Jak włączyć czwartą kolumnę kafelków w Windows 10 Mobile Build 10549?

Microsoft udostępnił oficjalną listę zmian i nowości w systemie Windows 10 Mobile w wersji Build 10549. Na liście zabrakło dosyć istotnej nowości, z której mogą skorzystać wszystkie telefony zaktualizowane do najnowszej wersji systemu. Mowa o dodatkowej, czwartej kolumnie kafli na ekranie startowym telefonu. Za pomocą drobnej sztuczki możemy zwiększyć ilość kafelków.

Windows 10 Mobile Build 10549 - więcej kafelków na ekranie startowym

Na powyższym zrzucie widać różnicę w ilości kafli na ekranie startowym. Teraz w kilku prostych krokach każdy telefon z systemem Windows 10 Mobile w wersji Build 10549 może włączyć dodatkowe kafelki. Ponadto ilość skrótów również ulega zwiększeniu – teraz jest dostępne aż 5 kolumn.

Aby zwiększyć ilość kafelków musimy przejść kolejno do: menu > ustawienia > ekran i ustawić rozmiar tekstu, aplikacji i innych elementów na wartość 175% lub mniejszą. Standardowo wartość jest ustawiona na 200%. Zostaniemy poproszeni o zrestartowanie telefonu.

Rozmiar czcionki

Po restarcie wchodzimy ponownie do ustawień > personalizacja > start i wybieramy opcję Pokaż więcej kafelków. W ten sposób otrzymujemy miejsce na dodatkowe kafelki na ekranie naszego smartfonu.

Pokaż więcej kafelków

Dodatkowe kafelki włączyłem na telefonie Lumia 640 i muszę przyznać, że w dalszym ciągu dobrze korzysta się z telefonu. Ikony oraz napisy nie są za małe. Czy w Waszych telefonach również skorzystacie z tej wskazówki?

 • Karol Skorupski

  Na L920 zmniejszając rozmiar do 175% przestaje działać menedżer wielozadaniowości. Dłuższe przytrzymanie strzałki powoduje wibrację telefonu, ale otwarte aplikacje w tle nie pojawiają się – nic się nie pojawia, brak reakcji. SR nie pomaga, HR nie chce mi się robić. Obawiam się, że poprawią to dopiero soon przy okazji kolejnego builda. Czy może zna ktoś rozwiązanie tego problemu?

  • Pozostaje wykonać SR (software reset) czyli przywracanie ustawień fabrycznych. HR (hardware reset) to twardy reset czyli chwilowe odcięcie zasilania.

   • Karol Skorupski

    HR faktycznie robiłem. 🙂 SR robiłem tuż po zainstalowaniu 10549 wczoraj wieczorem i w związku z tym obawiam się, że kolejny SR może nie pomóc. Na razie poczekam na potwierdzenie przez kogoś innego, że SR pomaga na pewno i może wtedy się zdecyduje. Cztery kafelki na 4,5″ nie są mi pilnie potrzebne, więc bez pośpiechu. 🙂

    • @andrzejochowski:disqus potwierdził, że SR nie pomógł w jego przypadku na telefonie Lumia 920.

     • Karol Skorupski

      Pozostaje czekać na kolejną kompilację – może wyeliminują problem. SOON.

     • Paweł Ługowski

      mi na l920 działa 🙂 choć nie wiem czy takie małe kafle mi pasują 😛

     • Andrzej Żochowski

      może istotne jest to ze telefon jest z plusa

     • Karol Skorupski

      Raczej nie sądzę. Moja L920 to włoski CV a problem ten sam.

    • Krzysiek

     Potwierdzam, mam 920CV PL i też borykam się z tym problemem, ale nie zwróciłem na to uwagi bo zaraz po update zmieniłem kolumny i sądziłem że to po prostu bug tej kompilacji. Ani HR ani SR nie pomaga, ale dobrze słyszeć że występuje to tylko przy skalowaniu bo kompilacja działa całkiem całkiem 🙂

 • Andrzej Żochowski

  U mnie na 920 też nie działa menedżer (nawet po HR). Widać ten model tak ma. A szkoda bo wygląda to dobrze.

  • Paweł Ługowski

   ciekawe bo u mnie na L920 wszystko działa jak należy 🙂

 • Krzysztof

  Udało się komuś zrobić 4 rzędy na 4 calach? Na Lumii 620 można maksymalnie ustawić na 150%..

 • Nylu

  Na 175 na L735 dzialaja 4 kafelki

 • Konrad Uroda-Darłak

  Korzystałem odkąd umożliwili to poprzez odblokowanie urządzenia (L735) i sobie chwalę.

 • Czwartą KOLUMNĘ kafelków a nie rząd, bo rzędy są poziome 🙂

  • Masz rację. Poprawiłem artykuł.

   • WITOLD

    Panie Michale

    potrzebuję pomocy robię a raczej próbuję zrobić powrót systemu do 8.1
    (L930) przy pomocy WDRT 3.0.1 -program odczytał że telefon to Lumia 930
    przeskoczył na kolejną plansze i tam mam Odczytywanie informacji o
    telefon…… kółeczko sie kręci i nic Trwa to i trwa żadnego postępu
    Wykonałem reset do fabrycznych i dalej to samo co opisałem wcześniej a
    robiłem kilka krotnie V -power i nic CO ROBIĘ ŹLE POMÓŻ PROSZĘ !!!

    • Możesz jeszcze spróbować zrestartować komputer, odinstalować i zainstalować ponownie aplikację WDRT oraz zmienić port USB, do którego podłączasz telefon. Więcej pomysłów nie mam.

     • WITOLD

      Wszystko to robiłem i daaalej nic

     • Chyba będziesz musiał spróbować na innym komputerze.

    • Adam Fierek

     Ja dziś przywracałem swoją 1320stkę za pomocą NCS.

    • eselka88

     Jest jeszcze jedna możliwość, jeżeli posiadasz pliki z systemem pobrane przez WDRT. W zasadzie potrzebny jest tylko plik ffu. Dzięki temu przywróciłem moja 735 do wersji 8.1. http://www.windowsmania.pl/poradniki-452/%5Blumia-535%5D-aktualizacja-zanizanie-wersji-oprogramowania-debranding-21004/

 • A czy w związku z dalszym pomniejszeniem wielkości kafelków wiadomo coś o dodatkowym rozmiarze („duży” czyli 2 x 2) np. przy Pogodzie? pamiętam, że coś o tym przebąkiwano wcześniej

 • DzieX

  Na Lumi 925 175% to wartość minimalna. Po zmniejszeniu nie działa menedżer aplikacji. Nie pojawia się też miejsce na nowe kafle. Zmieniłem w ustawieniach spowrotem na 225% (zalecane).

 • Michał

  Witam Panie Michale.

  Wykonałem tak jak mi Pan doradził wcześniej co miałem problem z aktualizacją z Windows 8.1 Update 2 do Windows 10 kompilacji 10.0.536.0 po wybraniu opcji Slow a nie Fast. Więc wróciłem powtórnie do Windows 8.1 Update 2 Wgrałem aplikacje Windows Insider Wybrałem opcję Fast. Zakceptowałem warunki regulaminu i zakończyłem. Telefon sam się automatycznie zrestartował. Po restarcie wszedłem w aktualizacje telefonu. Wyszukałem aktualizacje do Windows 10 i ku mojemu zdziwieniu patrzę a tu właśnie najnowsza kompilacja 10.0.549.4 Aktualizacja przebiegła nawet dość szybko i sprawnie na Nokia Lumia 735 i system śmiga coraz lepiej. Nie dostrzegam dużych jakiś błędów. Wszystko chodzi rewelacyjnie. Aktualizacje najlepiej narazie pobierać pojedyńczo do aplikacji to nie będzie się pobieranie zawieszać. Tylko 2 aktualizacje nie chcą mi się zaktualizować. Na pewno są już wycofane, albo po finalnej wersji systemu będą nowe. Chodzi tu o mniej istotne aplikacje. Jak Konto Nokia i jedna aplikacja z sieci PLAY GameHub. A tak wszystkie się bezbłędnie aktualizują i cieszę się że są dość często.Mogli popracować jeszcze nad płynnością przewijania kafelków czy aplikacji, bo czasem przyszarpnie i bateria o wiele dłużej trzyma z czego też się cieszę i telefon wcale prawie się nie nagrzewa. Oby tak dalej to system na telefon będzie naprawdę przejrzysty i pięknych w porównaniu do PC, ale nie ma co narzekać, bo Microsoft od Windows 7 do Windows 10 wykonuje naprawdę świetną robotę, a nie można od razu płakać, a tego .nie ma to mi nie chodzi jak to jest przecież w fazie testów. Jak chcesz marudzić to wróć do Windows 8.1 Update 2 bo nie nadajesz się na testera. To takie małe przesłanie ode mnie, bo jestem informatykiem i codziennie testuje masę programów i zawsze ze spokojem, a nie z nerwami, że coś nie działa. Jak nie działa spróbuj jeszcze raz, a jak nie to nawet 10 razy aż się uda.

  Co do większej ilości kafelków to niezły trik, ale bardzo przydatny bo mamy możliwość rozszerzenia więcej rzędów. Ja np. rozszerzyłem do 4 rzędów na 175% a mogę maksymalnie zmniejszyć 150% więc wychodzi co 15% mniej to mogę zapewne osiągnąć 5 rzędów kafelek, to jest naprawdę rewelacja, a powiększyć mogę maksymalnie do 225% co zapewne z zalecanych 200% daje 3 rzędy kafelek możn zmniejszyć do 2 rzędów. Jest to moim zdaniem duża rozpiętość z 2 rzędów do 5 rzędów na 4,7 calach. Naprawdę super. Dziękuję Panie Michale za pomoc wszystko śmiga jak należy i za ten trik kafelkowy znowu więcej nowej wiedzy przybywa, gdzie w instrukcji tego naprwno nie znajdziemy.

  Serdecznie pozdrawiam. Michal. 🙂

  • To najdłuższy komentarz w historii portalu 🙂 Konto Nokia i GameHub u innych też się nie daje zaktualizować. Nie ma sprawy i pozdrawiam!

 • [boXter]

  Na Lumi 930 skalowanie jest od 300 do 225 przy ustawieniu na 225 działa trzeba jeszcze wejść kolejno w Ustawienia -> Personalizacja -> Start i zaznaczyć „Pokaż więcej kafelków”

  • Wojtas27

   Hej a odnośnie skalowania jaka wartość jest ustawiona domyślnie na l930?

   • [boXter]

    Domyślnie 300%

 • befiq

  U mnie na lumi 520 nie ma takiej możliwości, tzn zmniejszam do minimum ale dalej są tylko 3 kolumny. Pomoże ktoś ?:D

  • Niestety na telefonach z niską rozdzielczością sztuczka ta nie działa. Zmniejszenie skalowania nie powoduje dodanie kolejnej kolumny kafli.

 • Marcin Urbański

  Fajne 🙂 na Lumia 640 LTE od Play działa 🙂
  Dzięki