Project NEON wprowadzi zupełnie nową jakość wizualną w Redstone 3

Microsoft planuje wprowadzić w niedalekiej przyszłości nowy Microsoft Design Language czyli odświeżony styl interfejsu użytkownika. Oznacza to, że system otrzyma nową jakość wizualną, która najprawdopodobniej zadebiutuje wraz z aktualizacją Redstone 3. Nowa stylistyka posiada nazwę kodową Project NEON.

Microsoft Design Language znany wcześniej pod nazwami Modern UI oraz Metro UI to nic innego jak oprawa graficzna systemu w takich elementach jak czcionki, układy elementów, animacje czy inne wizualne dodatki jak przejścia czy zmniejszanie oraz powiększanie okien. Jest to nic innego jak wewnętrzna nazwa kodowa dla języka projektowania firmy Microsoft opartego głównie na typografii.

Podobno prace nad nowym stylem interfejsu graficznego trwają już od ponad roku. Nowy styl w dużej mierze będzie oparty na obecnym stylu Microsoft Design Language 2, który został zaprezentowany wraz z systemem Windows 10. Ma być tak samo prosty i przejrzysty, ale przy okazji ma wprowadzić nową jakość i zdecydowanie większe bogactwo doznań wizualnych.

Na tę chwilę informacje są zdawkowe jednak wynika z nich, że Microsoft planuje wprowadzić znacznie więcej animacji oraz przejść aby uzyskać efekt płynnego i świetnie wyglądającego interfejsu użytkownika, który będzie przeciwieństwem niemalże statycznego, obecnego języka MDL2. NEON ma wprowadzić lekkość, płynność, ruch oraz przyjemne przejścia.

Deweloperzy nie muszą się obawiać wprowadzenia nowego stylu. NEON będzie jedynie ewolucją na drodze rozwoju wizualnej warstwy systemu Windows. Innymi słowy wprowadzenie zmian nie spowoduje konieczności zaktualizowania wyglądu obecnych aplikacji. Deweloperzy będą mogli to zrobić dodając jedynie nowe elementy wprowadzone wraz z nowym stylem NEON.

Z wewnętrznych planów Microsoft wynika, że nowy styl interfejsu użytkownika pojawi się dopiero w aktualizacji Redstone 3 czyli jesienią 2017 roku. Uczestnicy programu Windows Insider prawdopodobnie będą mogli już na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku zobaczyć nowy styl. Być może elementy nowego stylu pojawią się również w obecnej aktualizacji Redstone 2 na początku przyszłego roku.

Źródło: WindowsCentral