Jakie są Wasze wrażenia po aktualizacji Windows Phone 8.1 Preview for Developers?

Wczoraj została udostępniona długo oczekiwana aktualizacja Windows Phone 8.1 Preview for Developers. Sporo osób zainstalowało aktualizację i dzisiaj już na spokojnie możemy podzielić się naszymi wrażeniami z korzystania z najnowszej wersji systemu. Zapraszam do podzielenia się Waszymi odczuciami po wczorajszej aktualizacji.

Aktualizacja Windows Phone 8.1 Preview for Developers

Aktualizacja w programie Preview for Developers została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich posiada numer 8.0.10532.166, która przygotowuje nasz telefon do następnej aktualizacji oznaczonej numerem 8.10.12359.845. Dopiero druga aktualizacja aktualizuje nasz telefon do wersji Windows Phone 8.1.

Po aktualizacji mój telefon początkowo działał dosyć wolno. Po około godzinie i kilku ręcznie wykonanych restartach zaczął przyspieszać. Początkowo nie wyświetlały się u mnie powiadomienia ekranu podglądu. Dopiero po wejściu do ustawień aplikacji podgląd telefon poprosił o wykonanie kolejnego restartu. Po tym zabiegu wszystko wróciło do normy. Wczoraj również były problemy z dostępem do Sklepu, które uniemożliwiały pobieranie i przeglądanie aplikacji.

Nowy system działa szybko i stabilnie. Możliwość ustawienia tapety na ekranie startowym, klawiatura Word Flow oraz centrum akcji to moje ulubione nowości. Minusem jest dodanie wszystkich gier do listy ze wszystkimi aplikacjami. Zdecydowanie więcej będzie można powiedzieć po dłuższym okresie użytkowania. W aktualizacji zabrakło funkcji Quiet Hours oraz personalizacji ekranu blokady. Wszystkie nowości, które zostały zaimplementowane w Windows Phone 8.1 znajdziecie w tym artykule. Jeżeli chcesz zainstalować najnowszą wersję systemu na swoim telefonie z systemem Windows Phone 8 to zapraszam do artykułu Wszystko co powinniście wiedzieć o Windows Phone 8.1 Preview for Developers.

A jakie są Wasze spostrzeżenia odnośnie systemu Windows Phone 8.1? Czy jesteście zadowoleni po aktualizacji i czy wszystkie funkcje działają u Was prawidłowo?

 • Paweł Zbozień

  Wszystko świetnie, animacje mi się podobają – szybsze i ładniejsze. Najgorsza sprawa to pojawienie się gier na liście aplikacji, bezsens.

 • nylu

  No napewno centrum akcji i mozliwosc ustawienia glosnosci jest to na co czekalem reszta dziala plynnie, ladnie moim zdaniem lepiej ,jednym slowem jest dobrze,teraz mozna wymienic juz tylko sam telefon na lepszy

 • Andrzej

  Aplikacje wgrywają sie a karte sd, nawet na tą z prędkością 4, mam takową i tam wgrywa. Nie widzę dłuższego czekania na otwarcie. Mam nadzieję, że tak zostanie.

 • adamus_pl

  Do dzialania Quiet Hours, wymagana jest Cortana a, ze Cortana narazie jest u nas niedostepna, nie dziala rowniez i ta funkcja.
  Ogolnie akyualizacja mega!

  • Konrad Uroda-Darłak

   Zawsze można siedzieć na regionie US ^^

 • niezadowolony

  Ogólnie aktualizacja na plus. Co do szybkości działania nie widzę jakiegoś znaczącego przyspieszenia (L820). Podpisuje się pod opinią, że dodanie gier do ogólnego spisu aplikacji nie jest zbyt fajnym rozwiązaniem. W centrum powiadomień trochę bezsensowne jest wyłączanie wi-fi. O ile włączanie odbywa się przez naciśnięcie ikonki o tyle wyłączenie odsyła nas do całej zakładki i dopiero tam trzeba przełączyć. Moim zdaniem powinna być też możliwość ustawienia większej ilości funkcji w centrum.
  Jeśli chodzi o regulowanie głośności to wciąż brakuje mi jednej ikonki, która w tym samym czasie wyłącza dźwięk i uruchamia wibracje.
  Duży plus dla klawiatury typu swype. Za tym najbardziej tęskniłem po przesiadce z symbiana 🙂
  Plus za możliwość ustawienia większej ilości kafelków i tzw. tapety(chociaż mnie osobiście nie bardzo to przypadło do gustu i pozostaję przy starej formie).
  Podoba mi się również nowy wygląd kalendarza. Bardziej przejrzysty i ikonka pogody też pasuje. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest możliwość zapisywania aplikacji na karcie SD.
  A dzięki 4G wszystkie aplikacje działają błyskawicznie i sieć zużywa znacząco mniej baterii niż 3G.

  • Konrad Uroda-Darłak

   „Jeśli chodzi o regulowanie głośności to wciąż brakuje mi jednej ikonki, która w tym samym czasie wyłącza dźwięk i uruchamia wibracje.” a klikałeś na symbol dzwonka? ^^

   • niezadowolony

    Wycofuje się z tego i edytuje. Bardzo mi się to podoba 😉

    • Konrad Uroda-Darłak

     Nie ma problemu 😀

  • Michał

   A co z glance screen od nokii, dziala?

   • Działa bez problemu.

    • Michał

     A czy są jakies funkcje, np. Specyficzne dla nokii, ktorych nie ma lub nie działają?

     • Nie zauważyłem takowych.

  • Paweł

   Mam Nokię 720 brandowaną (wyłącznie logo przy starcie) Orange. Miałem konieczność hard resetu dwa razy po aktualizacji do 8.1. Fon się wiesza czasem na 2-5 sekund. Internet explorer nie wyświetla filmów- słychać sam głos. Brak jest ustawienia trybu pracy 2G/3G (zawsze trochę oszczędzało to baterię). Aplikacje IKO oraz PeoPay nie działają mimo przeinstalowania. Póki co pozytyw za instalację aplikacji i danych tych aplikacji na sd. Reszta dla mnie nieistotna

 • Kuba Sejdak

  Aktualizacja mi się bardzo podoba, więc skupię się na negatywach tylko 🙂

  – brak możliwości ustawienia skrótu do danych pakietowych w centrum notyfikacji
  – gry na liście aplikacji
  – wciąż brak normalnych raportów doręczeń SMS (a nie jako nowa konwersacja z Operatorem…)
  – w sklepie nie doszukałem się listy wszystkich zainstalowanych aplikacji (ale krótko szukałem)
  – słabo zorganizowana historia aktualizacji
  – wyłączanie WiFi przez centrum notyfikacji przenosi nas tylko do opcji (ale włączanie działa dobrze…)

  ALE PODKREŚLAM JESZCZE RAZ: ogólnie bardzo mi się podoba. PS: jak ktoś ma inne doświadczenia z tymi problemami to dajcie znać.

  • Robert Kula

   Czasem hub filmów lub muzyki się przytnie, bardzo słaba optymalizacja zużycia baterii dla lumii 920, bateria trzyma niecały dzień przy średnim korzystaniu z Internetu, wcześniej trzymał nawet półtora dnia przy takiej samej aktywności i ustawieniach

 • Krzysztof Cyganek

  Nie wiem jak u innych ale u mnie nie chcą działać aplikacje w tle. Przykładem może być aplikacja”Gdzie jest moja paczka” która ciągle monituje, że jest wyłączona jej praca w tle a faktycznie jej praca w tle jest włączona Kilka innych aplikacji zachowuje się podobnie

 • Kristof

  Centrum akcji jest w sumie najciekawszą nowością, kalendarz też poszedł w dobrą stronę. Jak pisał poprzednik przydałyby się normalne raporty wiadomości i możliwość wysyłania flash smsa. Oczywiście najbardziej brakuje Cortany i większości związanych z nią funkcji. Samo działanie sysytemu u mnie na Lumii 520 bez zarzutu. Wreszcie można odinstalowac kafelki łączności i jest wskaźnik procentowy baterii.

 • bjork-boy

  Byłem bardzo ciekawy działania na mojej L620 aplikacji i gier zainstalowanych na SD (mam 4).

  Na pierwszy ogień poszło Contre Jour – przeniosłem z pamięci tel. na SD. Płynność bez zmian.

  Drugą próbę zrobiłem z Asphalt 8. Tym razem zainstalowałem bezpośrednio ze sklepu na SD. Płynność taka sama jak wcześniej z pam. telefonu.

  Ciekawa rzecz stała się w momencie gdy zrobiłem HR (ze względy na straszny drenaż baterii po aktualizacji do 8.1). Po kilku minutach po tym jak telefon wstał dostałem komunikat o błędach na karcie. System zaproponował skanowanie SD w celu naprawy błędów. Po skanowaniu w menu Aplikacji (obecnie i gier) przy Asphalt 8 było oznaczenie „niedostępna”. Gry nie dało się odpalić. Contre Jour nadal działa.

 • Nik Kos

  Witam
  Nie wiecie może gdzie w WP8.1 jest szybkie wyciszenie dzwonka telefonu?

  • Szybkie wyciszanie telefonu znajdziesz w sterowaniu głośnością. Przyciśnij na przykład przycisk ściszania, rozwiń listę i kliknij w dzwonek lub nutkę w zależności od tego co chcesz wyciszyć. Personalizacja ekranu blokady jeszcze nie jest dostępna. Pojawi się w niedługim czasie jako odrębna aktualizacja.

 • disqus_vhV3pItb3X

  Jak dodac te zdjecia?

  • Pytasz o dodanie tła ekranu startowego? Jeżeli tak to musisz kolejno wejść do: menu > ustawienia > ekran+motyw > tło ekranu startowego.

   • disqus_vhV3pItb3X

    Oo dzieki wielkie 🙂 O to mi chodziło.

 • Robert Kula

  Klawiatura Word flow podczas pisania zawiesza telefon, który samoczynnie się restartuje, poza tym był problem z baterią ale system chyba sam się uczy jaką mamy baterię bo od wczoraj mam wrażenie że czas pracy powoli wraca do normy z wp8

  • O problemach z klawiaturę słyszę po raz pierwszy. Dosyć sporo piszę i u mnie taki błąd nie występuje.

   • Robert Kula

    Lumia 920 po hard resecie. Przy szybkim pisaniu dłuższego smsa problem występuje

 • Patryk

  Możecie się przynajmniej podzielić opinia , ja zrobilem co trzeba, a i tak po sprawdzeniu aktualizacji dostępnych , pobieranie cały czs,ma 0% jeżeli wiecie o co chodzi proszę o pomoc

  • Paweł

   Moze pobieranie masz ustawione tylko po wifi. Ja używam tylko komórkowej sieci i po wifi wychodzę do sąsiada więc spróbuj pogrzebać w ustawieniach.

  • Paweł

   Ostatecznie idź do salonu nokii. Jak będzie im się chciało to coś zaradzą. Nawet aktualizacja systemu to 30 min.

 • Paweł

  Zwracam honor. Jest wybór 2g/3g.
  Cortana sprawdza się super jako przypominajka, choć powinna mieć dedykowany przycisk np. Spustu migawki i działać na wygaszonym ekranie. Opcja czytania na czarnym tle w IE 11 też na plus. Drażni mnie że IKO i PeoPay nie działa.

 • Pan Szym

  Mam pytanko, czy wersja developerska zostanie zaktualizowana do wersji „normalnej”? Czy przystąpienie do programu pozwoli na instalację wersji developerskich w przyszłości (np. 8.2)? Jak się ma instalacja wersji developerskiej do gwarancji na telefon?

 • zdziwiony zszokowany

  Brakuje mi paska postępu przy wysyłaniu smsów. W tej chwili to takie bezpłciowe. Chodzi mi o coś takiego co ma miejsce w Iphonie

 • Piotr

  Witam wszystkich! Brakuje mi opcji blokady przesuwania kafelków. Czasem przez przypadek można zrobić bałagan na ekranie głównym. Fajnie by wyglądało to obok blokady obrotu.

 • Klaudia

  Pomocy! Od aktualizacji wszystko mi się ścina. Nic nie mogę zrobić. A gdy wejdę w Internet na jakąś stronę od razu mi się wyłącza, wtedy telefon pokazuje napis wznawianie. Pomocy co mam zrobić żeby telefon przestał się już ścinać?

  • Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie przywrócenie ustawień fabrycznych. Daj znać czy to pomogło. Pamiętaj, że w trakcie przywracania zostaną usunięte wszystkie dane z telefonu.

  • kinga

   witam, mam to samo czy możesz powiedzieć jak poradziłaś sobie z tym problemem ?

 • surfer92

  „Minusem jest dodanie wszystkich gier do listy ze wszystkimi aplikacjami” no ta opcja z ikonkami też mnie irytuje większy burdel w menu , mogliby też dodać włączenie oraz wyłączenie transmisji danych w obszarze powiadomień i możliwość wyłączenia alfabetu w menu aplikacji , ale poza tym system póki co bez zarzutów

 • Monika

  Hej, zrobiłam aktualizację tydzień temu.
  Od tamtego momentu, bez znanych mi przyczyn sam wyłącza się telefon.
  Sytuacja z wczoraj:
  Rano odłączyłam telefon od ładowarki – bateria pełna. Ok godziny 20 telefon się wyłączył (brak żadnej informacji, czy powiadomienia o zaistniałym fakcie), bateria raczej po 12 godzinach nie mogła się rozładować (telefon nowy ok 2 miesięcy i nigdy wcześniej nie miałam takich problemów, tzn przed aktualizacją). Telefon uruchomił się dopiero dziś ok godziny 9 (po 13 godzinach dysfunkcji).
  Czy to jest problem występujący po aktualizacji, czy po prostu mój telefon wariuje.
  Jeśli jest to druga przyczyna, to proszę o info gdzie mogę oddać telefon do naprawy/diagnostyki (telefon został zakupiony w media markt – Warszawa).

  • Wgrałaś system WP8.1 Preview for Developers czy oficjalną aktualizację Lumia Cyan? Proponuję przywrócić oprogramowanie telefonu za pomocą aplikacji Nokia Software Recovery Tool: http://www.nokia.com/pl-pl/pomoc/faq/?action=singleTopic&topic=FA142987

   • Monika

    mam teraz Lumia Cyan – telefon Nokia Lumia 1020

    • Monika

     podoba mi się to oprogramowanie poza kilkoma rzeczami które są wymienione poniżej, nachciałbym przywracać poprzedniego oprogramowania… 🙁

     • Przywrócić nie znaczy wrócić do poprzedniej wersji tylko przywrócić do poprawnego działania. Podłącz telefon do komputera i zobacz jaką wersję zaproponuje Ci aplikacja NSRT – prawdopodobnie będzie to już oprogramowanie Lumia Cyan. Podsumowując – za pomocą NSRT wgrasz ponownie Cyan do Twojego telefonu eliminując ewentualne błędy w oprogramowaniu. Jeżeli w dalszym ciągu telefon będzie niepoprawnie funkcjonował to konieczna będzie wizyta w serwisie Nokia Care.