Jak działa Windows 10 Mobile build 14936 Redstone 2?

Dokładnie tydzień temu Microsoft udostępnił użytkownikom szybkiego kręgu Windows Insider kolejny build z rozgałęzienia Redstone 2. Jak działa najnowsza testowa kompilacja systemu Windows?

Najnowszy build nie zawiera praktycznie żadnych nowości, te na szczęście mają się zacząć pojawiać od kolejnych kompilacji. Microsoft skupił się na poprawie zgłaszanych błędów, w tym tych najistotniejszych pod kątem prawidłowego działania telefonu (brak klawiatury numerycznej przy wpisywaniu numeru PIN).

Po tygodniu testowania mogę powiedzieć jedno: na Lumiach 950 XL oraz 930 najnowsza wersja systemu działa lepiej niż wersja oficjalna, do tego oferuje znacznie więcej nowości nie tyle w systemie co w aplikacjach. Build RS2, w odróżnieniu od ostatniej wersji Anniversary Update, nie sprawia żadnych problemów.Wszystko chodzi płynnie i bez zacięć.

Dlaczego w ogóle ponownie przystąpiłem do Windows Insider, mimo że wcześniej planowałem zostać na wersji stabilnej? Z prostego powodu. „Wersja stabilna” RS1 przestała być stabilna. W ciągu tygodnia telefon dwukrotnie sam się wyłączył i raz zresetował. W tym w trakcie nagrywania wywiadu, przez co praktycznie później połowę tekstu musiałem spisywać z pamięci. Skoro RS1 zaczął zawodzić postanowiłem sprawdzić RS2. I jak na razie był to dobry wybór. Aplikacje są bardziej dopracowane, Microsoft poprawia wizualnie kolejne programy, praktycznie codziennie dostajemy paczkę nowych aktualizacji. Do tego dochodzą nowe dźwięki systemowe i poprawki wizualne. Mapy w ciemnym motywie wyglądają świetnie, podobnie jak nowe animacje i wygląd folderów w Zdjęciach. Szkoda, że tak podstawowe zmiany nie trafiają od razu do wersji bazowej systemu. Do tego dochodzi zauważalnie lepsze wykorzystanie baterii. Lumia 930 przy braku połączeń telefonicznych i facebooka wytrzymuje do 5 dni na jednym ładowaniu (słownie: pięć dni), wcześniej przy braku aktywności maksymalnie dwa i pół dnia a przeważnie półtora. Przy pełnym korzystaniu z telefonu też jest lepiej: telefon wytrzymuje do wieczora podczas gdy wcześniej przy intensywnym korzystaniu wymagał doładowania przynajmniej raz w ciągu dnia. Praca baterii zasługuje na odrębny artykuł i więcej testów.

Lumia 930

Lumia 930 RS2 – 71 godzin, 55 % zużycia, przewidywany maks. czas pracy: 130 h

Jakie pojawiły się błędy?

Najważniejszy to po raz kolejny brak wsparcia dla aplikacji Bind Mi Band. Microsoft co chwilę coś miesza z ustawieniami bluetooth. Na szczęście opaska posiada wgrane ustawienia alarmów i jak na razie czekam na poprawki.

Kolejne? W zasadzie nie ma o czym pisać, bo nie pojawiły się żadne nowe błędy. Pozostało kilka z RS1: dialer – wiadomo, kafelek Pogody ma problemy z odświeżaniem, obrazy wolno ładują się do One Drive’a. Czasami trzeba czekać cały dzień, czasami są od razu. Byłbym skłamał, że nie ma nowych błędów. Jest jeszcze jeden, związany ze sklepem: nowo wgrane aplikacje nie chcą pojawiać się na liście pobranych, trzeba wyłączać sklep i otwierać ponownie żeby je zobaczyć. Poza tym samo pobieranie czasami lubi stanąć w miejscu i zmusza do ręcznego wybierania pojedynczych aplikacji. Większa ilość aktualizacji potrafi skutecznie zablokować pobieranie i wszystkie programy stoją w miejscu.

Co jeszcze wymaga poprawy? Skype nadal jest w wersji preview, w polskim regionie nie pojawiają się powiadomienia w centrum akcji a sama aplikacja już nawet nie pokazuje gwiazdki, nie mówiąc o faktycznej ilości nowych wpisów. Facebook i Messenger – brak zmian i widoków na zmiany. Poczta programu Outlook znowu potrafi NIE POKAZYWAĆ nic na kafelku, mimo że nowe maile pojawiają się w centrum akcji. I w sumie to by było na tyle, jeśli chodzi o działanie 14936 na flagowcach. Błędy mają charakter marginalny a ilość pozytywów i zmian wizualnych zasłania brak wsparcia dla Bind Mi Band.

Czy warto wypróbować RS2? Jeżeli lubicie testować nowe buildy to moim zdaniem zdecydowanie tak, przynajmniej na flagowcach. W przypadku telefonów ze średniej lub niższej półki mogą pojawić się inne problemy. Sporo osób pisze o problemach z kontaktami i znikającymi zdjęciami, u mnie na szczęście nie wystąpiły, być może dlatego, że synchronizuję kontakty z usługą Gmail a nie Outlook.

A jak najnowsza kompilacja testowa działa na Waszych telefonach?