Kolejna duża aktualizacja systemu Windows 10 usprawni cyfrową asystentkę Cortana

Microsoft udostępnił w tym tygodniu cyfrową asystentkę Cortana dla systemów iOS oraz Android ale w planach ma również nowe funkcje związane z integracją z systemem Windows. Wraz z kolejną dużą aktualizacją systemu Windows 10 o nazwie Redstone asystentka Cortana będzie posiadała znacznie więcej możliwości. Jedną z głównych nowości będzie płynne przemieszczanie się Cortany po systemie.

Cortana dla Windows 10

Mechanizm pozwoli asystentce pojawiać się na górze dokumentów oraz dostarczać informacje i pomoc. Będzie to znacznie bardziej rozbudowane narzędzie wyszukiwania niż obecnie dostępny animowany spinacz. Jeżeli Microsoft będzie w dalszym ciągu tak szybko rozwijał asystentkę to możliwe będzie kontrolowanie więcej funkcji systemu Windows, takich jak np. wyciszanie wszystkich przychodzących powiadomień.

Microsoft rozważa również dalszą integrację z usługami Office 365, dzięki czemu będą dostępne z poziomu systemu. W biznesie może to oznaczać, że system Windows 10 będzie oferował centrum dla projektów z możliwością identyfikacji przez Cortanę tego kto aktualnie pracuje nad dokumentem wraz z dostarczaniem niezbędnych informacji.

Cortana nie będzie jedynym obszarem, nad którym Microsoft pracuje w nowej aktualizacji Redstone. Centrum powiadomień również otrzyma znacznie większą funkcjonalność. Przyszłe wersje prawdopodobnie pozwolą aplikacjom na jeszcze większą integrację.

Cortana dla Windows 10 Mobile

Jeżeli chodzi o telefony to Microsoft rozwija obecnie usługę on-tap dla Cortany, która funkcjonuje podobnie do funkcji Google Now. Cortana będzie się pojawiać kontekstowo aby udostępnić szybki dostęp do informacji i dodatkowych zapytań.

Wraz z aktualizacją Redstone ma być rozwijana idea wznawiania czynności i dostępności danych pomiędzy różnymi urządzeniami i platformami. Microsoft udostępnił w najnowszej wersji Cortany w systemie Android funkcję, która umożliwia odpowiadanie na nieodebrane połączenia i wiadomości z komputera Windows 10.

Źródło: The Verge