Zobacz szczegółową listę nowości w systemie Windows Phone 8.1 Update 1

Od wczoraj osoby, które przystąpiły do programu Preview for Developers mogą zaktualizować swoje telefony do najnowszej wersji systemu Windows Phone 8.1 Update 1. Zapraszam do obejrzenia opisu wraz ze zrzutami ekranu odnośnie tego co znajdziecie w tej aktualizacji.

Windows Phone 8.1 Update 1 - Nokia Lumia 1520

Wśród nowości znalazły się takie funkcje jak kącik aplikacji, żywe foldery, możliwość zaznaczania kilku wiadomości SMS, możliwość dzielenia internetu przez Bluetooth, możliwość ustawiania drzemki oraz dodatkowe ustawienia VPN.

Kącik z aplikacjami

Windows Phone 8.1 Update 1 - kącik z aplikacjami

Kącik z aplikacjami umożliwia określenie, które z aplikacji telefonu Windows Phone mogą być używane przez inne osoby. Jest to istotne w przypadku tych osób i organizacji dowolnej wielkości, które chcą udostępnić podstawowe aplikacje innym osobom do pracy, nauki lub innych celów.

Czas drzemki

windows-phone-8-1-update-1-alarmy-drzemka

Aktualizacja wprowadza możliwość ustawienia czasu drzemki. Do tej pory użytkownik był skazany na 10 minutową drzemkę bez możliwości zmiany czasu. Długo Microsoft zwlekał z dodaniem tej funkcji ale ostatecznie znalazła się w Update 1.

Aplikacje dla akcesoriów

Windows Phone 8.1 Update 1 - Aplikacje dla akcesorii

Skorzystaj z aplikacji dla akcesoriów do pobierania powiadomień z telefonu na swój inteligentny zegarek, inteligentną obudowę telefonu, czujnik fitness lub dowolne inne akcesorium.

Udostępnianie internetu przez Bluetooth

Windows Phone 8.1 Update 1 - Udostępnianie internetu przez Bluetooth

Aktualizacja wprowadziła również możliwość udostępniania internetu przez Bluetooth. Do tej pory posiadacze telefonów Windows Phone mogli dzielić się łączem jedynie za pomocą sieci Wi-Fi.

VPN – L2TP z IPSec

Windows Phone 8.1 Update 1 - VPN

VPN obecnie obsługuje protokół L2TP, co umożliwia dołączenie większej liczby usług VPN. Możesz oczywiście korzystać z usługi VPN za pomocą telefonu Windows Phone niezależnie od tego, czy chodzi o użytek służbowy, czy prywatny.

Zaznaczanie wiadomości SMS

Windows Phone 8.1 Update 1 - Zaznaczanie kilku wiadomości SMS

Dzięki poprawionej funkcji wybierania można jednocześnie usuwać wiele połączeń, wiadomości lub kontaktów. Połącz wiele wiadomości tekstowych w jedną, a następnie przekaż je innej osobie.

Żywe foldery

Windows Phone 8.1 Update 1 - Żywe foldery

Jedną z najbardziej widocznych zmian jest możliwość tworzenia tzw. żywych folderów na ekranie głównym. Dzięki funkcji żywe foldery możemy tworzyć foldery na ekranie startowym przesuwając jeden kafelek na drugi. Wszystkie aplikacje posiadające żywe kafelki będą zmieniać swoje statusy w żywych folderach, dzięki czemu użytkownik będzie widział na bieżąco wszystkie powiadomienia i statusy aplikacji.

Narrator

Narrator obecnie obsługuje pisanie dotykowe oraz umożliwia wyłączenie porad dotyczących sterowania i przycisków, jeżeli nie chcesz, aby były głośno odczytywane. Niektóre inne usprawnienia Narratora umożliwiają nieco szybsze odblokowanie telefonu, łatwiejsze odszukiwanie i korzystanie z przycisków Wstecz, Start i Szukaj, oraz informują, czy ekran telefonu jest włączony czy wyłączony.

Według Microsoftu w aktualizacji znalazł się również ulepszony kafelek Sklepu, który informuje o nowościach z częstotliwością co 6 godzin. Ponadto muzyczna aplikacja Xbox Music również została odświeżona. Tych dwóch nowości brakuje w moim telefonie.

Jeżeli zauważyliście inne nowości to koniecznie dajcie znać w komentarzach poniżej. Z chęcią dopiszę je do artykułu.

Źródło: własne, Microsoft

 • Marcin

  Z spisu połączeń zniknęła opcja usuń wszystko

  • seba

   jest , klikamy wybierz połączenia- klikamy na kropki wybierz wszystko

   • Marcin

    a dzięki faktycznie przestawili

 • Monika

  Inny obrazek radia na kafelku

 • konrad

  Kafelka sklepu działa. Xbox Music nie działa. Czekamy na aktualizacje aplikacji to wtedy może zadziała.

  • U mnie kafelek nie pokazuje żadnych nowych informacji poza dostępnymi aktualizacjami w sklepie.

 • asia

  nie do konca dziala mi whats up nie dostaje powiadomien o nowej wiadomosci

 • Piotr

  Wczoraj wieczorem wykonałem aktualizacje n adwóch telefonach 520 i 720 – 520 I 720. Niestety na 720 po aktualizacji do 8.1 nie działa kafelek Muzyka , ktoś ma podobny problem ? Na 520 wszystko poszło OK – kafelek Muzyka zmienił kolor z zielonego na niebieski (cyan ?) 🙂 Czy trzeba czekać na aktualizacje do aktualizacji ???

 • Mariusz Bochenek

  Pojawiła mi się nawa ikonka, coś jakby „sms”, ale nie mogę zakumać co to takiego… :/

  • To pewnie powiadomienie o nowych akcjach, które wymagają Twojej uwagi. Ściągnij palcem z góry ekranu centrum akcji i zobacz na liście co to takiego.

 • Ludwik Boski

  A czy zmienili coś w liście połączeń chodzi mi głównie o nieodebrane? Wcześniej było widać godzinę, natomiast teraz nie widać :/ godzina jest na samym końcu i ją ucięło, dopiero przy kliknięciu w szczegóły ją widać. A czy wibracja przy połączeniu przychodzącym jest dłuższa?

 • Adrian

  Na lumii 625 jest mało stabilny często wywala aplikacje. I baterie wpi***la jak głupi. Jeśli chodzi o foldery jest genialnie ale niestety zanim wyjdzie Update z poprawą stabilności i problemem baterii która jest nieakceptowana do normalnego użytku będzie trzeba przytulic NCS

 • Klaudia

  Lumia 1320 zmienił sie wygląd klawiatury-mniejsza, obok spacji nie ma przecinka, emotikony powiększone i niektóre nabraly kolorów. Na youtube zmieniony wygląd odtwarzania, mozna oglądać pionowo, odrazu nie przechodzi na większy ekran, nowy pasek. Drzemki w budziku nie ma i folderów. Nie podoba mi sie wygląd zdjęć- mam na myśli ze wczesniej byly albumy po wejściu i zdjęcie w tle teraz odrazu wszystkie bez podziału. Aparat tez ulegl zmianom na gorsze moim zdaniem, mniejsze ikony. Ogólnie wszystko zostalo pomniejszone typu wskaźniki, klawiatura, a na ekranie startowym odwrotnie-powiększono napisy :

  • dziś wgrałem Update 1 i nie mam tych „błędów” a wszystko działa jak przedtem (przecinek obok spacji, taka sama klwaiatura i albumy w zdjęciach) . Za to wszystkie opisane tu nowości są i działają poprawnie. Może reset fonika ?

 • Franka

  po aktualizacji lumia 920 zniknąl mi czat facebooka z wiadomości :((
  oraz w lupce jest bing ;/ jak zrobic by bylo google ?

  ogólnie w poczta i konta nie mam opcji by dodac facebooka! 🙁

 • KA

  Czy ten update poprawił coś w sprawie baterii? Drodzy piszący poniżej – tu jest temat o update1 do WP8.1, a nie o aktualizacji z WP8 na WP8.1

  • W oficjalnej liście zmian nie pojawiła się żadna informacja dotycząca baterii. Korzystałem z tej wersji przez jakiś czas i nie zauważyłem żadnej różnicy w czasie działania baterii w porównaniu do WP8.1.

   • KA

    Wiem, że nie ma o tym info, ale ktoś na forum Telepolis pisał, że ten update ma poprawić czas pracy na baterii. U mnie (i nie tylko) po aktualizacji do WP8.1 bateria działa wyraźnie krócej, pomimo tych samych ustawień (sprawdzone).

    • Jeżeli bateria w Twoim telefonie trzyma znacznie krócej niż przed aktualizacją to zalecam odświeżenie oprogramowania telefonu za pomocą aplikacji Nokia Software Recovery Tool.

 • Rysiek

  Napiszcie kiedy wreszcie update 1 dla cyan nieOBJETY PROGRAMEM PFD

  • Windows Phone 8.1 Update 1 wraz z oprogramowaniem Lumia Denim, według Microsoftu, będzie dostępny w czwartym kwartale tego roku w pierwszej kolejności dla telefonów Nokia Lumia 930, Nokia Lumia Icon oraz Nokia Lumia 1520.

 • Włączyłem ponownie PfD, żeby zassać Update 1 i kółeczka zębate mam już od 30 minut na ekranie a na pasku postępu „cisza”. U Was też to „dłużej” trwało? Zaczynam się martwić – L1320 z WP8.1 Cyan.

  • Poczekaj jeszcze z pół godziny. Jeżeli nic się nie zmieni to na początek spróbuj zrestartować telefon przytrzymując klawisz włączania i ściszania przez 15 sekund. Jeżeli to nie pomoże to pozostaje aplikacja komputerowa Nokia Software Recovery Tool. Niestety nie mogę dać gwarancji, że to pomoże.

   • wszystko cacy się zrobiło parę minut po moim pierwszym wpisie. Nie robiłem „reset” telefonu – wszystko śmiga. Oczywiście pierwsze co zrobiłem, to żywe foldery 😀 – „skrócił” mi się ekran. Drzemkę przestawiłem na co 5 min i dzieki temu będę wczesniej wstawał i spokojniej (hihihihi). Narratora jeszcze nie spróbowałem. teraz czekam na „JESTEM CORTANA” 😉 . Jak zauważę jakieś zmiany, to skrobnę coś tutaj. Dzieki za odzew Michał 😀

    • Cieszę się, że wszystko skończyło się bez przywracania oprogramowania telefonu. Pozdrawiam!

  • Ufff…parę minut po wpisie „ruszyło się”…teraz mam PRAWIE GOTOWE …. 😀