Jak działa Windows 10 Mobile RS2 build 15007.1000?

W zeszły piątek Microsoft udostępnił pierwszą w tym roku kompilację dla szybkiego kręgu Windows Insider, wprowadzającą szereg nowych opcji i funkcjonalności systemowych. Czy warto w tej chwili przechodzić do szybkiego kręgu systemu Windows 10?

Premiera nowej edycji systemu Windows 10 Mobile, nazwanej Creators Update, przesunięta została na kwiecień tego roku. Wciągu najbliższych trzech miesięcy będziemy otrzymywać buildy, które zaczną w końcu coś nowego wnosić do systemu. Przebywając w programie Insider z jednej strony mamy więc wgląd we wczesne wersje systemu i nowych funkcjonalności, z drugiej, przyjemność ta obarczona jest dużą niestabilnością systemu i możliwym wadliwym działaniem zarówno systemu jak i aplikacji firm trzecich.

Sklep działa poprawnie… albo i nie

Wchodząc do szybkiego kręgu Windows Insider liczymy podświadomie na coś więcej, na to, że dostaniemy szybszy, lepszy i ciekawszy system od tego, który jest w kanale oficjalnym. Liczymy na to, że testowane aplikacje będą miały nowe rozwiązania a developerzy naprawią w końcu błędy występujące w oficjalnych wydaniach jak np. błąd braku notyfikacji polskiej wersji Skype Preview. Stąd może tyle rozczarowań działaniem systemu. Szybki i wolny krąg Windows Insider nie służy do zabawy. Służy do testowania wczesnych wersji poglądowych systemu i zgłaszania błędów. Wchodząc do programu Insider przyjmujesz jego warunki, które obecnie są wyraźnie przedstawiane. Insider służy testom i ma pomóc w rozwoju systemu. Może i często powoduje wadliwe działanie zarówno systemu jak i ogólnie telefonu. MS rekomenduje testowanie buildów Insider na innym telefonie, nie na głównym, używanym do pracy czy na co dzień.

I podobnie sytuacja wygląda z Windows 10 Mobile RS2 b. 15007. Jest to jak na razie najlepszy build w kanale Fast, ale mimo to jest wadliwy. U wielu osób powoduje resetowanie się telefonu. W moim przypadku resety wystąpiły po trzech dniach od instalacji co przy konieczności wpisywania kodu PIN do karty sim może spowodować zaspanie do pracy, jeśli telefon zresetuje się w nocy… Wiele funkcji nadal nie działa takich jak reset aplikacji. Niektóre opcje są puste, nie mają nawet nazwy. Odnośniki do pomocy technicznej zaśmiecają ustawienia.

Poprawione ustawienia Pamięci

Tak jak pisałem wcześniej, w moim przypadku telefon po wgraniu najnowszego buildu chodzi świetnie – świetnie w porównaniu do poprzedniego, który działał katastrofalnie. Płynność systemu i aplikacji jest na poziomie RS1. Czasami zdarzają się drobne zacięcia, szczególnie przy używaniu funkcji Hello. Centrum powiadomień działa u mnie bez problemów. Podobnie aplikacje. W Sklepie naprawiono błąd braku wszystkich aplikacji na liście pobranych. Błąd ten występuje u mnie na wszystkich urządzeniach z systemem W10 RS1, w tym dwóch pc, surfacie jak i wcześniej na telefonie. Pobrałem pn. cztery aplikacje, na liście widoczna jest tylko jedna z nich. W RS2 tego problemu nie ma. Jest za to inny błąd sklepu. Wielokrotnie sklep się wysypuje lub po wybraniu „wyszukaj” zamiast wyników pojawia się czarny ekran. Naprawiono też kilka błędów braku powiadomień na kafelkach – braku ikonki budzika czy gwiazdki dla Skype. Skype Preview widoczny jest też w ustawieniach centrum akcji, ale mimo to notyfikacje nie dochodzą.

Edge działa szybko i bezproblemowo, w ciągu trzech ostatnich dni spędziłem w przeglądarce kilka, kilkanaście godzin. Przeglądarka ani razu się nie wysypała, zamroziła czy „wysypała” do pulpitu. Działa identycznie jak na RS1.

Nowa zakładka Aplikacji

Synchronizacja przesyłania zdjęć zatrzymała się na 12 stycznia. Z prostego powodu, One Drive po resecie systemu wymaga włączenia w ustawieniach przesyłania zdjęć i plików video. Opcja ta moim zdaniem powinna być domyślnie włączona.

Glance screen w końcu sam się wyłącza po podłączeniu do ładowarki, co zapobiega ewentualnemu wypalaniu ekranu. W końcu, można by rzec. Bind Mi Band działa, ale nie działa opcja Notify i przesyłania powiadomień do opaski. Ian Savchenko nie wie czemu i każe wysyłać uwagi oraz zażalenia do MS, który co chwilę coś zmienia w protokole bluetooth.

Limit transferu danych – u niektórych osób opcja ta znika

Najnowszy build RS2 daje przedsmak tego co nas czeka. Już w tej chwili można powiedzieć, że RS2 będzie znacznie lepszą wersją usługi Windows niż RS1, mimo że zmiany nie będą rewolucyjne. Rewolucja wizualna ma nadejść wraz z RS3 a może RS4, któż to wie. Plany się zmieniają.

Czy w takim razie polecam wgranie buildu 15007? Z wszystkich wydanych do tej pory ten działa najlepiej i jeżeli chcecie wesprzeć rozwój systemu to warto dać mu szansę. Jeżeli natomiast liczy się dla Was stabilna praca systemu i brak niespodzianek, resetów czy nie działających opcji, to zdecydowanie odradzam. Windows Insider nie nadaje się do codziennego użytku, mimo że wiele osób w tym programie jest na swoim głównym telefonie. W tej chwili również posiadam b.15007 na podstawowej Lumii 950 XL, z prostego powodu, nie mam innego telefonu do testów. Jeżeli system zacznie szwankować, powracam do RS1. Na razie dam mu szansę.