Jak działa Windows 10 Mobile w Szybkim Kręgu Windows Insider?

W ciągu pierwszych dziesięciu dni marca br. otrzymaliśmy aż trzy nowe buildy RS2 w szybkim kręgu Windows Insider. Wydawanie kolejnych kompilacji testowych znacząco przyśpieszyło. Jak działa aktualizacja Creators Update na miesiąc przed premierą nowej wersji systemu?

Jak pewnie pamiętacie w styczniu tego roku moja ocena testowych kompilacji Redstone 2 była negatywna. System w poglądowej wersji 15014 i 15025 nie nadawał się kompletnie do użytku na moim telefonie. Po pierwsze: telefon potrafił się bez powodu zrestartować co przy założonym numerze PIN na kartę SIM groziło zaspaniem do pracy. Po drugie, sklep MS Store odmówił na moim sprzęcie całkowicie posłuszeństwa i nie działał w ogóle mimo dwóch hard resetów. Brak działającego sklepu i niestabilny soft powodujący co kilka dni resety i samoczynne restartowanie telefonu skutecznie zniechęciło mnie do testowania szybkiej gałęzi aktualizacji na głównym telefonie. Poza tym, jak ktoś napisał, testowanie ma sens jedynie w sytuacjach bezpośredniego użytkowania, czyli jak telefon radzi sobie w codziennych sytuacjach, z odbieraniem maili, odbieraniem połączeń, użytkowaniem aplikacji i ogólnym działaniem.

Kolejne dni z Fast Ring dowodziły, że system w testowej wersji nie radził sobie w ogóle i jego użytkowanie na głównym telefonie nie było możliwe. Dodatkowo nie działały również powiadomienia z opaski Mi Band 1s, mimo że sama aplikacja zaczęła w końcu działać. Wcześniej w ogólnie nie potrafiła się sparować z telefonem i zsynchronizować danych. System nie działał też jakoś wyjątkowo stabilnie i płynnie. Czasami zdarzały się przycięcia i zawieszenia aplikacji. Jak z tej perspektywy działają marcowe kompilacje Fast Ring?

Najpierw zalety:

 • W końcu bezproblemowo działa aplikacja Bind Mi Band wraz z Notify Mi Band. Powiadomienia wysyłane są do opaski, sam klient BMB działa szybko i paruje się bez problemów. Ta zmiana była dla mnie kluczowa. Nie wyobrażam sobie korzystania z telefonu bez notyfikacji.
 • Wraz z buildem 15051 ustąpiły restarty. Telefon działa stabilnie i płynnie. Być może nawet minimalnie płynniej od Anniversary Update. Aktualne buildy fast (nie licząc bezsensownego błędu ze sklepem przepuszczonego w piątek) działają identycznie jak RS1. Bateria zdecydowanie lepiej trzyma, ale tylko jak nie korzystamy z Edge. Przy przeglądaniu internetu drenaż baterii jest taki sam jak do tej pory.
 • Część aplikacji udostępniona została w nowszych wersjach. Dotyczy to w zasadzie jedynie pakietów MS Office i usług MSN. Drobne zmiany widoczne sa tez np. w alarmach, gdzie przesunięto ikonki zamykania z lewej na prawą stronę.

Wady:

 • Nadal na Lumiach 950 XL DS (i prawdopodobnie innych telefonach Dual Sim) nie działa hotspot mobilny. Testuję RS2 w tej chwili wyłącznie dla tego, że od tygodnia nie muszę jeździć z laptopem i telefonem działającym jako hotspot do klienta. W sytuacji gdy będę musiał znowu wyjechać ze swoim sprzętem czeka mnie przywracanie do RS1. Z wpisów w Centrum Opinii wynika, że problemy z hotspotem ciągną się od początków RS2. I MS nic z tym kompletnie nie robi mimo przyjęcia zgłoszeń. Po wpisach widać też, że projekt dotyczy przede wszystkim modelu Lumia 950 XL. Dla mnie to główna wada RS2 dyskwalifikująca ten build do codziennej pracy, chyba że ktoś nie korzysta z hotspotu lub nie ma z nim problemów.
 • Mapy HERE zastąpione zostały starszymi mapami Bing, na których nie ma np. numeracji domów. Nawigacja to jakaś pomyłka do kwadratu. Jeżeli finalna wersja W10 Creators Update zawierać będzie tak zmasakrowane i niedziałające mapy to będę pewnie zmuszony do zakupu w firmie drugiego telefonu z innym systemem. Jak ktoś korzysta często z nawigacji to poruszanie się z mapami Bing może doprowadzić do szału. Pomijam już przy tym błędy w czytaniu komend nawet na RS1.
 • W zasadzie największą wadą RS2 jest to, że buildy te… w zasadzie nic nie wnoszą. Poza kosmetycznymi zmianami w Ustawieniach, iluzorycznie nieco szybszym działaniem nie otrzymujemy kompletnie nic nowego. Zero nowości. Nawet ikonki share i zmiany w Outlooku oraz Skypie trafiły już do Production i RS1. Aktualizacja Creators Update wniesie dużo, ale wyłącznie dla PC i Surface Pro, gdzie zmian jest zdecydowanie więcej w stosunku do wersji Mobile.

O ostatnim błędzie ze sklepem nawet nie piszę bo traktuję to wyłącznie jako wypadek przy pracy, który zostanie naprawiony na początku przyszłego tygodnia.

Tak więc jak działa RS2? W moim odczuciu działa w zasadzie identycznie jak RS1. I paradoksalnie jest to jego największa wada. Ilość zmian w systemie i aplikacjach jest znikoma, nie ma za bardzo co testować poza kolejnymi błędami. Jakie są Wasze wrażenia z korzystania z RS2?

 • Leszek Mączewski

  po ostatniej aktualizacji jakby troszkę przyspieszył – a hotspot mobilny (640 XL) działa na wifi, na bt mogę sprawdzić jutro i Ci napisać

 • Nowości już się nie pojawią w rozgałęzieniu RS2 i to wiadomo mniej więcej od miesiąca. Teraz jedynie usuwane są błędy oraz wprowadzane są poprawki i udoskonalenia. Mapy Bing w Polsce są dużo gorsze niż te od Here. Dostawcą map w dalszym ciągu jest Here więc mam nadzieję, że do premiery CU udostępnią porównywalne mapy do AU. Nie wspomniałeś o problemie z aktualizacją aplikacji MS w sklepie. Dosyć uciążliwy błąd, który zostanie usunięty w kolejnej kompilacji. Jeżeli do premiery usuną wszystkie wymienione błędy to moim zdaniem największą zaletą CU będzie poprawiona szybkość działania systemu oraz dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Oczywiście jest mnóstwo innych udoskonaleń, ale raczej są one drobne i nie wprowadzają rewolucyjnych rozwiązań.

  • „Nie wspomniałeś o problemie z aktualizacją aplikacji MS w sklepie.”

   „O ostatnim błędzie ze sklepem nawet nie piszę bo traktuję to wyłącznie jako wypadek przy pracy, który zostanie naprawiony na początku przyszłego tygodnia.”

   „Aktualne buildy fast (nie licząc bezsensownego błędu ze sklepem przepuszczonego w piątek) …”

   🙂

   • Przeoczyłem. Zwracam honor.

    • no ale nie wspomniałem czego ten błąd dotyczy, tak więc też masz rację 🙂

  • „Nowości już się nie pojawią w rozgałęzieniu RS2”

   możliwe że zostaną opóźnione tak jak Skype Preview w RS1 i smsy

   • Być może pojawią się nowe aplikacje, ale na nowe funkcje systemu nie liczyłbym.

 • world323

  Dziwne z tym hotspotem , u mnie na 950xl działa bez problemu zawsze na fast jestem , i jakas dużo starsza wersja miała ten błąd

 • bfkiller

  U mnie bez większych problemów działa hotspot od kompilacji 51 na wifi 950xl

 • xnxx

  Niestety się zawiodłem, parę miesięcy temu myślałem że RS2 wniesie jakieś nowe funkcje a dostaliśmy trochę kosmetycznych zmian.
  Nie wiem skąd też tyle błędów, rozumiem testują coś nowego i może nie działać prawidłowo a tu nic błędy z niczego jak by testowali no właśnie co błędy ?

  • wombat

   Prawdopodobnie jakieś zmiany pod maską są, które generowały błedy

   • xnxx

    Tyle że takie zmiany pod maską nic nie wnoszą dla użytkownika. Użytkownik oczekuje nowych funkcji których nie ma.

    • RS2_15055

     A jakich zmian oczekujesz ? dla mnie tylko jeden brakuje, a zarazem najważniejszej, Cortany. Bez niej nie działa sporo funkcji z których inny w innych krajach mogą korzystać. Przecież sam system ma wszystko czego potrzeba do komunikacji. Nie wspominam o aplikacjach bo to logiczne, że jest ich dużo mniej niż na android ale to pewnie nawet RS3 nie zmieni.

     • xnxx

      Redukcja niebieskiego światła, wybieranie głosowe, radio, funkcjonalny bitlocker, profile, dodatki do przeglądarki, działające VoLTE i Wifi calling, RCS, synchronizacja danych z portalami społecznościowymi, gesty.
      Teraz mamy 2 lata „grzebania pod maską” które praktycznie niczego nie wnosi.

     • RS2_15055

      Wystarczy Cortana i wszystkie usługi które posiada, masz wtedy wybieranie głosowe, komendy, zapytania i wiele innych. Brakuje tego niebieskiego świata, dodatków do przeglądarki.

     • xnxx

      Cortana której nie ma i nie będzie to tylko część funkcjonalności których brakuje.

     • RS2_15055

      Co do RS2 nie wiem po co w ogóle grzebali tyle czasu, jak tak naprawdę to nic się nie zmieniło. Być może zmian jest dużo, bo pewnie ćwiczą Windows na ARM i tylko po to cała ta zabawa.

     • RS2_15055

      Ale z drugiej strony jak patrzę tak na otoczenie to ludzie mają androida, maja google now a nie widziałem aby z tego ktoś korzystał. Druga sprawa, (czasami również podróżuje pociągami, autobusami) że nawet często widzę ludzi jak słuchają muzyki z youtube z ciągle włączonym ekanem… tylko kładą telefon ekranem na nogi w pociągach, autobusach 😉 to jest dopiero postęp 🙂 i to czy to android czy ios nie ma znaczenia. Więc ja to widzę, że może cześć osób oczekuje tych nowości ale na pewno to nie większość.

     • xnxx

      Nie korzystają ale jak by ich naszła ochota to mogą użytkownicy WM nie i to już zasadnicza różnica.

     • RS2_15055

      Jak nie korzystają to chyba o czymś świadczy. Oczywiście, co osoba to inne preferencje dlatego lepiej jakby to było, ale i tak przeciętna osoba z tego nie skorzysta, szybciej napiszę sms, szybciej zadzwonię, szybciej znajdę aplikacje ręcznie niż głosowo. Jedynym tutaj za takiej zabawy głosowej jest w przypadku kierowania samochodem, tutaj nie chodzi o czas, tylko o bezpieczeństwo.

     • xnxx

      VoLTE i Wifi calling, RCS to tyle na temat tego co zrobi szybciej a co nie działa, nawet nie muszą wiedzieć że coś takiego istnieje a tego używać.
      Profile można ustawić sobie automatycznie przełączanie ręczne itp bardzo przydatna funkcja a tu nie dość jest tylko namiastka, to jeszcze musi być cortana mimo że nie potrzeba do tego obsługi głosowej.

     • RS2_15055

      Profile może tak. Ja z tego nie korzystam. Co do dwóch pierwszych opcji to nawet nie wiem do czego 😉 być może komuś potrzebne 😉

     • dodaj że z wersji PC wyleciała też aplikacja People oraz nowe centrum akcji… :/

 • Piotrek Jaworski

  Skąd tyle błędów w RS2 skoro tak mało zmian w stosunku do RS1?
  Bo celem rozwoju i zmian nie jest telefon, jest nim PC. Przez koncept jednego jądra telefon dostaje zmiany po swoim wielkim bracie, czy ich wymaga czy nie.

  • skąd tyle błędów? bo tworzą system od nowa i rozwalają cały kod a potem go sklejają od nowa

   mobile nie jest niestety priorytetem ale trzeba przyznać że bateria lepiej działa

   • Piotrek Jaworski

    I tak już za każdym razem będą wymieniać żarówkę przez skrzynie biegów? 😉

    • na odwrót, oni regulują skrzynię biegów uszkadzając przy okazji żarówkę i wycieraczki…

 • Aqua

  Wzmacnia się we mnie przekonanie, że nad Mobile pracuje 1 człowiek i to tylko dorywczo, może po godzinach, gdy już posprzątał biuro. Mogą sobie mówić, że nie porzucają mobilka, ale przecież MS sam daje przykład, inwestując w aplikacje na inne platformy, pomijając swój system mobile całkowicie, albo wypuszczając jakąś okrojoną wersję na sam koniec. No naprawdę, moja miłość do okienek mobilnych jest wystawiana na POTWORNIE CIĘŻKĄ próbę.

  • Foldex

   Nie od dziś wiadomo, że nad tym systemem pracuje pani sprzątaczka i student z Indii na praktykach 😉

   A tak na serio to jest to drugorzędny projekt, przez co ludzie od wersji dużej pracują nad małą tylko w wolnym czasie.

   • tylko zauważ że wersja PC jest TAK SAMO SKOPANA i też ma dziesiątki błędów, więc teoria o 1 studencie się nie sprawdza – pracują nad tym co najmniej dwie osoby 😉

 • Krzysztof Bierówka

  Są też plusy w RS 2 ? Ku swej ogromnej radości odkryłem, że zmiana w skalowaniu tekstu nie powoduje już zamętu w czcionce na niektórych stronach w przeglądarce!!! Niestety nawigacja w mapach oszalała kompletnie… Czy tylko u mnie czy Wy też tak macie?

 • Żeby być sprawiedliwym, wersja na PC też miała wyglądać o niebo lepiej, gdzie jest nowe centrum akcji? gdzie jest widget Kontaktów i synchronizacja z mediami społecznościowymi? praktycznie nie wyrobili się z niczym… jak tak dalej pójdzie to zmiany z RS2 pojawią się jako RS3 a RS3 na wiosnę jako RS4

 • krzysiek

  Jeśli chodzi o hotspot to u mnie działa na l950 ds build 51. Z 55 czekam na poprawę sklepu. Nawigacja jest bardzo slaba. Interfejs jest tak ubogi jak nawigacje sprzed kilku lat. Zapłaciłem za sygic 65pln z dozywotnia licencja i aktualizacjami. Zjechałem na nim już kilkanaście tysięcy km po roznych krajach i jest ok. Duży minus to brak cortany. I pewnie się to zmieni a z tym wszystkich funkcji z nią powiazanych

  • od kiedy używasz Sygic? jak działa asystent zmiany pasa i komendy głosowe? szukam dobrej nawigacji na WM

   • krzysiek

    Rok. Komendy i asystent apsa fajnie działa bez problemu. Nie kupiłem tylko tmc bo to 65 i tylko na rok a oprócz tego dane za granica ☹

    • właśnie widze, że Europa kosztuje aktualnie 87 zł, jakieś head up display 13 zł, czyli w sumie 100 zł, dodatkowo Traffic na rok 65 zł… instalujemy

     • krzysiek

      Jak kupowałem to była promocja ?

    • tmc – natężenie ruchu?

     • krzysiek

      Kumpel kupił i sobie chwali. Na pewno przydatne. Jak trafiłem w Austrii na weekend z moto gp to się zakręciłem ale tak to radze sobie bez tego

  • dzięki za namiar na Sygica, mapy sa całkiem niezłe

   • krzysiek
    • cena bez zmian, tylko kurs euro podskoczył… kupione 😀

     • krzysiek

      Będziesz zadowolony ?
      Ps. Nie mam prowizji ?

     • RS2_15055

      poużywaj i daj znać, może kupię również, ale bez informacji o korkach trochę słabo … ciekawe na ile lepiej to działa od maps z Windows i google maps

     • korki są bezpłatnie 7 dni a potem 65 zł za rok na całą Europę…

     • RS2_15055

      Bez tragedii w sumie. Na razie zainstalowałem do testów. Dużo ma punktów poi, nieźle. Potestuję, choć teraz nie mam żadnych wyjazdów;(

     • no to masz motywację by zrobić sobie szybki wyjazd 😀

     • Aba

      Popieram Krzyśka. Zawsze możesz się wybrać nad morze zobaczyć zachód słońca 🙂 albo w góry na wschód tegoż popatrzeć 😉

     • RS2_15055

      Niestety w tym tygodniu tylko praca ;(. Mogłem poczekać z pobraniem na wakacje….

     • Aba

      Masz tyle telefonów… Zaradny chłop jesteś, coś do wakacji wymyślisz żeby znowu potestować nawigację.

     • RS2_15055

      Aplikacja pewnie do konta się zapisuje a nie do telefonu 😉

     • Aba

      To na wakacje załóż nowe. Zaszalej ?

     • Aba

      Sprawdziłam. Zależy od telefonu, nie od konta.

     • RS2_15055

      No się zdziwiłem…. Dobrze wiedzieć 😉 dzięki. Czyli to oznacza, że masz więcej niż jeden telefon z Windowsem ? 😉

     • Aba

      Cała bateria leży blacie w kuchni 🙂
      Fangirl?

     • Aba

      Aaaa!!!!! Nie ufaj kobiecie za bardzo, bo mogłam mieć wtedy WP8.1. Jeśli to ma znaczenie.

     • RS2_15055

      8.1? To jeszcze to działa? 😉

     • Aba

      Wtedy jak testowałam Sygic nie pamiętam jaki system miałam.
      Może wolno DZIŚ myślę, ale to działa też przecież w drugą stronę. 5 urządzeń- 5 licencji… i ała. Nie wiem jak przy zmianie telefonu. Oczywiście należy się za dobrą nawigację, ale pięcioma furami naraz nie jedziesz. Teoretyzując. Itd, itd.
      W sumie cofam wszystko co powiedziałam, bo nie kliknęłam na ikonkę „testuj gratis 7 dni”. Może wtedy by się pokazało, że już nie mogę?

     • RS2_15055

      Nie wiem, nie próbowałem, na drugim telefonie sprawdzę w wakacje;)

   • Adam H

    Sygic super nawigacja- używam od dawna .

    • masz polskie głosy?

     • Adam H

      W 7-mio dniowej testowej były.Nie kupowałem licencji i teraz nie mam wcale.

     • Adam H

      W 7-mio dniowej testowej były, a że nie wykupiłem licencji to teraz nie mam.

  • Aba

   Podczepię się pod Was 🙂
   A macie coś do sprawdzania korków? Chcę odpalić pierwszy raz świeżo zainstalowaną z biblioteki (nie ze sklepu) korkosferę. I jajco. Nie chce się zsynchronizować od rana. Wisi na ekranie powitalnym i kółka. W sklepie nie ma tej aplikacji, tzn nie znajduje jej. RoZne rzeczy robiłam. Nic nie działa. Jak mam bez tego żyć???

   • Sygic pokazuje korki w wybranych państwach w tym w PL, ale za dopłatą…

   • werwolf

    Zwroc się z tym pytaniem do premier RP..Jak żyć..?Idz na spacer rano.Posluchaj śpiewu ptaków.Zobacz wschód słońca…To jest ważne.Nie zawracaj sobie głowy systemem operacyjnym made in hindu…Szkoda życia.

    • Aba

     Masz rację. Podpisuję się pod tym obydwiema rękami. Siedzę na wsi- sprawdzam korek i jadę inną trasą, albo przewracam się na drugi bok na trawce i słucham dalej ptaszków.
     Chcę tę korkosferę okazjonalnie, właśnie po to, żeby nie tracić życia na dojazdy. Zostaje strona internetowa, ale w obliczu ostatnich informacji o brakach wsparcia dostałam nerwa 🙁

     • werwolf

      Lezakuj na lonie natury ile się da…Bezcenne.Za resztę zaplac karta visa…A tak na serio ja po tylu latach…Od 2004 windows mobile…. teraz ANDROID…To tylko i wyłącznie wina „geniuszu” hinduskich programistow…Jak w końcu system microsoftu na telefony będzie made in usa to może da się.go używać…Zobaczymy.Pozdrawiam.

     • Aba

      Będę leżakować. Obiecuję. Jak tylko nieco cieplej się zrobi. I grzyby z roweru zbierać 🙂 Czego i Tobie życzę.

     • werwolf

      Ja mam po wyjściu z domu morze.Codziennie jestem w lesie i na plaży.
      https://uploads.disquscdn.com/images/1aaf23195f92a32a4679a0812161d250f715d2aa203b6b322c9ae8821bac8df0.jpg

     • Aba

      Aż mi tchu zabrakło!!! Tobie to się żyje.
      W zeszłym roku byłam w Krynicy Morskiej w delegacji. W maju, nie w wakacje. Widoki… myślałam, żeby się do drzewa przywiązać i poprosić o azyl. Inny świat, inne życie. Od razu oddaje tablety i inne za taką cudowną naturę. Też mieszkam nad morzem, ale nie tak blisko i nie tak pięknie mimo, że Park Krajobrazowy mam o 3 kroki.
      Zrobiłeś wrażenie!!! Tęsknota mi serce rozrywa.

     • werwolf

      Dziekuje za docenienie krajobrazu i terenu.Mam 10minut na plaze.Po drodze las.Sarny.Lisy i Dziki.Niestety budują się osiedla………Zniszcza wszystko!!!Robię co się da żeby hamować zapedy developerow.Na razie legalnie..Ale…Zdjęcie zrobione w sobotę.Polecam tutejsze lasy.Werwolf czuwa wiec jest bezpiecznie 🙂 Miejsce to Kolobrzeg.

     • Aba

      Pilnuj, pilnuj i kolegów z watahy wołaj, bo Ci Łebę za oknem zrobią 🙁 Gnoje!
      Trzymaj się

     • werwolf

      Nie mam kolegów..Jak jest za dużo świadków to sa problemy..Sam grasuje :)Dziekuje. https://uploads.disquscdn.com/images/eded06021f9fa58c4b823484d7c5189ae38f0830dbe1e2108120af0fd9b1b206.jpg

 • largi

  U mnie okropnie….

 • SharpFranc

  Od początku chyba było wiadomo, że RS2 nie wniesie NIC do mobile więc po co komu był w ogóle ten insider? Ja sobie ten release totalnie odpuściłem i siedzę na 14393.693 zarówno na 650 jak i 950XL.
  Przy okazji: 650 mam od prawie roku i dopiero niedawno zrobiłem sobie reset, a wynikiem tego jest… trzymanie 4 dni na baterii – nie wiem jak to się stało 🙂

  • RS2 to jak na razie głównie zmiany „pod maską”

   • SharpFranc

    I przyznam szczerze, że dla mnie to akurat najważniejsze, czyli odchudzanie systemu do maksimum, optymalizacja do kwadratu… Jak tego nie zrobią to im żaden surface phone nie pomoże, bo po prostu inaczej nie zapanują nad tym bagnem (spuścizną po Windows NT)…

 • Jak zaktualizować program przy niedziałającym sklepie? Należy odinstalować daną aplikację np. Centrum Opinii a następnie zainstalować ponownie – działa

  • johnymnemonic

   A jak zaktualizować niedziałający Sklep? ;P

   • Nie pomaga nawet próba ręcznej instalacji za pomocą pliku appx. Trzeba czekać na nową kompilację systemu.

    • johnymnemonic

     Wiem. Taki żarcik 😉

   • teoretycznie: odinstalować sklep i zainstalować ponownie z poziomu apx, niestety tej aplikacji nie da się usunąć z systemu

 • Michał Jasiński
  • Musimy poczekać do kolejnej aktualizacji w szybkim kręgu.

  • tak, ogłoszono to że będzie taki problem w tym buildzie

 • Radek

  Po zabawie w różnych kręgach wróciłem do oficjalnej wersji systemu. Nawet nie jestem teraz w RP. Powód? Ostatnie buildy w szybkim kręgu zablokowały aplikację IKO (z forum wiem, że nie tylko u mnie padła). Po prostu przestała działać, co mi się nie podobało. Mam L 950 ds i odnoszę wrażenie, że sprawa z hotspotem mobilnym oraz działającym (lub nie) IKO są ze sobą w jakiś sposób powiązane, ale to inny temat. Wcześniej miałem L 730 ds – tam też był problem z hotspotem na buildach testowych. Jako takim rozwiązaniem było włączenie danych mobilnych na SIM-1 – wtedy hotspot działał, przy ustawieniu danych mobilnych na SIM-2 nie działał. Zgłaszałem swoje spostrzeżenia do MS i oczywiście echo 🙂

  Więc wróciłem do oficjalnego RS1. I po pierwsze – wszystko w końcu działa jak należy, po drugie… też nie widzę oszołamiającej różnicy pomiędzy RS2 a RS1! I tak się zastanawiam, po cholerę było to kilkukrotne resetowanie telefonu, stawianie systemu na nowo? Ale ok, sam wybrałem los insajdera.

  W każdym razie żadnych więcej testów. Jeżeli po oficjalnej aktualizacji do RS2 znowu padnie IKO, z ogromnym bólem serca, bo L 950 to bardzo dobry telefon, ale pożegnam się z W10M.

  • toomekb90

   mi też padło IKO na głównym telefonie (L950 XL DS, slow ring) ale na drugim (L640, fast ring) działał, wczoraj (11.03) IKO zaskoczyło na głównym, ale dzisiaj tel sam się zauktualizował i znowu to samo 🙁

   • Radek

    Na oficjalnym RS1 IKO działa bez problemów, nie musze już włączać wifi przy połączeniu mobilnym. Pisaliśmy o tym do siebie. Obawiam się, ze aktualizacja do RS2 zakonczy prawidlowe działanie tej apki. Obym się mylił…

    • adam m

     mi działa normalnie, l930. Ale boje się HR,bo już shazzama nie zainstaluje..a czasami się przydaje. Ogólnie coraz większe zniechecenie. Co raz probuje żony hujawie p9lite i cos trzeba będzie postanowić.. Jeszcze z pol roku. Szkoda, 4 lata zabawy ale chyba czas windowsa u mnie się konczy

     • Łukasz

      Czas windowsa już się kończy dla wszystkich. Nowe telefony nawet te budżetowe na andrucie działają tak dobrze jak lumie na 8.1. A aplikacje to inna bajka. Mój następny telefon będzie z andrutem, bo na windowsa nie ma co liczyć, za długo już czekamy.

     • adam m

      Trzeba spróbować bo z daleka wszystkie koty sa czarne. Zona brała 2 lata temu xperie t3, dziś nawet po resecie i pustym systemie rzęzi

     • Łukasz

      Tak masz racje, tylko google nie spi, 3 lata temu by andrut 4.4, teraz 7.0 wiec zobaczymy za rok jak bedzie to dzialac 🙂 ale na chwile obecna miedzy androidem a windowsem jest przepasc,

     • adam m

      Tak, ale na jej t3 nie mogę pobrać aktualizacji a tu na l930 cały czas mam jakieś lepsze czy gorsze. Rok wypuszczenia ten sam

     • Łukasz

      I to jest największa wada androida. Telefony otrzymują zazwyczaj aktualizację do kolejnej wersji, ale o następnych można zapomnieć, nawet na flagowych telefonach.Tylko zobaczymy czy MS będzie nadal udostępniał tak ochoczo aktualizacje Mobile gdy skończy się wsparcie dla ostatniej lumii. A został już niecały rok. Telefonów jak było tak nie ma, a wytwory w postaci elite x3 czy alcatela dla przeciętnego polaka i tak są zbyt drogie.

     • adam m

      A zta wada wiąże się bezpieczeństwo. Nie oszukujmy się, latki ida na nowe systemy, a jednak windows nawet stary jest bezpieczniejszy

     • マーゴ ✌

      Możesz się ze mną nie zgodzić ale z tego co tak obserwuję to mało kto dba o takie kwestie jak bezpieczeństwo.

     • adam m

      Zgadzam się z toba. Dlatego nie boje się klikac roznych rzeczy na wm10, a na androidzie miałbym troche stracha

     • マーゴ ✌

      A ja widzisz nie. Aktualizacje, aktualizacjami ale też dużo zależy od użytkownika.

     • Łukasz

      Stary windows to jest bezpieczniejszy nawet od 10 Mobile 😀

     • zrobiłem reset na komputerze i zainstalowałem wczoraj bez problemu z biblioteki

  • 1. niedziałające aplikacje i hotspoty to mam nadzieję wyłącznie wina insidera, feedback już poszedł do Nawzila i nie tylko, w buildzie 55 pojawiły się np. problemy z centrum opinii

   2. ja mam akurat kartę sim na SIM-1 w każdym razie tak mi to pokazuje… być może zmienię slot i sprawdzę działanie

  • werwolf

   Napisz do nich w Hindu…Czy jak tam to się nazywa..Uzyj tlumacza google.Jest hinduski.

   • Radek

    Pierwsze słowo które wklepie do słownika to „soon” ?

    • werwolf

     Proponuje słowo na F…:)

 • werwolf

  System działa dokładnie tak jak system HINDUSKI…Nie ma to nic wspólnego z systemem windows mobile MADE IN USA

  Dodam jeszcze ze absolutnie zgadzam się z Donaldem Trumpem w kwestji odbudowania amerykańskiej dumy z własnych wyrobow…Z własnej produkcji.System operacyjny Microsoftu jest na ten czas systemem HINDUSKIM…End of story.Kiedy zacznie być w 100% MADE IN USA..Panie i Panowie.To będzie zupełnie inna bajka.Ta sytuacja jaka ma miejsce teraz w Microsofcie to jakiś experyment który niebawem się zakończy…Wtedy sadze ze microsoft przypomni sobie jak było z windows mobile w 2003..w 2004 i wyżej…HINDUSKI EXPERYMENT ma się mam nadzieje niebawem zakończyć…To nie kto inny tylko rdzenni AMERYKANIE wynalezli komputery i software…Przytocze nazwiska.Jobs.Gates.Packard.Dell…( nie bylo tu nazwisk typu NAJJEB…Czy…Sarkar Czy inny „czysto amerykanski „name”) Choc nasz rodak Steve Wozniak jest chlubnym przykładem ze Polacy sa gigantami informatyki bo tylko dzięki Wozniakowi hardware jest w komputerach dzisiaj tym czym jest…Gdzie tu byli Hindusi???Palili ziolo na polu w tamtych czasach…To fakty.II wojna światowa ENIGMA pierwszy tak naprawdę zaawansowany komputer w dziejach ludzkości..Niemiecki wynalazek.Kto złamał szyfr ENIGMY ??Polscy pierwsi „INFORMATYCY” i pisze tu w cudzysłowie bo kryptolodzy zamienili się w informatyków…I nikt tego nie zaprzeczy!!! Gdzie byli wtedy HINDUSI?? Orali wolami glebe pod uprawe zioła..Mam nadzieje ze już za niebawem…Skonczy się ta zenada z HINDU czy innym Ciapatym w tej firmie.Nie jestem poprawny politycznie.I jestem absolutnie z tego dumny.Zeby nie było…Microsoft pod przewodnictwem ciapatego CEO zwiększa swoje obroty tylko i wyłącznie w CLOUD i rozwiazaniach biznesowych…To fakt..Ale reszta tak naprawdę nie istnieje lub zdycha w konwulsjach jak Windows Mobile…Panie i Panowie z Corpo Microsoft.Proszę zacząć być znowu MADE IN USA

  • Chomiq

   Z Wozniaka to taki akurat Polak jak Szwajcar czy Niemiec.

   • werwolf

    Wozniak to czysto polskie nazwisko.Nie zydowskie i nie ukraińskie…. Chomiq…Kontekst jest ważny.A tak poza tym wole ukrainskiego polskiego zydoskiego Wozniaka który ma wklad i miejsce w światowej historii informatyki i IT niż hindusa o nazwisku Najjeb…Który przyklada się do totalnego spier……enia systemu windows mobile.

    • Chomiq

     Pierdolisz głupoty, że tak powiem. Wozniak może i ma ojca Polaka, a matkę z Szwajcarsko-Niemieckiej rodziny, ale jak przyjdzie co do czego to jest to „Amerykanin”. Tylko u nas na wiki można znaleźć taki debilizm jak „polskiego pochodzenia”. Już nawet Hindus ma więcej wspólnego z rdzennym Amerykaninem, bo jednego i drugiego można nazwać Indianinem.

     • Aba

      A skąd Wy wiecie kto.jest czyim ojcem. W skrajnych przypadkach to nawet matka nie wie kto jest ojcem jej dziecka. Albo siedzi cicho i liczy, że się nie wyda.

     • werwolf

      ABA..Ty tak nie pisz do młodego człowieka tzw polskiego pochodzenia tzw CHomiq.Bo ci zaraz napiszą skąd wiesz i opluja jak to mlodociane polaczki… To jest Generacja polsatu i tvn.Zero mózgu.Tylko konsumowanie treści bez refleksji i myślenia.

     • Aba

      Masz rację, niepotrzebnie wchodzę między wódkę a zakąskę. I w dodatku to forum o windows jest. Itd.
      W dzisiejszych czasach to już nawet matki nie można być pewnym. Jeśli chodzi o genetykę. Teoretyzując. A ojciec do testów DNA zawsze tylko domniemany. Nieważne z reszt. Nieromantyczne to takie.
      Zawsze zależało mi tylko na zdaniu osób, które są dla mnie ważne. Spod znaku kaktusa jestem.
      Jedno mnie tylko dziwi. Są tu osoby co ewidentnie przychodzą się pokłócić. To nie jest polemika, tylko napastliwy sposób dyskusji. Takie- wstałem rano i komu tu przypieprzyć.
      I tak będę się wtrącać, bo nie umiem się powstrzymać 🙁

     • werwolf

      Chomiq….Zmien DILERA

  • A propos „Amerykanów”: ojcem Steve’a Jobsa był niejaki Abdul Fattah Jandali, Arab z Syrii, który wyemigrował do USA

   „nasz rodak” Steve Woźniak ma korzenie ukraińsko-żydowskie, jego ojciec pochodził z Bukowiny, wyemigrował do USA

   Michael Dell pochodzi z rodziny niemieckich Żydów, którzy… itd itp

   • Kowalczyk Damian

    Moim zdaniem, ja na przekór wszystkim, nie uważam, że Steve Jobs był jakimś niewiadomo jakim mesjaszem. Moim zdaniem, fajnie, że był wizjonerem i autorem kilku ciekawych pomysłów i rozwiązań, ale w moim osądzie, nie zasłużył sobie na mnogość pomników stojących na piedestałach ze złota czy krzemu. Ja uważam, że ten gość pogrzebał cywilizacje, całe uniwersum ludzi z olejem w głowie, czytających książki od tysiąca lat, grający w szachy czy świętujący każdy dzień z najbliższymi. Przez to jego spuścizna zmierza w kierunku otumanienia coraz to bliżej urodzonych pokoleń tak by Bogiem stało się nieuniknione, czyli Starbucks i Coca-Cola. Na wsparcie swojej tezy zadaję chociażby przykład upadku przemysłu drukarskiego, któremu zawdzięczamy wszystko, począwszy od Akademii Pana Kleksa, na Podręczniki do Fizyki Kwantowej kończąc. Zbyt natarczywie współczesne nowinki wymazały z nas ludzką tożsamość. Istotę człowieczeństwa, stawiając na rozwój i konsumpcjonizm.
    Cogito ergo sum. Jako dopełnienie braku ducha, w ciałach ludzi, których szkieletem ostał się pieniądz i system operacyjny, powleczonym zaś cieniem z metek H&M’u czy innej zary.

    • werwolf

     Ale Jobs zapisal się trwale w historii świata….A gościu z nazwiskiej Najjeb czy Sarkar absolutnie nie….

     • Kowalczyk Damian

      Zgadza się. Robert Oppenheimer też, tak samo jak Skłodowska Curie

   • werwolf

    No coz..sami czysci rasowo polscy udzielili mi odpowiedzi..Kontekst panie i panowie..KONTEKST SIE LICZY..Gdzie w historii informatyki i stworzenia komputerów sa hinduskie nazwiska? Nigdzie.Poza tym korzenie od strony ojca Jobsa to armenia nie syria.Nie zmienia to postaci zeczy ze każdy polak zaprzeczy drugiemu i jeszcze przy okazji napluje ….Dziwic się czemu nas „szanują” w świecie…Patrz ostatnia awantura o D.Tuska….No comment.Ogolnie system był przezemnie używany od 2004 bez problemów.Teraz to co wyczynia opcja hindu jest nie do przyjęcia.Kazdy to widzi.

 • PS Zamiast kupować nowy telefon pod nawigację kupiłem aplikację Sygic (z mapami Tom Tom) z dożywotnią licencją na Europę. Wyszło taniej. Mapy Sygica nie są tanie, ale są bardzo dobre, chyba lepsze od aplikacji MS Mapy. Testy w drodze 😉

  • Adam H

   „Będziesz Pan zadowolony” ?

  • Paweł Bolesta

   Możesz podać więcej szczegółów bo szukałem tej nawigacji, ale same wersje bezpłatne są i nie jestem pewien czy to jest to samo co u Ciebie.

   • RS2_15055

    Możesz mieć sygic na 7 dni pełną wersję, w sklepie jest dostępna.

   • wybierz nawigację od SYGIC, poznasz ją po ilości pozytywnych komentarzy 😉

    7 dni dostajesz full wypas do testowania za darmo, mapy na cały świat

  • RS2_15055

   No właśnie a jak tam włączyć informacje o korkach?

   • trzeba zapłacić 65 zł i mieć włączone dane komórkowe

    • RS2_15055

     Dane komórkowe zawsze mam włączone.. Ale w wersji siedmio dniowej nie ma informacji o korkach? Bo dziś nie widziałem…..

     • wiesz, muszę sprawdzić

      przy Polsce jest gwiazdka * że dane na Polskę przesyłają lokalni dostawcy a nie Sygic więc może stąd problem

     • RS2_15055

      Jeśli nie ma info o korkach to słabo trochę.

  • RS2_15055

   Wygląd budynków i czytelność jest świetna. Ale dziś już nie do końca się zgadzały numery budynków. Ale na razie za mało aby jakieś opinie wydawać 😉

   • masz polski głos? na RS2 są tylko po angielsku Mark i Zira :/

    • RS2_15055

     Nie włączałem nawet żadnego głosu… Zawsze w nawigacjach wyłączam głos;) jutro sprawdzę 😉

     • Ustawienia -> Ustawienia regionalne -> Głos

      mam tylko TTS English US

     • RS2_15055
     • na RS2 ???

     • RS2_15055

      Dla mnie na tylko ta gałęź istnieje …. 😉

     • xnxx

      Trzeba ręcznie doinstalować polską mowę do systemu większości fonów x50 jej nie ma.

     • Ale jaki jest sens dogrywania mowy? Co bez niej nie działa w systemie? Głos w nawigacji jest polski więc w tym wypadku dogrywanie nie ma sensu.

     • xnxx

      Nie ma głosu PL w nawigacji bez tego.

     • Nie zgadzam się z Tobą. Na 950 XL z RS2 polski głos w nawigacji działa bez dogrywania. Podobna sytuacja jest w telefonie HP Elite x3 z oficjalnym systemem AU (w ustawieniach mowy też nie ma polskiego języka).

     • xnxx

      Na 950 bez polskiej mowy nie mam polskiego w żadnej nawigacji, wszystkie korzystają z TTS który jest w systemie.

     • Skoro u mnie działa na dwóch telefonach to u Ciebie również powinno. Niestety nie wiem, dlaczego na Twoim telefonie nie ma polskich wskazówek głosowych.

     • xnxx

      To nie możliwe, w nawigacji nie ma wbudowanych głosów a jak nie ma ich w systemie to nie może działać bo jak ?

     • Może nie są wyświetlane na liście dostępnych głosów. Tak jak napisałem powyżej u mnie polskie wskazówki głosowe działają pomimo ich braku na liście w ustawieniach mowy.

     • Kowalczyk Damian

      W rzeczy samej, laska która nawija jak jechać, gdzie nie bywać, kogo nie znać mówi bardzo ładnie, piękniej włada połażą aniżeli moja Paulina z czasów liceum. Jedynie przytyka jej się dyktowanie liczebników, ale pewnie dlatego że umie liczyć na palcach, a przecież nie ma ręki.

     • Kowalczyk Damian

      Dokładnie

    • RS2_15055

     Działa wymowa po polsku. Co do korków to może i to działa bo dziwnie momentami chce jechać objazdem 😉

  • Aba

   I pamiętaj, że nie zawsze więcej znaczy gorzej 😉

  • squall0

   Używałem próbnej wersji Sygica i również mi się podobało. Z MS Maps jest problem z wyszukiwaniem (-.-‚) oraz z mapami, zwłaszcza po ostatniej „aktualizacji”. Chyba nie znalazłem ani jednej rzeczy, która przez dwa tygodnie mi nie przypasowała. Jeżeli komuś to pomoże, to również polecam tą apkę 🙂

 • Łukasz

  Cos czuje, ze tego CU to nie zobaczymy w kwietniu 😛

  • zobaczymy, w tym tygodniu szykują RTM, chyba że mówisz o mobile

 • Kamil

  Bez sensu robią takie show z tą ,,dużą,,aktualizacją na telefonu skoro nic nowego nie wnosi :/ lepiej by to puścili normalnie jak co miesiąc wtorki. Co innego jak by były nowości to ok nic nie mówię niech robią show. Ale tu tylko dobne poprawki, dla nich to duże.

  • CU wnosi bardzo dużo ma PC, np. automatycznie wylogowywanie jeśli pc zauważy że nie ma konkretnego telefonu na bluetoothie

   • Kamil

    Tak wiem ze PC dużo, Ale ja pisze o mobile

 • BoguslawK

  Moja L950 obraziła się na samochód. Najpierw łączyła i rozłączała się co kilka sek. Usunąłem tel w samochodzie i samochód w telefonie. Teraz się widzą ale nie połączą.Komunikaty o pin-e nie pokazują się ani na tel. ani w samochodzie. Jestem fast. K.mać. Może jakiś ratunek ?

  • WDRT i powrót do RS1, najlepiej jutro po 19:00 jak będzie nowa kompilacja RS1 do pobrania

   • BoguslawK

    Pomogło vol- power

 • squall0

  Mi w najnowszym buildzie znowu się resety pojawiły 😐

  • coś jest namieszane przy dwóch slotach na karty sim

   • squall0

    DS umie w Internety z dowolnej jednej karty SIM, czy tylko z pierwszej? Może Hotspot, próbuje ustanowić połączenie na każdej karcie i na jednej mu się to nie udaje i wywala całość…

  • RS2_15055

   Zgłoś restarty w opiniach, a możesz zrobić monitorowanie w momencie restartu czy to nie do namierzenia?

   • squall0

    Na chwilę obecną doświadczyłem resetu raz i to w dodatku w kompletnie losowym momencie. Siedziałem sobie w pracy i naglę zauważyłem, że telefon ładuje system od nowa. Ponadto ze względu na wykonywany zawód i kompletny brak potrzeby używania Windowsa na PC, aktualnie siedzę sobie na Linuksie i zgaduje, że przez to zdalny monitoring może nie zadziałać 😉

    • RS2_15055

     „zgaduje, że przez to zdalny monitoring może nie zadziałać ;)”
     Nie rozumiem tego zdania.

     • squall0

      Nie wiem jak jest w WM, ale w Androidzie(ale i nie tylko) zbieranie dokładnych, systemowych logów odbywa się przez pakiet SDK. Przy założeniu, że w WM10 też potrzebujesz dodatkowego oprogramowania, mogę zgadywać, że zbieranie logów pod Linuksem będzie nie możliwe(bo odpowiednie narzędzie nie zostało na niego wydane)

     • RS2_15055

      Możesz wejść w opinie, podać dane czego dotyczy problem i włączyć rejestrowanie (będzie na dole czerwona ikonka) z tym, że nie wiem ile to może czasu nagrywać bo jak restart powtórzy się Tobie za dzień lub dwa? Najlepsze, że nawet jak telefon się wyłączy to rejterowanie nadal działa i można je również dopiero wtedy wyłączyć 😉

     • squall0

      Mhm, o tym nie wiedziałem, szczerze mówiąc 🙂 Nie jestem jednak przekonany czy chcę nagrywać kilka godzin bezczynności telefonu(jeszcze się nad tym zastanowię).

     • RS2_15055

      Mi by się nie chciało 😉 ale tylko wiem, że to możliwe bo z tego korzystałem, ale problem był inny i występował notorycznie więc mi to zajęło 5 minut;)

     • squall0

      Po zmianie telefonu, zrobię HR na L950XL i wtedy włącze jej nagrywanie do woli. Być może po HR ten błąd również ustanie? Prawdą jest, że ilość samoczynnych resetów bardzo mocno spadła do tego stopnia, że jestem w stanie z nimi żyć 🙂

     • RS2_15055

      Ja używam w ciągu dnia bardzo często telefon więc jak zdarzał się kiedyś restart to nie trwało długo zanim to zauważyłem 😉 druga sprawa, że mam drugi, a żeby dwa się naraz zrestartowały to nawet MS nie potrafi takich cudów ;). Co nie zmienia faktu, że przez to nie dużo brakowało a bym zrezygnował z fast… Ale przynajmniej nie ma szans zapomnieć PIN 😉

     • squall0

      U mnie się resetował zazwyczaj przy próbie wybudzenia telefonu, więc też wiedziałem kiedy się to odbywa. Czasami również podczas używania kilku programów naraz(np.: rozmowa telefoniczna, przeglądanie Internetu, zakup biletów przez SkyCash; co denerwowało, jak kupujesz bilet na nadjeżdżający pociąg). Teraz jednak strzelił focha sam z siebie :S Z fasta zrezygnować jednak nie za bardzo chciałem, bo w AU wciąż objawiał mi się problem z wybudzaniem telefonu(tj.: czarny ekran, który po odblokowaniu za pomocą Iris zaczynał działać), którego na CU nie doświadczyłem 🙂

  • RS2_15055

   U mnie od wyjścia 15055 żadnego restartu… Więc jest już ok, ale szkoda że nie u wszystkich

 • RS2_15055

  Ja mam czasami problem z kopiowaniem tekstu w Edge? Ktoś, coś?

  • BoguslawK

   Wybranie opcji kopiuj wszystko nie działa. Po zaznaczeniu przy pomocy marketów działa

   • RS2_15055

    A właśnie czasem mam problem również w momencie zaznaczania kilku słów i wklejaniu w inne aplikacje

 • RPP

  Lumia 950XLDS build 10.0.15043.0 brak dźwięków do powiadomień push. Ktoś ma podobny problem?

  • RS2_15055

   Z powiadomieniami jedyny problem to z disqus beta

 • Nie działa łączenie z zestawem głośnomówiącym.

  • RS2_15055

   Zależy z jakim, z parrotem się łączy i działa, kontakty pobiera i jest ok

   • mam parrota, nie łączy, tzn. łączy ale nie wysyła głosu

    • RS2_15055

     U mnie działa;) parrot mini kit 😉

  • BoguslawK

   Miałem problem w nowym Oplu. Normalne włącz wyłącz nic nie pomagało ale po restarcie vol- power urządzenia się zobaczyly i połączyły

 • RS2_15055
 • Robbson Robert Pac

  mi nadal czasem nie chce się wybudzić i czarny ekran …macie tak ?! to wkurza :/ losowo się to zdarza..

 • werwolf

  इस प्रणाली को पूरी तरह से हिंदू Idiots से खराब है।
  is pranaalee ko pooree tarah se hindoo idiots se kharaab hai

 • werwolf

  Poniżej moja opinia na temat windows mobile 10 w orginalnym hindi.Jak ktoś nie zna proszę uzyc tlumacza google.

 • werwolf

  Proponuje wysyłać text w orginalnej pisowni przez feedback…Od ręki zrozumieją.

 • werwolf

  मैं विंडोज 10 मोबाइल के सभी उपयोगकर्ताओं को बधाई
  main vindoj 10 mobail ke sabhee upayogakartaon ko badhaee

 • werwolf

  Czy pozew zbiorowy przeciwko MICROSOFT za wprowadzenie w błąd użytkowników systemu operacyjnego Windows mobile 10 i wprowadzenie na rynek urządzeń (telefonów) które mają ograniczone możliwości ze względu na wycofanie się firmy z rynku bez poinformowania o tym osób kupujacych te urzadzenia przyszedł komuś do głowy?…Mysle ze można by wyrwać kilka złotych za jakiś czas.Rozmawialem ze swoim adwokatem..To nie jest niemożliwe.

  Admin czy jak cie tam zwal…Nie usuwaj moich wpisow tylko dla tego ze lobbujesz za firma ktora ci za to płaci.Nie masz do czynienia z malolatem.Nie napisałem niczego co mijalo by się z prawda.

  • Komentarze, które nie wpisują się w ogólnie pojętą netykietę oraz takie, które są niezwiązane z tematem artykułu mogą być usuwane bez uprzedniej informacji. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości to możesz napisać za pomocą zakładki Kontakt.

  • zmień adwokata bo widzę nie ma pojęcia jak się robi pozwy zbiorowe, dwa, nie obrażaj innych insynuacjami o lobbingu

 • Mateusz Jagiełło

  Jak dla mnie nowością powinno być wydanie poprawek stabilności i płynności działania ;] Bo jak na razie z tego co widać to dłubią dłubią nic nowego nie ma a system coraz gorzej działa. Tak jak kiedyś wspominałem najpierw trzeba mieć silne fundamenty żeby móc na nich budować. Na dzień dzisiejszy WM wygląda jak nasi robotnicy przy pracy niby coś tam jest robione ale efektów nie widać.