Microsoft udostępnił szczegółową listę zmian w systemie Windows Phone 8.1

O systemie Windows Phone 8.1 wiemy już wszystko ale jeżeli nie śledziliście na bieżąco naszego portalu to zachęcam do przejrzenia oficjalnej listy zmian w systemie WP8.1, która została udostępniona na stronie Windows Phone. Opisy ze zrzutami ekranu znajdują się w artykule Podsumowanie nowości w systemie Windows Phone 8.1.

Nokia Lumia Windows Phone 8.1

Aktualizacje systemu Windows Phone 8 mają charakter kumulacyjny — instalując najnowszą aktualizację, instalujesz zarazem wszystkie poprzednie (o ile jeszcze nie ma ich w telefonie). Pobierane i instalowane są tylko aktualizacje przeznaczone dla danego telefonu.

Wersja systemu operacyjnego: 8.10.12359.845, 8.10.12382.878, 8.10.12393.890 lub 8.10.12397.895

Cortana. Cortana pomoże Ci wykonywać codzienne zadania. Na przykład może Ci pomóc w dzwonieniu, wysyłaniu SMS-ów, robieniu notatek, wyszukiwaniu w Internecie i innych zadaniach. Ponadto przez cały czas przypomina o interesujących Cię sprawach. (Cortana jest obecnie dostępna tylko w USA).

Centrum akcji. Po prostu przesuń w dół od górnej krawędzi ekranu, aby wyświetlić szybkie akcje i powiadomienia. W tym miejscu możesz sprawdzić aktualności i szybko włączyć ustawienia, takiej Wi-Fi, Bluetooth i inne. Możesz też zmienić swoje szybkie akcje, aby wyświetlać najczęściej używane ustawienia.

Klawiatura Word Flow z pisaniem kształtów. Dzięki pisaniu kształtów możesz pisać, przesuwając palcami po klawiaturze Word Flow, i patrzeć, jak wyrazy pojawiają się kolejno na ekranie.

Spokojne godziny. O, tak… cisza i spokój. Odpocznij od dzwonków i nowinek, ciesząc się chwilą ciszy. Nie martw się jednak — Cortana zadba o to, aby Twoje najbliższe osoby mogły się do Ciebie dodzwonić.

Tryb seryjny. Podczas fotografowania dzieci, zwierząt lub sportu czasami ciężko jest uchwycić właściwy kadr poruszającego się obiektu. Tryb seryjny aparatu pomoże Ci uzyskać właściwe ujęcie.

Czujnik danych. Nowe ustawienia funkcji Czujnik danych pomogą Ci wydajniej korzystać z przesyłania danych komórkowych i zmniejszyć ilość danych używanych w trakcie przeglądania witryn internetowych.

Oszczędzanie baterii. Funkcja Oszczędzanie baterii pozwala kontrolować stan baterii i podpowiada, jak nieco wydłużyć jej czas działania. Na ekranie funkcji widać, na ile czasu działania wystarczy bateria, które aplikacji zużywają najwięcej energii oraz jak wydłużyć czas działania słabo naładowanej baterii.

Czujnik pamięci. Funkcja Czujnik pamięci pomaga w optymalnym wykorzystaniu miejsca w pamięci telefonu. Aby zaoszczędzić miejsce, warto zapisywać nowe aplikacje i pobierane pliki na karcie SD. Możesz także wyświetlić ekran Czujnika pamięci i sprawdzić, ile miejsca zajmują poszczególne aplikacje i gry. (Nie wszystkie telefony są wyposażone w gniazdo kart SD).

Czujnik sieci Wi-Fi. Czujnik sieci Wi-Fi umożliwia łączenie się telefonu z różnymi sieciami Wi-Fi w pobliżu — teraz nie musisz tego robić samodzielnie. Masz zawsze połączenie z siecią i nie musisz korzystać z danych komórkowych.

Office. Aplikacja Office obsługuje teraz zapisywanie plików pakietu Office na kartach SD, dzięki czemu zyskujesz nowy, świetny sposób udostępniania dokumentów, prezentacji i innych plików. Teraz masz także możliwość udostępniania jeszcze większej gamy materiałów w aplikacji OneNote.

Internet Explorer. Dzięki aplikacji Internet Explorer 11 dla systemu Windows Phone przeglądanie witryn jest teraz jeszcze przyjemniejsze. Aplikacja Internet Explorer może teraz zapamiętywać hasła, wyświetlać dowolną liczbę kart, odtwarzać filmy na stronach internetowych i automatycznie uzupełniać adresy często odwiedzanych witryn, skracając czas ich wpisywania. Są też inne, ciekawe funkcje — na przykład przeglądanie InPrivate, tryb czytania, nowe gesty przeglądania oraz możliwość pobierania i przekazywania plików do i z telefonu.

Więcej kolumn na ekranie startowym. Dzięki dodatkowej kolumnie kafelków na ekranie startowym zyskujesz jeszcze więcej miejsca na ekranie i możesz wyświetlać na nich ważne dla Ciebie osoby i materiały.

Zdjęcie w tle ekranu startowego. Teraz Twój telefon może być jeszcze bardziej spersonalizowany — jako tła ekranu startowego możesz użyć zdjęcia. Kafelki staną się przeźroczyste i będzie przez nie widać zdjęcie w tle.

Regulacja głośności. Teraz masz dostęp do osobnych suwaków głośności dla dzwonków i dźwięków odtwarzanych w głośniku telefonu, a także w słuchawkach i urządzeniach Bluetooth.

Dzwonienie. Nie musisz tylko rozmawiać — spróbuj wideorozmowy. Jednym lub dwoma naciśnięciami możesz zmienić zwykłe połączenie w wideorozmowę. Możesz także skorzystać z szybkiego wybierania i dodawać do niego osoby, do których najczęściej dzwonisz. (Aby przełączyć się na wideorozmowę, musisz mieć zainstalowaną zgodną aplikację obsługującą tę funkcję, na przykład Skype).

Kalendarz. Kalendarz ma teraz nowy wygląd. Korzystaj z nowego układu dnia, tygodnia lub miesiąca w nowych widokach. Teraz masz także błyskawiczny dostęp do prognozy pogody, więc będziesz wiedzieć, jak się ubrać.

Portfel. Portfel jest teraz jeszcze bogatszy i pomaga obsługiwać zdarzenia, bilety na podróż, a nawet kupony Pass aplikacji Passbook z telefonu iPhone. Gdy znajdziesz się w śledzonym obszarze, otrzymasz powiadomienia o biletach i znajdujących się najbliżej okazjach zakupowych.

Współpraca systemów Windows Phone i Windows 8.1. Synchronizuj ustawienia, na przykład hasła, ulubione i karty programu Internet Explorer, kolor motywu i inne elementy. Po zalogowaniu się na koncie Microsoft ustawienia te zostają zsynchronizowane, więc możesz korzystać na przemian z telefonu z systemem Windows Phone 8.1 oraz z komputera i tabletu z systemem Windows 8.1 z możliwością kontynuowania pracy od miejsca, w którym została przerwana.

Aplikacje rozrywkowe. Aplikacje Xbox Video, Xbox Music i Podkasty zapewniają jeszcze więcej rozrywki. Aplikacja Xbox Video umożliwia przeglądanie, kupowanie oraz oglądanie klipów wideo, filmów i programów telewizyjnych. Za pomocą aplikacji Xbox Music możesz wyszukiwać nową muzykę, a także słuchać próbek nagrań i całych utworów. Za pomocą aplikacji Podkasty można wyszukiwać nowe podkasty o subskrybować je, dodając do ulubionych — w ten sposób nie omie Cię żaden odcinek.

Aplikacje Bing. Dzięki usłudze Bing w Twoim telefonie pojawiło się więcej aplikacji — Bing Pogoda, Wiadomości, Sport, Zdrowie i kondycja, Kuchnia itp.

Wyszukiwarka. Teraz możesz z jednego miejsca wyszukiwać w telefonie wiadomości e-mail, SMS-y, kontakty, muzykę, ustawienia i inne elementy. Wystarczy wpisać tekst na pasku wyszukiwania usługi Bing, a następnie przesunąć do ekranu Telefon, aby wyświetlić wyniki.

Aktualizuj aplikacje automatycznie. Twoje aplikacje są teraz aktualizowane automatycznie, masz więc zawsze dostęp do najnowszych i najlepszych ich wersji bez potrzeby ich pobierania. Teraz możesz poświęcić więcej czasu na korzystanie z aplikacji, zamiast na ich aktualizowanie.

Telefony typu Dual SIM. Niektóre telefony z systemem Windows Phone obsługują dwie karty SIM. Dzięki dwóm kartom SIM możesz oddzielić sprawy służbowe od prywatnych lub — jeśli chcesz — korzystać z obydwu kart jednocześnie. Wybór należy do Ciebie. (Telefony typu Dual SIM są niedostępne w niektórych krajach lub regionach).

Wyświetl mój ekran. Dzięki tej funkcji możesz wyświetlić ekran telefonu na większym urządzeniu. Wystarczy podłączyć telefon do komputera kablem USB, nacisnąć jedną lub dwie opcje — i gotowe! Z tej funkcji możesz także korzystać bezprzewodowo i podłączyć telefon do telewizora lub innego urządzenia obsługującego standard Miracast.

Bluetooth. Telefon obsługuje teraz profil zasilania Bluetooth Low Energy (LE), dzięki czemu razem z telefonem możesz korzystać z szerokiej gamy urządzeń i akcesoriów Bluetooth.

Kopia zapasowa i przywracanie. Teraz możesz tworzyć kopie zapasowe jeszcze większej liczby elementów — w tym układu ekranu startowego, sieci Wi-Fi, z którymi masz połączenie, i danych aplikacji (na przykład wyników graczy czy postępu w grze w przypadku obsługiwanych aplikacji). Teraz tworzona jest także kopia zapasowa wyrazów dodawanych do Twojego słownika.

Ulepszenia funkcji dla firm. Będąc poza biurem, możesz skorzystać z sieci VPN i nawiązać połączenie z siecią firmową. Za pomocą sieci VPN możesz nawiązać bezpieczne połączenie z siecią intranetową i Internetem, korzystając z połączenia komórkowego lub połączenia Wi-Fi. Pracując w biurze, możesz połączyć się z firmową siecią Wi-Fi z uwierzytelnianiem EAP-TLS i EAP-TTLS.

Ulepszone ułatwienia dostępu. Funkcja Narrator w telefonie odczytuje na głos zawartość ekranu. Mogą to być wiadomości e-mail, SMS-y, ustawienia lub inny tekst.

Źródło: Historia aktualizacji systemu Windows Phone 8