Jak działa Windows 10 Mobile w Szybkim Kręgu Windows Insider?

W ciągu pierwszych dziesięciu dni marca br. otrzymaliśmy aż trzy nowe buildy RS2 w szybkim kręgu Windows Insider. Wydawanie kolejnych kompilacji testowych znacząco przyśpieszyło. Jak działa aktualizacja Creators Update na miesiąc przed premierą nowej wersji systemu?

Jak pewnie pamiętacie w styczniu tego roku moja ocena testowych kompilacji Redstone 2 była negatywna. System w poglądowej wersji 15014 i 15025 nie nadawał się kompletnie do użytku na moim telefonie. Po pierwsze: telefon potrafił się bez powodu zrestartować co przy założonym numerze PIN na kartę SIM groziło zaspaniem do pracy. Po drugie, sklep MS Store odmówił na moim sprzęcie całkowicie posłuszeństwa i nie działał w ogóle mimo dwóch hard resetów. Brak działającego sklepu i niestabilny soft powodujący co kilka dni resety i samoczynne restartowanie telefonu skutecznie zniechęciło mnie do testowania szybkiej gałęzi aktualizacji na głównym telefonie. Poza tym, jak ktoś napisał, testowanie ma sens jedynie w sytuacjach bezpośredniego użytkowania, czyli jak telefon radzi sobie w codziennych sytuacjach, z odbieraniem maili, odbieraniem połączeń, użytkowaniem aplikacji i ogólnym działaniem.

Kolejne dni z Fast Ring dowodziły, że system w testowej wersji nie radził sobie w ogóle i jego użytkowanie na głównym telefonie nie było możliwe. Dodatkowo nie działały również powiadomienia z opaski Mi Band 1s, mimo że sama aplikacja zaczęła w końcu działać. Wcześniej w ogólnie nie potrafiła się sparować z telefonem i zsynchronizować danych. System nie działał też jakoś wyjątkowo stabilnie i płynnie. Czasami zdarzały się przycięcia i zawieszenia aplikacji. Jak z tej perspektywy działają marcowe kompilacje Fast Ring?

Najpierw zalety:

  • W końcu bezproblemowo działa aplikacja Bind Mi Band wraz z Notify Mi Band. Powiadomienia wysyłane są do opaski, sam klient BMB działa szybko i paruje się bez problemów. Ta zmiana była dla mnie kluczowa. Nie wyobrażam sobie korzystania z telefonu bez notyfikacji.
  • Wraz z buildem 15051 ustąpiły restarty. Telefon działa stabilnie i płynnie. Być może nawet minimalnie płynniej od Anniversary Update. Aktualne buildy fast (nie licząc bezsensownego błędu ze sklepem przepuszczonego w piątek) działają identycznie jak RS1. Bateria zdecydowanie lepiej trzyma, ale tylko jak nie korzystamy z Edge. Przy przeglądaniu internetu drenaż baterii jest taki sam jak do tej pory.
  • Część aplikacji udostępniona została w nowszych wersjach. Dotyczy to w zasadzie jedynie pakietów MS Office i usług MSN. Drobne zmiany widoczne sa tez np. w alarmach, gdzie przesunięto ikonki zamykania z lewej na prawą stronę.

Wady:

  • Nadal na Lumiach 950 XL DS (i prawdopodobnie innych telefonach Dual Sim) nie działa hotspot mobilny. Testuję RS2 w tej chwili wyłącznie dla tego, że od tygodnia nie muszę jeździć z laptopem i telefonem działającym jako hotspot do klienta. W sytuacji gdy będę musiał znowu wyjechać ze swoim sprzętem czeka mnie przywracanie do RS1. Z wpisów w Centrum Opinii wynika, że problemy z hotspotem ciągną się od początków RS2. I MS nic z tym kompletnie nie robi mimo przyjęcia zgłoszeń. Po wpisach widać też, że projekt dotyczy przede wszystkim modelu Lumia 950 XL. Dla mnie to główna wada RS2 dyskwalifikująca ten build do codziennej pracy, chyba że ktoś nie korzysta z hotspotu lub nie ma z nim problemów.
  • Mapy HERE zastąpione zostały starszymi mapami Bing, na których nie ma np. numeracji domów. Nawigacja to jakaś pomyłka do kwadratu. Jeżeli finalna wersja W10 Creators Update zawierać będzie tak zmasakrowane i niedziałające mapy to będę pewnie zmuszony do zakupu w firmie drugiego telefonu z innym systemem. Jak ktoś korzysta często z nawigacji to poruszanie się z mapami Bing może doprowadzić do szału. Pomijam już przy tym błędy w czytaniu komend nawet na RS1.
  • W zasadzie największą wadą RS2 jest to, że buildy te… w zasadzie nic nie wnoszą. Poza kosmetycznymi zmianami w Ustawieniach, iluzorycznie nieco szybszym działaniem nie otrzymujemy kompletnie nic nowego. Zero nowości. Nawet ikonki share i zmiany w Outlooku oraz Skypie trafiły już do Production i RS1. Aktualizacja Creators Update wniesie dużo, ale wyłącznie dla PC i Surface Pro, gdzie zmian jest zdecydowanie więcej w stosunku do wersji Mobile.

O ostatnim błędzie ze sklepem nawet nie piszę bo traktuję to wyłącznie jako wypadek przy pracy, który zostanie naprawiony na początku przyszłego tygodnia.

Tak więc jak działa RS2? W moim odczuciu działa w zasadzie identycznie jak RS1. I paradoksalnie jest to jego największa wada. Ilość zmian w systemie i aplikacjach jest znikoma, nie ma za bardzo co testować poza kolejnymi błędami. Jakie są Wasze wrażenia z korzystania z RS2?