Już jutro rozpoczyna się konferencja Microsoft Build 2016

Jutro w San Francisco rozpocznie się konferencja Microsoft Build 2016, na którą wszyscy czekamy z niecierpliwością. Podczas tego corocznego wydarzenia Microsoft prezentuje największe nowości oraz ogłasza plany dotyczące zmian oraz innowacji na kolejne miesiące.

Z pewnością Microsoft w pierwszej kolejności przedstawi wyniki dotyczące popularności systemu Windows 10. Dowiemy się również jak rozwija się platforma służąca tworzeniu uniwersalnych aplikacji. Być może przy okazji poznamy nowe aplikacje, które w niedługim czasie zadebiutują w Sklepie Windows. Kolejnym punktem mogą być dodatkowe informacje związane z projektami związanymi z przenoszeniem aplikacji z konkurencyjnych platform. W ostatnim czasie Microsoft kupił platformę programistyczną Xamarin i pewnie również pojawią się dodatkowe informacje na jej temat.

My czekamy przede wszystkim na nowości związane z systemem Windows 10 Mobile. Być może poznamy dokładniejszą datę udostępnienia kolejnej dużej aktualizacji systemu z rozgałęzienia Redstone. Wszystkiego dowiemy się na konferencji Build 2016, która rozpoczyna się już jutro. Agendę tego wydarzenia znajdziecie na tej stronie. Najważniejsze informacje pojawią się również w dedykowanej aplikacji Microsoft Build, którą możecie pobrać na Wasze komputery oraz telefony z systemem Windows 10.

A jakie są Wasze oczekiwania odnośnie jutrzejszej konferencji?

Kod QR
 • wania

  „…wyniki dotyczące popularności systemu Windows 10…” – chyba chodzi o wyniki niepopularności systemu WP10, szczególnie po tym jak „olali” użytkowników starszych modeli!

  • Sebastian Florek

   Wolałbyś by po premierze wszyscy „sympatycy” Windows rzucili się jak sępy na niedomagający system na starszych słuchawkach? Można by było się denerwować gdyby Microsoft bez testów stwierdził „nie będziemy tracić czasu na optymalizacje pod starsze układy” Wyniki jakie są widać. Lepiej chyba zostawić działający system i telefon a nie siłą wcielić użytkownika do kręgu testerów 😀 Jedną wpadkę zaliczyli, czyli premiery niedopracowanych flagowców.

   • Rafał

    Jedną ?, toż to zaliczają wpade za wpadą. Wydymali klientów starszych fonów, niedotrzymują terminów, wydają telefony z niedomagającym systemem to mało ?. Przy tym wyniku do dno !

    • Sebastian Florek

     No sam widzisz. Bardzo dobrze że wycofano się z mglistych zapowiedzi, bo byłoby jeszcze gorzej.

     • Darek Cullen

      Dobrze zgadzam się z tobą. Ale po co w ogóle wydawali WM 10 beta dla wszystkich Lumii. I robili tylko nadzieję że każda Lumia z 8.1 dostanie WM 10. Trzeba było od razu powiedzieć lub napisać WM 10 tylko dla tych modeli i tam będziemy dawać bulidy z WM 10. A reszta nie będzie w ogóle aktualizowana do WM 10. 😉

     • minichedar

      prawdopodobnie taki był zamiar, a jak wiadomo dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane 😉 MS jak zwykle pospieszył się z artykułowaniem komunikatów, w tym przypadku w ramach nowego otwarcia (nowy szef bla, bla) chcieli wszystkim zrobić dobrze, a wyszło… jak zwykle 😛
      Nie ogarnęli tego po prostu, ciekawe tylko czy z braku czasu czy z nadmiaru stażystów 😉

     • Sebastian Florek

      Wydali by sprawdzić jak radzą sobie starsze telefony. Widzimy ten proces. Decyja o niedopuszczeniu danego modelu do aktualizacji to wynik testów. Wolę taką sytuację, jest dla mnie oczywista. Nie chciałbym i nie życzyłbym innym użytkownikom jakichkolwiek problemów z ich telefonami 🙂

     • Darek Cullen

      Tak. A dlaczego w takim razie Lumia 925 która ma 1GB ramu oraz Lumia 1020 która ma aż 2GB ramu nie dostała WM 10 ?. Bo jest za słaba ?.

     • minichedar

      podobno nie ilość RAM jest problemem, a architektura procesora – o szczegóły pytaj MS 😉

     • Tyran1918

      To co oni za system zrobili jeśli nie potrafią go dopasować do procesora. Mi to wygląd na to, że M$ po prostu nie chce bawić się w optymalizację pod starsze modele, ponieważ pewnie wyszło im, że nie jest to opłacalne ekonomicznie.

     • minichedar

      sam chciałbym wiedzieć, choć możesz mieć rację z niechęcią do bawienia się w optymalizację dla starych słuchawek, z biznesowego punktu widzenia to był bardzo dobry ruch co by nie mówić.
      Być może czegoś więcej się dowiemy na /build

     • michalR

      a jaki system zrobil Google że jak wchodzi nowa wersja to tylko jakies 2-4% starszych urzadzen dostaje update? 😉

     • Tyran1918

      Z Androidem jest ten problem, że praktycznie każdy producent przerabia go pod sobie i to od producentów sprzętu zależy czy aktualizacja będzie czy nie.

     • michalR

      no to moim zdaniem jeszcze gorzej, bo caly ekosystem robi sie totalnie niespojny.

     • Niezadowoleni uczestnicy programu Windows Insider zgłosili swoje uwagi, które Microsoft wziął sobie do serca i dlatego między innymi niektóre telefony nie otrzymały aktualizacji.

     • KamilM

      Z jednej strony decyzja ok, nie dziala dobrze, to nie chcieli pogorszyć swojej sytuacji. Ale czy testy nie byly po to,żeby naprawiali takie rzeczy? Zglaszajac błąd, użytkownik mogl liczyć na to,że skoro jego Lumia ma być aktualizowana, to tylko pomaga windowsowi doprowadzić do jak najlepszego systemu. Moim zdaniem poszli na łatwiznę.

     • Testy trwały rok i przez ten czas system otrzymał mnóstwo poprawek i aktualizacji. Jak widać na pewnych modelach pomimo wprowadzeniu wielu usprawnień użytkownicy w dalszym ciągu byli niezadowoleni. Nie wiemy dokładnie jakie były przyczyny ale niezadowolenie na pewno też było brane pod uwagę.

     • KamilM

      Troche dziwna sprawa, no ale kto ma zostać przy tym systemie to zostanie, chociaż poprzez insider (skoro niektórym dobrze dziala). Niby jest aternatywa. Jednak o wiele lepiej wygladaloby to jakby napisali,ze może nie dzialać w pelni dobrze i każdy aktualizuje (OTA) na wlasna odpowiedzialność. Tak jak w sumie inni mieli, kto chcial to UA zainstalowal, kto nie chcial, ten nie pobieral:).
      Ps. Cos wiadomo jak będzie teraz z aktualizacjami oficjalną drogą na TH2(wiem wiem, w insiderze nic nowego z TH2)? Czy cos sie szykuje, czy to będzie tak jak bywalo np z 950,ze co jakiś czas co któryś przetestowany build?

     • Na tę chwilę nie ma nic nowszego niż 10586.164. W wewnętrznych kręgach rzekomo pojawiła się nowsza kompilacja 10586.168 ale na jej temat nic nie wiadomo. Podejrzewam, że w pierwszej kolejności nowe kompilacje pojawią się w kręgu Release Preview a dopiero potem w oficjalnym kanale dystrybucyjnym. Kręgi Fast oraz w niedługim czasie Slow będą służyły tylko do aktualizacji kompilacji Redstone.

     • Sebastian Florek

      Nie jest słaba tylko posiada może podzespoły dla których nie napisano z jakiś względów sterowników czy czegoś tam. Specjalistą nie jestem, stąd też taka trochę „zmyślona” teoria.

    • Darek Cullen

     I Znowu się zgadzam. Już to pisałem tutaj że to co robi MS to jest kpina. Cały czas kłamali pisali że każda Lumia z Denim i 8.1 dostanie WM 10. Potem pisali że Lumia 530 nie dostanie bo ma 4GB pamięci a potrzeba 8GB. Potem pisali że najpierw WM 10 dostaną wybrane lumię a dopiero póżniej etapami reszta lumii. A teraz już mówią że żadne lumię już WM 10 nie dostaną. A do tego dochodzą telefony z fabryczną betą WM 10 w sklepie. Za nie małe pieniądze. Lumia 950 kosztuje 2800zł jest to strasznie drogo tym bardziej że to Windows beta. No i wydali oficjalną aktualizację WM 10 dla starszych lumii. Ale w wersji beta. Zamiast w oficjalnej wersji stabilnej. A co będzie jutro ?. Kłamstwa same. ;).

 • Tyran1918

  Jest lipa i nie będzie lepiej, więc zapewnienia M$ są mało warte. Ja niczego wielkiego nie spodziewam się.

 • Rafał

  Niema się co podniecać, jak zwykle naobiecują a późnie wydymają klientów……

  • Darek Cullen

   Zgadzam się 😉

 • Darek Cullen

  „Być może przy okazji poznamy nowe aplikacje, które w niedługim czasie zadebiutują w Sklepie Windows:

  Chyba nowe aplikacje i gry od Microsoftu. Nie oszukujmy się. Ale żaden deweloper nie będzie pisał aplikacji pod system który jest mnie popularny. Na szczycie teraz są Android i iOS. Dla WM, WP nie ma miejsca już. Taka prawda jest. A to co wyprawia MS to tym bardziej nie ma się co spodizewać nowych aplikacji.. No chyba że MS zapłaci deweloperowi za napisanie aplikacji lub gry na system WM 10 ;).

 • To jest sesja programistyczna i raczej nie będą prezentowane żadne dane czy informacje dotyczące wyników czy planów, jedyny panel który jest powiązany z Mobile i który reklamowany jest jako „huge” to:

  What’s New for Tiles and Toast Notifications, Matt Hidinger, Lei Xu 1 kwietnia na sam koniec konferencji.

  jeszcze widzę: Cross-Platform Mobile Development 1: Xamarin

  ale może warto poszukać głębiej bo tak na szybko to nie widzę nic ciekawego

 • K@ptus

  Mam Lumie 930
  Sam telefon bardzo dobrze wykonany, sprzętowo można powiedzieć wypas,
  ale system WP 8.1 jest bardzo ograniczony. Czy nowy system poprawi te niedogodności.

  1. Menu rozwijane u góry mieści tylko cztery ikonki chociaż miejsca jest
  do dyspozycji właściwie na cały ekran (np. Wifi, bluetooth, gps, dane
  komórkowe) – pierwsza porażka już nic nie można dodać. -niby w WP10 już można dodać więcej.

  2. Przypinając do ekranu (Pulpitu) głównego ikonki, robi się potężna lista rozwijana. Aby coś znaleźć trzeba wiedzieć ile przewinąć „metrów”, aby trafić na odpowiednią pozycję – kolejna porażka, a wystarczyłoby zrobić przewijanie stronami, dlaczego tak nie jest do tej pory nie rozumiem, wybieranie konkretnej strony było by szybsze, a dodatkowo fajne i wygodne.

  3. Menu z prawej strony, czyli wszystkie nasze programy, które instalujemy są poukładane alfabetycznie – dlaczego kolejna porażka, bo nie można ustawić sortowania np. po dacie instalacji, po kategoriach itp.

  4. Najlepsze to Menu Ustawienia – (tu to dopiero jest „Meksyk”), żadnego składu i ładu wszystko powrzucane chaotycznie, ani alfabetycznie, ani sensownie, po prostu trzeba szukać linijka po linijce konkretnych pozycji – oczywiście brak sortowania jak wyżej to norma. W WP10 nadal bez zmian.

  Właśnie jestem na etapie decyzji, aby zmienić system na Androida, bo sprzętowo powinien ogarnąć, a nie spodziewam się większych zmian przy nowych upgrade-ach.

  • 1. W W10 można rozwinąć ten pasek i ma się wtedy dostęp do wszystkich opcji jakie tam można ustawić
   2. Nie ma więcej pulpitów, więc nadal trzeba robić listę do przewijania. Rozwiązaniem na to jest segregowanie aplikacji i pakowanie je w foldery, wtedy wystarczy nacisnąć ikonkę odpowiedniego folderu.
   3. nie ma zmiany rodzaju segregowania
   4. W WP8, poza kilkoma pozycjami, ustawienia segregowane są, według daty aktualizacji. W W10 jest to wszystko podzielone na kategorie podobnie trochę do Androida, a w kategoriach ciężko szukać jakiejś metody segregacji, ale tak samo jest w Androidzie. W zasadzie to można nawet powiedzieć, ze menu ustawień jest obecnie lepsze niż w Androidzie

   • K@ptus

    1. Wiem, że jest, ale czy jest ograniczony ilością maksymalną ?
    2. Mam porobione zagnieżdżanie w folderach, można w ten sposób porobić „Pulpity”, ale możliwość, przewijania stronami byłaby „hitem” na nowym systemie.
    3. Czyli upgrade – lipa.
    4. Użytkownika interesuje intuicyjna wygoda obsługi.
    Przy zakupie sprzętu L930 gdybym miał wybór co do systemu oper. to wybrał bym Androida. Sprzęt jest mocny, lecz nie można wykorzystać jego potencjału, bo ogranicza go system.
    Jak czytam komentarze na temat WP10, to co chwile wychodzą poprawki na niby już oficjalny system „nie beta” i użytkownicy ciągle mają nadzieję, że coś zostanie naprawione na „Nowym Systemie” z kolejnym update-em, a przecież to już powinno działać. Ot takie tam moje uwagi 😉

    • 1. Tak jak napisałem, są tam wszystkie możliwe opcje do ustawienia, więc cięzko powiedzieć czy jest ograniczenie ilości maksymalnej albo nie, bo nic tam się nie doda, ani nie usunie. Jest w sumie 16 opcji, więc chyba nie jest źle. Na Androidzie, w zależności od producenta, wygląda to podobnie, chociaż zazwyczaj trzeba przesuwać dostępne opcje, aby dojść do czegoś rzadziej używanego, co jest mniej wygodne od wyświetlenia całej listy.
     2. Nie wiem czy byłaby hitem, mi akurat podoba się, ze jest tylko jeden pulpit.
     3. Tak, pod tym względem nadal lipa, mogli by to zmienić, bo jednak segregowanie nieraz się przydaje. Jedynym plusem jest to, że teraz ostatnio zainstalowane aplikacje pojawiają się na górze listy. Chyba maksymalnie 3 ostatnie i w jakimś ograniczonym czasie.
     4. Ja nie narzekam na nowe manu ustawień. Tak jak nawet na każdym nowym telefonie trzeba się przyzwyczaić co gdzie jest, a potem idzie już z górki, na Androidzie zmieniając producenta trzeba to robić, to tutaj takiego problemu nie ma. Posegregowane to jest dość logicznie, chociaż drobne wpadki tez są, ale tak samo jest na Androidzie. I tu i tu nieraz mam problem aby znaleźć jakąś opcję

  • 1. tak, 2. nie, ale jest skalowanie ekranu dzięki czemu wchodzi 50 % więcej ikon w 4 kolumnach 3 nie, 4 tak 5. żebyś nie wpadł przypadkiem z deszczu pod rynnę

 • michalR

  ja nie mam zadnych nadziei, poprzednio fruwala plotka o zaciesnieniu wspolpracy z Google i aplikacjach od G, ale G z tego wyszlo, takze spokojnie patrze co RZECZYWISCIE pojawia sie w sklepie i w systemie, a nie na kartkach papieru i w doniesieniach ‚medialnych’