Jakie będą dalsze losy systemu oraz użytkowników Windows 10 Mobile?

W ostatnim czasie użytkownicy telefonów z systemem Windows nie mają zbyt wielu powodów do radości. Microsoft postanowił zakończyć wsparcie dla kolejnych telefonów Lumia a na horyzoncie nie widać żadnych pozytywnych informacji. Czy system Windows 10 Mobile przetrwa? Co nas czeka przy kolejnej aktualizacji Redstone 3?

Microsoft dopuścił do oficjalnej aktualizacji Creators Update zaledwie 13 modeli telefonów z systemem Windows 10 Mobile z czego jedynie 6 modeli to Lumie. Głównym powodem zakończenia wsparcia miały być opinie przekazywane przez użytkowników jednak z pewnością nie był to jedyny powód, dla którego tak spora część telefonów została odcięta od najnowszej aktualizacji. Powód jest bardziej prozaiczny i wynika z zakończenia cyklu wsparcia dla starszych telefonów, który zbiegł się w czasie z aktualizacją Creators Update. Warto w tym momencie zauważyć, że telefony Lumia 950 oraz Lumia 950 XL w momencie udostępniania kolejnej aktualizacji Redstone 3 również będą przy końcu cyklu wsparcia a to może oznaczać, że kolejna duża aktualizacja oficjalnie trafi wyłącznie do dwóch modeli telefonów – Alcatel IDOL 4S bądź też jego europejskiego odpowiednika modelu IDOL 4 PRO oraz biznesowego smartfonu HP Elite x3.

Sytuację zdaje się nieco ratować fakt, że Microsoft łaskawie pozwolił uczestnikom programu Windows Insider, którzy posiadają niewspierane telefony zaktualizować system do wersji Creators Update. Niestety w kolejnym rozgałęzieniu o tajemniczej nazwie Feature 2 mogą już tylko wziąć udział posiadacze telefonów dopuszczonych do aktualizacji Creators Update. To oznacza po pierwsze, że ilość testerów zmaleje jeszcze bardziej a po drugie nie wiadomo czy obecne rozgałęzienie Feature 2 to tymczasowe rozwiązanie czy to docelowa aktualizacja pseudo Redstone 3 dla telefonów. Według niejasnej informacji z Microsoft na telefony trafi pełna wersja Redstone 3 po dopracowaniu wspólnego jądra systemu OneCore jednak na tę chwilę nie jest to do końca pewne:

We are also releasing Windows 10 Mobile Insider Preview Build 15204 to Insiders in the Fast ring. As we release new builds from our Development Branch for PC, we will also be doing the same for Windows 10 Mobile just like we have been in the past. However, Windows Insiders will likely notice some minor differences. The biggest difference being that the build number and branch won’t match the builds we will be releasing for PC. This is a result of more work we’re doing to converge code into OneCore – the heart of Windows across PC, tablet, phone, IoT, HoloLens, Xbox and more as we continue to develop new improvements for Windows 10 Mobile and our enterprise customers.

Od dłuższego czasu krążą w Internecie nieoficjalne informacje dotyczące tego, że kolejna duża aktualizacja o nazwie kodowej Redstone 3 ma być ostatnią jaka pojawi się na wybranych modelach telefonów. Jeżeli tak to większość z nas posiada już ostatnią wersję systemu Windows 10 Mobile, która otrzyma jeszcze kilka zbiorczych aktualizacji z nielicznymi poprawkami i udoskonaleniami. Czy tak kończy się historia mobilnej dziesiątki? Wygląda na to, że tak ponieważ Microsoft prezentując system Windows 10 pracujący pod kontrolą procesora typu ARM rozbudził fantazje użytkowników o przenośnym urządzeniu wielkości telefonu z możliwościami pełnego komputera. Wygląda na to, że wszystko zmierza w tym kierunku a system Windows 10 Mobile posłuży jedynie jako powłoka, która będzie widoczna w tego typu urządzeniach dopóki ich nie połączymy z zewnętrznym wyświetlaczem.

Co to wszystko oznacza dla obecnych użytkowników systemu Windows 10 Mobile? Nic dobrego. Z jednej strony telefony będą w dalszym ciągu otrzymywać zbiorcze aktualizacje a kilka modeli otrzyma kolejną dużą aktualizację jednak rewolucja, która miejmy nadzieję, wydarzy się dopiero w przyszłym roku ominie obecnych użytkowników i oddanych testerów. Jeżeli jednak powstanie telefon z możliwościami komputera to stanie się to w niewielkiej części możliwe między innymi dzięki naszym wspólnym działaniom i przekazywanym opiniom do firmy Microsoft.

Nie mam pewności czy tak się stanie, ale wszystkie nieoficjalne informacje oraz kolejne posunięcia ze strony Microsoft mogą wskazywać kierunek w którym zmierzamy. A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

 • Gabriel Gryczko

  Windows 10 mobile według mnie niedługo zdechnie tak jak symbian.

  • V3

   Zebys nie byl zlym prorokiem.

 • Jeżeli ta informacja pójdzie oficjalnie w świat, to można się spodziewać braku aktualizacji aplikacji, nowych aplikacji, może nawet wycofywania obecnych apek. MS też pewnie porzuci wsparcie, aktualizacje będą rzadko i ograniczać się będą do łatek bezpieczeństwa. Lumie będą jak stare telefony, będą działać z podstawowymi funkcjami, a wszelkie błędy będą aż po grób. Ale prawda jest taka, że w sumie już od roku ludzie to wyrokowali i nie było to wróżenie z fusów, W10M od początku był pod ostrzałem, nie bez powodu, i w sumie w perspektywie dłuższego czasu nie dał nadziei, że będzie lepiej.
  Osobiście planuję oddać L640 mamie, a sam kupić sobie prawdopodobnie Xiaomi. Kobieta 50 lat, więc wiadomo, że wzrok nie ten itd., a Lumia jest prosta w obsłudze. Tak poustawiam rozdzielczość i kafelki, że bez okularów będzie mogła obsługiwać Lumenkę. Z aplikacji to czasem FB używa, ale jak ten padnie, to ustawię jej skrót z Edge i będzie dobrze. Obecnie ma Xperię E, blisko 4-letnią. Wiesza się niemiłosiernie już, jak coś muszę zrobić na tym fonie, to mnie szlag trafia, więc jeszcze mi podziękuje :P. 640 jest wzięta na umowę z operatorem na mamę, ale ja ją użytkuję. Umowa kończy się w październiku, więc tak czy siak za pół roku musiałby pojawić się jakiś smartfon w rodzinie, a ja od razu mówiłem, że już nie chcę żadnych abonamentów (obecnie to ja wszelkie rachunki opłacam, jej abo także), a zatem i tak kupiłbym nowy smartfon, tak czy siak. Więc generalnie nie tracę zbytnio na upadku W10M. A mimo wszystko dobrze użytkowało się Lumię, a przy zakupie, w abonamencie, miałbym do wyboru jakiegoś Androida 4.x.x, może z aktualizacją do 5.x.x tylko, więc bez rewelacji. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
  A jak to wygląda u Was? Mocno stracicie na wymianie Lumii na Androida/iOS?

  • Simon Pater

   Wymieniłem 640 na Xiaomi Redmi 4 Prime i nic nie straciłem, tylko zyskałem:)
   W końcu mam smartphone’a! Nie będę się tu rozpisywał! W10m to gniot i naprawdę lepiej jak szybko to wyłącza! Zal ludzi!!

   • Ściągałeś z Chin? Ja wolę dołożyć i mieć Xiaomi z Polski.

    • Mobilny
    • Simon Pater

     Ja chwilowo pomieszkuje w UK, kupiłem na ebayu. Fakt dałem ciut drożej ale nie chciałem ściągać z Chin że względu na długie czekanie;)

    • pawel3410

     Ja kupilem na allegro, mam wrazenie, ze mimo wszystko bezpieczniej przy zakupie jak i po gdybo cos bylo nie tak z telefonem.

     • Ja myślę o zakupie z MediaExpert, gdyż ten elektromarket mam najbliżej siebie. Mam świadomość, że wyjdzie drożej, ale bezpieczniej i pewniej, ROM właściwy, gwarancja bez problemu.

     • Piotrek Zombiak Dmoch

      Co tzn. właściwy ROM?

     • Globalny, nie jakiś chiński.

  • Foldex

   Deweloperzy raczej śledzą takie informacje, więc nie zdziwiłbym się teraz fali porzuceń aplikacji (oficjalnych oczywiście), bo nieoficjalnych jest cała masa 😉

   • Wycofywań może nie być, ale porzucanie wsparcia. Co jest, to będzie, więcej nie, jak napisałem, jak w starych telefonach.

    Kwestia zużycia. Jak dzwonisz, piszesz, używasz internetu i to na bieżąco, to jeszcze jakoś ten abonament się opłaca, ale jak wspomniałeś, w Twoim wypadku 150 zł. Dla mnie się nie opłacało, bo mało korzystam i nie na bieżąco, dlatego dla mnie krótkoterminowe pakiety, a wtedy różnica względem abonamentu ogromna, bo raz potrzebuję SMS, raz minut, a raz niczego, a abo stały. I jak sobie kiedyś przykładowo liczyłem, to wychodziło mi drożej.

    • Foldex

     NIe nie, abonament nie wynosił 150zł. 150 zł bym zaoszczędził biorąc telefon + abonament, niż telefon w sklepie + telefon na kartę 😉

     Obecnie korzystam w orange z pakietu wszystko bez limitu za 35zł + co miesiąc 1gb internetu więcej 😉

     • Wiem, źle się wyraziłem 🙂

      W Orange też opłaca się pakiet bez limitu minut i SMS za 30 zł i aktywna taryfa Orange Free na kartę, wtedy ładujesz konto za 30 zł i dostajesz jeszcze do tego 10 GB.

     • Foldex

      Wiem, też ciekawa ale nie chce mi się bawić już w zmiany taryfy 😉 To co mam wystarcza mi aż nadto. Z obecnych 12 gb jeśli katuje telefon spotify, youtube i pobieram aktualizacje aplikacji przez sieć, to zużyłem połowę 😉

     • Aba

      Ooo to muszę poszukać tej oferty. Bo ja ciągle nie przedłużyłam umowy z tymi …. Jakąś taką bliżej niesprecyzowaną niechęć do nich mam.

     • Foldex

      Nie warto teraz pakować się w abonament 😉 ta oferta na kartę jest wyjątkowo dobra.

     • V3

      Sprawdz sobie A2mobile z oferta Full No Limit za 19.99zl / mc. Rozmowy sms mms i internet no limit (ograniczenie predkosci powyzej 15GB do 512kbps lejek).
      Albo Plush – Full No Limit i 10GB net za 25zl (ale no limit transfer na Fb, Whatsapp i chyba tweeter).

     • Aba

      Na pewno sprawdzę. Od czwartku zacznę się rozglądać. Dzięki.
      A co to FB? 😉

     • V3

      Facebook. Plush daje no limit jesli chodzi o dane przy korzystaniu min. z Facebooka i Whatsappa (np rozmowy video).

     • Aba

      Żartowałam 🙂
      To taki żarcik, bo nie używam. Dzwonię np. do Sylwi i gotuję obiad przed telefon i gadam godzinę… albo póltorej… aż się ucho razem z obiadem ugotuje 🙂
      A nie, od tego mam słuchawki z mikrofonem 🙂
      Żadnego FB nie chcę. Potem sytuacje w pracy usłyszane- „Mam Cię w swoich znajomych… to czemu jeszcze nie polubiłaś…” AAAAaaaaaa!!!!!!!!

  • squall0

   I tak i nie. Ja kupiłem L950XL na premierę, z zamysłem użytkowania go przez okres dwóch lat(więc w tym roku w listopadzie i tak bym szukał czegoś nowego). L950XL to sprzętowo _genialny_ smartphone z naprawdę porządnymi podzespołami(aparat ftw!, a i ekran jest piękny), jednak kultura działania systemu na telefonie za taką kwotę pozostawia wiele do życzenia. Odejście od W10M zaczęło się u mnie w niespodziewanym miejscu – w Outlooku. Pod koniec zeszłego roku była aktualizacja poczty outlook.com, po której straciłem bilety na jeden z koncertów. Miałem nawet pomoc techniczną na pulpicie zdalnym, która kompletnie nie wiedziała co i dlaczego się stało. Przez tą sytuację, zacząłem krytycznie patrzyć na wszystko od MS i niestety zacząłem dostrzegać wiele niedoróbek w moim telefonie. Skończyło się to na tym, że kupiłem Nexusa 5 za kwotę 500zł. Jest to telefon, dzieki któremu będę mógł stwierdzić, w perspektywie +/- roku od teraz, czy chcę wchodzić głębiej w świat Androida z jakimś flagowcem. Lumia za to stała się aktualnie przenośnym aparatem fotograficznym.

   • Czyli jednak bardziej straciłeś, bo wydałeś dodatkowe 500 zł na Nexusa, bilety poszły, a samo użytkowanie Lumii nie było najlepsze jak za tę cenę.

    • squall0

     W sumie masz rację – straciłem, ale głównie przez jeden z wyżej wymienionych powodów: użytkowanie W10M w tym stanie i zatarcie genialnego wrażenia WP8(.1), którego miałem wcześniej. Samo kupno Nexusa, pozwoliło mi spojrzeć inaczej na Androida(którego opuściłem dosyć dawno temu, bo w czasach, gdy A4.3 był nowością). A i zadzwoniłem do organizatora o przesłanie biletów ponownie. Z samego outlooka się od tamtego czasu wynoszę.

     • Wynosisz się z poczty z niedziałającym antyspamem? 😀

     • squall0

      Dokładnie tak 😀 Kupiłem domene i podpiąłem GMaila pod nią. Działa jak złoto, mam pocztę na własnej domenie, z dynamicznymi aliasami(to jest najelpszy feature w GMailu wg mnie – wchodzisz do sklepu internetowego i w trakcie rejestracji wpisujesz sobie dynamiczny alias np ‚bu+xkom@buccaneer.com’ i możesz w łatwy sposób filtrować wiadomości – genialne w swojej prostocie)

     • To jak w fastmail.com, której obecnie używam.

     • squall0

      To dokładnie wiesz, jak ogromne jest to udogodnienie 😉

  • marcello

   Zyskam obsługę zestawu głośnomówiącego, z którym 950DS nie chce się łączyć. Zyskam lepszą aplikację do obsługi opaski MiBand2, a w przyszłości MB3. Zyskam aplikację do komunikacji z rejestratorem jazdy (który zamierzam kupić).
   Zyskam, czy to będzie Android czy iOS (bo i kiedyś kupię jabłko), bo znajdę te aplikacje, które będą mi po prostu potrzebne.

   • No właśnie aplikacje to temat wałkowany, ale o akcesoriach już się dużo nie mówiło, a niestety W10M ma z nimi problem. Wiele jest niekompatybilnych z W10M. Więc generalnie zmiana na plus.

  • Endbless Blue 69

   Ja już półtorej roku siedzę na Androidzie i nie narzekam. Swoją L640 oddałem partnerce. To dobry telefon ale zaczyna zaliczać zwiechy, więc myślę zmienić jej na nowy. Pewnie też na Androidzie.
   Ogólnie szkoda, ale MS raczej nie interesuje się rynkiem mobilnym. Tutaj konkurencja już ich przeskoczyła. Myślę, że pójdą w usługi i skupią się na oprogramowaniu na PC.

   • Greg

    niech sama na telefon sobie zapracuje.

    • Endbless Blue 69

     Pracuje i to ciężko ale na telefonach się nie zna. Muszę jej trochę przy wyborze pomóc.

    • Aba

     A może Endbless Blue 69 dostał od swojej kobiety Lamborghini?

    • V3

     ty tak na powaznie ? 🙂

     • Aba

      Może mamie też będzie oddawał za każdą zmienioną pieluchę, każdą kromkę chleba posmarowaną masełkiem. A ze swoją kobietą rozlicza się kto ile prądu wypatrzył oglądając TV. Ogarnęła mnie niemoc jak to przeczytałam.

 • Simon Pater

  Wyłączenie wtyczki:P

 • Mobilny

  Dotychczasowi użytkownicy Windowsa 10 Mobile przejdą na Androida lub iOS-a. Nadchodzą nowe modele telefonów popularnych marek – Samsung Galaxy S8 czy Huawei P10, które będą pracowały pod kontrolą Androida. Apple również pracuje nad iPhonem 8.

  Zgłaszanie uwag do Microsoftu pozostanie już tylko w gestii pasjonatów tego systemu. MS zniechęcił użytkowników do swojego systemu, w efekcie przeszli oni na konkurencyjne platformy, na których telefon po prostu działa, bez konieczności uczestnictwa w Insiderze, aby doczekać się resetowania ustawień aplikacji itd. Trudno w zasadzie uwierzyć, że ten znany producent, którym jest Microsoft, twórca słynnego systemu na PC, wykazał się indolencją w realizacji mobilnego odpowiednika. Windows 10 Mobile miał potencjał i mógł zyskać na rynku mobilnym, ale nie pod skrzydłami Microsoftu. Wzięli na siebie zbyt wiele obowiązków, nie będąc w stanie pogodzić jednoczesnej pracy nad mobilnym i desktopowym Windowsem. Osobiście uważam, że Microsoft powinien zostać deweloperem usług dla konkurencyjnych platform, co wygeneruje zyski i uznanie, zamiast kontynuować notujący straty Windows 10 Mobile.

  • squall0

   I takie właśnie zachowanie MS powoduje chyba najgorszą dla tego systemu rzecz: niszczenie fan-bazy swojego systemu. Nawet jeżeli wyjdzie Surface Phone i będzie on udanym w każdym calu telefonem, to bardzo niewiele osób uwierzy w Mobilnego Windowsa ponownie.

 • Maciej Polis

  Mam wrażenie że Microsoft robi to wszystko świadomie.
  Jest również świadomy swojej narastającej lawinowo porażki na rynku konsumenckim i przygotowywuje się do wypuszczenia swoich urządzeń jedynie na rynek biznesowy.
  Ot cała filozofia i tajemnica,po co zakładać kolejne tematy do tych powtarzających się dyskusji.

  • zgadzam się ,gdyby mieli odpuścić zrobili by to już dawno , a tak od lat czyta się artykuły ze to już koniec windows

  • Konrad Uroda-Darłak

   „Mam wrażenie że Microsoft robi to wszystko świadomie.” Tego typu ruchy naprawdę ciężko robić nieświadomie 🙂 Długofalowy plan i tyle.

 • Aba

  A ja tu jeszcze posiedzę. Na tej ławeczce. Z Michałem, RS2. PiotrG też sie dosiadł. Ktoś jeszcze chętny „wykupić” abonament? MateuszCh tylko/aż na pół roku.
  To co mam w telefonie wystarczy, a raczej niczego nie odinstalują. Najwyżej przestaną rozwijać. A co z Wróbelkiem ktoś wie? Zatrzymało się.
  Rok posiedzę, pomyślę, rozeznam rynek. Poczytam artykuły Krzysztofa o Androidzie, będę mądrzejsza z tego tematu to podejmę decyzję. Chciała bym coś na poziomie 950-ek.

  • acutus63

   Przysiądę się na ławeczkę 🙂 Moja 950XL zostaje „numero uno” do codziennego używania.

   • Aba

    🙂 ??

  • Ja to bardziej do pół roku, nie aż.

  • V3

   No to sie dosiadam do towarzystwa. Obecnie jest 930tka – ktora niezmiernie lubie i szkoda ze pominieto tak doposazonego flagowca, oraz 950tka – ktora technicznie stanowi obecnie najwyzsza polke.
   No i co tu robic. Wyglada na to, ze system zaczyna odwrot z rynku. Pytanie jak to bedzie wygladac. Przypomnijmy sobie jak wygladal sposob przejscia z 8.1 na 10tke. Obecnie na 8.1 brakuje wspieranych aplikacji, bo system wiadomo ze rowniez nie jest wspierany. Problem pojawia sie – ze dziala coraz mniej aplikacji, a jak wiadomo smartfon bez aplikacji to juz nie smartfon. A jak bedzie przy 10tce ? Slabo by wygladalo, gdyby sie obudzic w kompletnym aplikacyjnym niebycie. A przeciez skoro sam producent cos kombinuje to i DEV’s rowniez ten teren opuszcza. Pytanie docelowo brzmi – Czy sie wyprzedawac ze sprzetu, poki jeszcze malo kto poza zainteresowanymi ogarnia temat tego „lego Microsoftu” i jednak isc w strone iOS/Android czy tez czekac do przyszlego roku i patrzec co sie stanie. Boje sie tylko ze wtedy mozemy zostac z niewspieranym sprzetem, z bardzo mala iloscia aplikacji. Sam sie zastanawiam co robic. O ile na 930tce stracic sie juz nie da (bo obecne ceny stanowia naprawde minimum z minimum) o tyle na 950tce – wciaz mozna ugrac pare stowek, ktore moznaby zainwestowac w alternatywe. Kurcze – bardzo sie przyzwyczailem do obecnego poziomu „smartfoningu” i uzywam tych telefonow praktycznie 24h na dobe (tak tak – u mnie chodzi YT w dzwieku HD cala noc na sluchawkach).
   Obawiam sie – ze przyjdzie taki czas ze aplikacje zaczna wylatywac ze sklepu lub beda niedostosowane – jak chociazby czesto sie dzieje np z TubeCast lub TubeHD – gdzie co chwile ida jakies patche, bo YT zmienia kod i playery nie odtwarzaja.
   Moje obawy sa tym powazniejsze – ze juz raz przechodzilem takie „zamkniecie systemu” i nomen omen mialo to miejsce rowniez przy produktach Nokii – a dokladniej na platformie Symbian (do konca wspieralem ta platforme – zakupami typu Nokia N8). A pozniej – no coz – zamknieto sklep z aplikacjami, lubi zamknieto proces rejestracji i nie mozna bylo aplikacji sciagnac. A jeszcze pozniej….no coz – nawet posiadajac aplikacje przestawaly dzialac najprostsze rzeczy typu obsluga YT czy Whatsappa.

   No i co tu robic ? Jak sie merytorycznie do tego zabrac ?

   • Aba

    Z ust mi to wyjąłeś 😉
    Przerobię na płatną nawigację albo mamie oddam.
    A kto mi zabroni?

   • Chomik78

    Uśmiercenie symbiana też doświadczyłem (N8 leży w szufladzie) choć porównując symbian do WP8.1/WM10 to wydaje mi się że więcej funkcji posiadał symbian S^3 Belle Refresh w N8: HDMI, USB OTG, transmiter FM (przydatny w samochodzie), większą możliwość personalizacji, drukowanie bezprzewodowe przez Bluetooth na kompatybilnych drukarkach, więcej profili dźwięków, diodę powiadomień w przycisku Menu, widgety, możliwość zapisania kontaktów, sms czy mms na karcie sim (po zmianie telefonu wszystko było na karcie) czy wysyłanie kontaktów przez Bluetooth, więcej pulpitów, lepsze menu ustawień i aplikacji, lepszy task manager itp. Wymieniać można by dużo. Moim zdaniem WP8.1/WM10 są upośledzone nawet w stosunku do takiego Symbiana a co dopiero do Androida.

    Wybrałem kiedyś WP8.1 ze względu na sentyment do Nokii (posiadam 920 i 1520) ale raczej już więcej nie kupię niczego z WM bo ten system niczego nie wnosi a wręcz cofa się z rozwojem.

    • V3

     No to jest nas dwoje. Ja rowniez zakupilem Lumie – aby poniekad kontynuowac dzielo Nokii.
     I tak byly 620tka, 820tka, 925tka, obecnie 930tka i 950tka.
     I wstyd sie przyznac – zaczynam sie zastanawiac nad sprzedaza 950tki – mimo ze jestem bardzo zadowolony, poki jeszcze nie jest za pozno na taka decyzje i poki mozna uzyskac wzglednie zadowalajace pieniazki.
     930tke zostawie, bo mam jeden z mikrofonow uszkodzony (standard) to do tego ceny odsprzedazowe sa dosc niskie.
     No ale wtedy musze miec cos na glowny. I przede wszystkim ze sprawna nawigacja, bo sporo jezdze a nie z tym dziadostwem pod Winde 🙁

  • Yogas

   Ja i moja poczciwa 640 również dołącza się do tego grona 🙂

  • piotrg

   No ja zostanę na 650, to najnowsza Lumia 🙂

  • Pyjter86 L950SR

   Ja też się dosiądę do was jak można 😉

   • Aba

    Jest dużo miejsca. Mamy dwa sektory 🙂 na pewno się zmieścisz 🙂 Napisałabym (?), że tyle miejsca, że można nogi wyciągnąć, ale lepiej nie. WM wyciągnął nogi 🙁 i wystarczy.

  • Robert Śpiewak

   Ja również nigdzie nie wybieram się. Jescze tu długo pobędę z moją L735. Dlatego chętnie skorzystam z zaproszenia na ławeczkę.

  • asdc

   Ja zostaje, przyniosę piwko. Nie narzekam na 950xl, jak nie dostanie aktualizacji to przeżyję. Moze będzie jailbreak, a jak nie to niech aplikacje beda jakie teraz są.

 • lukasz s

  Jaka będzie przyszłość systemu i użytkowników? Myślę że będzie jej brak. Z przykrością pisze to posiadacz L735.

 • Marek

  A ja się zestarzeję z moją 640-ką 🙂

 • krzysiek

  Będzie dobrze. Wcześniej nie było urządzeń MS a system żył. Nawet palmtop moi a701. W tej całej historii tylko szkoda nokii.

  • Chomik78

   Fakt, szkoda Nokii

   • Foldex

    A dlaczego? 😉 Nokia ma się wyjątkowo dobrze, nie mają balastu w postaci fabryk itp., po prostu zlecają to zewnętrznej firmie (jak np. apple) i czerpią zyski 😉

    • krzysiek

     Wyjątkowo dobrze miała się jak miała widoczny udział w rynku. W tej chwili to procent koma przecinek

     • Foldex

      Nokia miała już problemy po powstaniu pierwszego iPhone, nie byli przygotowani za bardzo na rewolucję. Potem pojawił się android i już było wtedy przesądzone.

    • Chomik78

     Tylko czy jakość będzie taka sama jak za czasów „tej dawnej” Nokii

     • Foldex

      Trzeba poczekać i zrobić pierwsze testy organoleptyczne w sklepach 😉

     • Chomik78

      Pożyjemy zobaczymy 🙂
      Jak jakość wykonania będzie ok to zapewne kupię tylko poczekam na jakiś model z wyższej półki.

 • RobRSI

  Ludzie moga wybaczyc MS , jak stworzy nowa kategorie urzadzen , czyli pełen Win na komórce , jasne na początku będzie to bardzo drogie Surface , ale jak to będzie cos rewolucyjnego to inni będą tez takie sprzęty robić , cos takiego jak hybrydy , MS pokazał i teraz sa wszędzie . To jedyna droga….

  • Cena tu odegra znaczącą rolę. Obecne supersmartfony jak IP7, Samsung Galaxy S8, HP Elite X3 kosztują około 4000 zł! To astronomiczna kwota i rynek pokazuje, że takie ceny dla flagowców z najwyższych półek to będzie norma. Ile kosztowałoby takie Surface z pełnym W10? Na pewno nie poniżej 4 kółek, na początku może nawet 2-krotność tej sumy, kto wie. Dla mnie osobiście smartfon z pełnym Windowsem będzie ciekawostką jak Ferrari, zbyt drogi, aby go kupić. Więc nawet jak umownie zwane Surface Phone wypali, to dla mnie nic to nie zmieni, bo i tak będę miał Androida, no może iOS-a. A zatem co tu wybaczać?

   • RobRSI

    Na początku tak będzie jak piszesz , cena będzie zawrotna , ale jak to wypali ,to posypią się inne sprzęty i to po pewnym czasie powinno obniżyć cenę do w miarę akceptowalnego poziomu ok 3000zl . To nadal dla mnie dużo , ale jak widać po sprzedaży flagowcow ludzie będą sklonni za to zapłacić , należy tez pamiętać ze ta idea ma w zamysle wyprzeć / zastapic tablety i słabe lapki , to takie 2w1 co dla niektórych będzie poniekąd usprawiedliwac cenę

    • krzysiek

     Tylko że flagowce innych firm mają ip67 minimum ☹ . Wsadź swoją 950 pod wodę. Ja nie sprawdzam. No chyba ze 930 żony ?

     • RobRSI

      Mam 830 na 950 mnie nie stać 😀
      Akurat wodoodpornosc nigdy nie była dla mnie priorytetem 😉

    • Ale cena nie zejdzie do poziomu, dla którego tacy użytkownicy jak my będziemy mogli sobie pozwolić na taki sprzęt. Chociaż pozwolić sobie to może i będziemy mogli, odłożyć zawsze można, ale czy będzie się opłacało, czy będzie potrzebny nam taki sprzęt?

     • RobRSI

      Hmm . Jest Pro4 za 4k jest i Kiano za 600 zl oba na W10 🙂

     • Tylko pamiętaj, że nawet pełny Windows nie zaoferuje aplikacji, takich jak Snapchat, Shazam, dobrego i w pełni funkcjonalnego FB i wielu innych mobilnych, MOBILNYCH, takich potrzebuje smartfon, bez względu na system operacyjny. A czy deskopowe programy będą dobrze i intuicyjnie funkcjonować na smartfonie? Poza tym nadal nie zapłacimy w Polsce telefonem, nie połączymy wszystkich akcesoriów jak system głośnomówiący, bo W10 jest upośledzony, tak naprawdę pełny Windows w smartfonie dla klienta indywidualnego będzie niewystarczający. To rozwiązanie już tylko biznesowe, fanatyków nie liczę.

 • KAMIL AMOKOWSKI

  Ja już niczego od MS nie kupię, w10m umarł, Xiaomi zamówiony.

  • marcello

   jaki model?

   • KAMIL AMOKOWSKI

    Mi5, nosiłem się z zamiarem od dłuższego czasu bo podejrzewałem, że tak się stanie. Miałem dobre przeczucie.

    • marcello

     w środę prezentacja Mi6, ciekaw jestem ceny dla wersji Plus

  • Sinnel

   U mnie Xiaomi jakiś czas temu już odebrany, śmiało można rzec, że to jeden z moich najlepszych zakupów 😛 Idealny przykład na to, że nie trzeba kupować telefonu za 2 klocki żeby mieć sprawny, szybki i funkcjonalny smartfon 😀

 • Paweł Napiórkowski

  Lumia 532 po modyfikacji rejestru dostała aktualizację do najnowszego buildu. Także starsze lunie wracają do gry.

  • Piotrek Zombiak Dmoch

   Od tygodnia sporo osób pisze o modyfikacji rejestru. Może jakieś odnośniki do tutorialu

   • Paweł Napiórkowski

    https://1drv.ms/w/s!Ak3hzai… tutaj napisałem na szybko instrucje jak wgrać najnowszy build na nie wspieranym telefonie

    • paralud

     link nie działa

    • paralud

     niestety link nie działa, może popraw proszę.

  • dominik

   To jak zmienić w tym rejestrze bo nie ogarniam tego???

  • Paweł Napiórkowski

   https://1drv.ms/w/s!Ak3hzai… tutaj napisałem na szybko instrucje jak wgrać najnowszy build na nie wspieranym telefonie

 • マーゴ

  Czy są tutaj użytkownicy L640/640XL, którzy mają WP8.1? – Jeżeli tak to zobaczcie u siebie czy wykrywa wam aktualizację, jeżeli wykryje to znakiem jednak tego, że MS upierdzielił resztę słuchawek.

  • ravros

   Na L640DS z WP8.1 nie wykrywa. Próbowałem tryb samolotowy, zmianę daty, resety itp. Za każdym razem komunikat, że pracują nad tym z operatorem.

  • A nie jest tak że ms wyłączył serwery na święta? Ja nadal nie mam żadnych aktualizacji w fast…

   • lukasik79

    Wielce prawdopodobne to co napisałeś. Ja ostatnią aktualizację w fast miałem w sobotę. Filmy i TV i Muzyka Groove. https://uploads.disquscdn.com/images/12d2431c8cc32fc3b14181944db4fdcd5ad30e6e2a98f5fb5397429634fcced3.png

    • RS2_15204

     Masz nowsze niż ja na dwóch telefonach 😉

     • lukasik79

      Ustawiłem hiper super turbo krąg w Insider :-). Coś mi się zdaje, że jak mi wykryje aktualizację systemu, to od razu do Androida 10 zaktualizuje. Nie wiem czy pamięci wystarczy 😉

   • マーゴ

    Nie wiem, aczkolwiek nie wykrywa aktualizacji co najmniej od dwóch dni. Do tej pory wchodziłem z kilka razy na tweetera Dony i cisza, żadnej informacji, a przynajmniej ja nie znalazłem.

    • nie pobiera mi żadnych aktualizacji w fast od hard resetu w środę, dalej mam stare apki

     • マーゴ

      Jeżeli nawet jest tak jak mówisz to, gdzie jest jakaś informacja? Przeglądałem tweetery, inne strony i cisza na ten temat.

     • od 10 do 18 kwietnia trwa święto Paschy więc pewnie dlatego serwery stanęły 😉

     • RS2_15204

      Wczoraj robiłem RS2 fast na 735, aplikacje się zainstalowały

 • Roger

  Jak Microsoft przez całą historię WPx.x i Windows 10 Mobile pluł w twarz swoim użytkownikom, tak teraz na koniec im nasrał.
  Brak słów…

 • Marcin Wasilewski

  Sytuacja użytkowników będzie taka że przejdą na androida lub iOS a sytuacja Windowsa będzie taka, że dla zwykłego usera Windows przestanie mieć jakie kolejek znaczenie. Mam na myśli wersje pc i mobile

  • Adam Jóźwik

   Zapomnij ze ktokolwiek odwrócić sie od w10 w wersji desktopowej.

   • Jacek Placek

    Ale może użytkownicy zaczną protestować przeciwko polityce M$. W desktopowej 10 CU odciął DX9 i niektóre starsze gry nie działają

 • Piotrek Jaworski

  Nie będzie mnie stać na komputer wielkości telefonu i nie mam potrzeby go mieć. MS ma nadzieję być liderem nowego trendu. W realizacji tego planu pokazał do czego potrzebny mu użytkownik – do używania.

  • Dawid

   To już jest i nazywa się Samsung Dex. Ponownie, zrobiony lepiej, działa i co ciekawie – jest użyteczny.

  • DzieX

   Mnie może i stać, ale nie potrzebuję.

 • Piotrek Zombiak Dmoch

  BTW: Macie coś takiego. Gdy otwieram przeglądarkę i wbijam stronkę msmobile.pl to otwiera mi się coś takiego, czego nie da się przewijać https://uploads.disquscdn.com/images/72838f2cacbc4c2f740164d4c9124b1ec9f442fac832de551427ddb1be9b41b4.png . Po zamknięciu przeglądarki i ponowne jej otworzeniu wszystko wraca do normy. Można już przewijać. https://uploads.disquscdn.com/images/31c925e57a7c7c201d6fc10c00c724e9761e2fefb532a6772b3b3e414dbd49db.png L535 build .138

  • Łukasz

   U mnie normalnie działa.

 • Paweł Napiórkowski

  https://1drv.ms/w/s!Ak3hzaia17wLg65IEbb6S8VHgXa26g tutaj napisałem na szybko instrucje jak wgrać najnowszy build na nie wspieranym telefonie

 • Daniel

  Nie w temacie ale zapytam:
  Kupiłem lumię 950 xl ds używaną. Jak na razie wszystko spoko. Oczywiście były problemy ale gdy kupowałem lumię miałem świadomość że takowe mogą wystąpić*. Jest tylko jedno ale (jak na razie): po aktualizacji do najnowszej wersji wyskoczył komunikat, że aktualizacje są gotowe, kliknąłem w niego i przerzuciło mnie chyba do ustawień do aktualizacji telefonu (ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Aktualizacje telefonu). Gdzie mniej więcej coś takiego było na żółto napisane: „Niektórymi ustawieniami zarządza twoja organizacja” **. Zacząłem zastanawiać się o co chodzi, tym bardziej, że teraz po ręcznym wejściu w ustawienia tego już nie ma.
  Czy to normalne czy tylko u mnie? Bo po formacie przez wdrt (windows device recovery tool) wszystko powinno się chyba usunąć no nie ?

  *problem dotyczył apek które nie chciały się zaktualizować a stało się to prawdopodobnie dlatego, że od razu po resecie przez wdrt i wstępnym skonfigurowaniu telefonu zaktualizowałem system do nowszej wersji nawet nie myśląc o tym że jakaś apka może w tle instalować nowszą wersję. Po wszystkim chciałem znów sformatować fona przez wdrt ale nie chciał przełączyć się w tryb flashowania. Chwilkę się nawet nad tym głowiłem, przywróciłem fabryczne co nic nie zmieniło aż w końcu pomyćlałem że przyłącze do kręgu release prewiew zaktualizuje system wyję z insider preview i wtedy zrobie formata przez wdrt. I udało się. Tylko nie wiem czy udało się dlatego, że wykonałem te czynności czy dlatego, że akurat w tej próbie odblokowałem telefon przed użyciem wdrt XD.

  **taki komunikat był też po aktualizacji w release preview (sytuacja opisana wyżej).
  Nie pamiętam czy przy gdy pierwszy raz robiłem aktualke to czy też tak było.

  • wtf

   Niektórymi ustawieniami zarządza twoja organizacja

   to się pojawiło w najnowszej zbiorczej, jakiś błąd wyświetlania tego info czy coś.

   • Daniel

    Dzięki 😀

  • Łukasz

   Tez miałem okazje kupić 950 xl i dobrze ze jej nie kupiłem, bo za kilka miesięcy straci wsparcie, a aplikacji jak nie było tak nie ma. Cos mnie się wydaje, ze byliśmy królikami doświadczalnymi odnośnie W10M. Teraz MS będzie miał podkładkę na wygląd mobilny pełnego W10. A mobile skonczy sie na tym niby pseudo RS3, a my jesteśmy wielkim gown**, bo MS nas osral. Wypuści pełnego windowsa na ich surfaceach za grube kafle. Nie wiem czy im już zaufam.

   • krzysiek

    950-ka to dwu letni telefon. Zapytaj posiadaczy sgs 5 kiedy mieli jakieś nowości i czy czują się jak g..

    • Łukasz

     Tak masz rację, nieczują się jak g…., bo oni mają coraz lepszy system i nowych następców serii galaxy.

     • krzysiek

      Coraz lepszy system? A po czym tak twierdzisz. Mam służbowego sgs-a i jakoś nie widzę fajerwerków. Gdybyś nie wiedział o insiderze to tez byś używał co dali w pudełku i nie myślał o zmianach. Tutaj przynajmniej coś się rusza. Moja żona ma org. soft na 930 i jakoś nie pyta o zmiany. A jak potrzebujesz pierdół to crash saga jest aktualizowane

     • Łukasz

      Nie potrzebuje pierdol, ale mam 3 inne telefony w domu, nowe na andrucie 6.0 i jest duża różnica w stosunku do tego co oferował 1.5 roku temu, a teraz. A Windows co oferował? Dalej ma bugi i błędy, a do tego nie ma telefonów, a system już dawno kopnął w kalendarz i szkoda mi go , bo bardzo lubię swoja lunie.

     • krzysiek

      U mnie akurat nie ma bugów. Fakt. Fajnie by było gdyby była cortana. Tak już jest z niektórymi rzeczami. Jedni coś lubią a inni nie mogą zrozumieć dlaczego. Ja akurat lubię i jakieś drobiazgi mi nie przeszkadzają. Nie potrzebuje setek aplikacji. Te które używam plus kilka gier „do wanny” mi wystarczy ?

     • Łukasz

      Ja nie używam żadnych gier, a aplikacje potrzebne mi są, i jestem zadowolony z 535, bo naprawdę ładnie chodzi na 10. Jedyna rzecz, ktora mnie irytuje to Messenger włączający się 12 sekund ?.

     • krzysiek

      Zgadza się. Fb też. Ja wchodzę z poziomu edge

     • Łukasz

      Zainstaluj starego fb od MS.

    • RS2_15204

     Mieli, mam ten telefon, dostał nowego androida, dostał już ze trzecią poprawkę bezpieczeństwa ważącą 300 MB. To duży postęp, miałem też S3 i tam wyszło tragicznie.

     • krzysiek

      Zmiany widoczne dla użytkownika? Tutaj masz poprawki co tydzień. Mowie tylko ze wiem jak jest po drugiej stronie. Używam mobilnej windy od 8 lat. Zrobiłem roczna przerwę na sgs i powrót. Teraz mam sgs służbowy i przekladam kartę do 950 żeby go unikać

     • RS2_15204

      Nie piszę, że inne systemy są dużo lepsze tylko, że akurat model S5 ma na co dzień i przez niecałe dwa lata otrzymał nowego androida i do tego ogólne poprawki. Wiem, androida 7 już nie otrzyma. Więc wsparcie jest takie same jak na Windows. Jeden czy dwa oczka do góry.

     • RS2_15204

      Było kupić DS tak ja zrobiłem i masz spokój 😉

     • krzysiek

      Właśnie tak mam ? i sgs leży

 • wtf

  Coś mi się wydaje że kierunek zobaczymy na build 2017 w maju. Na 90% powinni pokazać coś z Windows 10 for ARM, oraz czym jest Feature 2 (możliwe że czymś w stylu WP7.8)

  • na build 2016 pokazali widżety i inne funkcje RS1, które nigdy nie ujrzały światła dziennego.

   w październiku 2016 pokazali działające Capture 3d na Elite i People, które okazały się tylko marketingową wizualizacją.

   na początku 2017 roku miały wystartować nowe telefony od HP – pokazano prototyp w gablocie.

   tak więc to co pokażą teraz mam mówiąc oględnie gdzieś – nie uwierzę w jakiekolwiek zapewnienia dopóki nie zobaczę ich faktycznie na rynku

   • Foldex

    To jest nic, gdzie są eksplodujące kafle!? To mogło naprawdę mieć ogromny wpływ na rozwój systemu. Ogólnie sama koncepcja kafelków nie zmieniła się nic od 2010r.

 • „Jakie będą dalsze losy systemu oraz użytkowników Windows 10 Mobile?”

  System podzieli los Windows RT i Windows 7.5. Użytkownicy w większości będą zmuszeni kupić telefon z androidem, pozostaną jednostki, niepotrzebujące aplikacji czy porządnej nawigacji. MS być może wyda Surface Mobile w 2019 roku, kiedy wszyscy zapomną o wpadce z Windows 10 Mobile. A wystarczyło bardzie się postarać.

  • Czyli na co planujesz zmienić 950?

   • Aba

    Poczekaj, będzie artykuł na co zmienił swoją 950XL.

    • V3

     hahahah 🙂 no nic dodac nic ujac 🙂

  • V3

   Szkoda. Po prostu po ludzku szkoda.

 • Tymczasem MS właśnie wprowadza nowe funkcjonalności dla swojego launchera na androida, które zmieniają dziesięć razy więcej niż RS2. Takie newsy potrafią dobić.

  https://mspoweruser.com/microsofts-arrow-launcher-android-update-brings-new-features-beta-users/

  • Aba

   Dobry temat na artykuł 😉

   • za nie długo nie będzie o czym innym pisać, tylko o nowych apkach MS dla androida

    • Foldex

     A czy już jest o czym pisać? 😉
     Ostatnio są same newsy o wycofaniu kolejnej aplikacji albo o kolejnym, nic nie wnoszącym buildzie.

     • najnowszy build pięknie nie drenuje baterii, powinni go dać zamiast tego RS2 .138

     • Foldex

      Mi się nie chce już bawić w instalacje tych buildów, od pół roku w sumie nic się nie zmieniło.

     • RS2_15204

      Właśnie od pól roku dużo się zmieniło, ale nie pod względem opcji dodatkowych tylko pod względem działania.

     • Foldex

      Lumie i tak leżą nieużywane, więc to nie problem. Poza tym i tak zostały już bez wsparcia.

     • RS2_15204

      Leżą nie używane? Ile sztuk jest w użyciu ? Jedna ? Tysiąc ? Sto tysięcy? Nie przesadzaj, są na rynku i nadal się sprzedają na allegro 😉 w małych ilościach ale jednak ;). Co do wsparcia, wygląda to od teraz bardzo słabo, masz rację. Choć może jeszcze pociągną rok ten system na modelach podobnych do 950, potem mnie to nie będzie zbytnio interesowało, telefon będzie miał trzy lata, to kupa czasu, większość moich znajomych i tak zmienia telefony w ciągu dwóch lat. Nie żałuję ani jednego zakupu lumi, żałuję tylko, że MS pracuje sporo idiotów.

     • Foldex

      Haha chodziło mi o moje lumie 😀
      A co do reszty się zgadzam.

     • RS2_15204

      Aaaa. Ok, to rozumiem;)

    • Aba

     Bingo! To pisz o Andku 🙂 „zapotrzebowanie społeczne”. Będę Cię tak podpuszczać 🙂 Jeśli mogę…

     • kizdub

      Szykuje się skok w bok? :-]

     • Aba

      U mnie? Nigdy w życiu!!!
      Tzn. na razie jeszcze nie. Do końca roku… Miesiąc?

     • kizdub

      Widzę… żelazna konsekwencja!

    • ravros

     Niegdyś MS kupując Nokię chciał przekonać ludzi do siebie dobrymi opiniami o Nokii, tak teraz wydają dobre aplikacje na Androida buduje swoją opinię wśród użytkowników konkurencji. Strategia dobra, ale nie przypuszczam, żeby była skuteczna.

    • Kris07

     Jak by w MS pracowali inteligentni ludzie to nawet nie tworzyli by aplikacji na Androida tylko rozwijali swój system
     Skoro Google na ich nie zrobi aplikacji to czemu oni maja robić na androida zero w tym logiki.

     • Daniel Orzanowski

      Jak by wm miał minimum 20 % rynku nawet google by zrobił apki

     • Kris07

      Jak by w Google zrobili te aplikacje to miał by przynajmniej 20% rynku, ale Google boi się konkrecji i robi się przez to błędne koło.

     • Daniel Orzanowski

      hahahah to nie chodzi o apki google stary …. tu chodzi o fb/messengera/steam/tinder/snap/ i pare innych na pewno nie o apki googla

     • Kris07

      Przecież fb, messenger i steam mają apki
      Snapa nikt normalny nie używa ta aplikacja do niczego nie służy.

      Jednak mimo wszytko błędne koło przed deweloperów – idiotów istnieje.

     • Daniel Orzanowski

      to weź androida nawet takiego za 400 zł i zobacz jak te apki działają a jak działają na 950

     • Kris07

      Miałem takie Szmelca i wieszał się nawet przy odblokowaniu ekranu, Android za 400 zł nie jest wart nawet 50, telefon który ma mniej niż 2GB na adroidzie nie ma prawa działać
      System sam sobie nie jest winien winni są tylko i wyłącznie deweloperzy

     • Daniel Orzanowski

      SYstem również … czekałem prawie 8 miesiecy aż naprawią problem z migającym ekranem …. Obecnie na zastępstwie za z3 mam desire 510 snap 410 1gb ramu i mam na nim fb/messenger.instagram/twitter/bank millenium/jak dojade/ i nic nie tnie czasem zdarza się jednak przerysowanie pulpitu ale to samo miałem na lumi

     • Kris07

      Ja na działanie jak dojadę i instagrama nie narzekam chodzą jak należy na L735, Android mnie zraził tym że średnio po 2 miesiącach chodził jak krew z nosa. Po kupnie Lumii uczułem ulgę. I ten piękny ciemny motyw w połączeniu z OLEDem (o czym użytkownicy Androida mogą tylko pomarzyć).

      I najważniejsze możliwość odbierania uprawnień aplikacją i instalacja aplikacji bezpośrednio na SD

   • krzysiek

    Dobry temat na mowe pogrzebową. Jeszcze nie jest tak źle ?

    • Aba

     Dobrze też nie jest.
     Lepiej nie będzie.

     • krzysiek

      Ja nie pracuję dla Ms i nie mam prowizji ?. Wm 5.0 tez działał słabo ale nie zamknęli dzialu mobilnego. Nie zniechęcam się tak łatwo

     • Aba

      Ja też się nie zniechęcam 🙂 To MS mnie zniechęca. I powiem Ci w tajemnicy, że zostanę jeszcze- mocno zniechęcona.

  • DzieX

   Ten launcher jest zajebisty. Używam go odkąd mam telefon z androidem. Do szczęścia brakuje mi kafelków, bo ten zjebany system ikonek z androida to się nadaje na PC a nie urządzenia dotykowe.

 • Jan75

  Z tego co piszecie i co można wyczytać na różnych innych stronach to chyba raczej dobrze nie będzie. Ja zacząłem od 640XL no i przesiadłem się na 950XL z myślą że będzie dla tego sprzętu wsparcie, a tu lipa. Już samo to że 950-tka tania nie jest, a w pełni funkcjonalna też nie, mówię tu o Cortanie.
  Kupując myślałem że MS za jakiś czas uruchomi tą usługę, ale niestety nie !!!!
  Zastanawiam się skąd taka cena w Polsce (na początku prawie 3.000pln))skoro jedna z ważniejszych funkcji w naszym regionie nie działa, powinien kosztować 300 pln.

  • Lenrok87

   Powinien kosztować 10 pln, a co! Albo najlepiej sam MS powinien dodawać jeszcze frytki i czteropaka ? Ech…

   • Jan75

    Lenrok, no to pojechałeś:) nie o to mi chodzi. Jestem zadowolony z tego fona i nie zamieniłbym go na nic innego, tylko jest chyba logiczne że coś co nie jest w pełni funkcjonalne powinno kosztować mniej. Mówię tutaj o Cortanie. W innych krajach działa i zgadzam się, warty swojej ceny, ale u nas nie działa więc cena powinna być niższa. … a do tych frytek to powinien być sześciopak i fajki 🙂

  • krzysiek

   W PL i większości świata mamy wolny rynek. Czyli prawa popytu i podaży działają. Jak widać nie jest to mocno popularny sprzęt i nigdy nie był ale ma swoich zwolenników. Czy jak ja nie mam i nigdy nie kupię LG żadnego sprzętu to mają go rozdawać pod rybnym? Mam wybór

   • Jan75

    tak, zgadza się. Chodziło mi tutaj o to że na naszym rynku powinien być tańszy skoro Cortana nie działa. Jest to jedna z przydatnych funkcji wiec dlaczego ma kosztować tyle co pełnosprawny sprzęt. Może nie 300 pln ale na pewno nie tyle ile kosztuje.

 • Józef Chruścielewski

  Wczoraj wszedłem W niejawny program testerów.Nokia 735LTE.Wszystko śmiga aż miło.Nie jestem fachowcem w tej branży,ale lubię eksperymenty.Dlaczego Dona odcina tyle fonów od oficjałki{komp.10.0.15063.138)

  • lilhomies

   a propo kompa to od ostatniej aktualizacji edge odpala się pol godziny..

  • RS2_15204

   Również robiłem to ostatnio na Lumia 735, przez długi czas była na RP, po dwóch dniach nie widać problemów. Widać więc, że nie chodzi o złe działanie. MS chce jak najszybciej zapomnieć o starych telefonach. Teraz jedyne co pozostaje to zmiana systemu. Wątpię aby coś się poprawiło na Windows 10M. Raczej jedyna opcja to pełny Windows z powloką jak teraz w Mobile. Jakby nie patrzeć, na pełny Windows jest dużo więcej aplikacji w sklepie, a sprzedaż urządzeń z Windows na tabletach i laptopach będzie nadal na bieżąco.

 • Jarosław Wojtas

  Microsoft coraz większy nacisk kładzie na usługi, a w ich przypadku jaki OS będzie pod spodem ma drugorzędne znaczenie. Tak wiec nie będę zdziwiony jak w perspektywie czasu MS porzuci mniej lub bardziej formalnie porzuci Windows Mobile, zamiast niego oferując „xxxxx Microsoft Edition”, tyle że znacznie bardziej „microsoft’owy” niż obecna edycja Galaxy S8.
  Nietrudno sobie wyobrazić sytuacje w której na słuchawkę uznanego producenta trafia nie tylko komplet aplikacji Microsoft, ale także launcher, a w dalszej perspektywie – ekstra nakładka.

  • launcher a nakładka to to samo

   • Mobilny

    Nakładka jest rozumiana w szerszym znaczeniu, tj. poza ekranem startowym producenci wprowadzają własny ekran blokady czy pasek szybkich ustawień (wysuwany z góry), które np. na Samsungu znacznie się różnią od odpowiedników na czystym Androidzie.

  • Kris07

   Moim zdaniem S8 Microsoft Edition powinien być na Windowsie, wtedy sam bym chętnie wziął kredyt aby go kupić czego bym nie zrobił aby kupić telefon na Androidzie,

   • Jarosław Wojtas

    Tyle że uwarunkowania rynkowe są takie a nie inne. Baza aplikacji na WM kurczy się w iście ekspresowym tempie, a te które jeszcze pozostały, delikatnie mówiąc „są takie jakie są”.
    Jeżeli nawet tak bogate instytucje jak banki rezygnują z rozwoju swoich aplikacji na WM, to co dopiero mniejsze firmy i pojedynczy programiści ?

    • Kris07

     Bo MS „wspiera” konkurencje, powinien już dawno się na nich wypiąć i rozwijać swój system. Skoro Apple i Google nie robią swoich aplikacji na mobilnego Windowsa, to czemu MS im robi zero w tym logiki .

     • Daniel Orzanowski

      Nie wspierali a i tak tracili użytkowników 🙂 poważnie myślisz że odcięcie ludzi od offica spowodowało by że nagle każdy wyrzucił by telefon z robotem i na gwałt brał lumie ?

     • Kris07

      Mimo wszystko wspieranie konkurencji i olanie własnego systemu to największy ich błąd

     • Jarosław Wojtas

      Asortyment aplikacji jakie oferują Google i Apple to drobiazg, w porównaniu z całą resztą. Ani ich brak na WM, ani obecność aplikacji Microsoft na platformy Apple/Google nie ma w ogólnym rozrachunku praktycznie żadnego znaczenia.

      Co do rozwoju systemu – to go rozwija. Tyle ze ten rozwój jakoś nie za bardzo chce się przełożyć na wyniki rynkowe, a co za tym idzie – na zwrot poniesionych nakładów. To jest biznes, a w biznesie nie ma sentymentów.

      A dlaczego Microsoft rozwija soft na inne platformy – bo nie ma innego wyjścia o ile chce dalej istnieć na rynku mobilnym. A promile jakie w tej chwili WM w żaden sposób mu tego nie zapewnią.

      W kontekście usług, o czym wspomniałem powyżej, to OS nie ma większego znaczenia. Grunt aby klient korzystał, a jeszcze lepiej – aby zapłacił. Nie tylko żywą gotówką.

      Na to wszystko nakłada się jeszcze nasz lokalny kontekst: Bing jest jaki jest, Cortany nie ma i nie będzie w przewidywalnym czasie. Aplikacje Groove czy „Filmy i TV” zostały u nas sprowadzone do roli marnych odtwarzaczy. Nawet czegoś tak prostego jak „muzyka” Microsoft nie jest wstanie uruchomić w Polsce. Nawet nie mogę sobie podłączyć do Groove swoich własnych płyt CD, które swego czasu „zripowałem” i wrzuciłem na OneDrive. Jakby się na to nie spojrzeć to zarówno Apple jak i Google wypadają na tym polu o wiele lepiej.

     • Kris07

      Jednak taka aplikacja Muzyka Play jeśli chodzi o sam ekosystem nie umywa się do Groove, może i ma więcej funkcji ale jest nie dla mnie jest przejrzysta. Aplikacji Groove to by mi brakowało jak bym musiał przejść na androida.
      Jak by nie uśmiercili tak szybko mix radio to może jakoś by się to kręciło.
      Jeszcze podoba mi się to że w Windowsie korektor działa globalnie a nie tylko w aplikacji do muzyki.

      Ciekawe jest to ze Microsoft olał wszystkie kraje Słowińskie z Cortaną czy uważają że są to języki trudne czy co ?
      Szkoda że aplikacja portfel też nie jest u nas wspierana bo jak tak dokładnie sobie porównałem to ona jest lepszym pomysłem niż Android Pay, bo nie potrzebuje specjalnego wsparcia ze strony banków.

      System ma potencjał tylko jest poprostu w błędnym kole, którego chyba już nie da się przerwać.
      Może jak by ktoś inteligenty i z pomysłami zarządzał działem mobilnym to by jakoś to działało, największy producent systemów a ma problemy z kierownikami projektu. Paradoks.

     • Jarosław Wojtas

      „System ma potencjał tylko jest poprostu w błędnym kole”
      Ano właśnie. Sam sobie odpowiedziałeś. Mści się zbyt późne wejście na rynek mobilny oraz późniejsze decyzje, z odcięciem szeregu słuchawek oraz pierwszą wersją WM, która ledwie zasługiwała na status „beta”.

      A co do aplikacji a raczej usług – to być może w Google/Apple może są i gorsze, ale mają jedną podstawą zaletę – są. Co mi po super aplikacji/usłudze skoro jej w ogóle nie ma w Polsce, a jeżeli jest – to w jakiejś wykastrowanej wersji. I przytoczony przez Ciebie „portfel” jest doskonałym tego przykładem.
      Mix radio działało bez problemu – sam z niego korzystałem, i to w płatnej wersji. Komu to przeszkadzało ? Zamiast tego mamy Spotify i Deezer, a czego ten pierwszy już przestał być rozwijany na WM, a drugi też może spotkać ten los.

      „Aplikacji Groove to by mi brakowało jak bym musiał przejść na androida. ”
      Nie rozumiem – mało to jest odtwarzaczy na Androida ?? Co takiego ma Groove w Polsce ?

     • Kris07

      Ze wszystkich aplikacji do muzyki renomowanych deweloperów, Groove dla mnie jest najbardziej intuicyjna, Muzykę Play na Androidzie użyłem tylko raz potem testowałem te od niezależnych dostawców.
      Fakt Groove w Polsce jest kulejąca ale przejrzystość to częściowo nadrabia.
      Jak by w MS Polska pracowali inteligentni ludzie z jajami i aspiracjami to byśmy mieli wszystko

      Niektóre telefony były odcinane słusznie, ale duża część bez problemu mogła być ciągnięta dalej.

     • Endbless Blue 69

      Jeśli chodzi o odtwarzacze audio-video to na Androida jest taki wybór, że znalazłbyś coś satysfakcjonującego.

     • Kris07

      Przeczytaj poniżej a się dowiesz że jednak z tym było mi ciężko znależć. No może VDL i Beats na HTC jakoś radę dawały. Jednak brak globalnego korektora na androidzie to porażka.

     • Endbless Blue 69

      Wydaje mi się, że nie dałeś szansy żadnej sensownej alternatywie. Mam rację?
      Ja akurat nigdy dłużej nie korzystałem, na PC czy telefonie, z Groova. Nie pasował mi. Może dlatego, że wolałem odtwarzacze audio-video​.

     • Kris07

      Na Lumii używałem tylko to co miałem wgrane w standarcie. Nawet nie wiem czy są jakieś sensowne alternatywy na mobilne okienka.

      Na kompie używam ALLplayer

     • Endbless Blue 69

      Ja używałem VLC. Na początku był bardzo niestabilny ale później było ok. Niestety nie był w języku polskim, ale obsługa jest tak prosta, że nawet laik da sobie radę. Po przesiadce na Androida też używam tego odtwarzacza.

     • Endbless Blue 69

      Bo na tym akurat zarabia.

   • Endbless Blue 69

    Co Ci po telefonie za 4K, z którego będziesz mógł zadzwonić i smsa wysłać. W Biedrze kupisz za stówkę albo dwie.

    • Kris07

     Niestety to barachło z biedry nie spełnia moich skromnych wymagań. Po za tym unikam robienia zakupów w sklepach typu Biedronka, Lidl, Aldi ze względu na to co się dzieje podczas jakiś większych promocji.

     • Endbless Blue 69

      No to ja mam spóźniony zapłon bo jak wybieram się na promocje do wymienionych marketów to zastaję tylko puste lady, parę metek i wyrwane drzwi podczas szturmowania przez „wampirów” zakupowych ????

  • Seba__258

   Microsoft Arrow juz jest swietna nakładką

 • kizdub

  Czy wy przypadkiem trochę nie przesadzacie? To TYLKO telefon, jeden z wielu w waszym życiu.
  Mobilny windows jest od dawna martwy, zmiany które były nic nie wnosiły (najczęściej przy poprawie jednej rzeczy z trzy inne schrzanili). Mobilny windows nigdy nie był systemem, na którym było mnóstwo aplikacji. Trudno oczekiwać, że marginalnym systemem zainteresują się wszyscy i będą tworzyć/rozwijać aplikacje.
  Jeżeli chcecie zostać z mobilnym windowsem to zostańcie, przecież nie ma obowiązku wymieniać telefonu co 2 lata. Można wymienić baterię, jeżeli jest już zużyta, a jeżeli ktoś ma abonament to może przedłużyć umowę bez wymiany aparatu i płacić mniej albo wziąć telefon do odsprzedaży.

  • V3

   I tak i nie. Smartfon to przede wszystkim aplikacje. Coz po smartfonie, jesli np nawigacja nie bedzie dzialac poprawnie – bo beda stare mapy. Przyklady mozna mnozyc.

   • kizdub

    Zatem dochodzimy do wniosku, że w10m ma zdecydowanie więcej wad.
    Dlatego polecam przejście na androida i zobaczenie samemu jak to działa 🙂

    • V3

     Widze na codzien u malzonki w Samsung Galaxy S7 Edge 🙂
     No i dziala rewelacyjnie. Tak obiektywnie mowiac.

  • Aba

   Każdy temat jest dobry 🙂

   • kizdub

    Lepiej już było 😛

    • Aba

     W sensie, że do dyskusji każdy temat dobry.
     Heh, znowu myśli nie skończyłam 🙁

     • V3

      a czy jest mozliwe zeby przeportowali Androida np na 950tke ?? Bo w sumie smartfon lubie bardzo, system juz troche mniej po tych zdaniach z M$

     • Aba

      RS2 mówił, że nie można. To pewnie nie można, z nim pogadaj.
      Może blokady ma jakieś nie do obejścia.

     • V3

      Tak dzis myslalem i myslalem co tu dalej robic. No i wymyslilem 🙂 Akurat dzis z zona bylismy w MediaMarkt, i byla wystawiona S8 Edge. Jakiez bylo zdziwienie ze S8 Edge jest sporo mniejsza od S7 Edge mimo wiekszego ekranu. Jest wezsza i taka jakby zgrabniejsza 🙂
      Spodobala sie. No wiec zapadla decyzja ze na nastepny rok zostawie jednak Lumie 950, a jak sobie zona bedzie brac S8 Edge (abo firmowe) to moze mnie przypadnie S7 Edge 🙂
      Na 950tce zbyt wiele nie strace, bo kupilem bardzo mozna powiedziec okazyjnie noweczke, a 930tki sprzedawac nie ma najmniejszego sensu. Wiec tak czy siak samo sie wyjasnilo. 🙂

     • Aba

      Nie ma to jak suweniry 😉 Szczęściarz.
      Chyba będziesz musial ten telefon jakoś „odpracować” 😉 Np. prasując, albo myjąc okna…

     • V3

      😀 no chyba sa jeszcze inne, przyjemniejsze sposoby niz prasowanie 🙂

     • Aba

      Lubisz zmywać naczynia???????!!!!!

     • V3

      idac z duchem czasu mam na szczescie zmywarke haha 🙂

     • Aba

      Nie zaimponowałeś mi 😉 Też mam 😛
      I tak dużo trzeba myć ręcznie niestety 🙁

     • Aba

      Nie wszystko da się załatwić urządzeniem elektrycznym 😉

     • V3

      Otoz to hahahahahhahahahahhahahahahahahhaa 🙂

     • Aba

      Widziałam dziś te eseczki. 8-ka super! Duży ekran w małym pudełku. A 7-ka też wygląda godnie. Kochana żona! Koniecznie idź „pozmywaj” 😉

     • V3

      No 8-meczki piekne. Idealnie leza w dloni. Chociaz napisze ci cos smiesznego 🙂 Rozmawialismy i spytalem jak ona postrzega (oczywiscie w zartach) ludzi ktorzy uzywaja 3 systemow.
      ANDROID – uzywaja wszyscy 🙂
      iOS – sa niczym wyznawcy Islamu 🙂
      Windows10m – to nisza – Szataniści 🙂
      HAHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAH

     • Aba

      A wyjaśnisz mi jedną rzecz, bo dręczy mnie przez Ciebie? 🙁
      Co to ten „pracownik dystrybucji(?)”

     • V3

      Przypomnij mi 🙂 strasznie duzo danych ostatnio przetwarzam 🙂

     • V3

      Przypomnij prosze 🙂

     • Aba

      Wrócę z roboty to poszukam. Jak nie dostanę urlopu. Urlop=zakupy.
      Poszukam. Na pewno.

     • Aba

      No nie przypomnę.
      https://uploads.disquscdn.com/images/30eef1cb1b6ad759d687caf510e2792e2ec5d584e70ddc98912e105f5b75f393.png
      Tu przed tym „pudło” było.
      Tyle czerwonych na raz dostać…
      A jak już dostanę bana to też będę , Guest, czy tylko nie będę mogła się zalogować, albo nic napisać? A z resztą… Co za różnica.

     • Aba

      Gdyby można było, to pewnie postawił by sobie Androida na 950-ce jedną ręką jedząc obiadek co kochana żona zrobiła i nudząc się po ciężkiej pracy i nie szukał telefonu zastępczego 😉

     • kizdub

      Pozostała tu już chyba w większości tylko grupa 950stek. Elita :-]

     • Aba

      Jeśli masz na myśli tych najbardziej uzależnionych to chyba tak.

     • V3

      i 930tka 🙂

     • Aba

      Mmmm Elyta 🙂

     • Aba

      A Ty masz jeden, czy jeszcze coś na androidzie?

     • V3

      Egzakli 🙂

     • kizdub

      Warto rozmawiać!
      Tylko proszę bez skojarzeń z tym mało sympatycznym programem tvp.

     • krzysiek

      Temat do dyskusji dobry. Forum żyje. Moderatorzy stawiają browca ?

 • Pixellus
  • krzysiek

   3 gb ram ?

  • nie ma to jak kręcić filmy na cmentarzu…

   • V3

    hahaha o tym samym pomyslalem 🙂 zajebista recenzja 🙂

   • Kris07

    Ten gościu to przecież największy Hejter mobilnego Windowsa

    • coś ci się pomyliło

     • Kris07

      Możliwe, albo mam takie wrażenie po kilku jego artykułach.
      Sam bym kupił sobie 950xl, ale boję się że już za późno.

      Szkoda że jest to błędne koło mobilnego Windowsa

     • to raczej jedyny fan windowsa w tej redakcji

     • Kris07

      Mogłem sobie go z kimś innym pomylić, czasem tak mam. Nie mam pamięci do twarzy.

     • ciekawy

      Można sobie mówić, że się lubi, że to i tamto źle zrobili, ale kupowanie dzisiaj jakiejkolwiek Lumii – nie wiem nawet jakby to nazwać, a niecenzuralnych słów używał nie będę 😉

  • Już usunięte?

   • Pixellus

    Nie. Z tego co widzę filmik jest cały czas dostępny

 • Mateusz Górniak

  Może chce ktoś kupić białą Lumie 640 LTE? Stan bdb

 • Jarek
  • Zabawne, że rzeczywistość W10M jestt jeszcze gorsza niż satyra. Miesiące temu było już wiadomo, że zespół W10M praktycznie nie istnieje.

  • squall0

   Fake, w zespole WP siedzą aktualnie dwie osoby 😉

 • Kowalczyk Damian

  MS po raz kolejny uratował mnie przed nieoczekiwanym. Tym razem mobilna 10 zadbała o mój portfel. Czego sobie, i Państwu życzę
  http://pikio.pl/zaskakujacy-pomysl-pis-na-abonament-rtv-ma-zmusic-do-placenia-wszystkich-polakow/

 • Widl0g0n

  Może i MS planuje kiedyś tam tego Surface Phone’a wypuścić i odrodzić jak feniks z popiołu. Z tym jednym wielkim wspólnym jądrem. Ale to nie oznacza ze swój system mobilny powinni udupić wcześniej tak ze udział ich systemu i słuchawek ma być na poziomie 0,0%.

  • Piotrek Zombiak Dmoch

   To się nazywa wygaszanie ?

 • lukasik79

  Dzisiaj w FR pobrało aktualizację Poczty i Kalendarza.

  • Piotrek Zombiak Dmoch

   Zabawmy się w znajdź różnicę. Piksel x zmienił miejsce… Ach zapomniałem. To się nazywa optymalizacja.

   • lukasik79

    Masz rację Piksel x zamienił się miejscem z y. Wiesz jaka to jest zasadnicza różnica i jak zmienia to działanie aplikacji??
    Po takiej zmianie wystarczy, że pomyślisz o tym, żeby otworzyć @ – nie musisz klikać w apkę, sama się otwiera. Taki przekaz myśli wprowadzili.

    • Piotrek Zombiak Dmoch

     Widzieliście reklamę fanty. Najwyraźniej u nich brakuję takiego młodzieżowego coś tam, coś tam…

 • Piotrek Zombiak Dmoch

  Dzisiaj wyciągam tel. z pod poduszki, chcę odblokować a tu zonk. Czarny ekran. I znów HR.

  • Łukasz

   Przycisk włączenia + głośności w dół przez 10 sekund. To jedyny sposób na czasu ekran przy odblokowaiu. Jak Tel?

   • Piotrek Zombiak Dmoch

    535

    • Łukasz

     No ja tez. Boje się ze nie poprawią tego bo nie została dopuszczona do oficjalnego CU.

     • Piotrek Zombiak Dmoch

      Jak można brać pieniądze przez rok czasu i nie poprawić tego. Ja bym się zapadł pod ziemię.

     • squall0

      Mam to samo na 950XL :/

     • Piotrek Zombiak Dmoch

      Człowiek „100” razy im pisze, że brak jest dzwonka przy powiadomieniach z poczty ale to jak gadać ze ścianą.

      Edit: A oni piksele przesuwają.

     • lukasik79

      Ja mam inne wrażenie. Wydaje mi się, że Oni jednak czytają opinie i pomysły, ale w pierwszej kolejności zajmują się większymi błędami. „Drobne” poprawki typu – Pogoda zaktualizowano o godzinie…, czy dźwięk powiadomień wprowadzą na sam koniec przed oficjalną dystrybucją najnowszej wersji systemu. Jako Insider to masz za zadanie testować wydaną wersję systemu i aplikacji, a nie dźwięki w powiadomieniach czy inne mniej ważne rzeczy.
      Oczywiście nie umniejszam tutaj priorytetów. Dla każdego pewnie liczy się coś innego i do różnych rzeczy przykłada wagę.
      Nie bądź zły na MS zapewne soon wprowadzą dźwięki w powiadomieniach @.

     • Piotrek Zombiak Dmoch

      Te błędy są tak oczywiste, że aż trącą głupotą. To tak, jak by w jednym wydaniu, napisał bym że 2+2=5 a w kolejnym poprawił bym na 4,5. A jeszcze w kolejnym na 4,4 itd.

     • Sławek

      Mając Lumie 535 też miałem z nią problemy, ale większosc dziwnych zachowan nie wystepuje u wszystkich osób, czyli nie wiadomo co je powoduje, ja mam L650 i nie mam na co narzekać, wszystko w niej pracuje poprawnie, wszystkie powiadomienia działają, np powiadomeinia w Outlook trzeba włączyc bezposrednio w ustawieniach programu Outlook.

     • Kwestia kluczowa: brak konsekwencji. Jak by to był ich jedyny produkt, to inaczej by teraz śpiewali, &€#ny.

     • Artur

      Jest dzwonek dla poczty, trzeba dodatkowo kliknąć w ustawieniach poczty i oczywiście wybrać w panelu powiadomień dla aplikacji Poczta.

  • Piotrek Zombiak Dmoch

   Przed minutą ktoś do mnie dzwonił. A u mnie czarny ekran. Kolejny HR.

   • March540

    Na 540 ten sam problem miałem i tylko dlatego wróciłem na AU. Na CU lepiej mi telefon chodził. Moze któraś zbiorcza aktualizacja to naprawi, poprawiając funkcjonowanie sam nie wiem czego, bo nie wiem co to powoduje.

 • Radek

  A IKO jak nie działało, tak nie działa, nawet w nowej kompilacji RS3 na L 950 DS. Ciekawe czy przez ten tydzień do aktualizacji stanie się cud i apka ruszy? Chyba marne szanse. Pomału rozglądam się za następcą lumii i jestem przekonany, że będzie to lenovo moto x force. Podobne parametry, wyświetlacz, dual sim… Szkoda.

  • Jacek Placek

   Mam to samo tyle ze l950xl. O dziwo na l640 i l735 IKO działa normalnie

   • Radek

    Robiłem HR po wgraniu kompilacji CU a następnie zainstalowałem IKO od nowa. I wówczas ruszyło, ale tylko na jeden raz. Ponowne uruchomienie już nie wyszło ? Więc to nie „wina” aplikacji.

  • Bobasek Bobasek

   IKO działą normalnie , jest mały blad od kilku wersji i prosta sprawa wlaczcie wi fi jak uzywacie danych komorkowych i bedzie działąć IKO

   WM ma lepsze wsparcie niz dzia….oski andek , corka miałą kilka wych wynalazków z andkiem i tylko raz sie zdazyło ze 1 model dostał aktualizacjie z 5.1 do 6 i to z oporami , wiecznie pozerajacy ram , wiecznie brak miejsca to jest szajs andka … w WM robie co chce i nie wola mi telefon o byle smieci jak android w aktualizacjach gdzie dane komorkowe wpier….la

   • Radek

    Kwestie wifi przy uruchamianiu IKO przerabiałem już dawno temu. To był błąd który pojawił się w rozgalezieniu RS1. Dziś mój telefon otrzymał aktualizacje oficjalna RS2 i uwierz mi, IKO nie działa. Wiele osób tak miało na wcześniejszych kompilacjach na lumiach 950 ale w wersji dual sim. Niestety ja taki telefon mam.

    • Bobasek Bobasek

     daj fabryke i zainstaluj na nowo moze pomoze , ja uzywam tego patentu od listopada lub grudnia i działą znakomicie , łacznie z nowa spartolona aktualizacja z 2 maja

 • A tymczasem Edge działa na CU dużo gorzej niż na RS2! Ciagłe przeładowania i karty-widmo! Progres, #@%wa!

  • Przecież RS2 to nazwa kodowa CU czyli to jest to samo.

  • Piotrek Zombiak Dmoch

   Chcę obejrzeć film na cda, a po minucie oglądania przeladowanie. I tak w koło.

   • Cda? Na stronach bez wideo przeładowuje! Że o przełączeniu do smsów nie wspomnę. Do tego te zombi-karty. Błąd strony i już się nie wczyta ani nie można na tej karcie otworzyć innej strony. Albo otwarte karty zamienia na puste New Tab i nie wiadomo, co tam było. Długo by pisać i szkoda energii.

    • Piotr K.

     Ja raz tak miałem na AU na oficjalnym – wyłączyłem telefon i włączyłem i przestało tak robić.

 • Marcin

  A MS dziś wydał Flow na W10M…. i bądź tu mądry co oni tam robią…

 • Damian Pizoń

  czy też macie problem z kafelkiem fb po przyjściu powiadomienia?

 • Piotrek Jaworski

  Najpewniej na L640 nie dostanę nic powyżej CU (nawiasem na PC nowy, oficjalny build generuje sporo błędów) więc pomału żegnam się z systemem.
  Telefon z Androidem warty uwagi i do 1000 zł. Ktoś coś poleca?

  • Hubert123454

   asus zenfone 3 max laser, Alcatel Idol 4

 • bbk66

  Ma byc znów nowe woof,nowa aktualizacja,ciekawe co znów nie bedzie działać,znow bedzie reset bo fon zwolni jak pendolino,znów zabawa w dopasowaniu ustawień i bedzie jak zwykle-klapa

 • Adam Fatyga

  Mam madzieje, ze za rok nie zniknie do konca Win mobile, bo wracam do niego z zielonego robota

 • Rafal

  Użytkuję od 2 lat L640 telefon jak na to co dzieje się wokół sytemu działa sprawnie,powiedziałbym oprócz standardowych problemów:) ok.Podkusiło mnie dokupiłem L650 i już po 3 dniach się zaczęło!Maiał ktoś problem z znikającym głosem w słuchawce podczas połączeń? Głośnik dolny i słuchawki działają ,słuchawka główna żyje swoim życiem .