• Porady
  • Komentarze: 18

Jak wykonać kopię zapasową wiadomości SMS i MMS w Windows Phone 8.1?

Postanowiłem przybliżyć nieco proces tworzenia kopii zapasowej wiadomości SMS oraz MMS w telefonach z systemem Windows Phone 8.1. Włączanie kopii zapasowej nie sprawi nikomu większego problemu jednak w jaki sposób są przechowywane wiadomości oraz czy mamy możliwość ich odczytu to pytania, na które ciężko znaleźć odpowiedź na stronach pomocy Microsoft.

[numblock num=”1″ style=”3″]Tworzenie kopii zapasowej za pomocą ustawień telefonu[/numblock]

Aby kopie były wykonywane musimy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu. Musimy kolejno przejść do: menu > ustawienia > kopia zapasowa > wiadomości SMS. Warto również zwrócić uwagę na okres z którego mają być zapisywane wiadomości. Jeżeli chcemy aby w kopii znalazły się wszystkie wiadomości musimy wybrać dowolny okres.

Kopia zapasowa wiadomości SMS i MMS w ustawieniach telefonu

W kopii zapasowej znajdować się będą wiadomości SMS oraz MMS, które aktualnie znajdują się w naszym urządzeniu. Jeżeli usuniemy część wiadomości z telefonu zostaną one również usunięte z kopii zapasowej. Kopia zapasowa wiadomości jest synchronizowana w momencie kiedy synchronizujemy nasze konto Microsoft.

[info]Wyłączenie opcji tworzenia kopii zapasowej nie powoduje usunięcia zapisanych wcześniej wiadomości SMS i MMS. Aby usunąć wiadomości z chmury, należy włączyć zapisywanie kopii zapasowej i usunąć wiadomości z telefonu.[/info]

Ciekawą funkcją w przypadku tej metody kopii zapasowej jest możliwość podglądu wiadomości na stronie Outlook.com. Wystarczy wejść na stronę i ustawić widoczność kategorii Kontakty (zębate koło > Zarządzaj kategoriami > Kontakty). Ważne jest również aby włączyć grupowanie wiadomości według konwersacji (zębate koło > Opcje > Grupowanie według konwersacji i wstępne ładowanie wiadomości > Grupuj wiadomości według konwersacji).

Outlook.com

 

[numblock num=”2″ style=”3″]Tworzenie kopii zapasowej za pomocą aplikacji Przekaż moje dane lub contacts+message backup[/numblock]

Na telefonach wyposażonych w gniazdo karty pamięci możemy również skorzystać z aplikacji Przekaż moje dane (wbudowana aplikacja w telefonach Lumia) lub też z aplikacji contacts+message backup (na pozostałych telefonach z Windows Phone 8.1). Wystarczy uruchomić aplikację i wybrać opcję „eksportuj na kartę sd”. Następnie wybieramy elementy i klikamy przycisk „start”.

Przekaż moje dane

Wiadomości zostaną wyeksportowane na kartę pamięci i będą się znajdować w pliku sms.vmsg, który znajduje się w poniższej lokalizacji:

[textblock style=”1″]D:\backup\Data\[data i numer]\sms.vmsg[/textblock]

Kopia zapasowa VMSG

W ten sposób możemy wykonać kopię naszych wiadomości oraz kontaktów. Tak przygotowane pliki możemy zapisać na naszym komputerze a w razie potrzeby nagrać na kartę pamięci i włożyć do nowego telefonu Lumia, na którym przywrócimy dane za pomocą w/w aplikacji.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Microsoft Community oraz Forum