Jak działa Windows 10 Mobile build 14936 Redstone 2?

Dokładnie tydzień temu Microsoft udostępnił użytkownikom szybkiego kręgu Windows Insider kolejny build z rozgałęzienia Redstone 2. Jak działa najnowsza testowa kompilacja systemu Windows?

Najnowszy build nie zawiera praktycznie żadnych nowości, te na szczęście mają się zacząć pojawiać od kolejnych kompilacji. Microsoft skupił się na poprawie zgłaszanych błędów, w tym tych najistotniejszych pod kątem prawidłowego działania telefonu (brak klawiatury numerycznej przy wpisywaniu numeru PIN).

Po tygodniu testowania mogę powiedzieć jedno: na Lumiach 950 XL oraz 930 najnowsza wersja systemu działa lepiej niż wersja oficjalna, do tego oferuje znacznie więcej nowości nie tyle w systemie co w aplikacjach. Build RS2, w odróżnieniu od ostatniej wersji Anniversary Update, nie sprawia żadnych problemów.Wszystko chodzi płynnie i bez zacięć.

Dlaczego w ogóle ponownie przystąpiłem do Windows Insider, mimo że wcześniej planowałem zostać na wersji stabilnej? Z prostego powodu. „Wersja stabilna” RS1 przestała być stabilna. W ciągu tygodnia telefon dwukrotnie sam się wyłączył i raz zresetował. W tym w trakcie nagrywania wywiadu, przez co praktycznie później połowę tekstu musiałem spisywać z pamięci. Skoro RS1 zaczął zawodzić postanowiłem sprawdzić RS2. I jak na razie był to dobry wybór. Aplikacje są bardziej dopracowane, Microsoft poprawia wizualnie kolejne programy, praktycznie codziennie dostajemy paczkę nowych aktualizacji. Do tego dochodzą nowe dźwięki systemowe i poprawki wizualne. Mapy w ciemnym motywie wyglądają świetnie, podobnie jak nowe animacje i wygląd folderów w Zdjęciach. Szkoda, że tak podstawowe zmiany nie trafiają od razu do wersji bazowej systemu. Do tego dochodzi zauważalnie lepsze wykorzystanie baterii. Lumia 930 przy braku połączeń telefonicznych i facebooka wytrzymuje do 5 dni na jednym ładowaniu (słownie: pięć dni), wcześniej przy braku aktywności maksymalnie dwa i pół dnia a przeważnie półtora. Przy pełnym korzystaniu z telefonu też jest lepiej: telefon wytrzymuje do wieczora podczas gdy wcześniej przy intensywnym korzystaniu wymagał doładowania przynajmniej raz w ciągu dnia. Praca baterii zasługuje na odrębny artykuł i więcej testów.

Lumia 930

Lumia 930 RS2 – 71 godzin, 55 % zużycia, przewidywany maks. czas pracy: 130 h

Jakie pojawiły się błędy?

Najważniejszy to po raz kolejny brak wsparcia dla aplikacji Bind Mi Band. Microsoft co chwilę coś miesza z ustawieniami bluetooth. Na szczęście opaska posiada wgrane ustawienia alarmów i jak na razie czekam na poprawki.

Kolejne? W zasadzie nie ma o czym pisać, bo nie pojawiły się żadne nowe błędy. Pozostało kilka z RS1: dialer – wiadomo, kafelek Pogody ma problemy z odświeżaniem, obrazy wolno ładują się do One Drive’a. Czasami trzeba czekać cały dzień, czasami są od razu. Byłbym skłamał, że nie ma nowych błędów. Jest jeszcze jeden, związany ze sklepem: nowo wgrane aplikacje nie chcą pojawiać się na liście pobranych, trzeba wyłączać sklep i otwierać ponownie żeby je zobaczyć. Poza tym samo pobieranie czasami lubi stanąć w miejscu i zmusza do ręcznego wybierania pojedynczych aplikacji. Większa ilość aktualizacji potrafi skutecznie zablokować pobieranie i wszystkie programy stoją w miejscu.

Co jeszcze wymaga poprawy? Skype nadal jest w wersji preview, w polskim regionie nie pojawiają się powiadomienia w centrum akcji a sama aplikacja już nawet nie pokazuje gwiazdki, nie mówiąc o faktycznej ilości nowych wpisów. Facebook i Messenger – brak zmian i widoków na zmiany. Poczta programu Outlook znowu potrafi NIE POKAZYWAĆ nic na kafelku, mimo że nowe maile pojawiają się w centrum akcji. I w sumie to by było na tyle, jeśli chodzi o działanie 14936 na flagowcach. Błędy mają charakter marginalny a ilość pozytywów i zmian wizualnych zasłania brak wsparcia dla Bind Mi Band.

Czy warto wypróbować RS2? Jeżeli lubicie testować nowe buildy to moim zdaniem zdecydowanie tak, przynajmniej na flagowcach. W przypadku telefonów ze średniej lub niższej półki mogą pojawić się inne problemy. Sporo osób pisze o problemach z kontaktami i znikającymi zdjęciami, u mnie na szczęście nie wystąpiły, być może dlatego, że synchronizuję kontakty z usługą Gmail a nie Outlook.

A jak najnowsza kompilacja testowa działa na Waszych telefonach?

 • Piotrek Łopaciuch

  U mnie na L930 pojawiał się problem z wysyłaniem smsów. Zauważyłem również drenaż baterii (połączony z nagrzewaniem)podczas korzystania z internetu .. Nie ustaliłem jeszcze czy to wina edge czy facebooka/messengera

  • przy korzystaniu z danych komórkowych bateria schodzi dwa razy szybciej niż po wifi, edge niestety dalej mocne pobiera energię, facebooka wywaliłem

  • Tomek Del Piero

   Na L640 też jest problem z smsami. W dodatku problem z przełączaniem się miedzy 4g i 3g. Drenaż raczej w normie, aczkolwiek bywało lepiej.

   • Dawid

    Na mojej l930 też występuje problem z smsami, pomaga tylko reset telefonu. Przełączanie miedzy sieciami również. Bateria ok, pod tym względem jest nieźle.

 • Robert Kula

  U mnie na 950xl pojawia się problem z wysyłaniem smsów, szczególnie na numery specjalne. Raz na jednej karcie, raz na drugiej… Wcześniej problemów nie było

 • Simon Pater

  Ja mam AU na L640 i w sumie nie działa to źle. Na RS2 nic nowego nie ma wiec mi się nie spieszy do testów.

 • Jarek

  W moim 950xl wysypała się aplikacja Garmin Mobile Connect (nie mogę sparować opaski z aplikacją a z telefonem mogę). Podejrzewam, że to coś z ustawieniami bluethooth bo na poprzednim buildzie windowsa chodzi. Reszta działa sprawnie choć czasem telefon potrafi zabawić się w niezły piecyk, w sam raz na zimę 😉 no i kilka razy sam się zrestartował.

  • czyli ogólnie to wina bluetooth a nie aplikacji Bind Mi Band

 • Piotr

  Na mojej L950XL RS2 chodzi tak jak u Krzysztofa ?. Oby tak dalej.

 • RDF3

  ” W ciągu tygodnia telefon dwukrotnie sam się wyłączył i raz zresetował. W tym w trakcie nagrywania wywiadu, przez co praktycznie później połowę tekstu musiałem spisywać z pamięci.’

  naprawdę jestem pod wrażeniem waszego samozaparcia. 😉

  • Slevin

   W sumie nie jest źle, zobacz że to oficjalna wersja i TYLKO 2 razy się wyłączył i zresetował, a mógł zabić…

   • nie tyle wstyd co wk….e; wywiad z pamięci wyszedł nawet lepszy niż z nagrania, bo w zasadzie napisałem go od nowa, oficjalna wersja systemu i naraz po 2 m-cach AU zaczyna się sypać

    jak na razie RS2 chodzi zdecydowanie lepiej!

    • Slevin

     No to tym razem Ci się upiekło 🙂 Ale właśnie takie drobnostki najbardziej irytują.

     • a teraz wyobraź sobie że zamawiamy fotografa do zrobienia zdjęć z jakiejś imprezy, facet robi 600 zdjęć na sprzęcie za 15 tys. zł, a potem okazuje się że karty pamięci mu się wykasowały!

      wywiady zawsze warto nagrywać na 2 telefonach czy dyktafonach, teraz to już wiem – jest coś takiego jak złośliwość rzeczy martwych

     • Slevin

      I to jest różnica miedzy profesjonalistą a amatorem, profesjonalista co jakiś czas dla pewności zgra zdjęcia na inny nośnik (np laptop) to kilka minut a ile pewności. Wiadomo że wszystko zależy od „ważności” zadania, ja swoje projekty mimo wszystko zapisuje dodatkowo na serwerze w pracy poza dyskiem lokalnym, a ten serwer dodatkowo sam robi kopie. Raz padł dysk, więc straciłem około 2h pracy tylko.

      Jest takie powiedzonko „Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili”

     • Kowalczyk Damian

      Nie opisujesz profesjonalisty tylko cwaniaka

 • Donald

  Po przeczytaniu tego co autor tekstu napisał, oraz tego co jest napisane w komentarzach, to raz jeszcze napiszę to co już napisałem w innym miejscu.

  Mogli by się w końcu skupić na eliminacji błędów, optymalizacji systemu i dopiero później na dodawaniu nowych funkcji a co oni wyprawiają, to tak jakby zacząć pisać jedno zdanie nie ukończywszy je i zabierać się za pisanie następnego, następnego, następnego, tylko za każdym razem nie kończąc ani jednego do końca, czyli mamy TH2, RS1, RS2, oraz zapewne już zabrali się za RS3 a co z tego wynika dla użytkowników? Nic! Bo każdy jest zaczęty i nie ukończony, czyli z błędami, oraz nie zoptymalizowany tak jak być powinien. Miał być Windows 10 ostatnim systemem Microsoftu jedynie aktualizowanym a wychodzi na to, że mamy już Windows 10 TH2, W11 RS1, W12 RS2, oraz chyba już jest zapewne W13 RS3, czyli tempo w tym wypadku mają naprawdę nie złe a mówi się na Microsoft, że tylko mówią: WKRÓTCE, ITD.
  ps.
  Ot, taka ironia losu, niby wszystko tak wolno a w tak szybkim tempie już tyle wersji Windows mamy.
  Może się czepiam, ale czy nie mogli by się skupić nad jedną wersją, tak jak to miało być? Tylko chcą złapać pięć srok naraz jedną ręką, zamiast skupić się na jednej, którą by złapali a tak, ani srok nie mają, tylko pustą dłoń, czyli znikające okruch udziałów w rynku mobilnym, oraz nie tak szybkie zdobywanie udziałów w rynku PC jak to zakładali a teraz sami się ze swoich założeń wycofują.
  Nadal mam nadzieję co do W10 i zwłaszcza W10M, że w końcu będzie to system o 100% lepszy niż teraz, bo zawsze im większy wybór, tym lepiej dla klientów.

  • podobnie jest tworzony Firefox, kilka buildów jednocześnie

   • Donald

    Tylko, że Firefox to program komputerowy a nie system operacyjny. Więc nie mylmy systemu operacyjnego z programem komputerowym, to tak jak by porównywać aplikacje napisaną na smartfon z systemem który jest na nim. Moim zdaniem takie porównanie jest nie na miejscu a jeżeli już to chyba tylko dla zasady, aby tylko coś porównać do czegoś, no chyba, że ja się mylę i program komputerowy to, to samo co system operacyjny.

 • dominik

  Szybkość tego builu jest dobry ale bateria jest do poprawy skacze czasami o 2% albo o 3%

 • Wojtas Topała

  w samej przeglądarce Ege te jest problem kiedy chcemy się połączyć do sieci Wi-Fi np: na dworcu kolejowym,a problem polega na tym że kiedy próbujemy się połączyć z siecią sieć zgłasza że wymaga uwagi to do tej pory automatycznie otwierała się przeglądarka a by w niej zaakceptować warunki korzystania z internetu,a po ostatniej aktualizacji jest tylko migniecie okna i wracamy do listy sieci w menadżerze połączeń i nie jesteśmy w stanie uzyskać połączenia z daną siecią

 • Yodus

  U mnie na Lumii 640LTE masakra. Sms-ów nie da się wysyłać (dopiero po restarcie telefonu), książka adresowa poszła w pizdu – ponad połowa kontaktów się zduplikowała, kontakty połączone się rozłączyły a i do tego wszystkiego czasami miewam przycinki których nigdy na WM nie było (a w sumie dlatego uciekłem z Androida).
  No cóż przy pierwsze bardziej stabilnej wersji uciekam na wolne aktualizacje lub preview.

  • Donald

   „książka adresowa poszła w pizdu – ponad połowa kontaktów się zduplikowała” Ja mam nawet po ponad 10 takich samych numerów. U mnie stało się to po ostatniej oficjalnej wersji RS1 a co najlepsze, że kilka kontaktów znikło już nie wspominając o znikających zdjęciach dodanych do kontaktów, ale to już szczegół wykurzający.

   • RS2_14936

    Kontakty powinni ogarnąć, teraz robią migracje kont. Miałem problem przez kilka dni, teraz wszystko ok, no oprócz zdjęć kontaktów które jednak jeszcze nie wróciły;(

    • Ic3man81

     Zdjęcia kontaktów przy migracji skrzynki znikają nawet na 8.1

     • RS2_14936

      Ok, czyli nie warto czekać tylko zrobić od nowa ?

    • Yodus

     „Kontakty powinni ogarnąć, teraz robią migracje kont. Miałem problem przez kilka dni, teraz wszystko ok, no oprócz zdjęć kontaktów które jednak jeszcze nie wróciły;(”
     To znaczy, że mam tych duplikatów nie ruszać i znikną mi one „auto-magicznie?”. Jeszcze jeden problem z kontaktami jest taki, że powróciły mi numery telefonów które niedawno mozolnie kasowałem..

     • na jakiej usłudze bazujesz? outlook, yahoo, gmail?

     • Yodus

      Gmail + Outlook. Migrowałem z Androida więc większość kontaktów jest z Gmail, ale nowe kontakty zapisywały się już chyba na outlook.

     • w aplikacji poczta podajesz z jaką usługą się integrujesz, jak nie masz maila na outlooku, to integrujesz się wyłącznie z Gmailem

     • Yodus

      Ok teraz jestem już całkowicie zmieszany. W poczcie mam tylko gmail’a podanego. W ustawieniach kontaktów mam konta: Gmail , oraz Outlook . Jeżeli wyfiltruję listę kontaktów do gmail, to lista jest pusta.
      Na czym ma polegać ta migracja o której @RS2_14915:disqus pisał?

     • faktycznie, wcześniej chyba tego nie było, też tak mam outlook na gmail i gmail na gmail, ale nic mi sie nie dubluje

     • RS2_14936

      Ja piszę o ich wewnętrznej migracji kont. Chodzi głównie o pocztę Outlook ale wpływa na konta z kontaktami, kalendarzem. Nie mieszam w to innych kont typu gmail bo po prostu ich nie używam, mam, bo potrzebowałem dostęp do sklepu na androidzie.

     • RS2_14936

      Miałem duplikaty wchodząc w kontakty przez PC ale na telefonie ich nie było. Jak już masz pewność, że twoje konto zostało zmigrowane zrób porządek z kontaktami, wiem to czas ale jeśli samo nie chce się naprawić…. Czy konto masz zmigrowane można poznać po kolorze paska outlook na górze jak się zalogujesz przez PC, nowe maja chyba kolor czarny.

  • Kuba S

   Sadomasochista.

  • a hard reset zrobiłeś? jeżeli są błędy to robimy HR, od tego to jest

   • P PP

    Czyli pewność jest ze po hr smsy i powiadomienia wrócą?

  • Jakub Włodarczyk

   Problem z sms-ami pojawił się też u mnie na L735 (14936).

 • tridlle

  Stoimy w miejscu. Co jakiś czas MS dodaje dzwonek czy tło w jakiejś aplikacji. Tu przesunie, tam podniesie, a przy okazji narobi nieco nowych błędów, które potem mozolnie usuwa i nigdy nie może usunąć. I tak w kółko.

  • przynajmniej jest zabawa! już jakiś czas temu przyszło mi do głowy, że oni chyba specjalnie dodają te błędy by mieć rechot z insiderów, albo to jakiś specjalny eksperyment socjologiczny NSA, ile jest w stanie wytrzymać fan danego systemu? może Nadela założył się z Ballmerem?

   • Kuba S

    Uściślijmy Krzysiu. Nie fan tylko psychofan. W każdym kolejnym bjuldzie coś nie działam, dodają „nowości” kompletnie olewając błędy. Jeśli w systemie nie działa tak podstawowa rzecz jak smsy to nie można się nazywać fanem tylko psychofanem.

    • na szczęście nigdy nie miałem problemów z smsami, gdyby przestały mi działać smsy to bym poważnie zaczął myśleć nad zmianą systemu

     • Kuba S

      A widzisz są tacy, którym nie działają. Żeby wysłać smsa trzeba zrestartować telefon. To jest bardziej niż żenujące.

     • może są w Play?.. 😀 z tą siecią miałem same problemy…

     • Kuba S

      Hahahha na pewno.

     • Slevin

      Jestem w Play od 6 lat chyba, nie miałem nigdy problemów. A korzystałem i na wsi, w małym miasteczku, w dużym mieście jak i za granicą.

   • tridlle

    Nie wiem co jest w tym zabawnego. Wchodzę do sklepu, kupuję telefon po czym się okazuje, że jest na nim wersja testowa systemu. Po jakimś czasie dostaję na telefon aktualizację i nadal to wersja testowa. Producent obiecuje wsparcie jednocześnie udostępniając mi kolejne wersje testowe z tymi samymi lub kolejnymi błędami. Ale nie mam ochoty być testerem za swoje pieniądze. Kupiłem sprzęt nie do testów i nic na opakowaniu o testach nie pisali.

    • możesz zgłosić niezgodność z umową

     dwa, w tym wątku piszemy o programie testowym Insider, na telefonach w sklepie masz z założenia bardzie stabilny build TH2/ RS1, RS2 Insider Fast z definicji ma błędy

     • tridlle

      Oczywiście, że mogę. Tylko, że dostanę kolejną sztukę testową lub też wgrają mi od nowa testową wersję. Czym się różni wersja udostępniana w programie insider od oficjalnej? Przecież dostaję taką samą z tymi samymi błędami. O czym piszesz? Jakiej stabilnej?

     • w programie insider jest całkowicie inny, testowy build systemu – Redstone 2

      oficjalną wersją systemu jest RS1

     • tridlle

      Nie rozumiesz. RS1 jest tak samo testowy jak TH2 i RS2. Żaden z nich nie osiągnął wersji pozbawionej błędów (czyt. testowej)

     • a którykolwiek system taką wersję osiąga w dniu wydania? XP łatano 10 lat

     • tridlle

      Powagi trochę. Windows 10 Mobile nie ma jednego dnia. Piszemy o oczywistych błędach i niedziałających rzeczach, a nie poprawkach bezpieczeństwa. Ja rozumiem, że u MS jest wszystko soon, ale wydawanie nowych telefonów na niedorobionym systemie to niestety wtopa. Szczęśliwie się sami zorientowali i wycofują produkcję tego sprzętu.

      I jeszcze jedno. Jako, że mam w domu tablet na androidzie to chciałem napisać, że od nowości działa tak samo czyli jakieś półtora roku. I miał tylko jedną poprawkę bezpieczeństwa. Wszystkie funkcje sytemu działają w tym bezproblemowe łączenie z peryferiami po bluetooth. Można ? Można.

 • RS2_14936

  Mam dwie wersje. RS1 PR oraz RS2. Nie mam problemów takich jak niżej w komentarzach, np. problemów z sms. Używam obu telefonów na co dzień i często. Na RS2 w ciągu tygodnia telefon wyłączył się dwa razy. Na RS1 żadnego problemu. Patrząc na prędkość wprowadzania aktualizacji w sklepie dla aplikacji wydaje mi się, że jednak lepiej być na RS1. Pod względem działania wydaje mi się, że jednak RS2 nie jest szybszy, działa podobnie w porównaniu do RS1 ale mam to na różnych telefonach więc pewności nie mam. Tak czy inaczej chodzą jednak mi myśli aby wrócić również drugim telefonem do RS1 RP.

  • zapomniałeś dodać jaki masz telefon, 950? a raczej jakie telefony z jakimi buildami

   • RS2_14936

    RS1 RP na 640, RS2 Fast na 950 oraz 640 na 8.1 😉

    • i który system chodzi najlepiej? 😉

     • RS2_14936

      Hmm, musiałbym tutaj przez godzinę pisać co mi pasuje a co nie. Jeśli chodzi o używanie systemu, przyjemność korzystania z aplikacji, prędkość użytkowania to jednak 950 na RS2 jest najlepsza. Pod względem prędkości działania jednak przewaga 950 jest tak mała, że aż nie wierzę. Co do użytkowania aplikacji to 8.1 jednak przegrywa we wszystkim, jednak nowe aplikacje od MS robią robotę. 8.1 chodzi płynnie i nie mam z nim problemów ale sam system jednak jest mocno zacofany.

     • śmiało, możesz pisać przez godzinę 🙂 im więcej informacji tym lepiej

     • RS2_14936

      Nie mam na to dziś czasu. Ale kolejność od najlepszego podałem. 950-640_10-640_8.1. Jednak porównuje samo działanie systemu bo porównanie samych telefonów czyli 640 do 950 nie ma sensu, wiadomo, że najdroższa 950 deklasuje resztę. Ale chciałbym aby również tak deklasowała pod względem obsługi systemu a tak niestety nie jest. Czekam na poprawę jeśli w ogóle jest możliwa w Windows….

     • RS2_14936

      Jeszcze jedno. Od jakiegoś czasu bardzo mi się spodobał biały motyw systemu, nawet jestem zaskoczony jak dobrze wszystko wygląda dlatego cieszę się, że MS przystosowuje wszystkie aplikacje pod dwa motywy jak no. ostatnio aplikacja zdjęcia. A jak wygląda realne zużycie energii na wyświetlaczu amoled, lcd zależnie od ustawionego motywu?

     • nie sprawdzałem, różnice są wg mnie minimalne, żona ma biały motyw i nie narzeka na baterię

     • RS2_14936

      Na 950 świetnie wygląda biały motyw na amoled, na 640 sporo słabiej. Nigdy na to nie zwracałem uwagi ale to jest widoczne.

     • RS2_14936

      Coraz lepiej wyglądają powiadomienia w centrum i czekam na rozwijanie tego. Bardzo często korzystam z powiadomień email, kalendarz, sms, nieodebrane połączenia itp. Coraz lepiej jest 😉

 • Jeżeli ktoś pisze, że „absolutnie nie warto pakować się obecnie w RS2” to chyba nie rozumie idei programu Insider. Wg mnie warto, Michał też używa RS2 na głównym 950XL

  • RS2_14936

   Kontakty nie są zależne od wersji systemu. Problem miałem w tym samym czasie na dwóch różnych gałęziach. Pewnie wiele osób to czeka. Po migracji kont jest ok na obu.
   Kafelki kalendarza wreszcie działają szybko i poprawnie na obu wersjach 😉

 • Aqua

  Wydłużył się czas działania na jednym ładowaniu z 2 dni do 3 dni z kawałkiem. Ogromny postęp zarządzania energią. L640ds

 • 1. Dodałem ilustrację potwierdzającą pracę baterii

  2. Zapomniałem dodać: po aktualizacji do 14936 zrobiłem hard reset bez przywracania danych

  • Slevin

   „zrobiłem hard reset bez przywracania danych” jak ktoś ma problemy z tel to wszyscy polecają reset bez przywracania, to po co ta kopia? Widocznie coś jest z tym nie halo skoro powoduje tak wiele błędów. A przecież w takiej kopi siedzą tylko ustawienia, wygląd ekranu, jakieś drobne sprawy.

   • nie wiem czy kopia powoduje błędy, ale jeśli błędy zostały zapisane w kopii to lepiej nie przywracać, pobranie zdjęć czy smsów to nie problem, tak samo jak kilku dodatkowych programów, jak robię HR to wolę już w pełni na czysto, szczególnie że kopie danych możesz mieć z innej wersji systemu i innych wersji aplikacji!

   • Nie polecam przywracania kopii na żadnym sprzęcie. W przypadku telefonów z systemem Windows tak na prawdę jedyne co trzeba zrobić po takim resetowaniu bez kopii to ponownie zainstalować aplikacje i ustawić ekran startowy.

    • Kuba S

     Ustawić ekran startowy czyli kłaść kafelki 😀

     • Jak już to przypinać 🙂

     • Kuba S

      Wiesz co nawet krzty poczucia humoru 🙁 ale co się dziwić po takiej „frajdzie” z Win10M grobowy nastrój jest wytłumaczalny.

     • Dowcip jest już po prostu nieświeży. Za pierwszym razem można się zaśmiać. Przy drugim uśmiechnąć, ale przy dziesiątym razie?

    • RS2_14936

     Nie raz robiłem przywracanie z kopią, nie miałem problemów. Tylko jedna rzecz, w kopii są do wyboru opcje, zawsze biorę tylko tą co zapisuje np. ustawienia pulpitu, nigdy nie bralem zapisywania aplikacji itp. Dociągnięcie ich później to w sumie szybka sprawa.

     • Nie napisałem, że kopia zawsze powoduje błędy. Ja nigdy nie przywracam na wszelki wypadek i tak też polecam innym użytkownikom.

     • RS2_14936

      Tak wiem. Ale mając do wyboru lepiej zrobić kopię chyba samych ustawień. Tak czy inaczej, co nowy system to nowy, racja, tylko kiedyś bywało, że na nowym brakowało rzeczy 😉

    • Donald

     A smsy, emaile, nr telefonów co z nimi, jak je odzyskać. Mam spisać wszystko najpierw na kartkę, czy to tak ma wyglądać przy W10M? No chyba tak nie powinno być. To po co jest tak w ogóle ta kopia zapasowa, od parady?

     • Wiadomości SMS, wiadomości e-mail, kontakty, zdjęcia i filmy synchronizują się z chmurą (o ile tego nie wyłączyliśmy). Kontakty oraz wiadomości pojawią się w telefonie po zalogowaniu na nasze konto Microsoft. Zdjęcia i filmy są dostępne w OneDrive. Kontakty możesz sprawdzać na stronie people.live.com a wpisy w kalendarzu na stronie calendar.live.com.

     • Donald

      Dzięki za info, oraz odnośniki do stron. Synchronizacje mam włączoną cały czas.

     • polecam synchronizację z kontem gmail, jest bardziej niezawodna od outlooka

     • Donald

      Już od wielu lat nie mam konta mailowego u Gogola. O jakiej maksymalnej wadze można teraz przesyłać załączniki? Mam na myśli załączniki nie poddane skompresowaniu.

     • 25 MB, większe pliki gugl konwertuje do linków na google drive

     • „A smsy, emaile, nr telefonów co z nimi, jak je odzyskać.” wszystko spływa ci samo do telefonu po synchronizacji z OneDrivem i Gmailem

     • Donald

      Dzięki za odpowiedź.

 • nidek

  Lumia 650 DS. Bardzo dobrze się sprawuje na RS2. Bateria miodzio. Kafelek kalendarza pokazuje aktualny dzień,nigdy nie miałem problemu z budzikiem. Jedynie to edge ciężko chodzi,ale to raczej wina internetu mam kiepski zasięg. Zadowolony jestem ogólnie. Pozdr

 • Nie dostrzegłem większych błędów w najnowszej kompilacji 14936. Wszystkie nowe wersje testuję na głównym telefonie jakim jest Lumia 950 XL i jak do tej pory mogę śmiało polecić rozgałęzienie Redstone 2. Na tę chwilę nie ma zbyt wielu błędów i zaczną się one pojawiać wraz z dodawaniem nowych funkcji do tego rozgałęzienia więc osoby, które chcą przystąpić do szybkiego kręgu Windows Insider, muszą się zastanowić czy zgadzają się na możliwość wystąpienia błędów. Innym dobrym rozwiązaniem jest przystąpienie do wolnego kręgu, w którym lada dzień zostanie opublikowana po raz pierwszy kompilacja RS2.

 • piotr

  Może narażę się na krytyke i śmiech (generalnie z systemu i działania na L640lte jestem bardzo zadowolony) ale niech ktoś mi wytłumaczy po co ten cały cyrk. Czemu system nie mógł wyjść jako 10 jak było z innymi do tej pory i jakieś updaty a nie teraz jest TH2, RS1, RS2 a za chwile będzie RS3 i nie wiadomo ile jeszcze tych RS będzie zanim dojdziemy do wersji finalnej i ile jeszcze generacji telefonów zostanie odciętych od aktualizacji.

  • kiedyś za to miałeś Windows 8 Amber, Black, Cyan, Denim, 8.0, 8.1, 8.1 Update 1, 8.1 Wiosenna Aktualizacja prawie jak Update 2

   zmieniło się tylko nazewnictwo, ten sam proces przebiegał już wcześniej

   • piotr

    Ok masz rację

   • marcin

    Z ta różnicą, że wówczas wszystko działało stabilnie. Może brakowało nowych, lepszych funkcji. Jednak rozwój systemu szedł w dobrą stronę. A teraz…to co obecnie się dzieje woła o pomstę do nieba

 • David Woźniak

  A u mnie błąd (0x80070570), że brakuje niektorych plików lub występiły problemu z nimi. Można to jakoś rozwiązać bez HR? :>

  • Kuba S

   Bez HR? Można! Wywal ten szajs za okno i kup sobie smartfona z Androidem albo jeśli masz za dużo pieniędzy i za mało rozumu to iOS.

   • RS2_14936

    Wspaniały ten android, gdzie najnowszy flagowy produkt jest zjadany przez dwu letniego ios. Bajka.

    • Kuba S

     Wspaniały ten Windows gdzie najnowszy flagowy produkt jest zjadany przez wszystko co ma w sobie Androida. Nie kompromituj się synku 🙂

     • RS2_14936

      Myślę, że powinieneś wrócić do szkoły. Nauczyć się czytać, wrócić tutaj, przeczytać swój i mój komentarz jeszcze raz. A potem już tylko usunąć swój post żeby się nie kompromitować.

     • Kuba S

      Kurde aleś mi pocisnął.

     • RS2_14936

      Może, ale dlatego, że w mojej odpowiedzi nie było słowa o Windows….a Ty brzydko zakończyłeś wypowiedz.

     • żarty żartami, wystarczy przejść się do pierwszego lepszego sklepu i zobaczyć jak tną się zeszłoroczne flagowce mimo zrestartowania i jak potrafią zamulić i zahaczyć przy przewijaniu ekranu głównego, a do tego niesamowicie wypalone ekrany po pół roku przez standardowe białe tło…

     • Kuba S

      Nie mam w zwyczaju takich praktyk. To co leży w sklepie ma się nijak do tego czego się używa w domu vel prywatnie. To, że telefon z Androidem może zamulić to kwestia nie samego systemu, ale przede wszystkim nakładki od producenta. Nie mulący Windows to mit oprawiony w ascetyczny wygląd, do bólu toporne animacje lub ich brak. Natomiast aplikacje i wieczne „wznawianie” i śmigające kropeczki. To widziałem u siebie na: Huawei Ascend W1, hTc 8S, Lumia 920, Lumia 735. Sorry Krzysiu, ale nie tym razem 🙂

     • Wilkeł Wolfi

      tną sie bo mają fabrycznie facebooka i messengera…. to połączenie dobija nawet tegoroczne flagowce i będzie dobijało te z 2017 roku…

  • bez HR się nie obejdzie, ale chyba lepiej poczekać do nowego buildu który będzie na dniach i dopiero wtedy zrobic ewentualnei hr

 • Jedyną rzeczą, na którą teraz narzekam, jeśli chodzi o RS2 w najnowszym buildzie, jest problem SMS-owy, polegający na tym, że na ogół nie mogę wysłać wiadomości tekstowej. Telefon (L950XL) zachowuje się wtedy tak, jakby nie miał zasięgu. Pomaga restart systemu, ale tylko na chwilę. Co ciekawe – problemów z odbieraniem SMS-ów nie ma żadnych.

  • Kuba S

   To jest wyjątkowy ficzer! Tylko na Win10M trzeba restartować telefon żeby wysłać smsa. Super. Ekstra.

  • może specjalnie dodali ten błąd żeby wymusić migrację na skype’a

   u mnie brak problemów z smsami, wszystko wychodzi

   • Ale problem jest niezależny od aplikacji, której się używa do wysyłania SMS-ów. Na Skype też występuje.

  • P PP

   Lumia 930 ten sam problem. Bateria ok ale brak powiadomień jakichkolwiek spowodował ze bawię się iPhone 5 i … najgorsze ze brak mi argumentów na powrót do lumii 🙁

  • lukasz s

   Miałem to samo. Zresetowałem telefon (ustawienia/system/informacje/zresetuj telefon) i problem znikł. Tyle że aplikację „wiadomości” musiałem pobrać dodatkowo ze sklepu. Tak jakby nie była w standardzie.

   • U mnie nie znikł

   • Mariusz

    U mnie HR nie pomógł. Problem powrócił (950XL DS sieć orange)

 • Robert_K

  Czas pracy miedzy ładowaniami baterii urządzeń przenośnych, to jeden z najważniejszych parametrów. Bardzo dobrze, że Microsoft pracuje w tym kierunku. Cóż po nowościach, jeżeli telefon trzeba co chwilę doładowywać.

 • Lumian

  Przyznam że RS2 chodzi nawet fajnie i daje ciut więcej możliwości niż RS1 ale dalej mnie irytuje nieodświeżający się kafel kalendarza. Raz też miałem problem z zakończeniem połączenia telefonicznego albo problem z włączeniem danych mobilnych kiedy przycisk wyświetlał że internet jest włączony a tak nie było.

  • problem z kaflem nie dotyczy RS2

   • Lumian

    Nie wiem, ja mam L930 i problem dalej występuje. Robiłem powrót do podstaw przez WDRT nawet i to nic nie dało

 • Wilkeł Wolfi

  fajny system który ma problem z nagrywaniem i nie da sie wpisać pinu 😀 i co mi z wyglądu a użytkowania 0? ciekawe że droższe lumie co chwile sie resetują a te tańsze nie 🙂 płacisz za dodatkowe problemy hahaha 😀 teraz android jest najstabilniejszym systemem 😉 windows co chwile ma nowe aktualizacje i błędy (bo jak nazwać to że nawet kalkulator i aplikacja do dzwonienia potrzebuje aktualizacji)? ios jest dziurawy jak ser i laguje gorzej niż android z 512mb ram (patrz iphone 4s) i ma wirusy (ci co twierdzą inaczej żyją w średniowieczu), a android? w rok zrobiona nowa wersja a nie jak windows 10 mobile robiony ma być 2,5 roku 🙂 a jak ktoś bierze samsunga to niech sie nie dziwi że mu android laguje skoro samsung ma najgorszy launcher na androida (no dobra microsoft ma gorszy). czysty android i smartfon działa idealnie ^_^ na + dla windowsa za kalkulator który „jest zbyt inteligentny” według pani od matematyki xD

 • Mati

  Ja mam z tym buildem problem na L830. Średnio 4-5 razy dziennie w różnych sytuacjach np: podczas próby odebrania połączenia, telefon się restartuje 🙁 No i oczywiście pojawiający się od czasu do czasu problem z wysłaniem SMS.

 • Sylwester Nowak

  Lumia 535 DS nie otwiera się aplikacja zdjęcia 🙁

 • Krystian

  Lumia735 chodzi bez zastrzeżeń, co mi się podoba to to że niema dnia żeby nie było aktualizacji aplikacji w sklepie, i to apek z którymi były problemy ,czy kalendarz,czy poczta ,zdjęcia, OneDrive. Mój główny telefon i jeszcze mnie nie zawiódł.A i jeszcze jedno, za każdym razem po nowym bulidzie robię HR ,bo wtedy telefon chodzi płynnie, bateria jak na 8.1 ☺

 • Kowalczyk Damian

  Dobrze ze napisałeś 5 dni słownie, bo to rzeczywiście zasługuje na podkreślenie.
  A tak poważnie, z tym onedrivem to już jest tak, że jak chce się dodać zdjęcie kontaktu dodane przy wyszukiwaniu z pozycji innej jak pozycja domyślnego albumu aparatu, nie ma szans https://uploads.disquscdn.com/images/70f40bfca59ba0f3915e9160317788a035fda88ad978968d7fca6e9d4f39abf7.png

 • Paweł Przybylski

  Cześć, czy tez macie w 14936 zdublowane wifi, tak jak na załączonym zdjęciu? Jedne po polsku, drugie angielsku. Jest to błąd i konieczny jest reset? 14936 mam na linii 950. Dzięki z góry. https://uploads.disquscdn.com/images/971ad795dc6dd711a59c578add5940a7339fcae4555a9690d3984da3c107c915.png

 • bbk66

  ja na mojej 640 xl ds w codziennej pracy z telefonem powróciłem do 8.1 i wiem że mam telefon do pracy ze mną a nie do zabawy w dziesiątke,niestety ciągły zawias na wszystko czekać, wejście w sms wieczność,otwarcie zdięć-studnia bez dna,bateria max 1 dzień coś nie trybi z 640 xl, miało być tak świetnie,wielkie uptade wielka zapowiedz a efekt mizerny. Powrót do 8 i jak narazie nawet o 10 niechce słyszeć. niechce urazić fanów ms ale jaki antek jest ale napewno wp mu nie dorówna,zamiast gonić konkuręcje to ms osiadł na mieliżnie