Microsoft nie zapomniał o nowych funkcjach w Windows 10 Mobile

W zeszłym tygodniu Microsoft udostępnił kolejną kompilację testową systemu Windows 10 Mobile w programie Windows Insider o numerze Build 15025. Z każdą kolejną kompilacją zbliżamy się do aktualizacji Creators Update, która ma zostać udostępniona w kwietniu. Czasu do kolejnej, dużej aktualizacji pozostało niewiele a nowe funkcje, zapowiedziane już jakiś czas temu, nie pojawiają się w najnowszych kompilacjach.

Jedną z kluczowych nowości, która miała się pojawić w rozgałęzieniu Redstone 2, jest rozbudowana funkcja Continuum. Nowe możliwości zostały zaprezentowane w zeszłym roku podczas konferencji Ignite jednak do tej pory nie pojawiły się w żadnej z testowych kompilacji Windows 10 Mobile.

Dona Sarkar, szefowa działu Windows Insider, w trakcie konferencji Microsoft’s NexTech Africa udzieliła wywiadu dla portalu Neowin, w którym zapewniła, że gigant z Redmond przez cały czas pracuje nad ulepszeniem tej funkcji i czeka na odpowiedni moment, w którym zostanie zaprezentowana:

They’re not in the builds yet.We’re still trying to figure out when is the right time for them to be in the builds.We do know that these features are very important, so we want to unveil them at the right time for the audience… For us, it’s all about the quality. We don’t want to add features when we don’t love the quality of the build yet, so we’d rather focus on building up quality than figuring out when to roll features.

Te nowe funkcje nie są jeszcze dostępne w kompilacjach. Przez cały czas myślimy nad tym, kiedy nastąpi dobry moment na ich udostępnienie. Wiemy, że te funkcje są bardzo ważne i chcemy je udostępnić w odpowiednim momencie dla wszystkich… Dla nas jest to przede wszystkim jakość. Nie chcemy dodawać nowych funkcji kiedy kompilacje nie posiadają odpowiedniej jakości, więc koncentrujemy się bardziej na podnoszeniu jakości niż na tym kiedy udostępnimy funkcje.

Kolejną funkcją, która być może trafi do telefonów jest komputerowy Blue Light, który automatycznie dopasowuje jasność wyświetlacza do oświetlenia. Udostępnienie tej funkcji uzależnione jest przede wszystkim od pozytywnej opinii użytkowników komputerowych. Jeżeli użytkownicy będą zadowoleni z działania tej funkcji to Microsoft pomyśli o jej dodaniu również do telefonów:

We have to figure out timelines, right? We have to see first, how does that feature do on desktop? And if the feedback is good, we’re like, okay, yeah – that seems like a good idea for Mobile as well. But if the feature doesn’t get the kind of feedback that we need to say, okay, yeah, that’s a feature that people love, that they’re using, we’re getting data on, then we wouldn’t expand it to Mobile.

Musimy określić terminy. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić jak się sprawuje funkcja na desktopach. Jeżeli opinie od użytkowników będą pozytywne to wtedy uznamy, że to dobry pomysł aby go przenieść na telefony. Jeżeli jednak funkcja nie otrzyma dostatecznie dobrej opinii będziemy musieli przyznać, że jest to funkcja, którą ludzie uwielbiają, używają jej, zbieramy w dalszym ciągu dane i nie udostępnimy jej dla telefonów.

Przy okazji po raz kolejny Dona potwierdziła, że system Windows 10 Mobile nie zostanie porzucony i będzie w dalszym ciągu rozwijany:

The future of Windows 10 Mobile is that we’re continuing to invest in Mobile. We’re definitely going towards more ‚let’s help you be as productive as possible with this device in your pocket that you have all the time on you’. We roll builds every week [to internal or external rings], we push features, we do the thing; it’s a thing that we continue to invest in, just like all device families.

Przyszłość systemu Windows 10 Mobile jest taka, że kontynuujemy inwestowanie w mobilne urządzenia. Podążamy w kierunku „pomagamy Tobie w byciu jeszcze bardziej produktywnym z Twoim urządzeniem, które znajduje się w Twojej kieszeni przez cały czas”. Udostępniamy nowe kompilacje każdego tygodnia (w naszych wewnętrznych jak i zewnętrznych kręgach), udostępniamy nowe funkcje, robimy co należy; jest to rzecz, w którą będziemy w dalszym ciągu inwestować, tak jak we wszystkie rodziny produktów.

Nie wiadomo kiedy Microsoft zdecyduje się na udostępnienie nowych funkcji, w tym ulepszonej funkcji Continuum, dla użytkowników systemu Windows 10 Mobile. W pierwszej kolejności funkcje muszą trafić do uczestników programu Windows Insider ponieważ Microsoft musi mieć czas na zebranie opinii od testerów i podjęcie decyzji o oficjalnym udostępnieniu funkcji dla wszystkich użytkowników. Nie mamy jednak potwierdzenia, że rozbudowane możliwości Continuum zadebiutują wraz z premierą aktualizacji Creators Update.

Źródło: Neowin