Jak działa Windows 10 Mobile w wersji 10586.318?

10 maja, w ramach comiesięcznych aktualizacji systemowych zwanych Tuesday Patch, Microsoft udostępnił kolejny zestaw poprawek dla Windows 10 Mobile. Dwa tygodnie od udostępnienia iteracji 10586.318 to dobry czas na podsumowanie stabilności buildu i jego ogólną ocenę.

W ostatnich dniach, przynajmniej w komentarzach, coraz więcej osób narzeka na działanie systemu Windows 10 Mobile i brak rozwoju aktualnej gałęzi systemu. Po rozpoczęciu dyskusji okazuje się, że dana osoba dawno nie ma systemu bo zmieniła telefon na inny, z androidem, albo w ogóle nie widziała systemu na oczy i narzeka po to by ponarzekać. Jest tez grupa osób, która faktycznie ma problemy, nawet na 950 XL. Należy się zgodzić, ze stwierdzeniem, że zgodnie z Zasadą Pareta 20% użytkowników generuje 80 % hałasu w sieci. Z czego im ktoś jest mniej zadowolony, tym głośniej go słuchać. Większość osób milczy. Dla przeciwwagi napiszę więc parę słów o tym jak  build 10586 w wersji 318 działa na do niedawna flagowym telefonie Lumia 930.

A działa, mówiąc w skrócie, rewelacyjnie. Już w ostatnim podsumowaniu pisałem, że proces aktualizacji przebiegał niespodziewanie dobrze, bez wysypujących się aplikacji i znikających ikon. Tym razem aktualizacja przeprowadzona została w sposób wręcz wzorowy. Żadnych hard resetów, przywracania ustawień fabrycznych. Żadnych błędów, wysypujących się ikon i aplikacji. Lumia 930 z systemem Windows 10 nabrała nowego życia, szczególnie w skalowaniu 4-kolumnowym, który zmienia całkowicie wygląd systemu i jakość korzystania z niego.

Po aktualizacji system chodzi znacznie lepiej, o ile wcześniej pojawiały się drobne błędy i czarne ekrany, od dwóch tygodni takich bugów i problemów już nie ma. Po kolejnych aktualizacjach systemowych system chodzi wręcz wyśmienicie. Telefon uruchamia się natychmiast, bez zbędnego czekania. W zasadzie wszystkie aplikacje uruchamiają się już szybciej niż na Windows Phone 8.1, gdzie długi okres maskowany był ładną animacją przewijania strony. Żadne ustawienia nie zostały usunięte czy wyłączone po aktualizacji.

Prawdę mówiąc, Windows 10 Mobile w wersji .318 to pierwszy build, który mogę śmiało nazwać w pełni działającym systemem. Jeżeli ktoś pisze o ciągłej becie, to nie wie co mówi, albo ma słaby sprzęt, gdzie faktycznie W10 może chodzić wolniej. Na Lumii 930 system chodzi po prostu pięknie. Szybko, stabilnie, pewnie. Nic się nie wysypuje, nic nie odwraca uwagi od normalnego użytkowania.

Innym problemem są aplikacje systemowe. Nadal niepoprawiony słownik, nierozpoznająca polskich znaków konsola wyboru numeru w telefonie, niedziałająca aplikacja banku ING („tak, wiemy o problemie…”) czy braki w konwersji kolejnych aplikacji, które dawno już powinny być w wersji UWP, a nie są.

Ogólnie – sam system działa tak jak powinien. Szybko, sprawnie. Bateria trzyma do dwóch dni, coś o czym na androidzie można pomarzyć. Żeby nie było zbyt różowo: taka wersja systemu powinna być gotowa w grudniu 2015 roku a nie w maju. Nie rozumiem też, dlaczego do tej pory warianty cv pl zostały pozbawione możliwości oficjalnego wsparcia, podobnie zresztą jak część starszych Lumii (925, 1020 i 1320). Kontakt z Microsoftem to jak walenie grochem o ścianę.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że poza systemem, który z miesiąca na miesiąc jest coraz lepszy i stabilniejszy, podobna metamorfoza dotknie kolejne aplikacje systemowe.