Jak uczestnicy programu Windows Insider wpływają na rozwój systemu Windows 10

Microsoft opublikował obszerny artykuł dotyczący tego jak użytkownicy, którzy przystąpili do programu Windows Insider, kształtują system Windows 10 oraz Windows 10 Mobile. Zapewne jesteście ciekawi w jaki sposób Gabe Aul oraz cały jego zespół zbierają dane, analizują je a następnie wdrażają do systemu.

Przede wszystkim Microsoft czeka na nasze zgłoszenia błędów, sugestii oraz poprawek za pomocą aplikacji Windows Feedback. Pierwszym krokiem jest podział otrzymanych odpowiedzi na te, które są już znane a które pojawiły się po raz pierwszy. Dane są zbierane i omawiane każdego dnia na spotkaniach zespołu. Poniżej przykład ilości zgłoszeń w systemie Windows 10 Build 10130 dla komputerów PC, który został udostępniony 29 maja.

Ilość zgłoszeń Windows Insider

Jak widać aktywność użytkowników jest największa w momencie po udostępnieniu kolejnej wersji systemu do testów. Następnie ilość spada i oscyluje na podobnym poziomie aż do momentu wypuszczenia kolejnej wersji.

Od października zeszłego roku zespół Microsoft otrzymał ponad 3 miliony zgłoszeń oraz ponad 2.5 miliona odpowiedzi za pomocą powiadomień pojawiających się w trakcie pracy z systemem. To ogromna liczba zgłoszeń, która jest przeglądana przez zespoły za pomocą różnych technik.

Wszystkie zespoły mają dostęp do odpowiedzi nadesłanych przez użytkowników oraz wielu inżynierów ma bezpośredni dostęp do źródła tych informacji. Baza zgłoszeń posiada interfejs zbliżony do Visual Studio Online, w którym możliwe jest tworzenie zapytań. Pracownicy mogą dodawać parametry oraz filtrować dane aby uzyskać bardziej szczegółowe wyniki.

Baza danych

Kliknij aby powiększyć

Ponadto zespoły otrzymują regularne wiadomości e-mail, w których zawarte są wszystkie problemy, które nie zostały jeszcze rozwiązane. Microsoft korzysta również z systemu głosów, dzięki czemu znacznie łatwiej jest określić priorytet danego zgłoszenia na podstawie ilości głosów oddanych przez testujących system.

Kolejnym narzędziem, z którego korzysta Microsoft jest graficzny moduł Gestalt. Dzięki niemu w szybki i łatwy sposób pracownicy mogą zobaczyć jakie problemy są ważne dla użytkowników. Wszystkie jest przedstawiane w formie chmury tagów.

Gestalt Microsoft

Widoczna powyżej chmura fraz powstała tuż po udostępnieniu systemu Windows 10 Build 10049 dla komputerów, w którym została wprowadzona przeglądarka Project Spartan.

Zespół zbiera nasze dane korzystając również z ankiet, które pojawiają się jako powiadomienia na naszych urządzeniach. Microsoft rozesłał ponad 13.5 miliona takich ankiet z czego otrzymał ponad 2.5 miliona odpowiedzi co daje wskaźnik na poziome 18.5%. Dzięki tym mini ankietom inżynierowie są w stanie szybko otrzymać informacje na temat konkretnych obszarów testowanych przez użytkowników.

Użytkownicy Windows Insider pochodzą z całego świata z wyjątkiem 4 państw, w których program nie jest dostępny. Microsoft przygotował grafiki ukazujące jak kształtują się ilości zgłoszeń z poszczególnych krajów.

Wykres ilości zgłoszeń dla systemu Windows 10 Build 10130 PC

gestalt-langauges-desktop-10130

Kliknij aby powiększyć

Wykres ilości zgłoszeń dla systemu Windows 10 Mobile Build 10080

gestalt-langauges-phone-10080

Kliknij aby powiększyć

Powyższe liczby to jedynie ilość nowych zgłoszeń z wyłączeniem głosów oddawanych przez użytkowników na poszczególne pomysły. Można odnieść wrażenie, że Windows 10 Mobile cieszy się znacznie większą popularnością od wersji komputerowej ale należy zwrócić uwagę, że system dla komputerów jest znacznie bardziej dopracowany i stąd wynika mniejsza liczba zgłoszeń.

Polska również znalazła się na powyższych wykresach. To oznacza, że chętnie uczestniczymy w programie Windows Insider i aktywnie zgłaszamy problemy. W przypadku systemu Windows 10 dla komputerów zgłosiliśmy 91 unikalnych problemów. Z kolei w systemie Windows 10 Mobile liczba ta wyniosła aż 1525 zgłoszeń.

Starałem się wybrać najciekawsze informacje dotyczące tego jak Microsoft analizuje nasze zgłoszenia. Jeżeli czujecie niedosyt wiedzy i chcielibyście poznać dokładne mechanizmy Windows Feedback to zapraszam Was do przeczytania artykułu How Windows Insider Feedback Influences Windows 10 Development.

Zespół Windows Feedback

Zespół Windows Feedback

Źródło: Microsoft