Doradzamy jak bezpiecznie i rozsądnie kupić nowy telefon

W dyskusjach na portalu często pytacie jaki wybrać telefon i co warto kupić obecnie? Nie będziemy wskazywać konkretnych modeli, natomiast zwrócimy uwagę na najważniejsze aspekty związane z samym zakupem telefonu, na które często nie zwraca się uwagi.

Sytuacja systemu Windows 10 Mobile jest jaka jest, system po ostatnich decyzjach MS znalazł się w zawieszeniu i w zasadzie nie wiadomo, które modele dostaną kolejną dużą aktualizację i jakie udogodnienia (lub ich brak) przyniesienia ona do wersji mobilnej. Sporo osób szuka nowych telefonów co jest jak najbardziej naturalne. Popularne Lumie 640 mają już ponad dwa lata na karku i nawet flagowe 950-tki powoli się starzeją. Niektórzy wymieniają starsze Lumie na nowsze, inny całkowicie zmieniają system mobilny. W tym wątku kwestia systemu czy parametrów technicznych nie będzie pierwszoplanowa. Dokonując transakcji zakupu jakiegokolwiek towaru, nie tylko telefonu, należy obecnie zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii, które często pomijamy, skupiając się wyłącznie na marce czy ilości megapikseli.

Źródło zakupu

Coraz częściej zamiast popularnych serwisów aukcyjnych sięgamy po ich chińskie odpowiedniki typu aliexpress. Podstawową przesłanką takiego wyboru jest oczywiście cena. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na kilka kwestii: jakie są koszty dostawy i ewentualne opłaty celne? Jakie są warunki gwarancji? Jaka jest wersja oprogramowania i czy telefon będzie zgodny z sieciami LTE w naszym kraju? jaki będzie czas dostawy? Czy warto zaoszczędzić x złotych kupując kota w worku? Warto również sprawdzić politykę zwrotów. Większość dobrych sprzedawców przyjmuje zwroty… jeśli towar jest niezgodny z opisem. Jeżeli telefon nie spełnia naszych oczekiwań, ale jest zgodny z opisem, nie zwrócimy go. W tym miejscu warto mieć na uwadze możliwość korzystania z praw konsumenta dotyczących możliwości zwrotu towaru, obowiązujących w Unii Europejskiej a w Polsce po 24 grudnia 2014 r. jak również prawa do dwuletniej rękojmi sprzedawcy, której zapisy są przeważnie znacznie korzystniejsze od gwarancji producenta.

Możliwość zwrotu towaru

Kupując towar w sklepach internetowych (w tym internetowych portalach sklepów stacjonarnych) czyli zawierając umowę na odległość w terminie 14 dni możemy odstąpić od zawartej umowy kupna towaru bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Jest to najlepsze rozwiązanie przy zakupie telefonu, gdzie do końca nie wiemy jaka będzie jakość rozmów telefonicznych, dźwięku, aparatu, faktyczna jakość oprogramowania czy ilość dostępnych opcji. Przeważnie w testach na youtube dany telefon wypada rewelacyjnie a po zakupie okazuje się, że to jednak muł, a filmiki w internecie nie do końca muszą odpowiadać prawdzie. Często też może nam się nie podobać stylistyka, chwyt, obsługa, co też do końca nie da się sprawdzić w sklepach stacjonarnych, gdzie telefony przypięte są specjalnymi linkami do półek i utrudniają przez to faktyczny uchwyt i sprawdzenie jak telefon lezy w dłoni czy jak wchodzi do kieszeni.

Kupując telefon „w internecie” możemy oddać go w terminie do 14 dni – pamiętajmy: licząc nie od dnia zakupu, ale dostawy przez kuriera. Warto w tym miejscu pamiętać o dwóch rzeczach: kupując poprzez portal wiele sklepów kusi darmowym odbiorem w sklepie stacjonarnym lub w innym punkcie. W takim przypadku tracimy prawo do zwrotu w terminie 14 dni, bo odbierając towar w sklepie, nawet kupiony w sieci, mamy obowiązek sprawdzić go na miejscu. Tak działa np. sieć Euro AGD, gdzie kupiłem głośniki, które okazały się niesprawne. Sklep nie przyjął zwrotu bo towar odebrałem bezpośrednio w sklepie a nie przez kuriera. Jest to absurdalne, ale niestety zgodne z prawem. Taki drobny haczyk, o którym nikt oczywiście nie poinformuje.

Niektóre sklepy (np. Saturn czy Media Markt) oferują zwrot do 30 dni również przy zakupach stacjonarnych. Na pewno? Nie do końca. W takich sytuacjach ostateczne zdanie należy do kierownika jednostki, który może nie przyjąć towaru z dowolnego powodu. Kupując w sieci z dostawą poprzez kuriera sklep ma obowiązek przyjąć zwrot. Kupując towar w sieci mamy prawo do sprawdzenia jego stanu technicznego. Im mniej rozpakujemy towar tym lepiej, ale mamy prawo do działań „w ramach zwykłego zarządu” czyli sprawdzenia stanu telefonu, w jaki sposób działa. Nikt nie może nam odmówić zwrotu z uwagi na zdjęcie folii, którą zdjąć musimy by sprawdzić czy dana rzecz faktycznie działa. Nie wolno nam jedynie przekraczać „zwykłego zarządu”. Jeżeli będziemy używać telefon przez 14 dni, porysujemy go, uszkodzimy obudowę, sklep zwrotu nie przyjmie. Jak nie jesteśmy pewni zakupu, lepiej dobrze sprzęt przetestować, nawet z folią producenta na ekranie niż potem zostać z bublem w kieszeni.

Jeszcze jedna rzecz: jeśli kupimy telefon na firmę (np. po to by go sobie wrzucić w koszty) z prawa do zwrotu nie skorzystamy! Warto więc dwa razy pomyśleć kupując sprzęt do działalności gospodarczej, czasem np. lepiej kupić go jako zwykły konsument, przetestować, oddać i dopiero wtedy kupić na firmę.

Faktura VAT Marża

Niskie ceny bywają kuszące. Warto w takiej sytuacji sprawdzić czy gdzieś małym druczkiem nie ma przypadkiem napisu VAT Marża lub Outlet, co oznacza sprzedaż towarów używanych lub ze zwrotów.

Wiarygodność

Kolejna kwestia to renoma sprzedawcy. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakiegoś sprzedawcy warto sprawdzić regulamin portalu. Gdzie ma siedzibę? Jaki jest czas transportu? Czy przypadkiem nie jest to kolejny sklep-wydmuszka z siedzibą w USA lub Anglii z dostawą z Chin, która może trwać do kilku miesięcy? Czy cena nie jest podejrzanie niska?

Jakość obsługi reklamacyjnej

Niska cena może czasem oznaczać spore problemy w dalszej perspektywie czasowej. Warto prześledzić komentarze dotyczące danego sklepu i to nie tylko w jednym portalu (bo opinie tylko z opineo czy ceneo nie koniecznie muszą odzwierciedlać stan faktyczny). Często okazuje się, że dana sieć o znanej nazwie, której nie będziemy podawać, am super ceny, ale gdy zgłaszasz towar do reklamacji zaczynają się problemy. Problemem też może być sama wysyłka do sklepu Y i szukanie właścicieli gdy telefon nie wraca do nas po 2 m-cach bo „nadal jest w serwisie”. Najlepszym rozwiązaniem, ale nie najtańszym, jest zakup w sklepie, który oddziały stacjonarne. W takiej sytuacji kupując sprzęt w portalu internetowym, możemy zawieźć go do najbliższego sklepu i tam na spokojnie spisać protokół reklamacyjny. W przypadku problemów wiemy też gdzie się udać i z kim się kontaktować na miejscu, a nie przez telefon z zapchaną linią obsługi klientów.

Finansowanie zakupu

Czasami stajemy przed pytaniem co się dla nas bardziej opłaca: kupno używanego telefonu z komisu, który może mieć jakieś wady ukryte, wzięcie telefonu z abonamentem (koszty mogą być wyższe niż przy umowie kredytowej a do tego warianty operatorskie mogą dłużej czekać na aktualizacje) czy kupno za gotówkę, a może na raty? Kupując na raty 0 % nie dajmy sobie wcisnąć kart kredytowych czy dodatkowego ubezpieczenia, które niby jest wymagane. Żądajmy sprawdzenia przez bank zwykłej oferty kredytowej na 50 rat bez ubezpieczenia – da się. Niektóre sklepy przy zakupie z ubezpieczeniem oferują dodatkową ochronę telefonu. To też jest wyjście. Płacąc dodatkowe raty przynajmniej coś z tego mamy np. 3 letnią ochronę od uszkodzeń czy kradzieży. Warto jednak dopytać i sprawdzić samemu w OWU czy faktycznie dostaniemy wypłatę z polisy jak zalejemy telefon wodą albo jak nam przypadkiem się wyślizgnie z dłoni i wpadnie do zlewu. Często też w umowach mowa jest o rabunku a nie o kradzieży. Rabunek to kradzież z użyciem siły a nie kradzież przez kieszonkowca w pociągu. Niby mamy polisę ale jak przychodzi co do czego to okazuje się, że wcale tak różowo nie jest.

Sieć GSM

Nawet najlepszy telefon jest nie do użytku, jeżeli mamy problemy z siecią. Czy warto zmienić ofertę na 10 zł niższą a potem wylądować z ciągłymi problemami z zasięgiem, brakiem internetu LTE akurat tam gdzie mieszkamy czy kiepską obsługą, albo brakiem jakichkolwiek zniżek przy kolejnych umowach? To w zasadzie temat na osobny artykuł. Warto być jednak świadomym, że w ofertach operatorów GSM ważna jest nie tylko cena. Ważniejsza jest jakość. Zresztą, to samo dotyczy telefonów.

Podsumowując: testy w Internecie nie zawsze są miarodajne, super sklep naraz może stać się twoim wrogiem w sytuacji gdy chcesz zwrócić towar, raty 0 % są tylko w ulotkach reklamowych, a jakość rozmów w sieci jest ważniejsza niż kwota abonamentu.

W tej części omówiliśmy kwestie około sprzedażowe. W kolejnym odcinku napiszemy o parametrach technicznych telefonów. A jakie są Wasze spostrzeżenia z zakupów w ostatnich miesiącach? Czy są sklepy, które zaskoczyły Was w pozytywnym lub negatywnym sensie podczas zakupu telefonu?