Lumia Camera kontra Aparat Windows

Wczoraj spotkała nas odrobinę przykra niespodzianka. Microsoft wygasił aplikację Lumia Camera, zastępując ją całkowicie Aparatem. Przyczyny takiej polityki względem aplikacji z Lumią w nazwie są oczywiste: system Windows 10, w odróżnieniu od 8-ki, pojawić się ma na znacznie szerszej gamie urządzeń, nie tylko z serii Lumia. Docelowo Lumie mają być tylko jednymi z wielu smartfonów obsługujących ten sam, wspólny i spójny system operacyjny.

Microsoft stara się więc ujednolicić wszystkie aplikacje systemowe i umożliwić użytkownikom modeli innych producentów ten sam zakres korzystania z aplikacji. Z jednej strony to dobrze, z drugiej nie do końca. Tracimy coś, z czym byliśmy zżyci od kilku lat, tracimy kolejną markę i wyjątkowe aplikacje z nią związane. Lumia Camera była wyznacznikiem optycznej jakości telefonów Lumia. Stanowiła część szerszego brandu. Co nam mówi słowo „Aparat”? Kompletnie nic. Można by rzec, że Microsoft odbiera aparatom Nokii ich duszę. Bo słowo Lumia ma w sobie to coś, pozwala utożsamiać się ze swoim telefonem, a z czym nam się kojarzy Aparat? Kompletnie z niczym. Obydwie aplikacje, przynajmniej na flagowych smartfonach, są niemal identyczne i oferują w chwili obecnej praktycznie te same funkcje i te same doznania. Różnią się tylko nazwą. Ale ileż jest w tej nazwie. Zgodzicie się ze mną? Podobna sytuacja ma miejsce z mapami Here Drive. Nikt tego głośno nie chce powiedzieć ale aplikacje Here za niedługo zostaną wygaszone w podobny sposób. Znienacka i bez słowa wyjaśnienia. Zamiast nich otrzymamy jedną aplikację o jakże ambitnej nazwie… Mapy. Po raz kolejny pozbawieni zostajemy brandu, czegoś, co wyróżnia.

Ostatnio pisałem o stadzie szympansów. Jak widać stado to pozbawione jest duszy. Emocji. Zresztą, porównajcie sami jak brzmią nazwy Nokia Lumia a jak Microsoft. Być może za bardzo jestem do tych nazw przywiązany, być może nowe pokolenie snapchata ma gdzieś takie słowa jak Nokia, które nic im nie mówią. Ale dla mnie słowa są ważne. Bo słowo ma w sobie moc. Pozytywną lub negatywną. Jak Zune. W tym miejscu na usta ciśnie się dowcip, że Microsoft jest Anty-Midasem, czegokolwiek się dotknie…  Nie, nie będę kończył. Nadal mam nadzieję. Może to tylko kwestia przyzwyczajeń.

Miałem przygotować test dwóch aplikacji. Niestety w jego trakcie aplikacja Lumia Camera sama mi się zaktualizowała wywalając komunikat, było miło ale się skończyło. Na szczęście te kilkadziesiąt ostatnich minut spędzonych na przeglądaniu funkcji obydwu aplikacji pozwala na wyciągnięcie kilku wniosków.

W przypadku Lumii 930 aplikacje LC i Aparat są niemal identyczne. Identyczny interfejs, identyczne funkcje optyczne i video, prawie identyczne opcje. Niemal czyni różnice, wiem, na czym więc te różnice polegają?

Lumia Camera vs Aparat Windows

Podstawowa jest następująca: Aparat pozwala na wykonanie jednego zdjęcia 16 MP, Lumia Camera za każdym razem zapisywała dwa zdjęcia 5 + 16 MP, w przypadku formatu DNG na szczęście różnic już nie ma. Druga różnica: LC zawierała dodatkowy link do aplikacji Refocus, w Aparacie, gdzie zamiast Refocusa mamy link do Twittera, przy czym sam Refocus ma być połączony z aplikacją. W tej chwili jeszcze nie jest. W każdym razie takiej możliwości nigdzie nie znalazłem, być może źle szukałem. Trzecia zmiana, tym razem na korzyść aparatu: dodano rewolucyjną opcję cyfrowej stabilizacji aparatu we właściwościach video. Zamiast zdjęć wzbogaconych mamy dynamiczne efekty. Różdżka pozostała ta sama.

Lumia Camera vs Aparat Windows

Obydwie aplikacje oferują bądź też oferowały w przypadku LC wyzwalacz, bracketing, żywe obrazy, obiektyw selfie, wspomniane już wzbogacanie zdjęć. Nowa aplikacja ma nieco lepiej poukładane funkcje w ustawieniach. Balans bieli, ostrość, ISO, czas migawki, jasność operują na takich samych zakresach. W przypadku starszych aparatów typu Lumia 920 mogą pojawić się problemy.

Ostatnia kwestia sporna: jakość zdjęć. Na Lumii 930 nie widać różnicy. Czasami jedna aplikacja robi lepsze zdjęcia, czasami zdjęcia, wszystko zależy nawet od tego kiedy zadrży ręka. Poziom szumów jest identyczny. Jakość zdjęć jest identyczna. Odwzorowanie barw podobnie. Zresztą, kila przykładów poniżej:

Lumia Camera vs Aparat Windows

Pełny rozmiar Lumia Camera | Pełny rozmiar Aparat Windows

Lumia Camera vs Aparat Windows

Pełny rozmiar Lumia Camera | Pełny rozmiar Aparat Windows

Nie da się ukryć, kolejny fragment naszej historii pod nazwą Lumia dobiega końca. A waszym zdaniem czy likwidacja aplikacji Lumia Camera to dobre posunięcie? Jakie są Wasze doświadczenia z aplikacją aparat?

 • Trzeba również dodać, że aplikacja Aparat Windows otrzymuje dosyć często aktualizacje i według mnie w niedługim czasie przegoni aplikację Lumia Camera. Już posiada jedną przewagę – możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempie.

  • Zgadzam się. I tak samo wg mnie się dzieje z Mapami i apkami z serii Here – ja wolę Mapy z funkcjami nawigacyjnymi jako jedną aplikację, niż kilka różnych (i każda do czegoś innego). Wolę generalnie mniej bardziej rozbudowanych apek, niż więcej bardziej wyspecjalizowanych.

 • Tym razem się z autorem nie zgodzę. To bardzo dobry ruch ujednolicający wreszcie problem z trzymaniem dwóch aplikacji na smartfonie. MS ma skupić się nad rozwijaniem jednej aplikacji a nie dwóch – służących robieniu zdjęć i nagrywaniu video. Przynajmniej pole do popisu będą mieli zewnętrzni developerzy. Mogą pisać swoje aplikacje.

 • AdiDotJagi

  Miałem miesiąc temu wrzucone na XDA zmodyfikowany plik .xap umożliwiający zainstalowanie Lumia Camera na wszystkich telefonach z serii Lumia na najnowszym Windowsie 10, jak ktoś chce, to mogę wrzucić tu linka jak wrócę z pracy

 • Sebastian Florek

  Z własnego doświadczenia wiem, że w dzisiejszych czasach nie warto przywiązywać się do marki. Inwestorzy mają tę część porozumienia firmy z klientem w głębokim poważaniu. Co do Microsoftu, mimo że korzystam i lubię ich produkty, to jest to firma która w ubijaniu produktów/marek ma doświadczenie. Microsoft nie ma „duszy” to korporacja. W przypadku aparatu, ta decyzja jest słuszna z jednego powodu. Windows 10 dla Microsoftu, to uniwersalny system na wiele urządzeń. Nie ma miejsca na „Lumia” @@Robert Błaszczak:disqus ma rację. 🙂

  • adammz

   A jak wiadomo co jest do wszystkiego, jest do niczego 😉

 • Tomasz Klimek

  To porównanie odnosi się do aplikacji na 10-kę czy na 8.1. Bo mam l930 z WP8.1 i niestety są to dwie różne aplikacje,więc być może na 10-ce są identyczne. Ale jeżeli na dziesiątce są identyczne to nawet lepiej że zostanie tylko jedna,bo na co komu dwie takie same?

 • Robert Kula

  Jest jeszcze slow motion na lumii 930

 • Mateusz Korzeniewski

  Ja na 532 nie widzę wlasciwie żadnych roznic pomiędzy Windows Camera i Lumia Camera. No, oprocz braku Inteligentnej serii w nowszym rozwiązaniu, choc apka Opinie czyni cuda 🙂
  Poza tym, Aparat ładniej wygląda od LC4 :v choć ubicie nazwy wywołuje mieszane uczucia

 • Tomasz Sot

  Moim zdaniem nie ma znaczenia skoro funkcje pozostają podobne , ale aparat to faktycznie tak brzmi nieco ” Blado ” , nie mogli już napisać Microsoft Camera ?

 • Dariusz Szypelt

  po dzisiejszej aktualizacji Aparat można zapisywać zdjęcia jak w LC 5 + 16 MP

 • Tensa

  Może usuwają aplikacje „Lumia”,bo w przyszlosci być może i juz nawet Lumii mieć nie będziemy, a Microsoft Surface Phone’y 😉

  • zakius

   cxhcą zapewnić równie dobre oprogramowanie na wszystkich urządzeniach, często nawet z innym systemnem
   a apki lumia były… no tylko na lumiach

 • RDF2.3

  zmiana logiczna i nie widzę powodu do czepiania się. WM10 ma być na różnych urządzeniach, nie tylko lumiach. nie rozumiem też dowcipkowania na temat stabilizacji obrazu. działa to bardzo dobrze i zdecydowanie polepsza jakośc filmów.

 • AdiDotJagi

  Link do pliku .xap zmodyfikowanej działającej wersji NOKIA/LUMIA CAMERA na najnowszym buildzie Windowsa 10 Mobile (i wszystkich poprzednich i następnych 🙂 ): http://1drv.ms/1Vypj6d

 • Arkasza

  Aparat MS – ale to chyba już było (L920) i bardzo mi teraz go brakuje.
  W obu obecnych aplikacjach – zarówno Lumia Camera jak i Aparat – jak zauważyłem na swoim nowym 930 i znajomego 830 – brak najpożyteczniejszej opcji – robienia zdjęcia przez dotknięcie wybranego obszaru i – co najistotniejsze – w ten właśnie sposób – dokonanie pomiaru światła punktowego dla wybranego dotknięciem miejsca z jednoczesnym wyostrzeniem na to miejsce. Tak można robić doskonale zdjęcia za pomocą Aparatu Microsoft Lumią 920 WP8/8.1.
  Obecnie – zauważam – że w aplikacji Lumia Camera – dotknięcie ustala pomiar swiatla, wyostrza na wybrany obszar – ale zdjęcia nie wykonuje, natomiast Aparat – przez dotknięcie (niezależnie w którym miejscu kadru) zdjęcie robi – lecz pomiaru dokonuje z całej matrycy a ostrzy centralnie. Czyli – 1000 kroków wstecz względem możliwości WP na mojej L920. Chyba ze coś przeoczyłem w ustawieniach.
  Drobiazg – kluczowy – kolejny który MS zaniedbał lub porzucił?
  Czy się mylę?

 • Sebastian Sass

  Mam pytanie do uzytkowników L930. Jak u was działa pomiar światła i ostrzenie w przypadku dotknięcia ekranu w którymkolwiek miejscu? Umnie zachowujje się to zupełnie inaczej niż np w Lumii 640 XL tzn, mając połowę kadru jasną i polowę ciemną, dotykając w punkt jasny następnuje u mnie jedynie ostrzenie a pomiar światła mierzony jest na podstawie całego kadru. W Lumii 640XL natomiast dotykając w punkt jasny oprócz ostrzenia telefon koryguje również ekspozycję (jasność).

 • Danielss

  Mam pytanie do użytkowników Windows 10 Mobile. Interesuje mnie funkcja „Rich Capture”. Na WP 8.1 często korzystam z tego dobrodziejstwa. Czy w nowszej wersji systemu jest ta funkcja? Czy działa podobnie? Co z jakością zdjęć czy to prawda, że jest dużo więcej szumów w aplikacji Aparat?

  • W Windows 10 Mobile funkcja Rich Capture została zastąpiona przez HDR. Odnośnie szumów to nie zauważyłem.

   • Danielss

    Czy po wykonaniu zdjęcia w trybie HDR jest suwak do dostrojenia zdjęcia?