Microsoft już wkrótce wyłączy klasyczną wersję aplikacji Skype

Jeżeli korzystacie z klasycznej wersji aplikacji Skype to mamy dla Was niezbyt dobrą informację. Microsoft poinformował wczoraj, że z początkiem września klasyczna wersja przestanie działać a w zamian użytkownicy otrzymają nowoczesną aplikację, która wyglądem i funkcjonalnością przypomina wersje w systemach Android, iOS oraz Windows 10.

Użytkownicy klasycznego Skype w wersji 7.41.0.101 już teraz mogą wykonać aktualizację do odświeżonej wersji oznaczonej numerem 8.25.0.5. Oprócz nowego wyglądu komunikator zyskuje również kilka nowych funkcji takich jak:

  • Bezpłatne rozmowy wideo w jakości HD i udostępnianie ekranu – połącz się z 1 lub 24 znajomymi, rodziną lub współpracownikami bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystają. Zobacz wszystkich w wysokiej rozdzielczości, zobacz wideo 1080px i dziel się rzeczami.
  • Bardziej wydajne przesyłanie wiadomości – wyrażaj wrażenia, reagując na wiadomości w rozmowach. Korzystaj z @mentions, aby łatwo przyciągnąć czyjąś uwagę na czacie grupowym. Po prostu wpisz symbol @, a następnie jego nazwę, aby wysłać dla nich powiadomienie. Możesz łatwo znaleźć wszystkie swoje @mentions i wrócić do ludzi w centrum powiadomień.
  • Czat galeria mediów – szukasz linku lub zdjęcia wysłanego kilka tygodni temu? Galeria czatu umożliwia łatwe znajdowanie plików, linków i zdjęć udostępnionych w rozmowie, bez względu na to, czy było to wczoraj, czy w zeszłym miesiącu. Koniec z przewijaniem historii czatu – wystarczy kliknąć opcję Galeria pod nazwą czatu, aby wyświetlić wszystkie pliki, łącza i zdjęcia w rozmowie.
  • Udostępniaj zdjęcia, filmy i inne pliki – przesyłaj jednorazowo do 300 MB przez Skype, przeciągając i upuszczając pliki w oknie konwersacji

W niedalekiej przyszłości Microsoft zamierza również dodać kolejne funkcje do odświeżonej wersji aplikacji Skype:

  • Wersja Skype 8.0 dostępna na iPada – funkcje takie jak cytowane wiadomości, spersonalizowane motywy, lista czatu, @mentions i inne funkcje są teraz dostępne na Skype dla iPada.
  • Odczytuj potwierdzenia – zobacz na pierwszy rzut oka, kto przeczytał Twoje wiadomości. Gdy ktoś przeczyta Twoją wiadomość, jego awatar pojawia się pod nią na czacie Skype – umożliwiając sprawdzenie kto przeczytał rozmowę bez dotykania każdej wiadomości. Jest to szczególnie przydatne w rozmowach grupowych, które pomagają zapewnić wszystkim dostęp do najnowszych wiadomości.
  • Rozmowy prywatne – korzystaj z kompleksowych, zaszyfrowanych połączeń audio Skype i wysyłaj wiadomości tekstowe lub pliki – takie jak obrazy, dźwięki lub filmy – przy użyciu standardowego protokołu Signal Protocol. Wiadomości i powiadomienia w tych rozmowach będą ukryte na liście czatu, aby zachować prywatne informacje.
  • Nagrywanie rozmów – uchwyć rozmowy Skype z bliskimi lub zapisz ważne spotkania ze współpracownikami. Nagrywanie rozmów telefonicznych odbywa się całkowicie w chmurze i od razu po rozpoczęciu nagrywania wszyscy uczestnicy są powiadamiani, że rozmowa jest nagrywana, więc nie ma żadnych niespodzianek. Nagrania połączeń łączą wideo wszystkich, jak również wszelkie ekrany udostępnione podczas połączenia.
  • Zaproszenia do profilu – łatwo rozpocznij rozmowę lub zadzwoń do osób, które jeszcze nie używają Skype. Po prostu przejdź do swojego profilu w Skype i dotknij opcji Udostępnij profil, aby zaprosić znajomych do dołączenia do Skype.
  • Łącza do grup – szybko uzyskaj grupę na Skype, na czacie grupowym lub połączeniu. Utwórz nową grupę i dotknij opcji Zaproś więcej osób, aby udostępnić link do grupy. Każda osoba, do której wysyłasz link, może szybko i łatwo dołączyć do Twojej grupy.

Jeżeli korzystacie z klasycznej wersji Skype to już teraz możecie wykonać aktualizację do nowszej wersji. Aby to zrobić należy uruchomić komunikator, wybrać opcję Pomoc a następnie Sprawdź aktualizacje. Alternatywnie możecie udać się na stronę Skype, gdzie należy wybrać z rozwijanej listy opcję Pobierz Skype’a dla Windowsa. Jeżeli korzystacie z systemu Windows 10 to warto sprawdzić uniwersalną aplikację, którą również możecie pobrać z tej samej strony wybierając z listy opcję Pobierz Skype’a dla Windowsa 10. Użytkownicy, którym nie spieszy się z przesiadką mogą jeszcze przez ponad miesiąc korzystać z klasycznego Skype, którego również można pobrać ze strony Skype.

Źródło: Skype Blogs