Doradzamy jak bezpiecznie i rozsądnie kupić nowy telefon

W dyskusjach na portalu często pytacie jaki wybrać telefon i co warto kupić obecnie? Nie będziemy wskazywać konkretnych modeli, natomiast zwrócimy uwagę na najważniejsze aspekty związane z samym zakupem telefonu, na które często nie zwraca się uwagi.

Sytuacja systemu Windows 10 Mobile jest jaka jest, system po ostatnich decyzjach MS znalazł się w zawieszeniu i w zasadzie nie wiadomo, które modele dostaną kolejną dużą aktualizację i jakie udogodnienia (lub ich brak) przyniesienia ona do wersji mobilnej. Sporo osób szuka nowych telefonów co jest jak najbardziej naturalne. Popularne Lumie 640 mają już ponad dwa lata na karku i nawet flagowe 950-tki powoli się starzeją. Niektórzy wymieniają starsze Lumie na nowsze, inny całkowicie zmieniają system mobilny. W tym wątku kwestia systemu czy parametrów technicznych nie będzie pierwszoplanowa. Dokonując transakcji zakupu jakiegokolwiek towaru, nie tylko telefonu, należy obecnie zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii, które często pomijamy, skupiając się wyłącznie na marce czy ilości megapikseli.

Źródło zakupu

Coraz częściej zamiast popularnych serwisów aukcyjnych sięgamy po ich chińskie odpowiedniki typu aliexpress. Podstawową przesłanką takiego wyboru jest oczywiście cena. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na kilka kwestii: jakie są koszty dostawy i ewentualne opłaty celne? Jakie są warunki gwarancji? Jaka jest wersja oprogramowania i czy telefon będzie zgodny z sieciami LTE w naszym kraju? jaki będzie czas dostawy? Czy warto zaoszczędzić x złotych kupując kota w worku? Warto również sprawdzić politykę zwrotów. Większość dobrych sprzedawców przyjmuje zwroty… jeśli towar jest niezgodny z opisem. Jeżeli telefon nie spełnia naszych oczekiwań, ale jest zgodny z opisem, nie zwrócimy go. W tym miejscu warto mieć na uwadze możliwość korzystania z praw konsumenta dotyczących możliwości zwrotu towaru, obowiązujących w Unii Europejskiej a w Polsce po 24 grudnia 2014 r. jak również prawa do dwuletniej rękojmi sprzedawcy, której zapisy są przeważnie znacznie korzystniejsze od gwarancji producenta.

Możliwość zwrotu towaru

Kupując towar w sklepach internetowych (w tym internetowych portalach sklepów stacjonarnych) czyli zawierając umowę na odległość w terminie 14 dni możemy odstąpić od zawartej umowy kupna towaru bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Jest to najlepsze rozwiązanie przy zakupie telefonu, gdzie do końca nie wiemy jaka będzie jakość rozmów telefonicznych, dźwięku, aparatu, faktyczna jakość oprogramowania czy ilość dostępnych opcji. Przeważnie w testach na youtube dany telefon wypada rewelacyjnie a po zakupie okazuje się, że to jednak muł, a filmiki w internecie nie do końca muszą odpowiadać prawdzie. Często też może nam się nie podobać stylistyka, chwyt, obsługa, co też do końca nie da się sprawdzić w sklepach stacjonarnych, gdzie telefony przypięte są specjalnymi linkami do półek i utrudniają przez to faktyczny uchwyt i sprawdzenie jak telefon lezy w dłoni czy jak wchodzi do kieszeni.

Kupując telefon „w internecie” możemy oddać go w terminie do 14 dni – pamiętajmy: licząc nie od dnia zakupu, ale dostawy przez kuriera. Warto w tym miejscu pamiętać o dwóch rzeczach: kupując poprzez portal wiele sklepów kusi darmowym odbiorem w sklepie stacjonarnym lub w innym punkcie. W takim przypadku tracimy prawo do zwrotu w terminie 14 dni, bo odbierając towar w sklepie, nawet kupiony w sieci, mamy obowiązek sprawdzić go na miejscu. Tak działa np. sieć Euro AGD, gdzie kupiłem głośniki, które okazały się niesprawne. Sklep nie przyjął zwrotu bo towar odebrałem bezpośrednio w sklepie a nie przez kuriera. Jest to absurdalne, ale niestety zgodne z prawem. Taki drobny haczyk, o którym nikt oczywiście nie poinformuje.

Niektóre sklepy (np. Saturn czy Media Markt) oferują zwrot do 30 dni również przy zakupach stacjonarnych. Na pewno? Nie do końca. W takich sytuacjach ostateczne zdanie należy do kierownika jednostki, który może nie przyjąć towaru z dowolnego powodu. Kupując w sieci z dostawą poprzez kuriera sklep ma obowiązek przyjąć zwrot. Kupując towar w sieci mamy prawo do sprawdzenia jego stanu technicznego. Im mniej rozpakujemy towar tym lepiej, ale mamy prawo do działań „w ramach zwykłego zarządu” czyli sprawdzenia stanu telefonu, w jaki sposób działa. Nikt nie może nam odmówić zwrotu z uwagi na zdjęcie folii, którą zdjąć musimy by sprawdzić czy dana rzecz faktycznie działa. Nie wolno nam jedynie przekraczać „zwykłego zarządu”. Jeżeli będziemy używać telefon przez 14 dni, porysujemy go, uszkodzimy obudowę, sklep zwrotu nie przyjmie. Jak nie jesteśmy pewni zakupu, lepiej dobrze sprzęt przetestować, nawet z folią producenta na ekranie niż potem zostać z bublem w kieszeni.

Jeszcze jedna rzecz: jeśli kupimy telefon na firmę (np. po to by go sobie wrzucić w koszty) z prawa do zwrotu nie skorzystamy! Warto więc dwa razy pomyśleć kupując sprzęt do działalności gospodarczej, czasem np. lepiej kupić go jako zwykły konsument, przetestować, oddać i dopiero wtedy kupić na firmę.

Faktura VAT Marża

Niskie ceny bywają kuszące. Warto w takiej sytuacji sprawdzić czy gdzieś małym druczkiem nie ma przypadkiem napisu VAT Marża lub Outlet, co oznacza sprzedaż towarów używanych lub ze zwrotów.

Wiarygodność

Kolejna kwestia to renoma sprzedawcy. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakiegoś sprzedawcy warto sprawdzić regulamin portalu. Gdzie ma siedzibę? Jaki jest czas transportu? Czy przypadkiem nie jest to kolejny sklep-wydmuszka z siedzibą w USA lub Anglii z dostawą z Chin, która może trwać do kilku miesięcy? Czy cena nie jest podejrzanie niska?

Jakość obsługi reklamacyjnej

Niska cena może czasem oznaczać spore problemy w dalszej perspektywie czasowej. Warto prześledzić komentarze dotyczące danego sklepu i to nie tylko w jednym portalu (bo opinie tylko z opineo czy ceneo nie koniecznie muszą odzwierciedlać stan faktyczny). Często okazuje się, że dana sieć o znanej nazwie, której nie będziemy podawać, am super ceny, ale gdy zgłaszasz towar do reklamacji zaczynają się problemy. Problemem też może być sama wysyłka do sklepu Y i szukanie właścicieli gdy telefon nie wraca do nas po 2 m-cach bo „nadal jest w serwisie”. Najlepszym rozwiązaniem, ale nie najtańszym, jest zakup w sklepie, który oddziały stacjonarne. W takiej sytuacji kupując sprzęt w portalu internetowym, możemy zawieźć go do najbliższego sklepu i tam na spokojnie spisać protokół reklamacyjny. W przypadku problemów wiemy też gdzie się udać i z kim się kontaktować na miejscu, a nie przez telefon z zapchaną linią obsługi klientów.

Finansowanie zakupu

Czasami stajemy przed pytaniem co się dla nas bardziej opłaca: kupno używanego telefonu z komisu, który może mieć jakieś wady ukryte, wzięcie telefonu z abonamentem (koszty mogą być wyższe niż przy umowie kredytowej a do tego warianty operatorskie mogą dłużej czekać na aktualizacje) czy kupno za gotówkę, a może na raty? Kupując na raty 0 % nie dajmy sobie wcisnąć kart kredytowych czy dodatkowego ubezpieczenia, które niby jest wymagane. Żądajmy sprawdzenia przez bank zwykłej oferty kredytowej na 50 rat bez ubezpieczenia – da się. Niektóre sklepy przy zakupie z ubezpieczeniem oferują dodatkową ochronę telefonu. To też jest wyjście. Płacąc dodatkowe raty przynajmniej coś z tego mamy np. 3 letnią ochronę od uszkodzeń czy kradzieży. Warto jednak dopytać i sprawdzić samemu w OWU czy faktycznie dostaniemy wypłatę z polisy jak zalejemy telefon wodą albo jak nam przypadkiem się wyślizgnie z dłoni i wpadnie do zlewu. Często też w umowach mowa jest o rabunku a nie o kradzieży. Rabunek to kradzież z użyciem siły a nie kradzież przez kieszonkowca w pociągu. Niby mamy polisę ale jak przychodzi co do czego to okazuje się, że wcale tak różowo nie jest.

Sieć GSM

Nawet najlepszy telefon jest nie do użytku, jeżeli mamy problemy z siecią. Czy warto zmienić ofertę na 10 zł niższą a potem wylądować z ciągłymi problemami z zasięgiem, brakiem internetu LTE akurat tam gdzie mieszkamy czy kiepską obsługą, albo brakiem jakichkolwiek zniżek przy kolejnych umowach? To w zasadzie temat na osobny artykuł. Warto być jednak świadomym, że w ofertach operatorów GSM ważna jest nie tylko cena. Ważniejsza jest jakość. Zresztą, to samo dotyczy telefonów.

Podsumowując: testy w Internecie nie zawsze są miarodajne, super sklep naraz może stać się twoim wrogiem w sytuacji gdy chcesz zwrócić towar, raty 0 % są tylko w ulotkach reklamowych, a jakość rozmów w sieci jest ważniejsza niż kwota abonamentu.

W tej części omówiliśmy kwestie około sprzedażowe. W kolejnym odcinku napiszemy o parametrach technicznych telefonów. A jakie są Wasze spostrzeżenia z zakupów w ostatnich miesiącach? Czy są sklepy, które zaskoczyły Was w pozytywnym lub negatywnym sensie podczas zakupu telefonu?

 • Hubert123454

  do porad dopisałbym jeden punkt: Nie kupować, na kolejny smartfon Lumii… skoro na portalach piszą, że nie wiadomo czy Redstone 3 pojawi się w wersji Mobilnej…

  • 馬戈

   Nie oczekuj od największego „pasjonata” (delikatnie mówiąc) mobilnego Windowsa, że będzie odradzał zakup Lumii 🙂

  • Bobasek Bobasek

   to samo moge napisac o szajsung 8 nie wiadomo czy dostanie 8 albo czesc jej

   flagowce andka padaja po 6 miesiacach i nie wazne jaka marka http://www.gsmmaniak.pl/588284/smartfony-android-7-0-nougat-aktualizacja/#

   Według ostatnich statystyk Google, Androida Nougat znajdziemy na 2,8% wszystkich smartfonów z zielonym robotem. <<<<<< rynek jak widzymy 0 tak gogle dba o swoich fr……..ow

   • Hubert123454

    tyle, że nawet jak smartfon utkwił na 5.1, to nadal są na niego dostępne aplikacje…

    • Bobasek Bobasek

     kolego to są smieciowe aktualizacje bo nic nie poprawiaja , tylko wiecej ramu tracisz , porównaj i sprawdz , ja ma okazje miedzy 5.1 a 6.0 na szajsungu czy nowym huawei i jest róznica z tym ze ten 2 ma blokade przenoszenia aplikacji bez roota nic nie zrobisz jak jak dasz root to po gwarancji , wiec co pisze bo z szajsung przegrałęm batalie jak zrotowałem telefon a padł na amen i udowodnili ze miałem root ( a żonie był potrzebny ram bo ciagle jej coś wieszało )

     • Hubert123454

      root zawsze wiąże się z utratą gwarancji, a to że jest niestabilny bo im nowszy smartfon tym nowsze zabezpieczenia musi obejść root nadając uprawnienia superusera… należy też sprawdzać na xda developers, jaka aplikacja jest zalecana do rootowania smartfona…

      miałem dwa lata temu Xperię X8 i rootem uwalić się jej nie dało, a nawet miałem odblokowany bootloader w niej i nic nie uwaliłem…

     • kup iphonea i przestań wylewać łzy

   • 70 % słuchawek z androidem posiada wersję 5.0 lub nowszą, nougat jest na 4,9 %

 • Szymon Długosz

  Mam pytanie czy ma ktoś na sprzedaż lumie 950/950xl lub wyświetlacz do lumii 950?

 • Piotrek Jaworski

  Przewalili Cię brzydko z tymi głośnikami. W sprzedaży na odległość znaczenie ma SPOSÓB ZAWARCIA umowy kupna. Sposób zapłaty za przedmiot umowy i sposób otrzymania przedmiotu umowy nie mają znaczenia.

  • Euro się wycwaniło, Kupując w internecie z dostawą do sklepu jedynie „rezerwujesz towar” co jest oczywiście absurdem.

   – Może się zdarzyć, że na stronie internetowej sklepu dochodzi jedynie
   do zamówienia towaru (rezerwacji), a umowa zawierana jest ostatecznie w
   salonie sprzedaży przed jego odbiorem. Tak jest w przypadku niektórych
   sklepów internetowych (euro.com.pl, promod.pl), które w swoich
   regulaminach lub też na samej stronie wskazują, że przez Internet można
   jedynie rezerwować towar (lub kupić online i zarezerwować towar z
   odbiorem w sklepie fizycznym – przyp. red.). Z tego też względu
   kliknięcie opcji „zamawiam” jest równoznaczne tylko i wyłącznie z
   zarezerwowaniem towaru. Sam zakup dokonywany jest dopiero w siedzibie
   firmy.
   https://www.payu.pl/blog/kupujesz-online-placisz-i-odbierasz-w-sklepie-co-wtedy-ze-zwrotem-towaru

   • Piotrek Jaworski

    Rezerwacja to rezerwacja. Ucharakteryzowana prze sklep na umowę świadczy o poziomie etyki biznesu takiego sklepu ale proceder taki świadczy też o poziomie etyki klienta. To co z założenia miało być sytuację wyjątkową w Polandii stało się nagminne. Czytaj poradę powyżej „kup jako osoba fizyczna, przetestuj, zwróć i dopiero kup na firmę”

    • Chomiq

     Takie same wały robią w neonet. Jeżeli robisz zamówienie z odbiorem w sklepie to automatycznie wiąże cię prawo jak przy zakupie w sklepie. Z tego co kojarzę to jeszcze niedawno takie same wały robili w x-komie.

     • Piotrek Jaworski

      Wały robią przede wszystkim klienci. Przepis o prawie do odstąpienia od umowy zawartej na odległość powstał na potrzeby szczególnych przypadków, dla umów kredytowych, ubezpieczeniowych, rozliczeniowych czy telekomunikacyjnych. Nikomu w UE nie przyszło do głowy, że w jednym takim kraju na wschodzie milion leszczy zwracać będzie notorycznie telefony, laptopy, routery, telewizory i konsole i jeszcze będzie dumny ze swojego sprytu. Sprzedawcy próbują się bronić przed stratami.

     • Hubert

      Zgadzam się w 100%

     • ja znam wyłącznie odwrotne przypadki – kupujesz nowy sprzęt w internecie, a dostajesz używany lub w innym kolorze, inny model etc, nikt normalny nie oddaje po 14 dniach telewizora

     • Hubert

      Nikt normalny 😉 Ale jest wielu nienormalnych klientów. Faktem jest, że uczciwość wielu sprzedawców również jest wątpliwa.

   • Wystarczy zapłacić przez internet i załatwione. Płatność ~ zawarcie umowy.

 • acutus63

  A moja rada jest prosta – Kupujmy taki telefon z takim systemem który nam odpowiada i nam się podoba i nam będzie pasował . Nie sugerujmy się zbytnio różnymi głosami i opiniami.Coś co mnie odpowiada nie musi komuś innemu i odwrotnie. Pozdrawiam wszystkich użytkowników (bez względu na używany system i telefon) 🙂

  • spoczko

   popieram

  • A ja mam 950-ke i mimo, że system mi się podoba i sprzęt też, to mam dylemat czy przejść na sprzęt z Adroidem czy nie, bo z aktualizacji na aktualizację jest coraz gorzej…

   • acutus63

    Mam 950 XL i to z niej przede wszystkim korzystam,a do zabawy Android (Mate9 Pro) i IOS (iPhone 6 64GB) . Jeżeli masz możliwość wymiany i WM nie działa tak jak byś oczekiwał to pewnie,że zmień.

   • RS2_15215

    Jest coraz gorzej pod jakim względem? W takim stanie to oni powinni dopiero zacząć myśleć powoli o wypuszczeniu systemu dla ludzi, a nie być w takim stanie po dwóch, trzech latach rzeźbienia.

  • Bobasek Bobasek

   Racja kolego ja zaczołem od Windows CE i nie zmienie na szajso smiecio andka , ano dlatego ze moja zona go ma i min co 1,5 roku musze zmieniac jej telefon bo mało ramu i brak wsparcia , to samo flagowce raz kupiłęm telefon z szajso smieci andkiem za ponad 2000 i nigdy wiecej , jedna aktualizacja i koniec , system zapchany ……….

   Dlatego kazdy ma wybór i swoja opinie , nawet moja stara lumia 635 z 512 ram ma 10 i to jest wsaparcie tym ze microsoft pozwala testowac a nie na smiecio andku ciagle root i konbinowanie z softami aby szajs miał wiecej ramu bo sie wykłąda lub chodzi jak leniwiec

 • Greg

  z tym Aliexpress to bym się tak nie bał, to nie jest firma krzak jakby po nazwie można było ocenić, jest tam ochrona kupujących w razie problemów i rozbudowane komentarze, sam ostatnio zamawiałem baterię, którą ciężko było dostać w naszych sklepach a jak już była to cena kosmiczna, wiec zamówiłem w Ali, przesyłka rejestrowana za darmo cena połowę niższa niż u nas, wiec dobry deal, tak samo jak ostanio na Alledrogo widziałem baterie do lumii 950za 200zł a na Ali ok 15$, wybór jest prosty.
  Autor artykułu zapomnial napisac ze zawsze trzeba czytac regulamin sklepu przed zakupami, pozdrawiam

  • nie zapomniał „Kolejna kwestia to renoma sprzedawcy. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakiegoś sprzedawcy warto sprawdzić jego regulamin portalu.”

   • Greg

    sprawdzić i przeczytać, ja tam właśnie planuje kupić używaną lumię 950 jak będą w cenie złomu ,więcnie ma co plakać

  • Solar

   W pełni popieram. Może kiedyś na Aledrogo doczekamy się takiej ochrony kupującego jak na Ali, w co wątpię.

  • RS2_15215

   A co myślisz o tej ? To może być oryginał? Chcę kupić na zapas
   http://allegro.pl/bateria-microsoft-lumia-950-bv-t5e-oryginalna-new-i6824371919.html

   • Greg

    nie kupowałbym, koleś ma za dużo negatywów jak znasz odrobinę angielski spróbuj na Aliexpress

    • RS2_15215

     Na ali widziałem tylko chińszczyznę, zobaczę jeszcze wieczorem

     • Greg

      za 15 dolcow masz oryginał, przesylka za darmo

     • RS2_15215

      Są ze dwa oryginały, ale widziałem opinie, że nie działa np. szybkie ładowanie a to dyskwalifikuje zakup. Poszukam na spokojnie w 100 % oryginału, może na ebay.

     • Greg

      ja tam nic nie widze żeby komentarze były negatywne, zawsze możesz napisac do Microsoftu czy nie mają tych baterii pozdrawiam

     • RS2_15215

      Baterie są wszędzie, allegro, ebay, alli. Chodzi aby nie trafić na jakiegoś gniota. Nie śpieszy mi się więc na spokojnie kiedyś usiądę i kupię. Fakt, w jeden na alli znalazłem taki komentarz, ale najwięcej jest tam jednak zamienników.

     • Greg

      zastanawiasz się jakbys mial wydac z kilka stow za baterie, będzie gniot to wyrzucisz do smietnika, ja kupiłem do Samsunga i faktycznie oryginal za polowe alledrogiej ceny

     • RS2_15215

      Wiadomo. Ale nie chcę trafić na bubla bo za 60 to mogę iść na piwo i kebaba…..

 • Donald

  Ja napiszę coś zupełnie innego a mianowicie, jeżeli Microsoft promuje Androida to dobrze by było gdyby msmobile.pl nakręcili filmy z telefonami z najnowszą wersją Androida jak to co oferuje na ten system MS jak te aplikacje i nie tylko, się uruchomiają na przykład na Sony Xperi XZ Premium /DS, Samsungu S8, LG G6 i innych, oraz na telefonach z średniej półki cenowej. Co do porady „Doradzamy jak bezpiecznie i rozsądnie kupić nowy telefon” to oczywiście bardzo dobry pomysł, ale tak jak napisałem wyżej dobrze było by zrobić takie testy zważywszy na to jak Microsoft promuje swoje usługi na Androida, oraz by pokazać obiektywnie jaki jest teraz Android w najnowszej wersji.

  • Greg

   napewno bedą aplikacje sprawniej działać bo to są tegoroczne flagowce, cena tez jest flagowa, więc nie wiem po co msmobile ma nagrywac jakies filmiki.

   • Donald

    „nie wiem po co msmobile ma nagrywac jakies filmiki” Po to żeby zakończyć głupie a niekiedy bardzo głupie (przepraszam za użyte określenia) kłótnie ozdobione prawie zawsze obrażaniem lub wręcz czasami obelgami bo inaczej ja tego nazwać nie potrafię. Może obrażanie jeden drugiego by zostało w znacznym stopniu wyeliminowane wówczas.

    • Greg

     przeciez tu się nikt nie kłuci, a system W10M jest dla pasjonatów a nie do porównań

     • Donald

      Nie jestem tutaj ani też u konkurencji świerzakiem (tylko prawie od początku) który żadnych tego typu komentarzy nie czytał a tak na poważnie to byłem zniesmaczony poziomem tych że komentarzy a moderatorzy strony mieli nie raz pełne ręce roboty żeby towarzystwo uspokoić. jeżeli to nie pomagało to były upomnienia, usuwanie tych komentarzy, następnie bany.

     • Donald

      Ja nie pisałem o żadnym porównywaniu systemów tylko o tym i tu przypomnę jeszcze raz mój komentarz: „Ja napiszę coś zupełnie innego a mianowicie, jeżeli Microsoft promuje Androida to dobrze by było gdyby msmobile.pl nakręcili filmy z telefonami z najnowszą wersją Androida jak to co oferuje na ten system MS jak te aplikacje i nie tylko, się uruchomiają na przykład na Sony Xperi XZ Premium /DS, Samsungu S8, LG G6 i innych, oraz na telefonach z średniej półki cenowej. Co do porady „Doradzamy jak bezpiecznie i rozsądnie kupić nowy telefon” to oczywiście bardzo dobry pomysł, ale tak jak napisałem wyżej dobrze było by zrobić takie testy zważywszy na to jak Microsoft promuje swoje usługi na Androida, oraz by pokazać obiektywnie jaki jest teraz Android w najnowszej wersji.”

 • Mirosław Walczak

  Ja zmieniłem Lumie 930 na LG G6 i nie mam zamiaru wracać do Windowsa. Teraz dopiero widzę różnicę w działaniu systemu i aplikacji.

  • Greg

   kupiłeś tegorocznego flagowca to siłą rzeczy musi być różnica w działaniu.

   • Mirosław Walczak

    To prawda, ale nie mam Snapdragona 835 tylko 821.
    Chodziło mi jednak o system, a nie sam tel.

    • Greg

     no nie masz ,więc Twój zakup jest conajmniej dziwny i nieopłacalny ekonomicznie, chodziażby przy poźniejszej odsprzedaży telefonu,pozdrawiam

     • Mirosław Walczak

      A po co mi ten Snapdragon 835? Ile zyskam na wydajności 2, 3%? Z tymi procesorami w tel jest tak jak w PC. Ja mam procesor trzeciej generacji i jestem bardzo zadowolony z niego. Przez następne kilka lat nie zmienię go na nic innego bo mi się nie opłaca.
      Smartfona nie będę sprzedawał przez najbliższe 3-4 lata bo Ja nie kupuję telefonu tylko po to żeby go sprzedać za rok.
      Lumia 930 zostaje w domu i też jej nie sprzedam.

     • Greg

      jak chodzi Ci o sam system to za 2 lata skończy się wsparcie producenta, a za LG naprawdę marne pieniądze dostaniesz, chyba ze jesteś kolekcjonerem telefonow i lubis co 3-4 lata nowego flagowca kupować

     • 馬戈

      Ty już o wsparcie się nie martw. Jak skończy się wsparcie producenta to społeczność je zapewni, a co do ceny to nie Lumia żeby ciągu niespełna 2 lat cena spadła o ponad połowę. Poza tym na Androida zawsze się znajdą chętni.

     • Greg

      myslisz ze kazdy potrafi wgrywac roota, robic recovery i flashowac, raczej nie dlatego jak się konczy oficjalne wsparcie, cena telefonu bardzo spada, wystarczy zobaczyc ile kosztuje takie uzywane G5

     • 馬戈

      Właśnie zobaczyłem sobie ile kosztuje G5 – więcej niż Lumie. Poza tym to nie Windows że w przypadku wersji 8.1 zostałeś odcięty od niektórych aplikacji. Nawet jak się skończy wsparcie to telefon będzie nadal działał a same aplikacje będą dostępne a co do wgrywania itd. Poradników nie brakuje.

     • Greg

      porównaj lepiej z Samsungiem s7, poradnikow nie brakuje to ze one nie są dla laików pozdrawiam

     • 馬戈

      Ten kto chce to sobie poradzi.

     • Mirosław Walczak

      Zobacz jaką Samsung ma marżę, a jakość ich telefonów jest tragiczna. S8 jest bardzo słaby i jak spadnie komuś to potem zapłaci za ekran tyle co za nowy tel. Ja z Samsungiem skończyłem przygodę na modelu S2 i nigdy więcej go nie kupię.

     • Greg

      No mają dość dużą, no niestety taką domenę mają smartfony że jak upadają to się tłuką, mam tez Sansunga z 2011 i dobrze działa.

     • Mirosław Walczak

      Ja miałem już dość tego Windowsa i zmieniłem na coś co mi się spodobało i jestem zadowolony.

     • Mirosław Walczak

      Ja zmieniam tel co 3 lata, a starsze zazwyczaj zostawiam w domu. Ten mam na abonament więc pewnie będą mi coś proponowali za dwa lata, ale Ja sobie poczekam do końca umowy i wtedy coś kupię albo zostanę przy tym. Roota mogę zrobić, ale wtedy stracę dostęp do aplikacji tj. Netflix. Jeśli dostanę aktualizację systemu to się ucieszę, a jeśli nie to nie będę płakał.

  • WITOLD

   Kupiłem P9 i też widzę różnicę

   • A ja kupiłem mamie P8 Lite i płakałem, jak przysłowiowy Niemiec, jak oddawałem!

 • No to zaczynamy…
  ” takim przypadku tracimy prawo do zwrotu w terminie 14 dni, bo
  odbierając towar w sklepie, nawet kupiony w sieci, mamy obowiązek
  sprawdzić go na miejscu. Tak działa np. sieć Euro AGD, gdzie kupiłem
  głośniki, które okazały się niesprawne.”
  1. Jeżeli płatność została wykonana online, to zakup traktuje się jako online.
  2. Niesprawne głośniki miałeś prawo zwrócić. Od 2015 roku miałeś nawet prawo zażądania od razu zwrotu gotówki zamiast czekania na nowe głośniki. Oczywiście żądać wymiany na nowy też miałeś prawo. To KUPUJĄCY wybiera sposób rozwiązania.
  Moja stara przeklejka jak znalazł:

  „””
  Tylko jeleń składa reklamację na podstawie gwarancji producenta. Składa sie na podstawie ustawy o ochronie konsumenta, niezgodność towaru z umową. Na stronie uokik są formularze do pobrania! ŻADEN REGULAMIN ŻADNEGO SKLEPU NIE MOŻE ODEBRAĆ KUPUJĄCEMU ŻADNYCH PAW WYNIKAJĄCYCH *Z USTAWY* O OCHRONIE KONSUMENTA (patrz niżej). „Z ustawy” czy „na gwarancji” – to ty wybierasz, którą z tych dwóch ścieżek realizujesz starcie ze sprzedawcą!
  1. Gwarancja producenta to zasady producenta lub widzimisię sklepu.
  2. najlepsze – już przy pierwszym oddaniu towaru masz prawo żądać załatwienia sprawy przez zwrot gotówki lub wymianę towaru na nowy (ty wybierasz!)! Tak, dotyczy to też telefonów „na abonament”!
  3. „Z ustawy” obowiązują sprzedawcę ścisłe terminy, nie może sobie pozwolić na przeciąganie sprawy przez miesiąc. „Ale serwisowi odesłanie zajmuje 3 tygodnie, to nie od nas zależy”. Ustawa daje Ci prawo do odpowiedzi „Gówno mnie to obchodzi!”. Albo wyrabia się w terminach, albo niech oddaje pieniądze od razu! Jeżeli zepsuła ci się ładowarka, sprzedawca nie ma prawa żądać przysłania też telefonu. Nie ma prawa żądać oryginalnego opakowania itd.
  Traktują was jak jelenie, bo na to pozwalacie. Zacznijcie składać reklamacje na podstawie ustawy!

  Tylko pamiętaj. „Wadę zauważyłem tydzień temu”, bo od zauważenia do zgłoszenia nie może upłynąć więcej niż miesiąc. Musi być też mniej niż rok od zakupu. Potem, teoretycznie, obowiązek udowodnienia istnienia wady produktu należy do ciebie. Teoretycznie, bo sprzedawcy kompletnie nie znają przepisów i czasami wystarczy się z taką informacją nie wychylać.

  Niektórzy sprzedawcy się wycwanili i robią tak:
  1. kupujący przychodzi z wadliwym towarem i chcę załatwić sprawę „z ustawy”
  2. sprzedawca grzecznie „uznaje”, po czym wyciąga swój formularzyk, który jest formularzem zgłoszenia gwarancyjnego! „Tak, tak, wszystko zostanie sprawdzone, tylko to może potrwać 3 tygodnie” (i telefon może wróćić nienaprawiony).

  „””

  • oczywiście zgłosiłem żądanie zwrotu gotówki, sklep odmówił powołując się na swoje zapisy, i co, miałem się z nimi iść do sądu?.. zgłaszać do giodo?.. teraz pewnie tak, kilka lat temu nie miałem na to czasu ani ochoty

   • Tak, do sądu (polubownego) plus inspekcja handlowa.

  • Odnośnie punktu drugiego to z tego co pamiętam to rzeczywiście konsument może żądać zwrotu gotówki przy pierwszym zgłoszeniu reklamacyjnym z tytułu rękojmi, ale sprzedawca może zmienić nasz wybór jeżeli dobrze go uzasadni. Dopiero przy powtórnym zgłoszeniu tej samej wady sprzedawca nie ma możliwości zmiany naszego żądania i w przypadku kiedy nasze zgłoszenie jest zasadne to musi zwrócić nam gotówkę.

   • Argumentacja sprzedawcy też musi być zasadna i jak poda, że”mu się tak nie opłaca”, to właściwie sam przyznaje, że nie ma nic na swoją obronę. Odsyłam do poradników uokik. Są pisane po ludzku i aktualizowane! 8-|

    • Właśnie to zapamiętałem z tego poradnika 🙂

 • Simon Pater

  Ja prawie 3miesiace temu wybrałem Xiaomi Redmi 4prime. Nie żałuję nic a nic. Mam telefon który działa świetnie i ma aplikacje. Co dla mnie jako nie biznesmena ma dość fundamentalne znaczenie:P

 • shikaka

  Jest jeszcze jedna kwestia, z aliexpresu nawet słuchawka za 3-4 stówki działa sprawniej i daje więcej możliwości niż którykolwiek model z Binbows 10 Mobile. (pomijając zdjęcia w serii 950) Wysyłka darmowa, bardzo często z Niemiec wiec nie ma cła a telefon dociera kurierem w 2-3 dni od zamówienia. Czy komuś było by szkoda, gdyby po np. roku zepsuła się słuchawka za takie pieniądze? Zadne gwarancje nie mają sensu przy takich kwotach choc takowe są dostępne za kilka dolców z gwarancją wymiany na nowy.

 • Szymon

  mam pytanie może ktoś wie jak rozwiązać. Po aktualizacji do windows 10 moja lumia 435 nie ma ekranu podglądu (nie ma go ani w personalizacji ani w dodatkach) nie moe też zainstalować aplikacji ze skepu bo mówi mi że „Glance screen” nie może być zainstalowany na tym użądzeniu. Kiedyś był tak poradnik na ms mobile i aplikacja była na onedrive ale już ktoś usunął. Jak ten ekran podglądu włączyć po raz wtóry?

  • Lumia 435 nie posiada funkcji ekran podsumowania (podglądu) niezależnie od posiadanej wersji systemu.

   • Szymon

    owszem posiada. Działał w windows 8.1
    Wersja RM-1070 1gb ram

    • Tak jak napisałem powyżej, Lumia 435 nie posiada funkcji Glance Screen. Potwierdzają to specyfikacje techniczne na stronie producenta (nie znajdziesz tam informacji o wsparciu dla ekranu podglądu).

     • Szymon

      Michał własnie ściągam firmware zrobię reset do 8.1 i podeślę zdjęcie myślę że to rozwieje twoje wątpliwości

     • W mojej 435 (RM-1069) nie ma tej funkcji. Czekam w takim razie na zdjęcie.

     • Szymon

      jeszcze chwilkę bo własnie mi się instalują aplikacje po przywróceniu firmware …

     • 馬戈

      A może masz 532 a nie 435? Bo z wyglądu są to identyczne modele. Sam mam dostęp do 435 i nie ma tam Glance.

     • Szymon

      Jakbyś zgadł mam jedną i drugą i je reanimowałem i coś mi się ubzdurało że to właśnie w tej jest glance i przestał działać …. jaki fail..

     • Piotrek Zombiak Dmoch

      No nie, no nie ! A tak się fajnie zapowiadało ?

     • A już myślałem, że włączę sobie ekran podglądu w mojej 435 🙂

    • shikaka

     Raczej przywyknij, bo jest sporo funkcji które były na 8.1 a w 10 ich nie ma lub nie działają.

 • Hubert

  To jak to w końcu jest? Wszyscy już rozumiemy, że Windows się skończył. Ale co dalej? Android czy iOS?

  • Windows 10 on ARM 🙂

   • Hubert

    O ile faktycznie się upowszechni 😉

  • Mobilny

   Dla Apple Windows jednak się nie skończył, bo jeszcze w tym roku iTunes pojawi się w Windows Store. http://myapple.pl/posts/13930-itunes-pojawi-sie-w-windows-store

   • Hubert

    Dla klientów skończył się pod względem dostępności nowych telefonów (np. u polskich operatorów) i poczucia jakiejkolwiek stabilnej przyszłości systemu – to mam na myśli. Chodzi mi o to, że wszyscy raczej zakładamy, że Google nie ogłosi jutro końca Androida. MS przygotował (zahartował) nas do bycia gotowymi na wszystko.

 • Ja lubię kupować produkty w elektromarketach. Jest drożej, ale to sieciówki, więc nie zwiną się od tak, będę miał pewność co do gwarancji, jak również załatwię to osobiście, a nie telefonicznie i przez kuriera. Przy czym dotyczy to głównie droższego sprzętu jak smartfon, laptop, bo rzeczy jak karty pamięci, słuchawki, modemy kupuję w innych stacjonarnych sklepach, bo jest taniej, a w elektromarketach jest większy wybór droższego sprzętu i ceny są okej. Poza tym widzę, co kupuję. To nie jest przepłacanie, po prostu coś za coś.
  Jeżeli chodzi o smartfon, ja poszedłem w Androida i jestem zadowolony. Wszystko działa, jak tego oczekuję, mam aplikacje, wsparcie, żaden deweloper nie porzuci apki, bo słaby rynek. Mam Xiaomi Redmi 4X od niedawna i widząc, jak działa przy moim użytkowaniu, nie widzę sensu kiedykolwiek przechodzić na iOS. Nie zapłacę 3-4 razy więcej za smartfon, który przy moim użytkowaniu nie da mi więcej, z którym nie wymienię na szybko plików przez Bluetooth (jak to robię teraz).
  Ogólnie podpasowała mi marka Xiaomi, tania, ale z dobrymi parametrami. Kurczę, opis podobny do Lumii…

  • Solar

   Też myślę o tym modelu. Ile masz ramu 3 cz 4gb. I jak spisuje się aparat foto. Jak zdjęcia?

   • 3 GB. W porównaniu z L640 wypada dobrze. Zdjęcia Lumii miały ciut żywsze kolory, ale szczegółowość znaczenie lepsza w 4X. Jak będę w domu, wrzucę jakieś foto z Xiaomi.

    • Solar

     Czytałem sporo dobrych rzeczy i recenzji o tym telefonie. A Rom musiałeś wyrywać jakiś, czy był już język polski. Czy może wgrałeś MIUI POLSKA. Jak działa na fabrycznym Romie? Myślę też o Mi6. Na Aliexpress kosztuje ok 1500zl. Ale chyba zdecyduje się na Redmi Note 4x. Albo może w przyszłym roku będzie Redmi 5. Wtedy kończy mi się umowa.

     • Ja kupiłem w Media Expert, czyli z polskiej dystrybucji od ABC Data. Wersja Global Version, język polski, bez chińskiego syfu, używam na tym fabrycznym ROM-ie i nie zamierzam nic zmieniać na MIUI Polska. Działa dobrze, nie zacina mi się, wszystko jak należy. Pobrałem choćby Asphalt 8 i gra działa bez ścinek, więc jest dobrze. Działanie na plus.
      L640 miała żywsze kolory, te na 4X są trochę bladsze. Myślę, że coś za coś. Xiaomi jak na swoją cenę ma dobre parametry techniczne, ale ma inne rzeczy gorsze jak ekran, aparat, głośnik pewnie też. Osobiście jednak odpowiada mi to. Dla mnie ważne jest mieć smartfon stosunkowo tani (bo pracuje fizycznie, więc łatwo mogę go porysować, uszkodzić), ale dobry pod względem procesora i pamięci RAM, a Xiaomi takie właśnie jest.
      Porównywałem szybkość LTE i tu nawet odrobinę lepiej wypada Xiaomi, a zatem jest super. Po przesiadce na Xiaomi zmieniłem taryfę na taką z dużą ilością internetu i teraz często mam LTE włączone i nie zauważyłem zrywania połączeń i innych problemów, jest okej.
      Czytnik palca działa poprawnie i szybko, czasem trzeba ponowić próbę, ale to co najwyżej raz – ale to podobno normalne, kwestia dobrego wgrania palca.
      Nie jestem niestety miarodajnym recenzentem, gdyż nie mam żadnego lepszego porównaniu, ja po prostu zmieniłem smartfon.
      A tutaj przykładowe zdjęcie, pierwsze z Lumi 640, Drugie z Redmi 4X. Na smartfonach to z Lumii wygląda o wiele lepiej, to kwestia ekranu. Na tym samym ekranie moim zdaniem Xiaomi robi ładniejsze zdjęcia, ale aż tak dobre jak na różnicę 5 MP? Wybacz osobistość zdjęć, po prostu robiłem je dla siebie dla własnego porównania, nie na pokaz. https://uploads.disquscdn.com/images/da9dea417ee76e35035bc9bafe6302770e58f1d2dbc1e3a8a61f3fe151de16e7.jpg
      https://uploads.disquscdn.com/images/b269564ee7ce2f34d494047342e3b5a0abb18151ddfc1fe24c932b25912b50dd.jpg

     • Aba

      Fajny piesek!! Podrap go ode mnie za dowolnie wybranym uszkiem.

     • Żeby mnie ugryzł :D?

     • Aba

      Ha, ha, ha, ha. Mały, ale byk? ?
      Też słusznie, niech pilnuje 🙂

     • Nie no, tak w sumie ten pies to jedyna żywa istota, która cieszy się na mój widok :))

     • Aba

      A ten bobas od traktorka? A mama? Szef też na pewno cieszy się, że przyszedłeś do roboty, choc może nie okazuje.
      Ja tez cieszę się, że zajrzałeś. Pewnie nie tylko ja. Uogólniasz.

     • Jakiego traktora? To najmłodszy pojazd ze wszystkich, reszta to stare graty :P. Limuzyna dziecka brata 🙂
      Bzdura tam, tylko pies merda ogonem, reszta się czepia 😀
      Lubię tu zaglądać, społeczność tego serwisu i systemu W10M jest fajna. Zobacz, ile osób mówi, że ma coś z Androidem od X czasu, a mimo to udziela się tutaj w komentarzach o pseudosystemie W10M. To o czymś świadczy.

     • Aba

      1. Od czegoś trzeba zacząć ?
      2. Ich strata (że się Ciebie czepiają)
      3. Przyzwyczajenie?

     • 1. Wiadomo, niech się przyzwyczaja, w końcu musi być dobrym kierowcą, aby kobiety wozić 😛
      2. Strata to psa, że złe danie o mnie ma 😀
      3. Też, ale wątpię, aby użytkownik Androida przechodzący na W10M siedziały teraz na forach Androida. O Androidze piszą dzieciaki (widać to choćby po komentarzach pod aplikacjami w Sklepie Play), o iOS-ie fanboje iPhone`a, a społeczeństwo Windowsa było jest po prostu normalne. Mając Lumię, szybko tu trafiłem i zostałem, teraz mam Androida i co? Przeglądałem fora, komentarze ludzi i nie kusi mnie tam się udzielać.

     • Aba

      1. Dziś kobiety same się wożą 🙂 A jak będzie jednak chciał się z babami wozić, to musi mieć drogi samochód, reszta nie jest ważna 🙁
      3. Fakt, nie ma tu wielu małolatów. Przeważają ludzie hmmm.. dojrzali? I stawiają przecinki, i nauczyli mnie pisać „póki” i „chciałabym” 🙂
      Tak naprawdę małolatem tu jesteś Ty ;))
      Edit: A miałam robić odwyk od dziś… 🙁
      … To od jutra 🙂

     • 1. Podobno najważniejsza jest bajera, nie auto, pieniądze, tylko bajera, trzeba mieć gadane 🙂
      3. Małolatem jest się do 18. roku życia, u mnie licznik już bije do starości 😛
      E tam odwyk. Ludzie są chyba urodzonymi masochistami, bo jak coś robią, bo lubią, to zaraz myślą o ograniczaniu tego.

     • Aba

      Ja bym Ci dała 26 lat. To dzieciak jeszcze 😉 No max maxów 27. W sensie wiek, nie wyrok. Ale nie pisz, nie chcę wiedzieć.

      Skoro tak mówisz. Nie mam doświadczeń ani z jednymi, ani z drugimi 🙂

     • Wobec tego aż boję się wiedzieć, ile Ty masz lat 😀
      Ja dużo filozofuje, po prostu. Jestem leniem, a filozofować można, leżąc 😀

     • V3

      No wiesz Aba ma jakies hmmm 60 😀 😀 😀 hahahahahhahahahhahaha 🙂 tak sadzac po wypowiedziach 🙂 a juz myslalem ze bedzie fajna damska wersja RDF-a ale nic z tego 🙁

     • Aba

      Tak jest, mam długą, siwą brodę.
      Ale, że co się nie podoba? Że niby o co chodzi? Że co sądząc po wypowiedziach? Ze co nic z tego? A jeden pies.
      RDF-owi to nawet do pięt nie dorastam. Wiedzą.
      Pozdrawiam w/w 🙂

     • V3

      Nie da się tego opisać ?brakuje mi merytorycznych rozkminek między systemowych i sprzętowych ?

     • Aba

      To się rozczarowałeś ?

     • V3

      Hahaha niestety ?

     • Czyli emeryturka. E, to jest szansa na RDF-a w spódnicy, bo będzie miała dużo czasu 😉

     • V3

      Gorzej jak będzie bardziej jak Kristina Pawłowicz ?

     • Skasuj to, nie podsuwaj jej pomysłów, bo jeszcze to wykorzysta przeciwko nam 😛

     • Aba

      Fajne masz wakacje 🙂 Koniecznie popryskaj się czymś! Bo Cię druga duża mucha ugryzie.

     • V3

      Okiej ?

    • Aba

     A mama nie narzeka na nowy telefon?

     • Miała blisko 4-letnią Xperię E z 3,5 calowym (jak się nie mylę) ekranem, dla niej to ogromny skok technologiczny :P. Ale co stwierdziła, jest łatwy w obsłudze. To prawda, W10M jest bardziej intuicyjny, ja sam jeszcze po ustawieniach w Androidzie się jeszcze trochę motam, a w W10M jakoś wszystko łatwiej mi szło. Ale to wyłącznie kwestia przyzwyczajenia, pod warunkiem, że nie ma się Alzhaimera. Mama więc jest zadowolona, ale ja nie… kiedy muszę coś ustawić na tej Lumii 🙂 Jakie to dziadostwo powolne 😀 Aplikacje na Xiaomi nie każą na siebie czekać, wszystko działa lepiej i szybciej. Xiaomi the best.

    • marcello

     Sensor Sony czy Samsunga, sprawdzałeś już?:)

     • Nie sprawdzałem. Szczerze to nie zagłębiam się już w takie parametry, dla mnie ważny jest RAM i procesor. Dla mnie smartfon ma przede wszystkim działać i być możliwie szybki i sprawny w aplikacjach i grach, a przy tym tani. Pozostałe parametry są dla mnie szczegółami.

  • Simon Pater

   Też mam Xiaomi tylko Redmi4prime i nie wyobrażam sobie lepszych telefonów za tą cenę:)
   Lumia przy sredniakach Xiaomi to featurephoney;)

   • Xiaomi naprawdę jest dobre. Zobaczymy, jak to będzie w długotrwałej pracy, ale podoba mi się ta marka i nie wykluczam mieć w przyszłości innych smartfonów Xiaomi. Dla mnie ważne jest mieć tani smartfon z dobrym prockiem i pamięcią RAM. Nie chcę drogiego smartfona, z którym będę musiał obchodzić się jak z jajkiem, bo musi mi starczyć na długo. Chcę smartfon, który będzie sprawnie działał, a zarazem jak się rozleci przez moją nieuwagę, to nie będzie aż tak wielkiej straty. Xiaomi spełnia ten warunek i na ten moment to dla mnie marka nr 1 🙂

  • marcello

   Masz obsługę LTE B20?

   • Kupiłem w polskim sklepie z polskiej dystrybucji, więc na pewno mam, ale nie sprawdzałem tego. Chodzi mi bez zarzutu i nie wnikałem w temat szczerze mówiąc.

    • marcello

     Uciekł mi OP 3T w dobrej cenie, więc podzieliłem ją na pół i zdecydowałem na Redmi Note 4.

     • OP też zdobywa dużą popularność, jednakże Xiaomi tańsze. Osobiście jestem zadowolony z Xiaomi. W obecnym świecie rozwoju już nie ma stereotypów odnośnie marek sprzętu, każdy producent może wydać coś, co będzie dobre. Koniec z erą danej rzeczy; jak telefon, to Nokia, jak smartfon, to iPhone albo Samsung, jak konsola to PlayStation, a jak samochód, to tylko benzyna. Koniec ze stereotypem, że chiński towar jest słaby. I tu bardzo dobrze. To ludzie wymusili niskie ceny i to ludzie sami zapragnęli taniego towaru, a potem fala narzekań na chiński szajs. Xiaomi, One Plus – te marki teraz zdobywają ogromną popularność, głównie ta pierwsza. Cieszy mnie to z dwóch powodów – po pierwsze, mam do zakupu dobre smartfony za niską cenę, po drugie – ten trend zacznie się pogłębiać i konkurencja będzie musiała zareagować, obniżając ceny. Będzie jak z usługami u operatorów, na początku kolosalne ceny, a teraz w Polsce ceny za usługi mobilne są jedne z najniższych w Europie. Ludzie ze względu na zarobki i byt wymusili niskie ceny i firmy musiały się podporządkować, podobnie jak dystrybutorzy zaczęli ściągać tani szajs. W Polsce chińskie marki zaczną zdobywać coraz to większą publikę i może w końcu nie będziemy krajem trzeciego świata i znane marki będziemy kupować w tych samych albo nawet niższych cenach.

     • marcello
     • Mam świadomość tego, że z Chin jest tanio. Ale ja wolę z dwóch powodów kupować w Polsce – po pierwsze, nasze pasmo LTE 800 Mhz (B20), kupujesz u nas Xiaomi i wiesz, że po prostu będziesz miał zasięg LTE. Po drugie, gwarancja i pewny system. Ja mam global version, z tego, co się orientuję, można kupić global version w Chinach, ale jak oglądałem różne recenzje Xiaomi, testerzy skarżyli się na chińskie apki, jakieś reklamy czy coś i nie wiem, czy mieli global, czy nie. A każda zmiana softu = utrata gwarancji, a ta producenta wynosi bodajże 12 miesięcy, a nie 24. Z tego, co się orientuję, wersje global version już z Chin mają B20, ale nie jestem pewny. Ja kupiłem Redmi 4X, różnica w cenach nie jest duża, dlatego nie żałuję, bo to nie jest tak, że w Polsce się przepłaca, po prostu tu mam 2 lata gwarancji i załatwiam to od ręki w sklepie, nie z Chińczykiem na drugim końcu świata poprzez pocztę i miesiące czekania. Zobaczę, jak będzie 4X się sprawować, ale jeżeli nic się nie spieprzy, Xiaomi zostanie ze mną na długo, a wtedy być może kupię flagowca, a w przypadku tego różnica w cenie może być ponad 2-krotna, więc nawet opłaci mi się kupić 2 smartfony, jakby jeden miał mieć wadę. I przypomnę na koniec, jak będziesz chciał kupić Xiaomi z Chin, patrz tylko te z Global Version, to powinno być zaznaczone już w nazwie smartfona. Wtedy powinieneś mieć to, co ja mam w Xiaomi z polskiej dystrybucji i B20, ale nie gwarantuję.

     • marcello

      Kupiłem na allegro wersję Global i właśnie z LTE B20 (Redmi Note 4).

 • nidek

  Witam. Obecnie mam Lumia 650 DS na oficjalnym. Nie jest zle. Przymierzam się do kupna „nowego tel” . Generalnie tylko do dzwonienia ,kilka sms, przeglądanie neta. Tyle. Żadnych Facebook:) itp. Mój budżety + – 1000pln. I teraz tak myślę o Samsung Galaxy A5 2016 DS, Sony Xperia ZA DS, i Lumia 950 DS. Pytanie do posiadaczy L950 DS. Jak sprawują się 950 DS na oficjalnym,i FR. Płynność przeglądania neta,bateria, ogólne wyrażenia. Dziekuje za wszelaka odp. Pozdr

  • marcello

   Do dzwonienia i smsowania w sam raz, do tego spoko aparat i wyświetlacz – mówię o 950DS. Jednak ten czy inny model na W10m, aplikacji z konkurencyjnych platform nie uświadczysz.
   Dziś odebrałem Redmi Note 4 i choć android wygląda jak wygląda, mam tu lepszą obsługę opaski MiBand2, połączenie z zestawem głośnomówiącym Parrota (gdzie flagowiec MS nie mógł się połączyć) i całą masę apek, których wcześniej nie miałem bo ich po prostu nie było w sklepie.

   • nidek

    Na apkach mi nie zależy. Tylko jak pisałem, do dzwonienia i przeglądania stron w necie. Żeby strony się szybko wczytywały. Ta 950 ma dobry procek,Lte klasa 6. Powinien net „hulać” a jak jest w realu? Bateria?

    • marcello

     Mi dość szybko zjada, ale mam dwie karty aktywne. No i nie działa Shazam, nikt nie wie dlaczego akurat na tym modelu.

     • Art

      Po co Shazam jak jest Cortana i rozpoznawanie utworów ;). A żeby dzialał Ci Shazam w czasie wyszukiwania utworu zablokuj i odblokuj ekran.

    • Art

     Moja 950 trzyma 1 dzień góra, dobrze że mam drugą baterię w zapasie. A no i pod obciązeniem potrafi się baaardzo nagrzać. Poza tym telefon wart polecenia