Mapy otrzymują ciemne tło oraz ruch drogowy w oficjalnej wersji Windows 10 Mobile

Microsoft udostępnił dzisiaj aktualizację aplikacji Mapy Windows dla oficjalnej wersji systemu Windows 10 Mobile. Najnowsza wersja aplikacji wprowadza nowości, które jakiś czas temu zostały opublikowane w kręgach Windows Insider – możliwość wyboru ciemnego tła oraz funkcję ruchu drogowego. Sprawdźcie szczegółową listę nowości w dalszej części artykułu.

Ruch drogowy Mapy Windows w Windows 10 Mobile

Co nowego w Mapy Windows 5.1609.2651.0?

 • Jasny lub ciemny kolor aplikacji dopasowuje się automatycznie do ustawień telefonu. Aplikacja otrzymała nowy, ciemny kolor oraz możliwość automatycznego dopasowania kolorystyki w zależności od ustawień telefon. Użytkownik ma również możliwość manualnej zmiany koloru.
 • Jasny lub ciemny motyw mapy. Dodatkowo mamy teraz możliwość ręcznej zmiany koloru motywu mapy. Aplikacja na podstawie aktualnego czasu automatycznie dopasuje jej kolor ale jeżeli sami chcemy tego dokonać to możemy to zrobić w ustawieniach aplikacji.
 • Sprawdzanie natężenia ruchu drogowego. Dodano możliwość sprawdzenia natężenia ruchu drogowego pomiędzy domem a naszą pracą. Aby funkcja działała musimy dodać do ulubionych lokalizację naszego domu oraz miejsca pracy. Jeżeli to zrobimy to możemy szybko sprawdzić natężenie ruchu przechodząc kolejno do: Opcje (trzy kropki) > Ruch drogowy (widoczne na powyższym zrzucie ekranowym).

Dajcie znać jak sprawuje się najnowsza wersja aplikacji Mapy Windows na Waszych telefonach. Zapraszam do pobierania za pomocą poniższego odnośnika.

Mapy Windows

 • Paweł Olwert

  Mam problem z mapami. W ulubionych nie mogę dać domu i pracy. Mam za to komunikat zaloguj się, by synchronizować itp. Gdzie w tym można się zalogować? Jak realnie zapisać dom i pracę? Przytrzymanie palca na mapie crashuje aplikację.,

  • Wygląda na jakiś błąd po stronie aplikacji. Spróbuj wyłączyć i włączyć telefon a następnie spróbuj ponownie.

   • Paweł Olwert

    Mam to od poprzedniej kompilacji. To niestety niezależne od tego.

  • NadirridaN

   Też mi zdarzyło kilka razy, uporczywie się logowałem do konta MS, w końcu załapało. Logowanie jest na samym dole, tam gdzie moje imię i nazwisko. https://uploads.disquscdn.com/images/c6b9a1284f9c09458d695d433ad934f63cb291e3ffc08008b1271280363f6f21.png

   • Paweł Olwert

    Dzięki. Znalazłem! UX w mapach leży i kwiczy

    • NadirridaN

     Pamiętaj tylko, że błąd może się powtarzać, więc trzeba być wytrwałym w tym logowaniu 😉 Ale jako użytkownik W10M pewnie jesteś przyzwyczajony 😉

 • Simon Pater

  Ja mam oficjalny i mapy juz dostalem z tydzien temu:)

  • Tydzień temu to były dostępne w kręgu Release Preview. Uczestniczyłeś kiedyś w tym kręgu? Kiedyś na jednym z telefonów wypisałem się z tego kręgu i w dalszym ciągu otrzymywałem aktualizacje z tego kręgu.

   • Simon Pater

    Hej tak bylem kiedys w Release, teraz mam production.
    Moze faktycznie czasem aktualizacje pojawiaja sie bo „pamietaja wczesniejszy” krag

 • MarGo

  Instagram również otrzymał aktualizacje do wersji: 9.614.52543.0 – zmiany w wyglądzie.

 • Jurek

  W ogóle ostatnio coraz więcej problemów z aktualizacjami. Na telefonie skype nie daje się zainstalować. Na kompie dzisiejsza aktualizacja też kończy się niepowodzeniem. Ze sklepu zniknął Tapatalk na telefony, System ostrzegania też zniknął ze sklepu. Platforma staje się coraz bardziej niestabilna. Równolegle używam też telefonu z androidem i tam te apki są normalnie. Cuda się dzieją. Teraz postawili na szybkość wydawania aktualizacji, ale im nie idzie coś

  • może czas na czystą instalację?

   • Jurek

    Nie. Na pewno nie czas no system czysty. Praktycznie bez śmieci.

    • piszę, bo sporo problemów ze stabilnością powodowane jest kolejnymi aktualizacjami i najlepszym rozwiązaniem zarówno na PC jak i na telefonie jest zrobienie w takiej sytuacji czystej instalacji / resetu

    • Krzysztof Osuch

     Śmieci mogą być takie o których nie wiesz. Przykładowo mogą to być pozostałości po aktualizacjach. Ja również proponuję wykonanie resetu całego systemu 🙂 Ot takie bolączki na Windowsa. Bo jeśli chodzi o mnie, to z każdą aktualizacją widzę, że system jest coraz szybszy i bardziej stabilny. Okej, czasem ma pewne braki, ale na pewno nie jest, jak napisałeś, coraz bardziej niestabilna.

 • Aqua

  W jaki sposób można protestować do twórców Mapy, że od roku chyba istniejąca obwodnica Łodzi jest w Mapach ciągle jako projektowana? Wiele innych bardzo fatalnych błędów dostrzegłem w Warszawie, w Toruniu, na Śląsku. Mapy są nieaktualizowane od bardzo dawna. To znaczy teoretycznie są, ale w praktyce wspomniane wyżej błędy istnieją od lat (głównie dotyczy map offline). Gdyby był jakiś sposób na wskazywanie błędów, jak to jest chociażby w Yanosiku. Jakiś ciemny motyw dają, a to co jest kwintesencją nawigacji, czyli aktualne mapy, brak.

  • Dostawcą map do aplikacji Mapy jest firma HERE i według mnie do nich należy zgłaszać wszelkie sugestie i uwagi. Możesz to zrobić za pomocą strony internetowej HERE Map Creator.

   • Aqua

    Dzięki

   • Paweł Gancarz

    Problem w tym że na HERE autostrada A4 Rzeszów-Jarosław jest „aktywna” a w mapach windows jest w budowie ….

    • niestety na portalu Here są bardziej aktualne mapy niż te dostarczane do aplikacji Microsoftu, dlaczego – nie mam pojęcia

   • Aqua

    Zmodyfikowałem w creatorze. Teraz zobaczymy, czy wnioski użytkowników uwzględniają 🙂

  • Z drugiej strony w Tychach mapy Windows prawidłowo pokazują nowe rondo pod DK1 a Automapa nie! podobnie mapy Google ne mają nowych ulic a Mapy Windows mają… tak więc wydaje mi się że Here na bieżąco uzupełnia pewne fragmenty map, a niektóre do tej pory nie były zgłaszane, więc nie jest prawdą że od kilku lat nic się nie dzieje, co chwilę są nowe aktualizacje, dlatego warto pisać o zmianach do Here

  • napisz dokładnie o jakie ulice Ci chodzi bo ja w telefonie widzę wszystkie obwodnice i mapa jest identyczna z tą na stronie Here

   może zapomniałeś zaktualizować same mapy? dzisiaj była kolejna aktualizacja, aktualizacja aplikacji Mapy to nie to samo co aktualizacja mapy Polski

  • marcello

   Na 8.1 i HERE zawsze bezproblemowo wyszukiwało wpisaną lokalizację. Na W10M i mapach Windows, po wpisaniu tej samej nazwy miejscowości, mam widoczną na mapie jedną lokalizację w USA, a drugą w Turcji.
   Żadna aktualizacja nie wnosi poprawy w wyszukiwaniu.

   • RDF3

    po prostu windows jest „głupi”. każdy element systemu tak działa. mapy HERE wiedziały gdzie jesteś i szukały nazw w twoim reggionie, kraju, windows przeszukuje cała bazę. np. jesteś w PL i szukasz wsi Wenecja, od której jesteś oddalony o 10 km, wpisujesz i …. system podaje ci Wenecję we Włoszech.
    albo inny przykład. klikasz na link do twittera i system zamiast aplikacji twitter (masz ją) otwiera edge.

    dlatego lumie ciężko jest nazwać smartfonami IMO.

 • Hm, zawsze miałem pokazywane natężenie ruchu online na danej trasie, offline wiadomo nie, chodzi chyba szybkie sprawdzanie natężenia ruchu w drodze do pracy tak jak napisałeś

  • Dodano sprawdzanie natężenia ruchu pomiędzy ustawionymi punktami Dom i Praca.

 • Warto dodać że ciemny motyw dotyczy samej aplikacji i głównej mapy, bo nawigacja od zawsze działała w trybie nocnym po zmroku lub w tunelach

 • Nieodżałowane HERE Drive+ :-/
  Właśnie godzinę temu jechałem w ramach eksperymentu na „Mapy” Na Modlińskiej gubi pasy przed wiaduktami i skrzyżowaniami (nie zawsze rozpoznaje którym pasem się jedzie) więc nie uprzedza czy trzymać się prawej czy lewej. Nie ma opcji zmiany trasy. Po zawróceniu gubi drogę, aby jechać dalej trzeba kliknąć „odśwież trasę”. Z Tom Tom, którego używam to już w ogóle nie ma porówna niestety tyle tylko, że mapy raz płatne.

  Czy ktoś umie w Mapy dodać lokalizację do „Ulubione” z poziomu telefonu???

 • Paweł Napiórkowski

  Ciekawe czy kiedykolwiek doczekamy się punktów przez.

 • RDF3

  jednak wciąż najlepsza wersja była w starych Nokiach. współczesne nawigacje wariują w tunelach dłuższych niż kilkaset metrów, a symbianowa potrafiła symulować jazdę z prędkością dopuszczalną. wydaje sie to śmieszne, ale w wielu miastach tunele maja pod ziemią rozjazdy.

  no i zwróćcie uwagę na całkowity brak ergonomii i brzydotę tego syfu od Microsoftu. to pokazuje kompletną porażkę aplikacji UWP i ich beznadziejnych, mających pracować i na PC, i na mobie interfejsach.
  Jak dotknąć taką ikonkę w samochodzie? powodzenia.

 • Kaisunaj

  Jednym z problemów aplikacji Mapy to wyszukiwanie. Dziś szukałem miejscowości Żuraw. Oczywiście nie wyszukało. Żona wklepała w Here na WP 8.1 i wyszukało. Oczywiście odrazu komentarz „dobrze że się nie dałam namówić na zainstalowanie WP10”. Kolejna moja próba na mojej Lumi 735 z WP10 ale tym razem wpisałem Zuraw zamiast Żuraw i znalazło. Nie szuka dziadostwo jak polskie znaki się wpisuje.

 • Generau

  A ja zauważyłem, że wreszcie działa wyszukiwanie bez konieczności zmiany ustawień regionu. Wcześniej dużo na to psioczyłem i musiałem przestawiać na swój region, a to wiązało także ze zmianami w sklepie-choćby komentarzami do aplikacji.

 • Wojtaszek

  A ja od jakiegoś czasu nie mam lektora w nawigacji. Nie wiem od kiedy, bo rzadko krzystam z nawigacji, najczęściej tylko na samą końcówkę włączam, bo ja generalnie kocham mapy w wersji papierowej i lubię wiedzieć dokąd i którędy jadę, a nie jak ta plaga dzisiejszych jednokomórkowców za kółkiem – jadą w „tunelu” aż do celu (bo cały czas gadają podczas drogi). Da się w ogóle wybrać lektora (np. w innej wersji językowej) poza tą jedną kobitą?

 • jeronimo

  Witajcie, Pewnie było już gdzieś napisane ale zapytam. Czy jest możliwość dogrania funkcji mowa w w lumii 650 bez negatywnego wpływu na późniejsze aktualizacje systemu ?
  T lumiach, które były aktualizowane z WP8.1 mowa w języku polskim jest dostępna a w tych z preinstalowanym systemem WM10 już brakuje mowy pl.

  • Podobno pomaga instalacja innej aplikacji jak np. MapFactor GPS Navigation i pobranie do niej dźwięków. Po pobraniu dźwięków do tej aplikacji podobno pojawiają się również w aplikacji Mapy.

   • jeronimo

    Michał – widzę, że na Ciebie zawsze można liczyć ? Jest tak jak napisałeś. Faktycznie po zainstalowaniu tej aplikacji MapFactor … i dograniu polskich komunikatów w systemowych mapach navi zaczyna gadać po polsku. Co ciekawe głosem Pauliny znanym z WP8.1. W ustawieniach systemu jednak nic się nie pojawia – tak jakby mowa pl nie była wspierana/zainstalowana. Co ciekawe ten MapFactor gada po polsku ale głosem męskim. A mapy windowsowe odezwały się głosem Pauliny ? Zrobiłem jeszcze jeden test i odinstalowałem MapFactor, żeby sprawdzić czy Mapy dalej mówią po polsku … działa. Pewnie dogranie tej apki wymusza pobranie do 10-tki paczki języka pl ale i tak gada syntezator. W ustawieniach jednak nic się nie pojawia.
    Lubię mobilnego windowsa i generalnie nie mam z nim problemów, ale mowa jest w tym systemie jest idiotycznie rozwiązana. Przypomniały mi się czasy windows 98 czy 2000 albo nawet xp, gdzie występuowały zjawiska nie do ogarnięcia dla użytkownika. Myślałem, że te czasy już minęły. Na szczęście ktoś na coś gdzieś wpadnie lub odkryje i drogą internetową info się rozejdzie po świecie.

    Dzięki bardzo za tę sugestię, nawet jeśli nie byłeś pewien rozwiązania. To słowo „podobno” okazało się cenną wskazówką ?
    Opisałem szczegółowo, może kto inny skorzysta.

    • Dziękuję za informację zwrotną. Cieszę się, że wskazówki okazały się pomocne!

   • jeronimo

    Hmmm… dzisiaj napisałem obszerną odpowiedź i dodałem do wątku … a teraz jej nie widzę (czyżby kolejny zonk windowsa ?)

    Odpowiadam drugi raz – krótko ?
    Michał – na Ciebie zawsze można liczyć ? Dzięki za wskazówkę, faktycznie jest tak jak napisałeś. Jako ciekawostkę powiem, że ten MapFactor gada męskim głosem a windowsowe mapy odezwały się głosem Pauliny. Pewnie MapFactor pobiera jakąś bazę dla syntezatora a potem aplikacje z niej korzystają. Ciekawe, że po odinstalowaniu MapFactor mapy systemowe nadal gadają po polsku.
    W ustawieniach nie pojawia się mowa pl.

    Jeszcze raz dzięki za podpowiedź

    • Nie wiem czemu, ale Twój poprzedni komentarz wpadł do spamu. Już go przywróciłem.