• iOS
 • Komentarze: 53

Kondycja baterii oraz zarządzanie wydajnością w telefonach iPhone

Apple wraz z kolejną aktualizacją systemu iOS 11.3 udostępni użytkownikom wybranych telefonów iPhone możliwość sprawdzania kondycji baterii oraz zarządzania wydajnością baterii. Dzięki temu posiadacze smartfonów będą mogli w szybki i łatwy sposób sprawdzić czy bateria nadaje się do wymiany oraz jaki posiada wpływ na ogólną wydajność urządzenia.

Apple przygotował obszerny dokument, w którym krok po kroku opisuje jak wydłużyć czas pracy baterii, w jaki sposób system iOS zarządza szczytowym poborem mocy oraz jaki wpływ na działanie urządzenia ma chemiczne starzenie się akumulatora. Najważniejsze jednak informacje dla użytkownika to nowa funkcjonalność związana z możliwością zarządzania wydajnością oraz możliwość sprawdzenia stanu baterii.

W systemie iOS 11.3 udoskonalono funkcję zarządzania wydajnością. Oprogramowanie okresowo bada poziom zarządzania wydajnością konieczny do uniknięcia nieoczekiwanego wyłączenia urządzenia. Jeśli kondycja baterii jest wystarczająco dobra, aby obsłużyć obserwowane wymagania szczytowego poboru mocy, poziom zarządzania wydajnością jest zmniejszany. Jeśli ponownie wystąpi nieoczekiwane wyłączenie urządzenia, poziom zarządzania wydajnością wzrasta. To badanie przebiega w sposób ciągły, co umożliwia dynamiczne dostosowywanie zarządzania wydajnością.

Telefony iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X są wyposażone w bardziej zaawansowaną architekturę sprzętową oraz programową. Pozwala ona dokładniej ocenić moc wymaganą przez urządzenie i dostarczaną przez baterię, co ułatwia maksymalizację ogólnej wydajności sytemu. W oparciu o ten odmienny system zarządzania wydajnością system iOS dokładniej przewiduje nieoczekiwane wyłączenia urządzenia i skuteczniej im zapobiega. Dzięki temu skutki zarządzania energią mogą być mniej zauważalne w przypadku telefonów iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X. Jednak z czasem baterie akumulatorowe wszystkich telefonów iPhone tracą pojemność i gotowość na szczytowy pobór mocy, a ostatecznie wymagają wymiany.

Jak sprawdzić kondycję baterii?

W przypadku telefonów iPhone 6 i nowszych system iOS 11.3 oferuje nową funkcję wyświetlania kondycji baterii oraz informowania o potrzebie jej wymiany. Elementy te są dostępne na ekranie Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii (Beta).

Maksymalna pojemność baterii to miara pojemności baterii urządzenia względem jej pojemności, gdy była nowa. Baterie mają 100% pojemności przy pierwszej aktywacji. Wraz z rosnącym wiekiem chemicznym pojemność baterii spada, przez co urządzenie może częściej wymagać ładowania.

Standardowa bateria jest skonstruowana tak, aby zachowała 80% swojej pojemności po 500 całkowitych cyklach ładowania w normalnych warunkach. Roczna gwarancja obejmuje serwisowanie wadliwej baterii. Jeśli bateria nie jest już objęta gwarancją, firma Apple oferuje płatne serwisowanie baterii. Dowiedz się więcej na temat cykli ładowania.

Jak działa funkcja zarządzania wydajnością?

Użytkownicy mogą sprawdzać, czy jest włączona funkcja zarządzania wydajnością (dynamicznie zmieniająca maksymalną wydajność w celu zapobiegania przypadkowemu wyłączeniu urządzenia), a także wyłączyć tę funkcję. Ta funkcja jest włączana tylko po nieoczekiwanym wyłączeniu urządzenia z baterią, która straciła zdolność do zapewniania maksymalnej mocy chwilowej. Jest ona używana na telefonach iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 i iPhone 7 Plus. Po uaktualnieniu do systemu iOS 11.3 funkcja zarządzania wydajnością na urządzeniu będzie początkowo wyłączona. Zostanie włączona dopiero w przypadku nieoczekiwanego wyłączenia urządzenia.

Kiedy kondycja baterii ulega pogorszeniu, spada również jej gotowość na szczytowy pobór mocy. Na ekranie Kondycja baterii jest dostępne pole Gotowość na szczytowy pobór mocy, które może zawierać następujące komunikaty:

 • Normalna wydajność. Kiedy stan baterii pozwala obsłużyć szczytowy pobór mocy przez urządzenie i funkcja zarządzania wydajnością nie jest używana, jest wyświetlany ten komunikat: Bateria może obecnie obsłużyć szczytowy pobór mocy przez urządzenie.
 • Zastosowane zarządzanie wydajnością. Kiedy są używane funkcje zarządzania wydajnością, jest wyświetlany ten komunikat: Ten iPhone nieoczekiwanie wyłączył się, ponieważ jego bateria nie mogła zapewnić wystarczającego zasilania w momencie szczytowego poboru mocy. Funkcja zarządzania wydajnością jest teraz aktywna, co pomoże uniknąć ponownego wystąpienia tego problemu. Wyłącz… Jeśli funkcja zarządzania wydajnością zostanie wyłączona, nie można ponownie jej włączyć. Funkcja ta zostanie automatycznie ponownie włączona, jeśli nastąpi nieoczekiwane wyłączenie urządzenia. Również opcja wyłączenia tej funkcji stanie się wtedy ponownie dostępna.
 • Nieznana kondycja baterii. Jeśli system iOS nie może ustalić kondycji baterii urządzenia, jest wyświetlany ten komunikat: iPhone nie może określić kondycji baterii. Usługę serwisu baterii może wykonać autoryzowany serwis Apple.  Więcej informacji o opcjach serwisu… Przyczyną może być nieprawidłowa instalacja baterii lub nieznana bateria.
 • Zarządzanie wydajnością wyłączone. Jeśli funkcja zarządzania wydajnością zostanie wyłączona, będzie wyświetlany ten komunikat: Ten iPhone nieoczekiwanie wyłączył się, ponieważ jego bateria nie mogła zapewnić wystarczającego zasilania w momencie szczytowego poboru mocy. Ochrona zapewniana przez funkcję zarządzania wydajnością została przez Ciebie wyłączona. Jeśli urządzenie ponownie nieoczekiwanie się wyłączy, funkcje zarządzania wydajnością zostaną przywrócone. Również opcja wyłączenia tej funkcji stanie się wtedy ponownie dostępna.
 • Pogorszona kondycja baterii. Jeśli kondycja baterii ulegnie znacznemu pogorszeniu, będzie wyświetlany ten komunikat: Kondycja baterii jest znacznie obniżona. Wymianę baterii na nową, o pełnej pojemności i wydajności, może wykonać autoryzowany serwis Apple. Więcej informacji o opcjach serwisu… Ten komunikat nie oznacza zagrożenia bezpieczeństwa. Nadal można używać takiej baterii. Może jednak nastąpić wyraźne pogorszenie wydajności baterii i urządzenia. Wymiana baterii na nową poprawi wydajność.

W ramach promocji możecie wymienić baterię w Waszych telefonach już po zakończeniu gwarancji. Do końca tego roku klienci mogą wymienić baterię w serwisie Apple w cenie 129 zł. Regularna cena wynosiła aż 369 zł.

Źródło: Apple

 • Krzysztof Kowalski

  Dlaczego jeszcze nie ma artykułu o wspaniałym sukcesie Google Android, którego najnowsza wersja Oreo osiągnęła już 1,1% udział w rynku Androida ? ;D

  • Wypadałoby na ten temat napisać. Wersja 8.1% znalazła się jedynie na 0,3% wszystkich urządzeń.

  • Solar

   Bo teraz to się tylko pisze jaki to Windows zły, android jest cacy 😉

   • to że aktualizacje androida kuleją wiemy wszyscy, Windows 10 miał to zmienić i zmienił… do czasu RS2 jak odcięto Lumie 930 bo tak

    • Solar

     Prawda. Ale przypomnij sobie co było jak MS mobilny spóźniał się w stosunku do PC o chyba 3 tyg.. Najlagodniej SOON, a widzę, że na andku to dopiero SOON😉

     • The Hooded Man

      A wiesz dlaczego ludzie się wkurzali gdy MS opóźniał aktualizacje, a jak android nie ma jej wcale to ludzi to nie obchodzi? Ponieważ na mobilnym windowsie nic nie działało i ludzie modlili się o aktualizacje, które naprawią te wszystkie błędy. A na androidzie jest tak, że tam wszystko działa i nie ma po co go aktualizować (no chyba że łatki bezpieczeństwa, bo to ważne). Ja na LG G6 i Sony XA1, mam androida 7 i wcale nie muszę mieć najnowszego, bo wszystko śmiga idealnie.

      Ja na mojej L950 musiałem robić wczoraj HR (nie wiem który to już w ciągu miesiąca… trzeci może), ponieważ nie działał mi fizyczny przycisk aparatu, a w sumie to działał mi tylko w połowie – całkowite wciśnięcie robiło zdjęcie, ale wciśnięcie do połowy w celu ostrzenia nie działało (HR pomógł). HR robię często na mobilnym windowsie, bo albo przestanie działać aparat, albo sklep, albo udostępnianie neta, albo fabryczne apki przestają widzieć pliki, albo jeszcze coś innego (potrafi się zepsuć dosłownie wszystko) i pomaga tylko HR. Na androidzie nie robiłem HR ani razu jeszcze i nie wiem czy kiedykolwiek będę musiał.

     • Solar

      Jesteś chyba pierwszą osobą której tak wszystko cacy chodzi w androidzie. Zawsze spotykałem się z opinią, że jest to fatalny system, ale jak na razie nie wymyślono lepszego. Podobnie jak kapitalizm.😉. IOS drogie telefony.

     • The Hooded Man

      Oczywiście że chodzi cacy. Powiedz, co miałoby mi cacy nie chodzić (podaj jedną rzecz).

     • KAMIL AMOKOWSKI

      Moja mama ma Lumię, przynajmniej 2 razy w miesiącu muszę robić jej HR, bo ciągle coś nie działa, ja porzuciłem WM w październiku, na rzecz Androida i do tej pory ani jednego HR nie robiłem, powiem więcej, przez ten czas nie zauważyłem nawet jednego przycięcia. Fatalny był w starszych wersjach, zgadzam się, bo sam tego doświadczyłem, dziś mam 7.1 i w końcu wiem jak powinien działać telefon. Pozdro.

     • Solar

      A jaka Lumia i jaki tel z androidem. Ja mam L650 w marcu minie 2 lata nigdy HR. Poza Edge, który lubi przeładować stronę, ok. Pewnie mama ma L630 a Ty flagowca na andku?. To tak jakby porównywać diesla mercedesa do benzyny daci, i pisać potem o przewadze ropy nsd benzyną

     • KAMIL AMOKOWSKI

      Posiada Lumię 950, WM zdążył przyzwyczaić do tego, że działa bardzo różnie nawet na tych samych modelach. Ja posiadam Xiaomi Note 4, jest przepaść i to ogromna.

     • Solar

      W jakości zdjęć na pewno.

     • KAMIL AMOKOWSKI

      Mówię o płynności działania i niezawodności, a nie zdjęciach, jak chcę zrobić dobre zdjęcie, to biorę ze sobą aparat. Aplikacji nie używam zbyt wielu, jakieś tam podstawowe jak IKO itd. więc mam porównanie bo na Lumię zwyczajnie aplikacji nie ma. Chrome działa 100 razy lepiej niż Edge i każda inna aplikacja jako zamiennik, te same aplikacje też nie mają porównania. Sprawdź a różnicę zobaczysz po kilku chwilach.

     • Solar

      Więc masz dopiero 4miesiace. Ja nie bronię WM. Ale teraz cytat byłych miłośników WM a teraz zagorzałych fanow andka.”Poużywaj androida koło roku zobaczysz jak zacznie mulić”.

     • bzdura, nie koło roku tylko wszyscy pisali „trzy miesiące”

     • Solar

      Widzę, że strasznie się pozmieniało. A tak serio, słyszę, że android super chodzi na flagowcach, a jak jest z budżetowcami?

     • Direct

      Mam w rodzinie TP-Linka X1 Lite (500 PLN) i chodzi całkiem sprawnie. Może nie najszybciej, ale bez jakichś tam lagów czy restartów. Da się używać.

     • na LG G6 system chodzi bez zająknięcia, to inna liga niż Moto X Style a błędy zawsze się zdarzają, np. jakieś drobne problemy z aparatem

     • mi ostatnio aparat chodzi gorzej na LG niż na Lumii, chyba też pora na hard reset

      ludzie z W10M się wkurzali bo to jest świadoma społeczność oczekująca nowości, a miliard użytkowników androida nawet nie wie że jest coś takiego jak jakieś aktualizacje

     • Krzysztof Miłota

      Normalnie czytam to jak czarne wizje. Sam mam Lumię 950 dual SIM i od samego początku nie robiłem w niej HR. Wszystko mi działa. Nie mam problemów z aparatem. Jedynie zgłaszam błędy odnośnie Skypa i synchronizacji s SMSami i stacjonarnym Windowsem.
      Jakby mi tak świrowała Lumia 950, to już dawno wylądowałbym na innym systemie. Widocznie mam szczęście, albo ty masz uszkodzony model Lumii 950.

     • The Hooded Man

      Tak, mam uszkodzony telefon, a usterka nazywa się windows 10 mobile.

     • Krzysztof Miłota

      A która wersję masz? Może muszę jej unikać?

     • The Hooded Man

      Najnowszą, czyli syf. AU był dużo lepszy od tej pokraki FCU.

     • Krzysztof Miłota

      A jakiś numer? Bo wersji było kilka.
      A jaką wersję sprzętu masz?

     • The Hooded Man

      Napisałem – najnowszą.

     • Krzysztof Miłota

      Może daj zrzut info systemu z lumii, będziemy mogli porównać.

     • The Hooded Man

      Co chcesz porównywać? Najnowsza wersja systemu jest tylko jedna.

     • Krzysztof Miłota

      No właśnie chcę te lunie porównać. Nawet ważna jest wersja sprzętu. A pisanie „najnowsza” nic o numerze wersji nie mówi.

     • The Hooded Man
     • Krzysztof Miłota
     • To jest jedynie informacja o wariancie telefonu. Końcówka wersji oprogramowania nie świadczy o nowszej czy starszej wersji.

     • Krzysztof Miłota

      Ale świadczy, że te dwa telefony, nie pochodzą z jednej partii.

     • To nie ma nic wspólnego z partią produkcyjną. Telefony mogą pochodzić z tej samej partii, ale oprogramowanie posiadają inne ponieważ jeden trafił do operatora a drugi nie.

     • Krzysztof Miłota

      To czym różni się oprogramowanie układowe w tych dwóch lumiach 950? Dlaczego u mnie jest 35016 a u niego 35014?

     • Niczym. Już Ci napisałem na czym polega różnica w jednym z powyższych komentarzy.

     • Krzysztof Miłota

      Dziwi mnie to. To po jakiego grzyba piszą różne wersje oprogramowania układowego, skoro niczym się nie różnią?

     • Krzysztof Miłota

      Masz starszą wersję oprogramowania układu i numer wersji.

     • The Hooded Man
     • tak, podobnie wygląda sprawa z operatorami wstrzymującymi poprawki bezpieczeństwa co na W10M udało się ominąć

    • Co do zbiorczych aktualizacji to się zgodzę, ale z dużymi to wiemy jak wyglądało – co aktualizacja to lista kompatybilnych telefonów mocno się kurczyła.

  • The Hooded Man

   Zobaczymy ile urządzeń z mobilnym windowsem dostanie RS4.

   • Rozwój Windows 10 Mobile zakończył się na Redstone 2. Nowa wersja Redstone 4 pojawi się wyłącznie dla Windows 10.

   • Zero?

    • Solar

     Krzysiek Kiedy art z testu 950, i aktualizacji testu foto 950, czekam na ten lwi pazur Twojego mruczka😉. Czuję, że dyskusja się rozpęta.

     • dla twojej informacji: pierwszy test też był zrobiony po aktualizacji softu Aparatu MS

     • Solar

      W takim razie skąd obecny zachwyt nad fotkami z 950?

  • pytanie za 100 punktów, czym istotnym różni się android 8 od 7? nawet Project Tremble nie jest dostępny dla wszystkich urządzeń z Oreo…

   • Direct

    Nawet między wersją 6 a 8 nie ma jakichś spektakularnych różnic w funkcjonalności. Wiadomo, Oreo oferuje lepsze zarządzanie energią itd., ale te nowe duże numerki co roku są trochę na wyrost.

    • o to mi właśnie chodzi

     Oreo to taki Android 5 Update 3, a nie całkiem nowy system więc nie ma za bardzo o co płakać. To już 7-ka wprowadzała więcej zmian względem 6-tki…

   • Użyteczne nowości jakie wprowadza Oreo można wymienić na palcach jednej ręki. Zresztą zobacz sam na przykładzie Nokii 5 i 6: https://msmobile.pl/android-oreo-nokia-5-nokia-6

   • Solar

    Pytanie za 300 pkt czym różni się CU odFCU lub AU☺

    • The Hooded Man

     Błędami