• Porady
  • Komentarze: 5

Jak wydłużyć czas pracy baterii w telefonach Nokia Lumia Windows Phone?

Wiele osób szuka wskazówek jak wydłużyć czas pracy telefonu Nokia Lumia na jednym ładowaniu. Każdy z nas inaczej wykorzystuje funkcje smartfonu ale na z pomocą poniższych wskazówek z pewnością uda nam się zaoszczędzić baterię co spowoduje wydłużenie czasu pracy. Wskazówki opracowane na podstawie telefonu Nokia Lumia 820 ale z powodzeniem można je zastosować na pozostałych smartfonach z serii Lumia.

[label style=”1″]Ustawienia synchronizacji poczty[/label]

Zmień ustawienia synchronizacji poczty e-mail na 15-30 minut zamiast opcji po odebraniu. Zmiana tych ustawień może znacząco wydłużyć czas pracy w szczególności kiedy korzystamy z kilku kont pocztowych. Ustawienie czasu dłuższego niż 30 minut to kolejne oszczędności w czasie pracy naszej baterii.

Aby zmienić ustawienia synchronizacji wchodzimy do skrzynki pocztowej i wybieramy ustawienia > ustawienia synchronizacji.

Ustawienia synchronizacji poczty e-mail na telefonach Nokia Lumia Windows Phone

[label style=”2″]Usługa Xbox[/label]
Dobrym pomysłem jest wyłączenie połączenia z usługą Xbox kiedy nie gramy zbyt dużo w gry wymagające połączenia z internetem. W ten sposób również wyłączymy zaproszenia oraz powiadomienia z gier. Jeżeli nie potrzebujemy zaproszeń oraz powiadomień to wyłączenie połączenia z usługą Xbox do naszej kolejnej gry pozwoli zaoszczędzić baterię.

Aby wyłączyć połączenie z usługą Xbox należy uruchomić Xbox i wejść do ustawienia i wybrać odpowiednią opcję.

Łączenie z usłguą Xbox na telefonach Nokia Lumia Windows Phone

[label style=”3″]Ustawienia jasności wyświetlacza[/label]
Kolejna wskazówka to zmiana ustawień jasności wyświetlacza. Najlepiej włączyć opcję automatycznego dopasowania lub ustawić ręcznie jasność na niską.

Aby zmienić jasność wyświetlacza musimy wejść do ustawienia > jasność.

Ustawienia jasności wyświetlacza na telefonach Nokia Lumia Windows Phone

W oprogramowaniu Portico (Windows Phone 8) otrzymuje dodatkową opcję oszczędzania baterii za pomocą automatycznego włączania niskiej jasności w przypadku kiedy bateria jest na wyczerpaniu.

Aby włączyć należy wejść do ustawienia > wyświetl+dotknij.

Oszczędzanie baterii - jasność wyświetlacza

[label style=”4″]Ustawienia prędkości połączenia[/label]
Opcja, która znacząco może wpłynąć na naszą baterię to prędkość połączenia 2G, 3G lub 4G. Jeżeli nie korzystamy z dobrodziejstw szybkiego połączenia (3G, 4G) lub w naszej okolicy jest bardzo słaby zasięg to warto zmienić ustawienie o jeden stopień niżej.

Aby zmienić należy wejść kolejno do ustawienia > sieć komórkowa i z rozwijanej listy wybrać odpowiednią prędkość połączenia.

Ustawienia prędkości połączenia na telefonach Nokia Lumia Windows Phone

[label style=”1″]Wyłączenie NFC[/label]
NFC to technologia, która pozwala przesyłać dane pomiędzy telefonami oraz odczytywać dane ze specjalnych tabliczek. Jeżeli nie korzystamy z tej funkcji zbyt często to wyłączenie jej spowoduje oszczędności w energii.

Aby wyłączyć NFC należy wejść do ustawienia > dotknij+wyślij.

Wyłączenie NFC na telefonach Nokia Lumia Windows Phone

[label style=”2″]Wyłączanie ekranu[/label]
Skrócenie czasu, po którym wyłączy się ekran również może przyczynić się do żywotności baterii. Standardowo czas ten jest ustawiony na jedną minutę ale pomożemy naszej baterii skracając czas do 30 sekund.

Aby skrócić czas należy wejść do ustawienia > ekran blokady i wybrać odpowiednią opcję.

Ustawienia ekranu blokady na telefonach Nokia Lumia Windows Phone

[label style=”3″]Wyłączanie zadań w tle[/label]
Sporo aplikacji działa w tle aby przyspieszyć ewentualne ponowne jej włączenie. Idea świetna ale niestety niekorzystna dla naszej baterii. W moim przypadku w tle oprócz nawigacji znalazły się takie aplikacje jak Metrotube czy VEVO.

Aby zablokować aplikacje działające w tle należy wejść do ustawienia i przesunąć ekran do ustawień aplikacji i wybrać zadania w tle.

Blokowanie aplikacji w tle na telefonach Nokia Lumia Windows Phone

[label style=”4″]Oszczędzanie baterii[/label]
System Windows Phone oferuje opcję oszczędzania baterii. Koniecznie włączmy tę opcję w naszych telefonach Nokia Lumia z systemem Windows Phone 7 oraz Windows Phone 8.

Aby włączyć oszczędzanie baterii należy wejść do ustawienia > oszczędzanie baterii i włączyć odpowiednią opcję.

Włączanie oszczędzania baterii na telefonach Nokia Lumia Windows Phone

[label style=”1″]Podtrzymywanie łącza Wi-Fi (oprogramowanie Portico)[/label]

W najnowszym oprogramowaniu Portico (Windows Phone 8) istnieje możliwość podtrzymywania łącza Wi-Fi po zablokowaniu ekranu. Jeżeli chcemy zaoszczędzić baterię należy wyłączyć tę opcję.

Aby wyłączyć podtrzymywanie łącza Wi-Fi należy wejść do ustawienia > Wi-Fi > zaawansowane.

Podtrzymywanie łącza Wi-Fi

Za pomocą powyższych ustawień możemy znacząco zwiększyć czas pracy naszego telefonu na jednym ładowaniu. Poniżej instrukcja wideo dotycząca oszczędzania baterii na przykładzie telefonu Nokia Lumia 610. Film zawiera sporą część opisanych przeze mnie wskazówek, które z powodzeniem mogą być stosowane zarówno w telefonach Nokia Lumia Windows Phone 7.5, 7.8 jak i Nokia Lumia Windows Phone 8.

Porady dla Nokia Lumia Windows Phone 7.x

Porady dla Nokia Lumia Windows Phone 8

Przydatne wskazówki znajdziecie również na stronie Windows Phone: Bateria: wydłużanie czasu działania. Koniecznie podzielcie się swoimi wynikami. Moja Nokia Lumia 820 średnio wytrzymuje około dwóch dni z uwzględnieniem powyższych opcji – prędkość połączenia 2G, synchronizacja poczty co pół godziny. Oprogramowanie to 1232.2109.1242.1001. Nokia Lumia 920 z oprogramowaniem 1232.5951.1249.1001 również potrafi wytrzymać około dwóch dni na podobnych ustawieniach co Lumia 820.

Jeżeli posiadacie inne przydatne wskazówki dotyczące oszczędzania baterii to napiszcie w komentarzach poniżej a z pewnością pomożecie innym osobom odwiedzającym ten artykuł.

Wasze wskazówki:
  • Przestawienie sieci z automatycznego wyszukiwania na ręczne – menu > ustawienia > sieć komórkowa > wybór sieci.
Źródło: opracowanie własne, youtube
Ostatnia aktualizacja: 2013-03-05