Jak działa nowy Skype na Windows 10 Mobile?

Kilka dni temu Microsoft udostępnił w szybkim kanale testowym Windows Insider Fast nową wersję aplikacji Skype, wprowadzającą najnowsze zmiany znane dotąd z wersji dla Androida i systemu iOS. Aplikacja posiada nowy design, odświeżoną kolorystykę i kilka innych usprawnień. Nową wersję udostępniono niestety tylko dla pełnej wersji Windows 10, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją zainstalować na telefonach z Windows 10 Mobile.

Po pierwsze, pobieramy plik instalacyjny z tego miejsca i zapisujemy go np. w chmurze OneDrive. Ustawiamy w telefonie tryb dewelopera (ustawienia > aktualizacje i zabezpieczenia > dla deweloperów), dzięki któremu będziemy mogli zainstalować odrębne pliki apk. Wchodzimy do chmury i pobieramy plik na telefon. Klikamy i… instalujemy lub nie. W moim przypadku (Lumia 950) plik w ogóle nie chciał się uruchomić. Usunięcie z systemu starszej wersji Skype’a nie pomogło. Jednak po wejściu do Sklepu Microsoft i próbie przywrócenia aplikacji system zaczął instalować nową wersję zamiast starej.

Już na samym początku inicjalizacji ustawień aplikacja zachowuje się niestabilnie. Możemy wybrać kolorystykę, ale nie da się wybrać motywu przewodniego, tylko biały. Przy ponownej instalacji dało się wybrać ciemny, ale nie można już było zmienić z powrotem na biały. Nowy Skype otwiera się w miarę szybko, ale wejście do danego wątku graniczy już z cudem. Czasami musiałem próbować z kilkanaście razy żeby otworzyć dany wątek. Odpowiedzi też raz wysyłane są od razu albo w ogóle. Z głównej strony praktycznie nie da się wejść do menu ustawień, czasami da.

Aplikacja jak widać jest praktycznie nieużywalna. Wygląda lepiej, widać nieco więcej tekstu, ale jest kompletnie nieresponsywna, a momentami w ogóle nie reaguje na dotyk. W zasadzie nie momentami tylko przez większość czasu.

Wersja PC jest jednak przystosowana do urządzeń mobilnych o czym świadczy możliwość jej skalowania do wersji smartfonowej, podobnie jak to ma miejsce np. ze Sklepem MS. Być może więc nowy Skype zagości na urządzeniach typu Andromeda, ale na Windows 10 Mobile nawet jeśli uda Wam się go zainstalować, nie będzie działać poprawnie, a jak sądzę mógłby bez problemu, gdyby tylko MS chciał. Ale nie chce. W chwili obecnej ma inne plany i priorytety.

Jeżeli chcecie przetestować to jedynie na własne ryzyko. Na Lumii 950 aplikacja chodzi z trudem, na starszych telefonach zawiesza się podczas konfiguracji.