Jak ponownie aktywować dostęp do programu Windows Insider?

Ostatnio spotkała mnie niemiła niespodzianka. Na dwóch komputerach, po przeprowadzeniu czystej reinstalacji systemu do wersji 1709 Fall Creators Update, dostęp do programu Windows Insider przestał działać. Jeżeli i Was spotkała taka sytuacja, podpowiadamy jak ponownie zostać wpisanym do programu Insider.

Niejawny program testów systemu Windows, oferujący kompilacje testowe Insider, powinien aktywować się automatycznie po wejściu w odpowiednie pole Ustawień, akceptację warunków i zrestartowanie systemu. W moim przypadku tak się nie stało. Po restarcie komputera witał mnie dalej stary komunikat, zapraszający do programu. Początkowo sądziłem, że to wina któregoś z programów do czyszczenia typu CCleaner, który mógł coś kiedyś namieszać w rejestrze, niestety reinstalacja i ponowne postawienie systemu na czysto nie pomogły. Identyczny błąd pojawił się również na Surface Pro po instalacji na czysto systemu w wersji FCU. System instalowany był z nośnika pobranego za pomocą narzędzia od Microsoftu MCT (Media Creation Tool) w najnowszej wersji 16299.15. Prawdopodobnie błąd ten pojawi się również na innych komputerach, aktualizowanych za pomocą nośnika MCT.

W jaki sposób ponownie uzyskać dostęp do programu Insider? Ścieżka jest bardzo prosta:

1. Za pomocą komendy WIN + R (lub wpisania „uruchom” w menu Start) otwieramy okienko uruchamiania aplikacji i wpisujemy w nim „regedit”, otwierając edytor rejestru. Zezwalamy na wprowadzanie zmian.

2. W lewej kolumnie rozwijamy kolejne foldery: Komputer -> HKEY_LOCAL_MACHINE -> SOFTWARE -> Microsoft -> WindowsSelfHost -> Applicability. Szybszą ścieżką będzie wklejenie w pasku adresu Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsSelfHost\Applicability i kliknięcie Enter. Od razu zostaniemy przeniesieni do interesującego nas fragmentu rejestru.

3. Tworzymy nowy rekord klikając na pustym polu w prawym okienku prawym przyciskiem myszy Nowy > Wartość DWORD (32 bit) o nazwie EnablePreviewBuilds.

4. Klikamy na nowo powstałym rekordzie „Modyfikuj” i w polu Wartości zmieniamy „0” na „2″. Upewniamy się przy tym, że po prawej wybrany jest System szesnastkowy a nie dziesiętny. Efekt końcowy wygląda następująco:

5. W opcjach PLIK klikamy na Zakończ i wychodzimy z rejestru.

6. Wchodzimy do Ustawień systemowych. W Niejawnym programie testów systemu Windows pojawia się teraz nowa komenda: „Napraw mnie”.

Klikamy, wybieramy interesującą nas gałąź Insidera, restartujemy system. Gotowe.

Jeżeli w Waszym przypadku również wystąpiły problemy z dostępem do Insidera po aktualizacji do FCU, dajcie znać w komentarzach.

PS Powyższy sposób działa również dla wersji mobilnej w ramach narzędzia Interop Tools. Dzięki previewcut za pomoc!

Źródło: windows10forums.com