Jakich zmian potrzebuje Windows 10 Mobile?

W trakcie ostatnich konferencji Microsoft zaprezentował pierwsze nowości, jakie otrzymamy w kolejnej kompilacji systemu Windows 10 Creators Update. Rozszerzony tryb Continuum, funkcje korporacyjne, większe wsparcie dla 3D i Virtual Reality. Czy naprawdę tego potrzebuje system Windows 10 Mobile?

Sesja Ignite stanowiła przedsmak i zapowiedź kolejnych Feature Updates czyli nowych funkcji systemowych. Kierowana do klientów biznesowych, skupiała się na poprawie efektywności pracy i zarządzania systemem przez działy IT (Wi-Fi Direct, zdalne resetowanie PIN, grupowe aktualizacje telefonów etc). Kolejny event Microsoftu postawił na opcje 3D i promocję urządzeń z nowej serii Surface Studio. Na filmach z wydarzenia można dostrzec kilka nowości, o których nic nie wspomniano.Zmiany te jako pierwszy dostrzegł użytkownik Marvin z grupy Microsoftu na Telegramie:

centrum powiadomień

W centrum akcji zagościły nie tylko zaawansowane informacje z Cortany, ale również zapowiadana funkcjonalność „Pickup where you left„, pozwalająca na kontynuowanie pracy rozpoczętej na innym urządzeniu, dokładnie w tym samym miejscu, gdzie skończyliśmy. Poniżej widzimy nowe centrum powiadomień oferujące odświeżony wygląd Szybkich Akcji (bez szarych kafelków), szybkie dostosowanie poziomu głośności i jasności ekranu (znane chociażby z androida), połączone z kilkoma kafelkami o większych odstępach. Całość wygląda teraz znacznie lepiej.

Uchwycone na filmie z wydarzenia zmiany systemowe dają nadzieję na to, że na poprawkach w Continuum się nie skończy, a system Windows 10  i Windows 10 Mobile otrzyma szereg nowych funkcjonalności i zmian wizualnych. Można by więc zadać pytanie: czego oczekujemy od kolejnej dużej, aktualizacji systemowej RS2? Co chcielibyśmy w tym systemie zobaczyć?

Udoskonalenia interfejsu. Centrum akcji zostanie przemodelowane. To już wiemy. My nadal czekamy jednak na kolejne zmiany, np. przeźroczystości w centrum akcji i w innych elementach systemowych takich jak dolne paski funkcyjne. Tryb poziomy pulpitu oraz ekranu Glance. Zwiększenie interakcji z kafelkami. Wybuchowe kafelki, interaktywne kafelki czy nowe rozmiary kafli pozostają na razie w sferze marzeń i porzuconych funkcji systemowych. Zamykanie wszystkich programów jednym przyciskiem mile widziane. Podobnie jak widgety w centrum akcji, które akurat powinny się (w końcu) pojawić.

beta

Poprawa stabilności i błędów systemowych. System w końcu powinien działać poprawnie na wszystkich starszych telefonach z prędkością i stabilnością W8.1, a nie tylko na topowych flagowcach. O poprawie błędów regionalnych już nawet nie chce mi się pisać, bo wspominam o tym co dwa dni: błędy w tłumaczeniach, brak powiadomień Skype dla polskiego regionu, brak rozpoznawania polskich znaków w Dialerze etc. System powinien być stabilny nawet po roku i nie wymagać hard resetu po każdej większej porcji aktualizacji. Powinien oferować stabilność pracy na każdym urządzeniu dopuszczonym do pobrania systemu.

Funkcje regionalne. Pomarzyć zawsze można. Jeśli system ma zyskać szerszy zasięg to MUSI oferować wszystkie funkcje na każdym wspieranym rynku, a do takich należy nasz kraj. Polska wersja Cortany, Muzyki Groove, Filmów, poprawna obsługa Map to podstawa, inaczej system zostanie w końcu porzucony nawet przez największych fanów. Zmiana regionu to nie rozwiązanie.

Chasable tiles. Większa interaktywność kafli i centrum akcji miała zagościć w wersji RS1 systemu. Na szczęście w trakcie pisania tego artykułu MS wprowadził opcję Aktywnych Kafelków  czy też Podążalnych Kafelków do pierwszych aplikacji MSN. To miało być zrobione już w sierpniu! Podobnie zresztą jak Skype… Niestety Microsft najwyraźniej nie wyrobił się z połową funkcji RS1, które trafią ostatecznie do RS2.

Aplikacje Preview. Oficjalna wersja systemu a aplikacje pojawiają się w wersji Preview czy też Beta? RS2 powinien zaoferować końcową wersję systemu a nie zbiór niedoróbek w wersji późnej beta z aplikacjami pozbawionymi połowy funkcji. O funkcji Hello nawet nie wspominam. Po roku pozostała na tym samym etapie Iris Beta. A rozpoznanie moich oczu w okularach jest w zasadzie niemożliwe, bez okularów równie słabe.

Sklep. Jeżeli sklep będzie świecił pustkami, systemu nie tkną nawet najbardziej oddane korporacje. Bo biznesmeni nie używają telefonu wyłącznie do przeglądania maili czy płatności bankowych (te akurat elementy sprawdzają się bardzo dobrze w zabezpieczonym środowisku Windows 10), ale też potrzebują aplikacji funkcjonalnych oraz społecznościowych. Aktualna wersja Facebooka i Messengera to niestety śmiech na sali. Microsoft powinien W KOŃCU sypnąć groszem i płacić za aplikacje UWP w wersji dla systemu W10, po to by powoli zasypywać przepaść między innymi systemami. A jeśli tego nie robi, to przynajmniej zachowywać ekskluzywność własnych aplikacji, a nie robić czasami gorsze, czasami znacznie lepsze wersje na konkurencyjne platformy.

Drenaż baterii. W RS2 w trybie spoczynku moja stara Lumia 930 z aktywną kartą SIM potrafiła wytrzymać 5 dni i mieć nadal 50 % baterii. Ogromny postęp wzbudzający niedowierzanie. Niestety, aplikacje systemowe takiej jak Edge czy MS Band potrafią zjeść całą baterię w mgnieniu oka, czyli do wieczora. To wymaga poprawy.

Szybsze i bardziej niezawodne aktualizacje. MS chyba czyta w moich myślach, bo wprowadził niedawno nowy mechanizm aktualizacji nadpisujący jedynie nowe pliki bez potrzeby pobierania ca łych buildów. To co mam na myśli to nie system pobierania, ale jego efekty, czyli błędy wynikające z procesu aktualizacji. Praktycznie po każdym Patch Tuesday użytkownicy narzekają i robią resety systemu. Na PC nie ma to miejsca, komputery aktualizują się w większości bezboleśnie. System aktualizacyjny powinien przypominać ten ze sklepu. Szybko, sprawnie, w tle, bez potrzeby czekania godziny i oglądania mielenia trybikami a potem konwersji plików.

Więcej opcji personalizacji – nowe dźwięki systemowe, pełna gama kolorów, nowe tapety etc. Część z tych rzeczy już trafia do Insidera, a część, jak pełną paleta kolorów, zapowiedziano w trakcie konferencji MSFT. Przydałaby się jednak jakaś większa zmiana i więcej opcji.

Ekran startowy Windows 10 Mobile (po pierwszym uruchomieniu) – obecnie to kompletna porażka. Puste pola po usuniętych kafelkach, bezmyślny rozkład startowy, smutna kolorystka i tło – to wszystko powinno ulec zmianie! No ale do tego trzeba zastąpić chyba tych „trzech stażystów z Indii” pracujących nad wersją mobile profesjonalistami, którzy wiedzą jak zastąpić „gwiazdkę” w Skype ilością wiadomości.

Lepszy Insider. Warto wdrażać i kreować, testować wśród insiderów bardziej „szalone” pomysły jak np. wybuchowe kafelki, 5 kolumna kafelków na ekranach XL, pasek start w wersji mobile i wiele innych. Od tego powinien być Insider by testować różne rozwiązania i wybierać najlepsze. Tak zrobiono np. z nową ikonką powiadomień na PC: pokazano kilka rozwiązań i pozwolono głosować na najlepszą opcję. Dlaczego tylko w tym przypadku?

Wszystko to sprowadza się w zasadzie do jednego: zmiana polityki MS i większe zaangażowanie w pracy nad swoim systemem, bo te same błędy co wersja mobile powiela wersja stacjonarna. System wymaga ciągłego dopracowania i ulepszania. Wersja RS2, zawierająca większość obiecywanych rozwiązań z RS1, może stanowić jednak pozytywny przełom. Warto poczekać do wiosny. Być może w kwietniu 2017 Windows 10 wyjdzie z wiecznej wersji beta i preview by zaoferować lepszą wersję samego siebie i zwiększoną funkcjonalność.

 • krzysiwonka

  Potrzebna jest również kwestia dopracowania przypisania dźwięku sms do pojedynczego kontaktu….. W tej chwili istnieje taka opcja ale działa to tylko wtedy gdy dźwięk sms od wszystkich ustawiony jest jako standardowy…. Czy tak trudno jest to naprawić? W WP 8.1 działało to poprawnie. W W10 Mobile w TH2 również działało poprawnie ale bodajże tylko do kompilacji .122…. Teraz widzę że Microsoft jakby olał tą sprawę całkowicie bo co wyjdzie nowa aktualizacja w RS1 nic widzialnego gołym okiem do systemu nie wnosi. Ja wiem że są to tylko małe poprawki w wydajności ale wydaje mi się że wyżej wymieniona sprawa do takich właśnie należy….. No chyba że ja się mylę i jest to NOWA FUNKCJA która będzie dodana w wersji RS2 lub RS3 i Microsoft potrzebuje na to jeszcze z 1,5 roku…… Czas chyba się ogarnąć…..

 • tridlle

  Windows 10 Mobile potrzebuje jednej zmiany. Nastawienia MS do klienta i ich własnego produktu.
  W tym leży największy problem.

 • Tommy Hanky

  Zgadzam się z nastawieniem do Klienta, w szczególności także i serwisu. Reklamowałem ostatnio swoją L930 i niestety ale dwa razy odmówiono naprawy. W przypadku wyświetlacza który zrobił się zielony. braku prawidłowego działania czujnika zbliżeniowego. Szkoda że tak podchodzą do klienta.

 • bbk66

  dziwi mnie że na 8.1 wszystko działało,wyszedł nowy system i człowiek mysli że będzie lepiej sprawniej ,a tu zonk,,to nie działa, tamto zawiesza, co inne znikło ,a pierdoły że więcej kafelek można ustawicic………, to bzdet.
  mówiąc krótko, miało być lepiej a wyszło jak zwykle,i co?,i powrót do 8.1 i wszystko śmiga,dzwoni,trąbi ,są dzwięki i fon 2 dni bateria trzyma w ciągłej eksploatacji

  • Konrad Uroda-Darłak

   Bzdura, WP8.1 wcale nie jest tak idealny jak niektórzy zdają się uważać. Trapiło go niemniej błędów niż jest w Win10 Mobile.

   • TomaszK

    Ale to co najważniejsze to jest- stabilność. Na mojej 830 ciągle coś nie grało, coś się zawieszało, nagrywane filmy klatkowały, aplikacje wywalało. Co jak co ale na 8.1 tego nie miałem i od momentu powrotu nie mam 🙂
    Na początku zachwyt bo coś nowego ale po miesiącu dwóch wszystko zwalniało, i najgorsza bateria.. pakiet danych żre ją niemiłosiernie w porównaniu do 8.1

    • Konrad Uroda-Darłak

     Jedyne na co faktycznie mógłbym narzekać to bateria – cała reszta była bez zmian (L735 + Insider).

   • RS2_14955

    Jednak wydaje mi się, że błędów było dużo mniej, ale i możliwości również.

    • Konrad Uroda-Darłak

     Czy ja wiem? Wydaje mi się, że ilość była porównywalna.

     • RS2_14955

      Szczerze. 8.1 nie miał tyle problemów, nie robiło się często HR, bo nie było co chwila nowych build 😉

     • Konrad Uroda-Darłak

      Nie ogarniam – nikt nie każe z Insidera korzystać. Poza tym, ja nigdy nie robiłem HR i problemów nie miałem – kwestia szczęścia 😛

     • RS2_14955

      Ok. Ja od dawna tylko insider więc mogę się pogodzić z błędami, ale znajomi mają oficjalny RS1 i również jakieś problemy mieli i maja. Oczywiście dużo mniej błędów i nie takie aby trzeba robić HR. RS2 już powinien być naprawdę ok patrząc na rozwój sytuacji 😉

   • MarGo

    Może nie jest idealny bo takowych systemów nie ma ale jest lepszy tj. szybszy i stabilniejszy. Mając W10M po aktualizacji .321 straciłem resztki cierpliwości (drenaż baterii – nie byłem jedyny) powróciłem do WP8.1 – używam go już chyba trzeci tydzień i żadnych problemów. Nawet powiadomienia głosowe przy najważniejszych wiadomościach zaczęły ponownie działać także nie wiem o jakich błędach piszesz, natomiast wiem, że w kwestii szybkości i stabilności W10M kuleje.

    • Konrad Uroda-Darłak

     Ja za to wiem, że postawiłeś system od zera – to mocno pomaga.

   • bbk66

    ty wiesz swoje ja wiem swoje-wejscie w co kolwiek to wiecznosc,przykład klik w kafelek smsa -20sek/rewelacja,jezdze po drogach więc używam tzw kabel i co po podłączeniu kabla brak dzwięków sms,dzwonek połączenia na 10 połączeń 7 cisza,robie zdięcie niby jest wchodze po czasie niema,po 2 dniach ooo jest, jak miło-to są żeczy użytku dziennego,a jeszcze znikające kafelki z ekranu startowego lub kontakty i to są bzdury?! to jest normalne użytkowanie fona!, aaa a bateria 7 godzin przy średnim użytkowaniu gdzie na 8,1 czyma 2 dni,więc jako dla mnie zwykłego człowieka co kupił se fona w sklepie to jest chore,może dla zboczeńca elektroniki to jest pikuś ale nie poto kupuje samochód żeby kombinować jak koń pod góre tylko jezdzić. jaki fon? 640 xl ds zakupiony w mm
    także to jest moje zdanie,3 razy podchodziłem do 10 i przykro mi stwierdzić-powrót do 8.1

    • Konrad Uroda-Darłak

     To nie kwestia „ja wiem swoje, Ty wiesz swoje”, a urządzenia i w dużej mierze szczęścia – takie uroki Windowsa.

 • drk001

  Usunięcie aplikacji Radio FM nie zapomnę MS nigdy. I nie interesują mnie te niedoróbki z obecnego sklepu.

  • makgajwer

   Też jestem na nich za to wściekły i to przyspieszyło moją decyzję odnośnie zmiany telefonu za 5-6 m-cy na androida

  • z tym radiem to poszaleli…

  • tridlle

   Głosować:
   feedback-hub:?contextid=213&feedbackid=54f527c1-b1cc-4fd1-869d-07bea98bc1a0&form=1&src=2

   • RS2_14955

    Nic to nie da. W feedback jest olbrzymie poparcie dla radia ale ktoś z MS odpisał, że chodzi o jakieś zwiększone zużycie wydajności systemu itp. Dla mnie to brzmi jak żart.

    • możesz dać linka do tego wątku?

     • RS2_14955

      Z odpowiedzią?

     • tak, z odpowiedzią inżyniera

     • Software engineer to niekoniecznie inżynier. Właściwie większość SE nie jest inżynierami. Takie korposamodowartościowanie. Jak junior vice janitor assistant.

     • przy okazji, w Centrum Opinii nie widzę żadnych opinii…. super a wyszukiwanie po Radio FM nie zwraca żadnych rezultatów

     • RS2_14955

      Mi wyszukuje, z tym teraz tylko w PL. Wcześniej było dużo innych ciekawych pomysłów i zgłoszeń jak feedback był po angielsku, bo to pewnie zależy od ustawionego regionu.

     • RS2_14955

      Tutaj masz ale mało zgłoszeń bo to polskie zgłoszenie http://aka.ms/F0ombs

     • RS2_14955

      Albo może mi się coś kiedyś pomieszało i być może wprowadziłem w błąd, kiedyś o tym czytałem i tak zapamiętałem a być może chodzi o brak używania przez użytkowników. Wiem, że to było na angielskiej stronie bądź na angielskim feedback. Ale pewności nie mam więc przepraszam za zamieszanie.

  • jhevi

   Ale co jest nie tak z tymi aplikacjami ze sklepu? Coś nie chodzi? Czegoś brakuje? O ile pamięć mnie nie myli to wersja MS też nie grzeszyła funkcjonalnościami

 • jozin70707

  Doskonały artykuł w pełni zgadzam się z jego autorem.

 • MarGo

  Przywrócenie aplikacji Radio FM, które jako jedyne miało możliwość odtwarzania radia przez głośnik. Odblokowanie? możliwości ustawienia pogody na ekranie blokady, skaner kodów QR, przydałoby się jeszcze czytanie sms-ów znane z WP8.1, które naprawdę polubiłem.

  Ze zmian np.: rozszerzony tryb Continnum, funkcje korporacyjne itd. Skorzystają z nich głównie osoby posiadające urządzenie z górnej półki, a przecież z tego co pamiętam ta kolejna aktualizacja miała być „rewolucyjna” dla wszystkich.

  System w końcu powinien działać poprawnie na wszystkich starszych telefonach z prędkością i stabilnością W8.1, a nie tylko na topowych flagowcach. O poprawie błędów regionalnych już nawet nie chce mi się pisać, bo wspominam o tym co dwa dni: błędy w tłumaczeniach, brak powiadomień Skype dla polskiego regionu, brak rozpoznawania polskich znaków w Dialerze etc. System powinien być stabilny nawet po roku i nie wymagać hard resetu po każdej większej porcji aktualizacji.

  I to napisał Krzysztof Sykta? :O :O :O

  • PACH

   „skaner kodów QR, przydałoby się jeszcze czytanie sms-ów znane z WP8.1, które naprawdę polubiłem.”
   O tak, bing Vision i czytanie sms po Polsku to były killer feature WP, niestety jak to u MS gdy coś działa to porzucają tego wsparcie i usuwają :/

   • MarGo

    Aż się dziwię, że jeszcze ktoś nie napisał w odpowiedzi na mój komentarz, że to nie potrzebne, słabo działało itp 🙂
    Tak swoją drogą widać poprzez te przykłady wyżej, że Windows zamiast się rozwijać to się cofa wręcz w rozwoju. „Rewolucyjnych” funkcji dla wszystkich zapewne nie będzie także lipa.

   • skaner kodów pobierasz zewnętrzny, jest o wiqr scanner rs jest o wiele lepszy od binga!

 • Damian Pizoń

  nie ma co ciągnąć trzeba to wszystko zamknąć a firmę ogrodzić taśmą policyjną 😀

 • marek1908

  Szukam dobrej wizytówki w sklepie i nic nie ma ktoś coś doradzi…..
  Potrzebuję zapisać dane ,nr konta,dane do przelewu do wysyłki itp a w razie potrzeby wysłać

  • znalazłem tylko Digital Business Cards z opcją sharewania, pełna wersja kosztuje niestety 13 zł ale program wygląda ciekawie, posiada bardzo rozbudowane pola edycyjne wizytówki

   zrobiłem jedną wizytówkę firmową i wygląda naprawdę super, nie widzę tylko opcji wysłania innym, być może opcja ta pojawi się po zakupie pełnej wersji aplikacji, polecam

   • marek1908

    Dzięki

 • IveGotAProblem

  Ciekawostka: nie miałem do tej pory żadnych problemów i dziwiłem się, skąd ludzie mają tyle błędów. Zresetowałem telefon i mi się kafelki kalendarza i poczty nie odświeżają…

  • IveGotAProblem

   Zastanawiam się, czy nie zrobić kolejnego resetu, tym razem przez WDRT

   • RS2_14955

    Z tymi dwoma aplikacjami od zawsze były jazdy….

    • IveGotAProblem

     WDRT wskazuje mi Threshold 2 jako dostępny system, więc skoro poprzednio aktualizacja z TH2 do RS1 nie zepsuła kafelków to może teraz też będzie ok. Tylko pytanie, aktualizować do RS1 przed przywróceniem kopii czy po?

     • RS2_14955

      Nie pomogę. Nie uznaje takich chorych akcji czyli powrotów na stare systemy aby coś działało. Ma działać wszędzie i zawsze, wole napisać 100 razy to w opinii..

     • IveGotAProblem

      To tylko eksperyment, więcej nie planuję robić powrotów, bo u mnie zazwyczaj wszystko działą. Tylko raz się zepsuło

     • RS2_14955

      Moim zdaniem to nadal wina aplikacji. Można to,sprawdzić. Zainstaluj Tiles for Outlook i zobacz czy będzie dobrze.

     • Kopię możesz przywrócić tylko po skorzystaniu z aplikacji WDRT lub po przywróceniu ustawień fabrycznych.

 • Konrad Uroda-Darłak

  „szybkie dostosowanie poziomu głośności i jasności ekranu (znane chociażby z androida)” – przecież to akurat jest łatanie braku, który powstał po przejściu z Win8 na Win10 i wątpię, by Android miał tutaj wiele do gadania 😛

  „Podobnie jak widgety w centrum akcji, które akurat powinny się (w końcu) pojawić.” – tutaj przydałoby się dorzucić z argument lub dwa bo w sumie nie wiem, dlaczego „powinny” się tam pojawić 😀

  • „przecież to akurat jest łatanie braku, który powstał po przejściu z Win8 na Win10” chyba żartujesz, paska jasności nie było w W8.1

   • Konrad Uroda-Darłak

    Oczywiście, że był ^^ Zwróć uwagę na to, że napisałem Win8, a nie Windows Phone 8 – dałeś zdjęcie z desktopu, więc do niego się odnoszę.

    • a to co innego, ale artykuł jest o telefonach

     • Konrad Uroda-Darłak

      Ale zdjęcie jest z desktopów, więc 😛

 • Na szybkość aktualizacji systemu jak i aplikacji systemowych nie możemy narzekać jednak poprawki, zmiany oraz nowości są wprowadzane zbyt opieszale. Kolejne nowości cieszą jednak w dalszym ciągu pozostaje kilka problemów, które powinny zostać usunięte już jakiś czas temu. Dobrym przykładem jest wprowadzenie przezroczystego kafelka do aplikacji Pogoda oraz chasable tiles do aplikacji MSN Wiadomości – te funkcje powinny pojawić się wraz z premierą Anniversary Update. Liczę jednak, że wspólny silnik systemu OneCore, który został wprowadzony wraz z RS1 wpłynie na szybszy rozwój systemu jak i aplikacji.

 • zynio

  Fakt co do wiadomości MSN to zaczeło mi pokazywać na L640 w szybkim kręgu a co do L950 to działało ok ale po aktualizacji (oficjalna) .448 przestało pokazywać na kafelku.Powiem tak…jedno psują a inne naprawiają.
  …jeszcze jedno…większość świąt już pokazuje po angielsku , zobaczcie sobie nadchodzące święta ( oficjalna wersja systemu).

 • Jan Pulawsky

  Brakuje wprowadzania głosowego i bardziej rozbudowanej klawiatury z wyborem cyfr na stałe i symboli po dłuższym naciśnięciu. Estetycznie jest już zupełnie nieźle – w każdym razie jest już lepiej niż było w WP8 a to był przyzwoity standard. Odpowiednio konfigurując ekrany startowe oraz blokady nie jest się narażonym na konieczność obcowania z „jadą wozy kolorowe” jak w patologicznym przypadku ajfonsa a i częściowo Androida, np. chamska nakładka Samsunga. Reasumując: nr 1. Android,…………nr 2. W10M, nr 3 (aczkolwiek z niewielką stratą) iOS.

  • RDF3

   „Estetycznie jest już zupełnie nieźle – w każdym razie jest już lepiej niż było w WP8 ”

   Mam tylko nadzieję, że nie jesteś ani miejskim plastykiem, albo architektem. Mamy już wystarczającą ilość „gargameli” w naszym kraju. 😉

   • Jan Pulawsky

    Typ przyznający się publicznie(!) do użytkowania ajfonsa bez obrzydzenia(!?) będzie kwestionował moje poczucie estetyki… Zupełnie jakby kaczyński nauczał o ortodoncji… Akurat, misiu, mam do czynienia z szeroko rozumianą architekturą a nawet w pewnym stopniu przyczyniam się do odgargamelania środowiska… Jeżeli jesteś taki spec od programowania/sieci/komputerów za jakiego się ogólnie kreujesz to znajdziesz. Powtarzam – estetyka RS2 jest bliska ideałowi tylko potrzebne są pewne podstawy aby to dostrzec.

    • RDF3

     „mam do czynienia z szeroko rozumianą architekturą ”
     tak czułem. to dlatego Polska jest najbrzydszym i najbardziej zaśmieconym krajobrazowo państwem w Europie.
     tak, kwestionuję twoje poczucie estetyki, misiu.

     • Jan Pulawsky

      Ależ krytykuj nadal! Jako człowiek nie pozbawiony pewnej dozy próżności łasy jestem na pochwały. Bo przecież każda twoja negacja jest w sensie obiektywnym – dla normalnego świata – akceptacją…

     • RDF3

      mało mnie obchodzi co lubisz, ale szkoda, że masz wpływ na przestrzeń publiczną.

 • https://uploads.disquscdn.com/images/59b32bae9d4ce5ff5c2291479841cd1ab9505c657d9a830205ad3d98c4605abf.png takie „wycieki energii” w telefonie z pozostawionym Edge w tle nie powinny mieć miejsca – telefon o poranku był całkowicie rozładowany, na szczęście da się wyłączyć działanie w tle o czym zapomniałem po ostatnim resecie

 • RDF3

  „Całość wygląda teraz znacznie lepiej.”
  Nie – wyglada jeszcze bardziej paskudnie.
  Funkcjonalnie jest ok. przeniesienie suwaków do powiadomień do spory plus, ale coraz bardziej irytuje i niepokoi mnie designerska degradacja Windowsa. Można wręcz powiedzieć, że każda kolejna wersja jest pod tym względem gorsza.

  Cały czas mam nadzieję, że to tylko jakaś powłoka zastępcza, czasowa, i że MS pracuje nad znaczącym redesignem systemu.

  • design to rzecz gustu, jednym się podoba innym nie

   • RDF3

    nie, to nie jest kwestia gustu. coś jest albo dobrze, albo źle zaprojektowane,
    co nie zmienia faktu, że „jednym się podoba innym nie”.

 • PACH

  „trzech stażystów z Indii”
  Kurcze nie ma mnie miesiąc na stronie a tu dowiaduję się że zwiększyli obsadę osób pracujących nad W10m o 50%? 😉

  • stąd tyle nowości w tym tygodniu 😉

  • Sławomir Gieremek

   Polecam ostatni podcast na stronie Windows Central. Nie ma nawet czegoś takiego jak osobny team pracujący nad W10M. Wersją mobilną zajmują się ludzie od wersji stacjonarnej w wolnej chwili kiedy ich najdzie ochota 😀

 • RDF3

  Czy również macie problemy z OneDrive?
  Co jakiś czas pliki nie synchronizują się. U mnie dotyczy to różnych systemów, urządzeń i nawet kont. Bardzo irytująca sprawa, bo muszę tego pilnować i wznawiać sync ręcznie – a nie o to chyba chodzi?

  • Michał

   U mnie na dwóch urządzeniach z WP10 wszystko jest po staremu. Czyli automatycznie

   • RDF3

    Bardziej chodziło mi o PC, ale dzięki za odpowiedź.

  • czasami pojedyncze zdjęcia na telefonie nie synchronizują się od razu, co mnie wkurza jak muszę je na szybko pobrać, ale na komputerze nigdy nie miałem jakichkolwiek problemów

   • RDF3

    ok

   • RS2_14955

    Spróbuj zrobić reset aplikacji (w opcjach programu) wyloguj się z onedrive i zaloguj ponownie.

  • drk001

   U mnie był problem okazało się, że było zabronione działanie w tle.

   • RDF3

    ok, dzieki

  • Foldex

   Jak fajnie jest móc powiedzieć: „U mnie działa” 😉
   Tj na androidzie i PC, za to na WM 90% zdjęć nie chciała się wysłać, pojawiał się żółty napis i coś w stylu: nie można wysłać, ponów próbę

 • szpeniek

  Wystarczy dokładnie spojrzenie na konkurencję(Android) i wyciągnąć pozytywne wnioski, trochę dodać od siebie i GOTOWE.

 • IveGotAProblem

  W którym kręgu Insidera jest obecnie funkcja Messaging Everywhere? I czy opłaca się i jest bezpieczne instalowanie Insidera na komputerze?

  • IveGotAProblem

   I czy będzie tylko ze Skype czy z aplikacji Wiadomości też?

  • Messaging Everywhere jest wszędzie

 • Arek

  Przepraszam, ale ja w innym temacie. Mam prośbę. Od wczoraj jestem w Virgin Mobile i nie mogę skonfigurować internetu i MMsów. Wysyłałem już do nich smsa, by dostać z powrotem smsa z konfiguracją, ale nie otrzymuję go. Czy mógłby mi ktoś pomóc i podesłać ręczne ustawienia? Mój tel. Lumia 640XL. Dziękuję.

  • zadzwoń na infolinię?..

   • Arek

    Dzwoniłem. Mieli przysłać mejl i cisza.

    • to są zalety wirtualnych ofert… nie prościej było pójść do Orange lub Playa? Wprowadziliby Ci ustawienia na miejscu

     • A Play to prawie też wirtualny. Swoich stacji bazowych mają jak na lekarstwo.

     • też racja… i zero promocji po 7 latach, dlatego zmieniłem na Orange i przynajmniej mam 60 GB internetu w telefonie, darmowe połączenia do stacjonarnych w cenie o 5 zł niższej od tego co miałem w Play…

     • RDF3

      Mocno przesadzasz.

     • ma rację, play jedzie na roamingu a LTE u nich równie łatwo spotkać co krasnala w lesie

     • Z czym niby przesadzam?
      http://btsearch.pl/stats.php

     • RDF3

      „jak na lekarstwo”.

     • No bo taka prawda jest. Z wykazu który podlinkowałem odlicz ok. 40% stacji jeszcze fizycznie nie uruchomionych które są już w bazie BTSearch (w porównaniu do ok. 5 – 10% stacji nie uruchomionych u pozostałych operatorów).

      Według mnie Play dla osób dużo przemieszczających się i nie mieszkających w dużych aglomeracjach jest najgorszym wyborem. Małżonka posiada i wścieka się na brak zasięgu macierzystego operatora przy wyłączonym roamingu danych (a mieszkając w Zielonej Górze i podróżując blisko zachodniej granicy dobrze jest mieć wyłączony roaming danych). Ja u swojego operatora oraz dziecko u innego opa niż ja nie mamy takich problemów.

      Oczywiście to moja opinia – dla kogoś innego – przy innym sposobie korzystania z usług operatora komórkowego Play może być najlepszym wyborem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jednak ja nie staram się wszystkim insynuować, że to co ja używam jest dla wszystkich najlepsze.

     • RDF3

      powinniście używać niektórych wersji androidów, tam można rozdzielić w ustawieniach roaming zagraniczny i krajowy. ewentualnie na czas podróży blisko granicy wyłaczyć roaming zagraniczny w ustawieniach konta.

      oczywiście, że PLAY ma mniej nadajników, ale nie jak na „lekarstwo”. w moim mieście w ogóle nie muszę korzystać z roamingu krajowego.
      PLAY posiada ich stosunkowo mało i dlatego ma umowy z innymi sieciami. dla wielu ludzi z kolei to jest wybawienie, bo mają zasięg wszędzie, – mogą np. przełączyć sie z tmobile na plusa. kiedy masz tylko plusa ,albo tylko tmobile to jest to niemożliwe.

     • Problem jest w tym, że nie wszyscy mieszkają w twoim mieście 🙂 W moim mieście małżonka również nie musi korzystać z roamingu krajowego ale w rejonach bliżej zachodniej granicy z Playem jest bardzo kiepsko.

      Niestety wielkim błędem UKE było zezwolenie na roaming krajowy na tak długi okres, bo jeśli się nie mylę, to Play ma dosyć odległe terminy na postawienie własnej infrastruktury przy odpowiednim pokryciu Polski. I jak na razie robi to tylko w miastach, bo tam im wyjdą szybko procenty pokrycia na ilość mieszkańców. A pozostałą część naszego kraju mają w czarnej du…ie.

     • RDF3

      Oczywiście, nie wszyscy mieszkają w moim mieście, nie wszyscy mieszkają też w lesie, 20 km od najbliższej miejscowości. 😉
      Co do pokrycia terenu, to nie jest źle. Popatrz na ich mapy LTE – to jest ich infrastruktura. Problemem PLAY jest niewielka przepustowość, mała ilość BTS.

    • RDF3

     virgin to w sumie PLAY, spróbuj ich ustawień.

 • TomaszK

  Mam pytanko odnośnie ładowania, bateria w mojej Lumii 830 ładuje mi się od 30% do 100% jakieś 2,5-3h trochę długo. Kiedyś wydawało mi się, że trwało to krócej. Zepsuła mi się fabryczna ładowarka i ładuję też 1,5A ale SONY, ma to znaczenie ? Pod koniec działania fabrycznej też zauważyłem dłuższe ładowanie mimo iż nie jest informacja o wolnym ładowaniu a po podpięciu do lapka ta informacja się pojawia więc wszystko powinno być ok..
  Jak wygląda to na waszych L830?

  • RobRSI

   U mnie jest podobnie ok 2.5h

 • Tydzień temu inżynierowie MS odpowiedzieli na opinię dotyczącą możliwości włączenia angielskiej wersji Cortany w polskim regionie!

  Thank you for your enthusiam in asking to be able to use Cortana in a different language. We are looking into how to best enable this capability.

 • AerLupus

  Dodałbym jeszcze niewykorzystany lewy ekran!!!
  Dlaczego nie może być tam powiadomień jak to było np w MeeGo, ściąganie belki z powiadomieniami z góry jest absurdalne, wystarczy wykorzystać właśnie lewy ekran, szkoda, że nikt w MS na to nie wpadnie 🙁

  • sam na to wpadłem z 3 lata temu… dlaczego tylko dwa ekrany???

   • RDF3

    wystarczy przejść na iOS i masz wszystko o czym marzysz, 😉

    • jak Apple wprowadzi fizyczny spust migawki to się zastanowię 😉

     • RDF3

      naciskasz przycisk głośności – to takie proste. 😉

     • z ostrzeniem po wciśnięciu do połowy? 😉

     • To będzie w iPhone 17 który ukaże się miesiąc po premierze modelu 16. Ale i tak wszyscy fanatycy jabłka polecą go kupić.

     • RDF3

      Kiedy wam się znudzi ten debilny hejt na najlepszego smartfona na świecie? w 2035? 😉

     • „debilny hejt” napisał piewca i-kultury i najbardziej obrażalski użytkownik iphonea na forum

     • RDF3 wyluzuj 🙂 Ja sobie jaja robię :). Dla mnie w telefonach może nie być w ogóle aparatu i będzie ok. Do robienia zdjęć mam lustrzankę – nienawidzę robić zdjęć patrząc na LCD.

     • w okularach cokolwiek trudno korzysta się z wizjera

     • Dlatego „dla każdego coś miłego” :). Właśnie po to powinien być na rynku wybór producentów i systemów, a nie tylko iPhone 🙂

     • RDF3

      przecież ja też żartuję. 😉

     • RDF3

      Sorry, ale po co? To jest smartfon Przycisk jest od tego, żeby jak najszybciej zrobić zdjęcie. To podwójne przyciśniecie bardzo mnie w lumii wkurw..o.

     • Jan Pulawsky

      Acha, czyli lepiej nie mieć niż mieć. Acha… Lepiej nie mieć jacka niż mieć. Acha… Lepiej nie mieć USB OTG niż mieć. Acha… Lepiej nie mieć rozbudowywalnej pamięci niż mieć. Acha… To może też rozumu lepiej nie mieć niż mieć? Zupełnie niczym nie różnią się te dwie sekty iOwcza oraz PiSowcza. Łatwo się dostosujesz…

     • RDF3

      za to ja mam rzeczy, których ty nie masz w lumii i uwaga – są to rzeczy z których korzystam i bez których nie wyobrażam sobie teraz smartfona.

      natomiast nigdy w ŻADNYM poprzednim telefonie nie korzystałem ani z OTG, ani z przycisku aparatu, ani z jacka, choć to miałem.

      swoje teksty o sektach wsadź sobie w dupę ćwoku.

     • V3

      Nie burz sie tak 🙂 i zostawmy polityke 🙂 BTW co by nie powiedziec rozne Lumie tez posiadasz hehe 😀

     • Jan Pulawsky

      Zdania zaczynamy wielką literą matole. Bluzgasz bezsilnie durniu, miotasz się jak pantofelek w kałuży baranie, zostało ci tylko ubliżanie idioto bo klasy to nie miałeś nigdy i nigdy nie nabędziesz głąbie. Widzisz jak łatwo pojechać twoim biednym stylem spod remizy rodem? Ty mojego stylu nigdy nie nabędziesz. Tzn niby mógłbyś ode mnie ale brak ci półek we łbie. Brak ci flow (bo do tego trzeba składać się z więcej niż jednej komórki – znacznie więcej). W tej „dyskusji” ty jesteś gównem, ja jestem czołgiem i stosownie też wyglądamy po jej odbyciu.

     • RDF3

      „Bluzgasz bezsilnie durniu” świetnie opisałeś swoje „występy.”
      nie tylko dzisiaj. pamiętam cię chamski psychopato z jakiejś innej sytuacji.

     • Jan Pulawsky

      Zdania zaczynamy wielką literą. Nie zapamiętałeś? Stawiając arbitralnie nie mając ku temu merytorycznego przygotowania błędne diagnozy („psychopato”) udowadniasz nie tylko braki w umysłowym hardware ale także – pozując na lekarza – ujawniasz kompleks właściwy człowiekowi niewykształconemu ale pragnącemu aspirować.
      Czy, przepraszam, oprócz tego że wydaje się panu być lekarzem jest pan także Napoleonem? Może będę mógł pomóc…
      PS Spróbuj rozpocząć swój odpysk wielką literą.

     • michalR

      Jakie to rzeczy bo aż mnie zaintrygowałeś?

     • RDF3

      – bardzo wygodny system, bez kretyńskich strzałek i lupek. wszystko obsługuje się gestami.
      – 3D touch (killer ficzer według mnie),
      – czytnik linii papilarnych (co ważne z przodu, a nie w idiotycznym miejscu na plecach),
      – automatycznie włączenie ekranu przy podniesieniu smartfona,
      – żywe zdjęcia,
      – AirPlay, AirDrop
      – doskonałe wsparcie deweloperów,
      – jedyny smartfon z jednoczesnym dostępem do usług Google, Microsoftu i Apple,
      – integracja z macOS i iCloud. (dzwonienie, SMS, wspólny, synchronizowany schowek i pulpit),

      to tak na szybko. zawsze kiedy biorę ponownie lumie do ręki, to zauważam nowe rzeczy i zastanawiam się, jak mogłem kiedyś tego używać. np. sama obsługa aparatu, galerii itd. jest sporo wygodniejsza.

     • Jan Pulawsky

      To jedziemy z trollem:
      – ubogi, ograniczony system pozbawiony podstawowych narzędzi nawigacyjnych
      – jesteśmy w Polsce, piszemy po polsku
      – czytnik linii papilarnych to parodia biometrii (jak działa w rękawiczkach?) w porównaniu z perfekcyjnym skanowaniem tęczówki w Lumii.
      – brak możliwości wybudzenia podwójnym stuknięciem, nie mówiąc już o ekranie podglądu
      – ip nie ma aparatu (a już w porównaniu z L950 nie ma podwójnie) więc trudno mówić tu o żywych obrazach Nokii
      – aircośtam „nie używałem w żadnym smartfonie jaki dotychczas miałem” – zatem zbyteczne
      – nadpobudliwość deweloperów czyli 100 aplikacji pierdzenia i drugie 100 bekania
      – nie jadam jednocześnie trzech obiadów, nie jeżdżę trzema samochodami, nie mam pod kołdrą trzech żon
      – totalne obnażanie swojej prywatności przed korporacją

      Tak na szybko ilekroć przechodzę obok wstrętnego bufetu z ipami w jakimś MM utwierdzam się w poczuciu zażenowania ich obrzydliwością i dziwię się Bogu jak przy moich przewinach mógł być dla mnie tak łaskawy i obdarzył mnie tak doskonałym gustem ( i rozumem!) że wybrałem Lumię.
      Obsługi aparatu w ipie oczywiście nie ma (z braku armat – jak mawiał Napoleon – oczywiście nie ten nasz, forumowy) zatem nie może ona być „wygodniejsza”. Logika się kłania.

     • RDF3

      Nie za bardzo wiem, dlaczego uważałeś, że mnie to zainteresuje? 😉

     • michalR

      No to ja powiem tak:
      – strzałki i lupy to akurat kwestia gustu, jeden lubi, inny nie, nie ma to wpływu na ocenę czy system jest dobry czy zły i czy jest bardziej smart czy nie;
      – 3D touch mówisz – czy to nie jest przypadkiem podobne do spotykanego w innych systemach long-tap?
      – reszta opisanych funkcji to zbędne dodatki imho no ale jak ktoś potrzebuje to niech używa.

      Natomiast dla mnie system Apple to porażka gdyż:
      – nie obsługuje standardowych protokołów przesyłu danych na poziomie systemu operacyjnego, jak FTP, WebDav, SMB itp. Żeby tego używać trzeba mieć dodatkowe aplikacje, po co?
      – nie obsługuje łatwego sposobu wymiany danych z innymi platformami, np przez BT bądź NFC
      – nie obsługuje płatności NFC w Polsce
      – nie obsługuje natywnie formatu FLAC
      – nie działa w żadnym praktycznie zakresie jako magazyn danych, chcesz coś wrzucić, potrzebujesz iTunes, może oprócz zdjęć ale to akurat marna pociecha
      – nie obsługuje połączeń BT do całej masy urządzeń peryferyjnych

      Jedyne co ratuje ten system to ilość aplikacji, bo jako OS jest jak dla mnie po prostu kiepski.

     • RDF3

      Sorry, ale ciężko rozmawia się z kimś, kto za bardzo nie wie o czym pisze. Po prostu poużywaj normalnie przez kilka miesięcy iPhona 7 i poznaj jego potęgę.

      „3D touch mówisz – czy to nie jest przypadkiem podobne do spotykanego w innych systemach long-tap?”
      nie, nie jest.

     • michalR

      Używam ipada i jedyne do czego się nadaje to gry. Jak chcę multimedia to nie dość że potrzebuję durnego iTunes żeby coś tam wsadzić to jeszcze muszę dopłacać za kodeki ac3 bo w systemie brak – normalnie potęga, śmiechu warte. Jak się domyślam na ip7 jest dokładnie to samo bo to przecież ten sam system. Chyba nie zaprzeczysz że jako magazyn treści własnych to urządzenia Apple są do niczego. Takiej elastyczności jaką dają w tej materii Android czy Windows Apple nie doświadczy póki Tim Cook nie pójdzie po rozum do głowy i nie otworzy chociaż trochę tego systemu na użytkownika. IOSa używam od iPhona 3g wiec już niejedno z tym systemem przeżyłem. I patrz, jednak wybrałem Windows jako platformę docelowa a iPhony walaja się gdzieś w szufladzie. 3gs’a trzymam bo kiedyś będzie drogim obiektem muzealnym ?

     • RDF3

      nie używam plików ściągniętych z chomika, więc nie mam problemów. tak kodeki są płatne i własnościowe. to dobrze, że apple ich nie dodaje, bo to podwyższyłoby cenę sprzętu a korzysta z tego jedna osoba na tysiąc.
      zawsze można użyć strumieniowania przez VLC i inne tego typu programy, więc nie wiem po cholerę mam cokolwiek wrzucać do pamięci iPhona, czy iPada. żyjesz w XX wieku. mamy chmury, strumieniowanie. Netflixa itd.
      poza tym jeżeli bardzo chcesz to wrzucisz do pamięci dowolny plik. niczego Tim nie musi otwierać.

      skoro wybrałęś śmieciowego windowsa i iPhony „walają ci się po szufladzie” to coś jest z tobą nie tak.

     • michalR

      Nie da się z Tobą gadać, jesteś zaślepiony.

     • RDF3

      no tak, nie da się gadać, bo mam argumenty. 😉 tragedia hejtera.
      za to ja trace czas na rozmowę z kimś, kto ma „pełne szuflady iPhonów”, a nie wie co to 3D Touch. 😉

     • michalR

      Moim zdaniem nie masz żadnych, brniesz w zaparte jako użytkownik ip7 wychwalając go pod niebiosa. Platformę słabo znasz skoro nie orientujesz się że do 3d touch potrzeba nowych urządzeń. A ja mam w szufladach starsze, które na ostatnich obsługiwanych wersjach iOSa działają bardzo źle. No ale kto ma racje to niech sobie czytelnicy ocenią.

     • RDF3

      w nic nie brnę. mogę mieć dowolny sprzęt, z dowolnym systemem. wybieram najlepszy i tyle/

     • michalR

      A ja wybieram Windows i nikomu nic do tego jak go używam i czy mi wystarcza. I nie życzę sobie żebym w związku z tym był traktowany jako użytkownik dziesiątego sortu. Trochę szacunku dla różnorodności.

     • RDF3

      wybieraj sobie co chcesz. 😉

     • RDF3

      Poza tym nie pisze się „Acha…” ćwoku.

     • Serio? Wcale mnie nie zaskoczyłeś swoją wypowiedzią. Nie ma to jak obrócić wadę w super funkcje.

     • V3

      Ludki nie ma sie co tak ciskac. Najlepszy system to taki – ktory najbardziej odpowiada userowi. RDF chwai iOS i ma pelne prawo. Co prawda robi to w sposob troche nad wyraz – jednoczesnie nie doceniajac software Windowsa – no ale ok. W mojej opinii nalezy sie z tego cieszyc – poniewaz ceny sprzetu beda taniec i ci co sie znaja na temacie – beda mogil zakupic flagowac znacznie taniej niz byl wczesniej 🙂
      RDF – co do iOS-a, on ma sens tylko w sprzezeniu z calym srodowiskiem zewnetrznym (Macbook itd). Bez tego jako smartfon jest naprawde mocno ograniczony – chociazby podczas przesylu czy przechowywania danych na innych nosnikach niz iPhone 🙂

      Tak samo Android. Mnogosc aplikacji, latwosc korzystania i co wazne – przyjemnosc z korzystania. Przynajmniej wg mnie. Jest to fajny przyjemny system, nie mozna mu wiele zarzucic. Uwazam ze Windows moglby troche rzeczy przejac z Androida – na pewno z korzyscia dla nas – Userow 🙂

     • RDF3

      Wadą był podwójny przycisk. Bardzo przeszkadzał w szybkim robieniu zdjęć.

     • Jak dobrze, że Apple nie zamierza robić aparatów…

     • RS2_14955

      W ogóle dziwna akcja, mało telefonów to posiada a to przydatna funkcja. Miałem kiedyś w N8 i tak już zostało. Jak potrzebuje szybko zrobić zdjęcie przytrzymuję klawisz i cykam. Wiem, że może być problem z złapaniem obiektu w ostrości ale wtedy kieruje aparat na obiekt.

 • René Himmel

  Dobrý článek, vesměs se vším souhlasím, MS má před sebou spoustu práce.

  • Díky! Nevěděl jsem, že nás číst v České republice 🙂

   • RDF3

    그들은 심지어 북한을 읽어 보시기 바랍니다.

    • Max

     tego to za ch*** nie zrozumie :p

     • V3

      RDF sie smieje ze nawet w Polnocnej Korei czytaja msmobile 😀

     • Max

      Haha 😀

     • w Pln Korei nie ma WIndowsa 😉

     • V3

      Ale czytelnikow jak widac tak 😀

 • René Himmel

  Vaše stránky jsou perfektní, v názorovém fóru se tady člověk hodně dozví. Tip na vaše webové stránky jsem dostal od kamaráda z PL. Díky, jste dobří.

  • czeski – jedyny język, w którym wszystko można zrozumieć bez potrzeby tłumaczenia 🙂

   • René Himmel

    Tak 😉

 • Tyran1918

  Ja mam cały czas nadzieję, że Edge stanie się przeglądarką, która wreszcie będzie ładować wszystkie strony bez problemu, bo teraz co krok trzeba wyłączać ją by dana strona chciała się wczytać. Do tego drenaż baterii przez tę aplikację jest za duży.

 • MarGo

  @Michał Sprawa jest… Wylogowałem się z Disqussa i go usunąłem z telefonu. Po ponownej instalacji byłem już zalogowany co nie powinno mieć miejsca. Kopie zapasową mam wyłączoną. Z chmury to wszystko pousuwane. Może wiesz dlaczego tak się dzieje?

  • bo masz hasła zapisane w chmurze?

  • a ja się zastanawiam: dlaczego disqus przestał mi wysyłać powiadomienia o odpowiedziach na moje komentarze ze strony msmobile? z innych stron wysyła, nie pamiętam bym cokolwiek blokował ani czy jest to w ogóle możliwe

 • lilhomies

  Czy ktoś wie dlaczego ostatnimi czasy aplikacje w sklepie ściągają się tygodniami? Apka nc+ ściąga się 4 dzień.
  To samo na PC – 10,5MB w godzinę.

  • ściągasz danymi zamiast po wifi? wciśnij pauzę i spróbuj ponownie, mam to samo

   • lilhomies

    Wifi używam na ogół. Niestety pauza niewiele pomogła.

 • michalR

  Patrząc jak zbugowany jest RS2 i jak wiele prostych błędów tkwi w nim jeszcze od TH to nie liczyłbym na jakieś drastyczne zmiany.

  • tridlle

   Dokładnie. Windows 8.1 był super. Naturalnym dla wszystkich użytkowników była ewolucja, a nie rewolucja. Jak chcieli zaczynać po raz kolejny od nowa powinni dopracować dziesiątkę do stanu bez błędów nawet kosztem funkcjonalności. Tymczasem nie ma ani jednego ani drugiego.

   • Dokładnie tak. Największym błędem MS było wypuszczenie W10M z masą błędów i brakiem sporej części funkcjonalności znanej z Windows Phone 8.1. W moim przypadku przesiadka z Lumii 930 z WP na Lumię 950 w początkowej fazie to była mordęga. Do tej pory zastanawiam się, kto w MS dopuścił do takiego blamażu.

    • Tomasz (prv)

     Jakby WP był super, to by miał sprzedaż na poziomie dwucyfrowym. A jak było rzeczywiście?

     • Z tą sprzedażą WP nie było źle. Patrzę przez pryzmat Francji i Polski (pracuję w korporacji, której właścicielem są Francuzi). W naszym korpo WP to ponad 70% wszystkich smarfonów.

      Zresztą spora część kadry kierowniczej oraz zarządczej używa(ła) smartfonów z Windows Phone bardzo je sobie chwaląc.
      Jedyny zarzut jaki otrzymywałem (zajmuję się zarządzaniem smarfonami i administracją MDM’a) to brak aplikacji dedykowanych np. konkretnemu wydarzeniu (targi, itp.). Na Androida i iOS takie aplikacje są dostępne. Współpracownicy skarżyli się, że jadąc na jakieś targi posiadacze smartfonów z innymi OS skanują kod QR i instalują aplikację (mapa targów, godziny prelekcji, itp.).

     • Tomasz (prv)

      Europa kupowała bo to europejskie. Ale pełna zgoda, WP był dobry dla biznesu. Tak jak WIn10M będzie dobry jak w końcu stanie się stabilniejszy.

     • Tyle że nikt już nie będzie chciał go używać – bo będzie za późno. U mnie w korpo np. nie narzucamy pracownikom modelu telefonu. Mają wybór (w swojej grupie stanowiskowej) minimum z jeden z Androidem i jeden z Windowsem. Chociaż teraz to powinienem napisać że mieli wybór bo z Windowsem brak sprzętu :(.

     • Tomasz (prv)

      Wiesz pożyjemy to zobaczymy. W najbliższym czasie nie będzie tanich telefonów z Win10M to raczej pewne. Ale dla mnie ciekawy będzie status HP za pól roku. Jaką będą mieli sprzedaż urządzeń z Win10M.

      No i jak będzie wyglądała stabilność Win10M RS2.
      Dziś o ile samemu nie ma problemów z WIn10M, to nie dałbym go pracownikom szczebla kierowniczego. Może byłby dobry dla handlowców (ale to raczej L550/L650).

     • W najbliższym czasie nie będzie tanich telefonów z Win10M to raczej pewne.

      Acer Liquid Jade Primo – poniżej 1100 zł
      Cube WP10 – około 500 zł

     • Tomasz (prv)

      Acer Liquid Jade Primo – ponad 3 tys zł.
      Cube WP10 – kupisz w Polsce z naszą gwarancją?

     • Acer Liquid Jade Primo w cenie £209.99 w sklepie Microsoft Store UK.

      Cube WP10 możesz kupić np. w sklepie Gearbest.com z roczną gwarancją i możliwością zwrotu do 45 dni. Niestety nie znam szczegółów zwrotu itp.

     • RDF3

      Kupując windows phona, który nei jest Lumią musisz wiedzieć, żę odcinasz sie od aktualizacji. Te telefony są porzucane natychmiast po premierze.

     • HP Elite x3 otrzymał już kilka aktualizacji oprogramowania układowego i systemu operacyjnego Windows 10 Mobile. Z pewnością będzie aktualizowany w dalszym ciągu. Podejrzewam, że podobnie będzie w przypadku pozostałych telefonów – musimy jednak poczekać na potwierdzenie tych informacji.

     • Michał, gdzie to jest w PL dostępne? Jaki dystrybutor to sprzedaje?

      Nie rozumiem po co pisać bzdury, aby tylko pisać 🙁
      Firma ma sobie kupić sprzęt dla pracowników na Gearbest.com 🙁 Bądźmy poważni…

     • Nie pisałem o firmach tylko o klientach indywidualnych.

     • RDF3

      Acer wyprzedaje ostatnie sztuki i wątpię, żeby wrócił do tego niesprzedawalnego systemu.

     • Potwierdzone informacje czy gdybasz? Jeżeli potwierdzone to proszę o źródło tej informacji. Mam nadzieję, że nie będziesz pisał o statystykach oraz Twoich przemyśleniach na ten temat.

     • V3

      Oj znowu to czarnowidztwo 🙂

     • RDF3

      nie czarnowidztwo, tyko smutna rzeczywistość.
      żaden producent nie wrócił do Windowsa w drugiej generacji sprzętu.

      każdy namówiony przez MS do produkcji smartfonów z tym systemem, po jednorazowej przygodzie, nie chce mieć juz nigdy nic więcej z nim nic wspólnego. powód jest prosty – prawie nikt tego nie kupuje.

      przykłady? – Samsung, HTC, Huawei, LG, Lenovo, no i sztandarowy producent – NOKIA – a teraz będzie też tak z Alcatelem i Acerem.

     • V3

      Hmm. Ceny Lumii spadna i wtedy bedzie mozna sie obkupic na pare lat do przodu 😀

     • RDF3

      ja już mam trzy sztuki i chyba wystarczy. 😉

     • V3

      Haha wiedzialem ze w tobie (Nokia) znaczy sie Lumia siedzi gdzies tam gleboko i łka jak male dziecko 🙂 Dlatego jej tak pasywnie bronisz, wskazujac poniekad niedociagniecia producenta systemu – bo jednak masz nadzieje ze w koncu ktos cos zmieni, i Lumia powstanie na nogi 😀 Mam Cie 😀

     • RDF3

      masz trochę racji.
      bardzo mi żal śmierci Lumii i MS ma przez to u mnie przejeba… 😉

     • V3

      No to jest nas dwoch. Chociaz widze to troche inaczej. System wiem ze bedzie sie rozwijal. Co do urzadzen – masz racje. Na ta chwile nie wiadomo nic. Ale Lumia 950 gwarantuje conajmniej 2 lata uzytkowania (a mysle ze i wiecej) a to technologiczne 100 lat jak wiemy. Do tego czasu sie wszystko wyjasni. Wkrotce ma wrocic NOKIA na rynek z urzadzeniami z Androidem. Jesli sie postaraja – to ugryza spory kawalek tortu. Nie tylko dla uzytkownika indywidualnego, ale i korporacyjnego.
      Co do LUMII i Windows 10. Mysle ze za jakis czas, jesli okaze sie ze Android jest wladca absolutnym – moze dojsc do „przeportowania” systemu czyli ujednolicenia windowsa i androida jako spojnej platformy. Brzmi jak Sci-Fi ale wcale nie musi. Nie tak dawno byl projekt odpalania appsow Androida spod Windy.
      Co do iOS – nie wiem czy zauwazyles ale caly czas spada mu udzial w rynku na rzecz robota. Sluchawki sa coraz mniej wyrozniajace sie. Przykladowo ostatnio wzialem w reke iPhone 7 i wygladal jak biedny brat Samsunga, wersji S7 Edge Gold. Wiadomo – ze to rzecz gustu, ale jesli powoli brakuje innowacji (przede wszystkim w stylingu bo z tego iPhone byl znany w duzej mierze, poza oczywiscie systemem), to i klienci odejda od niego lub zostanie jakis marginalny udzial rynkowy.
      Jako ciekawostki zostana na rynku jakies projekty typu SailFish bazujace na rozwiazaniach MeeGo, ale beda glownie dla koneserow z braku aplikacji.

      A co do M$. Widzisz. Chcieli dobrze. (podobnie jak wtedy, gdy ratowali Apple, i Bill wylozyl kase, bez ktorej Apple by dzis nie bylo – co pomoglo im przetrwac trudny okres w historii).
      Problem z Microsoftem polega na tym, ze tam pracuja typowi informatycy, u ktorych zmysl artsytyczny (stylingowy) jest na poziomie koparki Catterpillar. Sadza ze jak cos jest technicznie na najwyzszym poziomie, to wyglad nie ma znaczenia. A to przeciez oczy kupuja, i jakies 90% klientow ma w glebokim powazaniu czy cos ma 13mpx czy 20mpx itd.
      Jakby nie mowic – a znam historie Nokii dosc dobrze – sledze ja od lat, to w zakresie smartfonow – zatrzymali sie w pewnym momencie i przespali rzeklbym dekade.
      Kiedy na rynku byl juz Android, oni trzymali sie Symbiana – ktory nie pozwalal na az tak duza rozbudowe jadra. Wiec to byla droga do nikad (co by kto nie pieprzyl glupot ze mozna bylo – NIE, nie mozna bylo). Wrzucili projekt MeeGO. Poniekad swietny ale wymagal lat pracy i rozwoju – takze produkcyjnego. Zaczeli miec problemy – pojawil sie M$ ktory szukal miejsca na rynku mobilnym bo jest sporo warty. Ale Nokia juz tonela. Pamietam jak bodajze w 2012r kiedy na rynku byly smartfony technologicznie lepsze – jako wrecz fanatyk marki, zakupilem z zona Nokie N8. Do wszystkiego ten smartfon sie nadawal…poza korzystaniem z internetu. A to przeciez glowna rola smartfonow obecnie. Klawiatura byla tak kiepska ze nie szlo na niej pisac. Masakra. M$ dolozyl swoje bo chcial szybko byc w rynku a nie byli gotowi. Dali wiec to co mieli, z nadzieja ze jakos to bedzie a ich sztaby programistow sobie poradza. Tyle ze zaczelo im to wychodzil dopiero od wersji 8, a dokladniej 8.1 – ktora i tak byla zapozniona, bo jak mozna tlumaczyc brak glupiej opcji tapety i te ochydne kafle w tle. W stosunku do Androida i tak system 8.1 byl z tylu. Nie technicznie, ale wizualnie chociazby. No i przyszla spozniona 10tka – i znow blad bo niedopracowana, bo znow na szybko bo rynek ucieka. I kolejny blad jak kiedys przy Viscie – support starych smartfonow. Rozumiem najwyzsze flagowce, ale reszta powinna zostac w historii przy 8.1 bo historia zatoczyla kolo. System niestabilny, smartfony za slabe, optymalizacja slaba. A dalej jak poszlo – sam juz wiesz dobrze.
      Pozostaje nam trzymac kciuki 🙂 Sorki za rozpiske.

     • Sam mam nadzieję że pożyjemy i zobaczymy :). I zgadzam się tu z Tobą w 100%.

    • tridlle

     Podobnie u mnie po przesiadce z 920 na 650. Okazało się, że po świetnie działającym Denim MS wypuszcza potworka czyli TH2, którego nie zdążył nawet załatać przed jego końcem. Teraz łata RS1. Też nie zdążą wszystkiego poprawić i będzie RS2, a zaraz RS3. Po co to wszystko?
     Nie lepiej zrobić jeden produkt i go rozwijać?

 • Aplikacja Telefon przycina przy odbieraniu połączenia, wielozadaniowość to mrzonka, centrum powiadomień się przycina, aplikacja Zdjęcia nigdy nie jest od razu gotowa pokazać zasoby, a ci pytają, co zmienić…

  • zmień telefon…

   • tridlle

    Ja tak zrobiłem. Nie jest tak źle, więc polecam.

   • Lumię 640, 830, czy 730?

  • V3

   Na jakim smartfonie ? W Insiderze czy Oficjalnym ?

   • Lumia 640 i Lumia 830. Na Insiderze od wielu wersji oraz na oficjalnym po premierze co najmniej. Co za różnica? W W10M żadne z tego typu problemów (np. pierdzący głośnik po włączeniu budzika) nie dotyczy konkretnego modelu.

    • V3

     Kolega a taka, ze to ogromna roznica. Insider to program testowy. Ja korzystam tylko z oficjalnych aktualizacji i nigdy zadna z w/w rzeczy u mnie nie miala miejsca. A korzystalem i korzystam z wielu Lumii. (620,820,925,930 i obecnie rowniez 950). Co do pierdzenia glosnika – tu akurat sie zgodze. Problem wystepuje czasem pod 10tka na 930tce. Na 950 nie zaobserwowalem.

    • luckyluc

     Ad. Lumia 640: Widzę że nie jestem sam z pierdzącym budzikiem. Do tego dochodzi masa innych jak źle działający glance screen, nawet jak telefon wygaszony to wydaje mi się że podświetlenie nadal działa, brak możliwości używania funkcji FTP w Pocket File Manager, nie odświeżające się kafelki między innymi w outlook, klawiatura swipe działała o niebo lepiej w 8.1
     Czu ktoś zna skuteczny sposób na instalację windows 10 tak by nie sprawiał potem problemów ?

     • Poza przywróceniem do ust. fabrycznych po instalacji pierwszej kompilacji z nowego kręgu Windows Insider albo gałęzi (np. Rs2) – nie ma. Ja przywracałem już z 4 razy na W10 z WI i nigdy nie rozwiązało to żadnego z błędów, jakie napotkałem.

     • A najgorsze jest ogólne zamulanie. Często nie mogę np. szybko pisać, bo nie wskoczą wszystkie znaki. Szczególnie przy pisaniu na forach.

 • wania

  Bardzo dobry artykuł, wreszcie spojrzenie na system taki jaki jest, a nie przez różowe okulary. Tylko czyM$ ma ochote nadal inwestować w ten system?

  • tridlle

   Ochotę może i ma. Ma nawet na to pieniądze. Ochota się skończy wraz z pieniędzmi. Pytanie czy ma jeszcze możliwości.

 • Tomasz (prv)

  Na całe szczęście MS pójdzie inną drogą.
  Jeżeli faktycznie zakładają, iż WIn10M jest pomysłem na rynek biznesowy to najpierw muszą zarobić do końca stabilny system. Nie może się telefon resetować, ale nie można tez, aby użytkownik musiał resetować telefon. Telefon ma działać. 24h// dobę.

  Do tego potrzeba też ograniczyć prawa użytkownika do grzebania w systemie. Co na całe szczęście jest już dostępne jako opcja dla administratorów.
  Kto ma czas na tapetki, czy ustawianie sobie ekranu startowego? Biznesmeni? Kto ma czas na ściągnie setek dzwonków?
  Ekran startowy ma być prosty i czytelny, do tego kafelki winny podawać najważniejsze informacje. Bo od tego są.
  Przegadane ekrany są bez sensu, tak jak przegadane centra powiadomień, czy przegadane aplikacje.

  Dla biznesu ważniejsze jest też, aby MS wspierał rozwój aplikacji biznesowych, a nie FB. Bo rozmawiamy o biznesie, którego stać na wynajęcie agencji PR prowadzącej Fanpage na FB czy na Twiterze. Win10M nie jest zresztą dobrym wyborem dla „prezesa” jednoosobowej „firmy”, bo tu trzeba mieć topowy model iOSa czy też S7.

  • tridlle

   Masz wiele racji. Należałoby się jednak zastanowić czy jakakolwiek firma kupi swoim pracownikom telefony w cenie ifona ograniczone do możliwości dzwonienia i pisania sms-ów ja to ma miejsce po ostatnich premierach HP czy Alcatela. Szczerze wątpię.
   W średniej i niskiej półce szanse by mieli, ale się wypieli na klientów. Żaden producent nie wejdzie w ten segment bez szans na dużą sprzedaż, bo na tym nie zarobi. Jedyną szansą było utrzymanie produkcji przez MS. Nawet jeśli mieliby do tego przez czas jakiś dokładać to mogli zlecić produkcję komuś. Niestety tak nie zrobili.
   Dlatego moim zdaniem całe gadanie o biznesie to przykrywka, żeby nie powiedzieć o faktycznym końcu Windows 10 Mobile.

   • Tomasz (prv)

    Stabilny, działający pewnie 24h/dobę telefon może kosztować więcej. Jak do tego dołożysz dobrą obsługę aplikacji biznesowych i bezpieczeństwo danych to wiele firm jest w stanie za to zapłacić.

    Tu nie można patrzeć przez pryzmat polskiego małego biznesu. Wyciek danych, ich utrata, czy marnowanie czasu pracownika, bo telefon musi się zresetować to są wymierne koszty.

    • tridlle

     Racja. Tyle, że MS na razie tego nie oferuje i nic na to nie wskazuje, że będzie w stanie zaoferować. Za długo to trwa. Konkurencja jest coraz lepsza. MS stoi w miejscu.

     • Tomasz (prv)

      Jedyny poważny problem to jednak stabilność WIn10M. Bezpieczeństwo danych MS zapewnia.

     • niestety MS zepsuł sobie opinię wypuszczając Lumie 950 na sofcie beta…

     • Tomasz (prv)

      A miał ją tak dobrą – bo na poziomie aż 3%.

     • Tomasz (prv)

      Te 9% to na całym świecie, czy w EU?
      Bo rynki EU kupowały telefony Nokia (czyli europejskie).

     • na całym świecie łącznie z USA i Australią, te 9 % to maks osiągnięty a potem był spadek, czyli w samej EU średnia była wyższa

     • Tomasz (prv)

      I Japonią, Chinami i Rosją?

     • nie wiem, trzeba by sprawdzić dane Kantar

     • tridlle

      Myślę, że duże firmy stać na zapewnienie bezpieczeństwa bez wspomagania przez MS.
      Poza tym role się nieco odwracają. Myślę, że będzie rosło samozatrudnienie, a rynek klienta indywidualnego będzie nadal rósł kosztem biznesu. To już nie te czasu, że firmy kupowały nowości. Teraz nowości kupują klienci indywidualni. Dlatego MS robi błąd opuszczając ten segment.

     • Tomasz (prv)

      Samozatrudnienie to polski pomysł podatkowy 😉

      Owszem jest rynek specjalistów do wynajęcia. Ale to inna bajka.
      A firmy i tak często korzystają z rozwiązań MS, bo np. trudno znaleźć lepszą i bezpieczniejszą pocztę biznesową od Exchange.
      O Sharpoint i jego wersji on-line czyli składowych Office365 też warto pamiętać.

      I biznes stroni od nowości.

     • tridlle

      E…tam, nie tylko u nas. Samozatrudnienie u nas to przegięcie, ale w wielu krajach dotkniętych kryzysem rośnie. Rośnie też wśród specjalistów.
      Natomiast co do bezpieczeństwa to miałem na myśli bezpieczeństwo samego dostępu do danych niż używane narzędzia.
      Ja się zgadzam, że exchange jest super, ale co z tego jak aplikacja pocztowa na Windows 10 Mobile nie potrafi tego wykorzystać synchronizując mi pocztę co kilkadziesiąt minut, jak ja wyraźnie zaznaczyłem natychmiast.

     • No właśnie. A na WP 8.1 synchronizacja z Exchange działała doskonale. To np. w przypadku „mojego korpo” jeden z powodów odchodzenia biznesu od zakupów smartfonów z W10M. @tomaszprv:disqus przecież nie powiesz, że biznes nie używa zadań (tasków) Exchange, których obsługa zniknęła w W10M? Zadania oczywiście są obsługiwane na najnowszym Exchange 2016, Outlooku 2016 oraz Outlooku na iOS i Androida. Tylko we własnym systemie jakoś zabrakło :(.

     • tridlle

      Co więcej na 8.1 nie musiałem się martwić o kafelek kalendarza bo działał poprawnie bez resetów, odpinania kafelków czy innych czynności.

     • Tomasz (prv)

      W Oulooku na Androida są taski?

     • Jutro sprawdzę ale z tego co pamiętam to są.

     • a przypadkiem taski nie wróciły w RS2?

     • Nie wiem. Wypisałem się dawno z Insidera.

     • Tomasz (prv)

      Na mojej L950 nie mam problemów z pocztą z O365. Pomijając upierdliwe pytanie o hasło.

     • tridlle

      Na żadnej Lumii z Windows 10 w rodzinie nie działa natychmiastowe sprawdzanie wiadomości. Czy na na firmowym exchange czy na koncie outlook. Na mojej byłej lumii 650 były jeszcze takie kwiatki jak wiszące powiadomienie o poczcie na ekranie blokady choć wszystkie wiadomości zostały przeczytane. O kafelku kalendarza nie wspomnę.

     • @Tomasz (prv) to zobacz ile czasu świeci Ci na kafelku informacja o nowej wiadomości po odczytaniu tejże na PC – też mam prywatne konto Exchange na O365 i służbowe na Exchange 2013 na firmowych serwerach.

     • zakius

      jaki jest problem ze stabilnością?
      odkąd RS1 wszedł jakby w drugą połowę insidera jest stabilny jak skała, nie wiem jak RS2, ale zakładam, że nie powinno się używać na sprzęcie służbowym insidera

     • Tomasz (prv)

      Niestety zdarzają się problemy. Rzadko, ale coś potrafi się uwiesić.

  • to może dodajmy do tego że prezesi korporacji nie potrzebują w telefonie mega wypasionego aparatu bo od robienia zdjęć mają agencje fotograficzne i dlatego kolejne telefony z Windows zostaną pozbawione aparatu i takich bzdetów jak radio barometr czy groove bo w pracy nie słucha się muzyki, a poza tym prezesi nie potrzebują w ogóle telefonów bo mają swoje sekretarki i łącza satelitarne

   Jeżeli MS ma takich doradców jak Ty to wróżę rychły koniec tego systemu

   W10M ma być dla firm ORAZ dla entuzjastów w tym np. dla projektantów (patrz zmiana nazwy RS2 na Aktualizacja dla Twórców a nie Aktualizacja dla Szefów Korporacji). NIE TYLKO dla mega przedsiębiorstw.

   • Tomasz (prv)

    Potraktuj telefon jako narzędzie pracy. I to nie koniecznie dla prezesów, ale dla specjalistów, kierowników, czyli ludzi dobrze wynagradzanych za swoją ciężką pracę. A nie za siedzenie na FB czy za dopieszczanie tapetek.

    Co do reszty – potęga marketingu…. Coś trzeba powiedzieć fanom Win10Mobile, to się im opowiada. Dla projektantów czego ma być wg. Ciebie system WIn10M?
    Bo czy dla projektantów aplikacji dowiemy się już w środę.

    • V3

     Nie przesadzajmy. Nawet najbardziej zapracowany prezes, lubi w wolnej chwili np siedzac na klopie – sprawdzic biezace wiadomosci, czy poogladac obrazki z galerii 😀

    • RDF3

     Kiedyś takim koszmarem były „terminale” BB. Ludzie musieli nosić dwa telefony, bo z tego gów.. nie dało się korzystać. Jeżeli kupisz ludziom w firmie windows phony, to wpakujesz ich w podobne bagno.

     • Tomasz (prv)

      Jak nie dało się korzystać z BB. To kiedyś była jedyna metoda dostępu do taniego internetu. Używałem BB w czasach, gdy mało komu się śniła synchronizacja poczty przez „chmurę”.

     • RDF3

      Tak, kiedyś to było jakieś rozwiązanie. Ale od 2010 zmieniło się wszystko. I o tych czasach pisałem.

     • To Ty chyba nigdy nie korzystałeś z BlackBerry. Utrzymujemy w firmie BESa dla kilku ważnych osób – chuchają i dbają o swoje jarzynki i za nic w świecie nie dadzą się namówić na nic innego. Pod względem biznesowym był to doskonały telefon.

     • RDF3

      Mieliśmy to przez jakiś czas w firmie. Ludzie ich nie znosili.

  • zakius

   jak nie masz ajfona to nawet się nie zabieraj za prowadzenie DG bo wstyd, zwłaszcza w IT :p

   • Tomasz (prv)

    moda

  • kape

   Nie patrz na biznes wyłącznie przez pryzmat korporacji czy innej instytucji finansowej z całą masą zakazów, ograniczeń, regulacji, AD, polityk bezpieczeństwa narzędzi inwigilujących lub dających tylko to, co jest korpoludkom potrzebne do egzystowania, czyli tak naprawdę rozmowy telefoniczne i poczta, czasem komunikatory typu Lync, CRM, czy zwykły zdalny dostęp do plików, MDM i co tam jeszcze wymyślą.
   Niestety czy chcesz tego czy nie, cała masa biznesu korzysta z FB, Messengera, Twittera czy Instagrama, również Snapchat zaczyna wychodzić na szersze wody.

   Dlatego też, te najbardziej popularne aplikacje powinny być takie same jak na innych platformach.
   Dlatego aplikacje MS powinny być takie same jak na innych platformach.
   Dlatego W10M nie musi być przeładowany pierdołami typu bardziej rozbudowane centrum powiadomień, czy poziomy ekran startowy, wystarczy, że nie będzie miał irytujących błędów.
   Dlatego do centrum powiadomień niech wróci możliwość szybkiego odpisywania na maile, smsy, wiadomości z messengera
   Dlatego niech zaczną działać powiadomienia z Twittera
   Chcę Cortany PL,
   Nie chcę kulawych map
   Chcę normalnej navi do map taka jaka była w here

   • Tomasz (prv)

    Możesz wybrać Androida, tam nawet Cortana w PL działa.

    A firmy – wewnętrzną komunikacje zapewniają bezpieczne systemy, a nie publiczny FB.
    Od FB i innych mediów społecznościach ma się albo agencje reklamową albo dział marketingu.
    Niepoważne byłoby, gdyby fanpage na FB prowadzili pracownicy innych działów. Bo oni mają inne zadania.

    • kape

     Rozmawiamy o W10M nie o androidzie.

     Co do reszty … no cóż, widać, że mało wiesz o korporacjach i biznesie.

     • Tomasz (prv)

      Owszem rozmawiamy o WIn10M, ale skoro masz tak duże oczekiwania wobec telefonu to zamiast wypisywać je tutaj i tak się stresować , zmień telefon. Szczególnie iż pewnie jesteś wielkim biznesmenem i nowy telefon to nie problem dla Ciebie. No chyba, że jesteś jedynie teoretykiem

     • kape

      Wielkie wymagania, Cortana po polsku i brak błędów systemie czy mapach i kto powiedział, że się stresuję? nie wyciągaj pochopnych wniosków. Powstrzymaj się też od tego typu niepotrzebnych komentarzy.

     • V3

      Racja. Ja na Cortane czekam juz od sporszego czasu i jakos doczekac sie nie moge.

  • RDF3

   MS genialnie dobił interes komórkowy Nokii.

   • Niestety ale to jedyny wniosek płynący z tego wykresu.

    • Chomiq

     Bo MS bardziej zależało na położeniu łapy na patentach Nokii.

  • Sławomir Gieremek

   No okay ale czy byłoby inaczej gdyby nie było współpracy?? Pierwsze dwa-trzy lata gdzie zdążyli spaść do około 30% to właśnie początek sukcesu Andruta i rozkwit Appla. Moim zdaniem nie bardzo tutaj rolę odegrał MS. Tak jak w boksie czy piłce, grasz lub bijesz się tak na ile przeciwnik pozwala.

 • Tymczasem Facebook wysyła mi reklamy Lumii 950:

  https://www.microsoftstore.com/store/mseea/it_IT/pdp/productID.326666900

  coś słabo idzie sprzedaż, skoro MS publikuje płatne reklamy… to chyba ostatnie sztuki tego modelu na Europę

  • V3

   Trzeba sie cieszyc !! Z prywatnych rączek bedzie jeszcze taniej 🙂 Kazdy kto bedzie chcial kupic 950tke bedzie to mogl zrobic tanio.

 • zakius

  „Poniżej widzimy nowe centrum powiadomień oferujące odświeżony wygląd Szybkich Akcji (bez szarych kafelków)”
  jakbym chciał androida to bym kupił androida
  jeśli się nie da zostawić starego to nie zaktualizuję, po co mam marnować tyle miejsca na akcje?
  po co mają one się dzielić na 3 różne typy?
  PO CO MAJĄ WYGLĄDAĆ INACZEJ I BYĆ TAKIE BRZYDKIE?
  „Całość wygląda teraz znacznie lepiej.”
  ile kosztowało projektanta tego cuda to zdanie?

  „My nadal czekamy jednak na kolejne zmiany, np. przeźroczystości w centrum akcji ” nie

 • pixell

  Jakich zmian potrzebuje Windows 10 mobile? Może inaczej: jakich zmian potrzebuje MS na rynku mobilnym? Otóż potrzebuje (jako chyba ostatniej szansy) Surfacephone’a na architekturze x86 z pełnym Windows 10. Strona surfacephone.com jest zarejestrowana od dawna (przekierowuje teraz na stronę główną MS)

 • komoorczak

  Jakich zmian potrzebuje mobilny windows? Przede wszystkim stabilności, optymalizacji i dobrze działających aplikacji.

 • luckyluc

  przesiadka z Lumia 640 (windows10) na Lumia 950 to jak odkrywanie tego systemu na nowo. Wszystko działa płynnie, tak jak mnie Nokia Lumia 920 przyzwyczaiła. 640 miała być tylko daniem szansy na dalsze używanie platformy windows i zakup 950 to był strzał w dziesiątkę. Nowy nowszy system wymaga lepszego sprzętu, to normalne, wszyscy i którzy posiadają starszy ale wciąż kompatybilny sprzęt mogą spróbować win10 jednak niech nie liczą na 100% wydajność przez co system potem zbiera kiepskie opinie. To trochę podobne jak odpalanie windows 7 na Celeronie 300A @ 450Mhz i chipsecie 440BX…