Wszystko co musicie wiedzieć o lokalizatorze Nokia Treasure Tag – obszerna recenzja

Już kilka razy opisywałem na portalu lokalizator Nokia Treasure Tag. Do tej pory całą wiedzę czerpałem jedynie z opisów na innych stronach jak i u źródła czyli na oficjalniej stronie produktu Nokia. Dzisiaj dotarł do mnie biały egzemplarz, który zdążyłem już przetestować. Zapraszam do mojej recenzji oraz wskazówek związanych z lokalizatorem Nokia Treasure Tag.

Nokia Treasure Tag WS-2

W niewielkim pudełku znajdziemy lokalizator w wybranym przez nas kolorze (biały, czarny, żółty lub niebieski), instrukcję użytkownika oraz dodatkowe etui Nokia CP-625 pozbawione charakterystycznej opaski. Wymiana opaski nie powinna stanowić żadnego problemu – obie są gumowe i wystarczy je lekko naciągnąć przy ściąganiu oraz zakładaniu.

Z opakowania dowiemy się również, że lokalizator jest kompatybilny ze wszystkimi smartfonami z Bluetooth 4.0 – Windows Phone 8, Android wersja od 4.4.2 oraz Apple iOS wersja od 6.0. Nie wiem jak w przypadku innych producentów ale w przypadku Nokii mamy aplikację w Sklepie Windows Phone, za pomocą której możemy łatwo zarządzać aż czterema lokalizatorami jednocześnie.

[warning]Lokalizator Nokia Treasure Tag nie połączy się z telefonem z oprogramowaniem deweloperskim Windows Phone 8.1. Aby móc korzystać z lokalizatora niezbędne jest oprogramowanie Lumia Black z systemem Windows Phone 8.0 lub Lumia Cyan z systemem Windows Phone 8.1. Po więcej informacji zapraszam do tego artykułu.[/warning]

Po obejrzeniu wielu grafik reklamowych spodziewałem się czegoś większego. Wiedziałem, że wymiary urządzenia to zaledwie 30 x 30 x 10mm ale po otwarciu pudełka pomyślałem sobie, że to jest jakaś miniaturka tego co widziałem wcześniej. Lokalizator został wykonany z plastiku wokół którego znajduje się wymienialna gumowa opaska. Z przodu znajduje się wielofunkcyjny przycisk. Na tylnej stronie znajdziemy jedynie drobny otwór, z którego będą się wydobywać dźwięki. Wymienna bateria znajduje się pod tylną pokrywą. Nie będziemy jednak tam zaglądać zbyt często ponieważ jedna bateria typu CR-2032 powinna wystarczyć aż na pół roku.

Poniżej znajdziecie praktyczne wskazówki związane z lokalizatorem i Waszym telefonem Nokia Lumia. Poniższy opis dotyczy zarówno lokalizatora Nokia Treasure Tag WS-2 jak również Nokia Treasure Tag Mini WS-10.

W jaki sposób wykorzystamy lokalizator Nokia Treasure Tag?

Zgubiłeś kluczyki, nie wiesz, gdzie jest torba z siłowni, zapomniałeś, gdzie zaparkowałeś samochód? Nokia Treasure Tag pomoże Ci znaleźć Twoje rzeczy za pomocą intuicyjnych wskazówek audiowizualnych.

Powyżej wkleiłem wycinek opisu jaki znajdziemy w Sklepie Windows Phone. Niestety cały opis jest zbyt chaotyczny a w niektórych miejscach jest zbyt lakoniczny. Postaram się opisać dokładnie sytuacje, w których lokalizator sprawdzi się znakomicie.

Dla przykładu przypniemy nasz lokalizator do kluczy. Za pomocą aplikacji w telefonie możemy:

  1. Znaleźć nasze klucze. Wystarczy, że w aplikacji wybierzemy odpowiednią opcję a nasz lokalizator zacznie wydawać dźwięki. W tym wypadku musimy się znajdować w zasięgu łączności BT pomiędzy urządzeniami.
  2. Otrzymać powiadomienie o zapomnianych kluczach. Jeżeli zostawiłeś gdzieś klucze i oddaliłeś się na kilkanaście metrów to telefon automatycznie powiadomi Cię o tym, że zapomniałeś wziąć klucze.
  3. Zobaczyć na mapie gdzie ostatnio znajdowały się nasze klucze. W przypadku kiedy nie usłyszymy powiadomienia o zostawieniu naszych kluczy lub zostawimy je gdzieś celowo to aplikacja pokaże nam na mapie gdzie ostatnio miała połączenie z kluczami. Dodatkowo będziemy mogli włączyć nawigację HERE Drive aby nas pokierowała do tego miejsca. Telefon zaproponuje nam odszukanie kluczy na mapie za każdym razem kiedy urządzania utracą połączenie BT.

Punkt trzeci uchwyciłem na zrzutach ekranu. Po lewej stronie widzimy, że jeżeli jedno z dwóch urządzeń znajdzie się poza zasięgiem to zostaną włączone alarmy w obu urządzeniach. Dodatkowo na telefonie pojawi się odpowiednia informacja wraz z możliwością odnalezienia lokalizatora na mapie.

Lokalizator Nokia Treasure Tag poza zasięgiem

Z kolei za pomocą lokalizatora możemy:

  1. Znaleźć nasz telefon. Tym razem odwrotna sytuacja – mamy klucze ale nie wiemy gdzie jest nasz telefon. Wystarczy, że wciśniemy przycisk na lokalizatorze a w naszym telefonie włączy się alarm. Oczywiście w tym wypadku również musimy się znajdować w zasięgu łączności BT pomiędzy urządzeniami.

W zasadzie zastosowanie lokalizatora kończy się na czterech powyższych przykładach. Lokalizator możemy wozić np. w aucie i w przypadku kiedy zaparkujemy nasz samochód w obcym mieście to z pomocą aplikacji Nokia Treasure Tag odnajdziemy go szybko na mapie. Pomysłów na wykorzystanie może być na prawdę sporo. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni.

 

Jak połączyć lokalizator Nokia Treasure Tag z naszym telefonem Nokia Lumia?

  • Podłączanie czujnika Nokia Treasure Tag WS-2. Przyłóż telefon wyposażony w nadajnik NFC do logo NFC na czujniku Treasure Tag, lub naciśnij i przytrzymaj przez kilka sekund przycisk na znaczniku, po czym umieść znacznik w pobliżu telefonu.
  • Podłączanie czujnika Nokia Treasure Tag Mini WS-10. Wyjmij i włóż baterię do znacznika Treasure Tag Mini, a następnie umieść znacznik w pobliżu telefonu.

Możemy podłączyć maksymalnie do czterech czujników do jednego telefonu Nokia Lumia.

Połączenie lokalizatora Nokia Treasure Tag z telefonem Nokia Lumia

 

Ustawienia lokalizatora i aplikacji Nokia Treasure Tag

Za pomocą aplikacji Nokia Treasure Tag możemy zmieniać ustawienia powiadomień i alarmów. Możemy włączyć lub wyłączyć alarm w czujniku, alarm w telefonie oraz wibracje w telefonie. Standardowo włączona jest również opcja śledzenia lokalizacji, dzięki której będziemy mogli odnaleźć zgubione rzeczy na mapie w miejscu ostatniego połączenia.P

Ustawienia lokalizatora oraz aplikacji Nokia Treasure Tag

 

Łączenie, rozłączanie oraz usuwanie lokalizatora Nokia Treasure Tag

Lokalizator możemy w każdym momencie włączyć, wyłączyć oraz usunąć z aplikacji. Lokalizator możemy fizycznie wyłączyć przytrzymując klawisz przez kilka sekund lub wyłączyć go jedynie w aplikacji. W każdym momencie możemy również usunąć dodany lokalizator lub dodać następny.

Podłączanie i rozłączanie lokalizatora Nokia Treasure Tag

 

Personalizacja lokalizatora Nokia Treasure Tag

Dla każdego z lokalizatorów możemy wybrać unikatową nazwę oraz ikonę. Zamiast ikony możemy również wykonać zdjęcie przedmiotu, do którego zostanie przypięty lokalizator a następnie wybrać właśnie to zdjęcie.

Personalizacja lokalizatora Nokia Treasure Tag

 

Jakie funkcje ma przycisk na lokalizatorze?

Przycisk posiada dwie funkcje. Pierwsza służy do włączania oraz wyłączania urządzenia – robimy to przytrzymując klawisz przez kilka sekund. Szybkie kliknięcie spowoduje włączenie alarmu oraz wibracji w naszym połączonym telefonie.

 

Ceny oraz dostępność lokalizatorów w Polsce.

Na tę chwilę możemy kupić w Polsce jedynie lokalizator Nokia Treasure Tag WS-2 w cenie 99zł. Tańsza i mniejsza wersja lokalizatora czyli model Mini nie jest jeszcze dostępny. Nokia Treasure Tag Mini WS-10 pozbawiony jest technologii NFC i jest o połowę cieńszy. Będzie dostępny w cenie ok. 49zł.

 

Specyfikacje techniczne lokalizatorów WS-2 oraz WS-10.

Szczegółową specyfikację lokalizatora Nokia Treasure Tag WS-2 znajdziecie w tym artykule. Zainteresowanych mniejszym modelem odsyłam pod ten adres.

Aplikację możecie pobrać ze Sklepu Windows Phone za pomocą poniższego odnośnika lub kodu QR. Jeżeli macie jakieś pytania lub wątpliwości to piszcie w komentarzach poniżej – postaram się odpowiedzieć na każde z Waszych pytań!

Nokia Treasure Tag

Cena: bezpłatne

Wydawca: Nokia Corporation

Pobierz Nokia Treasure Tag na Windows Phone

sklep Windows PhoneKod QR