Już wkrótce nowe funkcje w Windows 10 Mobile w szybkim kręgu Windows Insider

Od udostępnienia ostatniej kompilacji systemu Windows 10 Mobile w programie Windows Insider minął ponad miesiąc. Microsoft wstrzymał udostępnianie nowych kompilacji ze względu na okres świąteczny i urlopy pracowników. Rozpoczął się Nowy Rok a wraz z nim nowe informacje dotyczące tego co zobaczymy już wkrótce w kolejnych aktualizacjach systemu w szybkim kręgu Windows Insider.

 Ustawienia

W kolejnych aktualizacjach systemu zostaną dodane nowe ustawienia dotyczące aplikacji. Microsoft uporządkował niektóre sekcje w ustawieniach, dzięki czemu nawigacja pomiędzy poszczególnymi ustawieniami stanie się znacznie łatwiejsza. W ustawieniach telefonu pojawią się nowe nowe opcje związane z aplikacjami, dzięki którym będzie można wyświetlać informacje o zainstalowanych aplikacjach, resetować je i wiele więcej. Pojawiły się również nowe ustawienia o nazwie Continue App Experiences, które najprawdopodobniej dotyczą możliwości zapisywania stanu pracy w aplikacjach i przenoszenia go na pozostałe nasze urządzenia, dzięki czemu praca będzie mogła być wznowiona na każdym z naszych urządzeń a nie tylko na tym, na którym rozpoczęliśmy pracę.

Odświeżone zostaną również ustawienia dotyczące łączności z innymi urządzeniami. Teraz użytkownik będzie widział kategorie dla poszczególnych rodzajów urządzeń, które będzie chciał połączyć ze swoim telefonem. Do wyboru będą trzy kategorie: urządzeniach Bluetooth, bezprzewodowe wyświetlacze lub stacje dokujące oraz pozostałe takie jak połączenia DLNA, DIAL, POS czy inne.

Kolejną nowością, która pojawi się już wkrótce, będzie możliwość wstrzymania aktualizacji w ustawieniach Windows Update. Dzięki tej funkcji użytkownicy będą mogli wstrzymać automatyczne pobieranie i aktualizowanie systemu przez okres do 35 dni.

 Microsoft Edge

Przeglądarka Edge również doczeka się kilku ulepszeń w nowych wersjach systemu Windows 10 Mobile. Główną nowością będzie funkcja o nazwie Web Payments czyli płatności internetowe, które zadebiutowały na komputerach wraz z kompilacją Build 14986. Dzięki tego typu płatnościom użytkownicy otrzymają możliwość znacznie łatwiejszego dokonywania płatności bezpośrednio ze stron internetowych.

Mniejszymi zmianami zostanie objęte centrum opcji. Teraz poszczególne opcje takie jak Ulubione, Do przeczytania, Historia oraz Pobrane otrzymają dodatkowe opisy, dzięki czemu użytkownicy od razu będą wiedzieć jak korzystać z poszczególnych funkcji. Kolejną drobną zmianą w przeglądarce ma być zintegrowany sklep z książkami, który prawdopodobnie pozwoli na pobieranie i zapisywanie w ulubionych książek w formacie EPUB.

 Aplikacja View 3D

Aplikacja View 3D do przeglądania trójwymiarowych obiektów zostanie automatycznie zainstalowana wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu. Dzięki tej aplikacji użytkownicy mogą otwierać trójwymiarowe modele w formatach 3MF, PLY, OBJ, FBX oraz STL. W niedługim czasie powinna zostać udostępniona funkcja, która pozwoli na skanowanie obiektów za pomocą aparatów w naszych telefonach, dzięki czemu będziemy mogli przenosić przedmioty z naszego otoczenia wprost do naszego telefonu. Prawdopodobnie możliwość taka zostanie wprowadzona w aplikacji Capture 3D a aplikacja View 3D pozwoli na przeglądanie zeskanowanych obiektów.

 

Opisane w artykule nowości powinny pojawić się już wkrótce w szybkim kręgu Windows Insider. Aktualnie w wewnętrznych testach Microsoft dostępna jest kompilacja o numerze Build 15000. Z pewnością w kolejnych aktualizacjach zostaną udostępnione dalsze ulepszenia i poprawki. Wszystkie nowości jakie zostały wprowadzone do tej pory w rozgałęzieniu Redstone 2 i które zostaną udostępnione dla wszystkich w zbliżającej się aktualizacji Creators Update zebraliśmy dla Was w tym artykule.

Źródło: MSPoweruser

 • Gabriel Gryczko

  Nie zapomnijmy o nowym intefejsie który rzekomo ma wejść

  • ma wejść w RS3 pod koniec 2017

   • Kris07

    Co mają w tym interfejsie zmienić ? Mam nadzieje że kafelków nie usuną.

    • politykę designu czyli wygląd i animacje, kafelki pozostaną, ale może dojdą nowe opcje i rozmiary

   • Tyran1918

    Obstawiam, że RS3 będzie jedynie dla nowych urządzeń. Ewentualnie dostanie tę aktualizację HP i Alcatel, bo kiedyś wsparcie dla Lumii musi się skończyć.

    • wombat

     2 lata od premiery 950 dopiero

     • Tyran1918

      To chyba wystarczy. Tym bardziej jeśli RS 3 ma przynieść zauważalne zmiany, to raczej nie warto wspierać tej małej ilości Lumii. Wiecznie wspierać ich nie będą, a głupotą byłoby odcinanie od aktualizacji Lumii z logo Nokii typu 930, a aktualizacja słabiutkiej Lumii 550. Jeszcze dla Lumii 950 i 950 Xl jest jakaś nadzieja, ale reszta powinna pójść w odstawkę.

     • marw

      A dopiero co kupiłem 930…

     • Tyran1918

      No chyba kupując L930 nie liczyłeś na cuda na kiju i długie wsparcie?

     • marw

      Zależy co pod tym rozumiesz. Liczyłem na dłuższe wsparcie niż większość androidów. Wiadomo, że continuum itp. nie otrzymam, ale na same usprawnienia systemu eliminujące niedoróbki typu niedziałający obrót, brak powiadomień na ekranie blokad i inne, liczyłem

     • Tyran1918

      L930 miała premierę w kwietniu 2014 roku, więc jest wspierana już dosyć długo. Muszą kiedyś wreszcie to skończyć, a jeśli dostanie RS2 to miałaby 3 lata wsparcia. Pod koniec lutego 2014 roku premierę miał Samsung Galaxy S5. Sprawdź sobie czy nadal jest wspierany 🙂

     • moim zdaniem 930 będzie nadal wspierana

     • Tyran1918

      Tylko do kiedy?

 • zakius

  niech w edge w końcu usuną/pozwolą wyłączyć/pozwolą zmniejszyć czułość gestów, bo to jest największa wada tej przeglądarki obecnie (no i wywalanie się, gdy jest kilka yt osadzonych na jednej stronie…)

 • daw272

  Witam wie ktoś jak odczytać numer sim z Lumia 640 LTE ?. Z tego co wiem na wp 8.1 była taka możliwość w ustawienia/informacje/więcej informacji/identyfikator sim, lecz na wp10 nie ma tego numeru.

 • „Pojawiły się również nowe ustawienia o nazwie Continue App Experiences”
  w RS1 jest w tym miejscu „kontynuuj korzystanie z aplikacji”, poprawiono tylko ikonkę

  nowością jest Tasks – Zadania

 • A słownik dorównujący np. temu z nokii 3310? Wiem, że przemawia przeze mnie roszczeniowość i narzekanie na wszystko, ale…

 • marw

  Ciekawe jak będzie można resetować aplikacje. Przywrócić stan fabryczny czy może reinstalacja?
  Mam teraz problem z dwoma:
  Gadżety – nie znajduje mi jej na liscie aplikacji, ale jak wpiszę je w sklepie to wtedy wyskakuje uruchum.
  Dwa facebooki – jeden jest normalną aplikacja. Drugi po uruchomieniu wyświetla czarny ekran i po czasie wraca do listy. Po przypięciu do ekranu startowego wyświetla ilość powiadomień z messengera.
  Ktos wie, jak to rozwiązać?

  • Tyran1918

   Fajna byłaby opcja czyszczenia danych aplikacji jak na Androidzie.

   • NadirridaN

    O tym jest ten fragment: „W ustawieniach telefonu pojawią się nowe opcje związane z aplikacjami, dzięki którym będzie można wyświetlać informacje o zainstalowanych aplikacjach, resetować je i wiele więcej.”

    • Tyran1918

     Oby to było w oficjalnej aktualizacji.

  • damian ziarkowski

   Gadżety- odinstaluj (ustawienia-system-pamiec-telefon) i zainstaluj ponownie ze sklepu. Z Fb to samo robiłem

   • marw

    W przypadku gadżetów zadziałało. Dzięki!
    Natomiast facebook bez ikonki dalej jest. Odinstalowałem Facebooka i Messengera, i nic. W dodatku, jak zainstalowałem facebooka, to zauważyłem, że jest inna wersja niż ta co wczesniej. Teraz mam chyba tą przez facebook tworzoną, wcześniej tą od Microsoftu. Do tej pierwotnej zdążyłem się przyzwyczaić. Jest gdzieś link skąd można ją pobrać? Jest ona aktualizowana? Która z facebookowych w sklepie jest lepsza – normalna czy beta?

 • Roger

  a przypięte strony do ekranu startowego będą wreszcie zawierały miniaturki?

  • Rutra

   A jeszcze nie zwierają? Na RS2 mam już miniaturkę.

 • Tyran1918

  Kiedy Edge wreszcie stanie się aplikacją aktualizowaną ze sklepu z pominięciem aktualizacji całego systemu? Innego sposobu na jej dynamiczny rozwój nie ma.

 • Rutra

  A ja cały czas czekam na rozwinięcie funkcji windows hello. Gdzieś słyszałem nawet o koncepcie, żeby zintegrować to z edge z menadżerem haseł przy logowaniu na różnych stronach. W końcu byłoby to coś więcej niż tylko odblokowanie telefonu/laptopa.

 • marcello

  A jak czekam na bardzo prostą rzecz – usprawnienie aplikacji Mapy.

 • lukasawi

  Z innej beczki pytanie, bo nie wiem gdzie już o tym napisać.
  Prosta rzecz, udostępnienie kontaktu.
  Nowa wiadomość, wybieram odbiorcę, zaznaczam załącznik >> Kontakt >> i wyślij.
  Testowane na różnych telefonach odbiorców, vcf „uszkodzony”.
  Nie testowałem tylko Windows do Windows bo nie mam z kim 🙁
  U Siebie w wysłanych plik z załącznika czytelny, wtf?