• Porady
 • Komentarze: 18

Jak wykonać kopię zapasową wiadomości SMS i MMS w Windows Phone 8.1?

Postanowiłem przybliżyć nieco proces tworzenia kopii zapasowej wiadomości SMS oraz MMS w telefonach z systemem Windows Phone 8.1. Włączanie kopii zapasowej nie sprawi nikomu większego problemu jednak w jaki sposób są przechowywane wiadomości oraz czy mamy możliwość ich odczytu to pytania, na które ciężko znaleźć odpowiedź na stronach pomocy Microsoft.

[numblock num=”1″ style=”3″]Tworzenie kopii zapasowej za pomocą ustawień telefonu[/numblock]

Aby kopie były wykonywane musimy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu. Musimy kolejno przejść do: menu > ustawienia > kopia zapasowa > wiadomości SMS. Warto również zwrócić uwagę na okres z którego mają być zapisywane wiadomości. Jeżeli chcemy aby w kopii znalazły się wszystkie wiadomości musimy wybrać dowolny okres.

Kopia zapasowa wiadomości SMS i MMS w ustawieniach telefonu

W kopii zapasowej znajdować się będą wiadomości SMS oraz MMS, które aktualnie znajdują się w naszym urządzeniu. Jeżeli usuniemy część wiadomości z telefonu zostaną one również usunięte z kopii zapasowej. Kopia zapasowa wiadomości jest synchronizowana w momencie kiedy synchronizujemy nasze konto Microsoft.

[info]Wyłączenie opcji tworzenia kopii zapasowej nie powoduje usunięcia zapisanych wcześniej wiadomości SMS i MMS. Aby usunąć wiadomości z chmury, należy włączyć zapisywanie kopii zapasowej i usunąć wiadomości z telefonu.[/info]

Ciekawą funkcją w przypadku tej metody kopii zapasowej jest możliwość podglądu wiadomości na stronie Outlook.com. Wystarczy wejść na stronę i ustawić widoczność kategorii Kontakty (zębate koło > Zarządzaj kategoriami > Kontakty). Ważne jest również aby włączyć grupowanie wiadomości według konwersacji (zębate koło > Opcje > Grupowanie według konwersacji i wstępne ładowanie wiadomości > Grupuj wiadomości według konwersacji).

Outlook.com

 

[numblock num=”2″ style=”3″]Tworzenie kopii zapasowej za pomocą aplikacji Przekaż moje dane lub contacts+message backup[/numblock]

Na telefonach wyposażonych w gniazdo karty pamięci możemy również skorzystać z aplikacji Przekaż moje dane (wbudowana aplikacja w telefonach Lumia) lub też z aplikacji contacts+message backup (na pozostałych telefonach z Windows Phone 8.1). Wystarczy uruchomić aplikację i wybrać opcję „eksportuj na kartę sd”. Następnie wybieramy elementy i klikamy przycisk „start”.

Przekaż moje dane

Wiadomości zostaną wyeksportowane na kartę pamięci i będą się znajdować w pliku sms.vmsg, który znajduje się w poniższej lokalizacji:

[textblock style=”1″]D:\backup\Data\[data i numer]\sms.vmsg[/textblock]

Kopia zapasowa VMSG

W ten sposób możemy wykonać kopię naszych wiadomości oraz kontaktów. Tak przygotowane pliki możemy zapisać na naszym komputerze a w razie potrzeby nagrać na kartę pamięci i włożyć do nowego telefonu Lumia, na którym przywrócimy dane za pomocą w/w aplikacji.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Microsoft Community oraz Forum

 • Nylu

  No szkoda ze dzisiaj jednak nie bedzie 10536 ale kopie mozna zrobic i czekac

  • Niestety musimy czekać do przyszłego tygodnia. W międzyczasie można się nauczyć czegoś nowego czytając powyższy artykuł 🙂

   • WITOLD

    Panie Michale może pan wie czemu ma służyć wstawianie takich jak powyżej zrzutów o niby dostępnej aktualizacji 536 Rozbudzanie emocji ????????????????????? Przecież wiadomo że aktualizacji nie ma !!!

    • Niektórzy mają już dostęp. Zwykły użytkownik Waiting Insider niestety musi czekać do przyszłego tygodnia.

 • Kriss

  No jasna dupa :-(.. według wczorajszych wpisów na Twitter Gabea byłem pewien na 100 % , że build 10536 ukaże się dziś w Fast Ring… a tu nowy bug.. No nic .. dlatego to są wersje Preview .. See You next Week

  • przecież jest

   • Kriss

    Nie ma, to tylko podsycanie emocji 🙂

 • Wiktor

  Michał, masz jakieś bogatsze info o kopii zapasowej aplikacji i ustawień?
  Znane błędy, itp, itd?
  Nie wiem jak inni ale na znanych mi telefonach nie robi się już ta kopia wcale.

  • Niestety jak na razie opanowałem kopię wiadomości. Jak poznam tajniki kopii aplikacji i ustawień to napiszę artykuł. Nie podaję terminu bo nie wiem kiedy to nastąpi.

 • Joana127

  Czy w lumia 535 można tak zrobić aby sms i mms kopiowały się tak aby w razie ich skasowania można je odtworzyć

  • Możesz wykonywać ręczne kopie wiadomości na kartę pamięci za pomocą wbudowanej aplikacji Przekaż moje dane.

   • Joana127

    Ale one będą się zapisywać wtedy kiedy to zrobię czy jak zrobię raz to same będą się zapisywać. Bo chcę żeby same się zapisywały żebym nie musiała pamiętać o robieniu kopi

    • Automatyczna kopia zapasowa wiadomości jest odzwierciedleniem tego co masz aktualnie w telefonie. Jeżeli skasujesz wiadomość z telefonu to zostaje ona również usunięta z kopii. Jeżeli chcesz mieć w kopii wiadomości, które zamierzasz usunąć to musisz ręcznie wykonywać kopię zgodnie z tym co napisałem powyżej.

 • Kuryj Bartłomiej

  A jak mogę je z powrotem wgrać na ten sam telefon? Ponieważ widzi mi kontakty, ale nie widzi sms-ów, POMOCY!! :<

 • SMS easy Reader&Printer

  Polecam darmową aplikację, która w prosty oraz szybki sposób pozwala przeglądać, wybierać, usuwać oraz DRUKOWAĆ wszystkie lub wybrane SMSy ze smartfonów Microsoft Nokia Lumia lub z pliku sms.vmsg.

  http://sms-vmsg.org

  W pięć minut można przygotować i wydrukować materiały dowodowe w formie SMSów do Sądu lub na Policę!

 • Mag Ach

  Dzień dobry,
  mam problem z przywróceniem smsów i mmsów za pomocą aplikacji contacts+message backup.
  Po rozpoczęciu przywracania aplikacja wyłącza się na 256 smsie (chociaż pokazuje, że powinno być ich ponad 77 tysięcy). Myślę, że nie jest to kwestia ilości, ponieważ przy przywracaniu mmsów wyłącza się na 7 z 8. Czy jest sposób by temu zaradzić? 🙂
  Pozdrawiam 🙂

 • SMS easy Reader&Printer umożliwia obecnie obieranie i drukowanie SMSów z wszystkich telefonów z systemem operacyjnym Windows Phone oraz Android.

  http://sms-vmsg.org

 • Marcin Dimitr

  ludziska jak ktoś ma błąd na lumii i nie chce zrobić kopi zapasowej na koncie outlooklive, to sprawdzcie ten link
  https://onedrive.live.com/options/DeviceBackups
  kopia prawdopodobnie została utworzona. Pewniejsze jest użycie programu przekaż moje dane i w prawym dolnym rogu macie trzy kropeczki gdzie jest opcja transferuj na karte SD (oczywiscie musicie ja miec), wtedy bez problemu skopiujecie wiadomosci. Brakowało mi tych dwóch konkretnych wskazówek, trzy godziny meczylem sie jak skopiować wiadomości bo windows message backup u mnie nie działał a kopia zapasowa wywalała błąd że nie może połączyć się z onedrive. Jak pomogłem lajkujcie to żeby było u góry i każdy widział. pozdrawiam