Czy Samsung Galaxy S8+ to dobry wybór dla posiadaczy Lumii 950 XL?

Swoją przygodę z mobilnym systemem Windows zacząłem w momencie kiedy Nokia postanowiła wykorzystać system Windows Phone w swoich telefonach. Zakupiłem smartfon Lumia 800, który po krótkim czasie wymieniłem na model Lumia 900. W tamtym momencie system prezentował się świetnie a kolejne aktualizacje wprowadzały coraz to nowsze funkcje. Kafle towarzyszyły mi przez kilka kolejnych lat i gdyby nie fiasko korporacji z Redmond w mobilnym segmencie to pewnie w dalszym ciągu ekscytowałbym się kolejnymi aktualizacjami mobilnego systemu Windows.

Microsoft potwierdził, że mobilna dziesiątka nie będzie rozwijana a obecni użytkownicy otrzymają wyłącznie poprawki błędów i łatki bezpieczeństwa. Nie mamy również co liczyć na nowe urządzenia. Dla osób, które uważnie śledziły poczynania Amerykanów powyższe informacje nie są zaskoczeniem. Niektórzy z Was postanowili zmienić platformę już jakiś czas temu a pozostała część w dalszym ciągu się zastanawia lub czeka na nową ofertę operatora komórkowego.

Fiasko mobilnej dziesiątki

Nigdy nie byłem zwolennikiem systemu Android. Sprawdzałem jego działanie w czasach kiedy system sprawiał więcej problemów niż przyjemności z korzystania. Po kilku nieudanych podejściach do zielonego robota porzuciłem go i zapamiętałem jako zacinający się oraz zawodny system. W międzyczasie obserwowałem również rozwój systemu iOS jednak bardziej przemawiał do mnie prężnie rozwijający się system Windows Phone. Skracając moją opowieść dotarłem do modelu Lumia 950 XL, który posiadał fantastyczne parametry techniczne. Niestety system Windows 10 Mobile w początkowej fazie okazał się niestabilnym i okrojonym z funkcji systemem. Sytuacja ta zaczęła się poprawiać po aktualizacji Anniversary Update jednak w tym samym terminie podjęto decyzję o restrukturyzacji mobilnego działu Microsoft. Efekty restrukturyzacji już znamy i pozostało tylko jedno pytanie. Jak długo zostajecie z mobilną dziesiątką i czy kolejny telefon będzie posiadał system Android czy iOS?

Lumia 950 XL, Moto X Style i Galaxy S8+

Android czy Windows 10 Mobile?

Od kilku tygodni korzystałem równolegle z dwóch telefonów. Pierwszy z nich to oczywiście Lumia 950 XL a drugi to Moto X Style z systemem Android 7.0. Bardzo szybko przekonałem się jak wiele oferuje Android względem Windows 10 Mobile. Pomimo zbliżonych parametrów technicznych przewaga Moto była widoczna niemalże na każdym kroku. Dosyć szybko przekonałem się do systemu Android i zacząłem rozglądać się za bardziej wydajnym urządzeniem. Wybrałem koreański telefon Samsung Galaxy S8+. Korzystam z niego od kilku dni i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością wykonania, wyświetlaczem, możliwościami personalizacji czy ofertą dodatkowych akcesoriów.

Moto X Style

Samsung Galaxy S8+ to dopracowany produkt

Wygląd to kwestia gustu i nie każdemu mogą spodobać się obłe kształty urządzenia oraz podłużna budowa urządzenia. Uważam jednak, że węższe urządzenie trzyma się znacznie lepiej a proporcje obrazu 18:9 nie przeszkadzają ani trochę w wykonywaniu codziennych działań. Wyświetlacz jest znakomity a mnogość opcji ustawień może wprowadzić początkującego użytkownika w zakłopotanie. Jednak po kilku dłuższych chwilach jesteśmy w stanie skonfigurować swój telefon w taki sposób, aby praca z nim przebiegała po naszej myśli. Na tę chwilę Samsung nie udostępnił najnowszej wersji systemu Android 8.0, ale to nie jest konieczne. Z pewnością prace nad dostosowaniem nowej wersji systemu do nakładki Samsung Experience trwają od dłuższego czasu, ale przyznam, że nie czekam z niecierpliwością na aktualizację. Dlaczego? Ponieważ Android w wersji 7.0 to dopracowany i stabilny system, który działa jak należy. To nie jest system Windows 10 Mobile, gdzie użytkownicy czekali na każdą kolejną aktualizację, która poprawiłaby działanie systemu. W przypadku Samsunga otrzymujemy dopracowane urządzenie zarówno pod względem oprogramowania jak i sprzętu.

Samsung Galaxy S8+

S8+ kontra 950 XL

W S8+ użytkownik otrzymuje porządny aparat fotograficzny Dual Pixel 12MP z jasnością obiektywu F1.7, duży wyświetlacz Super Amoled 6.2″ z rozdzielczością 2960 x 1440 (Quad HD+) oraz 4GB pamięci RAM. Sercem telefonu jest ośmiordzeniowy procesor Exynos 8895, który posiada zbliżone wyniki do procesora Snapdragon 835. Lumia 950 XL miała swoją premierę pod koniec 2015 roku i w związku z tym jej parametry nie są tak wyśrubowane. Posiada wyświetlacz AMOLED ClearBlack 5.7″ z rozdzielczością WQHD 2560 x 1440 pikseli, procesor Snapdragon 810, 3GB pamięci RAM oraz aparat 20MP z przysłoną F1.9. Flagowy produkt Microsoftu posiada tzw. ekran podsumowania (Glance Screen), który informuje użytkownika o najważniejszych powiadomieniach. W przypadku Samsunga ekran ten nazywa się Always-On Display, ale w przeciwieństwie do Lumii jest on interaktywny – możemy przejść bezpośrednio do danego powiadomienia klikając dwukrotnie lub odblokować telefon przytrzymując przycisk powrotu. Ogólnie Galaxy sprawia wrażenie urządzenia mniejszego ze względu na nietypowe proporcje. Jest węższy od Lumii aż o 5 mm i dłuższy o 7,6 mm i waży 8 gramów więcej. Kolejną zaletą S8+ jest design, który wpisuje się w obecną modę na bezramkowe wyświetlacze. Obramowanie zostało zredukowane do minimum jednak nie jest to poziom telefonu Xiaomi Mi Mix 2 czy też iPhone X.

Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Już wcześniej pisałem, że system Android od wersji 7.0 spisuje się świetnie. W połączeniu z powyższymi specyfikacjami Galaxy S8+ to działający bez jakichkolwiek opóźnień telefon. Do tego otrzymujemy dostęp do Sklepu Play, w którym znajdziemy wszystkie niezbędne aplikacje do codziennej pracy włączając w to usługi Microsoft, z których korzystaliśmy na telefonie z systemem Windows 10 Mobile. W dalszym ciągu możemy wysyłać zdjęcia do chmury OneDrive, tworzyć dokumenty i arkusze w pakiecie Office, rozmawiać poprzez komunikator Skype czy przeglądać pocztę w programie Outlook. W niedługim czasie otrzymamy również dostęp do przeglądarki Microsoft Edge. Do tego należy również dodać aplikację Microsoft Launcher, dzięki której możemy kontynuować naszą pracę na komputerze.

Jeżeli korzystaliście na telefonie Lumia 950 XL z funkcji Continuum to Samsung Galaxy S8+ również ma dla Was rozwiązanie. Dzięki stacji dokującej Samsung DeX możemy połączyć nasz telefon z telewizorem, aby przenieść naszą pracę na duży wyświetlacz. Niestety nie posiadam stacji, dlatego też nie podam różnic w działaniu obu funkcji.

Samsung Galaxy S8+ w kolorze Arctic Silver

Czy Samsung Galaxy S8+ to dobry wybór dla posiadaczy Lumii 950 XL?

Galaxy S8+ to tak na prawdę jeden z wielu udanych telefonów z systemem Android takich marek jak LG, Xiaomi, Huawei, Sony czy HTC. Nie musicie wydawać blisko 3 tysięcy złotych, aby zastąpić Wasz obecny telefon z systemem Windows 10 Mobile. Doskonałym przykładem jest wspomniany przeze mnie wcześniej telefon Moto X Style, który nabyłem w cenie około 800 złotych a działał zdecydowanie lepiej niż Lumia 950 XL, która w przeciągu kilkunastu miesięcy otrzymała szereg aktualizacji oprogramowania oraz systemu operacyjnego. Samsung Galaxy S8+ to flagowiec z prawdziwego zdarzenia, z którego z pewnością będziecie zadowoleni po zmianie telefonu. Początki mogą być trudne ze względu na nowy interfejs użytkownika, mnogość opcji oraz czas jaki będziecie potrzebować na przyzwyczajenie się do obsługi telefonu z nowym systemem. Jednak warto przez to przejść, aby w pełni cieszyć się dopracowanym systemem oraz mnogością aplikacji dostępnych w Sklepie Play.