Lumia Camera kontra Aparat Windows

Wczoraj spotkała nas odrobinę przykra niespodzianka. Microsoft wygasił aplikację Lumia Camera, zastępując ją całkowicie Aparatem. Przyczyny takiej polityki względem aplikacji z Lumią w nazwie są oczywiste: system Windows 10, w odróżnieniu od 8-ki, pojawić się ma na znacznie szerszej gamie urządzeń, nie tylko z serii Lumia. Docelowo Lumie mają być tylko jednymi z wielu smartfonów obsługujących ten sam, wspólny i spójny system operacyjny.

Microsoft stara się więc ujednolicić wszystkie aplikacje systemowe i umożliwić użytkownikom modeli innych producentów ten sam zakres korzystania z aplikacji. Z jednej strony to dobrze, z drugiej nie do końca. Tracimy coś, z czym byliśmy zżyci od kilku lat, tracimy kolejną markę i wyjątkowe aplikacje z nią związane. Lumia Camera była wyznacznikiem optycznej jakości telefonów Lumia. Stanowiła część szerszego brandu. Co nam mówi słowo „Aparat”? Kompletnie nic. Można by rzec, że Microsoft odbiera aparatom Nokii ich duszę. Bo słowo Lumia ma w sobie to coś, pozwala utożsamiać się ze swoim telefonem, a z czym nam się kojarzy Aparat? Kompletnie z niczym. Obydwie aplikacje, przynajmniej na flagowych smartfonach, są niemal identyczne i oferują w chwili obecnej praktycznie te same funkcje i te same doznania. Różnią się tylko nazwą. Ale ileż jest w tej nazwie. Zgodzicie się ze mną? Podobna sytuacja ma miejsce z mapami Here Drive. Nikt tego głośno nie chce powiedzieć ale aplikacje Here za niedługo zostaną wygaszone w podobny sposób. Znienacka i bez słowa wyjaśnienia. Zamiast nich otrzymamy jedną aplikację o jakże ambitnej nazwie… Mapy. Po raz kolejny pozbawieni zostajemy brandu, czegoś, co wyróżnia.

Ostatnio pisałem o stadzie szympansów. Jak widać stado to pozbawione jest duszy. Emocji. Zresztą, porównajcie sami jak brzmią nazwy Nokia Lumia a jak Microsoft. Być może za bardzo jestem do tych nazw przywiązany, być może nowe pokolenie snapchata ma gdzieś takie słowa jak Nokia, które nic im nie mówią. Ale dla mnie słowa są ważne. Bo słowo ma w sobie moc. Pozytywną lub negatywną. Jak Zune. W tym miejscu na usta ciśnie się dowcip, że Microsoft jest Anty-Midasem, czegokolwiek się dotknie…  Nie, nie będę kończył. Nadal mam nadzieję. Może to tylko kwestia przyzwyczajeń.

Miałem przygotować test dwóch aplikacji. Niestety w jego trakcie aplikacja Lumia Camera sama mi się zaktualizowała wywalając komunikat, było miło ale się skończyło. Na szczęście te kilkadziesiąt ostatnich minut spędzonych na przeglądaniu funkcji obydwu aplikacji pozwala na wyciągnięcie kilku wniosków.

W przypadku Lumii 930 aplikacje LC i Aparat są niemal identyczne. Identyczny interfejs, identyczne funkcje optyczne i video, prawie identyczne opcje. Niemal czyni różnice, wiem, na czym więc te różnice polegają?

Lumia Camera vs Aparat Windows

Podstawowa jest następująca: Aparat pozwala na wykonanie jednego zdjęcia 16 MP, Lumia Camera za każdym razem zapisywała dwa zdjęcia 5 + 16 MP, w przypadku formatu DNG na szczęście różnic już nie ma. Druga różnica: LC zawierała dodatkowy link do aplikacji Refocus, w Aparacie, gdzie zamiast Refocusa mamy link do Twittera, przy czym sam Refocus ma być połączony z aplikacją. W tej chwili jeszcze nie jest. W każdym razie takiej możliwości nigdzie nie znalazłem, być może źle szukałem. Trzecia zmiana, tym razem na korzyść aparatu: dodano rewolucyjną opcję cyfrowej stabilizacji aparatu we właściwościach video. Zamiast zdjęć wzbogaconych mamy dynamiczne efekty. Różdżka pozostała ta sama.

Lumia Camera vs Aparat Windows

Obydwie aplikacje oferują bądź też oferowały w przypadku LC wyzwalacz, bracketing, żywe obrazy, obiektyw selfie, wspomniane już wzbogacanie zdjęć. Nowa aplikacja ma nieco lepiej poukładane funkcje w ustawieniach. Balans bieli, ostrość, ISO, czas migawki, jasność operują na takich samych zakresach. W przypadku starszych aparatów typu Lumia 920 mogą pojawić się problemy.

Ostatnia kwestia sporna: jakość zdjęć. Na Lumii 930 nie widać różnicy. Czasami jedna aplikacja robi lepsze zdjęcia, czasami zdjęcia, wszystko zależy nawet od tego kiedy zadrży ręka. Poziom szumów jest identyczny. Jakość zdjęć jest identyczna. Odwzorowanie barw podobnie. Zresztą, kila przykładów poniżej:

Lumia Camera vs Aparat Windows

Pełny rozmiar Lumia Camera | Pełny rozmiar Aparat Windows

Lumia Camera vs Aparat Windows

Pełny rozmiar Lumia Camera | Pełny rozmiar Aparat Windows

Nie da się ukryć, kolejny fragment naszej historii pod nazwą Lumia dobiega końca. A waszym zdaniem czy likwidacja aplikacji Lumia Camera to dobre posunięcie? Jakie są Wasze doświadczenia z aplikacją aparat?