Microsoft kupuje dział telefonów i usług Nokia

Dzisiaj na oficjalnym blogu Conversations by Nokia pojawiła się wpis informujący o tym, że w pierwszym kwartale przyszłego roku Microsoft wykupi dział telefonów i usług Nokia, licencje dotyczące patentów oraz usług lokalizacyjnych HERE. Transakcja będzie opiewać na kwotę 5.44 miliarda euro z czego aż 3,79 miliarda euro gigant z Redmond zapłaci za dział telefonów i usług Nokia. Pozostała kwota 1,65 miliarda euro będą kosztować licencje.

Microsoft

Zgodnie z warunkami umowy Microsoft uzyska wszystkie urządzenia firmy Nokia oraz usługi biznesowe w tym telefony komórkowe i smartfony jak również cały zespół projektowy, urządzenia i usługi związane z zakładami produkcyjnymi, urządzenia i usługi związane ze sprzedażą i działaniami marketingowymi oraz związane z nimi funkcje wspierające. Około 32000 osób oczekuje na przeniesienie do firmy Microsoft, w tym 4700 osób w Finlandii i 18300 pracowników bezpośrednio zaangażowanych w produkcję, montaż i pakowanie produktów na całym świecie.

Microsoft przejmuje dział smartfonów, w tym markę Lumia. Telefony z serii Lumia zdobyły liczne nagrody i dzięki nim wzrosła sprzedaż w każdym z ostatnich trzech kwartałów.

Transakcja obejmuje również przypisanie do Microsoftu długoterminowej licencji patentowej z Qualcomm, jak również innych umów licencyjnych.

Microsoft przejmie markę Asha i licencję marki Nokia do użytkowania aktualnych produktów telefonów komórkowych firmy Nokia. Nokia nadal będzie właścicielem i w dalszym ciągu będzie zarządzać marką Nokia.

Ponadto Microsoft będzie strategicznym licencjobiorcą platformy HERE i oddzielnie opłaci czteroletnią licencję.

Microsoft poinformował również, że wybrał Finlandię jako dom dla nowego centrum danych, które będzie służyć klientom firmy Microsoft w Europie. Spółka podała, że zainwestuje ponad ćwierć miliarda dolarów w siedzibę oraz eksploatację nowego centrum danych w ciągu najbliższych kilku lat, z możliwością dalszej rozbudowy w czasie.

Podsumowując Nokia zostanie pozbawiona najważniejszego działu. Czy to w dłuższej perspektywie może oznaczać koniec dla fińskiego producenta smartfonów? Zachęcam również do obejrzenia prezentacji Microsoftu, w której argumentuje zakup mobilnego działu Nokii.

Źródło: Conversations by Nokia, Nokia Press