoduje siwienie uzytkownikow 😉 poza tym na rynku jest taka masa sluchawek z Androidem ze nie musisz koniecznie kupowac Szajsunga, ktory swoja droga wciaz ma problem z wydajnoscia za sprawa topornych fabrycznych nakladek.

    • Jarek

     Dokładnie! Ja odkąd się przesiadłem na Andka 6.1 to nie potrzebuje aktualizacji, bo system jest na tyle dopracowany, że… Są one zbędne. Wygląd choćby głupiej klawiatury, ekranu startowego mogę zmienić w ciągu minuty ściągając dowolną apkę/launcher ze sklepu. Nie muszę czekać… A system działa znakomicie. Jeszcze nigdy Android mi się nie zresetował od listopada.

   • zzzzzz

    Lumia i porównanie do np S6.W skrócie S6 pełnoprawny smartfon, Lumia taka bardziej atrapa.

    • pełnoprawny smartfon z brakiem wsparcia dla kart pamięci i namiastką baterii 😉

     • michalR

      po co tam karty jak ma duzo wbudowanej pamieci? optymalizacja baterii w Marshmallow tez jest na poziomie, mam u siebie 2500 i dziala tyle samo godzin dziennie co L640Xl z bateria 3000. zdejmij klapki z oczu – to na prawde pomaga 😉

     • zzzzzz

      Lumia z brakiem jakiegokolwiek wsparcia, można powiedzieć, ze producent pluje w twarz użytkownikom.Wycinaniem funkcji i tak z malo rozbudowanego systemu.Brakiem aplikacji, to jest Lumia.Tobie do szczescia wystarczy wybudzanie i glance, który tez juz został okrojony z funkcji, a jego stala pozycja na ekranie nie wróży dobrze dla ekranu.Ja np wole juz diode powiadomien z samsunga.

     • Dioda pokazuje jaka jest pogoda oraz ile masz nieodebranych połączeń i wiadomości?

     • michalR

      a po kiego mi informacja ile? wystarczy ze wiem ze cos na mnie czeka, taka jest funkcja diody. na Glance nie masz informacji kto dzwonil wiec generalnie idea jest podobna, tylko ubrana w inne funkcje. a jaka jest pogoda widac za oknem – jeszcze bym zrozumial jakby byla taka jak za czasow Win 8.1, ale tego poki co jeszcze nie doczekalismy i chyba juz nie doczekamy.

     • Czyli dla Ciebie dioda i ekran podglądu to jest dokładnie to samo? Pozdrawiam.

     • michalR

      przeczytaj jeszcze raz co napisalem. porownalem diode do informacji o nieodebranych polaczeniach z Glance. o reszcie napisalem osobno. poza tym nie uwazam zeby Glance byl na tyle przydatna funkcja zebym dla niej musial rezygnowac np z 10-ciu aplikacji ktore mi ulatwiaja zycie.

     • a jakie aplikacje ułatwiają życie? może się jednak przekonam do androida

     • michalR

      rozne, w zaleznosci jaki tryb zycia kto prowadzi.

     • czyli jakie? aplikacja do mycia zębów?

     • michalR

      na takim poziomie ‚pseudo dziennikarstwa’ to ja juz nie bede dyskutowal. jak Ci smartfon zycie nie ulatwia to przesiadz sie na zwykly telefon dla seniora bez funkcji.

     • miałem na myśli te 10 aplikacji o których wspominałeś

     • michalR

      wychodze z zalozenia ze nie musze sie nikomu spowiadac z tego co uzywam, tak samo jak nikt nie musi mi wierzyc ze zycie z urzadzeniem ktore ma wszystkie apki ktorych potrzebuje jest lepsze od zycia z urzadzeniem dla ktorego wystepowanie aplikacji jest szczatkowe. rozumiem ze Ci wystarcza to co jest w sklepie a jak czegos nie ma to po prostu przelykasz te gorzka pigulke, Twoja sprawa, ale nie pisz bzdur ze dzieki temu Windows jest lepszy od Androida 😉

     • zzzzzz

      Podstawowe takie jak np. Aplikacje bankowe, normalne przeglądarki, czyli nic wyszukanego.

     • w chrome wpisujesz adres strony na dole czy na górze? bo dla mnie wpisywanie na górze NIE JEST normalne

     • KAMIL AMOKOWSKI

      Ja osobiście wolałbym wpisywać na górze, niż używać tej atrapy przeglądarki w wydaniu MS. Szybkość to dla mnie chyba najważniejszy aspekt, Egde nie dorównuje przeglądarkom praktycznie pod żadnym względem w wersji mobile jak i PC.

     • michalR

      wynajdujesz przyklady totalnie z dupy. jednemu pasi tak, drugiemu siak. ale kazdy ma przegladarke – a jak mi nie pasi na gorze to instaluje przegladarke gdzie pasek jest na dole. rozmawiamy o tym ze jak na Windows potrzebujesz danej funkcji to moze sie okazac ze jej nie znajdziesz bo nie ma apki ktora te funkcje zapewnia. albo nie ma API, albo API jest niedorobione. przyklady? odpalisz dwie nawigacje w tym samym czasie? albo bedziesz mial obsluge pelnej funkcjonalnosci opasek zbierajacych dane o aktywnosci fizycznej? albo przelaczysz sie w sekunde z jednej aplikacji do drugiej bez koniecznosci ladowania aplikacji w tle od zera? na wiekszosci Lumii nie, wiec o czym my tu rozmawiamy?

     • zzzzzz

      Lepsze edge jako lagujacy wyświetlacz reklam.Fanatykiem byc tez trzeba umieć.

     • „a Glance nie masz informacji kto dzwonił”

      ale mam na żywym kafelku https://uploads.disquscdn.com/images/13baa55e445bd14019ad09647a0e66ee59a344274b062ddc02e13087c3abd3f5.png

     • michalR

      a jak dwie rozne osoby dzwonily to tez masz?

     • cięzko mi to sprawdzić, ale pewnie przewijają się tak jak kalendarz

     • zzzzzz

      Wow to faktycznie dla takiej funkcji warto kupić Lumie, tylko i tak trzeba odblokować, żeby sprawdzić.

     • co pokazuje Doda?

     • Nie ten portal :p

     • zzzzzz

      Szczerze to staram sie juz któryś raz napisać odpowiedz, ale jakos nie moge.Normalnie brak slow po takich argumentach

     • Wiem. Mocny argument.

     • zzzzzz

      Hehe uznam to za ironiczny żart.

     • Ty jednak na serio. Czekam w takim razie na argumenty, dlaczego dioda jest lepsza i w jaki sposób komunikuje różne powiadomienia.

     • zzzzzz

      W jaki sposób?Świeci, mruga jak kto woli hehe.Nie zjada baterii jak glance w lumii.Również nie wypali ekranu jak w lumii po dłuższym czasie.Pozatym nie wiem, czy zauważyłeś, ale nie napisałem nigdzie, że dioda jest lepsza a glance to taki czy siaki.Oba rozwiązania mi pasują, ale glance w samym windowsie jest lipny.

     • Napisałeś, że wolisz diodę, dlatego zapytałem co jest w niej lepszego. Ekran podsumowania ma znikomy wpływ na baterię jeżeli ustawimy na opcję „podgląd”. Jednym spojrzeniem możesz sprawdzić godzinę, pogodę oraz ilość powiadomień z różnych aplikacji.

     • zzzzzz

      Tak napisałem, ze JA wole a nie, ze jest w ogóle lepsze.U mnie włączony glance zjada przez noc nawet 15% baterii wiec dla mnie to sporo.Wczesniej można było chociaż ustawić tryb nocny,ale MS usunął te opcje nie wiedzieć czemu.Mi pasuje dioda, nie ogladam pogody na glance ani innych pierdółek.Te ustawienie”podgląd” gdzie jest bo cos nie moge skojarzyć?

     • Jaką posiadasz wersję systemu? W oficjalnej wersji W10M powinieneś mieć tryb nocny oraz możliwość ustawienia pokazywania ekranu przez określony czas (wcześniej źle napisałem, że opcja nazywa się „podgląd”). Ustawiam ekran podglądu na 30 sekund i informacje znikają. Jeżeli chce je ponownie wyświetlić to wykonuję ruch nad wyświetlaczem (czujnikiem ruchu) i dane znów się pojawiają na 30 sekund.

     • zzzzzz

      Ostatnia oficjalna.Pokazywanie ekranu przez określony czas mam ustawione, wiem jak to działa, tylko co z tego jak musze machnąć nad czujnikiem żeby sprawdzić.Dioda mnie dyskretnie informuje przez cały czas.Wciskam guzik i tez widzę co i jak.Tryb nocny, to miałem na mysli ten wcześniejszy gdzie w wybranych godzinach sie wyłączał i włączał ponownie, a nie tak jak teraz tylko kolorek można zmienić.

     • Możesz ustawić wyświetlanie na stałe jeżeli machnięcie ręką jest zbyt uciążliwe. Dioda byłaby znakomitym uzupełnieniem funkcji ekranu podsumowania (podglądu).

     • zzzzzz

      Jeśli jest włączone na stale to juz pisałem jak wpływa na baterie.No i tez dochodzą obawy o wypalenie ekranu bo zegar sie nie przemieszcza.

     • glance nie zjada baterii ani nie wypala ekranu

      na Lumii 925 miałem glance ponad dwa lata i ani śladu wypalenia

     • zzzzzz

      Jasne, pixele swiecac pobierają energię z powietrza.W Lumii 925 na wp8 sie nie ma śladu bo tam zegar sie przemieszcza.

     • michalR

      ale po co mi roznica? wystarczy ze dioda miga co powoduje ze siegam po telefon i sprawdzam kto do mnie nadaje.

     • Nie przekonasz mnie do diody. Na ekranie podglądu widzę z jakich aplikacji pochodzą powiadomienia, godzinę, datę oraz np. pogodę lub informacje szczegółowe z innych aplikacji. Dioda co najwyżej może być jedynie uzupełnieniem ekranu podglądu.

     • michalR

      no ok, kazdy ma swoje przyzwyczajenia.

     • Jako ciekawostkę dodam, że dioda jest w telefonie HP Elite x3, która świeci na czerwono w trakcie ładowania oraz na zielono po zakończeniu ładowania. Szkoda, że ten telefon nie otrzymał ekranu podglądu z Lumii.

     • michalR

      na moim androidofonie za 2 zlote jest kilka trybow swiecenia diody, w zaleznosci co tam w urzadzeniu i systemie slychac

     • Strach się bać co by było w androidofonie za 4 złote…

     • michalR

      latalby w kosmos 😉

     • zzzzzz

      Dostałeś odpowiedz, tylko gdzieś ja wcielo?

 • W10M zmarginalizował się tak bardzo, że praca nad tym systemem musi być jakąś udręką.
  Jak prowadząc w firmie projekt, który właśnie opuścił rynek pozyskać finanse, ludzi i inne zasoby na jego rozwijanie?
  Myślę, że data wprowadzenia ulepszeń do Continuum nikogo dziś w MS nie obchodzi. Donna nie poda jej bo jej nie zna, kluczy bo nie umie albo zwyczajnie nie ma z kim jej ustalić.

  • Jak prowadząc w firmie projekt, który właśnie opuścił rynek pozyskać finanse, ludzi i inne zasoby na jego rozwijanie?

   Microsoft niejednokrotnie podkreślał i podkreśla to w dalszym ciągu przy każdej okazji (patrz powyższy artykuł) że pozostaje na rynku telefonów i zamierza rozwijać system Windows 10 Mobile. Jeżeli tak jest to wprowadzenie nowych możliwości Continuum jest krytyczne i bardzo istotne z tego punktu widzenia. Microsoft dysponuje odpowiednim zapleczem jak i finansami, aby w dalszym ciągu inwestować w rozwój systemu. OBecnie jest okres przejściowy, który przez wiele osób oceniany jest jako śmierć systemu, ale mamy zbyt wiele potwierdzeń i informacji, że czeka nas coś wielkiego jeżeli chodzi o dalsze losy mobilnego Windowsa.

   • michalR

    technologicznie moze i co szykuja – pytanie tylko czy rynek uzytkownika masowego to lyknie – smiem watpic.

   • W korporacji takich jak Microsoft nakłady czasu, zasobów i środków lokowanych w danym projekcie są ważone co do grama i zawsze proporcjonalnie do potencjalnego sukcesu rynkowego danego projektu.
    Co na rynku urządzeń mobilnych zwiastuje dziś rychły sukces kolejnego, trzeciego już wprowadzania Windowsów???

    • Skoro wiążą przyszłość miedzy innymi z telefonami to oznacza, że fundusze są dostępne. Czy odniosą sukces to tego nie wiem, ale już teraz czekam na kolejne nowości bo wiem, że w tym roku ich nie zabraknie.

     • michalR

      niestety beda to drogie nowosci, na poziomie cen Apple i fagowcow Samsunga. dla sredniakow nie spodziewam sie zadnego rozwoju.

     • Jak zobaczymy ceny to wrócimy do dyskusji.

     • michalR

      chyba nie sadzisz ze puszcza nowe sluchawki z nowoczesnymi i pionierskimi funkcjami za 500 czy 1000 zlotych zeby masowy uzytkownik mogl je tanio kupic. pokazali juz jak L950 i 950Xl weszly na rynek jaka bedzie polityka cenowa.

     • Bardzo chciałbym znać już te ceny i podyskutować, ale niestety nie znam ich.

     • michalR

      no ale bardzo czesto piszecie artykuly na podstawie niesprawdzonych/przypuszczalnych danych, tworzac jakies historie ktore nie maja czesto pokrycia w rzeczywistosci, wiec mozna sobie stworzyc kolejna taka historie, tym razem bazujac na danych historycznych z czasow gdy na rynku pojawialy sie jeszcze jakies Lumie.

     • wolałbym by MS wypuścił mega wypasionego surface phone,a za 3999 zł który odniesie sukces niż badziewny telefon pokroju Lumii 550 za 999 zł…

     • michalR

      to teraz sobie odpowiedz na pytanie ile ludzi by kupilo tego wypasionego Surface za taka kase 😉

     • Marka Surface cieszy się ogromną renomą.

     • michalR

      nie zartujmy. to jest marka mityczna, ktorej uzywaja w zasadzie wylacznie specjalisci a nie masowy uzytkownik. niestety w dzisiejszych realiach o sukcesie rynkowym decyduje masowy uzytkownik i ilosc sprzedanych egzemplarzy danego produktu.

     • Nie żartuję.

     • michalR

      moim zdaniem zartujesz, no ale zostawmy to juz. rozumiem bycie fanem systemu, sam nim w sumie jeszcze jestem, mimo coraz gorszej uzywalnosci i caly czas mam nadzieje na odbicie, ale obawiam sie ze jak to odbicie nastapi to albo nikt juz nie bedzie zainteresowany albo ceny beda takie ze nikt nie bedzie chcial tego kupowac.

     • Masz prawo wyrażać swoje opinie choćby były nawet mocno chybione 🙂

     • michalR

      jak na razie to rynek weryfikuje czyje opinie sa chybione a czyje trafne. jedno spojrzenie na statystyki i wszystko wiadomo – cala reszta to wrozenie z fusow.

     • surface w 2016 r. mocno podskoczył bodajże z 8 do 12 % rynku kosztem tabletów na androidzie

     • michalR

      no to powalajaca tendencja wzrostowa. a skad wiesz ze nie urosl kosztem ipadow?

     • i tego, i tego, nie mam teraz tej tabelki pod ręką

     • nie oceniaj ludzi po zarobkach np. w USA czy na Zachodzie… dla nich 3999 zł to tyle co dla nas 399 zł

      w PL pewnie rynku nie zdobędzie, ale jest sporo osób które właśnie patrzą na cenę – im wyższa tym lepiej

     • michalR

      no tos teraz pojechal. zycie ‚na Zachodzie’ czy w US nie jest wcale takie malinowe pod tym wzgledem jak sie czyta w gazetach.

     • tak tylko policz sobie ile kupisz smartfonów za pensję minimalną czy za średnią pensję w Niemczech a ile w Polsce

      siła nabywcza pieniądza wielokrotnie wyższa a ceny elektroniki czy gier identyczne

     • michalR

      to sobie policz ile kosztuje zycie w tamtych krajach. akurat co nieco wiem o zyciu w mitycznej Silicon valley i uwierz mi – tegie glowy tam mieszkaja a czesto nie moga sobie na wszystko pozwolic, mimo wydawaloby sie ogromnych zarobkow. wiemy tyle ile wyczytamy z gazet, pytanie ilu z nas ma wiadomosci z pierwszej reki jak tam wyglada zycie i na co ludzie moga sobie pozwolic.

     • jesteś specjalistą, zarabiasz 4000 tys euro, wydasz 3500 euro na życie i zostaje ci 500 euro na nowego smartfona

      w Polsce zarobisz 4 tys. zł, wydasz 3500 na życie i zostanie ci 500 zł na spłatę raty, naprawdę nie widzisz różnicy?

     • michalR

      wyliczenia wyssane z palca. jakby tak bylo to wszyscy by biegali z najnowszymi iPhonami czy Samsungami a tak nie jest. poza tym tak samo jak i u nas – to co zostanie tez czesto przeznacza sie na splate kredytow.

     • chodzi mi o jedno: o stosunek ceny smartfona do średniej pensji tam też zwraca się uwagę na ceny ale te ceny nie są zaporowe dla powiedzmy klasy średniej, nikt tam nie wydaje całej wypłaty na telefon

     • za to planowane ceny S8 oscylują w okolicach 3.5 – 4 tys. zł…

     • michalR

      na szczescie Samsungi to nie jedyne telefony na rynku i jest w czym wybrac zeby nie pojsc z torbami – odwrotnie proporcjonalnie do Lumii, ktore praktyczbnie juz zniknely z rynku.

     • KAMIL AMOKOWSKI

      W tamtym roku też miało ich nie zabraknąć, i tak z roku na rok. Najdziwniejsze jest to, że 8.1 działa dużo lepiej i płynniej niż te nowe pseudo usprawnienia.

     • W zeszłym roku pojawiło się mnóstwo nowości i informacji. Uzupełnij wiedzę czytając ten artykuł.

     • KAMIL AMOKOWSKI

      Nowościami nazywasz te telefony które dostały 10 bez kolejnych aktualizacji? Ten falstart z udostępnieniem systemu i odcięcie starszych modeli? Faktycznie powalili konkurencję na kolana a raczej przewrócili na plecy, ale śmiechem. Statystyki mówią same za siebie, nie ma sensu zakłamywać rzeczywistości.

     • Udało Ci się wyciągnąć kilka negatywnych informacji spośród wielu pozytywnych. Cieszę się, że mogłem uświadomić jak wiele pozytywnych rzeczy wydarzyło się w zeszłym roku.

     • KAMIL AMOKOWSKI

      Poza nowymi telefonami nie wydarzyło się kompletnie nic. O sprzedaży lepiej nie mówić nawet.

     • To może podpowiem? Poczytaj na przykład o Windows 10 on ARM.

     • michalR

      pokaz mi choc jedno urzadzenie na rynku ktore te technologie juz obsluguje. caly czas gadamy o czyms czego jeszcze nie ma.

     • Piszemy o nowościach i informacjach, które pojawiły się w 2016 roku. Windows 10 on ARM jest wielką nowością i temu nikt nie może zaprzeczyć.

     • michalR

      jest na razie na papierze. jak wejdzie w nastepna faze to bedzie mozna zaczac gdybac – jak na razie to jest to tylko kilka bardzo ogolnych informacji. co ciekawe, szybciej wyjda urzadzenia ze Snapdragonem 835 wspierajacym Win10ARM od innych marek niz od MS. moze sie tez okazac ze takie urzadzenie jak smartfono-pecet pierwszy wypusci Samsung, cos na ksztalt Chromebooka ktorego bedzie mozna schowac do kieszeni.

     • Była już nawet prezentacja na Snapdragonie 820 więc przesadziłeś z tym papierem.

     • michalR

      pierwszym ukladem dla tej technologii jest 835. gdzie masz prezentacje z 820-stki?

     • Zerknij do tego artykułu: http://msmobile.pl/windows-10-arm

     • michalR

      ok, juz znalazlem te prezentacje. cos tu sie nie spina, ale ok, we wlasciwosciach faktycznie jest Snap 820. troche mnie dziwi taka polityka MS – z jednej strony trabia ze bedzie specjalny SoC a z drugiej pokazuja ze technologia dziala rowniez na starszej generacji. sila rzeczy uzytkownicy sluchawek z 820-stka beda sie spodziewac wprowadzenia tej funkcjonalnosci na swoje obecne urzadzenia jak HP Elite czy Alcatel IDOL – tylko ze znajac MS to pierwszym i jedynym jak na razie ukladem ktory bedzie to oficjalnie wspieral bedzie 835. I znow ktos sie poslini i dostanie fige z makiem.

     • Podejrzewam, że nikt obecnie nie kupuje Alcatela czy HP z uwagi na Windows 10 on ARM. Jestem jednak ciekawy czy rzeczywiście oficjalne wsparcie rozpocznie się wraz z 835.

     • michalR

      owszem, ale jak ludzie widza ze jest mozliwosc to sobie mysla ze MS kiedys to wprowadzi na ich urzadzenia skoro pokazuje ze to zadziala. rzeczywistosc moze okazac sie bardziej brutalna i ludzie znow pomysla ze ich wydymano.

     • nie tylko 835 wspiera wirtualizację

     • KAMIL AMOKOWSKI

      Ile modeli telefonów obecnie byłoby w stanie z tego korzystać? ze 3 chociaż? póki co jest to projekt i nie jest powiedziane, że wejdzie do użytku. Z resztą jak wiele innych projektów zapowiadanych a aktualnie uśmierconych.

     • Dałem przykład, z którego wynika, że źle przejrzałeś listę nowości w 2016 roku 🙂

     • KAMIL AMOKOWSKI

      Dobrze przejrzałem, doskonale się orientuję między innymi dzięki temu portalowi, ale mam też dystans do tego co mówi MS, po tylu latach które spędziłem na tym systemie, mogę Ci jedynie radzić abyś wszelkie informacje tego typu przyjmował z przymrużeniem oka.

     • Jasne. Nie dam sobie obciąć ręki za to co komunikuje Microsoft 🙂

     • na starych lumiach – tak, ale już na 930 dziesiątka jest znacznie żwawsza i nie ma tych przydługich animacji

     • zapytani o przyszłość MÓWIĄ, że wiążą ją z telefonami.
      Fundusze na rozwój muszą być bardzo skromne bo jeśli zespół od W10M ma tych pieniędzy w bród to dotychczasowe efekty nie najlepiej świadczą o umiejętnościach…

     • Największą bolączką W10M są braki aplikacji, ale na to Microsoft nie ma tak dużego wpływu jak na rozwój własnego systemu.

     • michalR

      jakby system byl dobry i masowo wykorzystywany to sciagnalby developerow, dodatkowo z tego co developerzy pisza to system zachecania do pisania softu pod Windows w prownaniu z konkurencja nie jest zupelnie atrakcyjny. w sumie sie nie dziwie developerom ze nie pisza softu, skoro musza sie nauzerac a i tak garstka ludzi bedzie z tego pozniej korzystac. szkoda pary w gwizdek.

     • System jest dobry i stale się rozwija więc jest spora szansa, że deweloperzy się pojawią już wkrótce.

     • michalR

      lol, takie teksty pojawiaja sie od poczatku Insidera. jak pokazuje rzeczywistosc obecnie mamy tendencje odwrotna czyli calkiem spore wycofywanie aplikacji ze sklepu bez jednoczesnego pojawienia sie wersji na WM, nie mowiac juz o UWP. normalnie im dluzej to czytam tym dochodze do wniosku ze Twoj sajt Michale jest tuba propagandowa Microsoft 😉

     • tridlle

      Daj spokój. Już chyba parę lat czytam jak to deweloperzy będą tworzyć na Windows. Tymczasem nawet na PC sklep nie wypalił tak jak planowali.

     • michalR

      dokladnie tak – wciaz popularniejsze sa natywne apki Win32 niz dedykowane aplikacje pod Win10, standardowe czy tez UWP. uzywam win10 na desktopie od momentu pojawienia sie pierwszych kompilacji i 99% aplikacji ktore tam mam to Win32.

     • pawel3410

      To już są jakieś bzdury za przeproszeniem. Ile lat się rozwija i ile lat będzie gonil podstawowe funkcje konkurencji? Co tam nowe funkcje, jak nawet te które są nie działają? W każdym nowym buildzie najwueksza zmiana są chyba numerek wersji. Tego posta ledwo dało się napisać w edgu na telefonie.

     • Donald

      Już to pisałem ale powtórzę:

      Rozwija się w sensie, że teraz wszyscy są testerami (ja też bo używam ten system) bez zapisywania się do Insidera, tylko że większość chyba nie zdaje sobie z tego sprawy. Po prostu jesteśmy poligonem doświadczalnym dla Microsoftu z ich W10M. Taka prawda i chyba nie ma co zaklinać rzeczywistości.

     • Technicznie nie mam zastrzeżeń. Korzystam od trzech lat i nie sądzę abym był gorzej skomunikowany, gorzej poinformowany i mniej wydolny / wydajny niż użytkownik iOS czy Androida. Obecna sytuacja i stan W10M nie jest kwestią techniczną tylko biznesowo – organizacyjną.

     • michalR

      techniczna tez, bo system i aplikacje sa niestety w wiekszosci niedorobione.

    • „W korporacjach takich jak Microsoft nakłady czasu, zasobów i środków
     lokowanych w danym projekcie są ważone co do grama i zawsze
     proporcjonalnie do potencjalnego sukcesu rynkowego danego projektu.”

     no nie wiem… w korporacjach liczy się zdanie szefa i jego wizja, reszta ma pracować na tę wizję nawet jak jest błędna

  • Dona odpowiada za program Insider a nie za system mobilny

 • Wolfi

  Fascynuje, że niektórzy komentujący nazywają się fanami systemu W10, a na innych portalach jadą po tym systemie jak po kobyle. I to tylko dla tego, że administracja tamtych portali/for uważa się za wszechwiedzącą. Takie wazeliniarstwo. Przy okazji zablokowałem kolejne osoby piszące bzdury. To naprawdę szalenie przydatna funkcja. I na koniec: fanem czegokolwiek się jest, a nie bywa.

  • michalR

   ale przyjmujesz do wiadomosci ze mozna byc rownoczesnie fanem roznych platform i zachowac daleko idacy obiektywizm a nie zaslepienie?

 • Pixellus

  http://antyweb.pl/microsoft-andromeda-continuum/
  Microsoft spróbuje konkurować z Chromebookami – mamy potwierdzone info o pracach nad „zmartwychwstałym” Windows RT. System będzie się nazywał oczywiście inaczej.
  http://antyweb.pl/kompletnie-nie-rozumiem-windows-10-cloud-windows-rt-powraca/

 • Wolfi

  Zasadniczo największym problemem W10M jest brak dostępnego sprzętu. Niestety zewnętrzni producenci wolą produkować androida, bo wiedzą, ze przy jego nasyceniu rynku ryzyko strat jest znikome. Większość ludzi biorąc słuchawki u operatorów kieruje się tym, żeby telefon był tani. Niestety W10M nie był. Dodatkowo brak wyboru modeli spowodował, że teraz siedzą na nim w zasadzie tylko entuzjaści. U mnie w domu powoli zaczyna robić się panika, jakie telefony za posiadane obecnie bo po woli kończą się umowy na dwie 735, a o niczym innym niż W10M syn i teściowa nie chcą słyszeć. Ja z żoną mamy od roku 950XL i pewnie jeszcze trochę na nich posiedzimy, bo stosunkowo drogo kosztowały, żeby je zmienić po roku. Mam nadzieję, że jak stanę przed wyborem będzie już Surface Phone w ofercie, i że będzie on w miarę dostępny cenowo (nie droższy od appla).

  • michalR

   przede wszystkim brakuje sluchawek o przyzwoitej specyfikacji ze sredniej polki z 10-tka, zeby ludzie nie byli zmuszeni wydawac worka pieniedzy na telefon. dla wiekszosci posiadanie smartfona nie jest podstawowym celem w zyciu i nie maja zamiaru bankrutowac tylko dlatego zeby go nosic w kieszeni. MS strzelil sobie w stope wydajac Lumie na starych podzespolach. jakby takie np 640-stki dostaly lepszy SoC i wiecej RAMu to ludzie by tak nie narzekali, ale MS sie nie chcialo projektowac od poczatku – woleli wykorzystac przestarzale specyfikacje rodem z Nokii. co z tego wyszlo widac dzis po statystykach uzywalnosci i popularnosci.

   • pytanie co to jest średnia półka, 700 zł? 1200 zł?

    w tej chwili Lumie 950 i 950 XL mają ceny średnio półkowe edit: ale niestety brakuje coraz bardziej tych modeli w sprzedaży detalicznej

    • KAMIL AMOKOWSKI

     Moim zdaniem tyle powinny kosztować w dniu premiery, żeby wynagrodzić ludziom to, że sprzedali im smartphone którym można było tylko dzwonić, bo wykładał się przy włączeniu aparatu nawet…

     • gdyby te telefony w dniu premiery kosztowały 1500 zł to byłyby hitem

      szkoda tylko że W10 rok temu był średnio działający nawet na 950

     • KAMIL AMOKOWSKI

      o części stan systemu i cena przełożyły się na sukces, a raczej jego brak. Potencjał był ale cóż…czasu się nie cofnie. Wydaje mi się, że za wszystkie swoje zaniedbania MS zapłaci cenę w postaci marginalnej obecności- błędu statystycznego- używanych systemów mobilnych.

     • wypuscili na rynek telefony z niedopracowanym firmware i systemem w wersji TH2 .0 po to tylko by cokolwiek wypuścić na święta…

     • KAMIL AMOKOWSKI

      A wyglądało to tak: osoba staje się szczęśliwym posiadaczem, idzie do domu zadowolona z nowego telefonu po czym doznaje szoku, przecież nikomu tego nie poleci, chyba że kogoś nie lubi hehe, testerzy w programach o nowinkach technicznych nie zostawiali suchej nitki, to musiało się tak skończyć. Było się wstrzymać z wydaniem, przecież wiedzieli, że system działa kiepsko, ludzie zgłaszali błędy, wygląda to tak jakby nie czytali tego wszystkiego albo mieli gdzieś co sprzedają… W tej sytuacji wyjście z założenia, że „nie ważne co mówią, byleby mówili” zrujnowało wszystko co osiągnęli do tego czasu.

    • Wolfi

     Dla ludzi dać u operatora za telefon 100 zł to dużo. Do tego chcą niski abonament. Niektórzy nie mają dużych wymagań, ale lubią mieć wybór sprzętu. W10M tego wyboru nie miał. A sprzęt drogi kupowali świadomi użytkownicy. Jakby w dniu premiery 735 były po 1,- to wtedy by schodziły. Ale te telefony kosztowały 49,- jak już kończyły się u operatorów i do tego wcale nie najtańszy abonament. Dlatego ludzie wybierali andka.

     • w tej chwili Lumia 650 jest za darmo w abonamencie… ale ten telefon nie powala niestety

     • Wolfi

      I nie ma wyboru. U operatorów jest 650 albo nic. I to jest problemem.

     • w orange jest też lumia 950 za 2200 zł czy więcej… 🙂

     • Wolfi

      No właśnie o tym piszę.

     • michalR

      na glowe upadli – operatorom to zwisa, bo pewnie jak sie nie sprzeda to oddadza do MS.

     • a przepraszam, staniała do 1586,70 zł, tyle że w opcji na firmę

     • michalR

      niekoniecznie. ja wzialem wlasnie 735 w abo ponizej 50PLN za 29 PLN i byla to atrakcyjna oferta. teraz juz takich nie ma, poza tym nie ma co wziac bo to co jest ma snapy 2xx. a w andku za 1 PLN w abo za 50 pln wzialem androida ze snapem 617, 2/16 pamieci i ekranem FHD i wszystko smiga jak ta lala na Andku 6.0.1.

     • ja wzialem abonament w orange za 35 zł i bon 600 zł na dowolny zakup w saturn – kupiłem 950XL 600 zł taniej.

     • michalR

      a jaka byla cena wyjsciowa?

     • 1899 zł (w czerwcu 2016)

     • michalR

      no to za 1300 to juz mozna brac

     • a stary telefon sprzedałem za prawie 800 zł, więc… 950 XL nie uderzyła mnie po kieszeni

      co innego jak ktoś kupować pół roku wcześniej za 2799 …

     • michalR

      tamte ceny byly z kosmosu i to samo bedzie z nastepnymi urzadzeniami mobilnymi od MS, o ile beda jakies

    • michalR

     maja takie ceny bo nikt albo prawie nikt ich nie chce kupowac i nawet fajny hardware w tych sluchawkach tego nie zmienia.

     • ceny typowe dla sprzętu sprzed 1.5 roku… i nadal wysokie w marketach

   • tridlle

    MS popełnił błąd wydając przedwcześnie nieskończonego Windows 10 Mobile niemal całkowicie pomijając będące na rynku telefony. Dokonał kolejnej rewolucji zamiast ewolucji. Do tego dość drastycznie zakończył żywot Windows Phone 8 i produkcję pokazując innym producentom, że nie da rady.

    • MS popełnił wiele błędów…

     • tridlle

      Niestety wygląda na to, że niczego go one nie nauczyły.

     • zwolniono niewłaściwe osoby moim zdaniem

     • tridlle

      Być może. Może część z nich będzie teraz tworzyła nowy rozdział u innego producenta. Czas pokaże. MS moim zdaniem na razie nie wie co robić.

     • jest też opcja że wie, tylko o tym nie mówi

  • zamiast nowego abonamentu można przeczekać kilka miesięcy na umowie bezterminowej i nie przedłużać na kolejną okresówkę

   • Aba

    Trochę nie do końca masz rację. Za 6 dni kończy mi sie umowa. Teraz płacę pi 65zl, więc bezterminowa jest nieopłacalna. Do wyboru 12 m-cy za 40zł lub 20 m-cy za 30zł. Albo przepisać numer za męża za 15/mc.
    Takie są różnice miedzy abonamentami teraz i dwa lata wstecz.

    • „Do wyboru 12 m-cy za 40zł lub 20 m-cy za 30zł.”

     jeśli to oferta tylko na kartę SIM to drogo, 35 zł to płacę z telefonem i no limits

     zmień sieć, polecam, zniżki są duże

     • Aba

      Mądrze mówisz. ?
      Mąż chce mnie ubezwłasnowolnić 15zeta/mc bez limitów (mial by kontrolę nad bilingiem) 🙁
      Wiesz, uwielbiam Bory Tucholskie. Co wakacje tam siedzę- poza zasięgiem, u teściowej na wsi też. Całkiem dobry powód, żeby pomyśleć o zmianie.

     • Pyjter86

      Moim zdaniem nie warto brać telefonów od operatora bo ceny ma lekko zawyżone, bardziej opłaca się kupić na wolnym roku, jedyny minus to taki że często trzeba zapłacić za całość z góry a u operatora masz na raty, ale to tylko takie mogę zdanie 😉

     • Aba

      ? Tak właśnie zrobię ? Tylko, że żadnego telefonu nie wezmę. Od nikogo.

  • Aba

   To samo mam. Jeszcze 6 dni umowy. Oglądałam nawet telefony z andrutem. Bardziej z nudów niż faktycznej ciekawości. Nic mi te specyfikacje nie mówią. Nie wiem jakie wymagania ma ten system i aplikacje na niego.

 • Simon Pater

  Hehe:) wlasciwie wiecej nie trzeba pisac:)
  Za rok zosatnie kalendarz:)
  Czekam na nowy telefon a na Lumie mam juz nabywce i …szczerze mowiac troche mi go szkoda.

  • to razem z telefonem przekaż mu adres tej strony 🙂

  • zzzzzz

   Nie podawaj adresu bo będą go tu „nawracać”

 • Jarek

  Jutro idę na swoją uczelnię i powiem w dziekanacie, że pracę licencjacką oddam w listopadzie, bo ważna jest dla mnie jakość a nie ilość. Ciekawe czy babki w dziekanacie w to uwierzą 😀 Hmmm. Będę jak Microsoft xD

  • Michał Jasiński

   Dobre jest. Jakoś dasz rade. Jak to się mówi ‚ Cosik gdziesik jest (do tego) w system WM10 ?

  • a pracę aktualnie pisze dwustu znajomych w ramach Licencjat Insider Program

   • Jarek

    Z czego wszyscy powiedzą, że oddadzą swoje prace w listopadzie, a tak naprawdę oddadzą w marcu i to napisane tylko w połowie. LicencSoon Program 😀

 • Maciej Polis

  Dobrze by było,gdyby zaktualizowali też aplikację Gadżety,bo wkurza mnie brak ustawienia powiadomień dla ładowarki bezprzewodowej.

  • Zgadzam się. Denerwujący jest brak tej funkcji w ładowarce DT-904.

   • Kris07

    Mnie bardziej wkurza to że Lumia nie każda ładowarkę przyjmuje. Niby pokazuje że ładuje a nie ładuje się nic (a nawet spada)

    • Rozumiem, że piszesz o bezprzewodowych ładowarkach? Jeżeli tak to masz rację. Lumia 950 XL nie jest kompatybilna np. z ładowarką DT-910.

     • Kris07

      Ja mam Lumie 735 i próbowałem ją naładować chyba tą ładowarka Samsung Wireless Charger EP-NG930BB. Może Lumia nie trawi ładowarek innej marki niż Nokia.

      Niby ładowanie się rozpoczęło ale nie ładowało, dobrze że to nie była moja ładowarka.

     • Teoretycznie telefony Lumia powinny działać z ładowarkami zgodnymi ze standardem Qi.

 • Arek Wojewoda

  A proszę założyć temat jakie przydatne aplikacje pobrać ze sklepu na Windows mobile 10 pozdrawiam

 • lukasz s

  Czy ja dobrze rozumiem że tymi nowymi funkcjami ma być continuum i automatyczna jasność ekranu? To kpiny jakieś.

 • Slevin

  Spokojnie, mają jeszcze tyle czasu, że spokojnie by system od nowa napisali, a Wy się martwicie?:)

 • MarGo

  Na Continuum mam wygwizdane jak i zapewne 90% użytkowników, których telefony tej funkcji nie obsługują. Zostaje jeszcze jakiś Blue Light, który być może zostanie wprowadzony (Insiderzy pamiętajcie – działa dobrze czy nie działa opinie piszcie pozytywne bo będzie jak w przypadku aktualizacji telefonów czyli jednak ni ch**a)… W sumie to mam pytanie – Co na 100% jeżeli chodzi o funkcje będzie w tej aktualizacji CU? Bo to, że jedną nam zabiorą to każdy wie ale co w zamian – dla wszystkich nie dla wybranych.

  • Zestawienie nowości i poprawek w Redstone 2 znajdziesz w tym artykule.

   • MarGo

    Myślę, że użytkowników bardziej by ucieszył powrót dobrej aplikacji radia czy może pogoda na ekranie blokady, a już nie wspomnę o możliwości nagrywania rozmów – widać, że nie tylko mi tej funkcji brakuje, a nie jakieś rozpoznawanie muzyki do języka chińskiego , czytanie w Edge na głos, które i tak nie jest dostępne w naszym kraju tak samo jak Cortana, która swoją drogą być miała i do której też są poprawki. Żenada.

    PS. A blokowanie reklam w Edge? Bo czasami przeglądając zawalone syfiastymi reklamami strony człowieka szlak trafia.

    • Foldex

     I te rzeczy raczej nigdy nie będą u nas dostępne 😉

     Jeśli chcesz mieć lepsze wsparcie to zostaje google, tylko oni dbają o nasz rynek.

     • MarGo

      Też tak sądzę i z drugiej strony jest to naprawdę smutne no ale ważne, że według niektórych system się „rozwija” 🙂

     • Donald

      Rozwija się w sensie, że teraz wszyscy są testerami (ja też bo używam ten system) bez zapisywania się do Insidera, tylko że nie zdają sobie z tego sprawy. Po prostu jesteśmy poligonem doświadczalnym dla Microsoftu z ich W10M.

     • Foldex

      Wolę sobie stać z boku i patrzeć na ten cyrk 😉
      Ale jak im to sprawia przyjemność, to niech sobie wierzą. Pewnie ten mityczny surfejsfon, o którym plotki są od X lat zmieni sytuację ;)))

    • Pogoda jest na ekranie blokady w formie tekstowej. Nagrywanie rozmów jest dostępne tylko w telefonach z fabrycznym systemem Windows 10 Mobile.

     • MarGo

      Dziękuje, że mi to tym napisałeś. Dam Ci nawet plusika czy jak to tam się zwie. Bo naprawdę użytkując oba systemy i będąc na tym forum od dawna o tym nie wiedziałem -.-

      PS. Nie interesuje mnie forma tekstowa lecz graficzna, a nagrywanie to niczym radio w L950 funkcja zablokowana w systemie nie wiadomo dlaczego.

     • jhevi

      kup sobie iphone będziesz miał radio fm 🙂

      http://applefobia.blogspot.com/2013/10/nawet-radia-nie-potrafia-zrobic.html

      Na 550 nagrywanie jest, radio fm jest, blokowanie reklam na operze też jest. Chcesz to używaj Opery

     • pawel3410

      Oficjalnego radia nie ma, double tap nie ma, cortany jak i wszystkich powiązanych funkcjach głosowych nie ma, stabilności nie ma, aplikacji nie ma. Cos pominąłem?

     • jhevi

      a czym się różni „oficjalne” radio od dostępnego w sklepie? bo na pewno nie walorami użytkowymi

     • pawel3410

      Tym, ze autor może wprowadzić opłaty lub reklamy,ograniczyć funkcjonalnosc, albo, ze po prostu jutro zostanie wycofana ze względu na znikome użycie. To mało?

     • Donald

      „cortany jak i wszystkich powiązanych funkcjach głosowych nie ma” Co do tego fragmentu pełna zgoda a co do aplikacji to napiszę od siebie, że ubywa aplikacji. Co do systemu to odniosę się do wersji najnowszej oficjalnej: Nie potwierdzam by brakowało jej stabilności, chociaż wykurzają mnie znikające co jakiś czas zdjęcia na kafelku kontakty.

     • pawel3410

      Bylem w insiderze, potem wdrt bez kopii. Jest gorzej niż było, nawet bym powiedział, ze jak na oficjalny jest tragicznie. Nie mam już żadnego dobrego zdania na temat dopracowania systemu.

     • MarGo

      Nie wiedziałem… Z drugiej strony fanom Apple praktycznie nic nie przeszkadza i w dalszym ciągu wydają grube pieniądze na iPhone bo w końcu to iPhone 🙂

      Nie interesują mnie telefony z preinstalowaną 10 lecz te, które tą 10 otrzymały w formie aktualizacji. Wiem, że L550 ma wbudowany odbiornik lecz nie o odbiorniku jest tutaj mowa lecz o bardzo dobrej aplikacji, która została usunięta wraz z aktualizacją RS1 (na TH2 była i działała dobrze).

      Propozycję Opery po prostu przemilczę.

     • jhevi

      Nie uważam, żeby poprzednia aplikacja MS radia była lepsza od tej dostępnej w sklepie (FM Radio). Obie są dość proste ale trudno wyobrazić sobie jakieś funkcje które byłyby szalenie potrzebne. W tej sklepowej jest o tyle lepiej, że wybierasz województwo, nadajnik i masz wykaz wszystkich stacji z tego źródła. Na 640 z RS1 też jest dostępna więc nie wiem w czym problem

     • MarGo

      Jak nie jest lepsza? Prosta, po polsku, bez jakichkolwiek reklam, a co najważniejsze z możliwością odtwarzania przez głośnik. Nie każdy preferuje zamienniki tym bardziej jeżeli są one po prostu gorsze.

     • śmiem twierdzić że Radio FM Phone jest lepsze od stockowej aplikacji

     • MarGo

      Wręcz przeciwnie – jest gorsza chociażby dlatego, że nie pozwala odtwarzać radia przez głośnik.

 • Donald

  Continuum, Continuum i co po tym dla większości użytkowników.

  A gdzie pełna funkcjonalność Binga oraz innych usług w Polsce? Oczywiście jest tylko wykastrowany Bing jak i cały system dla nas a przecież taki rynek Polski ważny dla Microsoftu.

  ps.
  Odpowiem na to pytanie: Nie jest ważny, ot taka gorzka prawda.

  Mmoożżee kiedyś to się zmieni, choć wątpię w to.

  • Michał Jasiński

   Jest Trump. Może i też zniesie wizy dla Polski ?

 • Michał Jasiński

  Warto instalować szybki krąg dla 930L? Jak działa? Daje radę?

  • pawel3410

   A po co ci to?

   • Michał Jasiński

    Nie do rzeczy odpowiedź. Pytam tylko czy warto? I czy jest funkcjonalne i stabilność. A nie, po co mi to. ( prosto zwięźle i na temat).

    • pawel3410

     Warto dla niezapomnianych wrażeń;) ja tak mialem;)

    • Jeżeli masz czas to możesz wgrać i jak nie będziesz zadowolony to powrót przez WDRT i ponowna instalacja stabilnej wersji W10M.

     • Michał Jasiński

      To wiem. Tylko Panie Michale jak by Pan radził, byłem na 15000 FR (ponad. A nie te ostatnie 2- dwie wersje) nie było źle, ale były tylko kłopoty z edge. Wróciłem do RS1 i nie wiem jak działa teraz RS2 najnowszy dla L930. Tak na marginesie to lubię W10M i jest uporządkowany nie konkurencyjny i chaotyczny. Na drugim miejscu byłby czysty android (ale to ostateczność)

     • Mogę jedynie napisać, że w moim głównym telefonie 950 XL mam ustawiony szybki krąg i zawsze pobieram najnowsze kompilacje. Nie jestem w stanie zapewnić, że na 930 też będzie wszystko działało jak należy ponieważ tego nie wiem, dlatego też napisałem, że najlepiej sprawdzić i w razie problemów wrócić do oficjalnej wersji systemu.

     • Michał Jasiński

      Dzięki?

  • nie

   • Michał Jasiński

    Dzięki.

 • Terki

  Chwila… jaki Blue Light?? przecież w Lumiach jest automatyczna regulacja jasności!! po grzyba dublować co już jest i DZIAŁA?!!https://uploads.disquscdn.com/images/ff722cb64abd9584c8b7af3aae2b6b71e8da7da0cafeac646e5ace980bec5d3d.png

  • Aba

   To trochę co innego.
   Pokazałeś zrzut, żeby przy ostrym świetle np. słońce latem, można było odczytać cokolwiek na tym ekraniku.
   Blue Light to temperatura kolorów. Podświetlenie ekranow zmienia sie z białego na niebieskawe i oczy mniej się męczą. Organizm dostaje bodźce, że nadchodzi pora spania. W dużym skrócie.

   • Terki

    aa to faktycznie coś nowego 🙂

   • raczej na odwrót, niebieska biel zmienia się w biel kremową, bardziej ciepłą

 • Kamil Grudziński

  Jak przywrócić poprzednią kompilacje systemu bez użycia komputera?

  • Nie ma takiej możliwości. Tylko komputer i aplikacja Windows Device Recovery Tool.

   • Donald

    Michał mam oto taki problem. Uaktualniłem Windows 7 na PC do Windows 10 a następnie wróciłem przed upływem miesiąca spowrotem do Windows 7, po tym powrocie nie mogę zainstalować Windows Device Recovery Tool. Czy mógł byś mi pomóc abym znów mógł zainstalować Windows Device Recovery Tool na PC z Windows 7Home Premium 64bit? Czy jest jakiekolwiek rozwiązanie tego problemu? Dzięki za wszelką pomoc.

    • Niestety nie wiem jak rozwiązać ten problem. Aplikacja powinna bez problemu dać się zainstalować na Windows 7. Może ktoś inny doradzi co należy zrobić.

     • Donald

      Dzięki za odpowiedź.

    • MarGo

     A nie możesz sobie na czysto wgrać 7? W trakcie powrotu mogło się coś pochrzanić.

     • Donald

      Mogę bo mam wersję BOX, ale to strasznie żmudne i czasochłonne a orłem w tym to nie jestem co do PC. Dzięki za odpowiedź.

     • MarGo
     • Donald

      Dziękuję za pomoc, ale nic to nie pomogło. Mówi się trudno.

     • reinstalka nie jest taka straszna, tylko pozgrywaj sobie pocztę i ważne dane zeby czegoś nie schrzanić

    • czysta instalacja systemu

     • Donald

      Właśnie tego chciałem uniknąć bo nie jestem w tym orłem na PC. Dzięki Krzysztof Sykta.

     • w przypadku windowsa 10 pobierasz media creation tool, które samo pobiera najnowszy obraz iso na pendrive’a i odpala instalację, 15 minut roboty

     • Donald

      Tyle, że ja nie chcę instalować na komputerze Windows 10. Próbuję i nie mogę zainstalować Windows Device Recovery Tool na PC z Windows 7 po powrocie z Windows10. Po prostu nie mogę zainstalować program Windows Device Recovery Tool na PC z systemem Windows 7 Home Premium 64bit.

     • MarGo

      Podesłałem Ci linka do yt – próbowałeś w ogóle to zrobić?

     • nie mam W7 Home więc nie powiem Ci czemu nie działa, spróbuj na innym komputerze, w ostateczności zostaje postawienie na czysto systemu

 • Kamil23ino

  Rozumiem. Dzięki za odpowiedz.

 • Aba

  Nowe funkcje. A może pogadamy o starych? Groove po przeinstalowaniu systemu widzi 4 piosenki a mam tego 20GB na karcie.

  • RS2_15025

   A próbowałeś odinstalować groove, zrobić restart, zainstalować, i sprawdzić?

   • Aba

    Groove jest systemowy, nie umiem go odinstalować 🙁 Za cienki Bolek jestem w ogóle na dyskusję z Wami, ale co tam. A co se będę przyjemności odmawiać 🙂

    • RS2_15025

     Faktycznie, nie można go przeinstalować. Następny pomysł to pewnie znasz, przegraj na pc wszystko, odpal groove, aby zobaczył, że nic nie masz i znów przegraj z pc 😉

     • Aba

      Wyjęłam już raz głąbowi kartę, więc teoretycznie powinien był się zorientować. Już mam ok, dzięki. I nawet nie trwało długo. Jednak szybka karta robi robotę.

    • Windroid L650

     W jakim folderze wszystko trzymasz?

     Wystarczy zmienić nazwę tego folderu jeśli to folder główny, np. w folder „Muzyka” zmień na „Muzykaa”

     • Aba

      Dzięki, niestety ja nieco porywcza jestem i zanim przeczytałam zdążyłam skasować, ale sposób zapamiętam i pewnie nie raz skorzystam. Już jest super wszystko. Ale muszę powiedzieć, że ten Groove to durny jak taczka. Pewnie jeszcze nie raz będą z nim problemy. Robię MP3 z oryginalnej płyty windows media playerem (bo przy okazji zrobiłam wszystko na cacuś łącznie z okładkami jeśli nie było), zgrywam na telefon i dzieli mi na dwie płyty w Groove. I „płyta”- piosenki 1-13 i 15, II „płyta”- piosenki 13-16. Usunęłam, zgrałam jeszcze raz i ok jest. 🙂

 • Daniel

  Funkcje funkcjami, a wiadomo jakie telefony otrzymają Creators Update?

  • wszystkie, które działają z RS1

   • Najprawdopodobniej 🙂

    • Daniel

     Oby było tak jak mówicie 😛

     • Windroid L650

      RS2 wiele nie wniesie, a stwierdzenie Daniela „Oby tak było” to za dużo powiedziane.

      Oby wszystkie telefony które działają na RS1 otrzymały RS2, RS3 oraz RS4.. Później (o ile coś nowego wyprodukują z ich logiem) zakupię nowszy tel – przewiduję, że za jakieś 1,5 roku do 2 lat.
      Może wtedy całkowicie zastąpię Androida Windowsem. Jak widzę, obecnie rozwój systemów iOS i Androida nieco zwolnił. Przez ostatnie 2-3 lata widzimy te same rozwiązania softwarowe (ta sama zasada działania systemu, identyczne ustawienia podstawowych funkcji, jedynie nowsza szata graficzna, ładniejsze animacje, więcej skrótów i udogodnień w dostępie do poszczególnych opcji), a jedynie hardware jest silnie rozbudowywane.

     • Daniel

      Chodzi mi dokładnie o to samo ? Tyle, że nie od razu Rzym zbudowano ??
      Również mam czasami ochotę wrócić do androida a telefonu z windowsem nie zmieniam bo jeżeli Lumia 930 będzie otrzymywała aktualizacje to nie widzę najmniejszego sensu ?

 • Windroid L650

  A kiedy tryb landscape dla kafelków, listy aplikacji i paska powiadomień??
  Tyle było szumu z tym, a zapewne MS nie wie jak rozwiązać tak poważny „problem” jakim jest tryb poziomy… Jak wówczas rozmieścić kafelki; z której strony ma rozwijać się lista aplikacji – z lewej czy domyślnie z góry; i w końcu: jak ma wyglądać przebudowany pasek powiadomień po rozwinięciu w widoku poziomym… zagwozdka na wiele lat…

  • SharpFranc

   Wziąłem do ręki tablet z Windows-em 8.1, na którym mam 5 stron kafli o różnych rozmiarach. Po obróceniu o 90 stopni nie zauważyłem żadnej magii, której development mógłby trwać więcej niż tydzień – słowo. Działa to dokładanie jak w HTML przy tagach UL->LI – zmieniasz orientację to co najwyżej item-y się inaczej wyświetlą na liście – nic poza tym. Tapeta nadal zajmuje cały ekran tylko boki są przycięte – nie widzę żadnych problemów. Po prostu jak zwykle u nich: SOON(tm). O tyle dziwne, że nowości w Continuum mają od września więc NA CO czekają te cymbały to na prawdę nie wiem :/

 • Wojtaszek

  A propos poprawek starych programów. Nie znalazłem innego sensownego klienta poczty poza tym nieszczęsnym, pełnym błedów, Outlookiem. Może ktoś mi podpowie jak usunąć podwójne foldery przy korzystaniu z protokołu IMAP (Wysłane – sent items, Usunięte – deleted items). Generalnie jak bym nie nazwał na serwerze te foldery, to Outlook cały czas daje podwójne – Wysłane i ten z serwera oraz Usunięte i ten z serwera. Z kolei przy protokole POP3 sam sobie usuwa dane z folderu Usunięte po każdej synchronizacji. Mogę go nie synchronizować, ale wystarczy raz do niego wejść i znowu robi co chce.