Jaką kartę pamięci wybrać aby poprawnie funkcjonowała w telefonach Lumia?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo kart pamięci różnych producentów. Rozpiętość cenowa oraz specyfikacje takich kart mogą spowodować zawrót głowy użytkownika rozglądającego się za kartą pamięci. Postanowiłem stworzyć mały poradnik dla osób, które chcą uniknąć kłopotów z obsługą kart pamięci w telefonach Lumia.

[numblock num=”1″ style=”3″]Jakie telefony posiadają gniazdo pamięci?[/numblock]

Pamięć za pomocą karty pamięci możemy rozszerzyć w telefonach: Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 620, Lumia 625, Lumia 630, Lumia 635, Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 720, Lumia 730, Lumia 735, Lumia 820, Lumia 830, Lumia 1320 oraz Lumia 1520.

[numblock num=”2″ style=”3″]Jaki wybrać rodzaj i pojemność karty pamięci?[/numblock]

Telefony Lumia z systemem Windows Phone 8 oraz nowszym obsługują wyłącznie karty microSD. Jeżeli posiadamy oprogramowanie Lumia Denim lub nowsze to nasz telefon z powodzeniem obsłuży karty do pojemności 128GB. Warto również zwrócić uwagę, że karty powyżej 4GB noszą nazwę microSDHC.

[numblock num=”3″ style=”3″]Jaką wybrać klasę prędkości karty pamięci?[/numblock]

Microsoft nie podaje minimalnej klasy prędkości dla kart pamięci. To oznacza, że każda dostępna na rynku klasa powinna bezproblemowo funkcjonować w telefonie Lumia. Warto jednak kupić kartę z wyższą klasą ponieważ dzięki temu zyskamy znacznie wyższy transfer danych. Klasa 2 to przesył danych na poziomie 2MB/s a klasa 10 oznacza, że pliki będą przesyłane na poziomie 10MB/s. Więcej informacji znajduje się w tym artykule.

[numblock num=”4″ style=”3″]Jakie są zalecane typy kart pamięci?[/numblock]

Jeżeli mimo wszystko wahacie się jaką kartę kupić to Microsoft przygotował listę typów kart, które będą poprawnie funkcjonować w telefonach Lumia.

[quote style=”1″ author=”Microsoft”]Aby uzyskać optymalną wydajność, zalecamy korzystanie z szybkich kart renomowanych marek o pojemności od 4 do 128 GB. Możesz korzystać z kart najlepszej klasy, takich jak Toshiba Exceria, Samsung Pro, Sandisk Extreme Pro lub kart z serii Lexar 600x. Dobrą wydajność zapewniają karty Samsung UHS-I, Toshiba UHS-I, Sandisk UHS-I, Sandisk Class 4, a także karty z serii Lexar 300x.[/quote]

[numblock num=”5″ style=”3″]Co zrobić gdy karta nie działa poprawnie?[/numblock]

Jeżeli karta nie funkcjonuje poprawnie od samego początku to albo jest uszkodzona albo nie współpracuje z danym telefonem Lumia. Jeżeli jednak problemy pojawiły się po pewnym czasie (np. po aktualizacji oprogramowania) to można spróbować wykonać format karty a następnie przywrócić ustawienia fabryczne telefonu bez przywracania kopii zapasowej. Jeżeli po tych zabiegach w dalszym ciągu karta będzie wadliwie działać to nie mamy innego wyjścia jak zakup jednej z zalecanych kart pamięci.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Microsoft