Wszystko co powinniście wiedzieć o projekcie Microsoft Andromeda

Microsoft wraz z premierą systemu Windows 10 podzielił się wizją jednego systemu dla wszystkich urządzeń. Na początku tego miesiąca napisałem artykuł, w którym wytłumaczyłem dlaczego Amerykanie są już bardzo blisko wdrożenia tej idei w życie. Pierwszym urządzeniem, które będzie w pełni demonstrować nowe możliwości systemu Windows 10 będzie Andromeda ze składanym wyświetlaczem.

Andromeda to nie tylko określenie modułowego systemu Windows 10 z elastyczną powłoką, ale również nazwa kodowa urządzenia. Sprzęt ma posiadać składany wyświetlacz, który w połączeniu z możliwością wykonywania i odbierania połączeń ma stworzyć zupełnie nową kategorię sprzętu dedykowaną przede wszystkim biznesowi, uczelniom oraz grafikom. Prawdopodobnie Andromeda docelowo pojawi się jako urządzenie poszerzające dotychczasowo portfolio Surface.

Co to jest Andromeda?

  • Andromeda. To nazwa kodowa urządzenia z rozkładanym wyświetlaczem, które będzie pracować pod kontrolą modułowego systemu Windows 10 z elastyczną powłoką i wsparciem dla procesorów ARM. Dzięki elastycznej powłoce system będzie się automatycznie dopasowywał do aktualnego rozmiaru wyświetlacza. Część elementów zmieni swój rozmiar lub miejsce po złożeniu urządzenia. Z kolei rozłożenie urządzenia sprawi, że system szybko dopasuje wyświetlane elementy do nowego rozmiaru okna. Ponadto urządzenie będzie wspierać funkcję Continuum z możliwością otwierania wielu aplikacji w oknach. Prawdopodobnie Andromeda zadebiutuje jako urządzenie z rodziny Surface z procesorem Qualcomm Snapdragon 845.
  • Andromeda OS. To nic innego jak modułowy system Windows 10 o nazwie kodowej Windows Core OS, który został wzbogacony o elastyczną powłokę CShell. System dzięki modułom będzie mógł być instalowany na każdym urządzeniu. Producenci sami ocenią jakie elementy systemu są potrzebne w ich urządzeniach i w ten sposób wstępnie skonfigurują system dodając lub ujmując zbędne funkcje. Druga sprawa to elastyczna powłoka, która automatycznie dopasuje się do urządzenia. Dzięki temu Windows 10 będzie dobrze wyglądał na inteligentnych zegarkach, telefonach, tabletach, laptopach oraz urządzeniach ze składanymi wyświetlaczami.

Zachęcam również do przeczytania artykułu Microsoft jest już blisko spełnienia wizji jednego systemu Windows 10, w którym wyjaśniłem czym jest OneCore, UWP, Windows Core OS, Windows 10 on ARM oraz CShell. Microsoft nie zamierza konkurować z telefonami ponieważ nowe urządzenie będzie należeć do całkowicie nowej kategorii sprzętu. Będzie przydatne w rozwiązaniach biznesowych, naukowych, ale również w projektowaniu oraz w innych podobnych zawodach i dziedzinach. Pierwsze urządzenie z modułowym systemem Windows 10 powinno pojawić się jeszcze w tym roku. Nie jest znana konkretna data oraz cena. Należy również pamiętać, że Microsoft w każdym momencie może zmienić swoje plany lub całkowicie je anulować.

Źródło: WindowsCentral