• Porady
 • Komentarze: 85

Podstawy Windows 10 Mobile – wszystko o kopii zapasowej oraz o synchronizacji

Windows 10 Mobile oferuje możliwość wykonywania kopii zapasowej oraz synchronizacji poszczególnych elementów systemu. Zobaczcie czym się różni kopia zapasowa od synchronizacji oraz jakie elementy z naszego telefonu możemy zabezpieczyć. Przygotowałem szczegółowe wskazówki dotyczące zabezpieczenia naszych kontaktów, kalendarzy, wiadomości SMS, zdjęć, filmów, ustawień oraz pozostałych elementów naszego telefonu.

Dlaczego należy założyć konto Microsoft?

Aby wykonać kopię zapasową w systemie Windows 10 Mobile potrzebne jest konto Microsoft. Możemy je dodać w momencie pierwszej konfiguracji telefonu lub w innym, dogodnym dla nas momencie w ustawieniach telefonu przechodząc kolejno do: Ustawienia > Konta > Konta e-mail i konta aplikacji > Dodaj konto. Możemy dodać konto Outlook.com, Exchange a także konta innych dostawców. Istnieje również możliwość ręcznego skonfigurowania konta za pomocą opcji Inne konto lub Konfiguracja zaawansowana.

Jak dodać konto Microsoft w Windows 10 Mobile

 

Jakie elementy wchodzą w skład kopii zapasowej w Windows 10 Mobile?

W systemie Windows 10 Mobile tylko część elementów zostaje zapisana w kopii zapasowej. Pozostałe elementy są synchronizowane niezależnie od kopii zapasowej. Dzięki temu użytkownik ma większą kontrolę nad tym, które elementy mają być synchronizowane. W związku z tym warto podzielić elementy systemu, które znajdują się bezpośrednio w kopii zapasowej oraz te, które są synchronizowane z naszym kontem Microsoft i są niezależnie od kopii zapasowej:

 1. Elementy, które są zapisywane w kopii zapasowej:
  • Aplikacje oraz ich zawartość (o ile dostępne)
  • Ustawienia ekranu startowego
  • Konta oraz hasła
 2. Elementy, które są synchronizowane z naszym kontem Microsoft:
  • Wiadomości SMS
  • Kontakty, kalendarze oraz wiadomości e-mail
  • Kalendarze
  • Zdjęcia i filmy
  • Ustawienia (kompozycja oraz hasła)

Poniżej przedstawiam szczegółowe informacje o wykonywaniu kopii zapasowej oraz o synchronizacji pozostałych elementów w systemie Windows 10 Mobile.

 

1 Jak wykonać kopię zapasową w systemie Windows 10 Mobile?

Standardowo kopia zapasowa jest wykonywana automatycznie co jakiś czas. W ustawieniach kopii możemy wyłączyć automatyczne wykonywanie kopii oraz zmienić jej ustawienia. Aby zmienić ustawienia kopii lub wykonać ręczną kopię należy kolejno przejść do: Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Kopia zapasowa.

Ustawienia kopii zapasowej w Windows 10 Mobile

Jakie opcje dostępne są po wejściu do ustawień kopii?

 • Wykonaj kopię zapasową zawartości uczestniczących aplikacji. Dzięki tej opcji użytkownik może sam zdecydować czy w kopii mają się znaleźć ustawienia oraz dane pochodzące z aplikacji oraz z gier (stan gry). Można dowolnie wybierać aplikacje, dla których mają być zapisywane dodatkowe dane. Można to zrobić klikając w odnośnik Więcej opcji. Pamiętajcie, że niektóre aplikacje oraz gry nie korzystają z kopii zapasowej i zapisują swój stan bezpośrednio w OneDrive, Facebook czy na serwerach producenta i w związku z tym nie wszystkie aplikacje będą widoczne na liście aplikacji, które mają zostać objęte kopią zapasową.
 • Wykonaj kopię zapasową ustawień, takich jak układ ekranu startowego, konta i hasła. Wybierając tę opcję zachowamy ułożenie kafelków na ekranie startowym, nasze wszystkie konta oraz przypisane hasła.
 • Wykonaj kopię zapasową teraz. W ten sposób możemy wykonać ręczną kopię w dogodnym dla nas terminie.
 • Planowanie kopii zapasowych. W tym miejscu możemy wyłączyć wykonywanie automatycznych kopii zapasowych.
 • Wybieranie aplikacji, które mają być objęte kopią zapasową. Nie wszystkie aplikacje mogą zostać objęte kopią zapasową. Na liście znajdują się aplikacje, które będą zapisywane w kopii. W tym miejscu możemy również wyłączyć kopię dla wybranych aplikacji.

Gdzie są przechowywane kopie zapasowe?

Kopie zapasowe zapisywane są na naszym koncie Microsoft w chmurze OneDrive pod adresem onedrive.live.com/options/DeviceBackups. Na tej stronie możemy sprawdzić ile mamy kopii oraz w razie potrzeby usunąć zbędne kopie. Użytkownik nie ma możliwości przeglądania zawartości kopii oraz skopiowania jej np. na komputer. W przypadku kiedy posiadacie kilka telefonów podpiętych do jednego konta Microsoft to warto pamiętać o tym aby zmienić nazwę każdego urządzenia (Ustawienia > System > Informacje > Edytuj nazwę) ponieważ standardowo wszystkie telefony posiadają nazwę Windows phone i nie będziemy wiedzieć, która kopia należy do którego telefonu (tak jak na poniższym zrzucie).

Kopie zapasowe w OneDrive

Jak przywrócić kopię zapasową?

Przygotowaliśmy kopię zapasową i nadszedł czas aby z niej skorzystać. W systemie Windows 10 Mobile kopię zapasową możemy przywrócić tylko i wyłącznie w momencie pierwszej konfiguracji telefonu czyli (na nowym telefonie lub po przywróceniu ustawień fabrycznych).

Czy można przywrócić kopię zapasową na innym telefonie?

Tak. Należy jednak pamiętać aby w telefonie była ta sama wersja systemu. Kopię z systemu Windows 10 Mobile można przywrócić na telefonie z systemem Windows 10 Mobile.

Czy warto korzystać z kopii zapasowej?

Nie jestem zwolennikiem przywracania kopii zapasowej ponieważ wraz z kopią mogą zostać przywrócone błędy. To dotyczy przede wszystkim telefonów, w których trzeba było przywrócić ustawienia fabryczne ze względu na problemy z działaniem telefonu lub aplikacji. Przywracając kopię narażamy się na powrót tych samych dolegliwości, dla których wykonaliśmy przywracanie ustawień fabrycznych. Mimo wszystko jest spora grupa użytkowników, która korzysta z kopii i jest z niej zadowolona. Pamiętajcie, że takie elementy jak kontakty, kalendarze, wiadomości SMS, zdjęcia czy filmy i tak nie znajdują się w kopii zapasowej tylko w pozostałych elementach – więcej informacji znajdziecie w poniższym, drugim punkcie.

 

2 Jak synchronizować pozostałe elementy z naszym kontem Microsoft?

Standardowo większość pozostałych elementów takich jak kontakty, kalendarze, wiadomości SMS, zdjęcia, filmy czy wiadomości e-mail są synchronizowane automatycznie. Warto jednak przejrzeć raz jeszcze niektóre elementy aby mieć 100% pewność, że nic nie stracimy w momencie zgubienia telefonu lub przywrócenia ustawień fabrycznych.

Wszystkie poniższe elementy z wyjątkiem zdjęć i filmów pojawią się automatycznie na naszym nowym telefonie lub na telefonie, na którym zostały przywrócone ustawienia fabryczne po zalogowaniu do naszego konta Microsoft. Zdjęcia i filmy będą widoczne w chmurze OneDrive.

Kontakty

Nasze kontakty są automatycznie synchronizowane z naszym kontem i w każdym momencie możemy je podejrzeć oraz edytować na stronie outlook.live.com/owa/#path=/people. Jeżeli na stronie widzimy wszystkie nasze kontakty to znaczy, że są one bezpieczne. W tym miejscu możemy również wykonać ręczną kopią kontaktów wybierając z górnego menu opcję Zarządzaj a następnie Eksportuj kontakty. Istnieje również możliwość importowania kontaktów z takich usług jak Gmail, Outlook (2010, 2013, 2016), Yahoo! Mail oraz Poczta usługi Windows Live.

Kalendarz

Kalendarz możemy również przeglądać jak również dodawać lub usuwać nowe zdarzenia odwiedzając stronę outlook.live.com/owa/?path=/calendar. W tym miejscu możemy również dodawać nowe kalendarze, udostępniać je oraz drukować.

Poczta e-mail

W tym wypadku również nie ma żadnego zagrożenia ponieważ wszystkie nasze wiadomości znajdują się na naszym koncie i są dostępne pod adresem outlook.live.com/owa.

Wiadomości SMS

System oferuje możliwość zapisywania i synchronizacji wiadomości SMS na wszystkich telefonach z Windows 10 Mobile. Jeżeli chcemy aby synchronizowały się wszystkie wiadomości musimy ustawić odpowiednią opcję w ustawieniach aplikacji Wiadomości. Aby to zrobić uruchamiamy aplikację Wiadomości i kolejno klikamy: Opcje (trzy kropki w prawym dolnym rogu) > Ustawienia > Synchronizuj wiadomości między urządzeniami: Włączone – Pobieranie wiadomości przez: Dowolny czas.

Kopia zapasowa wiadomości SMS w Windows 10 Mobile

Microsoft obecnie pracuje nad wprowadzeniem wiadomości SMS do aplikacji Skype, dzięki czemu synchronizacja będzie możliwa nie tylko pomiędzy telefonami z systemem Windows 10 Mobile, ale również pomiędzy komputerami Windows 10, telefonami iOS oraz Android. Wprowadzenie wiadomości SMS do aplikacji Skype to również możliwość wysyłania wiadomości SMS bezpośrednio z naszego komputera.

Skype Preview UWP z obsługą wiadomości SMS

Na tę chwilę aplikacja Skype Preview jest w trakcie testów i nie wszystko może działać zgodnie z oczekiwaniami dlatego polecam korzystanie z wbudowanej aplikacji Wiadomości do wysyłania wiadomości oraz do ich synchronizacji.

Ustawienia

Użytkownicy mogą również synchronizować swoją kompozycję oraz hasła pomiędzy urządzeniami z systemem Windows 10 Mobile. Aby zmienić ustawienia synchronizacji ustawień należy kolejno wejść do: Ustawienia > Konta > Synchronizacja ustawień > Synchronizuj ustawienia: Włączone. W tym miejscu użytkownik może włączyć synchronizację kompozycji (wygląd ekranu startowego) oraz hasła.

Zdjęcia i filmy

Windows 10 Mobile oferuje automatyczną synchronizację naszych zdjęć oraz filmów do chmury OneDrive. Warto co jakiś czas sprawdzić czy nasze ostatnie zdjęcia oraz filmy poprawnie zapisują się w chmurze. Możemy to zrobić przechodząc na stronę OneDrive.live.com. Użytkownicy mogą sami zdecydować czy nasze dane mają być przesyłane a jeżeli tak to czy ma się to odbywać za pomocą danych komórkowych czy tylko w przypadku dostępu do sieci Wi-Fi. Aby zmienić ustawienia synchronizacji zdjęć i filmów należy uruchomić aplikację OneDrive i kolejno kliknąć: Menu (lewy górny róg) > Ustawienia > Przekazywanie z aparatu.

Kopia zapasowa zdjęć i filmów w Windows 10 Mobile

Przydatne wskazówki odnośnie synchronizacji zdjęć i filmów:

 • Zdjęcia oraz filmy nie zostaną przywrócone do naszego nowego telefonu oraz do telefonu, na którym zostało wykonane przywracanie ustawień fabrycznych. Mimo wszystko dostęp do zdjęć będziemy posiadać w dalszym ciągu odwiedzając naszą chmurę OneDrive.
 • Zrzuty ekranowe są automatycznie wysyłane do naszej chmury do folderu: Obrazy > Zrzuty ekranu.
 • Warto również pamiętać, że jeżeli do tej pory nie korzystaliśmy z automatycznego przesyłania zdjęć i filmów to po włączeniu opcji synchronizacji starsze zdjęcia i filmy nie zostaną automatycznie przekazane do chmury – będziemy musieli zrobić to ręcznie. Do chmury OneDrive wysyłane będą wyłącznie zdjęcia i filmy, które zostały wykonane po włączeniu synchronizacji.

 

Jeżeli pojawią się dodatkowe pytania lub wątpliwości to koniecznie dajcie znać w komentarzach poniżej. Zapraszam również do naszych pozostałych artykułów z poradami dla systemu Windows 10 Mobile – Jak przywrócić ustawienia fabryczne? oraz Jak oszczędzać baterię?

 • Kontakty, kalendarze oraz wiadomości e-mail powiązane z google.com synchronizowane są wyłącznie z usługą google i sa niezależne od konta MS, nawet jak to konto mamy założone na naszym adresie google, po zalogowaniu do konta MS, dodatkowo dodajemy konto pocztowe gmail w celu pobrania wszystkich danych, na koncie MS są tylko dane z witryny outlook.com

 • Gabriel Gryczko

  A mi czemuś nie pozwala wysłać SMS’A

  • bo jesteś na RS2 i masz problem, zgłoś to w centrum opinii

 • Michał Jasiński

  Mam pytanie z innej beczki, a mianowicie chodzi mi o aparat. Zauważyłem, że jeśli chcę zrobić zdjęcie w kiepskim oświetleniu lampa się nie włącza chociaż jest ustawiona na automat ( co kiedyś mi działała za każdym razem) teraz w ogóle.

  • jaki build – telefon

   • Michał Jasiński

    L 930 jak na ten czas to build .221 w RP jestem

 • Krzysztof Osuch

  Szkoda tylko, że synchronizacja „czasem działa”. Przykład sprzed dwóch dni: na laptopie wpisałem sobie trochę danych do kalendarza (w sumie może z 7 rzeczy) i przeczekałem do końca dnia, aż te dane będę miał na telefonie (L640). Oczywiście się nie doczekałem. Wczoraj skasowałem więc wszystko i wpisałem je jeszcze raz, ale jako dane kalendarza na serwerach googla. Po chwili miałem wszystko na telefonie. A co jest najśmieszniejsze? Dziś włączyłem kalendarz na telefonie i, ku mojemu zaskoczeniu, nagle pojawiły się rzeczy wpisane wcześniej na konto Microsoftu. Kabaret 😀 I gdyby nie takie akcje, to jeszcze w tym miesiącu kupowałbym Lumię 950. No ale jeszcze się wstrzymam, bo jednak to nie są małe pieniądze za telefon i jakbym je wydał, to jednak wolałbym żeby to działało.

  • bo do kalendarza trzeba wpisywać dane podpinając je pod kalendarz google a nie outlook

   outlook działa tak jak chce

   • Krzysztof Osuch

    Do kalendarza i kontaktów 😀 A to trochę przeczy sensowi istnienia jakiegokolwiek serwera do synchronizacji od Microsoftu. Tym bardziej, że sms też nie zawsze i nie wszystkie się synchronizują. No ale może to też wina testowych kompilacji z których korzystam. Przy mojej 640 zostaje, ale z 950 na razie się wstrzymam… takie niepewne czasy nadeszły dla użytkowników Windowsa! Ale póki co nadal wierzę, że „ktoś coś naprawi” (być może trzeba naprawić nastawienie programistów z Redmond) i będzie działało jak powinno 🙂

 • zynio

  Ja powiem tak, zaczeły mi znikać kontakty , musiałem wylogować się z konta MS – jak się ponownie zalogowałem to długo ich nie miałem , puźniej się pokazały , ale kontakty były dodane na WP 8.1.Wraz ze zdjęciami do kontaktów.Ile razy się wylogowałem na 8.1 to zdjęcia powracały a na WP 10 znikają – synchronizacja kontaktów jest totalnie skopana MS zepsuł totalnie system, jak wcześniej pisałem na 8.1 nigdy takich jaj nie było.Teraz to co ? co wyloguje się to może i kontakty będą mi znikac ? Paranoja z tą synchronizacją.

  • jaki telefon jaki system – rs2? jaka skrzynka pocztowa – outlook?

   na gmail.com nie ma żadnych problemów, zmień lepiej skrzynkę na gmail zanim ci wszystko poznika

   • zynio

    Outlock ale na WP 8.1 też miałem i było OK.

    • no niestety dużo osób z kontem na outlooku zgłasza problemy – znikające obrazki, kontakty czy wpisy w kalendarzu, to wina skopanej usługi albo problemów z synchronizacją, masz do wyboru albo powrót do 8.1 albo zmianę np. na gmaila, wtedy skończą się problemy

   • RDF3

    jestem w szoku. Krzysztof poleca gmail.

 • Simon Pater

  Dziś testuje Groove na L640 i mi się podoba, chyba zostanę z usluga. Mam pytanie bo nie mogłem znalesc info. Z tego co wiem usluga nie działa w PL:( to znaczy ze muzyki nie posłucham jak zajadę do PL mimo ze kraj korzystania to UK?! I czy muzyka co ja mogę dodać do offline będzie dostępna?! Dzieki

  • jak pozostaniesz w regionie UK to Groove dalej będzie działać

   • Simon Pater

    A wiesz cos o offline?! Bo w teorii mógłbym wrzucić to na offline?! Dzieki

    • nie wiem, nie korzystam z groove, wiem tylko ze jak zostawisz język angielski i region to groove i cortana działają tak jak w UK

     • Simon Pater

      To wyprobuje:)

 • dominik

  Witam mogę usunąć korektor co jest w dodatkach linia 535ds????

  • Krzysztof Osuch

   Tak z ciekawości mogę zapytać po co chcesz go usuwać?

   • dominik

    Poco ma mi system zawalac

 • RS2_14936

  Dziś potestowałem aparat 950 w warunkach domowej imprezy. Badziewie. W trybie zaawansowanym ustawiam migawkę 1/200 z lampą a zdjęcia w ruchu nadal rozmazane. Więc nie rozumiem jak można porównywać aparat cyfrowy z telefonem…. Chyba, że trzeba jakoś specjalnie to obsługiwać…. Pomocy.

  • RDF3

   musisz dopalić mieszkanie profesjonalnymi lampami fotograficznymi. 😉

   • RS2_14936

    Wiem, może się na dużo nasłyszałem od „fahowcuw” którzy twierdzą, że telefon jest ok zamiast aparatu. Średnio w to wierzyłem, teraz jestem przekonany, że to bzdura. Zwykła lustrzanka za 600 zl i lampa za 300 zjada to „cudo” technologicznie na każdym miejscu…..

    • RDF3

     taka prawda. 😉

     • RS2_14936

      Zawsze używałem aparat, teraz mówię spróbuje to co wszyscy zachwalają, że niby prawie jak aparat…. Żenada. Żałuję, że nke posłuchałem własnych doświadczeń

     • RDF3

      do popierdółek jest ok, jako małpka. zawsze masz w kieszeni, można fajnie zapisywać chwile itp. i to w zasadzie tyle.

     • RS2_14936

      Może tak. W słoneczny dzień, tylko gdy nie dziala grawitacja.

     • jest też takie powiedzenie” fotografować trzeba umieć

      jak wychodzą ci rozmazane zdjęcia to robi się po 3-4 w serii i usuwa najgorsze, jak przeglądam swoje zdjęcia to też widzę sporo poruszonych ale to moja wina i mojej ręki

     • RS2_14936

      Szczerze? W dupie mam robienie kilkunastu zdjęć i czekanie może się uda, może mi się uda może jemu się uda. Katastrofa.

     • RDF3

      w pokazanym teraz modelu Pixel googla chwali się, że dobrze fotografuje ruch, robi kilkanaście ujęć i wybiera najlepsze. może to jest tel. dla ciebie? 😉

     • RS2_14936

      Wątpię. 😉 wystarczy tanie lustro z lampą i ustawiam jak chcę i działa super. 😉

     • Paweł Gancarz
     • RS2_14936

      Dobre. A nie wystarczyłby mu nowy pixel 😉

     • Paweł Gancarz

      Za małe obciążenie. Stabilizacja najważniejsza 🙂

     • RS2_14936

      No może, fotografem nie jestem.

     • zwiększ szybkość migawki poniżej 1/200… albo spróbuj z automatu jak nie wychodzą ci w trybie ręcznym

      a najlepiej to zrobić z kilkadziesiąt zdjęć testowych na różnych parametrach i w różnych trybach

     • RS2_14936

      Około 1/200 to jest wystarczający czas to zdjęcia z błyskiem aby zdjęcie było normalne, na tyle aby zachować je na dłużej… Na aparacie z zeszłej epoki który posiadam…..

     • RS2_14936

      1/200 z lampką nie raz robiłem, z aparatem jest ok

     • RS2_14936

      Wspaniałe, mogę zwiększyć prędkości migawki, tylko ISO wtedy skacze na W
      2500 a przy matrycy wielkości jednej piątej małego paznokcia to jest …..

     • RS2_14936

      Jednak nie do końca miałem racje w pierwszym komentarzu. Faktycznie jest na niektórych zdjęciach w sumie bez strasznej tragedii. Okazało się, że chyba nie zawsze w trybie profesjonalnym przy wykonywaniu zdjęcia aparat bierze pod uwagę moje ustawienia. Natomiast na zdjęciach które wyszły z migawką 1/200 mają lekkie czarne pasy, czy to listki przesłony??? Jeszcze potestuje aparat którego dnia wieczorem przy dzieciach to zobaczę, może zweryfikuje swoje wnioski. Ale dziwnie działa tryb automatyczny, włącza lampę i ustawia domyślnie migawkę 1/13 ;( trochę słabo jak na mój gust, choć w sumie skąd może wiedzieć, że będę fotografował obiekt w ruchu… Widzę, że podstawowym parametrem jest najniższe ISO, w sumie chyba się nie dziwię teraz, wielkość matrycy jak pół paznokcia… Choć i tak zdjęcia są wielko krotnie lepsze niż z 640 😉

    • „Zwykła lustrzanka za 600 zł…” jaka lustrzanka za 600 zł? za 600 zl to są sprzedawane badziewne aparaty cyfrowe a nie lustrzanki, przetestowałem kilka takich i zdjęcia wykonywały gorzej niż tragiczne, kupiłem lepszy sprzęt i też miałem na początku problemy ze stabilnością zwykłe ujęcie a tu wszystko rozmazane, lustrzanka z niższej półki to wydatek 1,5 tysiąca + kolejne na dobre obiektywy, dobry aparat cyfrowy to wydatek 2 tys. Dwa: żaden nawet najlepszy aparat w telefonie nigdy nie zastąpi profesjonalnej optyki, dlatego między bajki należy włożyć kosmiczne możliwości LG G4, P9 czy S7, 950 XL również. Te aparaty mogą konkurować między sobą na polu najlepszy aparat telefoniczny ale nie przy bardziej zaawansowanej fotografii. Niestety. Do tego dochodzi jakikolwiek brak możliwości większego zoomowania (typu np. 48 czy 96x…) – o robieniu zdjęć Księżyca można zapomnieć.Poniżej zdjęcie niezrobione Lumią, pomniejszone do 1920px. https://uploads.disquscdn.com/images/a695699e6b1941efc4fce476cd0806cca4dea8984bb40fbf9b26edc3b027c956.jpg

     • RS2_14936

      Ok, pisałem o używanym sprzęcie, ale nadal to nie przepaść, to rów Mariacki

     • RS2_14936

      Takie piękne statyczne zdjęcie to łatwiej i szybciej narysować ołówkiem …

    • Marek

     No weź nie porównuj aparatu fotograficznego do aparaciku z telefonu bo to nie ta klasa, to jakbyś chciał porównać malucha i mercedesa. Czy można telefonem zrobić zdjęcie w ruchu, jakieś można, poniżej złapałem takiego biegacza tel. Lumia 640 ds
     https://uploads.disquscdn.com/images/75913e7e023af7aba0dfad266fe2f1079c69c5a7da7a0b6fdc444ff58e012c1b.jpg

     • RS2_14936

      Wiem, porównanie nie powinno mieć moim zdaniem miejsca ale to bardziej informacja do osób które twierdzą inaczej i wypisują takie rzeczy na blogach 😉 Wiadomo w ładny dzień można robić zdjęcia w ruchu bo migawka daje radę. Widzę, że problem zaczyna się jak trzeba doświetlać scenę lampą. Widzę, że jest ewidentnie jakiś problem, bo przy migawce 1/200 i fleshu nie ma w aparatach problemu. Być może to wina badziewnego LED bo jak miałem Nokie N8 która miała ksenon było bez porównania lepiej. Cóż, na wszystkim teraz oszczędzają.

     • RS2_14936

      Ale muszę pochwalić tryb wideo, jest ok, i do tego nagrywanie slow 😉

   • RS2_14936

    Teraz jak przeglądam te wypociny to jednak jest też inny problem, rozmazane zdjęcia są bo w trybie profesjonalnym nie wszystkie się zrobiły wg. moich ustawień. Drugi problem to, że jak już zdjęcie było zrobione prawidłowo wg. parametrów to znów na zdjęciu widać delikatne czarne pasy… Czy to cień migawki?

    • RDF3

     żarówka migocze, być może zrobiłą się interferencja z czasem migawki.

     • RS2_14936

      A żarówka nie ma 50-60?

     • RDF3

      no właśnie dlatego.

     • RS2_14936

      W aparatach tego nigdy nie widziałem. Następnym razem spróbuje jeszcze ustawić jakaś inna prędkość. Szkoda, że producenci w lepszych telefonach nie dają ksenona.

  • właśnie testowałem kilka ujęć przy 1/25 i ISO 400 bez lampy zrobiłem wyraźne zdjęcie poruszającej się ręki, kolejne z automatu przy 1/30 i ISO 640 wyszły rozmazane, to jest kwestia nie tylko sprzętu ale i umiejętności i sam niestety walczę z brakiem własnych umiejętności, jak kupisz sprzęt za 15 tysięcy to i tak wyjdą ci słabe fotki jak nie będziesz potrafił go obsługiwać, zresztą mam tego dowód oglądając niektóre zdjęcia kilka znajomych

   prosta rada: przy słabych warunkach jak chcesz zrobić nierozmazane zdjęcie to należy zadbać o własną stabilność kadru i np oprzeć się o ścianę, zmniejsz iso i wyłącz lampę

   • RS2_14936

    Jak kupię sprzęt za 15 Tyś. To ustawie sobie ISO 12500 i będę walił foty w serii … I pewnie połowę zatrzymam na dłużej….

   • RS2_14936

    Wyłączyć lampę? Robiłeś kiedyś zdjęcia w pomieszczeniu? Bez studio? Bez lamp? Oczywiście nie piszę o zdjęciu statuetki, tylko o żywym organizmie, a dokładnie zdjęcie gdzie coś może się poruszyć?

 • largi

  Ps. Nie widziałem wcześniej tego, ale dzisiaj jak zobaczyłem, w Centrum opinii MS to na niektórych opiniach są odpowiedzi od Microsoft, dokładnie od ich inżynierów.

 • Michał Jasiński

  Jestem zadowolonym uczestnikiem windows insider w RP L930 i system działa bardzo płynie. Tylko więcej aktualizacji. Do tego ten felerny aparat…

 • nidek

  Pytanko z całkiem innej beczki? Dwa takie same tel.czyli L650DS. Jedna ma ochronę na ekran(szkło)druga nie ma nic. Koleszka z ze szkłem ma czasem problem,bo musi klikać po 2-3razy żeby mu otwarło stronę na edgu. L bez szkła klikasz i sie ładuje.Czy to wina szkła czy systemu?

  • Najprawdopodobniej wina leży po stronie szkła. Trzeba ściągnąć szkło i sprawdzić jak działa bez.

 • jhevi

  Czy funkcja synchronizacji Ulubionych w EDGE np. między telefonem i komputerem wam działa? U mnie nie funkcjonowało to ani na L520 z TH2, ani na L550. Jest sens z tym walczyć?

 • Pyjter86

  Podczas przywracania ustawień fabrycznych telefon w pewnym momencie zapyta sie czy użyć kopi zapasowej?? Pytam bo chce resetować tel ale bez użycia kopi zapasowej.

  • W momencie przywracania nie będzie pytać. Pytanie o kopię zapasową pojawi się w trakcie pierwszej konfiguracji telefonu po wykonaniu przywracania.

   • Pyjter86

    Dzięki wielkie ?

 • Pyjter86

  Witam:) zrobiłem ostatnio porządek w kontaktach, kilka pousuwałem, pozmieniałem niektóre nazwy itp, później zalogowałem się przez komputer na moje konto Outlook wszedłem w zakładkę kontakty i nic tam nie ma…pusto i mam pytanie jak eksportować kontakty w telefonie na moje konto Outlook, tak żeby jak się zaloguje przez komputer to były widoczne??

 • Wojtas Topała

  Witam,ja mam zapytanie odnośnie kopi sms-ów,czy ktoś z forumowiczów wie gdzie je odnaleźć,po zalogowaniu się na swoje konto Microsoft w aplikacji wbudowanej do obsługi SMS-ów pobiera mi historię SMS-ów ale nie wiem jak je wykasować aby nie były pobieranie by najmniej te bardzo stare.Może ktoś pomóc gdzie taki plik bądź same sms-y się zapisują

  • W ustawieniach aplikacji Wiadomości zmień okres, z którego mają być synchronizowane wiadomości na miesiąc lub rok.

   • Wojtas Topała

    Witaj Michale dzięki za odpowiedź,ale powiedz mi proszę jeśli wiesz gdzie takowe sms-y są zapisywane?,bo pomimo skasowania danej wiadomości po synchronizowaniu kiedy to się wyloguje i ponownie zaloguję na swoje konto to wcześniej usunięte wiadomości ponownie się pojawiają

    • Niestety nie ma możliwości przeglądania i kasowania tych wiadomości. Musisz popróbować z przestawianiem okresu, z którego mają być synchronizowane wiadomości.

     • Wojtas Topała

      ok,rozumiem tak też właśnie podejrzewałem,że napiszesz że takowej opcji przeglądania oraz kasowania nie ma,szkoda bo to w obecnej postaci trochę irytująca sprawa,z jednej strony fajna bo przynajmniej zawsze to jakaś kopia wiadomości w razie w,ale z drugiej strony porażka,że nie można ich osobiście edytować oraz kasować,no cóż dziękuje za odpowiedz,pozdrawiam i miłej Niedzieli

     • Nie ma sprawy. Pozdrawiam!

 • Piotr

  Może to trochę obok tematu ale jak najmniej boleśnie zrobić migrację Android > Lumia 950?
  Lumia jest nowa ze sklepu. Samsung używany od dawna (sieć Play). Chodzi o przeniesienie wpisów kalendarza i kontaktów. Samsung działa „lokalnie” i nie synchronizuje się z żadną chmurą. Czy jak przełożę kartę sim do lumii jakimś cudem kalendarz się pojawi (raczej w to wątpię). Pewnie część kontaktów z kary sim się przeniesie. No właśnie – co będzie w Lumii po przełożeniu karty sim z Samsunga i włączeniu telefonu?
  Jak to zrobić sensownie? Na androidach się nie znam. Czy możecie zaproponować jakieś scenariusze?

  Mój scenariusz – chyba najbardziej pracochłonny – choć już raz przerobiony w praktyce.
  1. Zakładam konto MS
  2. W komputerze wykorzystując usługę outloook.com przepisuję kontakty i wpisy kalendarza z Samsunga (jest okazja do porządków)
  3. Przekładam sim kartę do Lumii włączam telefon i loguje się na konto ms. Czy wtedy nastąpi pomieszanie kontaktów z konta MS i tego co było na karcie sim?

  Chętnie posłucham innych propozycji. A może androidy mają możliwość eksportowania kalendarza w formacie strawialnym przez Lumię? Jak to zrobic aby się jak najmniej narobić.

  • Zerknij na stronę Microsoft.

   • Piotr

    Przetestuję aplikację przenieś moje dane. Jednak komentarzy wynika że z kalendarzem mogą być problemy… testował to ktoś?

 • Artee

  Kupiłem żonie Lumie 650, dodałem jej troche kontaktów do telefonu, ale po 12 godzinach nadal nie ma synchronizacji. Na stronie na stronie outlook.live.com/owa/#path=/people pusto. Oczywiscie w telefonie sa pododawane konti Microsoft, outlook, wszystko zakualizowane do najnowszej wersji. Tylko karta SIM nie była wkładane jeszcze, ale to chyba nie problem….
  Kalendarz tez się nie synchronizuje

 • Jacek P.

  Witam. Nie mogę zobaczyć swoich wiadomości sms po zalogowaniu się do konta outlook. Telefon z windows 10
  Proszę o pomoc
  Pozdrawiam

  • Wydaje mi się, że przeglądanie wiadomości SMS z poziomu poczty Outlook nie jest już dostępne.

   • Jacek P.

    Witam.
    Dzieki za odpowiedź.
    Jeśli kupię drugi telefon z windows 10 czy wiadomości będą się automatycznie aktualizowały pomiędzy sobą?
    Tak wynika z powyższego artykułu….
    Pozdrawiam

    • Nie ma sprawy. Jeżeli ustawisz telefon w sposób opisany w artykule to wiadomości powinny się zsynchronizować.