LG G6 oraz V30 otrzymają aktualizację systemu do wersji Android 8.1 Oreo

Użytkownicy telefonów LG G6 oraz V30 mogą spać spokojnie. Firma LG Electronics USA ogłosiła przed kilkoma dniami, że jej dwa flagowe modele nie tylko zostały wpisane do programu Google Android Enterprise Recommended, ale otrzymają też aktualizację systemu do wersji 8.1 Oreo.

Proces wdrażania nowej wersji systemu dla flagowych urządzeń LG do tej pory był wyjątkowo niemrawy. Android w wersji Oreo 8.0 przetestowany został jedynie w Południowej Korei (V30), gdzie rozpoczęto już oficjalną dystrybucję nowej wersji systemu, a dla modelu G6 w Chinach. Dla pozostałych rynków aktualizację zapowiedziano dopiero na najbliższe miesiące, dokładniej na II kwartał 2018 r. Dostarczanie łatek bezpieczeństwa Google również pozostawiało wiele do życzenia. Telefony G6 w oficjalnym kanale dystrybucji aż do grudnia posiadały definicje zabezpieczeń z lipca ubiegłego roku, co dla wielu osób było oznaką możliwego porzucenia tego modelu na rzecz większego wsparcia i promocji V30. Na szczęście w ostatnich miesiącach uległo to zmianie. G6 otrzymało dwie duże paczki poprawek, obejmujące m.in. większą stabilność działania oraz kolejne definicje zabezpieczeń, z listopada a następnie stycznia.

W opublikowanym komunikacie prasowym LG USA potwierdziło swoje przywiązanie do obydwu flagowych modeli. Zarówno G6 jak i V30 zostały objęte certyfikacją Android Enterprise Recommended (urządzenia z systemem Android rekomendowane przez Google dla biznesu), wymuszającą m.in. określoną politykę aktualizacji (minimum co 90 dni, co najmniej jedna duża aktualizacja systemu). Otrzymają też w najbliższym czasie aktualizację systemu do wersji Oreo 8.1 (kiedy dokładnie, nie wiadomo). Jak zaznacza oddział LG w USA, udział w programie Android Enterprise Recommended jest zależny od zbliżającej się aktualizacji urządzeń do systemu Android 8.1. Oznacza to, że urządzenia przyjęte przez Google do programu AER muszą mieć zagwarantowaną aktualizację do wersji 8.1.

LG G6 oraz V30 objęte zostały wcześniej programem LG GATE (“Guarded Access to Enterprise”), kierowanego do klientów biznesowych, gwarantującego m.in. rządowy poziom zabezpieczeń FIPS140-2 oraz algorytm szyfrowania danych na poziomie AES-256. Być może ostatnie duże poprawki firmware w modelu G6 dotyczyły właśnie zabezpieczeń systemowych.

Zapowiedź aktualizacji do wersji 8.1 Oreo jest o tyle istotna, że do tej pory tylko Google, Nokia i Essential wybrały tę wersję systemu. Nie wiemy, kiedy faktycznie zobaczymy aktualizację, ale powinna nadejść, jak zwykle, „wkrótce”.

Źródło: PR Newswire, LG GATE