Windows RT uruchomiony na telefonie Microsoft Lumia 640

W drugim tygodniu stycznia została udostępniona aplikacja Windows Phone Internals, dzięki której użytkownicy mogą odblokować tzw. bootloader w telefonach Lumia. Dzięki temu zabiegowi użytkownicy otrzymują pełny dostęp do chronionej zawartości telefonu, możliwość dowolnych modyfikacji oraz wgrywania nieoficjalnych wersji systemu. Jednemu z użytkowników udało się zmienić system operacyjny w telefonie Lumia 640.

Przez kilka ostatnich dni użytkownik @imbushuo za pomocą Twittera dzielił się postępami prac związanymi z wgrywaniem i konfiguracją systemu Windows RT w wersji 8.1 na telefonie Lumia 640. Początkowo borykał się z brakiem sterowników obsługujących ekran dotykowy oraz brakiem możliwości nawiązywania łączności internetowej. Wygląda na to, że oba problemy udało się rozwiązać a efekt jego pracy widoczny powyżej – uruchomiony system Windows RT 8.1 na Lumii 640.

W ciągu kilku dni użytkownik obiecał, że podzieli się instrukcją dotyczącą wgrywania nowego systemu do Lumii. Mimo wszystko w dalszym ciągu jest to wyłącznie ciekawostka bez oficjalnego wsparcia producenta. To oznacza, że ilość błędów oraz nieoczekiwane problemy mogą znacząco zniechęcić potencjalnych zainteresowanych do wgrania nowego systemu. Tego typu ciekawostki mogą pojawiać się co jakiś czas w sieci, ale będą kierowane raczej do wąskiej grupy osób, które potrafią i lubią modyfikować swoje urządzenia.

Prawdziwym hitem mogłaby okazać się możliwość zainstalowania systemu Windows 10 przeznaczonego dla procesorów ARM. W ten sposób telefony Lumia zyskałyby drugie życie. Na tę chwilę rozwiązanie to pozostaje wyłącznie w sferze marzeń, ale być może dzięki takim użytkownikom jak @imbushuo stanie się to możliwe za jakiś czas.

Źródło: Twitter