Lista zmian i poprawek w Windows 10 Mobile Build 14998 (Fast Ring)

Dzisiaj, najprawdopodobniej przypadkowo, Microsoft udostępnił aktualizację Windows 10 Mobile w wersji Build 14998 w szybkim kręgu Windows Insider. Nie znamy oficjalnej listy nowości i poprawek jakie zostały wprowadzone, ale w systemie pojawiły się widoczne zmiany głównie w ustawieniach telefonu.

Aktualizacja nie pojawiła się u wszystkich użytkowników zapisanych do szybkiego kręgu Windows Insider. Tym razem nazwa aktualizacji to Localization for English, która podniesie wersję systemu z wersji Build 14977 do wersji Build 14998. Najwięcej zmian w najnowszej kompilacji pojawiło się w ustawieniach.

W ustawieniach pojawiła się nowa opcja Apps, która zbiera wszystkie opcje związane z aplikacjami w jedno miejsce. Mamy do dyspozycji zarządzanie aplikacjami i funkcjami, mapami offline oraz aplikacjami dla witryn internetowych.

Oprócz zebrania wszystkich opcji związanych z aplikacjami w jedno miejsce pojawiła się również możliwość resetowania aplikacji Microsoft. To nic innego jak odinstalowanie i ponowna instalacja aplikacji, która wykonuje się automatycznie po wybraniu opcji Resetuj. Aplikacja będzie widoczna jako Nowa na liście wszystkich aplikacji a w sklepie pojawi się jako ostatnio zmodyfikowana. Do tej pory użytkownicy telefonów nie mogli ręcznie odinstalować i zainstalować ponownie aplikacji systemowych w momencie kiedy nie działały poprawnie.

Kolejną nowością jest możliwość odraczania aktualizacji. Po włączeniu tej opcji nie będą pobierane ani instalowane nowe aktualizacje systemu. Nie pojawiła się opcja dotycząca czasu na jaki chcemy odroczyć uaktualnienie więc może to oznaczać, że żadne aktualizacje nie będą pobierane dopóki nie odznaczymy tej opcji.

W najnowszej kompilacji zmienił się również wygląd ustawień związanych z dodawaniem urządzeń Bluetooth oraz pozostałych. Pojawiły się kategorie urządzeń takie jak Bluetooth, ekran bezprzewodowy lub stacja dokująca oraz wszystko inne (DLNA, DIAL, POS i inne).

W ustawieniach prywatności pojawiła się nowa opcja o nazwie Kontynuuj korzystanie z aplikacji, która najprawdopodobniej dotyczy możliwości zapisywania stanu pracy w aplikacjach i przenoszenia go na pozostałe nasze urządzenia, dzięki czemu nasza praca będzie mogła być wznowiona na każdym z naszych urządzeń a nie tylko na tym, na którym rozpoczęliśmy pracę.

Ze wstępnych informacji wynika również, że do przeglądarki Microsoft Edge zostały wprowadzone płatności internetowe. Kolejną drobną zmianą w przeglądarce ma być zintegrowany sklep z książkami, który prawdopodobnie pozwoli na pobieranie i zapisywanie w ulubionych książek w formacie EPUB. Niestety nie miałem okazji sprawdzić tych nowości. Drobne zmiany widoczne są w podręcznych opcjach, które teraz posiadają opisy widoczne na powyższych zrzutach.

Nowa kompilacja pozwala również na wyłączenie ekranu podsumowania podczas ładowania sieciowego. Do tej pory użytkownicy nie mieli żadnego wpływu na wyświetlanie ekranu podsumowania w trakcie ładowania.

Na liście aplikacji pojawiła się nowa, o ile nie pobraliście jej wcześniej, pozycja o nazwie View 3D Preview. Dzięki aplikacji możemy przeglądać trójwymiarowe modele w formatach 3MF, PLY, OBJ, FBX oraz STL.

Pamiętajcie, że nie jest to oficjalna lista zmian więc z pewnością nie wszystkie nowości i poprawki zostały uwzględnione w tym artykule. Na oficjalną listę będziemy musieli jeszcze trochę poczekać ponieważ najprawdopodobniej pojawi się dopiero w momencie oficjalnego udostępnienia kolejnej aktualizacji w szybkim kręgu Windows Insider.