Wszystko co powinniście wiedzieć o projekcie Microsoft Andromeda

Microsoft wraz z premierą systemu Windows 10 podzielił się wizją jednego systemu dla wszystkich urządzeń. Na początku tego miesiąca napisałem artykuł, w którym wytłumaczyłem dlaczego Amerykanie są już bardzo blisko wdrożenia tej idei w życie. Pierwszym urządzeniem, które będzie w pełni demonstrować nowe możliwości systemu Windows 10 będzie Andromeda ze składanym wyświetlaczem.

Andromeda to nie tylko określenie modułowego systemu Windows 10 z elastyczną powłoką, ale również nazwa kodowa urządzenia. Sprzęt ma posiadać składany wyświetlacz, który w połączeniu z możliwością wykonywania i odbierania połączeń ma stworzyć zupełnie nową kategorię sprzętu dedykowaną przede wszystkim biznesowi, uczelniom oraz grafikom. Prawdopodobnie Andromeda docelowo pojawi się jako urządzenie poszerzające dotychczasowo portfolio Surface.

Co to jest Andromeda?

 • Andromeda. To nazwa kodowa urządzenia z rozkładanym wyświetlaczem, które będzie pracować pod kontrolą modułowego systemu Windows 10 z elastyczną powłoką i wsparciem dla procesorów ARM. Dzięki elastycznej powłoce system będzie się automatycznie dopasowywał do aktualnego rozmiaru wyświetlacza. Część elementów zmieni swój rozmiar lub miejsce po złożeniu urządzenia. Z kolei rozłożenie urządzenia sprawi, że system szybko dopasuje wyświetlane elementy do nowego rozmiaru okna. Ponadto urządzenie będzie wspierać funkcję Continuum z możliwością otwierania wielu aplikacji w oknach. Prawdopodobnie Andromeda zadebiutuje jako urządzenie z rodziny Surface z procesorem Qualcomm Snapdragon 845.
 • Andromeda OS. To nic innego jak modułowy system Windows 10 o nazwie kodowej Windows Core OS, który został wzbogacony o elastyczną powłokę CShell. System dzięki modułom będzie mógł być instalowany na każdym urządzeniu. Producenci sami ocenią jakie elementy systemu są potrzebne w ich urządzeniach i w ten sposób wstępnie skonfigurują system dodając lub ujmując zbędne funkcje. Druga sprawa to elastyczna powłoka, która automatycznie dopasuje się do urządzenia. Dzięki temu Windows 10 będzie dobrze wyglądał na inteligentnych zegarkach, telefonach, tabletach, laptopach oraz urządzeniach ze składanymi wyświetlaczami.

Zachęcam również do przeczytania artykułu Microsoft jest już blisko spełnienia wizji jednego systemu Windows 10, w którym wyjaśniłem czym jest OneCore, UWP, Windows Core OS, Windows 10 on ARM oraz CShell. Microsoft nie zamierza konkurować z telefonami ponieważ nowe urządzenie będzie należeć do całkowicie nowej kategorii sprzętu. Będzie przydatne w rozwiązaniach biznesowych, naukowych, ale również w projektowaniu oraz w innych podobnych zawodach i dziedzinach. Pierwsze urządzenie z modułowym systemem Windows 10 powinno pojawić się jeszcze w tym roku. Nie jest znana konkretna data oraz cena. Należy również pamiętać, że Microsoft w każdym momencie może zmienić swoje plany lub całkowicie je anulować.

Źródło: WindowsCentral

 • Aqua

  tak, anulować, to pasuje najbardziej do taktyki hindusa, który nie widzi dalej jak jutro i żadne strategie w jego umyśle się nie zagnieżdżą. Co najwyżej taktyka na zysk bieżący, bez dłuższego inwestowania. W ten sposób uwalił mnóstwo świetnych projektów, które nie przynosiły bieżącego zysku i uwali kolejne, jeśli jego wcześniej nie uwalą, co mu się już od dawna należy.

  • Uważam, że są niewielkie szanse na anulowanie projektu, nad którym pracują od kilku lat. Wygląda na to, że składane urządzenia mogą zyskać na popularności w niedługim czasie i część producentów już teraz prezentuje swoje prototypy. Wszystko się okaże, miejmy nadzieję, że jeszcze w tym roku.

   • Michał, podziwiam Twój optymizm w stosunku do działań Microsoft. Czy Ty może złożyłeś tam swoje CV do działu marketingu? 😉

    • UWP, OneCore, Windows 10 on ARM, Windows Core OS, CShell, Continuum, Andromeda. W końcu musi coś z tego wyjść 🙂

   • Patryk PowerUser

    Anulowali w przeszłości rozwój produktów: Windows Phone 7, Windows Phone 8, Windows 10 Mobile, nie wspominając o urządzeniach mobilnych typu tablet, smartwatch czy nawet projekcie McLaren. Do tego jeszcze projekt Astoria, Islandwood i masę innych, które były dawno.

    • Nie zapowiada się żeby mieli anulować system Windows 10. Co do składanego urządzenia plany jeszcze mogą się zmienić, ale wiele wskazuje na to, że jednak powstanie.

  • Daniel Orzanowski

   I dobrze zrobił że anulował 10 … trzba było dalej rozwijać wp i dodawać kolejne opcje.Niestety ms wolał co chwile tworzyć os od nowa to nie mogło się udać

 • MS Andromeda, Google Andromeda, Mass Effect Andromeda… czuję tu jakiś spisek

 • Hubert123454

  I tak nie wypali, Microsoft powinien rozwijać mobilną 10tkę i robić smartfony…

  • Modułowy system Windows 10 będzie nadawał się do każdego urządzenia w tym do telefonów. Pytanie tylko czy MS stworzy nowe telefony czy będzie promował wyłącznie nową kategorię składanych urządzeń. Nie ma sensu kontynuować Windows 10 Mobile skoro można stworzyć urządzenie z pełną wersją systemu Windows 10 on ARM.

   • Hubert123454

    Wolałbym żeby to były telefony 😊

    • Sebastian Florek

     telefony, takie jakie znamy dziś, mogą zostać zastąpione przez urządzenia z możliwością dzwonienia a spełniające rolę „małych komputerów, bez kompromisów” jeżeli chodzi o wydajność. Tylko na takie czekam. Ta ułomność urządzeń mobilnych mogłaby się już skończyć, tylko chyba sztucznie jest podtrzymywana przez branżę by nas dalej „doić”

     • Nawet **ajfon w dzisiejszych czasach muli.. Za czasów ceglanych Nokii potrafili zrobić telefony, które nie mulą, 10 lat później ładowarka i powerbank to podstawowe wyposażenie, ekrany które już na sklepie są żółte lub fioletowe, wieczne poszukiwanie telefonu, który tylko teoretycznie działa płynnie, nie wspominając o wybuchowych samsungach 😂

    • AdikX91

     Już widzę jak twórcy aplikacji mobilnych rzucają się i zaczynają tworzyć na Andromedę….. Jedynie pwa może tknąć w projekt MS iskierkę życia. Raczej nikt nie porwie się na tworzenie dla Andromedy aplikacji natywnych. MS Store w porównaniu z Google play i App store jest jak student religioznawstwa – bez perspektyw. Bez urazy.

 • Moim zdaniem Windows 10 Andromeda to będzie całkiem nowy Windows 11 jedynie dalej z numerkiem 10, bo MS co 3 lata wypuszcza nowy system i nowego Officea

 • buladag

  Powinniśmy wiedzieć tyle co o projekcie Aztoria – czyli, że z wielu zapowiedzi i obietnic zostanie wielka kicha.

 • Direct

  MS musiałby rozdać te składane urządzenia za darmo, żeby sektor biznesowy to łyknął, choć i za darmo pewnie nie wszyscy by wzięli. Kto tej firmie zaufa i uwierzy, że rok-dwa po premierze Nutella nie porzuci tej całej Andromedy?

  • Największą zaletą składanych urządzeń oraz wszystkich innych będzie to, że będą pracować pod kontrolą tego samego systemu Windows 10. W tym wypadku nie ma więc obaw, że MS porzuci ten system. To jest właśnie największa zaleta jednego systemu Windows dla wszystkich urządzeń.

   • Direct

    Windowsa i Office’a nie porzucą, to jest jasne, ale te „składaki” porzucić mogą w dowolnym momencie. Jak pokazuje historia, MS potrafi mówić, że będzie coś rozwijał mimo wszystko i choćby dla nikogo, a po paru miesiącach… zamyka projekt. Jak ja mam im wierzyć? No jak? 🙂

    • Nawet jeżeli urządzenia nie przyjmą się na rynku to nie zostaną porzucone z dnia na dzień. Weźmy pod lupę ostatni telefon Microsoft z systemem Windows 10 Mobile. Lumia 950 XL otrzymała kilka aktualizacji oprogramowania układowego oraz dziesiątki aktualizacji systemu operacyjnego w tym aż trzy duże aktualizacje – Anniversary Update, Creators Update oraz Fall Creators Update. Inna sprawa, że dwie ostatnie aktualizacje niewiele wniosły, ale jak sam widzisz Microsoft nie porzuca swoich urządzeń z dnia na dzień. Z reguły są wspierane przez okres jaki gwarantuje ostatnia aktualizacja. Tak na prawdę MS nie porzucił Windows 10 Mobile a jedynie przestał rozwijać. Comiesięczne aktualizacje z poprawkami bezpieczeństwa są w dalszym ciągu udostępniane. Jeżeli tak bardzo zależy Ci na wsparciu to wybór jest tylko jeden – iOS. Tutaj masz najdłuższą gwarancję aktualizacji i stałego rozwoju systemu. W przypadku Androida sytuacja jest bardziej skomplikowana. Są producenci, którzy aktualizują w miarę na bieżąco swoje urządzenia a są i tacy, którzy udostępniają wyłącznie jedną dużą aktualizację i na tym kończy się wsparcie.

     Oczywiście rozmawiamy o urządzeniach Andromeda, które nie wiadomo czy kiedykolwiek ujrzą światło dzienne. Są to bardziej lub mniej dokładne informacje, które udało się zebrać na podstawie różnych przecieków. Poczekajmy i wtedy ocenimy dzieło MS.

     • Direct

      Wsparcie w Androidzie to raczej kwestia półki cenowej, niż producenta. Niska to zwykle zero większych aktualizacji, średnia – zazwyczaj jedna większa i ew. pomniejsze, wyższa – zwykle co najmniej dwie duże.

     • Zapewne w większości sytuacji jest tak jak piszesz, ale to też nie jest reguła. Tak czy inaczej widzisz jakie są możliwości i jakie wsparcie zapewniają poszczególni producenci.

     • Direct

      Dla laika aktualizacje systemu nie mają żadnego znaczenia. Inna sprawa, że niejednokrotnie niższa i średnia półka w Androidzie lepiej działa na stockowej wersji systemu, z która weszła na rynek, niż na późniejszych aktualizacjach. Pamiętam, jak miałem pierwszą Moto G z Androidem 4.3/4.4.4, a potem przyszedł Lollipop (5.0), który nieco ten telefon spowolnił. Nie jakoś bardzo, ale troszeczkę był wolniejszy.

     • Krzysztof Kowalski

      S8/S8+ wciąż czekają na Oreo, które premierę miało pół roku temu. Że nie wspomnę o braku systematycznego wprowadzania nowych wersji zabezpieczeń. MS ma dużo grzeszków na sumieniu w kwestii W10M, ale wsparcie na Adroidzie to dno. Poza flagowcami Google oczywiście.

     • Direct

      Mobilny Windows był dystrybuowany w zupełnie inny sposób, nic więc dziwnego, że było/jest inaczej z dostarczaniem aktualizacji.

     • Donald

      Nie generalizował bym, bo na przykład Sony wydało swojego flagowca Xperia XZ Premium bardzo późno, jeżeli dobrze pamiętam to chyba w połowie 2017 roku
      a już 27-10-2017 telefon otrzymał aktualizację do Oreo 8.0 z zabezpieczeniami na dzień 1 października.
      Następna aktualizacja była do Oreo 8.0.0 już 17-11-2017 z zabezpieczeniami z
      1 listopada a dosłownie parę dni temu, bo 23-01-2018 roku zastała wydana najnowsza aktualizacja z zabezpieczeniami na dzień 1 stycznia 2018 roku, więc na przykładzie Samsunga nie należy generalizować na temat wszystkich producentów.
      ps.
      Tutaj coś na temat aktualizacji Samsungów S8/S8+ do Oreo 8.0 https://android.com.pl/news/107868-galaxy-s8-android-oreo-oficjalny-premiera/ Czyli coś (zaczyna) się dziać.

     • Bartłomiej Broda

      Sony Xperia XZ Premium (zmieniłem z Lumii 950XL którą podarowałem mamie, wcześniej miała 735 i narzekała na zdjęcia) szybko dostała Oreo, ta firma akurat jest na plus jeśli chodzi o aktualizacje. Nie to co przereklamowany Samsung z poranionymi proporcjami wyświetlacza 18.5:9 (ojciec ma, nieraz coś tam na nim robiłem i nie chciałbym mieć na co dzień).

     • Krzysztof Kowalski

      Mojej starszej kupiłem na święta XA1(z uwagi na śliczną(jej zdaniem) złotą obudowę 😀 ) i wciąż ma 7.0

     • Solar

      W kwestii formalnej ostatnim tel była Lumia 650☺ IMHO najładniejsza Lumia☺

     • Tak. Masz rację. Lumia 650 była ostatnia i w przypadku tego telefonu sytuacja jest analogiczna do Lumii 950 XL.