[Aktualizacja] Znamy więcej szczegółów o programie Microsoft’s First League

W listopadzie ubiegłego roku Microsoft ogłosił nowy program społecznościowy Microsoft’s First League, kierowany do największych fanów systemu Windows. Kilka dni temu w specjalnym ogłoszeniu zapowiedziano kolejne niespodzianki związane z programem oraz kolejną edycję naboru.

Kiedy trzy miesiące temu wystartował nabór do #MicrosoftFirstLeaguePL praktycznie żaden z nas nie wiedział tak do końca o co chodzi w tym programie, jakie są jego założenia, co można zyskać i co MS Polska chce przez ten program osiągnąć. No i dlaczego wnioski kierowane do kilku krajów Europy Środkowej należy wypełniać po angielsku. Informacje były zdawkowe. Zgadywaliśmy, że chodzi o największych fanów marki, entuzjastów i specjalistów, którzy otrzymają sprzęt do testów i będą mogli brać udział w specjalnych wydarzeniach. MS postawił na odrobinę inne priorytety.

Microsoft’s First League to program kierowany do ludzi z pasją. Nie koniecznie związanych z branżą IT czy dziennikarstwem. Większość osób przyjętych do programu to graficy, muzycy, sportowcy, artyści, przedstawiciele szeroko rozumianej kultury i sztuki. Osoby z całą pewnością nietuzinkowe, a niektóre z nich powszechnie znane. Kilku dziennikarzy też się załapało, ale stanowią oni mniejszość wśród uczestników programu. Microsoft stawia więc na osoby rozpoznawane, na pasjonatów, ale też na blogerów z dużą siłą przekazu.

Na czym polega program? Microsoft’s First League Polska to specjalny zespół testerów sprzętu. Specjalny, bo nietuzinkowy, oparty o niesztampowość, osobowości i pasję. Jak pisze Microsoft: „Dość nudnym recenzjom!”. Recenzenci sprzętu przywiązują zbyt dużą wagę do benchmarków, aspektów hardware a ich opisy są wielokrotnie po prostu nudne i nie trafiają do zwykłego odbiorcy. Postawiono więc na bardziej oryginalne rozwiązania. W jaki sposób nowoczesny sprzęt sprzedać ludziom, którzy nie są specjalistami? Zaprosić do współpracy ciekawe osobowości. Pokazać jak Surface Pro lub inny sprzęt może wspomóc zawodowego tatuażystę, sportowców czy aranżerów dźwięku. Jak sprzęt MS sprawdza się w życiu, w rękach twórców i pasjonatów, a nie wyłącznie recenzentów. MS postanowił więc pokazać ludzi z pasją i przekonać się czy sprzęt, który otrzymają, pomoże im te pasje realizować.

Pierwsza grupa first leagowców to prawdziwa mieszanka osób znanych i dla niektórych kompletnie nieznanych, blogerów, grafików i sportowców. Przede wszystkim chyba jednak blogerów. Osób z pasją, osób, które własną pasję potrafią przelać na papier lub w innej formie. Być może siła tego programu ma tkwić właśnie w połączeniu osób o różnym doświadczeniu, osobowościach. Niczym w programach typu reality show.

Na stronach programu możemy poznać kolejne osoby i ich wpisy dotyczące otrzymanego sprzętu. Recenzji za wiele jak do tej pory nie opublikowano, ale już teraz możemy zapoznać się z twórczością uczestników programu i tym jak otrzymany sprzęt wykorzystują. Wpisy na ten temat znajdziecie m.in na Facebooku czy Poinphoto.

Kto znalazł się w pierwszej edycji programu? MS nie opublikował oficjalnej listy, ale opublikował zdjęcia wybranych osób. Kolejni uczestnicy MSFL również sami po kolei ujawniają się w kanałach społecznościowych pokazując efekty swej pracy. Z 21 osób udało nam się rozpoznać 19. Do programu dostali się m.in.:

Sportowcy:

 • Oktawia Nowacka – polska pięcioboistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich
 • Ola Mądzik – biegaczka prowadząca uznany blog „Pora na Majora”
 • Maciej Żmijewski – ambasador marki w TomTom, bloger „Uzależniony od ruchu”.

Muzycy:

 • Rafał Helsztyński aka DJ Panda – polski DJ hip-hopowy pochodzący z warszawskiego Mokotowa
 • Jarosław Stefan Kostrzewa aka JSDK – growth hacker, organizator imprez hip-hopowych, związany z Universal Music Polska, gdzie pracuje jako specjalista od digitalizacji zasobów
 • Olek Kowalski aka Czarny HIFI – polski muzyk hip-hopowy, kompozytor i instrumentalista, a także producent muzyczny, inżynier dźwięku i aranżer.

Graficy i artyści:

 • Samar Khanafer-Gniadek – blogerka kulinarna „BlogSamar”, z zawodu projektantka graficzna, ekspert od kuchni arabskich w Polsce, gotuje na antenie Dzień Dobry TVN
 • Jarek Bal – fotograf, fotografie w stylu minimalistycznym, które możecie znaleźć w serwisie Instagram;
 • Marcin Dobas – fotograf National Geographic Polska, podróżnik, geolog, ratownik górski, pilot wycieczek, członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, ambasador Eizo, prowadzi blog dobas.art.pl
 • Przemysław Kowalski – dziennikarz Fashion TV Polska
 • Maciej Kucharuk – architekt w Fundacji Hereditas
 • Dorian von Lehmann – warszawski artysta tatuażysta
 • Łukasz Mrozek „Luka Frost Mrozek” – grafik, twórca m.in. Ragnarok Miniatures
 • Szymon Palimąka „firefl0ur” – fotograf, grafik, autor świetnych zdjęć w serwisie Instagram.

Branża IT:

 • Dennis Bednarz „denaxin” – redaktor Windows Central, wcześniej onMSFT, fotograf, pasjonat Windows
 • Zbigniew Borowski „Baron Xboksa” – specjalista ds. social media w Tailor Made PR, redaktor naczelny PolskiLive
 • Daniel Krzyczkowski – mobile developer na platformie xamarin, Microsoft Student Consultant

oraz dwie inne osoby, których nie rozpoznałem na zdjęciach.

Jeśli chcecie być na bieżąco z programem śledźcie hasztag #MicrosoftFirstLeaguePL w mediach społecznościowych. Już niedługo MS ogłosić ma kolejną „niespodziankę” i nabór nowych osób do programu. Jak pisze MS: Stay tuned!

[Aktualizacja z dnia 21.02.2017]

Microsoft ogłosił wczoraj kolejny nabór do programy MSFL:

❗️ Konkurs ❗️ Program Microsoft First League ruszył pełną parą. Nie oznacza to jednak, że nie możesz już wskoczyć do wagonu i ruszyć z nami w podróż do świata ultranowoczesnej technologii!► Nagraj półminutowy film, w którym zaprezentujesz nam swoją pasję. Wideo możesz opublikować w komentarzu pod postem lub na Instagramie (używając w opisie #MicrosoftFirstLeaguePl). Zgłoszenia możecie nadsyłać do 15 marca godz. 17:00. Czas, start! Regulamin: http://msft.social/jFGXNn

W konkursie wygrywa jedna osoba. Nazwisko zwycięzcy zostanie podane 16.03.2017 do godz. 17:00 w komentarzu pod postem konkursowym na profilu Microsoft Polska.