Microsoft (nadal) pracuje nad nowym urządzeniem mobilnym

Microsoft być może porzucił Windows 10 w wersji Mobile, nie porzucił jednak planów związanych z mobilnym rynkiem. Według ostatnich plotek nowe urządzenia o nazwie kodowej „Andromeda” krążą już po kampusie korporacji, a MS planuje kolejny reboot połączony z nową marką sprzętu, drastycznie poprawionym systemem i uderzeniem w rynek klientów biznesowych.

Telefony umarły, ludzie po prostu nie zdają sobie jeszcze z tego sprawy” powiedział dwa miesiące temu Alan Kipman, twórca HoloLens. Teraz okazuje się, że to właśnie ekipa pod kierunkiem Kipmana, a nie dział Surface Panosa Panaya, odpowiadać ma za pracę nad nowym urządzeniem. Czy to dobrze? Moim zdaniem zdecydowanie tak. „Surface Phone” o ile by powstał niczym by nie zaskakiwał. Przewidywalna stylistyka i awaryjność. W tej chwili robi się ciekawie. Nie tak dawno słyszeliśmy przecież, że MS pracują nad urządzeniem mobilnym, ale nie będzie to „Phone”. Co nas zatem czeka? Telefon z rzeczywistością rozszerzoną? A może inaczej: czego oczekuje rynek?

Nowe urządzenie być może nie będzie „głównie” telefonem lub „przede wszystkim” telefonem. Możliwe, że zobaczymy składany tablet, który po złożeniu zmienia się w fableta. Możliwe, że zobaczymy sprzęt z technologiami, których nie ma na rynku. Microsoft jeśli chce coś ugrać i przywrócić wiarę w swój ekosystem musi zaprezentować sprzęt wyprzedzający konkurencję o kilka lat, w pełni działający system, a nie raczkujące Cshell w wersji beta, i powiązany z nim ekosystem usług i aplikacji. Bo nawet najlepsze urządzenie bez wsparcia dla usług pozostanie jedynie gadżetem.

Według Brada Samsa, dziennikarza serwisu Thurrott, nowe urządzenia będą z wyższej półki nie tylko sprzętowej, ale też cenowej. Możemy zapomnieć o tanich Lumiach z szybkim i płynnym systemem, które napędzały wiele lat temu sprzedaż. Premiera przewidywana jest raczej na wiosnę 2018 roku wraz z RS4, a biorąc pod uwagę aktualne problemy z wdrażaniem funkcji do RS3 jest to raczej więcej niż pewne.

Czy Microsoftowi w końcu „się uda”, czy też czeka nas kolejna spektakularna porażka?

Źródło: WindowsLatest